2020 gegužės 28 d. ketvirtadienis, 19:28
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Nuo ko pradėti balkonų ir kiemų apželdinimo darbus?

2016-05-02 13:39
Pavasaris – atsinaujinimo ir gyvybės metas. Šis metų laikas yra tiesiog ideali galimybė pasikeisti tiek patiems, tiek pakeisti mus supančią aplinką. Akivaizdu, kad žmogus per savo egizstavimo tūkstantmečius kryptingai judėjo tolyn nuo gamtos. Šiandien daugelis mūsų gyvena betoninėse džiunglėse, kuriose žaluma yra pakankamai retas svečias. Tačiau panašu, kad pasiekėme tokį tašką, kai supratome norį pažvelgti šiek tiek atgal, įsileisti į savo gyvenimus daugiau gamtos. Todėl ir kiemų ar net balkonų apželdinimas tampa vis aktualesniu. Tačiau nuo ko pradėti? Ką žinoti rengiantis į savo aplinką įnešti daugiau žalumos.
nuotrauka
Apželdinant balkonus reikėtų pagalvoti ir apie kaimynus. Asociatyvi Pixabay.com nuotr.


Nepamirškite kaimynų

Kaip portalui Statybunaujienos.lt sakė Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas ir „ArchMITA“ direktorius Alvydas Mituzas, rengiantis želdinti savo aplinką labai svarbu to nedaryti bet kaip. Optimaliausi rezultatai pasiekiami į pagalbą pasikvietus specialistus. Nors, aišku, ir jais aklai kliautis nederėtų.

„Kartais man net tenka šiek tiek išgyventi dėl savo kolegų. Dažnas labai nori pademonstruoti savo išmonę, kokių įdomių sprendimų yra prigalvojęs. Tačiau tie išmoningi sprendimai ne visada būna tinkami, nes jiems tiesiog stinga racionalumo. Manau, kad čia labai svarbi ir užsakovų kultūra. Kai ji aukšto lygio, žmonės patys suformuluoja klausimus, o specialistas tada jau atlieka savo pagrindinį darbą – suranda atsakymus į juos. Geriausia, kai žmogus pasako: šitiek laiko galvojau, o pagaliau kažkas atėjo ir viską aiškiai išdėstė“, – sakė pašnekovas.

Visgi, pasak jo, geriausi rezultatatai pasiekiami, kai nuo pačių pradžių būtų konsultuojamasi su specialistais, geri atsakymai gali atsirasti tik kalbantis. Atsakymai juk priklauso ir nuo tokių dalykų, kaip šeimos sudėtis, individualūs jos narių lūkesčiai.

>>>Kaip apželdinti stogą ar namo sieną?

A. Mituzas pataria nepamiršti ir dar vieno labai svarbaus momento. Svarbūs ne tik jūsų norai ir lūkesčiai, bet ir jūsų kaimynų nuomonė. Ypač jeigu gyvenate bute ir rengiatės permainoms savo balkone.

Balkonas yra specifinė vieta. Gyventojui norisi susikurti jaukų kampelį, bet nereikia pamiršti ir pagalvoti apie tai, kaip tas balkonas atrodys iš lauko pusės, ar jis neiškris iš bendro namo konteksto. Tačiau matome ir gerų pavyzdžių, kai visi namo balkonai yra tvarkomi pagal tuos pačius reikalavimus. Šitai labai svarbu. Negalima į viską žiūrėti tik iš savo pozicijos. Reikia prisiminti, kad jeigu kažkieno balkone pilna žalumos, tai kaimynai jaučia ne tik geruosius kvapus. Kiekvienas augalas yra specifinis, specifinė ir jų priežiūra. Jeigu ji netinkama, kenčia visi. Visa tai labai subtilu“, – teigė A. Mituzas.

Jis teigia visada ir visur pasisakantis už saikingą puošybą. Balkonas turėtų būti apželdinamas neišeinant iš jau esamų konstrukcijų ribų. Turi būti tam tikri reikalavimai, principai, kuriems nevalia nusižengti. Nesvarbu ką apželdinant, reikia pasirinkti tinkamiausius augalus, tinkamiausius medžius.

Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

Svarbu saiko jausmas

Tačiau apie kaimynus pagalvoti reikėtų ne tik įsirenginėjant balkoną, bet ir ruošiantis šiek tiek pagražinti bendrą kiemą. „Aš visada sakau, kad ne viskas ir ne visur tinka. Mieste reikia ir rinktis tuos dekoratyvinius augalus, kurie yra tinkami miesto aplinkai. Reikia prisiminti, kad mieste yra tokie dalykai, kaip inžineriniai tinklai, požeminės komunikacijos. Todėl želdinti reikia pakankamai atsargiai ir saikingai. Kita vertus, labai svarbu ir surasti tinkamą erdvę. Čia jau pakankamai didelė problema, nes geriausia, kai tokia erdvė numatoma dar planuojant visą kvartalą“, –įsitikinęs specialistas.

Deja, taip būna ne visada. Naujai statomuose daugiabučiuose žalios erdvės gana dažnai numatytos, bet štai senos statybos namai, deja, gyventojams palieka labai nedaug galimybių. „Tenka atkreipti dėmesį, kad dabar daugiabučių namų kiemai ir privažiavimai yra iš esmės paversti automobilių aikštelėmis. Visur tik mašinos, mašinos, mašinos… Reikia tik džiaugtis, kad pagaliau matome tendenciją automobilius iškelti kažkur aplink. Kiemai paliekami vaikų žaidimų aikštelėms, poilsio zonoms. Su automobilių problema mums reikia susidoroti, nes jie juk niokoja aplinką. Kas iš tų želdinių, jeigu ant jų stovės automobiliai“, – sakė A. Mituzas.

>>>Želdinimo tendencijos: netrukus daugiabučių rajonuose gali sužaliuoti kabantys sodai

Jeigu visgi jums pasisekė ir turite laisvą plotą, kuriame galima pasodinti kokį nors medelį, stenkitės elgtis atsakingai. Labai svarbu, kad po balkonais sodinami medžiai būtų atitraukti reikiamu atstumu. Būtina ir apskaičiuoti, kokio aukščio jie bus, kokį ir kur šešėlį mes. Kiekvienas atvejis yra atskira istorija.

„Medžių, krūmų asortimentas šiandien jau yra labai stipriai išplėstas. Rinktis tikrai turime iš ko. Aš patarčiau formuojant aplinką atkreipti dėmesį į skandinavų pavyzdį. Jie sugeba išnaudoti gyvąjį gamtos kalendorių. Kai vieni augalai dar tik pradeda žydėti, kiti jau baigia. Visada pasisakau už racionalias kompozicijas. Tarkim, dabar labai plinta tokie rytietiški sodeliai. Nesakau, kad jų reikėtų visiškai atsisakyti. Tačiau jie ne visada tinka mūsų aplinkai“, – dėstė Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas.

Panašiais principais jis pataria vadovautis ir kuriant nuosavą kiemą. Vienaip ar kitaip, apželdinimą reikia tinkamai suplanuoti. Labai daug priklauso nuo gyventojo norų ir poreikių. Vienas nori, kad priežiūros kiemui reikėtų kiek mažiau, kitiems ji kaip tik patinka. Kitas dalykas, kad sklypas niekada nebūna vienas. Namai juk retai stovi kažkur plyname lauke. Taigi reikia atkreipti dėmesį į kontekstą. Kaip jūsų kiemas koreliuotų su kaimynų?

„Labai patariu viską daryti pakankamai saikingai. Namo kieme miško kurti tikrai nereikėtų. Prekyboje juk netrūksta mažaūgių augalų, ir tikrai galima sukurti gražią kompoziciją neapkraunant kiemo“, – teigė A. Mituzas.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Sprendimai

nuotrauka
2020-02-13 09:08
Betono gaminių aplinkotvarkai gamintoja bendrovė „Betono mozaika“ Lietuvoje valdo keturias gamyklas. 2019-ieji įmonei tapo „premium“ gaminių augimo metais: lyginant su 2018 m. jų pardavimai ir gamyba augo daugiau nei 20 procentų.
nuotrauka
2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau ...
nuotrauka
2019-10-08 10:56
Namo statybos – sudėtinga, daug laiko ir piniginių investicijų reikalaujanti tema. Tačiau kartu tai svarbus žingsnis kokybiško gyvenimo link, kurį privalu žengti teisinga linkme. Apie namo statybas ir brangiausiai kainuojančias klaidas namų apdailos centre „Unideco“ vykusiame seminare pasakojo „ABC ...
nuotrauka
2019-08-23 08:20
Siekiant didesnio pastatų energinio efektyvumo ir sveikesnės, patogesnės gyvenamosios aplinkos, neišvengiamai tenka spręsti šilumos nuostolių mažinimo klausimus tiek statant naujus būstus, tiek ir renovuojant senus. Kad pasiektume norimą rezultatą ir gyventume šiltuose jaukiuose namuose, reikėtų atk...
nuotrauka
2019-06-07 07:51
Šlaitiniai stogai yra populiariausi mažaaukštėje gyvenamojoje statyboje. Dažniausiai tai yra apšiltinti stogai, nes leidžia išnaudoti erdvę po stogu gyvenamosioms patalpoms įrengti.
nuotrauka
2019-04-24 07:27
Saulei kylant laikas susimąstyti apie namų eksterjerą, nes jaukus rytas su kavos puodeliu, savaitgalio pietūs arba nuostabi vakarienė lauko terasoje – tikras malonumas. Tačiau subjuręs oras ar, atvirkščiai, pernelyg intensyvūs, varginantys saulės spinduliai gali sugriauti planus ir pasisėdėjimas gry...
nuotrauka
2019-04-23 14:30
Visas grindis, iš kokios medienos jos bebūtų, teks plauti, siurbti iš lauko prineštą žvyrą, kad juo nebraižytumėte ir negadintumėte paviršiaus. Kad grindys džiugintų akį, rekomenduojama kartą per metus jas atsinaujinti – padengti atnaujinančia alyva. Tas pat ir su baldais: jei ant stalviršio, medini...
nuotrauka
2018-11-12 13:15
Liūdnai nuskambėjęs per Europos Sąjungą daugiaaukščio „Grenfell Tower“ Londone gaisras paskatino visą pasaulį nauju, priekabesniu žvilgsniu pažvelgti į fasadų šiltinimo sistemas. Ir pradėti vertinti ne tik jų šilumines, bet ir priešgaisrines savybes.
nuotrauka
2018-10-19 07:30
Norintiems namuose jaustis komfortiškai ir jaukiai, svarbu stilingai ir funkciškai įrengti ne tik interjerą, bet ir eksterjerą. Daugeliu atvejų eksterjero apšvietimo įrengimas paliekamas statybų pabaigai, projektuojamas atsainiai ir todėl pridaroma klaidų, kurios po to sunkiai ištaisomos. Šiame stra...
nuotrauka
2018-07-13 15:00
Pastato fasadai atlieka svarbų vaidmenį kuriant miesto kraštovaizdį, o šiuolaikiški saulės kontrolės funkciją atliekantys fasado sprendimai padeda ne tik sukurti modernų pastato architektūrinį veidą, bet ir padeda efektyviai sumažinti pastato energijos suvartojimą. Tiek Europoje, tiek Lietuvoje arch...
nuotrauka
2018-06-19 13:28
Pasinerti į mėgstamos knygos puslapius, padūkti su vaikais ar surengti nedidelę iškylą draugams. Kaip išnaudoti terasą mieste ir paversti ją poilsio erdve? Nekilnojamojo turto ekspertų teigimu, terasos ypač padidina būsto vertę ir pirmų aukštų nepatrauklumą paverčia pagrindiniu privalumu. „Terasų g...
nuotrauka
2018-05-28 08:23
Pavasarį ir visą šiltąjį metų laiką tampa aktualūs aplinkos tvarkymo darbai. Betono gaminiais dengti paviršiai praktiški ir patvarūs. Trinkelių grindinys tampa puikiu fonu želdiniams, mažosios architektūros elementams, ant jo galima kurti jaukias erdves, tinkančias tiek miesto, tiek kaimo namų, sody...
nuotrauka
2018-05-07 09:18
Kokį šildymo katilą pasirinkti, kad būstas būtų šiltas, sąnaudos – ekonomiškos, o priežiūra minimali? Tai yra klausimai, aktualūs ir naujakuriui, ir remontuojamo namo savininkui.
nuotrauka
2018-04-20 12:54
Statybų rinkoje sėkmingai kelią skinasi naujovė, suteikianti galimybę statinių fasadus sumontuoti per rekordiškai trumpą laiką ir sutaupyti darbo sąnaudų. Nuo 2017 m. įmonė „Royal facade“ Lietuvoje gamina ir į rinką tiekia apšildomąsias daugiasluoksnes plokštes su dekoru.
nuotrauka
2018-04-19 08:47
Bendrovės „Domus Lumina“ marketingo specialistė Jovita Apanavičienė sako, jog prieš įrengiant būstą labai svarbu įvertinti, kaip dengsime langus, nes langų uždengimai atlieka ne tik dekoro ir puošybos funkciją, tačiau ir apsaugo namus nuo kaitros ar šalčio, sklindančio per langus, taupo energijos są...
nuotrauka
2018-04-16 16:59
Tyla ir ramybė yra ta didžioji vertė, kurios siekia kiekvieno būsto gyventojai. Tačiau kaip tik svetimi garsai, iš kaimynų buto sklindantis triukšmas yra viena iš didžiausių problemų, dėl kurių skundžiasi žmonės. Ir ne tik senos statybos namų gyventojai. Kaip pastebi „Knauf“ specialistai, kone kas a...
nuotrauka
2018-04-15 08:32
Kas galėtų ginčytis, kad medinės grindys yra vienas iš pačių geriausių pasirinkimų? Tačiau grindų žinovas, bendrovės „Landero“ generalinis direktorius Ramūnas Beinorius neatmeta ir kitos galimybės, kurią vadina ateitimi, – vinilinių grindų dangų. Visa lemia tik žmogaus apsisprendimas, kokias ir kur ...
nuotrauka
2018-04-13 10:01
Vienas iš greičiausiai kintančių gyvenamosios aplinkos taršos šaltinių yra triukšmas. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad triukšmas trikdo mūsų poilsį ir miegą, trukdo susikaupti dirbant ar mokantis, triukšmingoje aplinkoje esantys žmonės greičiau susierzina, blogėja jų psichinė sveikata, v...
nuotrauka
2018-03-27 09:59
Šiuolaikiški pastatai turi būti saugūs ir efektyvūs energijos vartojimo požiūriu. Dažnai jie turi tenkinti ir kitas papildomas sąlygas, pavyzdžiui, bent jau dėl akustinio komforto. Norint tai pasiekti, geriausia naudoti aukštos kokybės ir ilgaamžius termoizoliacinius gaminius iš akmens vatos.
nuotrauka
2018-03-27 07:36,      papildyta 2018-03-28 07:30, Papildyta nuotraukomis
Posakis apie mažą akmenėlį, verčiantį didelį vežimą, yra gerai suprantamas tiems, kurie prižiūri trinkelėmis ar šaligatvio plytelėmis išklotas teritorijas, kuriems svarbi estetika ir tvarka. Tuo mažu akmenėliu, sukeliančiu nemažai problemų, tampa tarpai tarp trinkelių, grindinio, šaligatvių plytelių...

Statybunaujienos.lt » Sprendimai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...