2024 kovo 29 d. penktadienis, 8:14
Reklama  |  facebook

Kodėl statyba negali egzistuoti be kūrybingumo?

Povilas SABALIAUSKAS      2016-03-14 07:00
Žodžiai „statyba“ ir „statiškumas“ skambiai panašiai, bet iš tikrųjų visai nėra susiję, juokauja VGTU Statybos fakulteto dekanas doc. dr. Algirdas Juozapaitis. Statyba – tai labai kūrybinga sritis. Ir kažką įdomaus joje nuveikti įmanoma tik tai suvokus. Taigi kaip statybininkams ugdyti savo kūrybingumą? Kodėl jis toks svarbus? Galų gale, kuo mąstantis žmogus skiriasi nuo instrukcijų vykdytojo?
nuotrauka
Geras projektuotojas – mąstantis projektuotojas. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Kuo skiriasi vykdytojas nuo kūrėjo?

Mokslininkas sako atvirai: esama dviejų kategorijų žmonių – mąstytojų/kūrėjų ir instrukcijų vykdytojų. Jam net nekyla abejonių, kokius turi ugdyti universitetai. „Man regis, svarbiausia – ir tai tinka ne tik techniškiesiems mokslams – išugdyti mąstantį žmogų. Inovatyvus žmogus negali būti dogmatiku, kuris tiesiog dirba copy paste principu. Projektavime juk visiškai įmanoma egzistuoti tiesiog veikiant pagal esamas instrukcijas. Tačiau tokių žmonių juk negalime pavadinti mąstančiais“, – teigia doc. dr. A. Juozapaitis (nuotraukoje kairėje).

Tačiau kaip ugdyti tą mąstantį žmogų? Jam reikia pateikti ne tik atsakymus kaip elgtis čia ir dabar, bet ir parodyti ateitį, paskatinti pagalvoti apie tai, kokia ji bus.

„Ateitį sunku nuspėti. Mes bandome, bet tai tikrai sunku. Visgi man atrodo, kad projektavimo ateitis yra neatsiejama nuo IT. Mes jau dabar viską perkeliame į virtualią erdvę. Kai statybos persikels į virtualybę, mes galėsime pasiekti įspūdingų rezultatų. Drastiškai išaugs greičiai, kokybė. Kita vertus, mes gal net nenutuokiame, kokios medžiagos yra už kampo. Štai, pavyzdžiui, dabar jau matome, kad plieno era baigiasi. Ateina anglies, stiklo pluošto laikas. Net ir tas pats plienas dabar kitoks. Jis du-tris kartus stipresnis nei buvo anksčiau. Todėl jo ir reikia gerokai mažiau. Tai reiškia, kad keičiasi pačios pastatų konstrukcijos“, – pasakoja dekanas.

Jo įsitikinimu, studentui šiandien reikia leisti suvokti, jog rasti būdą, kaip pritaikyti naujas medžiagas, bus galima IT pagalba. IT juk leidžia įvertinti, kaip kitokios medžiagos pakeis pastato kūrimo procesą. Tačiau studentas tam turi būti pasiruošęs ir morališkai.

„Aš kaip tiltininkas turiu pasakyti, kad Lietuvoje konstruojami tiltai yra gana nuobodūs. Te neįsižeidžia architektai, bet pastatams irgi trūksta originalumo. Ne visada, bet pakankamai dažnai. Mes dar nesugebame taip gerai realizuoti savo kūrybinių gebėjimų, kaip tai daroma užsienyje. Aišku, tam daug įtakos daro maži pinigai. Architektai retai gauna laiko ir galimybių savo kūrybingumui skleisti“, – įsitikinęs doc. dr. A. Juozapaitis.

Neseniai Alytuje vienas jo absolventas pastatė tiltą, kuris pagal savo tarpuatramio ilgį yra Lietuvos rekordininkas. Jeigu tokių sprendimų daugės, kūrybingų žmonių ruošime problemų nebeturėsime, neabejoja pašnekovas. Žmonėms tiesiog reikia pavyzdžiais parodyti, ką įmanoma padaryti eksperimentuojant su formomis ir medžiagomis. Tada jie pradės mąstyti. 

Kūrybingumą reikia pažadinti

Doc. dr. A. Juozapaitis prisipažįsta šiandien Lietuvoje šiek tiek pasigendantis gebėjimo interpretuoti. Informacijos iškalimą mes vis dar pakankamai dažnai painiojame su gebėjimu mokytis. „Mūsų projektuotojai kartais atrodo kaip davatkos bažnyčioje. Jos moka žodžius, bet nesugeba skaityti tarp eilučių. Taip ir projektuotojai kartais kaip maži vaikai pagal instrukcijas sudėlioja kažką iš LEGO kaladėlių. Tačiau paruošus kuriančias asmenybes vertė visai kitokia. Aišku, tai nėra lengva. Jauną žmogų kūrybingumui reikia pažadinti. Todėl dėstytojas ir privalo būti šiek tiek aktorius, gebėti uždegti studentus“, – teigia jis.

Kūrybingumo žadinimui geriausiai tinka pačių naujausių ir įspūdingiausių architektūros pasiekimų demonstravimas. Parodant pačius naujausius, išskirtiniausius objektus galima parodyti, kokios konstrukcinės schemos juose panaudotos. Studentams reikia parodyti, kokie sprendimai leidžia pasiekti tokių įspūdingų rezultatų. Viena yra matyti ir tiesiog stebėti, visai kas kita – gauti paaiškinimą, kodėl tai yra įmanoma. Kodėl skirtinguose aukščiuose turi būti naudojamos ir skirtingos medžiagos? Kaip šimto metrų aukštyje veikia aerodinamika? Tai labai sudėtingi ir įdomūs dalykai.

„Kartais galima pagalvoti, kad statyba yra gana statiška. Tačiau taip nėra. Įspūdingiausius pastatus veikia daugybė nuolat besikeičiančių faktorių. Kai aš, pavyzdžiui, darau apžvalgą apie įspūdingiausius šiuolaikinius tiltus, matau, kaip tai uždega studentus. Labai noriu parodyti jiems, kad visa tai yra įmanoma. Jie dar tik mokosi abėcėlės, bet tuo pačiu jie turi žinoti, kad išmokus abėcėlės kada nors bus galima parašyti ir romaną ar kitokį įspūdingą kūrinį“, – sako doc. dr. A. Juozapaitis.

 

Statybunaujienos.lt



Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-03-26 15:09
Mančesteryje vykusioje „Civic Trust Awards“ apdovanojimų ceremonijoje verslo ir laisvalaikio kompleksas „Bokšto skveras“ pripažintas nugalėtoju ir specialaus prizo laimėtoju, kuris įteikiamas išskirtiniams rekonstrukcijos projektams, įgyvendintiems saugomose teritorijose.
nuotrauka
2024-03-26 10:18
Architektai pastebi, kad dėmesys aplinkosaugai jau skiriamas ir įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų. Biocikliniai elektros instaliacijos gaminiai – naujovė tvariems namams, kuri...
nuotrauka
2024-03-15 15:55
Dabartinėje nekilnojamojo turto rinkoje itin didelis mažesnių būstų pasirinkimas. Jų kainos labiau prieinamos, tad perkant galima gerokai sutaupyti, o pasitelkus keletą gudrybių įrengti taip, kad atrodytų kur kas erdvesni. Pasak ekspertų, žinant vos kelias taisykles, keliolikos kvadratinių metrų lo...
nuotrauka
2024-03-07 20:15
Pasirašyta projektavimo sutartis dėl Kirdiejų rūmų komplekso (pagrindinio pastato, oficinos, vežiminės, kiemo ir tvoros) sutvarkymo bei įveiklinimo. Būtent čia įsikurs Vilniaus miesto muziejus, kuris šiuo metu laikinai veikia Vokiečių gatvėje.
nuotrauka
2024-03-07 09:32
Interjeras yra derinamas prie aplinkos: vienoks jis, kai gyvenama naujos statybos name užmiestyje, kitoks – kai esate įsikūręs miesto centre. Pagaliau, svarbu ir tai, kas matosi pro jūsų būsto langą. Todėl interjero dizaineriai akcentuoja, kad įsikuriantieji istoriniuose senamiesčių pastatuose turėt...
nuotrauka
2024-03-04 10:49
Turto bankas paskelbė Vilniuje, ties Pamėnkalnio ir V. Kudirkos gatvių sankryža esančio, Valstybės kontrolės pastato atnaujinimo architektūrinį konkursą. Jo dalyvių prašoma pateikti interjero ir pastato modernizavimo pasiūlymus. Tai pirmasis tokios apimties konkursas skelbiamas valstybės pastatui.
nuotrauka
2024-03-04 10:42
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos tarptautinio architektūrinio-urbanistinio konkurso nugalėtoju išrinktas projektas „Demokratijos uostas“, kurį sukūrė „Studija Archispektras“. Su projekto autoriais bus pradedamos derybos dėl kainos ir kitų sutarties aspektų, sutartį tikimasi pasirašy...
nuotrauka
2024-02-29 07:45
Būstuose populiarėja plačios ir aukštos stumdomos sistemos į terasą, balkoną ar kiemą. Tačiau kartu kyla problema – kaip apsisaugoti nuo vabzdžių ir valdyti šviesos srautą. Amerikiečių gamintojas CENTOR pasiūlė modernų sprendimą: stilingus ištraukiamus tinklelius ir susukamas vertikalias žaliuzes. Š...
nuotrauka
2024-02-26 12:46
Vasario 23 dieną, antrųjų Rusijos karo prieš Ukrainą metinių išvakarėse, Europos, Ukrainos ir pasaulio architektūros ir urbanistikos profesionalams buvo pristatyta naujai steigiama Naujojo Europos Bauhauso (NEB) laboratorija „Viešoji infrastruktūra Ukrainai“. Tai pirmoji lietuviškos organizacijos in...
nuotrauka
2024-02-22 10:12
Daugeliui neatskiriamas kiekvieno ryto įprotis yra mėgstamos kavos puodelis. Modernūs ir funkcionalūs kavos aparatai tapo patikimais pagalbininkais ruošiant šį nepakeičiamą ryto gėrimą. Visgi rytinis kavos ruošimo ritualas toks svarbus ne tik dėl rezultato, bet ir paties proceso. Kad jis būtų lengve...
nuotrauka
2024-02-15 10:10
Dalimis tvarkomi Astravo dvaro sodybos rūmai pamažu atgauna savo buvusį grožį. Šią savaitę pasirašytas Astravo dvaro sodybos rūmų Belvederio fasadų remonto darbų priėmimo aktas.
nuotrauka
2024-02-14 08:42
Kuriant namų interjerą, vienas iš svarbiausių uždavinių yra grindų ir baldų derinimas. Grindys yra interjero pagrindas, o baldai – akcentai, kurie suteikia asmeninio charakterio. Šiame straipsnyje suteiksime gaires, kaip derinti grindis ir baldus, kad sukurtumėte jaukią ir patrauklią namų aplinką.
nuotrauka
2024-02-09 12:31
Vasario 16-ąją apdovanojimas už metų darbą Klaipėdai bus įteiktas entuziastingiems kultūros paveldo puoselėtojams – verslininkui Augustinui Jankevičiui ir paramos fondo „Augustus“ vadovui Arvydui Urbiui. Jų pastangomis buvusiame Klaipėdos dujų fabriko pastatų komplekse atgimė du išskirtiniai past...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 11:07
Kaip ir ieškant naujų namų, taip ir renkantis biurą – klausimų daugelis turi daugiau nei atsakymų. Kaip išsirinkti biurą, kurio nereikėtų palikti po vienerių metų?
nuotrauka
2024-02-06 10:46
Vilniaus Antakalnio kapinėse baigiami sovietinius karius vaizdavusio paminklo demontavimo darbai – nukeliamas postamentas ir aukuras.
nuotrauka
2024-02-06 08:43
Turto banko, kartu su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija skelbtame naujojo teismų pastato Klaipėdoje architektūriniame konkurse sulaukta 11 projektų pasiūlymų. Geriausią projektą išrinks komisija, sutartį su laimėtoju ketinama pasirašyti antrąjį metų ketvirtį.
nuotrauka
2024-02-05 10:35
Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) savivaldybių vyriausiesiems architektams pristatė nuo vasario 1 d. įsigaliojusius pokyčius, susijusius su Lietuvos bendrojo plano sprendinių įgyvendinimu.
nuotrauka
2024-02-02 12:38
Naujas postūmis siekiant atgaivinti Klaipėdos centrinio pašto kompleksą – Klaipėdos savivaldybės ir Kultūros ministerijai pavaldžios biudžetinės įstaigos Kultūros infrastruktūros centro atstovai aptarė artimiausius galimus žingsnius, kad procesas pajudėtų. Pačiame pašto komplekse vykusio susitikimo ...
nuotrauka
2024-01-31 15:08
Ne paslaptis, kad svajojant apie nuosavus namus, neretai kyla daugybė klausimų. Žvalgomės geriausio varianto – ieškome būsto su potencialu, kuriame galėtume realizuoti savo idėjas ir sukurti saugią, jaukią bei visiems poreikiams lanksčią erdvę. Natūralu, kad šių svajonių išsipildymui koją dažnai pak...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras