2019 liepos 19 d. penktadienis, 6:43
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Prieš rūkalų kontrabandą darbiečių rinkėjai linkę užsimerkti  1

2014-04-06 19:04
Nors trečdalis mūsų bendrapiliečių dūmą traukia kasdien, rūkymo tema visuomenei mažai svarbi. Nepaisant to, jog gyventojai su ja susiduria pakankamai dažnai, tai nėra jiems opus klausimas, lyginant su kitomis temomis.
nuotrauka
Apklausos vykdytojų UAB „Socialinės informacijos centras“ iliustr.


Rūkymo problemiškumas visiškai nublanksta prieš tokius visuomenės skaudulius, kaip pragyvenimo lygis, būtinųjų prekių arba komunalinių paslaugų kainos. Tokias išvadas pateikė JTI (Japan tabacco international), kurios užsakymu buvo atliktas tyrimas, siekiant išsiaiškinti, kiek rūkymas yra aktualus visuomenei.

Tyrimo metu buvo apklausti 998 Lietuvos gyventojai, kurių amžius – 18-74 metų.

Tyrimo duomenimis, gyventojai yra susirūpinę tuo, kad rūkalai yra prieinami nepilnamečiams, kad tabako gaminiai į šalį patenka kontrabanda.

Darbiečių rinkėjai labiau linkę vartoti nelegalius tabako gaminius

Tabako pramonės atstovai užsimojo išsiaiškinti, kaip į tabako problemą žvelgia įvairių partijų elektoratas. Jų duomenimis, liberalų bei konservatorių elektoratas yra nepalankiausia dirva rūkymo temų plėtojimui. Šių partijų rinkėjai dažniau įžvelgia įvairių priemonių, mažinančių rūkymo paplitimą, būtinybę. Be to liberalų rinkėjams apskritai rūkymo tema aktualesnė, nei kitų partijų rinkėjams.

Darbiečių simpatikai labiau linkę užsimerkti prieš kontrabandą tabako gaminiais. Žemesnis šios partijos rinkėjų socialinis statusas bei didesnis rūkančiųjų skaičius lemia tai, jog jie patys yra labiau linkę vartoti nelegalius tabako gaminius.

Efektyviausia rūkymo prevencija – dėmesys nepilnamečiams

Mažiausiai efektyviais ir mažiausiai reikalingais visuomenė vertina valstybės siekius uždrausti prekybą plonomis cigaretėmis ir cigaretėmis su skoniu bei didinti tabako gaminių kainą, rodo apklausos rezultatai.

Visuomenė pakankamai sąmoningai suvokia, jog įvairūs draudimai apsunkina legalų verslą ir didina kontrabandos riziką.

Pagrindinis dėmesys, anot apklaustų žmonių, turėtų būti skiriamas nepilnamečių rūkymo prevencijai. Absoliučios daugumos nuomone, nepilnamečiai pakankamai lengvai gali įsigyti tiek legalių, tiek nelegalių tabako gaminių.

Rūkaliams svarbiausia – rūkalų kaina

Sveikatos apsauga, nedarbo lygis, pensijų sistema, energetinė nepriklausomybė, korupcija ir šalies gyventojų emigracija – gyventojams svarbios, nors ne pačios opiausios temos. Jas labai aktualiomis įvardijo daugiau nei pusė apklaustųjų.

Kai visuomenei opiausios kainų ir žmonių pragyvenimo lygis, intensyviausiems rūkoriams opi rūkalų kaina. Todėl rinkoje klesti nelegalūs tabako gaminiai. Be to, intensyviausiai rūkantys asmenys yra linkę sumenkinti jų žalą valstybei bei potencialią žalą sveikatai.

Ieškojo ryšio tarp rūkymo ir politikos

Rūkymo paplitimas yra mažiau aktuali tema, nei alkoholio vartojimas arba narkotinių medžiagų paplitimas, rodo apklausos duomenys. Rūkymo paplitimas visuomenėje – viena iš mažiausiai probleminių temų. Už ją mažiau probleminėmis buvo įvertintos tik užsieniečių imigracija ir visuomenės tolerancijos lygis. Tačiau tarp klausimų nebuvo nė vieno, susijusio su rūkymu bendrojo naudojimo patalpose, gyvenamųjų namų balkonuose.

Kaip sakė JTI atstovas Ramūnas Mačius, jiems buvę svarbu suvokti, kaip rūkymą vertina Lietuvos visuomenė – ne tik kaip visuomeninę, bet ir kaip politinę problemą. Jiems buvę svarbu išsiaiškinti, kaip rūkymo problemą vertina skirtingų politinių partinių rinkėjai. „Praėjusiais metais buvo daug diskusijų dėl ES tabako gaminių direktyvos, ta diskusija dažnu atveju buvo gana iracionali, nesirėmė tyrimais“, – sakė R. Mačius.
Šių metų vasario 24 d. Europos Parlamentas patvirtino persvarstytą ES tabako gaminių direktyvą. Naujuoju teisės aktu sugriežtinamos tabako gaminių gamybos ir pateikimo ES taisyklės ir nustatomos tam tikrų su tabaku susijusių produktų taisyklės.

Pusė visų moterų niekada nerūkė

Su rūkymo tema gyventojai susiduria dažnai, tačiau ją retai įvardija aktualia arba problemine. Tai nėra gyventojams opi problema, tikina apklausos rengėjai.

Apklausos duomenimis, dažniau rūko vyrai (48 proc. visų vyrų); 30-39 metų asmenys (46 proc.); asmenys su viduriniu išsimokslinimu (42 proc.); dirbantieji kvalifikuotą darbą (56 proc.); arba bedarbiai (60 proc.); asmenys su žemiausiomis pajamomis (iki 500 Lt – 49proc.)

Dažniau nėra rūkiusios moterys (50 proc. moterų niekada nėra rūkiusios) bei 60-74 metų asmenys (58 proc.) arba pensininkai (53 proc.). Paskui juos rikiuojasi išsituokę, gyvenantys atskirai arba našlaujantys asmenys (45 proc.), asmenys su žemesnėmis nei vidutinėmis pajamomis (501-800 Lt – 44proc. )

Dūmą kasdien traukia trečdalis visuomenės

Trečdalis visuomenės save identifikuoja rūkančiais. Dar beveik tiek asmenų yra rūkę, bet metė, arba tik pamėgino. Per dieną dažniau daugiau nei pusę pakelio surūko vyrai, kvalifikuoti darbininkai, asmenys su didesnėmis nei vidutinėmis pajamomis.

Paprastai jei žmogus rūko, tai rūko kiekvieną dieną. Tik nedidelė jų dalis teigia, jog rūko nepastoviai. Beveik trečdalis visuomenės priskirtini intensyviai rūkančių asmenų kategorijai, t.y., rūko kiekvieną dieną.

Mažiausiai efektyviais ir mažiausiai reikalingais vertinami siekiai uždrausti prekybą plonomis cigaretėmis ir cigaretėmis su skoniu bei didinti tabako gaminių kainą. Efektyviausiomis ir labiausiai reikalingomis priemonėmis galima įvardinti nepilnamečių galimybių įsigyti rūkalų ribojimą, visuomenės informuotumo didinimą, kovą su kontrabandinių rūkalų prieinamumu bei rūkymo viešose vietose ribojimu, tvirtina apklausos rengėjai.

Netiki draudimų ir suvaržymų paveikumu

Beveik kas ketvirtas Lietuvos gyventojas per pastaruosius 12 mėnesių yra įsigijęs nelegalių tabako gaminių. Absoliučios daugumos apklaustųjų nuomone, kontrabanda šalyje yra pakankamai toleruojama.

Respondentų nuomone nelegalūs tabako gaminiai nepilnamečiams prieinami lengviau, nei legalūs. Apskritai visuomenėje vyrauja nuomonė, jog tabako gaminiai nepilnamečiams prieinami.

Dauguma respondentų pritaria, jog draudimai, suvaržymai ir apribojimai, susiję su tabako gaminiais, apsunkina legalaus verslo veiklą. Jau minėti draudimai, suvaržymai ir apribojimai, susiję su tabako gaminiais, respondentų nuomone didina kontrabandos mąstą.

JTI, užsakiusi šį tyrimą, yra antra pagal dydį iš Lietuvoje veikiančių tabako kompanijų.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

tfu
2014-04-06 21:20
nuotrauka - atgrasanti ,gal kam nors padės ir neberūkys:(

Miestiečiai

nuotrauka
2019-07-10 15:59
Vilniuje vyksta ekspertų ir visų RU:RBAN miestų partnerių susitikimas. Dvi dienas dirbsiantys septynių Europos miestų specialistai ir ekspertai analizuos veikiančias Vilniaus bendruomeninių daržų iniciatyvas ir teiks pasiūlymus dėl naujai besikuriančių miesto darželių, dalysis savo miestuose vykdoma...
nuotrauka
2019-07-10 15:36
Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.
nuotrauka
2019-07-09 11:52
Nuo metų pradžios jau daugiau nei 1200 gyventojų pateikė pranešimus (PRC912 forma) apie patirtas išlaidas už jiems atliktas pastatų, lengvųjų automobilių remonto ar vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas.
nuotrauka
2019-07-03 16:44
Nuo liepos pradžios gyventojams, norintiems įsirengti iki 30 kilovatų (kW) galios saulės elektrines, taikomos supaprastintos procedūros, atsisakant perteklinių leidimų. Iki šiol tokia tvarka buvo taikoma tik iki 5 kW galios elektrines įsirengiantiems gyventojams.
nuotrauka
2019-07-03 16:29
Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – Agentūra) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą dėl paskutinio kvietimo teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui gautų projektų įgyvendinimo.
nuotrauka
2019-07-03 10:26
Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojų veiklą savivaldybės prižiūrės ir kontroliuos pagal aplinkos ministro patvirtintas naujos redakcijos pavyzdines taisykles. Jos įsigalios 2020 m. sausio 1-ąją. Iki to laiko rekomenduojama kiekvienai savivaldybei patvirtinti atnaujintas jos teritori...
nuotrauka
2019-07-01 10:33
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas įsakymu patvirtino veiksmų planą, kurio tikslas – iki 2022 metų atsisakyti nesaugiai naudojamų suskystintų naftos dujų balionų (toliau – dujų balionų) daugiabučiuose. Plane taip pat numatytos priemonės, kurios paskatins gyventojus tokius dujų balionus pakei...
nuotrauka
2019-06-28 12:30
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą dėl įmokos dydžio už elektros įrenginių (kabelių spintų) perkėlimą, pasisakė, kad tais atvejais, kai elektros įrenginiai perkeliami vartotojo iniciatyva, jam tenka pareig...
nuotrauka
2019-06-25 10:59
Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslininkė dr. Lina Šeduikytė perspėja, kad žmonių sąmoningumo trūkumas, o tiksliau – noras kuo daugiau sutaupyti statant ar renovuojant pastatus, gali atnešti daug problemų dirbant ar gyvenant tokiuose pastatuose, o k...
nuotrauka
2019-06-20 13:43
Vilniaus gatvės senosios bulvaro dalies atnaujinimas prasidės liepos vidury. Sutarta palaukti, kol mieste baigsis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“. Vilniaus gatvės atkarpos (tarp Tilžės g. ir Draugystės pr.) ir Vasario 16-osios gatvės rekonstrukcija turi būti atlikta iki 20...
nuotrauka
2019-06-19 12:39
Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai, įstaigos ir miesto gyventojai buvo pakviesti puošti Gargždus gėlėmis ir kartu kurti žydintį miestą.
nuotrauka
2019-06-19 12:13
Sostinėje tarp Giedraičių ir Kintų gatvių planuojamai įrengti viešajai erdvei vilniečiai pasiūlė pavadinimą – iš beveik 3 tūkst. balsavusiųjų internetu daugiausia pasisakė už Šnipiškių aikštės vardą.
nuotrauka
2019-06-18 10:38
Dėl neatsakingų ir nederintų žemės kasimo darbų, suskaičiavo ESO, per 5 šių metų mėnesius dujų ir elektros skirstymo tinklai pažeisti daugiau nei 100 kartų. Dėl tokių trečiųjų šalių neatsakingų veiksmų tūkstančiai vartotojų patiria nepatogumų, būna be elektros ir dujų. ESO primena, kad be leidimo vy...
nuotrauka
2019-06-18 10:14
Ilgą laiką privačių namų kvartalo gyventojai jautėsi palyginti saugūs, jų rimtį trikdė tik netoliese veikianti medžio apdirbimo įmonė „Fornestas“. Šiemet paaiškėjo, kad šalia esančiame laisvame sklype Šiltnamių g. ketina įsikurti dar vienas verslo objektas – „Šilo“ prekybos centras, kurį sumanė past...
nuotrauka
2019-06-14 14:45
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) atkreipia gyventojų dėmesį, kad pastebėjus pastato išorinių ar vidinių sienų įtrūkius ar skilimus jokiu būdu nereikėtų numoti ranka. Inspekcijos specialistai pažymi, kad bet kokios pastato deformacijos turi būti skubiai ištirtos įvertina...
nuotrauka
2019-06-14 10:25
Panevėžio apylinkės teismas išsprendė ginčą dėl Panevėžio rajone esančios sodybos, kuri pirkimo-pardavimo metu sudegė. Pasirašius preliminarias sutartis, įmokėjus 15 tūkst. eurų avansą ir perdavus raktus, kitą naktį sodyboje esantis gyvenamasis namas sudegė. Teismas įpareigojo sodybos pardavėją grąž...
nuotrauka
2019-06-14 09:59
Sostinėje prasidėjo šnipiškiečių laukta Giedraičių gatvės rekonstrukcija. Čia tiesiamas dviračių takas, atnaujinama pėsčiųjų infrastruktūra, įrengiamas modernus apšvietimas, atnaujinama kelio danga.
nuotrauka
2019-06-14 09:39
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą, pasisakė, kad vartotojui turi būti grąžinta visa sumokėta prijungimo įmoka.
nuotrauka
2019-06-13 14:55
Sostinės savivaldybėje šią savaitę vyko susitikimas su daugiabučių namų valdytojais – pristatyta Vilniaus miesto energinio efektyvumo didinimo programa. Miesto Taryba šiemet patvirtino naują kvartalų atnaujinimo programą, kuri identifikuoja ir numato prioritetinius sostinės senųjų daugiabučių kvarta...
nuotrauka
2019-06-13 10:39
Alinant karščiams ir gyventojams susiduriant su vandens slėgio svyravimais, „Vilniaus vandenys" ėmėsi ilgalaikių bei tvarių vandens tiekimo užtikrinimo būdų sostinės Kalnėnų gyvenamajame rajone, kur pastarąją savaitę vandens vartojimas išaugo triskart. Siekiant užtikrinti nepertraukiamą geriamojo va...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...