2020 rugpjūčio 12 d. trečiadienis, 3:23
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Lietuvoje daugėja savivaldybių išduodamų neteisėtų statybos leidimų

2017-10-23 08:13
Viena iš svarbių visuomenės aktualijų – statybos ir jų valstybinė priežiūra. Tik prasidėjus statybos darbams kartais tenka juos nutraukti dėl neteisėtai išduotų statybą leidžiančių dokumentų (SLD). Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI, Inspekcija) šių leidimų neišduoda, tačiau siūlo ne vieną naujovę, kuri padės užkirsti kelią neteisėtoms statyboms.
nuotrauka
Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius. Asociatyvi epc.cpo.lt nuotr.


Minimos įmonės
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos,

Lietuvoje auga ne tik nekilnojamojo turto kainos, bet ir statybų skaičius. Statytojai vis dažniau praveria miestų bei rajonų savivaldybių duris prašydami išduoti SLD. Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius.

VTPSI sulaukia priekaištų, kodėl iš pradžių leidimai išduodami, o vėliau panaikinami. „Visuomenę klaidina mitas, kad statybos leidimus išduoda VTPSI, o vėliau dėl įvairių aplinkybių šiuos leidimus panaikina. Inspekcija leidimų išdavimo procese nedalyvauja, juos išduoda savivaldybių administracijos. VTPSI atlieka tik SLD teisėtumo patikrinimus“, – pabrėžė laikinai einanti VTPSI viršininko pareigas Eglė Kuklierienė.

SLD išdavimo proceso eiga. VTPSI iliustracija

Viešins patikrinimų sąrašus

Per pastaruosius trejus metus atlikus 2 722 SLD patikrinimus, net 36 savivaldybėse nustatyta SLD išdavimo pažeidimų. Per 2017 metų I pusmetį patikrinus 418 SLD, nustatyti 48 pažeidimai. Tokį nemažą nustatytų pažeidimų skaičių galima tiesiogiai sieti su šiais metais VTPSI įvykusiai pokyčiais. Reorganizavus struktūrą pagerėjo įstaigos teikiamų paslaugų kokybė, įskaitant ir SLD patikrinimus. Kitas svarbus faktorius – Inspekcijos rizikos valdymo informacinės sistemos (RVIS) galimybė automatiškai generuoti patikrinimų sąrašus.

„Inspekcija atlieka planinius ir neplaninius SLD patikrinimus. Neplaniniai dažniausiai atliekami pagal gautus skundus, o planinių patikrinimų sąrašus sudaro RVIS, kuri automatiškai atrenka rizikingiausius ir visuomenei svarbiausius objektus“, – teigė Inspekcijos vadovė.

Jau greitai visuomenė galės susipažinti su RVIS duomenimis. Anot E. Kuklierienės, duomenų viešinimas sudarys galimybę gyventojams pasirinkti kokybiškas paslaugas teikiančius statybos proceso dalyvius, o vieši sąrašai paskatins nepatikimus subjektus gerinti paslaugų kokybę.

Tačiau tai ne vienintelė naujovė kurią pasiūlys VTPSI. Nuo 2018 metų sausio mėnesio per informacinę sistemą „Infostatyba“ bus galima peržiūrėti išduoto statybą leidžiančio dokumento duomenis (be asmens duomenų): atsisiųsti statybos projekto architektūrinės ir sklypo sutvarkymo dalis; susipažinti su visa projekto derinimo eiga (pritarimais/nepritarimų motyvais) su projektus tikrinančiomis institucijomis.

Gyventojai galės sužinoti apie šalia jų namų planuojamas statybas. Taip pat asmuo, planuodamas statyti būstą, „Infostatyboje“ ras informacijos apie rūpimoje teritorijoje nustatytus apribojimus. Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė mano, kad visuomenės įtraukimas jau į ankstyvąjį statybos proceso etapą – itin teigiamas dalykas, nes tokiu atveju yra galimybė ginčyti sprendimus anksčiau, nei statybos darbai įsibėgės.

Tikslas – įtraukti visuomenę

„Planuojamomis prevencijos priemonėmis siekiama atviros, atsakingos, sąmoningos ir netoleruojančios pažeidimų ir korupcijos visuomenės, aktyvių bendruomenių formavimosi, vystymosi bei efektyvesnio viešojo intereso apsaugos mechanizmo sukūrimo. Tikslas – įtraukti visuomenę ir bendruomenes į sprendimų priėmimo procesus teritorijų planavimo ir statybos srityse, užkardyti tolesnius pažeidimus ir tokiu būdu išvengti aplinkai padaromos žalos“, – teigė viceministrė.

VTPSI duomenimis, daugumoje savivaldybių neteisėtai išduotų SLD skaičius nuo visų patikrintų statybos leidimų sudaro nuo 0,6 iki 4 proc., bet kai kurios savivaldybės išsiskiria dideliu nustatytų pažeidimų skaičiumi, tai – Vilniaus (29,6 proc.) ir Palangos (19,1 proc.). Ateityje VTPSI interneto svetainėje gyventojai turės galimybę įvertinti kiekvieną savivaldybę bendrame Lietuvos kontekste pagal neteisėtai išduotus SLD.

Per šių metų tris ketvirčius suteikta daugiau nei 16 000 konsultacijų fiziniams ir juridiniams asmenims, t. y. tiek, kiek suteikta per visus 2016 metus.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka
2020-08-06 09:03
KLAUSIMAS. Sodo namelis, esantis Jiesios draustinyje, rekonstruojamas ir didinamas – iš 40 kv. m į 112 kv. m su mansarda. Statybos leidimas išduotas 2007 m. ( B energinio naudingumo). Ar galimi ir kokie projekto pakeitimai?
nuotrauka
2020-07-14 10:24
KLAUSIMAS. Per sodininkų bendrijos sklypą eina elektros laidai. Ar galima tokiame sklype statyti namą? Namas pastatytas prie pat sodo sklypo ribos. Tarp gretimų sklypų, kurių viename pastatytas minimas namas, eina 80 cm pločio melioracijos griovys. Ar šiuo atveju privalu laikytis 3 m atstumo?
nuotrauka
2020-07-02 10:38
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atkreipia dėmesį, kad 2020 m. liepos 1 d. įsigaliojo nauji rinkliavų dydžiai už Statybos inspekcijos teikiamas paslaugas. Pareiškėjai, teikdami Statybos inspekcijai prašymus dėl paslaugų teikimo, ...
nuotrauka
2020-06-18 08:51
Turite balkoną ir norite jį įstiklinti? Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti norint atlikti šiuos statybos darbus.
nuotrauka
2020-06-17 12:08
KLAUSIMAS. Planuojama keisti stogo dangą (iš asbestinio į skardinę dangą), nekeičiant stogo formos, nedidinant jo ir nekeičiant stogo konstrukcijų. Daugiabutis namas yra Kauno mieste – 6 butų, dviejų aukštų. Ar reikalingas projektas, ar reikia gauti statybos leidimą?
nuotrauka
2020-06-11 15:35
KLAUSIMAS. Daugiabutyje kaimynai, gyvenantys virš senyvo amžiaus sergančio žmogaus, įrengė grindis nesilaikydami technologinių reikalavimų, t.y. nedėjo garso izoliacijos. Taigi kiekvienas žingsnis ir juolab vaiko žaidimai, daiktų stumdymas bei ridenimas „varo iš proto“ apačioje gyvenančius žmones. J...
nuotrauka
2020-06-11 11:30
KLAUSIMAS. Nuosavame komercinės paskirties žemės sklype su detaliajam plane numatytu individualiu įvažiavimu norime statyti automobilių aptarnavimo patalpas su dviem darbo vietomis (šeimos verslas). Kokių atstumų reikia laikytis nuo gyvenamųjų namų?
nuotrauka
2020-06-11 08:33
Pirmasis ir būtinas žingsnis prieš pradedant statyti, rekonstruoti, griauti ar atnaujinti (modernizuoti) pastatus, primena Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, – pranešimas apie statybos pradžią.
nuotrauka
2020-06-10 08:01
KLAUSIMAS. Sūnus gyvena mediniame, sename trijų butų name Kauno mieste. Vidus sutvarkytas, o išorė prašosi tvarkoma. Kaimynai investuoti ir tvarkytis nesutinka. Ar gali sūnus renovuoti, apšiltinti savo namo dalį? Ar tam reikalingi leidimai, jei taip – kur kreiptis?
nuotrauka
2020-06-09 15:20
Kadangi šiltnamių statyba – neatsiejama vasaros sezono dalis, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pastaruoju metu sulaukia nemažai klausimų apie šių statinių statybą. Gyventojai teiraujasi, kokiu atstumu nuo sklypo ribos galima stat...
nuotrauka
2020-05-27 10:50
KLAUSIMAS. Moteris gyvena keturbutyje ir vienintelė yra išsipirkusi žemę. Garažas stovi jos sklype, kurio kita dalis priklauso savivaldybei. Bet garažas nėra įregistruotas, nors pastatytas jau seniai. Jis stovi prie pat tvoros kaimynų. Kokių dokumentų reikia ir kur kreiptis dėl jo įteisinimo?
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-19 09:06
Statybos inspekcijos atliktos visuomenės nuomonės apklausos rezultatai atskleidė, kad net 75 proc. apklaustųjų nežino, kur kreiptis dėl statybą leidžiančio dokumento išdavimo (SLD). Tiesa, net ir tie 25 proc. respondentų, kurie teigė manantys, kad žino, kas išduoda SLD, įvardindami, kas šį dokumentą...
nuotrauka
2020-05-05 09:52
Nulinė dovanų politika, viešai skelbiami duomenys apie padalinių vadovų planuojamus susitikimus, anoniminė dėžutė, skirta pranešti apie kolegų galimai neteisėtus veiksmus, nauji teisėtumo kontrolės įgaliojimai Vidaus tyrimų skyriui – ir tai tik dalis Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos insp...
nuotrauka
2020-04-28 09:41
KLAUSIMAS. Kokiu reikia dokumentų, norint statyti 20 kv. m priestatą prie sodo namelio, kurio plotas – 37 kv. m? Sodo nameliui yra parengtas projektas.
nuotrauka
2020-04-24 08:00
KLAUSIMAS. Vienoje iš Ukmergės rajono sodininkų bendrijų pastatytas biotualetas. Jis įkurdintas vos 50 cm atstumu nuo kaimyninio sklypo ribos. Kokiu atstumu nuo kaimyninio sklypo galima sgttatyti lauko tualetus. Ką daryti, kai kaimynams nepavyksta susitarti?
nuotrauka
2020-04-22 11:16
KLAUSIMAS. Kokie dokumentai reikalingi, norint įsirengti stoglangius daugiabučiame mediniame name? Ar užtenka 51% savininkų sutikimų? Ar reikalingas projektas, statybos leidimas ir pan.? Kokie teisės aktai reglamentuoja stoglangių įrengimą? Namas yra dviejų aukštų su palėpe, kurioje per visą plotą į...
nuotrauka
2020-04-09 10:55
KLAUSIMAS. Ar galima sodų bendrijoje statyti dviejų butų gyvenamąjį namą?
nuotrauka
2020-03-30 13:39
KLAUSIMAS. Kaimo vietovėje yra 50 aru namų valdos sklypas. Skaitytojas teiraujasi, kokiomis sąlygomis gali statyti pagalbines (be komunikacijų) 40 kv. m patalpas, kurių aukštis – apie 3,5 m. Ar reikia leidimų?
nuotrauka
2020-03-19 09:51
Statybos inspekcija informuoja, kad statinių projektų tikrinimo, statybą leidžiančių dokumentų išdavimo, deklaracijų apie statybos užbaigimą tvirtinimo, pažymų apie statybą be esminių nukrypimų nuo statinio projekto sprendinių išdavimo ir kitos nuotoliniu būdu informacinės sistemos „Infostatyba“ pri...

Statybunaujienos.lt » Statybos inspekcija informuoja

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...