2018 liepos 17 d. antradienis, 1:23
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Lietuvos nekilnojamojo turto rinka: ar pučiame naują „burbulą“?

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-02-04 17:17
Registrų centro duomenimis, būstų kainos Lietuvos regionuose kilo nuo 6 iki 10 procentų. Ar tikrai? Vilniuje šiuo metu turime apie 4000 neparduotų būstų, o kainos toliau kyla. Ar 2016-aisiais daugiau jau nebestatyti? Į šiuos klausimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos organizuotoje metinėje NT konferencijoje atsakė rinkas tiriantys ekspertai.
nuotrauka
Būsto paskolų rinka skirtingų bankų duomenimis, pernai augo maždaug penktadaliu. Asociatyvi portalo nuotr.


Lietuvos regionai: sodybos tuštėja, todėl kyla kainos? 

„INREAL“ Investicijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius teigė, jog regionuose nekilnojamojo turto rinkoje gausu gandų, nepagrįstos, niekuo nepatvirtintos informacijos. Pranešėjas pažvelgė į objektyvius, faktinius duomenis.

„Neseniai Registrų centras išplatino pranešimą, jog butai regionuose brango 6–8 proc., namai – 10 proc. Ir tai – dar ne pabaiga. Brangs ir toliau. Tačiau regionuose žmonių mažėja, o būstai – brangsta labiau, nei sostinėje? Man tai pasirodė keistokos išvados, todėl nusprendžiau patikrinti, kaip yra iš tikrųjų“, – sakė A. Antanavičius.

Pirmiausia jis pateikė statistiką, kaip sekasi sostinėje ir regionuose pardavinėti nekilnojamąjį turtą? Regionuose būstą vidutiniškai pavyksta parduoti per 10–11 mėnesių,  Vilniuje – per  7–9 mėnesius.

„Jei kalbame apie nekilnojamojo turto pirminę rinką, tai vienintelės dvi rinkos, kuriose kainos augo, buvo Vilnius ir Kaunas. O kas nutiko antrinėje rinkoje, kur daugiau gandų, daugiau nepatikrintos informacijos. Antrinėje rinkoje butai brango visuose didmiesčiuose (Vilnius, Kaunas, Klaipėda). Apie 4–6 proc., likusioje Lietuvos dalyje kainos liko stabilios“, – sakė A. Antanavičius (IN REAL nuotraukoje).
 

Kodėl šie duomenys visiškai prasilenkia su Registrų centro informacija? A. Antanavičius paaiškina, jog ši institucija dažniausiai skaičiuoja kainų vidurkį – tam tikro laikotarpio sandorių vidurkį palygina su praėjusių metų to paties laikotarpio sandorių vidurkiu. Tačiau neatsižvelgia į tai, kokie objektai buvo parduoti.

Tuo metu A. Antanavičius savo analizėje lygėjo analogiškus būstus – kaip kito jų kainos?

Jis juokavo, jog apklausęs bendrovės „INREAL“ kolegas įvairiuose miestuose ir uždavęs jiems klausimą apie nekilnojamojo turto rinką, dažniausiai sulaukia atsakymo: „Jo, kainos kyla“.

Vilniuje statyti dar galima dvidešimt metų

Praėjusiais metais buvo parduota 29 650 butų – 3,6 proc. visų egzistuojančių butų.

A. Antanavičius pasirinko šį skaičių kaip santykinį rodiklį ir išanalizavo, kuriuose miestuose ar regionuose jų parduota virš šio vidurkio, o kuriuose – mažiau.

Vilniaus, Kauno rajonas, Klaipėdos, Šiaulių miestai yra aukščiau vidurkio (čia perkamumas aktyvesnis).

Akivaizdu, jog šiuose miestuose (rinkose) perkamumas yra aktyvesnis, nei rinkos vidurkis, – pabrėžė „INREAL“ Investicijų ir analizės departamento vadovas. – Gera žinia vystytojams: Vilniaus mieste potencialus poreikis yra 62 000 butų. Tiek dar reikėtų pastatyti, kad rinka būtų subalansuota. Kitaip tariant, nekilnojamojo turto vystytojams dar yra darbo 20–30 metų“.

Kita vertus,Vilniaus rajonas gyventojams nėra toks patrauklus, kaip pats Vilniaus miestas bei jo priemiesčiai.

Užtat pirkėjus traukia Kauno rajonas. Čia, A. Antanavičiaus teigimu, dar „tilptų“ ir būtų nupirkti 8000 būstų. Arba yra perspektyva kainai augti.

Tuo metu miestai, kurie netenka paklausos ir kuriose rinka linksta žemyn yra Alytus ir „likusi Lietuvos dalis“ (išskyrus didžiuosius miestus).

Didelis potencialas – Kauno rajone

A. Antanavičiaus teigimu, kiek vangiau parduodami namai ir kotedžai, nes nuo 2004-ųjų Lietuvoje pastatyta apie 40 tūkstančių individualių namų.

2015-aisiais Lietuvoje pastatyta 4900 naujų namų. Panašu, kad žmonės ir toliau nesiliaus statyti namų. Individualių namų bei kotedžų pirkimo procentas yra apie 2 proc. (nuo viso esamo kiekio).
Dauguma miestų ir rajonų yra virš šio vidurkio, tik Alytus miestas bei „likusi Lietuvos dalis“ – žemiau.

Vilniuje potencialus namų arba kotedžų poreikis yra 21 000 vienetų.
Kauno mieste – 10 600, rajone – 15 900.

A. Antanavičius pabrėžė, jog antrinėje rinkoje kainos kyla ir toliau gali pakilti iki 10–12 proc., nes gyventojai pastebi, jog kyla produktų, paslaugų kainos, o nusiteikimas investuoti į nekilnojamą turtą yra didelis. Daugiausia galimybių atsirasti naujai pasiūlai yra didmiesčiuose.
Pirminėje rinkoje, kadangi vyrauja arši konkurencija, kainos kils daugiausia 3–4 procentų.

„Bloga žinia mažesniems miestams: būstų savininkai nelabai turi perspektyvų ir argumentų kelti nekilnojamojo turto kainą“, – savo pranešimą užbaigė A. Antanavičius.

„Ar jau – viršūnė?“

Kitas konferencijos pranešėjas, bendrovės „Eika“ Plėtros direktorius Martynas Žibūda savo analizę dedikavo sostinei.

„Vilnius sudaro 85 proc. visos pirminės butų rinkos. Kaune yra 10 kartų mažesnė rinka, Klaipėdoje – 12 kartų. Taigi manau, jog ne visai tolygu lyginti tai, kas vyksta Vilniuje ir Kaune“, – jis paaiškino savo pasirinkimą.

M. Žibūda sąmoningai lygino 2007-ųjų–2008-ųjų ir šių metų duomenis. Skaičiai – pavojingai panašūs, tačiau plėtros direktoriaus teigimu, situacija – skiriasi ir šiuo metu nekilnojamojo turto rinka yra sveika.

„Praėjusieji metai buvo tikrai labai geri Vilniaus pirminio būsto rinkai – užfiksuotas beveik penktadalio augimas. Bendraudamas su kolegomis po tokių metų dažniausiai išgirstu klausimus: „O tikrai čia taip gerai?“ ir „O kiek čia taip tęsis?“ „Ar jau – viršūnė?“, – sakė M. Žibūda („Eikos“ nuotraukoje).

Savo skaidrėse jis pademonstravo pasiūlos skaičius. Neparduotų butų skaičiumi šiuo metu esame pasiekę ikikrizinį lygį – neparduotų butų Vilniuje šiuo metu yra 3819, 2007-aisiais jų buvo 4169. Pagal pasiūlą, ką vystytojai yra pastatę, esame labai arti to, kas buvo 2007-aisiais“, – sakė bendrovės „Eika“ atstovas.

Toliau pranešėjas atskirai analizavo ekonominio, vidutinio ir prestižinio būsto klases.

Situacija šiuo metu neįprasta tuo, jog vidutinės klasės būstų yra pastatyta daugiau, nei ekonominės klasės.

„Mūsų akimis, tai yra netvaru. 2007-aisiais augimas buvo sąlygotas ekonominės klasės. Tai paaiškina ir neatsakingo skolinimosi situaciją: visi buvo linkę imti paskolas ir jas versti butais – pigiais butais. Dabar tendencija yra ta, jog žmonės perka iš santaupų ir gali sau leisti brangesnius butus. Tačiau ekonominio ir prestižinio būsto klasė dar daugiau mažiau yra savo ribose, o į vidutinio turto klasę mes nepatartume eiti – čia galima tam tikra korekcija“, – sakė M. Žibūda.

Vėl pardavinėjami pamatai?

Jis taip pat paanalizavo, kiek iš šiuo metu sostinėje pardavinėjamų butų yra užbaigta statyti, o kiek – kol kas egzistuoja tik „popieriuose“. Pasirodo, jog būtent tokių būstų yra daugiau kaip pusė (2176 butai).

„Tik penktadalis būstų yra fiziškai pastatyti – iki tokio lygio, kad jau galite eiti, imti ir daryti apdailą. Viena vertus, tuomet tas „burbulas“ yra menamas – tik planuojamas. Tai reiškia, kad rinka yra pakankamai sveika ir nuperkama tiek butų, kiek yra pastatoma. Tačiau pirkėjams patarčiau atsižvelgti į riziką, kad projektas bus neįgyvendintas. Simbolinė riba yra 30 proc. parduotų butų (tokį kriterijų išduodami paskolas naudoja ir bankai, atsirinkdami potencialius sėkmingus projektus nuo nesėkmingų, – red. past.). Jei perkate būstą ir matote, jog butų parduota trečdalis – atskirai pasidomėkite investuotoju ir jo galimybėmis pabaigti projektą“, – patarė M. Žibūda.

2008-aisiais daugiausia butų buvo siūloma Pašilaičių, Naujamiesčio, Lazdynų rajonuose.
Šiuo metu pasiūla po sostinę pasiskirsčiusi tolygiau: daugiausia butų siūloma Naujamiestyje, Šnipiškėse, Baltupiuose, Antakalnyje.

Paklausa sostinėje dar maždaug ketvirtadaliu atsilieka nuo 2007-ųjų lygio. Ekonominės ir vidutinės klasės būstų pardavimai praktiškai yra susilyginę.

„Eika“ ekspertas sako, jog vidutinės klasės būsto pardavimai vis dar stiebiasi, tačiau juntamas šioks toks išsikvėpimas. Esame netoli pardavimų piko, tačiau arba bus pradėta statyti daugiau ekonominės klasės būstų, arba vidutinės klasės būstų segmentas susitrauks.
Laimei, šiuo metu būstų kaina yra dar daugiau nei trečdaliu žemesnė, nei buvusi ikikrizinė.
Per pastaruosius 6-erius metus nekilnojamojo turto kaina kilo labai tolygiai – per visus šiuos metus ji pakilo apie 10 procentų.

Vidutinės klasės būstų jau kelerius metus perkame daugiau, nei ekonominės klasės. Tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl kaina kyla. Tačiau per metus ji pakilo gana simboliškai – 1,1 procentų. Šiemet, manome, jog situacija bus stabili, neturėtume tikėtis nei kainų augimo, nei kritimo“, – prognozavo bendrovės „Eika“ ekspertas.

Aistras kaitinančių faktorių 2016-aisiais nebus

Tuo metu būsto paskolų rinka skirtingų bankų duomenimis, augo maždaug penktadaliu.
„Nors mes, analizuodami savo pirkėjus, matome, jog vis dar didesnė dalis pirkėjų perka turtą už nuosavas lėšas. Taigi ikikrizės metais pirkdavome už paskolas, dabar perkame už santaupas. Todėl situacija yra visiškai kitokia. Iš pirkėjų jaučiame pasitikėjimą savo ateitimi“, – nuramino M. Žibūda.

Ką jis prognozuoja 2016-iesiems?

„Butų „sandėlis“ dar labiau išaugs – jų greičiausiai bus virš 4500. Padėtis yra gera ekonomine prasme, tačiau nebebus tokių „stimulų“, kokie buvo praėjusiais metais: euro įvedimo bei įsigalioję atsakingo skolinimosi nuostatai. Situacija bus įtempta, bus juntamas spaudimas kainai ir pardavimai dėl šių priežasčių per ketvirtį turėtų kristi apie 8 procentų. Vis tik manau, kad Vilniaus būsto rinka yra dėkingoje padėtyje. Tik linkiu, kad tas augimas būtų tvarus“, – savo pranešimą užbaigė M. Žibūda.
 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2018-07-16 15:00
Viena iš patraukliausių Plungėje viešųjų erdvių – „Supermiesto“ aikštelė – praturtėjo naudingu ir jos lankytojams labai reikalingu bei estetišku akcentu. Kaitrią dieną, ar smagiai pasimankštinę su treniruokliais, „Supermiesto“ aikštelėje jos lankytojai gali atsigaivinti geriamuoju vandeniu iš naujos...
nuotrauka
2018-07-16 12:20
Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriumi penkerių metų kadencijai išrinktas KTU Cheminės technologijos fakulteto dekanas, profesorius, chemijos inžinerijos mokslų daktaras Eugenijus Valatka.
nuotrauka
2018-07-16 10:42
Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) vysto STATREG iniciatyvą – statybos sektoriaus darbuotojų savanoriško kompetencijų ir ,kvalifikacijų vertinimo sistemos, informacinio portalo, kompetencijų registro ir darbo poreikio analizės įrankio, naudingo visam statybos sektoriui, kūrimą. Iniciatyvos vys...
nuotrauka
2018-07-16 08:30
Statybos techninis reglamentas „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ (STR) išplėstas visuomenei svarbių statinių sąrašu.
nuotrauka
2018-07-15 09:03
Architektas Donatas Počešiūnas yra vienas iš aktyvių universalaus dizaino Lietuvoje propaguotojų. Todėl lankydamasis Europos ar Šiaurės šalyse, stebi, kaip užsienyje įrenginėjama infrastruktūra, remiantis universalaus dizaino principais.
nuotrauka
2018-07-13 12:42
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė kvietimą individualių gyvenamųjų namų savininkams, norintiems įsirengti atsinaujinančių energijos išteklių priemones, teikti paraiškas kompensacinei išmokai gauti. Paraiškos priimamos nuo liepos 19 d. 8 valandos.
nuotrauka
2018-07-12 10:52
Automatiškai iškylantys nauji modernūs užtvarai pradedami montuoti Gedimino prospekte. Iki vasaros pabaigos, praneša Vilniaus savivaldybė, bus įrengti nauji nerūdijančio plieno hidrauliniu būdu pakeliami ir nuleidžiami užtvarai. Ši moderni apie 50 tūkst. eurų kainavusi sistema į sostinę atkeliavo iš...
nuotrauka
2018-07-12 10:02
Viešųjų pirkimų tarnyba pastebi, kad Pirkimo vykdytojų atstovai ne visuomet atsakingai tvarko CVP IS naudotojų duomenis: nepanaikina paskyrų darbuotojams išėjus iš darbo, konsultantams ir ekspertams baigus teikti paslaugas, kontrolės funkcijas vykdančių institucijų darbuotojams baigus vykdyti kontro...
nuotrauka
2018-07-12 08:32
Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skelbia, kad elektros tinklo gedimus šiemet šalina dvigubai greičiau. Taip pat žada maksimalaus gedimo tvarkymo laiką sutrumpinti perpus ir suteikti kompensacijas klientams, jei darbai vis dėlto užtruktų ilgiau nei žadama.
nuotrauka
2018-07-10 09:51
Vis dažniau viešumoje pasigirstant diskusijoms apie krematoriumo poreikį Kaune, Kauno savivaldybė nusprendė pasiteirauti gyventojų nuomonės. Visi kauniečiai gali pareikšti savo nuomonę, ar jie pritaria, kad miesto teritorijoje būtų galima statyti objektus, kuriuos būtų deginami mirusiųjų palaikai.
nuotrauka
2018-07-10 09:43
Atsinaujinančios energetikos ir aukštųjų technologijų bendrovės „BOD Group“ įmonių grupei priklausanti kompanija „SoliTek“ perduoda savo pastatų valdymą tarptautinei nekilnojamojo turto konsultacijų įmonei „Newsec“.
nuotrauka
2018-07-10 09:29
Lūžiai, traumos, sutrenkimai – Lietuvos darbuotojai dėl sužalojimų darbe į medikus šiemet kreipiasi ypač dažnai. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, 2017 metais Lietuvoje užregistruoti 75 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbo vietoje, tuo tarpu 2018 metų pirmojo pusmečio statistiką jau pap...
nuotrauka
2018-07-09 15:41
Kultūros paveldo departamentas ir Šv. Jokūbo komplekso Vilniuje projekto vystytojas toliau teismuose ginčijasi dėl Šv. Jokūbo ligoninės pastatų vertingųjų savybių tikslinimo ir būimųjų statybų projekto KPD Viliniaus skyriaus suderinimo atšaukimo.
nuotrauka
2018-07-09 09:51
Plungės rajono savivaldybė nutarė skirti universalaus sveikatingumo komplekso (su baseinu) iki 1,6 mln. eurų, jei šis projektas gaus 2019 – 2021 metų Valstybės investicijų programos finansavimą.
nuotrauka
2018-07-07 10:00
Vis daugiau gyventojų skundžiasi daugiabučių namų administratoriais, bendrijų pirmininkais, kurie neretai nevykdo savo tiesioginių funkcijų. Todėl Seime buvo inicijuota diskusija identifikuoti atsiradusias spragas..
nuotrauka
2018-07-05 12:43
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, dokumentų klastojimo, veikiant bendrininkų grupėje, siekiant apgaulės būdu užvaldyti didesnį valstybinės žemės sklypą.
nuotrauka
2018-07-05 10:37
Kaip pranešė Valstybinė darbo inspekcija (VDI), gavus anoniminį pranešimą apie galimai nelegaliai dirbančius asmenis ir kurį laiką stebėjus pranešime nurodytą objektą Vilniaus mieste, buvo nutarta jį patikrinti. Į objektą VDI specialistai vyko sykiu su policijos pareigūnais.
nuotrauka
2018-07-05 09:47
Vilniaus miesto tarybos nariai pradėjo svarstyti siūlymą pripažinti netinkamais naudoti ir leisti nugriauti ant Šeškinės kalvų jau tris dešimtmečius dūlančius senuosius betono griaučius, atveriant kelią pirmojo modernaus futbolo stadiono statyboms Vilniuje.
nuotrauka
2018-07-05 09:30
Saulės energetiką Lietuvoje yra apipynęs ne vienas mitas – ypač dėl saulėtų dienų trūkumo ir saulės jėgainės veikimo lietingomis dienomis. Iš tiesų mūsų šalyje saulę pagauti namų, biurų ar gamyklų aprūpinimui elektra paprasta, tereikia atskirti sklandančius mitus nuo tiesos.
nuotrauka
2018-07-05 08:00
Statybų sektorius laukia statybos darbų vadovų, kokybės inžinierių, konstruktorių, inžinerinių sistemų projektuotojų. VGTU Statybos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Juozapaitis patvirtina – universitetas geba parengti aukštos kvalifikacijos specialistus, sykiu atitikti statybų sektoriaus, į kurį...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Nauja modulinė stogo danga „Ruukki® Hyygge“ – šiuolaikinio, skandinaviško stiliaus mėgėjams

Ilgametė plieninių stogų gamybos lyderė Skandinavijos ir Baltijos šalių regione – kompanija „Ruukki“ visiškai kontroliuoja visą plieninių stogo dangų gamybos procesą, turi savo metalo liejyk...
nuotrauka

„Ciranova“. Amžinas medis

Belgų prekinio ženklo „Ciranova“ produktai medienos paviršių apdailai ir priežiūrai gaminami jau 89-erius metus. Lauko ir vidaus mediniams paviršiams skirti produktai į Lietuvą pradėti tiekt...