2019 liepos 20 d. šeštadienis, 2:14
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Avarinės būklės daugiabučių liftai – lėtai tiksinčios bombos  5

Aistė SAVICKAITĖ      2014-03-23 16:36
Seni, dar gilų sovietmetį menantys daugiabučių namų liftai tampa vis didesniu galvos skausmu jų gyventojams. Vieni skuba liftus keisti moderniais, o kiti, taupydami pinigus, vis dar rizikuoja patekti į gendančios technikos spąstus. Pasibaigęs eksploatacijos laikas gyventojų neatbaido nuo galimos grėsmės.
nuotrauka
Problema ne tik liftų saugumas, bet ir estetinis jų vaizdas. Portalo nuotr.


Vidutinis lifto eksploatavimo amžius – 20-25 metai. Kai kurie senuose Lietuvos daugiabučiuose esantys liftai jau perkopė kritinį 40 metų amžių. Liftų įmonių asociacijos skaičiavimais, šalies daugiabučiuose namuose iš viso įrengta apie 6 tūkst. liftų, iš jų 2 tūkst. eksploatuojami Vilniuje. Maždaug pusė jų jau yra peržengę 25 metų eksploatavimo laiką ir yra avarinės būklės, o apie 100 liftų tarnauja apie 40 metų.

Daugėja ir nejudančių, ir naujų liftų

Neretai senos statybos šalies daugiabučiuose liftai nepajuda iš vietos kur kas dažniau nei kyla. Galbūt penkių aukštų name tai nesukeltų ypatingų problemų, bet jei gyvenate 11 ar 16 aukštų pastate, pasiekti viršutiniame aukšte esantį butą taptų keblu. Tokių pastatų, skaičiuoja sostinėje liftus prižiūrinčios UAB „Baltijos liftai“ vadovas Jevgenijus Vasiljevas, yra ne vienas ir ne du.

„Mūsų įmonė sostinės daugiabučiuose prižiūri 900 liftų, iš jų maždaug 600 yra eksploatuojami 25 metus ir ilgiau. Dar 100 liftų yra eksploatuojami daugiau nei 40 metų. Daugiau nei 20 liftų yra pripažinti avarinės būklės ir jau sustabdyti“, – skaičiais situaciją iliustruoja J. Vasiljevas.

Specialistas pasakoja, kad liftai yra tikrinami kas 15 dienų. Kartą per metus daugiabučių liftus tikrina įgaliota įstaiga, kuri įvertina jų būklę ir gali pripažinti liftą netinkamu naudoti. Tokių liftų skaičius dėsningai didėja – pernai nenaudojamais tapo 20 įmonės prižiūrimų liftų, šiemet šis skaičius išaugo iki 25.

„Tokiu atveju, gyventojai turi nuspręsti, ar liftą renovuoti, ar jį keisti nauju. Neretai šis sprendimas yra atidėliojamas, nes ant gyventojų pečių gula nemenka finansinė našta, tačiau įvertinę pokyčių būtinumą, liftų renovacijai pasiryžta vis daugiau daugiabučių gyventojų, – pasakoja „Baltijos liftų“ vadovas ir priduria, kad naujų liftų sostinėje daugėja. – Jei 2012 metais naujai įrengėme aštuonis, pernai – 13 liftų, tai šiemet šis skaičius turėtų išaugti iki 20.“

Tiesa, pažymi J. Vasiljevas, liftą renovuoti arba jį keisti nauju gyventojai pasiryžta tik tuomet, kai senasis nustoja veikti. Kadangi už naują liftą tenka mokėti patiems gyventojams, dauguma daugiabučių tenkinasi nuolatiniais liftų remonto darbais ar atnaujinimu etapais.

„Ir tai visai suprantama, nes lifto atnaujinimas ar jo keitimas – nemaža investicija. Jei kaip pavyzdį imtume devynių aukštų daugiabutį, jo lifto keitimas nauju kainuotų 120-130 tūkst. litų, o kapitalinis remontas, tai yra pagrindinių mazgų keitimas, – vidutiniškai 50 tūkst. litų.“, – tvirtina pašnekovas ir priduria, kad vis dažniau gyventojai susigundo nauju liftu, o ne jo kapitaliniu remontu.

„Kokios to priežastys? Labai paprastos – pakeistus visą įrenginį, gyventojai gali būti tikri, kad jis be gedimų tarnaus ilgus metus. O atlikus kapitalinį remontą keičiamos tik tam tikros įrenginio dalys, bet, toli gražu, ne visos. Taigi net po remonto liftas gali sustoti jau po mėnesio, nes suges nepakeistas mazgas, o gyventojai stebėsis, kaip tai galėjo nutikti investavus 50 tūkst. litų“, – samprotauja J. Vasiljevas.

Anot jo, naujas liftas – nors ir finansinė našta, bet jį sumontavus nebeteks kaskart mokėti už dažnai pasikartojantį seno lifto remontą. Be to, šiuolaikiškas liftas taupo elektros energiją: „Esame paskaičiavę, kad pakeitus devynaukščio liftą nauju, laiptinės gyventojai sutaupė 1500 litų.“

Tiksinčios daugiabučių bombos

Liftų įmonių asociacijos prezidentas Jonas Guzavičius tikina, kad liftų renovacijos procesai pernai pajudėjo iš mirties taško. Specialisto teigimu, pagaliau į pastatų renovavimo programą vėl įtraukta nuostata, jog turi būti sutvarkomi gyvenamuosiuose pastatuose esantys liftai, kurių eksploatavimo amžius yra didesnis nei 25 metai, jei jie yra kritinės būklės, arba tie, kurie jau yra sustabdyti ar artimiausiu laiku bus stabdomi.

„Liftų renovavimas gyventojams turėtų būti aktualus ne tik dėl jų pačių saugumo. Tvarkingas liftas taupo elektros energiją. Senieji liftai vartoja energiją net ir jais nesinaudojant, o naujieji – tik tuomet, kai yra iškviečiami“, – aiškina J. Guzavičius.

Renovacijos procesas, anot pašnekovo, sparčiau juda daugiabučiuose, kuriuose yra įsteigtos bendrijos, o lėčiau tuose, kuriais rūpinasi administruojančios bendrovės: „Administratoriai, deja, nėra suinteresuoti namų renovacijos procesu, nes tokiu atveju sumažėtų jų darbų apimtys. Kita vertus, galime pasidžiaugti, kad šis procesas prasidėjo ir, panašu, kad nesustos. “
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

jule
2015-05-20 17:06
gyvenu pirmame aukste,gyvenu todel,kad toki istraukiau burtu keliu,siuliau kaimynams eiti i pirma auksta,tokio neatsirado.As sutinku ,kad reikia moketi uz stoga,vamzdyna,apsvietima.tik kodel pagal turima plota,Ne plotai tersia ,o zmones ir iems reikia apsvietimo......Nepasakokite nesamoniu,kad keblu suskaiciuoti gyventojus butuose,kaimynai zino,pasidomekite...,ir neapvoginekite zmoniu kurie nesinaudoja jusu primestomis paslaugomis.Gyvenu 50met.devynaukstyje,nezinau kaip jis atrodo ir kaip vazioja-nesivazineju,man neidomu tai,vaikstau pescia.Kodel turiu moketi uz naujo lifto irengima pagal plota,?gyventojai turi lesu remontuotis butus,siukslinti pirma auksta,spardyti lifta,vezti cemento maisus ...,o suvarius lifta as iems turiu padeti.mat norisi iems komforto...Gyvenu viena ,tvarkingai,surenku jusu siuksles,pasluoju,...galiu jums padeti nabagams ...,tik dalinkit po lygiai kiekvienam butui mokesti uz naujo lifto irengima...tai butu sazininga.Idomu ,kas kas per zmones leidzia tokius istatymus?Ar sunkiai su matematika mokykloje buvo?Kur dedate senus liftus ,ju geras naujas dalis?Nes remontuojat kas menesi ir naujas dalis naudojat?bizneli prasukate?
modernizavimas
2014-03-26 12:49
atrodo, kad atnaujinant daugiabutį jau galima atnaujinti ir liftą
liftas
2014-03-26 10:39
Mūsų daugiabučio liftas avarinės būklės. Gyvenu 7 aukšte, liftu nesinaudoju.
Visgi
2014-03-24 12:51
Kaina tai kosmine. O galbut yra galimybiu gauti bent dalini finansavima is ES? Juk mums sitas klausimas yra aktualus, pinigai dideli, gal problema reiketu pradeti spresti aukstesniu lygmeniu?
Donatas
2014-03-24 08:27
Kaip gerai, kad neturiu lifto. turiu tik šiukšlių išmetimo vamzdį ir tuo esu patenkinta, l. patogu

Miestiečiai

nuotrauka
2019-07-10 15:59
Vilniuje vyksta ekspertų ir visų RU:RBAN miestų partnerių susitikimas. Dvi dienas dirbsiantys septynių Europos miestų specialistai ir ekspertai analizuos veikiančias Vilniaus bendruomeninių daržų iniciatyvas ir teiks pasiūlymus dėl naujai besikuriančių miesto darželių, dalysis savo miestuose vykdoma...
nuotrauka
2019-07-10 15:36
Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.
nuotrauka
2019-07-09 11:52
Nuo metų pradžios jau daugiau nei 1200 gyventojų pateikė pranešimus (PRC912 forma) apie patirtas išlaidas už jiems atliktas pastatų, lengvųjų automobilių remonto ar vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas.
nuotrauka
2019-07-03 16:44
Nuo liepos pradžios gyventojams, norintiems įsirengti iki 30 kilovatų (kW) galios saulės elektrines, taikomos supaprastintos procedūros, atsisakant perteklinių leidimų. Iki šiol tokia tvarka buvo taikoma tik iki 5 kW galios elektrines įsirengiantiems gyventojams.
nuotrauka
2019-07-03 16:29
Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – Agentūra) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą dėl paskutinio kvietimo teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui gautų projektų įgyvendinimo.
nuotrauka
2019-07-03 10:26
Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojų veiklą savivaldybės prižiūrės ir kontroliuos pagal aplinkos ministro patvirtintas naujos redakcijos pavyzdines taisykles. Jos įsigalios 2020 m. sausio 1-ąją. Iki to laiko rekomenduojama kiekvienai savivaldybei patvirtinti atnaujintas jos teritori...
nuotrauka
2019-07-01 10:33
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas įsakymu patvirtino veiksmų planą, kurio tikslas – iki 2022 metų atsisakyti nesaugiai naudojamų suskystintų naftos dujų balionų (toliau – dujų balionų) daugiabučiuose. Plane taip pat numatytos priemonės, kurios paskatins gyventojus tokius dujų balionus pakei...
nuotrauka
2019-06-28 12:30
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą dėl įmokos dydžio už elektros įrenginių (kabelių spintų) perkėlimą, pasisakė, kad tais atvejais, kai elektros įrenginiai perkeliami vartotojo iniciatyva, jam tenka pareig...
nuotrauka
2019-06-25 10:59
Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslininkė dr. Lina Šeduikytė perspėja, kad žmonių sąmoningumo trūkumas, o tiksliau – noras kuo daugiau sutaupyti statant ar renovuojant pastatus, gali atnešti daug problemų dirbant ar gyvenant tokiuose pastatuose, o k...
nuotrauka
2019-06-20 13:43
Vilniaus gatvės senosios bulvaro dalies atnaujinimas prasidės liepos vidury. Sutarta palaukti, kol mieste baigsis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“. Vilniaus gatvės atkarpos (tarp Tilžės g. ir Draugystės pr.) ir Vasario 16-osios gatvės rekonstrukcija turi būti atlikta iki 20...
nuotrauka
2019-06-19 12:39
Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai, įstaigos ir miesto gyventojai buvo pakviesti puošti Gargždus gėlėmis ir kartu kurti žydintį miestą.
nuotrauka
2019-06-19 12:13
Sostinėje tarp Giedraičių ir Kintų gatvių planuojamai įrengti viešajai erdvei vilniečiai pasiūlė pavadinimą – iš beveik 3 tūkst. balsavusiųjų internetu daugiausia pasisakė už Šnipiškių aikštės vardą.
nuotrauka
2019-06-18 10:38
Dėl neatsakingų ir nederintų žemės kasimo darbų, suskaičiavo ESO, per 5 šių metų mėnesius dujų ir elektros skirstymo tinklai pažeisti daugiau nei 100 kartų. Dėl tokių trečiųjų šalių neatsakingų veiksmų tūkstančiai vartotojų patiria nepatogumų, būna be elektros ir dujų. ESO primena, kad be leidimo vy...
nuotrauka
2019-06-18 10:14
Ilgą laiką privačių namų kvartalo gyventojai jautėsi palyginti saugūs, jų rimtį trikdė tik netoliese veikianti medžio apdirbimo įmonė „Fornestas“. Šiemet paaiškėjo, kad šalia esančiame laisvame sklype Šiltnamių g. ketina įsikurti dar vienas verslo objektas – „Šilo“ prekybos centras, kurį sumanė past...
nuotrauka
2019-06-14 14:45
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) atkreipia gyventojų dėmesį, kad pastebėjus pastato išorinių ar vidinių sienų įtrūkius ar skilimus jokiu būdu nereikėtų numoti ranka. Inspekcijos specialistai pažymi, kad bet kokios pastato deformacijos turi būti skubiai ištirtos įvertina...
nuotrauka
2019-06-14 10:25
Panevėžio apylinkės teismas išsprendė ginčą dėl Panevėžio rajone esančios sodybos, kuri pirkimo-pardavimo metu sudegė. Pasirašius preliminarias sutartis, įmokėjus 15 tūkst. eurų avansą ir perdavus raktus, kitą naktį sodyboje esantis gyvenamasis namas sudegė. Teismas įpareigojo sodybos pardavėją grąž...
nuotrauka
2019-06-14 09:59
Sostinėje prasidėjo šnipiškiečių laukta Giedraičių gatvės rekonstrukcija. Čia tiesiamas dviračių takas, atnaujinama pėsčiųjų infrastruktūra, įrengiamas modernus apšvietimas, atnaujinama kelio danga.
nuotrauka
2019-06-14 09:39
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą, pasisakė, kad vartotojui turi būti grąžinta visa sumokėta prijungimo įmoka.
nuotrauka
2019-06-13 14:55
Sostinės savivaldybėje šią savaitę vyko susitikimas su daugiabučių namų valdytojais – pristatyta Vilniaus miesto energinio efektyvumo didinimo programa. Miesto Taryba šiemet patvirtino naują kvartalų atnaujinimo programą, kuri identifikuoja ir numato prioritetinius sostinės senųjų daugiabučių kvarta...
nuotrauka
2019-06-13 10:39
Alinant karščiams ir gyventojams susiduriant su vandens slėgio svyravimais, „Vilniaus vandenys" ėmėsi ilgalaikių bei tvarių vandens tiekimo užtikrinimo būdų sostinės Kalnėnų gyvenamajame rajone, kur pastarąją savaitę vandens vartojimas išaugo triskart. Siekiant užtikrinti nepertraukiamą geriamojo va...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...