2024 kovo 29 d. penktadienis, 8:34
Reklama  |  facebook

Kokią matote Vilniaus Šnipiškių rajono ateitį?

2016-01-25 12:11
nuotrauka
Dalia BARDAUSKIENĖ, Vilniaus miesto savivaldybės mero patarėja


Šnipiškės yra XIX amžiuje sukurtas Vilniaus priemiestis. Šis rajonas – labai originalus, pasižymi urbanistine įvairove, greta modernios architektūros matome dar išlikusį senąjį kaimiško užstatymo tipo gatvių tinklą bei architektūrą. Be abejo, kad XXI amžiuje miesto centre turėti kaimą yra nerealu. Ši miesto dalis keisis iš esmės, ji taps naujuoju miesto centru dešiniajame Neries krante. Pagal seniai išgrynintą miesto planuotojų ir urbanistų viziją ji vadinama urbanistine kalva. Vilniaus savitumas yra tas, kad  miestas išsidėstęs ant kalvų, o pastaroji – urbanistinė kalva, kurioje koncentruosis šiuolaikiniai aukštybiniai pastatai.

Tačiau tai nereiškia, jog naujieji dangoraižiai išstums kitus Šnipiškėse esančius pastatus, nes dalis šioje teritorijoje esančių pastatų yra labai įdomūs, puikiai išsilaikę. Pagal medinės architektūros išsaugojimo strategiją bei specialųjį planą yra numatyta, kad senoji medinė architektūra bus išsaugota. Ir tai reiškia, jog teritorijoje apie Giedraičių gatvę nebus leidžiama statyti aukštybinių pastatų – turi išlikti sodybų tipo namai su visais tais sodeliais, želdiniais.

Taigi konflikto su potencialiais investuotojais šioje Šnipiškių zonoje nebus. Tie, kas ten dabar gyvena ar nupirks šiuos pastatus, negalės galvoti: „Na va, sudegė, sugriuvo – dabar jau statysiu, ką noriu“. Tai yra saugoma teritorija ir pastatai turės išlikti, ar būti atstatyti tokie, kokie yra.

Medinė Šnipiškių dalis bus tarsi perliukas, ryškus naujojo miesto centro savitumo elementas. Tiesiog daugiaaukščių kvartalas būtų monotoniškas ir nuobodus. Papulti į teritoriją, kurioje galima pamatyti vietos urbanistinę raidą, išlikusių gatvelių rezginį, gražiai tvarkomas sodybas su sodais, žydinčiais darželiais – tai bus savotiška pramoga ir aplinkos įvairovė.

Likusiose Šnipiškių teritorijose vyks intensyvus virsmas, žinoma, apie tai aktyviai diskutuojant su gyventojais. Kita vertus, Šnipiškės patenka ir į Senamiesčio apsaugos zoną, taigi visi aukštybiniai pastatai bus atsakingai tikrinami, ar negadina miesto panoramų, vaizdo iš Senamiesčio apžvalgos vietų. Čia jau statybos įstatymas, normos yra visuomenės intereso pusėje. Manau, kad ir savivaldybės atsakingos tarnybos, ir nekilnojamojo turto vystytojai dar turi mokytis konstruktyviai diskutuoti su gyventojais. Sakyti viską apie projekto pasekmes, nemeluoti. Deja, dar klęsti tokia kultūra: „prastumiam greitai projektą, o paskui – kaip nors.“

Nekilnojamojo turto vystytojai jau turi mokytis diskutuoti su gyventojais. Sakyti viską, kaip yra, nemeluoti. Buvo įsigalėjusi tokia kultūra: „padarom čia greitai projektą, pasislėpę, o paskui – na, kaip nors".

Tiesa, ir žmonės turi suvokti, jog dalyvaudami miesto vystyme jie turi ne tik teises, bet ir pareigas. Visuomenės interesas yra aprašytas teritorijų planavimo, statybos ir projektavimo normose, higienos normose ir kt. Kitaip tariant, jei ir skundžiamės, nebūtinai esame teisūs, jei ignoravome viešą svarstymo procesą, jei projektas parengtas laikantis nustatytos tvarkos ir normų.

Įstatymai neturi kriterijų: „nepatinka, negražu, užstoja patinkantį vaizdą“. Laimėti su skundais, kurie nepagrįsti įstatymais ar reglamentais, nerealu. Beje, iš savo patirties žinau, jog didžiausia diskusija dėl naujo pastato prasideda tada, kai pradedami kloti pamatai.

Šiemet bus pradėtas rengti naujas Vilniaus miesto bendrasis planas. Ekspertai, urbanistai siūlo Šnipiškėms nuo Neries iki Ozo gatvės parengti detalesnį planą, atsižvelgiant į šio rajono plėtros reikšmę viso miesto plėtrai bei visuomenės interesui.

Kol kas rajono veidas keitėsi daugiau privačių investicijų dėka. Šiuo metu turime galimybę panaudoti europines lėšas. Jei trumpai, planuojama skirti net 15,5 mln. eurų investicijų, iš jų 12,6 mln. eurų – iš ES struktūrinių fondų.

Bus tvarkoma Giedraičių gatvė, Kernavės gatvė ir dalis Fino gatvės, tiesiami dviračių takai, užbaigtas apšvietimo ir vandentiekio tinklų tiesimas.

Kas dar? Senvagė! Į šią teritoriją žvelgiant nuo Neries pusės, dešinėje turime unikalių kaimiškosios architektūros fragmentą.  O kairėje pusėje turime unikalų reliktą – senvagę, kuri tekėjo į Neries upę.

Šioje teritorijoje turime išlikusius tvenkinius, molduobes, kurias planuojame sutvarkyti iš Europos lėšų, skirtų kraštovaizdžio tvarkymui.

Vakarinėje Šnipiškių pusėje lietaus nuvedimas į kanalizaciją yra didelė problema. Todėl teritorija bus tvarkoma ne tik dėl rekreacijos poreikių, bet ir dėl natūralaus lietaus vandens surinkimo. XXI-ajame amžiuje grįžtame prie tradicinių, pigių ir estetiškų priemonių – lietaus vandenį nuvesime  ne į lietaus kanalizaciją (nes ji brangi ir nuolat užsikemša), o atkurdami natūralius vandens surinkimo tvenkinius ir pievas. Manau, kad ir kitus miesto rajonus turime tvarkyti ne asfaltuojant ir betonuojant paviršius, o paliekant kuo daugiau žaliųjų plotų, pievų.

Ateityje, kai bus baigtas visos teritorijos sutvarkymas –  šnipiškiečiai turėtų būti patekinti savo gyvenama vieta, nes Šnipiškės taps daugiafunkcine teritorija: savivaldybės administrcija, poilsis ir komercija, verslo centrai – viskas bus šalia. Šis rajonas yra pačiame miesto centre, jo gyventojai gali pėstute pasiekti miesto centrą, Senamiestį, Vingio parką, kitas miesto vietas, pasivaikščioti gražiai sutvarkyta Neries krantine. Jau tvarkoma Neries pakrantė, tad tereikės pereiti Konstitucijos prospektą ir gyventojai galės sėkmingai sportuoti, ilsėtis, važinėti dviračiais.

Pastaraisiais metais vilniečiai tapo priklausomi nuo automobilio. Akis bado statistika: 1000 gyventojų turime beveik 600 automobilių (Europoje primaujame) ir ateina laikas keisto tokį gyvenimo būdą. Šnipiškiečiai turi unikalią galimybę būti pirmais, kurie atsisakys nuosavo automobilio ir pradės visur vaikščioti pėsčiomis, važiuoti dviračiais.

Be to, šis rajonas yra šalia visų miesto greitojo transporto jungčių: norint pasiekti šiaurės – pietų, ar rytų – vakarų miesto rajonus gyventojams tereikia sėsti į dažnai kursuojančius greituosius autobusus. Nuosavo automobilių degalams žmonės dabar išleidžia nemažą dalį savo pajamų, o štai šnipiškiečiai gali sutaupyti ir laiko, ir pinigų.

Nors šiuo metu Šnipiškės dar juda link savo galutinės vizijos, manau, kad ateityje jos taps sėkmingu rajonu, kuriame ir gyventi, ir dirbti, ir ilsėtis bus patrauklu.

Statybunaujienos.lt



Komentaras

nuotrauka
2024-03-27 13:19
Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų.
nuotrauka
2024-03-25 15:59
Parduotų būstų skaičius žiemą toliau mažėjo, naujos statybos būstų pardavimai, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė labiau nei senos statybos būstų. Kitaip nei pardavimų skaičius, baigtų statyti būstų skaičius 2023 m. buvo arti istorinių aukštumų. Tačiau, žvelgiant į ateitį, nusimato gerokai ...
nuotrauka
2024-03-22 14:40
Nors nustebino ekonomikos augimas, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau tai nebūtinai gera žinia nekilnojamojo turto (NT) rinkoms, nes spartesnis augimas paankstino palūkanų normų mažinimo lūkesčius, teigia „Swedbank" grupės vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. NT rinkos tendencijos, ga...
nuotrauka
2024-03-20 11:15
Energetikos transformacija nebesiblaško tik planavime – ji akivaizdžiai vyksta. Jos sėkmę lemia gebėjimas stiprinti energetinės sistemos saugumą, tvarumą ir atsparumą įvairiems iššūkiams, nuo klimato kaitos iki geopolitinių įtampų. Tačiau, nepaisant aiškių tikslų, kelios pagrindinės problemos trukdo...
nuotrauka
2024-03-19 12:05
Kokie 2024 metais bus mūsų (namų ūkių) akimis: ko tikimės ir dėl ko nerimaujame? Ko viliasi darbdaviai ir su kokiais iššūkiais tikisi susidurti 2024 metais? Kokie 2024 metais yra prognozuojami Lietuvos mastu? Reikėtų sunerimti ar galime šiek tiek atsipūsti? 2024 metų Lietuvos paveikslą apžvelkime iš...
nuotrauka
2024-03-18 13:44
Darbo teisės nuostatos numato skirtingas atostogų rūšis – tam tikriems darbuotojams atostogų trukmė nustatoma ilgesnė, palyginti su įprastos trukmės kasmetinėmis atostogomis. Atsižvelgiant į aplinkybes, darbuotojams gali būti suteikiamos ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos, pailgintos atostogos ar...
nuotrauka
2024-03-18 13:28
Nors dauguma yra girdėję apie paramą būstui įsigyti Lietuvoje, tačiau ne visi galintys ja pasinaudoti žino, kam ji taikoma ir kaip ja pasinaudoti, nors parama gali sudaryti net beveik trečdalį būsto įsigijimo sumos. Apie dažniausiai naudojamas finansinės paskatos programas būstui įsigyti pasakoja „L...
nuotrauka
2024-03-14 14:15
Pastaraisiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kėlė sąmyšį tarp verslo atstovų. Mokesčių inspektoriai nepagrįstai neleisdavo kai kuriais atvejais įmonių grupėms perduoti mokestinių nuostolių tarp savo grupės bendrovių. 2023 m. pabaiga atnešė džiugių pokyčių – Lietuvos vyriausiasis adminis...
nuotrauka
2024-03-07 20:20
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Taryba, aptarusi profesinėje bendruomenėje kilusias diskusijas dėl š. m. vasario 12 dieną vienasmeniškai Vilniaus miesto savivaldybės mero pasirašyto potvarkio, kuriuo patvirtintos Papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijos, nutarė kreiptis į Seimo kont...
nuotrauka
2024-03-06 16:52
Pastatai prisideda prie 39 % viso pasaulio CO2 emisijų ir yra įvardinami kaip didžiausi išteklių vartotojai ir teršėjai. Pasaulio Ekonomikos forumo ataskaitoje (PEFA) minima, kad šiuo metu, kiekvieną savaitę, pastatoma tiek pastatų, kad prilygtų Paryžiaus miestui ir mažiau nei 1% iš jų atliekamas CO...
nuotrauka
2024-03-05 09:38
Būsto paskolos pasiėmimas ir nuosavų namų įsigijimas – reikšmingas žingsnis žmogaus gyvenime, tačiau žengiant jį pirmą kartą rizikuojama padaryti nemalonių klaidų. Ko reikėtų vengti kreipiantis dėl būsto paskolos, pasakoja Edvinas Jurevičius, „Luminor" banko mažmeninės bankininkystės vadovas.
nuotrauka
2024-03-01 15:51
Vasario mėnuo buvo stabiliai aktyvus Vilniuje ir Kaune: šiuose miestuose rezultatas, nors ir kiek mažesnis nei sausį, buvo geresnis nei vasarį prieš metus. Klaipėdoje susiklostė lygiai priešinga situacija. Euribor 6 mėn. trukmės palūkanų normai šiais metais užsispyrusiai balansuojant ties 3,8–3,95 p...
nuotrauka
2024-02-26 09:27
Darbo kodekso 56 str. numato baigtinį sąrašą svarbių priežasčių, kada darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, o įspėti darbdavį tokiu atveju darbuotojui privalu ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nurodomos keturios pagrindinės priežastys.
nuotrauka
2024-02-21 15:12
Apyvartiniai taršos leidimai (ATL) didžiajai daliai visuomenės yra terra incognita – kažkur girdėta, bet niekad nečiupinėta. Ir nekeista – iki šiol jie didžiąja dalimi buvo taikomi daliai didžiųjų įmonių kaip kovos su klimato kaita priemonė. Tačiau žaidimo taisyklės keičiasi – vos po poros metų net ...
nuotrauka
2024-02-21 08:50
Valstybinė darbo inspekcija primena, kad darbdaviai privalo įgyvendinti lyčių lygybės ir nediskriminavimo kitais pagrindais principus. Tai reiškia, kad bet kokių darbdavio santykių su darbuotojais atvejais yra draudžiama tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija, priekabiavimas, seksualinis priekabi...
nuotrauka
2024-02-20 12:03
Pirmojo būsto įsigijimas – dažnai labai maloni, bet ir varginanti patirtis. Jei būstas perkamas su paskola, tai tampa kur kas ilgesniu ir sudėtingesniu procesu. Kadangi namai – nepigus pirkinys, labai svarbu žinoti keletą taisyklių, kurių laikantis mažėja tikimybė nusipirkti ne tai, ko iš tikrųjų no...
nuotrauka
2024-02-15 12:44
Kiekvienas žmogus nuosavybės teise gali įgyti norimus daiktus: perkame butą, automobilio stovėjimo vietą ar kitą nekilnojamąjį turtą, o nuosavybės teisės forma būna nurodyta sudarant pirkimo–pardavimo sutartį. Tačiau nuosavybės teisė, priklausomai nuo situacijos, gali turėti tam tikrų išimčių, kuria...
nuotrauka
2024-02-09 09:43
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir administracijos direktorių Adomą Bužinską, reikalaudamas informacijos apie sustabdytų statybos darbų, sutarties kainos indeksavimo ir statybos darbų pabaigimo termino nukėlimo teisėtumą.
nuotrauka
2024-02-08 19:53
Vadovaujantis Darbo kodekso 112–113 str., darbuotojas turi dirbti pagal darbo sutartyje sulygtą darbo laiko normą ir režimą. VDI atkreipia dėmesį, kad darbo laiko norma nustato, kiek valandų darbuotojas privalo dirbti per apskaitinį laikotarpį, pvz., savaitę, o darbo laiko režimas lemia, kaip šios v...
nuotrauka
2024-02-01 09:37
Darbo kodekse numatoma, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra ma...

Statybunaujienos.lt » Komentaras