2017 gruodžio 14 d. ketvirtadienis, 19:05
Reklama  |  El. paštas  |  facebook  google plus  twitter  linkendin

Lietuvos nekilnojamojo turto rinka: ar pučiame naują „burbulą“?

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-02-04 17:17
Registrų centro duomenimis, būstų kainos Lietuvos regionuose kilo nuo 6 iki 10 procentų. Ar tikrai? Vilniuje šiuo metu turime apie 4000 neparduotų būstų, o kainos toliau kyla. Ar 2016-aisiais daugiau jau nebestatyti? Į šiuos klausimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos organizuotoje metinėje NT konferencijoje atsakė rinkas tiriantys ekspertai.
nuotrauka
Būsto paskolų rinka skirtingų bankų duomenimis, pernai augo maždaug penktadaliu. Asociatyvi portalo nuotr.


Lietuvos regionai: sodybos tuštėja, todėl kyla kainos? 

„INREAL“ Investicijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius teigė, jog regionuose nekilnojamojo turto rinkoje gausu gandų, nepagrįstos, niekuo nepatvirtintos informacijos. Pranešėjas pažvelgė į objektyvius, faktinius duomenis.

„Neseniai Registrų centras išplatino pranešimą, jog butai regionuose brango 6–8 proc., namai – 10 proc. Ir tai – dar ne pabaiga. Brangs ir toliau. Tačiau regionuose žmonių mažėja, o būstai – brangsta labiau, nei sostinėje? Man tai pasirodė keistokos išvados, todėl nusprendžiau patikrinti, kaip yra iš tikrųjų“, – sakė A. Antanavičius.

Pirmiausia jis pateikė statistiką, kaip sekasi sostinėje ir regionuose pardavinėti nekilnojamąjį turtą? Regionuose būstą vidutiniškai pavyksta parduoti per 10–11 mėnesių,  Vilniuje – per  7–9 mėnesius.

„Jei kalbame apie nekilnojamojo turto pirminę rinką, tai vienintelės dvi rinkos, kuriose kainos augo, buvo Vilnius ir Kaunas. O kas nutiko antrinėje rinkoje, kur daugiau gandų, daugiau nepatikrintos informacijos. Antrinėje rinkoje butai brango visuose didmiesčiuose (Vilnius, Kaunas, Klaipėda). Apie 4–6 proc., likusioje Lietuvos dalyje kainos liko stabilios“, – sakė A. Antanavičius (IN REAL nuotraukoje).
 

Kodėl šie duomenys visiškai prasilenkia su Registrų centro informacija? A. Antanavičius paaiškina, jog ši institucija dažniausiai skaičiuoja kainų vidurkį – tam tikro laikotarpio sandorių vidurkį palygina su praėjusių metų to paties laikotarpio sandorių vidurkiu. Tačiau neatsižvelgia į tai, kokie objektai buvo parduoti.

Tuo metu A. Antanavičius savo analizėje lygėjo analogiškus būstus – kaip kito jų kainos?

Jis juokavo, jog apklausęs bendrovės „INREAL“ kolegas įvairiuose miestuose ir uždavęs jiems klausimą apie nekilnojamojo turto rinką, dažniausiai sulaukia atsakymo: „Jo, kainos kyla“.

Vilniuje statyti dar galima dvidešimt metų

Praėjusiais metais buvo parduota 29 650 butų – 3,6 proc. visų egzistuojančių butų.

A. Antanavičius pasirinko šį skaičių kaip santykinį rodiklį ir išanalizavo, kuriuose miestuose ar regionuose jų parduota virš šio vidurkio, o kuriuose – mažiau.

Vilniaus, Kauno rajonas, Klaipėdos, Šiaulių miestai yra aukščiau vidurkio (čia perkamumas aktyvesnis).

Akivaizdu, jog šiuose miestuose (rinkose) perkamumas yra aktyvesnis, nei rinkos vidurkis, – pabrėžė „INREAL“ Investicijų ir analizės departamento vadovas. – Gera žinia vystytojams: Vilniaus mieste potencialus poreikis yra 62 000 butų. Tiek dar reikėtų pastatyti, kad rinka būtų subalansuota. Kitaip tariant, nekilnojamojo turto vystytojams dar yra darbo 20–30 metų“.

Kita vertus,Vilniaus rajonas gyventojams nėra toks patrauklus, kaip pats Vilniaus miestas bei jo priemiesčiai.

Užtat pirkėjus traukia Kauno rajonas. Čia, A. Antanavičiaus teigimu, dar „tilptų“ ir būtų nupirkti 8000 būstų. Arba yra perspektyva kainai augti.

Tuo metu miestai, kurie netenka paklausos ir kuriose rinka linksta žemyn yra Alytus ir „likusi Lietuvos dalis“ (išskyrus didžiuosius miestus).

Didelis potencialas – Kauno rajone

A. Antanavičiaus teigimu, kiek vangiau parduodami namai ir kotedžai, nes nuo 2004-ųjų Lietuvoje pastatyta apie 40 tūkstančių individualių namų.

2015-aisiais Lietuvoje pastatyta 4900 naujų namų. Panašu, kad žmonės ir toliau nesiliaus statyti namų. Individualių namų bei kotedžų pirkimo procentas yra apie 2 proc. (nuo viso esamo kiekio).
Dauguma miestų ir rajonų yra virš šio vidurkio, tik Alytus miestas bei „likusi Lietuvos dalis“ – žemiau.

Vilniuje potencialus namų arba kotedžų poreikis yra 21 000 vienetų.
Kauno mieste – 10 600, rajone – 15 900.

A. Antanavičius pabrėžė, jog antrinėje rinkoje kainos kyla ir toliau gali pakilti iki 10–12 proc., nes gyventojai pastebi, jog kyla produktų, paslaugų kainos, o nusiteikimas investuoti į nekilnojamą turtą yra didelis. Daugiausia galimybių atsirasti naujai pasiūlai yra didmiesčiuose.
Pirminėje rinkoje, kadangi vyrauja arši konkurencija, kainos kils daugiausia 3–4 procentų.

„Bloga žinia mažesniems miestams: būstų savininkai nelabai turi perspektyvų ir argumentų kelti nekilnojamojo turto kainą“, – savo pranešimą užbaigė A. Antanavičius.

„Ar jau – viršūnė?“

Kitas konferencijos pranešėjas, bendrovės „Eika“ Plėtros direktorius Martynas Žibūda savo analizę dedikavo sostinei.

„Vilnius sudaro 85 proc. visos pirminės butų rinkos. Kaune yra 10 kartų mažesnė rinka, Klaipėdoje – 12 kartų. Taigi manau, jog ne visai tolygu lyginti tai, kas vyksta Vilniuje ir Kaune“, – jis paaiškino savo pasirinkimą.

M. Žibūda sąmoningai lygino 2007-ųjų–2008-ųjų ir šių metų duomenis. Skaičiai – pavojingai panašūs, tačiau plėtros direktoriaus teigimu, situacija – skiriasi ir šiuo metu nekilnojamojo turto rinka yra sveika.

„Praėjusieji metai buvo tikrai labai geri Vilniaus pirminio būsto rinkai – užfiksuotas beveik penktadalio augimas. Bendraudamas su kolegomis po tokių metų dažniausiai išgirstu klausimus: „O tikrai čia taip gerai?“ ir „O kiek čia taip tęsis?“ „Ar jau – viršūnė?“, – sakė M. Žibūda („Eikos“ nuotraukoje).

Savo skaidrėse jis pademonstravo pasiūlos skaičius. Neparduotų butų skaičiumi šiuo metu esame pasiekę ikikrizinį lygį – neparduotų butų Vilniuje šiuo metu yra 3819, 2007-aisiais jų buvo 4169. Pagal pasiūlą, ką vystytojai yra pastatę, esame labai arti to, kas buvo 2007-aisiais“, – sakė bendrovės „Eika“ atstovas.

Toliau pranešėjas atskirai analizavo ekonominio, vidutinio ir prestižinio būsto klases.

Situacija šiuo metu neįprasta tuo, jog vidutinės klasės būstų yra pastatyta daugiau, nei ekonominės klasės.

„Mūsų akimis, tai yra netvaru. 2007-aisiais augimas buvo sąlygotas ekonominės klasės. Tai paaiškina ir neatsakingo skolinimosi situaciją: visi buvo linkę imti paskolas ir jas versti butais – pigiais butais. Dabar tendencija yra ta, jog žmonės perka iš santaupų ir gali sau leisti brangesnius butus. Tačiau ekonominio ir prestižinio būsto klasė dar daugiau mažiau yra savo ribose, o į vidutinio turto klasę mes nepatartume eiti – čia galima tam tikra korekcija“, – sakė M. Žibūda.

Vėl pardavinėjami pamatai?

Jis taip pat paanalizavo, kiek iš šiuo metu sostinėje pardavinėjamų butų yra užbaigta statyti, o kiek – kol kas egzistuoja tik „popieriuose“. Pasirodo, jog būtent tokių būstų yra daugiau kaip pusė (2176 butai).

„Tik penktadalis būstų yra fiziškai pastatyti – iki tokio lygio, kad jau galite eiti, imti ir daryti apdailą. Viena vertus, tuomet tas „burbulas“ yra menamas – tik planuojamas. Tai reiškia, kad rinka yra pakankamai sveika ir nuperkama tiek butų, kiek yra pastatoma. Tačiau pirkėjams patarčiau atsižvelgti į riziką, kad projektas bus neįgyvendintas. Simbolinė riba yra 30 proc. parduotų butų (tokį kriterijų išduodami paskolas naudoja ir bankai, atsirinkdami potencialius sėkmingus projektus nuo nesėkmingų, – red. past.). Jei perkate būstą ir matote, jog butų parduota trečdalis – atskirai pasidomėkite investuotoju ir jo galimybėmis pabaigti projektą“, – patarė M. Žibūda.

2008-aisiais daugiausia butų buvo siūloma Pašilaičių, Naujamiesčio, Lazdynų rajonuose.
Šiuo metu pasiūla po sostinę pasiskirsčiusi tolygiau: daugiausia butų siūloma Naujamiestyje, Šnipiškėse, Baltupiuose, Antakalnyje.

Paklausa sostinėje dar maždaug ketvirtadaliu atsilieka nuo 2007-ųjų lygio. Ekonominės ir vidutinės klasės būstų pardavimai praktiškai yra susilyginę.

„Eika“ ekspertas sako, jog vidutinės klasės būsto pardavimai vis dar stiebiasi, tačiau juntamas šioks toks išsikvėpimas. Esame netoli pardavimų piko, tačiau arba bus pradėta statyti daugiau ekonominės klasės būstų, arba vidutinės klasės būstų segmentas susitrauks.
Laimei, šiuo metu būstų kaina yra dar daugiau nei trečdaliu žemesnė, nei buvusi ikikrizinė.
Per pastaruosius 6-erius metus nekilnojamojo turto kaina kilo labai tolygiai – per visus šiuos metus ji pakilo apie 10 procentų.

Vidutinės klasės būstų jau kelerius metus perkame daugiau, nei ekonominės klasės. Tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl kaina kyla. Tačiau per metus ji pakilo gana simboliškai – 1,1 procentų. Šiemet, manome, jog situacija bus stabili, neturėtume tikėtis nei kainų augimo, nei kritimo“, – prognozavo bendrovės „Eika“ ekspertas.

Aistras kaitinančių faktorių 2016-aisiais nebus

Tuo metu būsto paskolų rinka skirtingų bankų duomenimis, augo maždaug penktadaliu.
„Nors mes, analizuodami savo pirkėjus, matome, jog vis dar didesnė dalis pirkėjų perka turtą už nuosavas lėšas. Taigi ikikrizės metais pirkdavome už paskolas, dabar perkame už santaupas. Todėl situacija yra visiškai kitokia. Iš pirkėjų jaučiame pasitikėjimą savo ateitimi“, – nuramino M. Žibūda.

Ką jis prognozuoja 2016-iesiems?

„Butų „sandėlis“ dar labiau išaugs – jų greičiausiai bus virš 4500. Padėtis yra gera ekonomine prasme, tačiau nebebus tokių „stimulų“, kokie buvo praėjusiais metais: euro įvedimo bei įsigalioję atsakingo skolinimosi nuostatai. Situacija bus įtempta, bus juntamas spaudimas kainai ir pardavimai dėl šių priežasčių per ketvirtį turėtų kristi apie 8 procentų. Vis tik manau, kad Vilniaus būsto rinka yra dėkingoje padėtyje. Tik linkiu, kad tas augimas būtų tvarus“, – savo pranešimą užbaigė M. Žibūda.
 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2017-12-14 12:51
Aplinkos ministerija pradeda įgyvendinti naują projektą, kurį įgyvendinus teritorijų planavimo bei statybų procesai taps dar spartesni bei skaidresni. Numatoma sukurti centralizuotą prieigos portalą, per kurį bus teikiamos naujos ir patobulintos senos elektroninės teritorijų planavimo, stebėsenos, s...
nuotrauka
2017-12-14 09:22
Nuo 2018 m. sausio 1 d. naujai statomiems pastatams jau bus taikomi A+ klasės energinio naudingumo reikalavimai. Jų laikytis privalu, kai prašymas išduoti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) naujam statiniui statyti pateiktas po 2018 m. sausio 1 d., o jeigu SLD neprivalomas – kai statybos darbai prad...
nuotrauka
2017-12-13 13:38
2017 m. gruodžio 12 d. pasirašyta trišalė garantijos sutartis tarp Jonavos rajono savivaldybės, Danske banko ir UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA), skirta Jonavos gatvių apšvietimo modernizavimo projektui įgyvendinti. Viso projekto įgyvendinimui planuojama skirti virš 1 mln. eurų.
nuotrauka
2017-12-12 11:22
Kaip internetas pakeitė paslaugų industriją, o socialinė medija – būdus kaip dalinamės informacija ir bendraujame, taip skaitmeninė statyba arba statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologija vis aktyviau keičia statybos procesus. Specialistai vienbalsiai sutinka – šis įrankis statybų industri...
nuotrauka
2017-12-12 09:38
Ūkio ministerija kviečia labai mažas, mažas ir vidutines įmones (MVĮ) teikti paraiškas pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Eco konsultantas LT“. Šiuo pirmuoju kvietimu planuojama paskirstyti iki 1,448 mln. eurų ES investicijų.
nuotrauka
2017-12-08 11:06
Ketvirtąjį šių metų ketvirtį gamintojai prognozuoja tolesnį gamybos apimčių augimą. Apskritai, kas antras gamintojas šių metų gale planuoja didinti gamybos apimtis. Tačiau verslas susiduria su aštrėjančia darbo pasiūlos trūkumo problema, tai parodė Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pristaty...
nuotrauka
2017-12-07 10:16
Artėja naujieji metai ir kiekvienas turi tam tikrų tikslų – vieni nori numesti svorio, o kiti galbūt... atsinaujinti interjerą. Jeigu ir jūs ruošiatės remontui arba naujų namų statybai, skaitykite toliau – šiame tekste apžvelgsime artimosios ateities interjero tendencijas.
nuotrauka
2017-12-07 08:14
Dėl vakar (gruodžio 6 d.) sostinėje susidariusių automobilių spūsčių ir didelio avaringumo kritikuoti kelininkai šiandien dirba visu pajėgumu. Vilniuje jau 2:20 val. į gatves išriedėjo 42 barstytuvai.
nuotrauka
2017-12-06 11:18
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (VMI) primena, kad iki gruodžio 15d. gyventojai, turintys prabangų nekilnojamąjį turtą, turi pateiki nekilnojamojo turto mokesčio (NTM) deklaraciją ir susimokėti mokestį.
nuotrauka
2017-12-06 08:27
Esame technologinių pokyčių ir globalios ekonomikos kryžkelėje. Šiame permainų laikotarpyje visi gali būti laimėtojais, bet mums reikia išspręsti gilumines problemas, kurias šiandien ignoruojame. Turime atvirai pripažinti, kad įtampa Lietuvos visuomenėje yra eskaluojama ir kai kurie politikai ją lai...
nuotrauka
2017-12-05 13:24
Aplinkos ministerija parengė naujos redakcijos Reglamentuojamų statybos produktų sąrašo projektą. Projekte atnaujintos nuostatos, susijusios su darniųjų standartų pereinamaisiais laikotarpiais. Taip pat patikslintos nuorodos į nedarniosios srities statybos produktų standartus. Ministerija iki gruodž...
nuotrauka
2017-12-05 12:50
Europos Sąjungoje (ES) 2016 m. buvo atmesta 7 proc. įmonių prašymų suteikti paskolą – tai 1 procentiniu punktu mažiau negu užpernai. Nepaisant to pastebima, kad nors piką per ekonominę krizę pasiekęs paraiškų atmetimo bumas slūgsta, bendra tendencija nesikeičia –prieš bankus geriau pasirodo didelės ...
nuotrauka
2017-12-04 16:06
Savaitgalis Lietuvos miestų svečius ir gyventojus džiugina daugybe malonių kalėdinių staigmenų: įžiebtos miestų eglės, siūloma gausybė kitų kalėdinių pramogų.
nuotrauka
2017-12-04 14:32
Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas įsigalios kitų metų gegužės 25 dieną, tačiau daug įmonių dar nėra pradėjusios jam rengtis. Teisininkė Miglė Petkevičienė primena, kad Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) nustato reikalavimus asmens duomenų apsaugai, kurie aktualūs kone kiekvienai įmon...
nuotrauka
2017-12-04 10:07
Elektrėnuose planuojama renovuoti geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemas. Šiam projektui įgyvendinti skirta 961,8 tūkst. eurų Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.
nuotrauka
2017-12-04 08:55
Dalinė senų Lietuvos daugiabučių renovacija – vidinių inžinerinių sistemų sutvarkymas ir šildymo sistemos subalansavimas nešiltinant sienų – turėtų būti skatinama valstybiniu mastu. Tai leistų gyventojams pradėti taupyti šilumą anksčiau, nelaukiant ilgo kompleksinės daugiabučių renovacijos proceso p...
nuotrauka
2017-12-01 16:20
Per artimiausius metus bendradarbiaujant viešajam ir privačiam sektoriui, bus aktyviai sprendžiama automobilių statymo problema Santaros klinikų miestelyje – čia prasideda naujų automobilių statymo vietų kūrimas. Planuojama, kad iki 2019 m. bus sukurta daugiaaukščių bei antžeminių stovėjimo aikštel...
nuotrauka
2017-12-01 16:05
Aštuoni ar dvylika procentų. Tokią investicinę grąžą skaičiuoja Lietuvoje vis labiau populiarėjančią alternatyvą verslo centrams ar atviroms darbo erdvėms pasirinkę verslininkai. Tai mikro biurai – nedideli, tačiau privatūs darbo kabinetai, skirti startuoliams ar smulkiesiems verslininkams.
nuotrauka
2017-12-01 16:03
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdyba baigė ikiteisminį tyrimą dėl statybų bendrovėje darbuotojams mokėto neoficialaus atlyginimo. Skaičiuojama, kad tuometinis statybų bendrovės vadovas sumokėjo 60 tūkstančių eurų „vokeliuose“.
nuotrauka
2017-12-01 08:31
2017 metų trečiasis ketvirtis buvo aktyvus modernių biurų rinkoje. Baigiami mažesnės ir didesnės apimties projektai augino šiuolaikinių biuro patalpų pasiūlą pagrindiniuose šalies didmiesčiuose. Didžiausi projektai buvo įgyvendinti šalies sostinėje, kur per šių metų trečiąjį ketvirtį faktiškai buvo ...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kodėl verta rinktis Röben Tonbaustoffe GmbH vokiečių gamintojo fasadines plyteles

UAB DASFA ir Ko siūlo „Röben Tonbaustoffe“ GmbH vokiečių gamintojo fasadines plyteles. Esame oficialus „Röben Tonbaustoffe“ GmbH vokiečių gamintojo atstovas Lietuvoje, todėl plytelės pristat...