2018 kovo 24 d. šeštadienis, 14:29
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Lietuvos nekilnojamojo turto rinka: ar pučiame naują „burbulą“?

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-02-04 17:17
Registrų centro duomenimis, būstų kainos Lietuvos regionuose kilo nuo 6 iki 10 procentų. Ar tikrai? Vilniuje šiuo metu turime apie 4000 neparduotų būstų, o kainos toliau kyla. Ar 2016-aisiais daugiau jau nebestatyti? Į šiuos klausimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos organizuotoje metinėje NT konferencijoje atsakė rinkas tiriantys ekspertai.
nuotrauka
Būsto paskolų rinka skirtingų bankų duomenimis, pernai augo maždaug penktadaliu. Asociatyvi portalo nuotr.


Lietuvos regionai: sodybos tuštėja, todėl kyla kainos? 

„INREAL“ Investicijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius teigė, jog regionuose nekilnojamojo turto rinkoje gausu gandų, nepagrįstos, niekuo nepatvirtintos informacijos. Pranešėjas pažvelgė į objektyvius, faktinius duomenis.

„Neseniai Registrų centras išplatino pranešimą, jog butai regionuose brango 6–8 proc., namai – 10 proc. Ir tai – dar ne pabaiga. Brangs ir toliau. Tačiau regionuose žmonių mažėja, o būstai – brangsta labiau, nei sostinėje? Man tai pasirodė keistokos išvados, todėl nusprendžiau patikrinti, kaip yra iš tikrųjų“, – sakė A. Antanavičius.

Pirmiausia jis pateikė statistiką, kaip sekasi sostinėje ir regionuose pardavinėti nekilnojamąjį turtą? Regionuose būstą vidutiniškai pavyksta parduoti per 10–11 mėnesių,  Vilniuje – per  7–9 mėnesius.

„Jei kalbame apie nekilnojamojo turto pirminę rinką, tai vienintelės dvi rinkos, kuriose kainos augo, buvo Vilnius ir Kaunas. O kas nutiko antrinėje rinkoje, kur daugiau gandų, daugiau nepatikrintos informacijos. Antrinėje rinkoje butai brango visuose didmiesčiuose (Vilnius, Kaunas, Klaipėda). Apie 4–6 proc., likusioje Lietuvos dalyje kainos liko stabilios“, – sakė A. Antanavičius (IN REAL nuotraukoje).
 

Kodėl šie duomenys visiškai prasilenkia su Registrų centro informacija? A. Antanavičius paaiškina, jog ši institucija dažniausiai skaičiuoja kainų vidurkį – tam tikro laikotarpio sandorių vidurkį palygina su praėjusių metų to paties laikotarpio sandorių vidurkiu. Tačiau neatsižvelgia į tai, kokie objektai buvo parduoti.

Tuo metu A. Antanavičius savo analizėje lygėjo analogiškus būstus – kaip kito jų kainos?

Jis juokavo, jog apklausęs bendrovės „INREAL“ kolegas įvairiuose miestuose ir uždavęs jiems klausimą apie nekilnojamojo turto rinką, dažniausiai sulaukia atsakymo: „Jo, kainos kyla“.

Vilniuje statyti dar galima dvidešimt metų

Praėjusiais metais buvo parduota 29 650 butų – 3,6 proc. visų egzistuojančių butų.

A. Antanavičius pasirinko šį skaičių kaip santykinį rodiklį ir išanalizavo, kuriuose miestuose ar regionuose jų parduota virš šio vidurkio, o kuriuose – mažiau.

Vilniaus, Kauno rajonas, Klaipėdos, Šiaulių miestai yra aukščiau vidurkio (čia perkamumas aktyvesnis).

Akivaizdu, jog šiuose miestuose (rinkose) perkamumas yra aktyvesnis, nei rinkos vidurkis, – pabrėžė „INREAL“ Investicijų ir analizės departamento vadovas. – Gera žinia vystytojams: Vilniaus mieste potencialus poreikis yra 62 000 butų. Tiek dar reikėtų pastatyti, kad rinka būtų subalansuota. Kitaip tariant, nekilnojamojo turto vystytojams dar yra darbo 20–30 metų“.

Kita vertus,Vilniaus rajonas gyventojams nėra toks patrauklus, kaip pats Vilniaus miestas bei jo priemiesčiai.

Užtat pirkėjus traukia Kauno rajonas. Čia, A. Antanavičiaus teigimu, dar „tilptų“ ir būtų nupirkti 8000 būstų. Arba yra perspektyva kainai augti.

Tuo metu miestai, kurie netenka paklausos ir kuriose rinka linksta žemyn yra Alytus ir „likusi Lietuvos dalis“ (išskyrus didžiuosius miestus).

Didelis potencialas – Kauno rajone

A. Antanavičiaus teigimu, kiek vangiau parduodami namai ir kotedžai, nes nuo 2004-ųjų Lietuvoje pastatyta apie 40 tūkstančių individualių namų.

2015-aisiais Lietuvoje pastatyta 4900 naujų namų. Panašu, kad žmonės ir toliau nesiliaus statyti namų. Individualių namų bei kotedžų pirkimo procentas yra apie 2 proc. (nuo viso esamo kiekio).
Dauguma miestų ir rajonų yra virš šio vidurkio, tik Alytus miestas bei „likusi Lietuvos dalis“ – žemiau.

Vilniuje potencialus namų arba kotedžų poreikis yra 21 000 vienetų.
Kauno mieste – 10 600, rajone – 15 900.

A. Antanavičius pabrėžė, jog antrinėje rinkoje kainos kyla ir toliau gali pakilti iki 10–12 proc., nes gyventojai pastebi, jog kyla produktų, paslaugų kainos, o nusiteikimas investuoti į nekilnojamą turtą yra didelis. Daugiausia galimybių atsirasti naujai pasiūlai yra didmiesčiuose.
Pirminėje rinkoje, kadangi vyrauja arši konkurencija, kainos kils daugiausia 3–4 procentų.

„Bloga žinia mažesniems miestams: būstų savininkai nelabai turi perspektyvų ir argumentų kelti nekilnojamojo turto kainą“, – savo pranešimą užbaigė A. Antanavičius.

„Ar jau – viršūnė?“

Kitas konferencijos pranešėjas, bendrovės „Eika“ Plėtros direktorius Martynas Žibūda savo analizę dedikavo sostinei.

„Vilnius sudaro 85 proc. visos pirminės butų rinkos. Kaune yra 10 kartų mažesnė rinka, Klaipėdoje – 12 kartų. Taigi manau, jog ne visai tolygu lyginti tai, kas vyksta Vilniuje ir Kaune“, – jis paaiškino savo pasirinkimą.

M. Žibūda sąmoningai lygino 2007-ųjų–2008-ųjų ir šių metų duomenis. Skaičiai – pavojingai panašūs, tačiau plėtros direktoriaus teigimu, situacija – skiriasi ir šiuo metu nekilnojamojo turto rinka yra sveika.

„Praėjusieji metai buvo tikrai labai geri Vilniaus pirminio būsto rinkai – užfiksuotas beveik penktadalio augimas. Bendraudamas su kolegomis po tokių metų dažniausiai išgirstu klausimus: „O tikrai čia taip gerai?“ ir „O kiek čia taip tęsis?“ „Ar jau – viršūnė?“, – sakė M. Žibūda („Eikos“ nuotraukoje).

Savo skaidrėse jis pademonstravo pasiūlos skaičius. Neparduotų butų skaičiumi šiuo metu esame pasiekę ikikrizinį lygį – neparduotų butų Vilniuje šiuo metu yra 3819, 2007-aisiais jų buvo 4169. Pagal pasiūlą, ką vystytojai yra pastatę, esame labai arti to, kas buvo 2007-aisiais“, – sakė bendrovės „Eika“ atstovas.

Toliau pranešėjas atskirai analizavo ekonominio, vidutinio ir prestižinio būsto klases.

Situacija šiuo metu neįprasta tuo, jog vidutinės klasės būstų yra pastatyta daugiau, nei ekonominės klasės.

„Mūsų akimis, tai yra netvaru. 2007-aisiais augimas buvo sąlygotas ekonominės klasės. Tai paaiškina ir neatsakingo skolinimosi situaciją: visi buvo linkę imti paskolas ir jas versti butais – pigiais butais. Dabar tendencija yra ta, jog žmonės perka iš santaupų ir gali sau leisti brangesnius butus. Tačiau ekonominio ir prestižinio būsto klasė dar daugiau mažiau yra savo ribose, o į vidutinio turto klasę mes nepatartume eiti – čia galima tam tikra korekcija“, – sakė M. Žibūda.

Vėl pardavinėjami pamatai?

Jis taip pat paanalizavo, kiek iš šiuo metu sostinėje pardavinėjamų butų yra užbaigta statyti, o kiek – kol kas egzistuoja tik „popieriuose“. Pasirodo, jog būtent tokių būstų yra daugiau kaip pusė (2176 butai).

„Tik penktadalis būstų yra fiziškai pastatyti – iki tokio lygio, kad jau galite eiti, imti ir daryti apdailą. Viena vertus, tuomet tas „burbulas“ yra menamas – tik planuojamas. Tai reiškia, kad rinka yra pakankamai sveika ir nuperkama tiek butų, kiek yra pastatoma. Tačiau pirkėjams patarčiau atsižvelgti į riziką, kad projektas bus neįgyvendintas. Simbolinė riba yra 30 proc. parduotų butų (tokį kriterijų išduodami paskolas naudoja ir bankai, atsirinkdami potencialius sėkmingus projektus nuo nesėkmingų, – red. past.). Jei perkate būstą ir matote, jog butų parduota trečdalis – atskirai pasidomėkite investuotoju ir jo galimybėmis pabaigti projektą“, – patarė M. Žibūda.

2008-aisiais daugiausia butų buvo siūloma Pašilaičių, Naujamiesčio, Lazdynų rajonuose.
Šiuo metu pasiūla po sostinę pasiskirsčiusi tolygiau: daugiausia butų siūloma Naujamiestyje, Šnipiškėse, Baltupiuose, Antakalnyje.

Paklausa sostinėje dar maždaug ketvirtadaliu atsilieka nuo 2007-ųjų lygio. Ekonominės ir vidutinės klasės būstų pardavimai praktiškai yra susilyginę.

„Eika“ ekspertas sako, jog vidutinės klasės būsto pardavimai vis dar stiebiasi, tačiau juntamas šioks toks išsikvėpimas. Esame netoli pardavimų piko, tačiau arba bus pradėta statyti daugiau ekonominės klasės būstų, arba vidutinės klasės būstų segmentas susitrauks.
Laimei, šiuo metu būstų kaina yra dar daugiau nei trečdaliu žemesnė, nei buvusi ikikrizinė.
Per pastaruosius 6-erius metus nekilnojamojo turto kaina kilo labai tolygiai – per visus šiuos metus ji pakilo apie 10 procentų.

Vidutinės klasės būstų jau kelerius metus perkame daugiau, nei ekonominės klasės. Tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl kaina kyla. Tačiau per metus ji pakilo gana simboliškai – 1,1 procentų. Šiemet, manome, jog situacija bus stabili, neturėtume tikėtis nei kainų augimo, nei kritimo“, – prognozavo bendrovės „Eika“ ekspertas.

Aistras kaitinančių faktorių 2016-aisiais nebus

Tuo metu būsto paskolų rinka skirtingų bankų duomenimis, augo maždaug penktadaliu.
„Nors mes, analizuodami savo pirkėjus, matome, jog vis dar didesnė dalis pirkėjų perka turtą už nuosavas lėšas. Taigi ikikrizės metais pirkdavome už paskolas, dabar perkame už santaupas. Todėl situacija yra visiškai kitokia. Iš pirkėjų jaučiame pasitikėjimą savo ateitimi“, – nuramino M. Žibūda.

Ką jis prognozuoja 2016-iesiems?

„Butų „sandėlis“ dar labiau išaugs – jų greičiausiai bus virš 4500. Padėtis yra gera ekonomine prasme, tačiau nebebus tokių „stimulų“, kokie buvo praėjusiais metais: euro įvedimo bei įsigalioję atsakingo skolinimosi nuostatai. Situacija bus įtempta, bus juntamas spaudimas kainai ir pardavimai dėl šių priežasčių per ketvirtį turėtų kristi apie 8 procentų. Vis tik manau, kad Vilniaus būsto rinka yra dėkingoje padėtyje. Tik linkiu, kad tas augimas būtų tvarus“, – savo pranešimą užbaigė M. Žibūda.
 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2018-03-23 08:12
„Namą statau ne vieneriems metams, remonto kasmet nedarysiu, todėl renkuosi ąžuolo medieną“, – apie ąžuolinių grindų namams pasirinkimą pasakoja vilnietis Andrius Nevskis. Vyriškis sako visada prioritetą teikiantis medžiui, nes tai yra gyvybė ir šiluma. Net jo žmona, 15 metų svetainėje vaikščiojusi ...
nuotrauka
2018-03-22 14:17
Siekdamos bendro tikslo – profesionaliai atstovauti statybos inžinierių poreikiams ir interesams, vystyti jų savivaldą, visuomeninių organizacijų vaidmenį apibrėžiant, suteikiant, vertinant ir pripažįstant statybos inžinierių profesinę kvalifikaciją – septynios organizacijos 2018 m. kovo mėn. pasira...
nuotrauka
2018-03-22 13:13
Kokios specialybės ir specialistai bus paklausiausi ateities darbo rinkoje? Ar tikslieji mokslai išliks populiarūs Lietuvoje? Kokių sugebėjimų reikės būsimiems specialistams? Šiuos ir panašius klausimus sau užduoda ne vienas abiturientas, galvojantis apie studijas ir būsimą karjerą. Studijų speciali...
nuotrauka
2018-03-22 06:40
Į Lietuvą atėjus kalendoriniam pavasariui, šilumos – ypač naktimis – dar kurį laiką tikėtis neverta. Geriausiu atveju termometro stulpelis rodys apie 0 laipsnių. Kelininkai tikina, kad tokia temperatūra jiems sukelia itin daug problemų, kadangi lemia besiformuojantį visų vairuotojų siaubą – plikledį...
nuotrauka
2018-03-21 13:39
Informacinių technologijų lyderė iš Nyderlandų „Centric“ atidaro biurą Kaune ir per ateinančius trejus metus žada įdarbinti apie 200 specialistų. Padalinys bus atsakingas už naujų produktų kūrimą ir esamų sprendimų palaikymą. Lietuvoje sutelkta komanda aktyviai bendradarbiaus su kolegomis iš Rumunij...
nuotrauka
2018-03-21 13:29
Kovo 19 d. įvyko dar vienas ekstremaliųjų situacijų komisijos (ESK) posėdis, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl besiformuojančios smegduobės prie gyvenamojo namo Naciūnų kaime (Pabiržės sen.). Nustatyta tvarka, pagal kurią būtų apmokamas ekstremalaus įvykio likvidavimas ir padarinių pašalinimas.
nuotrauka
2018-03-21 12:37
Balandžio 5–8 d., Kauno „Žalgirio“ arenoje statybų sezoną atidarys kasmetinė statybų, interjero bei baldų paroda „Namų pasaulis 2018“. Šiemet renginys vyks jau 25-ąjį kartą ir žada išties daug įspūdžių: naujausi statybų projektai, nekilnojamo turto pasiūlymai bei šiuolaikiški interjero sprendimai.
nuotrauka
2018-03-21 10:44
Sukurta nauja prisitaikanti evakuacinė sistema, realiu laiku reaguojanti į pavojų. Ši sistema identifikuoja gaisro ar kito pavojaus vietą pastate ir nukreipia žmones saugiausio išėjimo link. Inovaciją Frankfurte vykstančioje parodoje „Light and Building" pristatė energijos valdymo kompanija „Eaton".
nuotrauka
2018-03-21 07:26
Mažmeninės prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ parduotuvės ir Kauno rajone įsikūręs logistikos centras pelnė EDGE sertifikatą. Inicijuotas Pasaulio banko grupei priklausančios IFC, šis įvertinimas skiriamas statinių savininkams, kurių pastatams būdingas maksimalus išteklių panaudojimo efektyvumas.
nuotrauka
2018-03-20 10:26
Naujaisiais, kovo 16 d. Bloomberg professional terminale paskelbtais duomenimis, Lietuvos darbo sąnaudų indeksas buvo didžiausias iš visų Baltijos šalių – 8,3 proc. Tai reiškia, jog vienos dirbtos valandos darbo sąnaudos 2017 m. ketvirtą ketvirtį, palyginti su 2016 m. tuo pačiu ketvirčiu, padidėjo d...
nuotrauka
2018-03-19 14:13
„Anglakalbėje literatūroje nėra aptarti ir aiškiai ištirti majų bei actekų miestų planavimo modeliai, kurie yra laikomi „nedirektyviniais“. Tai būdas planuoti miestus per svarbiausių objektų išdėstymą pagal tam tikrą, nebūtinai akivaizdžią, tačiau miesto gyvenimui labai svarbią logiką, lokalioms str...
nuotrauka
2018-03-19 12:08
Susisiekimo ministerija 2018–2020 m. yra numačiusi išasfaltuoti dar 1 009 km žvyruotų kelių.
nuotrauka
2018-03-19 06:53
Neseniai įvykusiose konsultacijose tarp gamintojų ir importuotojų atstovų ir Aplinkos ministerijos rasti du preliminarūs principiniai sutarimai vadinamojoje „Metrail“ byloje. Pasak aplinkos viceministro Daliaus Krinicko, ministerija ir toliau aktyviai bendradarbiaus konsultacijose su verslininkais d...
nuotrauka
2018-03-16 08:59
Tiek naujakuriai, tiek renovuojamo būsto savininkai neretai stabteli, kai ateina sienų eilė. Ką rinktis, kad nebūtų nuobodu, kad galima būtų dažnai keisti, netgi – kad galima būtų patiems atlikti darbus? Vienas iš galimų sprendimų – panaudoti dekoratyvines plokštes.
nuotrauka
2018-03-15 14:15
Vakar didžiausioje pasaulyje nekilnojamojo turto parodoje MIPIM Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pasirašė susitarimo memorandumą su tarptautinio nekilnojamojo turto holdingo „Vastint Holding B.V." tarybos nariu Steen Sodemann bei grupei Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „Vastint Lithuania"...
nuotrauka
2018-03-15 09:03
Efektyvumo ir komforto paieškos – tai nesibaigiantis įkvėpimo šaltinis naujų produktų atsiradimui. Vartotojai tampa vis reiklesni, jie ieško individualių sprendimų kasdienėms situacijoms spręsti ir standartiniai, įprasti produktai nebegali užtikrinti pakitusios paklausos. „ZIP SCREEN“ – tai rezultat...
nuotrauka
2018-03-14 14:01
Savivaldybė įpareigojo Vilniaus gatvės rekonstrukciją atlikusią bendrovę „Hidrostatyba" nedelsiant pašalinti po žiemos atsiradusius defektus.
nuotrauka
2018-03-14 12:34
Statybos industrijos asociacijos (SIA) ir VGTU Statybos fakulteto organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Betonas ir gelžbetonis 2018. Betono gaminių tvarumas“ verslo ir mokslo atstovai diskutavo apie savo srities naujoves, aktualijas, dalijosi spręstinais klausimais.
nuotrauka
2018-03-14 10:20
Valstybei patikrinus kai kurių rekonstruotų kelių kokybę, rezultatai nemaloniai nustebino – buvo rasta trūkumų. Papildomą kontrolę Šiauliuose atliekamiems gatvių rekonstrukcijos darbams numato ir miesto Šiaulių miesto savivaldybė. Bus tikrinama paskutinė iš pagrindų atnaujinta gatvė, tarptautinė pat...
nuotrauka
2018-03-14 09:42
Nuo senų laikų valstiečiai ar smulkesni bajorai savo stogus dengdavo skiedromis, šiaudais ar čerpėmis, o bažnyčios, didesni dvarai ar ūkiniai pastatai buvo dengiami vario, žalvario ar cinkuota skarda. Ši šimtmečius menanti tradicija, tik su gerokai patobulintomis medžiagomis, išlieka populiari ir ši...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos