2019 gruodžio 8 d. sekmadienis, 2:48
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Grįžusius po atostogų pasitiko tarakonai  2

2014-08-14 09:27
Po turiningai praleisto laiko pajūryje, prie ežero ar šiltuose kraštuose nė vienas atostogautojas nesitiki grįžęs namo rasti naujų gyventojų. Deja, kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ tikina, kad pastaruoju metu gauna nemažai užklausų dėl daugiabučiuose apsigyvenusių tarakonų.
nuotrauka
Tarakonai. UAB "Dezinfa" nuotr.


Biologas Liutauras Grigaliūnas pasakoja, kad gyventojai, išvykę atostogauti, dažniausiai užveria visus langus.

„Vasaros metu, ypač pastarąjį mėnesį, patalpose labai sušyla oras - pakyla temperatūra, ima kauptis drėgmė. Tai pagrindinės sąlygos veistis ūsuotiesiems kenkėjams. Be to, neretai ant stalo ar virtuvės spintelės paliekama tinkamo maisto likučių, kurie pritraukia tarakonus. Ir štai jau po savaitės kambariuose ima karaliauti kenkėjai“, – tikina biologas.

Dėmesys prevencijai būtinas

Margarita Kutkaitė, kompanijos „Dezinfa“ vadovė, pataria, prieš išvykstant iš namų ilgesniam laikui imtis prevencinių priemonių.

„Suprantama, prieš atostogas visi turi daug rūpesčių: nebaigti darbai, kelionėms reikalingų daiktų paieškos ir kt., bet vertėtų dėmesį skirti ir namų švarai tam, kad po poilsio nuotaikos negadintų kenkėjai. Tarakonai itin nemėgsta švaros, tad prieš išvykstant rekomenduojama atitraukti visas spinteles, viryklę, šaldytuvą ir kitus prietaisus bei baldus virtuvėje ir kruopščiai išvalyti. Svarbu ištuštinti šiukšliadėžę, gyvūnų indus, smėlio dėžes, maisto likučius sudėti į sandarius indus, išsiurbti kilimus, baldus ir visus įmanomus plyšius tam, kad užklydę kenkėjai nerastų maisto ir neapsigyventų jūsų būstuose“, – patarimus dalina kenkėjų kontrolės ekspertė.

Tarakonai atkeliavo su lagaminu

Viena pašnekovė pasakoja, kad prieš kelionę iš draugų pasiskolino lagaminą, kuris kambaryje stovėjo beveik savaitę. Pradėjusi ruoštis kelionei ir pravėrusi lagaminą ji išvydo daugybę mažų tarakonų.

„Tik atitraukusi lagaminą šoktelėjau atgal ir suspiegiau išvydusi tarakonus, paniškai ropojančius iš lagamino ir išsibėgiojančius po miegamąjį. Išsigandusi išbėgau iš kambario, kelis kartus giliai įkvėpiau, nugalėjau baimę, pasišlykštėjimą, pravėriau duris, čiupau lagaminą ir išmečiau į lauką. Supratau, kad jei nesiimsiu jokių priemonių dabar, grįžusi rasiu tarakonus, bėgiojančius ne tik miegamajame, bet ir visuose namuose“, – nemaloniais įspūdžiais dalinasi moteris.

Pašnekovė tęsia pasakojimą, jog nedelsiant nuvykusi į parduotuvę ir įsigijusi aerozolinių priemonių, jomis išpurškusi namus, tačiau norimo rezultato nesulaukė – vis buvo matyti pavieniai kenkėjai. Laiko iki skrydžio nebuvo likę, tad teko iškeliauti viliantis, jog per savaitę jie tiesiog išnyks, tačiau grįžus tarakonų buvo tik daugiau.

Mitas, jog tarakonai neišnaikinami

Moters situaciją komentuoja M. Kutkaitė: „Jei jau nutiko taip, kad namuose ėmė karaliauti tarakonai, svarbu ne tik laiku imtis veiksmų, bet ir naikinimo priemonės turi būti efektyvios ir nekeliančios toksinio poveikio. Deja, vis dar egzistuoja nuomonė, kad tarakonų apskritai neįmanoma išnaikinti, tačiau taip tikrai nėra. Tiesiog labai svarbu puikiai išmanyti kenkėjų biologiją ir turėti tam tikrų įgūdžių".

Ekspertė perspėja, jog priemonės, įsigyjamos nespecializuotose parduotuvėse, yra nesaugios – nepatariama medžiagų įsigyti turguose. Be to, M. Kutkaitė atkreipia dėmesį, kad dažnai žmonių naudojami lipnūs kartoniniai nameliai skirti ne naikinimui, o pastebėti tarakonų atsiradimą.

Kai kenkėjų lizdai sunaikinti, kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja užsandarinti visus įmanomus tarakonų kelius. Pirmiausiai patariama pradėti nuo plyšių, esančių sienose, prie grindų, aplink grindjuostes, elektros lizdus. Taip pat reikia nepamiršti plyšių po durimis, aplink vamzdžius. Svarbu užsandarinti ir ventiliacijos angas, kad kenkėjai neplistų iš vieno būsto į kitą.

Tarakonai pavojingi žmogaus sveikatai

Sveikatos specialistai perspėja, jog tarakonai perneša salmoneliozę, dizenteriją, gastroenteritą, šiltinę ir kt. Nenaikinami jie gali platinti žmogui mirtinas ligas: echinokokozę, toksoplazmozę ir himenolepidozę. Susirgus šiomis ligomis, žmogaus organizme pasėjamos kaspinuočių lervos, kurios pažeidžia virškinimo sistemą, smegenis ir kitus gyvybiškai svarbius organus. Be to, tarakonų išmatos sukelia egzemą ir astmą. Išnaikinus tarakonus būtina dezinfekuoti paviršius.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

ali
2015-07-06 10:14
sportininke ana ambraziene yra is ru tarakonu kaimo
feee !!!!
2014-08-14 10:44
bjaurastis, kam jie reikalingi?

Miestiečiai

nuotrauka
2019-12-06 11:39
Būsto energijos taupymo agentūrai (BETA) paskelbus kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai, sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ragina daugiabučių namų savininkus ir bendrijas pasinaudoti šia galimybe ir modernizuoti vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas.
nuotrauka
2019-12-06 11:10
Kalėdinės nuotaikos jau pradėjo spalvinti mūsų kasdienybę, o mintys ėmė suktis apie šventines dekoracijas, vaišes, dovanas ir, žinoma, Kalėdų eglutės puošimą. Kartu stebimas ir augantis susidomėjimas gražiausioms metų šventėms ruoštis bei jas švęsti tvariai – taip, kad būtų padaroma kuo mažiau žalos...
nuotrauka
2019-12-06 10:03
Vilniaus miesto Taryba šią savaitę pritarė sprendimui toliau tęsti penktus metus vykdomą projektą, kurio metu daugiabučių gyvenamųjų namų, esančių Senamiestyje ir jo apsaugos zonoje savininkai gali gauti dalinį finansavimą fasadų elementų tvarkymo darbams atlikti. 2020 metų programos planuojama skir...
nuotrauka
2019-12-05 14:10
Aplinkos ministerijos parengtas Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektas, kuriuo siūloma pakeisti šiuo metu galiojantį Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą, sukėlė daug diskusijų.
nuotrauka
2019-12-04 09:08
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) įvertino gautas paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ir kt.) panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-11-29 08:44
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino UAB „Ignitis" elektros energijos tarifus buitiniams vartotojams, kurie bus taikomi nuo 2020 m. sausio 1 d. Vidutiniškai elektros energijos tarifai buitiniams vartotojams auga apie 14,7 proc.
nuotrauka
2019-11-28 11:52
Seimo Žmogaus teisių komitetas pritarė Tomo Tomilino, Antano Vinkaus ir kitų Seimo narių parengtam įstatymo projektui, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių gyvenamųjų namų balkonuose, jei bent vienas daugiabučio namo gyventojas tam prieštarauja. Tokiu būdu Seime žengtas dar vienas svarbus žin...
nuotrauka
2019-11-26 12:05
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gyventojams primena apie pareigą iki š.m. gruodžio 16 d. pateikti nekilnojamojo turto (NT), kurio vertė viršija 220 tūkst. eurų, mokesčio (NTM) deklaracijas ir sumokėti mokestį už 2019 metus.
nuotrauka
2019-11-22 10:37
Du iš trijų Lietuvos gyventojų gyvena 1961–1990 m. pastatytuose daugiabučiuose, kuriuos anksčiau ar vėliau teks atnaujinti. Pokyčių laukia ir daugybė senesnių individualių namų, kuriuose problemos – kone identiškos.
nuotrauka
2019-11-21 14:09
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. lapkričio 21 d. BETA priima paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.
nuotrauka
2019-11-18 13:43
Nuo ateinančių metų įsigaliosianti ES Pastatų energinio efektyvumo direktyva (toliau – Direktyva) numato, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius...
nuotrauka
2019-11-18 10:25,      papildyta 2019-11-18 14:10, Papildyta „Baltijos liftų“ komentaru
Trečiadienio, lapkričio 13 d., rytą Vilniuje, požeminės perėjos prie Karoliniškių poliklinikos lifte užstrigo du garbaus amžiaus žmonės. Bandymas jiems padėti parodė, kokie pažeidžiami esame ištikus bėdai, o tarnybos, sukurtos padėti, vykdo tik jiems nurodytas, apibrėžtas funkcijas.
nuotrauka
2019-11-15 10:45
Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmuose išnagrinėta administracinė byla pagal pareiškėjos UAB „Branda LT“ skundą atsakovui Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ir ministerijos Klaipėdos departamentui dėl 2018 m. spalio 25 d. patikrinimo akto panaikinimo...
nuotrauka
2019-11-15 10:31
Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius tarp sodininkų bendrijų ir kitų fizinių ar juridinių asmenų, patikslinti nuostatas, susijusias su sodininkų bendrijai nepriklausančių, bet sodo sklypą įsigijusių, asmenų statusu, teisėmis ir pareigomis...
nuotrauka
2019-11-15 10:22
Neretai to paties pastato gyventojai skundžiasi, jog vieni gyvena pernelyg karštai ir priversti atverti langus, o kitų butuose pernelyg vėsu. AB „Panevėžio energija“ teigia, kad tai daugelio senos statybos daugiabučių namų problema, jos priežastis – seni, neturintys šiuolaikinių šilumos reguliavimo ...
nuotrauka
2019-11-15 09:48
Šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyje esančiuose mikrorajonuose normas viršijantis dirvožemio užterštumas chromu bus tiriamas ir prokuratūroje.
nuotrauka
2019-11-14 12:15
Požeminė pėsčiųjų ir dviratininkų perėja suprojektuota po vieno kelio geležinkeliu, kuris kerta Iešmininkų gatvės jungtį su Prūsų ir Šaltkalvių gatvėmis.
nuotrauka
2019-11-14 09:55
Šnipiškės sparčiai atgimsta – Širvintų gatvė taps viena pirmųjų bendrojo naudojimo erdve, per kurią nusidrieks naujas dviračių takas ir šaligatvis, o šalia jų atsiras viešoji erdvė su sporto ir žaidimų aikštele. Šia gatve dalinsis pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai. Apie 700 metrų ilgio gatvėje ...
nuotrauka
2019-11-13 13:51
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antikorupciniu požiūriu įvertino Seime registruotą daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą. Nustatyta, kad projekte numatytoms procedūroms stinga aiškumo ir išsamumo, nepakankamas dėmesys skiriamas daugiabučių administratorių atrankai, j...
nuotrauka
2019-11-11 10:02
Išmanusis apšvietimas, automatiniai langai, papildomos pramogų sistemos — be šių elementų neįsivaizduojame išmaniųjų namų. Ir nors vis labiau populiarėjančios inovacijos padeda tausoti energiją, visi šie prietaisai anksčiau ar vėliau pavirsta atliekomis. Kaip su jomis tvarkomės?

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai