2018 kovo 24 d. šeštadienis, 14:28
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Demografinė situacija Lietuvoje: privalome „susitvarkyti“ per 5–10 metų

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-02-06 09:30
Jaunimas masiškai migruoja į didžiuosius miestus. O iš šių – į dar didesnius. Tuo metu miesteliai ir kaimo vietovės beviltiškai sensta bei tuštėja. Megapoliuose auga „vieno gyventojo“ būstų poreikis bei skaičius žmonių, kurie yra vieniši – niekuomet nebuvo sukūrę šeimos. Kita vertus, jaunų žmonių skaičiumi mūsų sostinė gali lygiuotis su Vakarų Europos miestais, o situacija su gimstamumu irgi nėra drastiška – tėvais jau tampa 1987–1989-aisiais gimę jaunuoliai, o juk tuo metu šalį buvo užvaldęs „kūdikių bumas“. Tokios įžvalgos iš ekonomistų bei būsto ekonomikos ekspertų buvo pateiktos Lietuvos nekilnojamojo turto asociacijos organizuotoje metinėje NT konferencijoje.
nuotrauka
Lietuvos užduotis – sulaikyti jaunus žmones nuo noro krautis lagaminus. Asociatyvi pixabay.com nuotr.


Iš Danijos į Lietuvą atvykęs svečias Būstų ekonomikos mokslų centro vadovas Kurtas Liliegreenas (asm. archyvo nuotr. apačioje) teigė, jog itin juntamas gyventojų judėjimas į miestus.

„Vyksta urbanizacija, žmonės migruoja iš kaimo į didesnius miestus, iš šių – į megapolius, tokius kaip Šanchajus ar San Paulas (Brazilijoje). Jie palieka kaimo vietoves ir industrinius regionus, kur stūkso seni fabrikai, kasyklos. Migruoja ten, kur gali gauti aukštos kvalifikacijos darbus, pozicijas paslaugų srityje. Taip pat gyventojai migruoja iš šalies į šalį, ypač ES 28 šalyse. Manau, Lietuva taip pat tai jaučia“, – apie dabartines demografines tendencijas kalbėjo svečias iš Danijos.

Kainas kels... vienišiai?

Dar vienas pastebimas pokytis: ateityje gyvensime itin senose visuomenėse (angl. super-aged society). C. Liliegreen sako, jog „itin sena“ – tai tokia visuomenė, kurioje penktadaliui gyventojų yra daugiau nei 65 metų.

„Panaši situacija jau yra Vokietijoje, Italijoje, Japonijoje. Tačiau ir mano, ir jūsų šalis link to juda. Jauni žmonės juda į didesnius miestus, didesnes šalis, ypač kaimo regionuose lieka labai senos bendruomenės. Kai kuriuose jūsų regionuose seni žmonės gali sudaryti ir 40 proc. gyventojų. Tai – faktai, į kuriuos reikia atsižvelgti formuojantiems gyvenamųjų būstų rinką, ar ne?“, – kalbėjo C. Liliegreenas.

Dar viena itin ryški kryptis – vienam žmogui skirti būstai. Absoliučiai visose šalyse (ir pietų, ir šiaurės Europos šalyse) dideliuose miestuose, auga mažų, vienam žmogui gyventi skirtų būstų poreikis.

„Kaip tai paveiks būstų rinką? Žinoma, didžiuosiuose miestuose kainos kils, nes jas stimuliuos poreikis: žmonėms, norintiems gyventi po vieną, reikės daugiau būstų, nei šeimoms. Kita vertus, už didžiųjų miestų sienų, gali ištikti nuosmukis. Būstų rinka labai priklauso nuo vietovės, miesto, šalies. O miestai šiandien žmonėms atrodo gerokai patrauklesnė vieta gyventi, nei prieš 30–40 metų“, – dėstė pranešėjas.

Didmiesčiai – perpildyti, regionai – tušti


Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog Lietuva skaudžiausiai iš visų 28 Europos Sąjungos narių yra veikiama emigracijos.

Daugiausia žmonių išvyksta iš Vilniaus, Kauno, Šiaurės Lietuvos.

Lyginant visos Europos statistiką, Lietuva ir Slovėnija turi aukščiusią emigracijos procentą, siekiantį apie 0,45 % visos šalies populiacijos.

Europos gyventojai pradeda elgtis taip, tarsi gyventojų vienoje didelėje šalyje. Jie laisvai migruoja iš šalies į šalį“, – pabrėžė danas.

Net trečioje didžiausioje gyventojų skaičiumi šalyje Japonijoje, kuri atrodo itin gausiai apgyventa, kai kurie miestai ilgainiui taip pat bus visiškai apleisti. Niekam nebesinori gyventi industrinėse ar kasyklų subjaurotose teritorijose.
Tuo metu amerikiečiai kažkodėl masiškai kraustosi į priemiesčius – galbūt gyvenimas didmiestyje jiems jau įgriso?

Europoje žmonės kraustosi ten, kur gali gauti aukštos kvalifikacijos darbą – į didmiesčius. To jau nebeįmanoma sustabdyti, tačiau galbūt įmanoma atkreipti gyventojų dėmesį į nemenkas galimybes mažesniuose miestuose, regionuose.

Ir tai – ne vien mūsų šalies bruožas. Netgi C. Liliegreeno gimtojoje Danijoje, kur, atrodo, bereikia turėti bent vidutinį darbą ir teliks laimingai gyventi, žmonės migruoja šalies viduje ir prognozuojama, jog iki 2040-ųjų Kopenhagos populacija išaugs 40 procentų.

„Kodėl gyventojai taip nori gyventi miestuose? Nes paslaugos, susijusios su viešuoju sektoriumi, kultūra, laisvalaikiu užima vis didesnę darbo rinkos dalį. Žmonės ieško šio tipo darbų. Pramonė taip pat vis dar užima reikšmingą dalį rinkos, tačiau darbo vietų skaičius žemės ūkyje, žuvininkystės, ūkininkavimo sektoriuose traukiasi“, – sakė pranešėjas iš Danijos.

„Senelių“ visuomenė sufleruoja apie būsimas problemas

Dar kartą sugrįžęs prie „itin senų“ visuomenių temos C. Liliegreenas pademonstravo grafiką, kuriame aiškai matyti, jog visose šalyse 65-erius metus perkopusių žmonių dalis – auga.

Lietuva šiuo rodikliu, laimei, atsilieka nuo kaimynių, tačiau yra vis tik toje „senesnių šalių“ pusėje.

 

Vyresnių nei 65-erių metų gyventojų dalis Lietuvoje. K. Liliegreen prezentacijos medžiaga.

Svečias iš Danijos akcentavo, jog tokie pokyčiai ilgainiui lems darbuotojų trūkumą.

„Turėsime dirbti daug daugiau ir sunkiau, kad užtikrintume ekonomikos augimą, kad sugebėtume išlaikyti senus žmones, – prognozavo C. Liliegreenas. – Tai – iššūkis Europos sąjungai.“

Praktiškai visose šalyse, pažvelgus į geografinius duomenis, didmiesčiai „spindi“ jaunimu, o regionai „raudonuoja“ nuo senjorų kiekio.

Tokioje situacijoje seni, mažos vertės namai gali likti apleisti arba juos teks nugriauti.

Praradome 15 proc. populiacijos

„Būstų kainos miestuose toliau augs (pavyzdžiui, Danijos Kopenhagos mieste kilimas buvo apie 16 proc.), būtent dėl tos priežasties, kad trūksta vietos visiems, norintiems dideliame mieste gyventi. Danijoje, Arhuso mieste, 1994-aisiais būstų kainos buvo netgi aukštesnės, nei Kopenhagoje. Tačiau šiuo metu jos yra kritę praktiškai dvigubai. Panašiai nutiko ir Didžiosios Britanijos mieste Leedse – jis neatlaikė Londono „konkurencijos“. Jei nusipirkote būstą Leedse, na, aš jus šiuo metu užjaučiu“, – sakė C. Liliegreenas.

Jo teigimu, Lietuvos rinkoje būstų kainos Vilniuje auga, o visuose kituose didžiuosiuose miestuose – krenta arba išlieka tokiame pačiame lygyje. Atotrūkis tarp Vilniaus ir Klaipėdos, Kauno yra itin ryškus.


Išlaikomo amžiaus žmonių koeficientas rajonuose. K. Liliegreen pranešimo skaidrės

Perpildymo indeksas rodo, kiek žmonių yra „susigrūdę“ į vieną būstą. Lietuvoje šis indeksas yra aukštas ir tai reiškia, jog poreikis būstui Vilniuje yra didelis – kainos gali pūstis.

Niūrias prognozes šiek tiek praskaidrino „Nordea“ banko Baltijos šalių tyrimų padalinio vadovas Žygimantas Mauricas – jis klausytojams paneigė 5 pagrindinius mitus, kurie yra susiję su Lietuvos demografine situacija.
Nuo tada, kai įstojome į Europos Sąjungą (per 12 metų), gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo 510 tūkst. ir tai yra 15 proc. visos populiacijos. Tai yra pats prasčiausias rezultatas Europos Sąjungoje“, – savo pranešimą pradėjo Ž. Mauricas.

72 proc. šio skaičiaus nulemta emigracijos.

Pamatę tokius skaičius ne vienas svarstome, kada gi paskutinis žmogus išvyks iš Lietuvos ir išjungs šviesą“, – sakė Ž. Mauricas.

Tačiau ne viskas taip blogai.

„Kūdikių bumo“ vaikai pradeda tapti tėvais

Pirmasis iš demografinių mitų – jog Lietuvoje itin mažas gimstamumas.

Lietuvos regionai pagal gimstamumą. Medžiaga iš Ž. Maurico skaidrių

Tačiau palyginus su ES vidurkiu, Lietuvos gimstamumas šiuo metu yra didesnis nei ES vidurkis. 2015-aisiais gimstamumo rodiklis buvo 10,8 (tiek kūdikių gimė 1000-čiui žmonių). Pastaraisiais metais gimstamumas išaugo.

Nuo 2000-ųjų metų gimstamumo augimas Latvijoje bei Lietuvoje yra vienas sparčiausių visoje Europos Sąjungoje.

„Tai reiškia, kad dar ne viskas prarasta“, – šypsodamasis kalbėjo banko „Nordea“ atstovas.

Jis prognozavo, jog ir artimiausiais metais Lietuvoje kasmet gims ne mažiau nei 30 tūkst. naujagimių (2015-ųjų rezultatas – 32 tūkstančiai), nes tėvais tampa 1986-1989-aisiais gimę jaunuoliai. O tuo metu Lietuva išgyveno „kūdikių bumą“ – gimstamumas buvo itin didelis.

Ž. Mauricas pakartojo kažkurioje konferencijoje jau skambėjusią įžvalgą: Lietuvoje gimstamumu ir teigiama natūralia gyventojų kaita išsiskiria Žemaitijos regionas.

Jei norime padidinti gimstamumą ir likusioje Lietuvos dalyje, turime klausti žemaičių: kaip jiems tai pavyksta? Gal audros dažnesnės, nutraukia elektros laidus, tenka leisti vakarus tamsoje...“, – juokais svarstė Ž. Mauricas. („Nordea“ banko nuotr. apačioje)

Prasčiausia situacija – Aukštaitijoje, Rytų Lietuvoje.

Gyvename geriau nei lenkai ar vengrai, o skundžiamės garsiausiai

2-asis mitas – jog Lietuvos demografinė padėtis yra prasčiausia ES. Ji suprastėjo pastaruoju metu, tačiau daugybė kitų Europos šalių turi pagrindo skųstis garsiau už mus.

Pavyzdžiui, jaunimo (14–28 m. amžiaus) mes turime daugiau nei vidutiniškai kitos Europos šalys.

Jei mūsų neveiktų emigracija, mūsų demografinė situacija būtų netgi viena geriausių Europos Sąjungoje. Lietuvoje gyvena daugiau 10–14 metų amžiaus gyventojų, nei Latvijoje ir Estijoje kartu sudėjus. Galite įsivaizduoti?“, – teigė pranešėjas.

Kita vertus, gana nemažai turime būsimų pensininkų, todėl su tam tikrais senos visuomenės iššūkiais gali tekti susidurti po 10-mečio.

3-asis mitas: emigraciją lemia prasta Lietuvos ekonominė padėtis.

„Daug kas ginčytųsi, tad gal pažvelkime į gryną statistiką. Pagal BVP, tenkantį vienam Lietuvos gyventojui, Lietuva užima 75 proc. Europos Sąjungos vidurkio. Vienam Lietuvos gyventojui tenka didesnė BVP dalis, nei Lenkijoje, Vengrijoje. Nedaug atsiliekame nuo Estijos“, – sakė Ž. Mauricas.

Perspektyvos rodiklis – jaunimo skaičius miestuose

Vis tik tokios šalys, kaip Slovėnija, Čekija ar Vengrija turi teigiamą emigracijos balansą. Kitaip tariant, į jas daugiau žmonių atvyksta nei išvyksta. Tuo metu Lietuva per 10-metį prarado 9 proc. gyventojų.

Taigi tai ne centrinės Rytų Europos, o tiesiog Lietuvos ir Latvijos fenomenas. Netgi Lenkija pritraukia daug gyventojų iš kitų šalių, pavyzdžiui, Ukrainos. Taip jie kompensuoja savo gyventojų netektį. Galbūt reikėtų pažvelgti, ką kaimyninės šalys daro kitaip, kad jų padėtis būtų geresnė?“, – svarstė pranešėjas.

Toliau jis svarstė, kodėl reikėtų uždrausti Lietuvos politikams dirbti naktimis. Praėjusį pavasarį skubos tvarka buvo patvirtintas Šaukimo į privalomąją karo tarnybą įstatymas ir kovo–balandžio–gegužės mėnesiais emigracija stipriai išaugo. Emigravo 66 proc. vyrų, 8 proc. moterų.

Ž. Mauricas nesvarsto, ar Lietuvai reikėjo šauktinių kariuomenės, tačiau teigia, jog šio sprendimo komunikacija buvo prasta, tai gąsdino žmones.

Ketvirtas mitas yra „Kokia dar emigracija?! Pažiūrėkite, kiek Vilniuje automobilių! O dar ir būstų kainos auga!“. Kitaip tariant, manoma, jog emigracija mažina gyventojų skaičių visoje Lietuvoje. Vilniuje dėl vidinės migracijos skaičius nuolat auga. Kaunas ir Klaipėda bent jau išlaiko tokį pat gyventojų lygį. O štai likusi Lietuva kenčia tiek nuo išorinės emigracijos, tiek nuo vidinės“, – paaiškino Ž. Mauricas.


Vilniuje gausu jaunų žmonių. Vilniaus m. savivaldybės nuotr.

Jis teigė mėgstantis miestų padėtį vertinti pagal 25–39-erių metų gyventojų kiekį juose. Didmiesčiai šioje srityje neabejotinai pirmauja, o prasčiausiai su jaunais gyventojais sekasi tokiems miestams kaip Marijampolei, Alytui.

Vilniuje jaunų gyventojų yra 26 proc. – ne mažiau nei Kopenhagoje, Stokholme, Helsinkyje. Beje ir Šiaurės šalyse jaunimas lygiai taip pat plūsta į sostines, ekonomiškai stiprius regionus.

„Dėl ekonominio potencialo, gali būti, jog Vilnius taps daugiausia gyventojų turinčiu miestu Baltijos šalyse, pralenks Rygą. Apie tai jau esu paskelbęs“, – prognozuoja Ž. Mauricas.

Nekilnojamojo turto ir norime, ir galime jį įsigyti

Galiausiai penktasis mitas – jog nedarbas šalyje mažėja tik dėl emigracijos.

Tai nėra tiesa. Užimtų gyventojų skaičius Lietuvoje auga. Netgi bedarbių skaičius šiuo metu yra stabilus. Mažėja neaktyvių gyventojų skaičius: prieš 10-etį jis buvo 700 tūkst., dabar liko 500 tūkst. Tai yra skaičius žmonių, kurie nežinia ką daro, užsiima šešėline veikla arba apskritai nėra suinteresuoti įsilieti į darbo rinką. Džiugi žinia: turime stabiliai augantį užimtų gyventojų skaičių“, – kalbėjo banko „Nordea“ atstovas.

Daugiausia darbo vietų sukuriama „Lietuvos tripolyje“ – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Iš mažesnių miestelių aktyvumu išsiskiria Telšių regionas – čia per pastaruosius metus sukurta 7000 naujų darbo vietų.

Daugiausia į naujas darbo vietas pritraukiama būtent jaunų darbuotojų.

Ž. Mauricas taip pat paneigė mitą, jog lietuviai neturi lėšų įsigyti nekilnojamojo turto.

„Lietuva Europoje yra unikali tuo, jog čia ganėtinai jauno amžiaus darbuotojai turi ganėtinai aukštas pajamas. Jaunų (25–34 metų) žmonių, uždirbančių daugiau nei 1000 eurų yra 58 tūkstančiai. Tai daugiau nei kitose amžiaus grupėse. Vakarų Europoje jauni darbuotojai gauna žymei žemesnes pajamas, negu vyresni. Natūralu, jog šio amžiaus gyventojai aktyviausiai dalyvauja ir paskolų rinkoje. Jeigu migracija vyks ne į užsienio miestus, o į Vilnių, Kauną bei Klaipėdą, perspektyvos yra visai neblogos“, – tokia išvada savo pranešimą užbaigė Ž. Mauricas.

C. Liliegreenas čia pat pridūrė, jog emigracijos problemą turime spręsti pirmiausia. Jei dabar nesusiimsime, po 5 ar 10-ies metų jau gali būti vėlu. Tada tiesiog bus per mažai gyventojų, kad šalis toliau galėtų judėti į priekį.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2018-03-23 08:12
„Namą statau ne vieneriems metams, remonto kasmet nedarysiu, todėl renkuosi ąžuolo medieną“, – apie ąžuolinių grindų namams pasirinkimą pasakoja vilnietis Andrius Nevskis. Vyriškis sako visada prioritetą teikiantis medžiui, nes tai yra gyvybė ir šiluma. Net jo žmona, 15 metų svetainėje vaikščiojusi ...
nuotrauka
2018-03-22 14:17
Siekdamos bendro tikslo – profesionaliai atstovauti statybos inžinierių poreikiams ir interesams, vystyti jų savivaldą, visuomeninių organizacijų vaidmenį apibrėžiant, suteikiant, vertinant ir pripažįstant statybos inžinierių profesinę kvalifikaciją – septynios organizacijos 2018 m. kovo mėn. pasira...
nuotrauka
2018-03-22 13:13
Kokios specialybės ir specialistai bus paklausiausi ateities darbo rinkoje? Ar tikslieji mokslai išliks populiarūs Lietuvoje? Kokių sugebėjimų reikės būsimiems specialistams? Šiuos ir panašius klausimus sau užduoda ne vienas abiturientas, galvojantis apie studijas ir būsimą karjerą. Studijų speciali...
nuotrauka
2018-03-22 06:40
Į Lietuvą atėjus kalendoriniam pavasariui, šilumos – ypač naktimis – dar kurį laiką tikėtis neverta. Geriausiu atveju termometro stulpelis rodys apie 0 laipsnių. Kelininkai tikina, kad tokia temperatūra jiems sukelia itin daug problemų, kadangi lemia besiformuojantį visų vairuotojų siaubą – plikledį...
nuotrauka
2018-03-21 13:39
Informacinių technologijų lyderė iš Nyderlandų „Centric“ atidaro biurą Kaune ir per ateinančius trejus metus žada įdarbinti apie 200 specialistų. Padalinys bus atsakingas už naujų produktų kūrimą ir esamų sprendimų palaikymą. Lietuvoje sutelkta komanda aktyviai bendradarbiaus su kolegomis iš Rumunij...
nuotrauka
2018-03-21 13:29
Kovo 19 d. įvyko dar vienas ekstremaliųjų situacijų komisijos (ESK) posėdis, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl besiformuojančios smegduobės prie gyvenamojo namo Naciūnų kaime (Pabiržės sen.). Nustatyta tvarka, pagal kurią būtų apmokamas ekstremalaus įvykio likvidavimas ir padarinių pašalinimas.
nuotrauka
2018-03-21 12:37
Balandžio 5–8 d., Kauno „Žalgirio“ arenoje statybų sezoną atidarys kasmetinė statybų, interjero bei baldų paroda „Namų pasaulis 2018“. Šiemet renginys vyks jau 25-ąjį kartą ir žada išties daug įspūdžių: naujausi statybų projektai, nekilnojamo turto pasiūlymai bei šiuolaikiški interjero sprendimai.
nuotrauka
2018-03-21 10:44
Sukurta nauja prisitaikanti evakuacinė sistema, realiu laiku reaguojanti į pavojų. Ši sistema identifikuoja gaisro ar kito pavojaus vietą pastate ir nukreipia žmones saugiausio išėjimo link. Inovaciją Frankfurte vykstančioje parodoje „Light and Building" pristatė energijos valdymo kompanija „Eaton".
nuotrauka
2018-03-21 07:26
Mažmeninės prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ parduotuvės ir Kauno rajone įsikūręs logistikos centras pelnė EDGE sertifikatą. Inicijuotas Pasaulio banko grupei priklausančios IFC, šis įvertinimas skiriamas statinių savininkams, kurių pastatams būdingas maksimalus išteklių panaudojimo efektyvumas.
nuotrauka
2018-03-20 10:26
Naujaisiais, kovo 16 d. Bloomberg professional terminale paskelbtais duomenimis, Lietuvos darbo sąnaudų indeksas buvo didžiausias iš visų Baltijos šalių – 8,3 proc. Tai reiškia, jog vienos dirbtos valandos darbo sąnaudos 2017 m. ketvirtą ketvirtį, palyginti su 2016 m. tuo pačiu ketvirčiu, padidėjo d...
nuotrauka
2018-03-19 14:13
„Anglakalbėje literatūroje nėra aptarti ir aiškiai ištirti majų bei actekų miestų planavimo modeliai, kurie yra laikomi „nedirektyviniais“. Tai būdas planuoti miestus per svarbiausių objektų išdėstymą pagal tam tikrą, nebūtinai akivaizdžią, tačiau miesto gyvenimui labai svarbią logiką, lokalioms str...
nuotrauka
2018-03-19 12:08
Susisiekimo ministerija 2018–2020 m. yra numačiusi išasfaltuoti dar 1 009 km žvyruotų kelių.
nuotrauka
2018-03-19 06:53
Neseniai įvykusiose konsultacijose tarp gamintojų ir importuotojų atstovų ir Aplinkos ministerijos rasti du preliminarūs principiniai sutarimai vadinamojoje „Metrail“ byloje. Pasak aplinkos viceministro Daliaus Krinicko, ministerija ir toliau aktyviai bendradarbiaus konsultacijose su verslininkais d...
nuotrauka
2018-03-16 08:59
Tiek naujakuriai, tiek renovuojamo būsto savininkai neretai stabteli, kai ateina sienų eilė. Ką rinktis, kad nebūtų nuobodu, kad galima būtų dažnai keisti, netgi – kad galima būtų patiems atlikti darbus? Vienas iš galimų sprendimų – panaudoti dekoratyvines plokštes.
nuotrauka
2018-03-15 14:15
Vakar didžiausioje pasaulyje nekilnojamojo turto parodoje MIPIM Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pasirašė susitarimo memorandumą su tarptautinio nekilnojamojo turto holdingo „Vastint Holding B.V." tarybos nariu Steen Sodemann bei grupei Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „Vastint Lithuania"...
nuotrauka
2018-03-15 09:03
Efektyvumo ir komforto paieškos – tai nesibaigiantis įkvėpimo šaltinis naujų produktų atsiradimui. Vartotojai tampa vis reiklesni, jie ieško individualių sprendimų kasdienėms situacijoms spręsti ir standartiniai, įprasti produktai nebegali užtikrinti pakitusios paklausos. „ZIP SCREEN“ – tai rezultat...
nuotrauka
2018-03-14 14:01
Savivaldybė įpareigojo Vilniaus gatvės rekonstrukciją atlikusią bendrovę „Hidrostatyba" nedelsiant pašalinti po žiemos atsiradusius defektus.
nuotrauka
2018-03-14 12:34
Statybos industrijos asociacijos (SIA) ir VGTU Statybos fakulteto organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Betonas ir gelžbetonis 2018. Betono gaminių tvarumas“ verslo ir mokslo atstovai diskutavo apie savo srities naujoves, aktualijas, dalijosi spręstinais klausimais.
nuotrauka
2018-03-14 10:20
Valstybei patikrinus kai kurių rekonstruotų kelių kokybę, rezultatai nemaloniai nustebino – buvo rasta trūkumų. Papildomą kontrolę Šiauliuose atliekamiems gatvių rekonstrukcijos darbams numato ir miesto Šiaulių miesto savivaldybė. Bus tikrinama paskutinė iš pagrindų atnaujinta gatvė, tarptautinė pat...
nuotrauka
2018-03-14 09:42
Nuo senų laikų valstiečiai ar smulkesni bajorai savo stogus dengdavo skiedromis, šiaudais ar čerpėmis, o bažnyčios, didesni dvarai ar ūkiniai pastatai buvo dengiami vario, žalvario ar cinkuota skarda. Ši šimtmečius menanti tradicija, tik su gerokai patobulintomis medžiagomis, išlieka populiari ir ši...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos