2019 rugpjūčio 25 d. sekmadienis, 22:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Prieš apsiperkant patogu išmesti seną elektroniką

2014-07-14 11:11
Daugeliui miestų ir miestelių gyventojų nebereikia sukti galvos, kur padėti ar kam atiduoti nebenaudojamą smulkią elektronikos įrangą, baterijas ar dujošvytes lemputes. Nuo liepos 1 dienos devynių didžiųjų prekybos centrų parduotuvėse pastatyti 360 trinarių konteinerių, iš kurių surinktos atliekos bus tinkamai utilizuotos ir perdirbamos.
nuotrauka
Nebenaudojamus prietaisus žmonės kartais palieka tiesiog ant konteinerių. EPA nuotr.


„Išplėtus elektroninių atliekų surinkimo sistemą, tikimės kasmet surinkti apie 200 tonų smulkiosios elektronikos, 10 tonų dujošvyčių lempų ir 40 tonų galvaninių elementų atliekų. Nors bendras kiekis nėra didelis, būtent smulki elektronikos įranga (elektroniniai žaislai, smulkios namų apyvokos priemonės) keliaudavo į bendruosius konteinerius bei sąvartynus,“ – sako elektroninių atliekų surinkimą organizuojančios Elektronikos platintojų asociacijos vadovas Mantas Varaška.

Naujuosius trinarius konteinerius rasite „Senukų”, „Maximos”, „Rimi“, „Iki”, „Topo centro“, „Avitelos”, „Norfos“, „Ermitažo“, „Euronics“ prekybos centruose, šalia įėjimų ar kitose gerai matomose vietose.

Surinkti – paprasčiau

Jau nuo 2013 m. gyventojai smulkią buitinę techniką galėjo palikti prekybos centruose, o šie – perduoti sertifikuotiems atliekų tvarkytojams. Tačiau žmonės elektronines atliekas nešė vangiai, trūko visuomenės ir netgi pačių prekybos vietų darbuotojų informavimo. Dabar prekybos centruose pastatyti konteineriai šią sudėtingą sistemą gerokai supaprastina.

Specialios, į skalbykles panašios informacinės dėžės - konteineriai matomose vietose primena apie gamtos saugojimo bei rūšiavimo svarbą. Prekybos centrų darbuotojų pastebėjimu, į trinarius konteinerius dažniausiai žmonės meta senus virdulius, skaičiavimo mašinėles, radijo aparatus, vaizdo kameras, plaukų džiovintuvus, fotoaparatus.

„Neveikiančią įrangą žmonės gali palikti konteineriuose nepriklausomai nuo to, ar ką nors pirko prekybos centruose. Taip pat neribojamas priduodamos įrangos kiekis, – sako „Senukų“ prekybos centro komunikacijos projektų vadovė Laima Petraitytė. – Pastebime, jog mūsų prekybos centrų lankytojai vis dažniau pasiteirauja, kur galėtų išmesti nebenaudojamą ar sugedusią elektronikos įrangą. Tačiau daugeliui elektronikos atliekoms skirti specialūs konteineriai jau yra atpažįstami.“

„Senukų“ prekybos vietose galima rasti 20 didžiųjų, skirtų stambiai buitinei technikai, ir beveik dukart tiek mažesnių konteinerių, skirtų perdirbamai smulkiai elektronikos įrangai, baterijoms ir lemputėms surinkti.

Surenkama daugiau elektroninių atliekų

Didėjantis surenkamų atliekų kiekis rodo, jog žmonės vis atsakingiau rūpinasi atliekų rūšiavimu ir tinkamu elektroninių atliekų atsikratymu. Daugeliui galvosūkį palengvina ir besiplečianti elektroninių atliekų surinkimo sistema. Konteineriai įrengiami įvairiuose Lietuvos kampeliuose, kad gyventojams būtų patogu išmesti šias atliekas.

Dar šių metų kovą „Maxima” prekybos vietose pastatytų naujųjų konteinerių surinkimo kiekiai parodė puikius rezultatus. „Kai kuriose mūsų parduotuvėse smulkios elektros ir elektronikos įrangos atliekų surinkimas ženkliai išaugo. Sostinėje turime parduotuvių, kur šis, išties nemažas konteineris, užsipildė kiek greičiau nei per mėnesį, kai anksčiau panašiam kiekiui atliekų surinkti prireikdavo pusmečio ar net metų. Tai rodo, kad naujieji konteineriai, pastatyti mūsų parduotuvėse, kurios veikia visoje Lietuvoje, visuomenei – tai patogus ir patrauklus būdas atsakingai rūšiuoti atliekas ir taip prisidėti prie aplinkos tausojimo“, – akivaizdų žmonių susidomėjimą konteineriais pastebi „Maxima“ komunikacijos vadovė Renata Saulytė.

Iš viso „Maxima“ parduotuvėse pastatyta net 183 trinariai konteineriai ir 19 didžiųjų konteinerių, skirtų stambiai buitinei technikai.

Gyventojai vis dar mokosi rūšiuoti

„Patys konteineriai yra sandarūs, pagaminti iš tvirtesnio metalo. Įvertinus ir laikantis visų tokiems konteineriams keliamų saugumo reikalavimų, juose sumontuoti specialūs porolono sluoksniai, apsaugantys atliekas nuo dūžio jų išmetimo momentu. Siekiant maksimalaus saugumo, „Maxima“ parduotuvėse esantys konteineriai ištuštinami, laikantis griežto atliekų surinkimo grafiko. Atliekos iš šių konteinerių surenkamos kartą per savaitę“, – pasakoja „Maxima“ atstovė R. Saulytė.

Nors Lietuvoje elektronikos atliekos renkamos jau dešimtmetį, kai kuriems vartotojams vis dar trūksta rūšiavimo patirties ir atsakingumo. Iš konteinerius prižiūrinčių asmenų sulaukiami skundai, kad į nedideles dujošvytėms lemputėms išmesti skirtas angas grūste įgrūdamos ilgosios liuminescencinės lempos ar prie konteinerių paliekamos didesnių gabaritų elektroninės atliekos.

Tokiu atveju prekybos centruose žmonėms pasiūloma nemesti lempų į bendrus konteinerius, bet jas palikti parduotuvės darbuotojams. Lemputės bei kiti elektronikos prietaisai saugiai patalpinami pagalbinėse patalpose ir operatyviai atiduodami perdirbti.

Didelių gabaritų elektronikos prietaisams skirti elektronikos surinkimo konteineriai įrengti šalia prekybos centrų ar jų vidiniuose kiemuose. Visas surinkimo vietas galite rasti www.epa.lt tinklapyje. Čia taip pat galite registruotis dėl nemokamo atliekų išvežimo iš namų ar sodybos.
 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2019-08-20 14:21
Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia tokius esminius kriterijus: vienam ar dviem jaunuoliams tinkamas buto dydis ir suplanavimas, protingo dydžio jo iš...
nuotrauka
2019-08-16 10:44
Lietuvoje daugėja atvejų, kai būsto nuomininkai ir savininkai savo santykius įtvirtina Nekilnojamojo turto registre (NTR) įregistruodami faktą apie sudarytą būsto nuomos sutartį. Šį registrą tvarkantis Registrų centras ne tik pastebi augančius įregistruojamų sutarčių skaičius, tačiau artėjant rudeni...
nuotrauka
2019-08-16 07:41
Aplinkos ministerijos paskelbtu nauju kvietimu teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą prasideda dar vienas jų renovacijos etapas.
nuotrauka
2019-08-14 13:25
Kretingos rajono savivaldybės sodininkų bendrijų pirmininkai išgirdo gerų žinių – bus rengiamas Tarybos sprendimo projektas dėl likusios nepanaudotos finansinės paramos sodininkų bendrijų infrastruktūros tvarkymui perskirstymo. Be to, sudarytas prioritetinis artimiausiais metais Savivaldybės planuoj...
nuotrauka
2019-08-09 09:43
Daugiau parkavimo vietų, pakilusi nekilnojamojo turto vertė, erdvesnis ir tvarkingesnis kiemas – tokiais privalumais džiaugiasi daugiabučių kiemų tvarkymo programa „Svajonių kiemas“ pasinaudoję kauniečiai. Prieš beveik dvejus metus Kauno savivaldybės pasiūlytu įrankiu ir finansine parama pasinaudojo...
nuotrauka
2019-08-08 15:36
Sienas griauti galima. Tačiau reikia žinoti, kokias ir kaip. Apie tai – Statybos inspekcija.
nuotrauka
2019-08-08 12:01
Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai baigiami įgyve...
nuotrauka
2019-08-07 15:02
„Kauno švara“ kartu su Kauno miesto savivaldybe džiaugiasi sėkminga vaizdo kamerų akcijos pradžia: šalia bendrojo naudojimo konteinerių įrengtos kameros fiksuoja viešosios tvarkos pažeidėjus, o Kauno miesto policija ir Viešosios tvarkos skyrius pagal vaizdo kamerų duomenis pradėjo juos drausminti pi...
nuotrauka
2019-08-07 10:01
Seimo nariai ir ekspertai antradienį parengė vidaus reikalų ministro įsakymo projektą, įgyvendinantį Tabako kontrolės įstatymo pataisas, susijusias su kylančiais konfliktais dėl rūkymo balkonuose. Pagal praėjusiais metais balandį darytą „Spinter“ apklausą, 52 proc. Lietuvos žmonių pritartų visiškam ...
nuotrauka
2019-08-02 09:32
Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė vertinti paraiškas vieno-dviejų butų gyvenamųjų namų modernizavimui. Patvirtinta beveik 300 paraiškų.
nuotrauka
2019-07-31 10:20
Gyva, realiai tarpusavyje komunikuojanti bendruomenė yra tas socialinis reiškinys, kuris miegamąjį mikrorajoną paverčia miesto dalimi, į kurią žmonės sugrįžta ne pernakvoti, bet gyvena. Vilniuje Pilaitė yra retas pavyzdys, kai keliems iniciatyviems žmonėms pavyko sukurti pozityvią kaimynų bendruomen...
nuotrauka
2019-07-30 14:07
Nuo rugpjūčio 1 d. vartotojas, planuojantis savo elektros įrenginius prijungti prie elektros tinkų, kartu su paraiška tinklų operatoriui turės pateikti ir vartotojo objekto statybą leidžiantį dokumentą.
nuotrauka
2019-07-30 10:06
Chaotiška miestų plėtra turi neigiamos įtakos natūralioms ekosistemoms. Integruotas požiūris į urbanizaciją, saugant gamtinius išteklius, skatina investuoti į ekosistemų atkūrimą, taip padeda padidinti miestų atsparumą gamtinėms nelaimėms, mažinti oro taršą ir kitą miestų neigiamą poveikį aplinkai b...
nuotrauka
2019-07-24 11:44
Iki 2022 m. lapkričio 30 d. suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose namuose (3-jų ir daugiau aukštų) turėtų nelikti. Tai primena Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau - Taryba), nes tokie balionai dėl sprogimo tikimybės kilus gaisrui ypač nesaugūs naudoti.
nuotrauka
2019-07-22 09:37
Nuo pat pavasario puoselėjate savo daržą, šiltnamį ar sodą, o gal tik vazonėlyje ant palangės auginate prieskonines žoleles? Nepaisant turimos patirties sodininkystėje, ją praturtinti ir gausesnį derlių užauginti galite pasinaudoję išmaniuoju telefonu.
nuotrauka
2019-07-10 15:59
Vilniuje vyksta ekspertų ir visų RU:RBAN miestų partnerių susitikimas. Dvi dienas dirbsiantys septynių Europos miestų specialistai ir ekspertai analizuos veikiančias Vilniaus bendruomeninių daržų iniciatyvas ir teiks pasiūlymus dėl naujai besikuriančių miesto darželių, dalysis savo miestuose vykdoma...
nuotrauka
2019-07-10 15:36
Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.
nuotrauka
2019-07-09 11:52
Nuo metų pradžios jau daugiau nei 1200 gyventojų pateikė pranešimus (PRC912 forma) apie patirtas išlaidas už jiems atliktas pastatų, lengvųjų automobilių remonto ar vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas.
nuotrauka
2019-07-03 16:44
Nuo liepos pradžios gyventojams, norintiems įsirengti iki 30 kilovatų (kW) galios saulės elektrines, taikomos supaprastintos procedūros, atsisakant perteklinių leidimų. Iki šiol tokia tvarka buvo taikoma tik iki 5 kW galios elektrines įsirengiantiems gyventojams.
nuotrauka
2019-07-03 16:29
Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – Agentūra) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą dėl paskutinio kvietimo teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui gautų projektų įgyvendinimo.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...