2019 balandžio 19 d. penktadienis, 21:17
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Austrijos urbanistės patarimas Lietuvai: neverskite miesto kaimu, o kaimo – miestu

2019-02-04 11:29
Skraidančių taksi „uostas“, „hiperkilpa” ar magnetinės levitacijos (angl. maglev) traukiniai – galbūt šie išradimai per artimiausius dešimtmečius pakeis Lietuvos kraštovaizdį bei infrastruktūrą. Užsienio specialistai įspėja, kad tai, kokiu keliu pasuksime, priklausys ne tik nuo specialistų įžvalgų, bet ir visuomenės nuomonės bei siūlymų. Šiuo metu baigėsi LR teritorijos bendrojo plano (LR BP) rengimo pirmojo etapo – esamos būklės rengimo stadija. Atsižvelgus į pateiktas išvadas, Aplinkos ministerija kartu su ekspertų komanda rengs šalies teritorijos bendrąjį planą ir brėš naują ilgalaikę šalies viziją.
nuotrauka
Bendrasisplanas.lt iliustr.


„Kaip Lietuva atrodys 2030–2050 m., kokie bus jos miestai, kokią plėtros kryptį rinksis verslas, kaip rūpinsimės aplinkosauga ir kultūra – tai kiekvienam piliečiui aktualūs klausimai, kurie svarbūs ir privačiam sektoriui, tiek nevyriausybinėms organizacijoms, tiek visiems, kuriantiems ir galvojantiems apie Lietuvos ateitį. Tačiau jei neįvardinsime atsakymų šiandien, vargu, ar juos turėsime ir 2030 m. Svarbiausia, surasti bendrą kompromisą ir racionalius sprendimus, nes LR BP taps šalies ateities plėtros gairėmis“, – Aplinos ministerijos išplatintame pranešime cituojama Rėda Brandišauskienė, aplinkos viceministrė.

Dėmesys sritims nuo kraštovaizdžio iki urbanizacijos ir susisiekimo


Pasak esamos situacijos analizės rengėjos ir projekto koordinatorės, UAB „Gaučė ir Ko“ vadovės, dr. Kristinos Gaučės, LR BP IV forumo metu didžiausias dėmesys buvo skirtas kultūros paveldo ir kraštovaizdžio, socialinės infrastruktūros klausimams.

Visgi, pasak dr. K. Gaučės, įvardinti problemas svarbu, tačiau susikoncentravus vien į jas, sukurti Lietuvos viziją bus sunku, todėl verta pradėti nuo siekiamybių ir vertybių išgryninimo.

„Pavyzdžiui, jeigu šalies vertybe įvardinome saugumą, tuomet siekiamybė būtų, kad mūsų niekas niekada neužpultų, o šalies vizija – Lietuva yra saugi šalis. Dirbtuvėse dalyvavę žmonės taip pat akcentavo gyvenimo kokybės, ekonominio aktyvumo, tautinio ir erdvinio identiteto bei saugumo svarbą. Taip pat aptarta teritorinė sanglauda urbanistinėse struktūrose, teritorinis identitetas, Lietuvos jūrinis potencialas, regioninė specializacija, sveika gyvensena, socialinė aprėptis, kraštovaizdžio autentiškumas ir, svarbiausia, bendradarbiavimas siekiant šių tikslų“, – dalijosi dr. K. Gaučė.

Užsienio šalių patirtis – diskusijų kultūra, valstybių ir miestų sanglauda


„Žvelgiant į Lietuvą iš ES perspektyvos, atrodo, kad čia vis dar vyksta kova tarp miesto ir kaimo. Ko gero, dauguma šalies gyventojų sieja save su gamta ir jos ištekliais ir tai yra mūsų identiteto dalis, tačiau reiktų suprasti, kur baigiasi kaimas ir kur prasideda miestas. Lietuvos miestai yra ne tik vidiniai vystymosi varikliai kultūrine ir ekonomine prasme, bet ir langas į pasaulį ir juos derėtų stiprinti, kad taptume matomi ir konkurencingi. Tokie paradoksai, kai žmonės gyvena Vilniaus priemiestyje turi kelis nuosavus automobilius ir skundžiasi, kad ten nėra gerai išvystyta viešojo transporto infrastruktūra, nes nori turėti puikų susisiekimą, išdarko ir silpnina Vilnių, kaip miestą“, – sako Daiva Jakutytė-Walangitang, Austrijos Technologijos Instituto urbanistė.

Probleminiai Lietuvos arealai – viename žemėlapyje. Plačiau jį paanalizuoti bei susipažinti su kitomis šalies situacijos analizės dalimis galima ČIA.

Pasak jos, užsienio šalių, kurios taip pat kūrė bendruosius planus, praktika rodo, kad vieno teisingo pavyzdžio ar šablono nėra, yra tik tam tikri sėkmingo vystymosi dėsniai, į kuriuos atsižvelgus, galima išvengti ilgalaikių, sunkiai pataisomų klaidų.

„Kaip rodo Vokietijos bei Šveicarijos pavyzdžiai, svarbiausia, kad tie žmonės, kurie kūrė šalies bendrąjį planą, dalyvautų ir tolimesniuose jo procesuose, jį vykdytų. Pavyzdžiui, Lietuvos atveju, tai galėtų būti valstybės valdoma bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ arba didžiausios nekilnojamo turto įmonės, sukaupusios didžiulę ekspertinę patirtį bei galinčios įvertinti šių sektorių plėtrą ateityje ir padėti formuoti planą taip, kad jis šaliai būtų prasmingas. Lietuva taip pat galėtų perimti Vokietijos ir Šveicarijos bendradarbiavimo pavyzdį ir sujungti jėgas su kitomis Baltijos šalimis bei taip tapti labiau konkurencingomis Europos mastu“ – sako D. Jakutytė-Walangitang.

Ji pastebi, kad Vokietijoje bei Šveicarijoje buvo dedamos didžiulės pastangos, kad pasikeistų diskusijų kultūra.

„Svarbu, kad ir į LR BP būtų žvelgiama kaip į kompleksinį procesą, o ne tik statišką planą, kuris kažkokiu būdu turės būti vykdomas. Viešose diskusijose išsakytos skirtingos nuomonės ir lūkesčiai, drąsiai iškelti ambicingi planai dešimtmečiams, atsižvelgiant į šalies vertybes, gali Lietuvai iškristalizuoti bendrą viziją ir konkrečius jos siekimo žingsnius“, – sėkmės receptais dalijasi D. Jakutytė-Walangitang. (Parengta pagal AM inf.)   
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2019-04-19 11:21
Įsirengti būstą taip, kad jis išsyk taptų jaukiais namais – tai ne tik nelengva ir atsakinga užduotis, bet ir tam tikra avantiūra, į kurią stačia galva nerti išdrįsta ne kiekvienas. Nijolė ir Modestas – pastaraisiais metais daugiau laiko tolimojoje Kinijoje nei gimtinėje praleidžiantys sutuoktiniai....
nuotrauka
2019-04-17 07:33
Tarptautinėje statybų parodoje „RESTA 2019“ balandžio 24–27 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rasite visas jungiklių ir išmanių namų centro „JUNG Vilnius“ naujienas.
nuotrauka
2019-04-16 12:20
Jei kiekviena šeima turi iš kartos į kartą perduodamas Kalėdų stalo dekoravimo tradicijas, Velykų laikotarpiu tam skiriame kur kas mažiau dėmesio. IKEA Lietuva interjero dizainerė Eimantė Nemanė dalijasi artėjančios šventės dekoro patarimais, kuriuos lengvai galėsite pritaikyti pagal savo skonį ir n...
nuotrauka
2019-04-16 09:22
Kauno regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) svarstė administracinio pastato su viešbučiu projektą vienoje svarbiausių Kauno aikščių šalia Įgulos bažnyčios. Ekspertų vertinimu, tai nėra urbanistiškai patrauklus projektas, gerbiantis reprezentacinę Nepriklausomybės aikštės funkciją.
nuotrauka
2019-04-12 07:43
Nors gyvenate bute, kartais norisi pusryčius pagardinti šviežio baziliko lapeliais, o įsibėgėjus vasarai pasimėgauti naminiais pomidorais? Specialistai sako, kad mėgautis šviežiu derliumi net ir gyvenant mieste įmanoma, o sodininkystės eksperimentams puikiai tinka balkonas.
nuotrauka
2019-04-10 12:32
Panevėžio regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) pateikė išvadas dėl numatomo rekonstruoti daugiafunkcinio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ architektūrinės koncepcijos pasiūlymų (autorius Gražvydas Sabaliauskas).
nuotrauka
2019-03-27 11:17
Individualus gyvenamasi namas „Hiyoku“ šalia Japonijos miesto Saporo pripažintas prestižinio architektūros konkurso „The Architecture MasterPrize“ nugalėtoju individualių gyvenamųjų namų kategorijoje. Prie šio laimėjimo prisidėjo ir Jiezno bendrovės „Doleta“ specialistai, kurie šiam unikaliam namui ...
nuotrauka
2019-03-22 12:57
Remiantis 30 000 architektų iš 30-ies Europos šalių atsakymais, Europos architektų tarybos (angl. ACE) tyrimo išvadose teigiama, kad susidomėjimas architekto profesija Europoje auga, o bendras architektų skaičius nuo 2008 m. iki 2018 m. padidėjo 24 proc. ir siekia 562 000.
nuotrauka
2019-03-20 10:06
Administracinio pastato Vilniuje, Gedimino pr. 27 pirmojo aukšto perimetrinis įstiklinimas 2018 m. birželį sukėlė nemažai triukšmo. Kai kurių architektų ir visuomenės veikėjų pasisakymai kėlė diskusijas viešojoje erdvėje, neigiamas išvadas pateikė ir Vilniaus regioninė architektūros taryba. Komentat...
nuotrauka
2019-03-13 14:20
Europos Sąjungos Taryba patvirtino 2019-2022 m. Kultūros darbo planą (Work plan for Culture). Jame, prisidedant Europos architektų tarybai (angl. ACE), pirmą kartą minima architektūra. Jai skirtas vienas punktas iš septyniolikos – „Aukštos kokybės architektūra ir kuriama aplinka kiekvienam“.
nuotrauka
2019-03-04 15:41
Grožio salono „Mon salon“ sostinėje interjero autorė dizainerė Kristina Grybaitė įsitikinusi – erdvė turi atspindėti veiklą, kuri joje vyks. Taigi, projektuojant grožio salono interjerą, sąmoningai pasirinkta jauki ir elegantiška modernioji klasika. Nors šis stilius gali pasirodyti kiek eklektiškas,...
nuotrauka
2019-02-22 13:19
Klaipėdos regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) pateikė išvadas dėl administracinės paskirties pastato ir lauko teniso kortų su pagalbinėmis patalpomis (K. Donelaičio g. 6A, Klaipėdoje) rekonstrukcijos projektinių pasiūlymų. Ekspertai įvertino jų atitikimą architektūros kokybės kriterijams i...
nuotrauka
2019-02-18 10:55
Vasario 16-oji pažymėta ne tik Lietuvos Nepriklausomybės atgavimu, tačiau ir kita reikšminga sukaktimi. Lygiai prieš 100 metų lietuvišką tapatybę įgavo Kauno simbolis – Laisvės alėja. Kaip ši gatvė keitėsi metams bėgant? Kokius svarbius įvykius liudijo? Ir kokie pokyčiai nustebintų iš 1919 metų nuže...
nuotrauka
2019-02-14 14:50
Vos paskelbusi pėsčiųjų tilto per Nerį prie „Litexpo“ architektūrinės idėjos konkursą, savivaldybė sulaukė net 16-os dalyvių. Ekspertų komisija savo vertinimus paskelbs vasario 28 d., o vilniečius kviečiame jau dabar pasidairyti į konkurso darbus – kokius tiltus architektai siūlo Vilniui.
nuotrauka
2019-02-14 11:50
Prisiminti, kad jokių būtinosios apdailos darbų sekmadieniais ir švenčių dienomis, o šeštadieniais – nuo 9 iki 17 val. Įvertinti, kad bendros naudojimo erdvės, pavyzdžiui, stogas, yra visų namo gyventojų, o ne asmeninė nuosavybė. Įsidėmėti, kad be rašytinio pardavėjo sutikimo naujakuriai neturi teis...
nuotrauka
2019-02-06 14:33
Turėti jaukius, patogius ir gražius namus – ko gero dažniausia būsimų naujakurių svajonė. Jai įgyvendinti dažnas renkasi profesionalų – interjero dizainerių – paslaugas. Apie tai, kaip patikėti savo svajones į specialisto rankas ir jam ne tik netrukdyti, bet ir padėti, kartu išvengti klaidų ir įtamp...
nuotrauka
2019-02-01 14:54
Panevėžio regioninė architektūros taryba, susirinkusi posėdžiauti pirmą kartą, išnagrinėjo naujos statybos prekybos paskirties pastato Nemuno g. 29B, Panevėžyje, projektinius pasiūlymus (autorius Julius Volungevičius). Įvertinti jų atitiktį Architektūros įstatyme numatytiems architektūros kokybės re...
nuotrauka
2019-01-24 10:50
Tobulėjant technologijoms, buitinės įrangos kūrėjai kiekvienais metais pristato vis išmanesnius televizorių modelius. O vartotojai paprastai nori ne tik išnaudoti jų funkcinę vertę, bet ir padaryti pagrindiniu namų akcentu. Paverčiant modernius įrenginius namų centru ir integruojant juos skirtingose...
nuotrauka
2019-01-17 10:07
Klaipėdos regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) išnagrinėjo parduotuvės su vaistine Lietuvininkų g. 58, Šilutėje projektinių pasiūlymų (autorius Osvaldas Jankauskas) atitikimą architektūros kokybės kriterijams ir pateikė išvadas bei rekomendacijas. Rekonstruojamas pastatas patenka į registru...
nuotrauka
2019-01-16 10:34
Šią savaitę Kelne, Vokietijoje, prasidėjo viena didžiausių pasaulyje baldų ir interjero parodų IMM.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Su CAT patogesnis darbas ir buitis

Darbo įrankis turi būti malonus akiai ir rankai, patogus paimti, galintis efektyvinti darbą ir ilgai patikimai tarnauti. Šiuolaikinės technologijos, medžiagos ir gamintojų ambicingumas sudar...
nuotrauka

„Resta 2019“: kokias naujienas rasite JUNG stende?

Tarptautinėje statybų parodoje „RESTA 2019“ balandžio 24–27 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rasite visas jungiklių ir išmanių namų centro „JUNG Vilnius“ naujienas.