2018 liepos 17 d. antradienis, 1:18
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Antanas Katinas: statyti man – didžiausias malonumas  1

Povilas SABALIAUSKAS      2016-07-29 08:14
Tikriausiai Lietuvos statybos pasaulyje mažai surastume žmonių su tokia patirtimi, kokią turi AB „Montuotojas“ Panevėžio filialo direktorius Antanas Katinas. Nuo pat aštuntojo dešimtmečio pradžios įmonėje dirbantis specialistas sako atsimenantis viską: ir pirmą, ir septintą, ir trisdešimtą objektą, prie kurio teko dirbti.
nuotrauka
„Gali būti du norai: arba garbingai numirti, arba gyventi kuo ilgiau, kad daugiau nudirbtum. Aš renkuosi antrą būdą“, – sako AB „Montuotojas“ Panevėžio filialo direktorius Antanas Katinas. „Montuotojas“ nuotr.


Minimos įmonės
Montuotojas, AB
Lifosa, AB
Akmenės cementas, AB
Per ilgą karjerą pasitaikė visko: ir pakilimų, ir nuopuolių. Teko rizikuoti: ir laimėti, ir pralaimėti. Tačiau, kaip sako A. Katinas, jeigu nori ramaus gyvenimo, be rizikos, į verslą geriau net kojos nekelti.

Meilė iš išskaičiavimo?

Prisimindamas savo karjerą AB „Montuotojas“, A. Katinas juokauja, kad tai buvo savotiška meilė iš išskaičiavimo. Inžinieriaus darbo įmonėje jis juk ėmėsi vadovaudamasis labai praktiniais sumetimais. „Tiesą sakant, sovietiniais laikais žmonės ieškodavo ne šiaip darbo, o darbo, suteikiančio butą. Iki „Montuotojo“ penkerius metus dirbau „Energoremonte“, dvejus – Energetikos institute studijavau aspirantūroje. Tačiau vis jokio buto. Tada nutariau ateiti į statybą ir štai, per tris mėnesius gavau butą. Pamačiau ir tai, kad statyboje darbas labai gyvas. Niekada nedarai to paties. Tai batsiuvys vis siuva batus ir nieko daugiau. Taip dirbant statybos montavimo srityje jau praėjo 45 metai“, – pasakojo pašnekovas.

Ko jau ko, bet darbo statybose anuomet, aštuntojo dešimtmečio pradžioje tikrai netrūko. Tuo metu buvo tokia situacija, kad šalyje labai greitai ir ambicingai buvo plečiamas pramonės gamyklų tinklas. „Daugybė žmonių kėlėsi gyventi iš kaimo į miestą. Ir butas atrodė lyg koks stebuklas. Mane jis labai viliojo. Aišku, „Energoremonte“ darbas irgi buvo labai dinamiškas. Važinėdavome po visa tuometinę Sovietų Sąjungą. Kompanijoje buvo apie tris tūkstančius žmonių. Daugiausiai remontavome energetinius objektus. Todėl „Montuotojo“ veikla buvo pakankamai panaši. Tiesiog tekdavo keliauti paskui projektus po visą Sąjungą“, – prisimena A. Katinas.

AB „Lifosa“ gatavos produkcijos fasavimo linija, 2012 m.

Labai greitai jis tvirtai įleido šaknis įmonėje „Montuotojas“. Darbas darbą vijo. Teko garbė ir galimybė tiesiogiai prisidėti prie iki šiol visoje šalyje žinomų pramonės objektų atsiradimo. „Aš viską atsimenu. Ir pirmą objektą, ir vidurinį, ir paskutinį. Atsimenu Kėdainių cukraus fabriko, Panevėžio „Ekrano“, Panevėžio kompresoriaus statybas. Visi tie objektai pradėti statyti maždaug tuo metu, kai aš pradėjau dirbti. Taip ir Panevėžyje atsidūriau. Mes ten buvome perkelti, nes tuo metu miestas labai smarkiai plėtėsi. Ir atėjom ne į kokį plyną lauką. Įmonėje jau dirbo apie du šimtai žmonių, o aš tapau vyriausiuoju inžinieriumi“, – dėstė „Montuotojo“ Panevėžio filialo vadovas.

Apie naivius ir sunkius laikus

Taip dirbant ėjo metai. Ritmas visiškai pasikeitė, kai pagaliau atėjo Nepriklausomybė. Staiga „Montuotojas“ atsidūrė visai kitokioje – kapitalistinėje – aplinkoje, kurioje teko daug dalykų išmokti iš naujo.

„Tas laikotarpis buvo labai sunkus. Juk prapuolė visas finansavimas. Prasidėjo bankrotų banga – nebuvo darbų. Teko jų intensyviai ieškotis. Buvome suradę Kaliningrade, kur dirbome iki užsidarė sienos. Vėliau prasidėjo Būtingės terminalo statybos. Buvo sunku, bet tie projektai leido verstis ir išgyvenome“, – teigė A. Katinas.

Jis pripažįsta, kad anuomet, pačioje Lietuvos aušroje, lietuviai į viską žvelgė labai idealistiškai. Atrodė, kad tuojau pat bus nugriauti ištisi kalnai. Realybė, žinoma, buvo gerokai sudėtingesnė, ir prie jos reikėjo prisitaikyti.

„Tuo metu įstatymai ir realybė smarkiai prasilenkė. Tada lyg Lenino prisakyti norėjome seną sugriauti ir pastatyti nauja. Taip neišėjo. Visi galvojo, kad mums Europa čia viską duos už dyką. Net ir rusai taip galvojo. Atsimenu, kai tada dirbome Kaliningrade, jie mums sakė, kad dabar prasigyvensim, o moterys, net juokaudamos, prašė priimti Kaliningradą į Lietuvos sudėtį. Buvo nemažai naivumo. Kažkodėl galvojom, kad mes Europai baisiai reikalingi. Tačiau tiek mes jiems ir tebuvom reikalingi. Jie į mus žiūrėjo kaip į dar vieną rinką ir atėjo čia tiesiog verslo daryti, o ne labdaros dalyti“, – kalbėjo pašnekovas.

Konkurencija itin arši

Fosfato gamybos technologinė linija, 2013 m.

Verslas yra savotiškos džiunglės, kuriose išlieka tik patys stipriausieji. Tenka kovoti. Gerai bent tai, kad ta kova turi tam tikras taisykles. Tiesa, net ir tai ne visada buvo tiesa. „Konkurencinė kova šiais laikais yra negailestinga. Žinoma, situacija jau nepalyginamai geresnė. Tą kovą dabar reguliuoja valstybė, o ne berniukai iš po tiltų. Taigi kova bent jau civilizuota. Joje svarbiausiu uždaviniu tampa sugebėjimas nuolatos kelti darbo našumą, diegti naują techniką. Tam reikia investicijų. Tačiau tik taip galėsi konkuruoti su užsienio kompanijomis, juk dirbame ir prie projektų užsienyje“, – sako „Montuotojo“ Panevėžio filialo direktorius.

Anot jo, šiandien bene viską nulemia gebėjimas gerai skaičiuoti. Jeigu pavyksta surasti sprendimą, kaip bent šiek tiek sumažinti savikainą, galima tikėtis sėkmės. Tačiau taip pat ir kokybės reikalavimai itin dideli. Čia ir slypi pats didžiausias iššūkis. Kaip suderinti kokybę ir mažą kainą? Kartais tai tiesiog neįmanoma. Todėl, saugodamas reputaciją, „Montuotojas“ net ir nesiima projektų, kuriuose reikalaujama neįmanomo. Versle tiesiog daug sudėtingų sprendimų. Tačiau juos lengviau priimti, kai yra kolegos, kuriais gali pasitikėti. Įmonėje „Montuotojas“ būtent taip ir yra.

„Mes visada palaikėme ir tebepalaikome vieni kitus. Ir išvengėme susiskaldymo. Tie, kurie tada, Nepriklausomybės pradžioje, išėjo, labai greitai vėl suskilo į kelias firmas, kurių dauguma bankrutavo. Mes išlikome kartu, ir, kai vienam nesiseka, kiti padeda. Jeigu Panevėžyje sumažėja darbo, tai jo atsiranda Alytuje ar Klaipėdoje. Toks mūsų veiklos modelis patrauklesnis ir užsieniečiams. Mus pasirenka vien dėl to, kad esame dideli ir galim imtis didelių darbų“, – teigė A. Katinas.

Verslas neatsiejamas nuo rizikos

„Montuotojo“ Panevėžio filialo direktorius tikrai turi kuo didžiuotis. Juk per ilgą karjerą nuveikta daug ir įspūdingų darbų. Tačiau jis vis tiek turi kelis mėgstamiausius pasiekimus.

„Labiausiai didžiuojuosi didžiaisiais projektais, tokiais, kaip „Akmenės cementas“ ar Kėdainių „Lifosa“. Pastarąją pradėjome statyti 1970 m., tai iki šiol prie jos tebedirbame. Tokie gigantai ir yra mūsų pasididžiavimas. Dirbti su jais daug kas nori ir bando laimę. Tačiau galimybės pasirodo per mažos. Juk tam reikia daug žmonių, kurie gali parodyti atitinkamus rezultatus. Tos įmonės renkasi tik tuos, kurie supranta, ką daro“, – sako p. Antanas.

AB „Lifosa“ amoniako sandėlio rezervuaro montavimas, 2014 m.

Aišku, ne viskas rožėmis klota. Būta ir atvejų, kai itin skaudžiai nusvyli. Pavyzdžiui, būta atvejų, kai užsakovas liko „Montuotojui“ skolingas ir kelis milijonus. Tai gali sugniuždyti, bet tokiam impulsui negalima pasiduoti. „Tokius dalykus aš vadinu laikinais sunkumais. Jeigu jau pradėsi galvoti apie tai, kad nutiko labai blogai, tuojau pat ir bankrutuosi. Optimizmo prarasti tiesiog negalima. Reikia prisiminti tą jausmą, kai pastatai objektą, vaikštai po jį, dairaisi, matai, ką padarei, ir džiaugiesi tuo“, – teigė pašnekovas.

O pasidžiaugti tikrai yra kuo. „Kai prieš porą metų pastatėme „Akmenės cemento“ gamyklą, buvo labai geras jausmas. Tokie projektai labai retai pasitaiko. Dabar kartais pasižiūri tik į nuotraukas ir visos blogos nuotaikos kaip mat praeina, nes matai savo darbo rezultatus. Kaip menininkui rūpi nutapyti puikų paveikslą, taip ir mums rūpi pastatyti išskirtinį objektą. Verslas – tai lyg nuolatinis žaidimas rulete. Jeigu nenori rizikos, tai reikia eiti dirbti mokytoju ar bibliotekininku. Ten ramu, gali sau metodiškai ugdyti naują kartą. Versle yra nuolatinė kova už būvį. Visi, kurie nori šiame pasaulyje išlikti, turi būti azartiški“, – kalbėjo A. Katinas.

Kaip galima nedirbti?

Verslas – tai ir nuolatinis santykis su žmonėmis. Kaip atsirinkti tuos, su kuriais iš tiesų gali dirbti? „Žmonių, kuriais gali pasitikėti, yra daug. Labiausiai norisi suteikti jam galimybę atitinkamai uždirbti. Ir viską darome, kad tai padarytume. Žmogus darbe turi jaustis finansiškai saugus. Jeigu taip nebus, jis nuolatos žiūrės, kur pabėgti. Aišku, į šiuos darbus bet ko negali paimti. Juk ir aukštis, ir karštis, ir pavojus, ir visi kiti nemaloniausi pasaulio dalykai. Statybininko darbas tikrai yra sunkus. Jis visada toks buvo. Verslas turi suteikti žmogui galimybę normaliai, patogiai gyventi. Tai jo uždavinys. Nedirbantis žmogus morališkai degraduoja. Negalime leisti, kad taip būtų“, – sakė AB „Montuotojas“ Panevėžio filialo vadovas.

Darbas greičiausiai sekasi tada, kai yra malonus. O p. Antanui jo darbas teikia malonumą. Net ir po ilgos karjeros į pensiją jis dar visai nenori. „Gali būti du norai: arba garbingai numirti, arba gyventi kuo ilgiau, kad daugiau nudirbtum. Aš renkuosi antrą būdą. Jaučiu malonumą dirbdamas. Jeigu jo nejausčiau, tai ko ten iš viso beeiti? Man didžiausias malonumas yra statyti, matyti, kaip kyla objektai“, – teigia A. Katinas. 

Bendrovės „Montuotojas“ ir pašnekovo asmeninio albumo nuotr.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Alba
2016-07-29 23:22
Prisimenu bendrą darbą su p. Antano vadovaujamais montuotojais Panevėžyje, Kedainiuose ir kituose miestuose. Tai puikus vadovas ir žmogus su nestandartiniais savo sprendimais. Net legendos eina kiek Jis energijos ir sumanumo įdėjo, kad buvęs Prammontažo trestas neišsidraskytų gabaliukais, o taptų pajėgia, plačiai žinoma Bendrove "Montuotojas". Nemažą savo indėlį jis įdėjo ir į Panevėžio statybos tresto išlikimui nesusiskaldžiusiu, dabar plačiai žinomu. O kur dabar kitų didžiųjų miestų galingi trestai? Jie liko tik istorijoje, nes neatsirado pas juos tokių žmonių kaip Antanas ir bendraminčiai.

Asmenybės

nuotrauka
2018-02-16 08:00
Stepono Kairio (1879–1964), Vasario 16-osios signataro, pavardė šiomis dienomis minima ne kartą: įžymus valstybininkas, socialdemokratijos ideologas, Nepriklausomos Lietuvos kūrėjas, publicistas ir redaktorius. Bet dažnai pamirštama, kad S. Kairys buvo ne mažiau nusipelnęs pedagogas, inžinierius ir ...
nuotrauka
2018-02-08 14:06
Sostinėje prasidėjo Valstybės atkūrimo 100-mečio renginių programa – šiandien Tado Kosciuškos gatvės skvere atidengtas paminklas didiesiems tautiškumo skatintojams – broliams Petrui, Jonui ir Antanui Vileišiams. Paminklą atidengė Jono Vileišio dukra Rita Vileišytė Bagdonas, proanūkis Gediminas Tursa...
nuotrauka
2017-12-20 10:38,      papildyta 2017-12-20 14:50, Papildyta nuotraukomis
Vakar buvo oficialiai pristatyta bendrovės „Montuotojas“ generalinio direktoriaus ir valdybos pirmininko Alfonso Jaro knyga „Įmonės valdymas. Dėl ko verta ginčytis, o dėl ko būtina susitarti“.
nuotrauka
2017-11-06 12:41,      papildyta 2017-11-06 15:10, papildyta nuotraukomis
Jau atspausdinta Alfonso Jaro knyga „Įmonės valdymas. Dėl ko verta ginčytis, o dėl ko būtina susitarti“.
nuotrauka
2017-09-15 08:43
Bendrovės „Kortas“ generalinė direktorė Žaneta Overlingienė apdovanota Lietuvos statybininko garbės ženklu. Ženklu, kuris jai įteiktas Statybininkų dienos šventės metu, apdovanojami statybų sektoriaus atstovai už ilgametį atsakingą darbą ir svarų indėlį plėtojant statybos verslą.
nuotrauka
2017-05-12 08:00
Prieš pusmetį Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) pradėjo vadovauti Jonas Gricius. Su naujai paskirtu Lietuvos Respublikos vyriausiuoju valstybiniu darbo inspektoriumi kalbamės apie jo darbo gaires, aktualijas ir darbo kultūrą.
nuotrauka
2017-05-05 07:00
Vaidas Baltuška prieš 4-erius metus įsidarbino pirmuoju inžinieriumi-konstruktoriumi bendrovėje „Layher Baltic“, kuri Lietuvoje atstovauja pastolių gamintojui „Layher“. Per tuos darbo metus jis sukaupė didžiulę patirtį, tad dabar jo pastebėjimai suprantami ne visiems: neįsigilinusiems į klausimo esm...
nuotrauka
2017-04-29 08:25,      papildyta 2017-05-02 00:00, Papildyta nuotraukomis
Atsakomybių, įsipareigojimų galima imti tik tiek, kiek paneši. Jonas Varkalys, buvęs ilgametis bendrovės „Plungės Jonis“ generalinis direktorius, valdybos pirmininkas, dabar – LR Seimo narys, gerai žino, kas vieną dieną gali nutikti, pamynus šią tiesą. Verslą į politiką iškeitęs vyras išmoko tokių g...
nuotrauka
2017-02-08 13:59
Stasys Pakarklis, jo vardu pavadintos individualios įmonės savininkas ir Lietuvos statybos industrijos asociacijos prezidiumo narys, 2016 m. pelnė „Profesijos riterio“ apdovanojimą. Sėkmingą šeimos verslą plėtojantis šiaulietis save vadina tiesiog gelžbetonininku.
nuotrauka
2016-12-30 09:39
Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Centro kubas“ veiklą pradėjo 1993 metais. Jos teikiamų paslaugų spektras apima visas NT rūšis ir sritis. Nepasiduodama šios įnoringos rinkos bangavimams, ne visada skaidriai konkurencijai, rimtoms krizėms, įmonė ne tik išlaiko lyderio pozicijas, bet ir auga. Pa...
nuotrauka
2016-10-14 07:00
Romualdas Tarasevičius (79 m.) – iš tų žmonių, apie kurių gyvenimą vertėtų rašyti ne straipsnį, o knygą. Jis ne tik vadovavo garsiajam respublikiniam „Prammontažo“ trestui, stačiusiam ne vieną respublikinės reikšmės objektą, bet, keičiantis santvarkoms bei kenčiant Sovietų Sąjungos Lietuvai įvestą e...
nuotrauka
2016-10-07 07:00
Mano darbo veikla neatsiejama nuo Pramoninės statybos projektavimo instituto Vilniaus filialo bei Valstybinio projektavimo instituto „Lietuvos statybų projektas“ istorijos. 28-erius metus teko „diriguoti“ gausiam „projektuotojų ansambliui“, dirbti statybos projektavimo vadybos ir teisėkūros srityse,...
nuotrauka
2016-09-30 07:00
Nuolatinis statybinių medžiagų ir įrengimų trūkumas; kitų sovietinių respublikų neįsisavintų išteklių perėmimas; statybos vykdymas pagal „šventąsias“ ciklogramas; apsukrūs mainai tarp įmonių ir kantrūs vaikščiojimai valdžios koridoriais, – pasiklausius buvusio Klaipėdos namų statybos kombinato gener...
nuotrauka
2016-09-23 07:00
„Kokiu keliu dabar turėtų žengti Lietuva, manau, negalėtų pasakyti niekas, – sako bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas, Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas Alfonsas Jaras. – Bet žinau, kokiu keliu žengti negalima.“
nuotrauka
2016-09-16 08:00
Vytautas Šniukšta savęs vadovu nevadina. Jis netgi juokauja, kad pats nelabai žino, kaip būtų geriausia įvardinti dabartines savo pareigas. Buvęs įmonės „Yglė“, kurią nelyginant savo vaiką augino net dvidešimt metų, vadovas, jai žlugus, iš statybų pasaulio nepasitraukė. Kiek atslūgus kartėliui dėl „...
nuotrauka
2016-09-09 08:00
„Kokybė, kaip pagrindinis kriterijus, nuo pat įmonės įkūrimo pradžios buvo pagrindinė verslo filosofija, o didžiausi mūsų motyvatoriai – klientai“, – sako Šarūnas Magelinskas, vienos iš didžiausių langų gamybos bendrovės Baltijos šalyse „MEGRAME“ vadovas. Prieš beveik 25 metus veiklą pradėjusi bendr...
nuotrauka
2016-09-02 06:20
„Mano gyvenime viskas vyksta ciklais, o pokyčiai – kas dešimtmetį su nedidelėmis paklaidomis“, – spalvingą savo biografiją dar pokalbio pradžioje apibendrina verslininkas, buvęs parlamentaras Gintautas Babravičius. Prieš beveik keturias dešimtis metų karjerą jis pradėjo Vilniaus namų statybos kombin...
nuotrauka
2016-08-26 08:16
Studentai, plušantys statybų aikštelėje, dėstytojai, kovojantys dėl laboratorinės įrangos, karinių bunkerių sprogdinimai ir paskaitos, vykusios apleistų fortų pastatuose – tai ilgametį Kauno politechnikos instituto (dabar – KTU) Statybinių medžiagų katedros vedėją Juozą Deltuvą aplankę prisiminimai,...
nuotrauka
2016-08-19 09:13,      papildyta 2016-08-19 11:06, nuotraukų galerija
Vakar, rugpjūčio 18 d., statybų ir susijusiam sektoriui buvo pristatyta knyga „Lietuvos statyba. Asmenybės". Renginys, sutraukęs gausų būrį statybų vyrų ir moterų, vyko Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Saulėtekyje.
nuotrauka
2016-08-12 08:00
Įmonės „Montuotojas“ Alytaus padalinio direktorius Klemensas Mitrulevičius matė visko: pramonės bumą sovietmečiu, pereinamojo laikotarpio sumaištį, pirmųjų Nepriklausomybės metų sunkumus, nekilnojamojo turto burbulo pūtimąsi ir jo sprogimą. Per keturis dešimtmečius darbo toje pačioje įmonėje keitėsi...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės

nuotrauka

Nauja modulinė stogo danga „Ruukki® Hyygge“ – šiuolaikinio, skandinaviško stiliaus mėgėjams

Ilgametė plieninių stogų gamybos lyderė Skandinavijos ir Baltijos šalių regione – kompanija „Ruukki“ visiškai kontroliuoja visą plieninių stogo dangų gamybos procesą, turi savo metalo liejyk...
nuotrauka

„Ciranova“. Amžinas medis

Belgų prekinio ženklo „Ciranova“ produktai medienos paviršių apdailai ir priežiūrai gaminami jau 89-erius metus. Lauko ir vidaus mediniams paviršiams skirti produktai į Lietuvą pradėti tiekt...