2019 gruodžio 8 d. sekmadienis, 1:45
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Prieš apsiperkant patogu išmesti seną elektroniką

2014-07-14 11:11
Daugeliui miestų ir miestelių gyventojų nebereikia sukti galvos, kur padėti ar kam atiduoti nebenaudojamą smulkią elektronikos įrangą, baterijas ar dujošvytes lemputes. Nuo liepos 1 dienos devynių didžiųjų prekybos centrų parduotuvėse pastatyti 360 trinarių konteinerių, iš kurių surinktos atliekos bus tinkamai utilizuotos ir perdirbamos.
nuotrauka
Nebenaudojamus prietaisus žmonės kartais palieka tiesiog ant konteinerių. EPA nuotr.


„Išplėtus elektroninių atliekų surinkimo sistemą, tikimės kasmet surinkti apie 200 tonų smulkiosios elektronikos, 10 tonų dujošvyčių lempų ir 40 tonų galvaninių elementų atliekų. Nors bendras kiekis nėra didelis, būtent smulki elektronikos įranga (elektroniniai žaislai, smulkios namų apyvokos priemonės) keliaudavo į bendruosius konteinerius bei sąvartynus,“ – sako elektroninių atliekų surinkimą organizuojančios Elektronikos platintojų asociacijos vadovas Mantas Varaška.

Naujuosius trinarius konteinerius rasite „Senukų”, „Maximos”, „Rimi“, „Iki”, „Topo centro“, „Avitelos”, „Norfos“, „Ermitažo“, „Euronics“ prekybos centruose, šalia įėjimų ar kitose gerai matomose vietose.

Surinkti – paprasčiau

Jau nuo 2013 m. gyventojai smulkią buitinę techniką galėjo palikti prekybos centruose, o šie – perduoti sertifikuotiems atliekų tvarkytojams. Tačiau žmonės elektronines atliekas nešė vangiai, trūko visuomenės ir netgi pačių prekybos vietų darbuotojų informavimo. Dabar prekybos centruose pastatyti konteineriai šią sudėtingą sistemą gerokai supaprastina.

Specialios, į skalbykles panašios informacinės dėžės - konteineriai matomose vietose primena apie gamtos saugojimo bei rūšiavimo svarbą. Prekybos centrų darbuotojų pastebėjimu, į trinarius konteinerius dažniausiai žmonės meta senus virdulius, skaičiavimo mašinėles, radijo aparatus, vaizdo kameras, plaukų džiovintuvus, fotoaparatus.

„Neveikiančią įrangą žmonės gali palikti konteineriuose nepriklausomai nuo to, ar ką nors pirko prekybos centruose. Taip pat neribojamas priduodamos įrangos kiekis, – sako „Senukų“ prekybos centro komunikacijos projektų vadovė Laima Petraitytė. – Pastebime, jog mūsų prekybos centrų lankytojai vis dažniau pasiteirauja, kur galėtų išmesti nebenaudojamą ar sugedusią elektronikos įrangą. Tačiau daugeliui elektronikos atliekoms skirti specialūs konteineriai jau yra atpažįstami.“

„Senukų“ prekybos vietose galima rasti 20 didžiųjų, skirtų stambiai buitinei technikai, ir beveik dukart tiek mažesnių konteinerių, skirtų perdirbamai smulkiai elektronikos įrangai, baterijoms ir lemputėms surinkti.

Surenkama daugiau elektroninių atliekų

Didėjantis surenkamų atliekų kiekis rodo, jog žmonės vis atsakingiau rūpinasi atliekų rūšiavimu ir tinkamu elektroninių atliekų atsikratymu. Daugeliui galvosūkį palengvina ir besiplečianti elektroninių atliekų surinkimo sistema. Konteineriai įrengiami įvairiuose Lietuvos kampeliuose, kad gyventojams būtų patogu išmesti šias atliekas.

Dar šių metų kovą „Maxima” prekybos vietose pastatytų naujųjų konteinerių surinkimo kiekiai parodė puikius rezultatus. „Kai kuriose mūsų parduotuvėse smulkios elektros ir elektronikos įrangos atliekų surinkimas ženkliai išaugo. Sostinėje turime parduotuvių, kur šis, išties nemažas konteineris, užsipildė kiek greičiau nei per mėnesį, kai anksčiau panašiam kiekiui atliekų surinkti prireikdavo pusmečio ar net metų. Tai rodo, kad naujieji konteineriai, pastatyti mūsų parduotuvėse, kurios veikia visoje Lietuvoje, visuomenei – tai patogus ir patrauklus būdas atsakingai rūšiuoti atliekas ir taip prisidėti prie aplinkos tausojimo“, – akivaizdų žmonių susidomėjimą konteineriais pastebi „Maxima“ komunikacijos vadovė Renata Saulytė.

Iš viso „Maxima“ parduotuvėse pastatyta net 183 trinariai konteineriai ir 19 didžiųjų konteinerių, skirtų stambiai buitinei technikai.

Gyventojai vis dar mokosi rūšiuoti

„Patys konteineriai yra sandarūs, pagaminti iš tvirtesnio metalo. Įvertinus ir laikantis visų tokiems konteineriams keliamų saugumo reikalavimų, juose sumontuoti specialūs porolono sluoksniai, apsaugantys atliekas nuo dūžio jų išmetimo momentu. Siekiant maksimalaus saugumo, „Maxima“ parduotuvėse esantys konteineriai ištuštinami, laikantis griežto atliekų surinkimo grafiko. Atliekos iš šių konteinerių surenkamos kartą per savaitę“, – pasakoja „Maxima“ atstovė R. Saulytė.

Nors Lietuvoje elektronikos atliekos renkamos jau dešimtmetį, kai kuriems vartotojams vis dar trūksta rūšiavimo patirties ir atsakingumo. Iš konteinerius prižiūrinčių asmenų sulaukiami skundai, kad į nedideles dujošvytėms lemputėms išmesti skirtas angas grūste įgrūdamos ilgosios liuminescencinės lempos ar prie konteinerių paliekamos didesnių gabaritų elektroninės atliekos.

Tokiu atveju prekybos centruose žmonėms pasiūloma nemesti lempų į bendrus konteinerius, bet jas palikti parduotuvės darbuotojams. Lemputės bei kiti elektronikos prietaisai saugiai patalpinami pagalbinėse patalpose ir operatyviai atiduodami perdirbti.

Didelių gabaritų elektronikos prietaisams skirti elektronikos surinkimo konteineriai įrengti šalia prekybos centrų ar jų vidiniuose kiemuose. Visas surinkimo vietas galite rasti www.epa.lt tinklapyje. Čia taip pat galite registruotis dėl nemokamo atliekų išvežimo iš namų ar sodybos.
 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2019-12-06 11:39
Būsto energijos taupymo agentūrai (BETA) paskelbus kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai, sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ragina daugiabučių namų savininkus ir bendrijas pasinaudoti šia galimybe ir modernizuoti vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas.
nuotrauka
2019-12-06 11:10
Kalėdinės nuotaikos jau pradėjo spalvinti mūsų kasdienybę, o mintys ėmė suktis apie šventines dekoracijas, vaišes, dovanas ir, žinoma, Kalėdų eglutės puošimą. Kartu stebimas ir augantis susidomėjimas gražiausioms metų šventėms ruoštis bei jas švęsti tvariai – taip, kad būtų padaroma kuo mažiau žalos...
nuotrauka
2019-12-06 10:03
Vilniaus miesto Taryba šią savaitę pritarė sprendimui toliau tęsti penktus metus vykdomą projektą, kurio metu daugiabučių gyvenamųjų namų, esančių Senamiestyje ir jo apsaugos zonoje savininkai gali gauti dalinį finansavimą fasadų elementų tvarkymo darbams atlikti. 2020 metų programos planuojama skir...
nuotrauka
2019-12-05 14:10
Aplinkos ministerijos parengtas Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektas, kuriuo siūloma pakeisti šiuo metu galiojantį Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą, sukėlė daug diskusijų.
nuotrauka
2019-12-04 09:08
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) įvertino gautas paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ir kt.) panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-11-29 08:44
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino UAB „Ignitis" elektros energijos tarifus buitiniams vartotojams, kurie bus taikomi nuo 2020 m. sausio 1 d. Vidutiniškai elektros energijos tarifai buitiniams vartotojams auga apie 14,7 proc.
nuotrauka
2019-11-28 11:52
Seimo Žmogaus teisių komitetas pritarė Tomo Tomilino, Antano Vinkaus ir kitų Seimo narių parengtam įstatymo projektui, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių gyvenamųjų namų balkonuose, jei bent vienas daugiabučio namo gyventojas tam prieštarauja. Tokiu būdu Seime žengtas dar vienas svarbus žin...
nuotrauka
2019-11-26 12:05
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gyventojams primena apie pareigą iki š.m. gruodžio 16 d. pateikti nekilnojamojo turto (NT), kurio vertė viršija 220 tūkst. eurų, mokesčio (NTM) deklaracijas ir sumokėti mokestį už 2019 metus.
nuotrauka
2019-11-22 10:37
Du iš trijų Lietuvos gyventojų gyvena 1961–1990 m. pastatytuose daugiabučiuose, kuriuos anksčiau ar vėliau teks atnaujinti. Pokyčių laukia ir daugybė senesnių individualių namų, kuriuose problemos – kone identiškos.
nuotrauka
2019-11-21 14:09
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. lapkričio 21 d. BETA priima paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.
nuotrauka
2019-11-18 13:43
Nuo ateinančių metų įsigaliosianti ES Pastatų energinio efektyvumo direktyva (toliau – Direktyva) numato, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius...
nuotrauka
2019-11-18 10:25,      papildyta 2019-11-18 14:10, Papildyta „Baltijos liftų“ komentaru
Trečiadienio, lapkričio 13 d., rytą Vilniuje, požeminės perėjos prie Karoliniškių poliklinikos lifte užstrigo du garbaus amžiaus žmonės. Bandymas jiems padėti parodė, kokie pažeidžiami esame ištikus bėdai, o tarnybos, sukurtos padėti, vykdo tik jiems nurodytas, apibrėžtas funkcijas.
nuotrauka
2019-11-15 10:45
Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmuose išnagrinėta administracinė byla pagal pareiškėjos UAB „Branda LT“ skundą atsakovui Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ir ministerijos Klaipėdos departamentui dėl 2018 m. spalio 25 d. patikrinimo akto panaikinimo...
nuotrauka
2019-11-15 10:31
Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius tarp sodininkų bendrijų ir kitų fizinių ar juridinių asmenų, patikslinti nuostatas, susijusias su sodininkų bendrijai nepriklausančių, bet sodo sklypą įsigijusių, asmenų statusu, teisėmis ir pareigomis...
nuotrauka
2019-11-15 10:22
Neretai to paties pastato gyventojai skundžiasi, jog vieni gyvena pernelyg karštai ir priversti atverti langus, o kitų butuose pernelyg vėsu. AB „Panevėžio energija“ teigia, kad tai daugelio senos statybos daugiabučių namų problema, jos priežastis – seni, neturintys šiuolaikinių šilumos reguliavimo ...
nuotrauka
2019-11-15 09:48
Šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyje esančiuose mikrorajonuose normas viršijantis dirvožemio užterštumas chromu bus tiriamas ir prokuratūroje.
nuotrauka
2019-11-14 12:15
Požeminė pėsčiųjų ir dviratininkų perėja suprojektuota po vieno kelio geležinkeliu, kuris kerta Iešmininkų gatvės jungtį su Prūsų ir Šaltkalvių gatvėmis.
nuotrauka
2019-11-14 09:55
Šnipiškės sparčiai atgimsta – Širvintų gatvė taps viena pirmųjų bendrojo naudojimo erdve, per kurią nusidrieks naujas dviračių takas ir šaligatvis, o šalia jų atsiras viešoji erdvė su sporto ir žaidimų aikštele. Šia gatve dalinsis pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai. Apie 700 metrų ilgio gatvėje ...
nuotrauka
2019-11-13 13:51
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antikorupciniu požiūriu įvertino Seime registruotą daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą. Nustatyta, kad projekte numatytoms procedūroms stinga aiškumo ir išsamumo, nepakankamas dėmesys skiriamas daugiabučių administratorių atrankai, j...
nuotrauka
2019-11-11 10:02
Išmanusis apšvietimas, automatiniai langai, papildomos pramogų sistemos — be šių elementų neįsivaizduojame išmaniųjų namų. Ir nors vis labiau populiarėjančios inovacijos padeda tausoti energiją, visi šie prietaisai anksčiau ar vėliau pavirsta atliekomis. Kaip su jomis tvarkomės?

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai