2024 kovo 29 d. penktadienis, 2:32
Reklama  |  facebook

Į Lietuvos statybų rinką veržiasi pasyvūs namai

2016-09-12 10:16
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, individualių namų statybos apimtys Lietuvoje auga nesustodamos – 2016 m. pirmą ketvirtį jie sudarė net 97,6 proc. visų išduotų statybų leidimų, o lyginant su 2015 m. tuo pačiu laikotarpiu, 7,2 proc. augo bendras išduotų naujų pastatų statybą leidžiančių dokumentų skaičius. Nuo šių metų lapkričio 1 d. įsigalioja naujas statybų reglamentas, nurodantis, kad visi naujai projektuojami namai privalės atitikti bent A energinio naudingumo klasę. Šiuo metu Lietuvoje jau sertifikuota daugiau nei 140 A ir aukštesnės energinio naudingumo klasės namų, gyventojai vis aktyviau domisi ir pasyvių namų statymo principais.
nuotrauka
Pasyvus namas – tai energiją taupantis pastatas, kurio šildymui prireikia tik 15 kWh / kv. m per metus. SKV iliustr.


Minimos įmonės
Silikatas, AB
„Naujasis reglamentas – labai reikalingas ir aktualus žingsnis Lietuvos rinkoje, tai neabejotinai į naują lygį pakels projektuotojus, statybininkus, namų priežiūros specialistus ir gyventojus“, – džiaugiasi sertifikuotas Vokietijos Pasyvaus namo instituto projektuotojas, architektas Rimvydas Adomaitis.

Lietuvoje jau nuo 2009 m. veikia Nacionalinė pasyvaus namo asociacija, kuri prisideda prie LR įstatyminės bazės kūrimo, vykdo šviečiamąją veiklą, padeda specialistams įgyti žinių apie energiškai efektyvių pastatų vystymą, vykdo mokymus pasyvių namų projektuotojams, statybininkams ir vystytojams bei skleidžia informaciją apie pasyvių namų idėją visuomenei.

Pasyvus namas – besirūpinantiems savo ir aplinkos gerove

„Pastatų energinis efektyvumas aktualus visame pasaulyje, todėl ir Lietuva ne išimtis – čia taip pat auga susidomėjimas pasyviais namais, nes tai ne tik gamtą tausojantis, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje finansus taupantis sprendimas. Energiškai efektyvių namų poreikį paskatino žmonių išprusimas, noras gyventi šiltai, nebrangiai ir patogiai bei suvokimas, kad įmanoma kontroliuoti namo statybos sąnaudas – jos gali būti mažos, o pastatyto namo eksploatacija – nesudėtinga ir pigi“, – pastebi R. Adomaitis.

Lietuvoje taupūs namai vadinami energetiškai efektyviais pastatais ir skirstomi į A, A+ ir A++ klases. Pasyvių namų projektavimu užsiimančio R. Adomaičio pastebėjimu, tiek Lietuvoje galiojančios pastatų energinio naudingumo vertinimo, tiek Vokietijos pasyvių namų projektavimo ir sertifikavimo sistemos tikslai yra tie patys, skiriasi tik tų tikslų pasiekimo keliai, reikalingos atlikti procedūros, sprendinių detalumas ir vertinimo kriterijų kiekis.

Šiuo metu Lietuvoje pastatytų ir Vokietijos Pasyvaus namo institute sertifikuotų pasyvių namų yra trys, o susidomėjimas jais kasmet auga – šiuo metu projektuojama daugiau nei 10 vienbučių pasyvių gyvenamųjų namų, taip pat vystomi du gyvenamųjų namų kvartalai.

Pasyvus namas – tai energiją taupantis pastatas, kurio šildymui prireikia tik 15 kWh / kv. metrui per metus. Anot R. Adomaičio, tai daugelio kruopščiai tarpusavyje suderintų namo elementų visuma, kuri pasiekiama modeliuojant ir nagrinėjant skaitmeninį pastato modelį, architektūrinių sprendinių ir konstrukcijų ekonominį pagrįstumą bei jų įtaką pastato energiniam efektyvumui. Pasyvaus namo kūrimas – tai daugelį metų visame pasaulyje veikianti sistema, paremta nuolatiniu pastatytų namų monitoringu ir vertinimu. Tai užsakovo, projektuotojo, techninio prižiūrėtojo ir statybininko bendras darbas, kuriame labai svarbi kiekviena grandis.

Pirmasis Lietuvoje vienbutis pasyvus namas – iš silikatinių blokų

Vilniuje iš silikatinių „Arko“ blokų, kurie gaminami iš vietinių ekologiškų medžiagų – smėlio, kalkių ir vandens – jau pastatytas pirmasis pasyvus vienbutis namas, kurio šildomas plotas yra 167 kv. m. Šilumą jam tiekia ir karštą vandenį ruošia oras-vanduo tipo šilumos siurblys.

„Vokietijoje sertifikuotas pirmasis pasyvus vienbutis namas Lietuvoje gavo A+ klasės sertifikatą, nedaug betrūko ir iki A++. Tokių namų su daline apdaila 1 kv. m statybos kaina yra apie 700 eurų, o sąnaudos šildymui ir karšto vandens ruošimui tesudaro apie 340 eurų per metus, todėl tikiu, kad pasyvių namų ateityje tik daugės“, – sako pirmojo Lietuvoje vienbučio pasyvaus namo autorius R. Adomaitis.

Anot jo, projektuojant šį pasyvų namą, buvo įvertinti įvairiausių rūšių blokai ir galiausiai statyboms pasirinkti būtent silikatiniai, kurie puikiai atitiko pagrindinius reikalavimus tokiam namui. Čia buvo svarbi namo sienų konstrukcijos šiluminė talpa, kuri padėtų vasarą namui neįšilti, o žiemą neatvėsti, taip pat reikalinga gera garso izoliacija, galiausiai – namui reikėjo tvirtų sienų, prie kurių nebūtų sunku pritvirtinti norimą daiktą.

„Norint pastatyti mažai energijos sunaudojantį, ekonomišką namą, svarbiausia yra namo visuma, tačiau iš trijų svarbiausių namo dalių – stogo, pamatų ir sienų – šiek tiek daugiau dėmesio turėtų sulaukti sienos ir medžiagos, iš kurių jos pastatytos. Pasyviam namui turi būti specialiai parinktos tinkamiausios statybinės medžiagos ir namą statantys specialistai, – pasakoja AB „Silikatas“ direktorius Vytautas Česnauskas. – Tai, kad pirmojo Lietuvoje pasyvaus vienbučio namo statybai pasirinkti „Arko“ blokai, – įrodymas, kad atitinkame tarptautinius standartus bei esame pasirengę profesionaliai ir kokybiškai prisidėti prie pasyvių namų rinkos plėtros Lietuvoje.“

Daugiau informacijos www.arko.lt

 
Statybunaujienos.lt



Žaliasis kursas

nuotrauka
2024-03-27 10:56
Besirūpinantiems savo individualaus gyvenamojo namo energiniu efektyvumu verta suskubti. Iki balandžio 2d. 17h. gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, padidinti energinio naudingumo klasę ir tuo pačiu pagerinti savo gyvenimo sąlygas, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdy...
nuotrauka
2024-03-26 09:51
Lietuvoje žaliąją elektros energiją jau perka daugiau nei kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Labiausiai tarp jų išsiskiria 26-25 m. gyventojai, bendrai jie sudaro daugiau nei trečdalį (35,5 proc.) perkančiųjų žalią elektros energiją.
nuotrauka
2024-03-22 12:53
Iki šiol viešojoje Lietuvos geležinkelių infrastruktūroje buvo naudojamos tokios garsą atspindinčios ir jį sugeriančios sienelės, kurios negeneruoja papildomos pridėtinės vertės, tik nuolatines sąnaudas. Tačiau tai pakeis šalyje vykdomas analogų neturintis pilotinis projektas – jo kūrėjai pasiūlė in...
nuotrauka
2024-03-21 10:30
Kovo 20 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimams, kurie skirti viešojo sektoriaus įmonėms, organizacijoms ir institucijoms, taip pat prekių ir paslaugų tiekėjams, tiekėjus vienijančioms organizacijoms ar viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančioms organizacijoms, į...
nuotrauka
2024-03-13 09:16
Antradienį Europos Parlamentas patvirtino teisiškai įpareigojantį planą dėl pastatų sektoriuje suvartojamos energijos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo.
nuotrauka
2024-03-12 14:32
Turto bankas užbaigė Kauno teritorinės muitinės ir Muitinės departamento pastato atnaujinimo projektą. Pastatas ne tik tapo šiuolaikiškesnis ir itin taupus, bet ir pats apsirūpins atsinaujinančia saulės energija. Negana to, čia esančių pastatų komplekso stogai ateityje tarnaus kaip nuotolinis saulės...
nuotrauka
2024-03-12 09:22
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas dalyvavo Paryžiuje vykusiame Pastatų ir klimato kaitos pasauliniame forume, kuriame su kitų valstybių atstovais aptarė pastangas didinti statybų sektoriaus dekarbonizaciją ir atsparumą klimato kaitai.
nuotrauka
2024-03-08 13:06
Turto bankas paskelbė BREEAM vertinimo ir konsultavimo paslaugų pirkimą, ekspertai dirbs prie A.Goštauto kvartalo konversijos. Siekiama, kad visi projekto etapai atitiktų keliamus tvarumo reikalavimus, o pastatų kompleksas gautų aukščiausią „Išskirtinis“ (angl. – „Outstanding“) sertifikatą.
nuotrauka
2024-03-08 12:55
Gyventojai, siekiantys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, nuo kovo 1d. visą mėnesį gali kreiptis į APVA ir pasinaudoti finansine parama. Per pirmąją kvietimo savaitę jau sulaukta beveik 600 paraiškų. Aktyviausi šį kartą Vilniaus, Kauno ir Alytaus rajonų gyventojai, norintys padidinti savo ...
nuotrauka
2024-03-07 13:16
Didžiausios šalyje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys" ekspertai kartu su Lietuvos mokslininkais ketina plėtoti technologiją, kuri iš nuotekų gamintų elektrą. Mokslininkų komanda jau eksperimentuoja su kuro elementais, kurie pasitelkdami mieles gamina energiją iš biologinėse atliekose esanči...
nuotrauka
2024-03-05 16:21
Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse iš gyventojų surenkamos mišrios komunalinės atliekos panaudojamos cemento pramonėje. Atliekos tampa alternatyviu kuru, kuris naudojamas cemento gamybai – taip mažinamas iškastinio kuro naudojimas, į atmosferą išsiskiriančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų i...
nuotrauka
2024-03-04 10:49
Turto bankas paskelbė Vilniuje, ties Pamėnkalnio ir V. Kudirkos gatvių sankryža esančio, Valstybės kontrolės pastato atnaujinimo architektūrinį konkursą. Jo dalyvių prašoma pateikti interjero ir pastato modernizavimo pasiūlymus. Tai pirmasis tokios apimties konkursas skelbiamas valstybės pastatui.
nuotrauka
2024-03-01 15:45
Nuo kovo 1 d. visą mėnesį gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, gali kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir pasinaudoti finansine parama. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos šiam kvietimui skirti 22 mln. eurų. Iš viso iki 20...
nuotrauka
2024-03-01 09:27
Praėjusių metų spalis Europos gamintojams žymi reikšmingą pokytį – prasidėjo pereinamasis Pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo (PADKM, angl. CBAM – Carbon border adjustment mechanism) laikotarpis, kurio metu importuotojai privalo teikti ataskaitas apie tam tikrų į Europos Sąjungą įvežamų ...
nuotrauka
2024-02-28 12:31
Didžiausia Lietuvoje pramonės atliekų tvarkymo bendrovė „Žalvaris“, priklausanti žiedinės ekonomikos įmonių grupei „GreenGroup“, paskelbė pasirašiusi medžio granulių gamintojos UAB „Granulita“ įsigijimo sutartį. Sulaukus Konkurencijos tarybos leidimo, sandorį ketinama užbaigti šių metų antrojo ketvi...
nuotrauka
2024-02-28 09:55
AB Vidaus vandens kelių direkcija (VVKD) numato įsigyti elektrinį laivą-stūmiką, kuris būtų vienas iš numatomų įsigyti šešių elektrinių laivų-stūmikų, įgyvendinant 75 mln. Eur vertės projektą. Turint elektrinį laivyną būtų sukurta nulinės emisijos vidaus vandenų transporto grandinė tarp Kauno ir Kla...
nuotrauka
2024-02-21 15:07
Antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo paramos kvietimo nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Šiam kvietimui Energetikos ministerija skyrė 12 mln. Eur.
nuotrauka
2024-02-21 07:52
Lietuvos statybos sektorius, pakėlęs pastatų energinio efektyvumo lygį, vis daugiau dėmesio skiria, kad būtų sumažintas anglies dvideginio pėdsakas. Nors šalyje tai dar nėra reglamentuota, rinka nelaukia ir remiasi tarptautiniais standartais. Objektyviai palyginti skirtingų medžiagų ir gaminių povei...
nuotrauka
2024-02-19 10:37
Turto banko valdomuose pastatuose įsikūrusios valstybės įstaigos praėjusiais metais suvartojo 13 proc. mažiau elektros ir šilumos energijos. Mažinti sąnaudas energijos ištekliams valstybės pastatuose leido kompleksinės Turto banko investicijos į energinio efektyvumo priemones bei aktyvus pačių organ...
nuotrauka
2024-02-14 14:28
Aplinkos ir energetikos ministrai patvirtino Modernizavimo fondo finansavimo nacionalines kryptis 2024-2025 m. Parama numatyta daugiabučių, savivaldybių bei centrinės valdžios pastatams atnaujinti, pramonės dekarbonizacijai, elektros energijos saugojimo pajėgumams sukurti, kurie reikalingi iš atsina...

Statybunaujienos.lt » Žaliasis kursas