2019 liepos 20 d. šeštadienis, 1:43
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Rūkymas laiptinėje: kova su vėjo malūnais  19

Ramunė NARMONTIENĖ      2014-04-30 08:37
30-metė Rima, gyvenanti viename sostinės miegamųjų rajonų, sako niekada per daug nekreipdavusi dėmesio į prirūkytą laiptinę. Tačiau pradėjusi lauktis, moteris vieną vakarą paprašė kaimynų neberūkyti prie lifto esančioje aikštelėje. Atsakymas ją pribloškė – rūkyti namuose kaimynai negalintys, nes patys augina mažametį vaiką, o kelioms minutėms prie lifto stabtelintys to paties aukšto gyventojai didelės žalos dėl dūmų esą neturėtų pajausti.
nuotrauka
Rūkaliai pasirūpina net peleninėmis, nors rūkyti bendrojo naudojimo patalpose draudžiama. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Būsto rūmai,
Nors draudimų rūkoriams – apstu, problema išlieka viena aktualiausių. Su rūkoriais kovojama ir valstybės mastu, ir savivaldybių lygmenyje. 2008 m. Lietuvoje uždrausta rūkyti restoranuose, kavinėse ir kitose viešojo maitinimo ir pasilinksminimo vietose. Praėjusiais metais nerūkymo zonų padaugėjo Kauno mieste, o šiemet nuo sausio pirmos dienos sostinėje nebegalima rūkyti viešojo transporto stotelėse, Vinco Kudirkos aikštėje ir Bernardinų sode.

LR Tabako kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 3 p. nurodoma, kad Lietuvos Respublikoje rūkyti draudžiama bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru.
Bendro naudojimo patalpose rūkyti draudžiama

Apie tai, kad pasyvus rūkymas kenkia sveikatai, skelbia ir Pasaulio sveikatos organizacija. Daugelyje šalių jau įvesti apribojimai, saugantys nerūkančius nuo žalingo tabako dūmų poveikio.

Lietuvoje už rūkymą draudžiamoje vietoje taikomas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 litų. 

„Draudimas rūkyti laiptinėse ir kitose bendro naudojimo patalpose – reikalingas dalykas, tačiau mano nuomone, tai labiau turėtų būti akcentuojama kaip tarpusavio kultūros reikalas, o ne griežtas draudimas. Kol kas nėra jokio mechanizmo, kaip būtų galima tą draudimą įgyvendinti“, – sako Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis.

Kad reikia kontroliuoti vietas, kur gyventojai gali rūkyti, pritaria ir Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė. Politikė įsitikinusi, kad pirmiausia reikia šviesti visuomenę ir ypatingai jaunimą, kad rūkymas apskritai yra žalingas. Tačiau, pasak R. Baškienės, vien šviečiant, kalbant ir įtikinėjant, rezultatų nepasieksime.

„Bendro naudojimo patalpose kartu su rūkančiais gali būti ir nerūkantys žmonės, kurie bus priversti kvėpuoti dūmais. Juk laiptinėse vaikšto ir mūsų vaikai, ir seneliai. Mano manymu, įstatymas yra teisingas ir bendro naudojimo patalpose kategoriškai turėtų būti draudžiama rūkyti“, – sako Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė.

Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius nuo metų pradžios jau surašė 266 baudų protokolus (bendrai visame Vilniuje, kalbant apie Sereikiškių sodą, V.Kudirkos a., rūkymą transporto laukimo paviljonuose ir t.t.).

Neįgyvendinamas draudimas

Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis įsitikinęs, kad dabartinė baudų sistema rūkalių nepažabos, mat kol kas nėra apsvarstyta, kaip realiai įgyvendinti šį reglamentą.

„Pagal dabartinę tvarką, pamatęs rūkantį žmogų bendro naudojimo patalpose turiu kviesti policiją, savivaldybės atstovą, garsiai rėkti, kad išeitų kaimynai ir pamatytų įvykį, fotografuoti rūkantįjį. O jis po minutės tiesiog sugrįš į savo butą. Kur logika?“, – sunkiai įgyvendinamas draudimo rūkyti bendrojo naudojimo patalpose sąlygas vardija J. Antanaitis.

Pasak Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidento, vietoj kategoriško draudimo, reikėtų daugiau dėmesio skirti gyventojų švietimui ir auklėjimui, apie rūkymo žalą organizmui ir apie pasyvaus rūkymo pasekmes aplinkiniams.

„Aš pats esu drausminęs vieną žmogų, rūkantį laiptinėje. Pasakiau, kad nerūkytų, nes mums smirda, o tas žmogus nieko nelaukęs man trenkė per veidą. Laimė, tuo metu į koridorių išėjo kaimynė ir galėjo paliudyti apie pasipriešinimą teisėtiems reikalavimams. Aš pranešiau policijai, nes tuo metu vykdžiau namo pirmininko pareigas, vadinasi, buvau tarnyboje. Buvo teismas, tam žmogui priteisė 100 litų. Kitą kartą aš tokių pastabų niekam neduosiu, o matydamas, kad rūko „pacanai“ – net artyn neisiu“, – nemalonų incidentą prisimena Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis.

Balkone rūkyk, kiek nori?

Apie priverstinį pasyvų rūkymą nuolat skundžiamasi ne tik dėl traukiančių cigaretes bendro naudojimo patalpose. Ne mažiau problemų kelia ir daugiabučių gyventojų rūkymas balkone – šalia gyvenančius kaimynus kankina pro langus vidun sklindantys dūmai ir nemalonus kvapas.

Administracinių teisės pažeidimų kodekse atsakomybė už rūkymą namuose ar balkone nėra numatyta.

„Balkonas nėra nuosavas, tai yra bendroji dalinė nuosavybė. Tai vieša patalpa, kurioje taip pat negalima rūkyti“, – savo poziciją dėl rūkymo draudimo balkonuose dėsto Juozas Antanaitis.

Bendro naudojimo patalpa balkonas traktuojamas tuomet, kai juo naudojasi keli savininkai. Tai ypatingai aktualu naujos statybos daugiabučių gyventojams, kai jų balkonai ar terasos ribojasi su kaimynų. Priešingu atveju, priemonių pažaboti balkone rūkančius kaimynus – nėra.

Baudos nepadeda

20-50 litų bauda už rūkymą neleistinoje vietoje, pasak ekspertų – juokinga. Seime jau užregistruoti projektai, siūlantys didinti baudas už tokį nusižengimą iki 200 litų. Į draudimo rūkyti zonas taip pat siūloma įtraukti ir automobilių salonus, jeigu juose yra vaikų.

„Apskritai su draudimais reikėtų labai atsargiai elgtis ir apsvarstyti visas tokio draudimo pasekmes. Uždraudus rūkyti kavinėse ir restoranuose visi lankytojai pradėjo eiti į kiemus ir rūkyti ten. Dėl tokio sprendimo dabar kenčia šalia senamiesčio kavinių gyvenantys žmonės, kurie priversti kvėpuoti dūmais, o vakarais ir naktimis dar klausytis šurmulio, triukšmo“, – apsvarstyti visas pasekmes prieš įvedant dar vieną draudimą siūlo Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Valentinai
2019-01-24 13:22
Apskųskit policijai, nes Lietuvoje už rūkymą draudžiamoje vietoje taikomas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 litų.
Valentina
2019-01-22 08:04
O musu bendrabutyje payi geriausia vieta rukimui laiptineje prie lamgo Ilgas kolridorius kuriame vienoje pusejeseptini butai ir kitoje tiek pat Dvi kisenes be jokios vintilecijos ,kambareliai kaip kisenukai 22kv.m ir 12kv.m Pav. Mano aukste prie mano butuko aplinkiniai butukai vidi ruko kambareliose ir apacioje t.t gyv. rukaliai Vat kaip cia isspresti problema? I prasimus ar i kokias kalbas neina zmones, visi turi teisiu Man belieka ziema vasara diena nakti laikiti atvira balkona Ir dar sliksciausiai tai .kad begioju per butus ir prasineju gerb. Kaiminu kad nerukitu patalpoje,Musu bendrabuciu butukai tikrai nepritaikiti rukimui
don kichotas
2018-10-24 20:28
Virgi, uzsidek maisa ant galvos ir rukyk.
Romualdas
2018-01-28 18:07
Stikliu restorano lankytojai ir patys darbuotojai iseja i gatve pastovei ruko po langais .Dumai eina i kambarius irengti savo patalpose rukymo vieta nepaegia ,galbut del pinigu gopsumo
Štai -1
2017-01-26 12:01
prie Akropolio yra specialios rūkymui skitros vietos
virgis
2017-01-19 17:45
tai kur rukyti?
Esmė
2014-08-16 19:09
Rūkančius kaimynus atpratinti pūsti cigarečių dūmus į kaimyno butą galima teisiniu keliu..Kai kaimynas rūko, pašvieskit stipriu žibintuvėliu jam į išsikišusį veidą ir perspėkit ,kad kreipsitės į policijos įgaliotinį dėl prievartinio nuodijimo dūmais. Įsidėmėkit veidą, langą kur rūkoma. Parašykit trumpą pareiškimą nuovados viršininkui pagal savo gyvenamą vietą. Tolimesni žingsniai yra tokie: 1.Gavę nuovados atsakymą, kreipkitės į polikliniką dėl preivartinio pasyvaus rūkymo,pablogėjusios sveikatos;2.Surašykit pareiškimą teismui dėl sveikatos sutrikdymo ,įvertinkit padarytą žalą,pvz.10 tūkstančių litų.
kaimietis
2014-05-01 10:04
kaimietis yra ne tas, kuris gyvena kaime, o tas kuris garsiai leidzia muzika ir ruko balkone, laiptineje, lifte. arba juodas proletaras.
neleisdavo rūkyti
2014-04-30 17:07
Anksčiau rūkiau,žmona nei namuose, nei balkone neleisdavo rūkyti, tai iš 5 aukšto lipdavau į apačią į lauką ir nieko. Apseidavau ir nerukes.
to negalima
2014-04-30 16:25
kai ruko viename balkone, dumai sklinda ir pas kamynus. man tiesisi i buta - nors turiu balkona, bet negaliu juo naudotis, nes aplink gyvena treji rukantys.
    1 2   Kitas

Miestiečiai

nuotrauka
2019-07-10 15:59
Vilniuje vyksta ekspertų ir visų RU:RBAN miestų partnerių susitikimas. Dvi dienas dirbsiantys septynių Europos miestų specialistai ir ekspertai analizuos veikiančias Vilniaus bendruomeninių daržų iniciatyvas ir teiks pasiūlymus dėl naujai besikuriančių miesto darželių, dalysis savo miestuose vykdoma...
nuotrauka
2019-07-10 15:36
Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.
nuotrauka
2019-07-09 11:52
Nuo metų pradžios jau daugiau nei 1200 gyventojų pateikė pranešimus (PRC912 forma) apie patirtas išlaidas už jiems atliktas pastatų, lengvųjų automobilių remonto ar vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas.
nuotrauka
2019-07-03 16:44
Nuo liepos pradžios gyventojams, norintiems įsirengti iki 30 kilovatų (kW) galios saulės elektrines, taikomos supaprastintos procedūros, atsisakant perteklinių leidimų. Iki šiol tokia tvarka buvo taikoma tik iki 5 kW galios elektrines įsirengiantiems gyventojams.
nuotrauka
2019-07-03 16:29
Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – Agentūra) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą dėl paskutinio kvietimo teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui gautų projektų įgyvendinimo.
nuotrauka
2019-07-03 10:26
Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojų veiklą savivaldybės prižiūrės ir kontroliuos pagal aplinkos ministro patvirtintas naujos redakcijos pavyzdines taisykles. Jos įsigalios 2020 m. sausio 1-ąją. Iki to laiko rekomenduojama kiekvienai savivaldybei patvirtinti atnaujintas jos teritori...
nuotrauka
2019-07-01 10:33
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas įsakymu patvirtino veiksmų planą, kurio tikslas – iki 2022 metų atsisakyti nesaugiai naudojamų suskystintų naftos dujų balionų (toliau – dujų balionų) daugiabučiuose. Plane taip pat numatytos priemonės, kurios paskatins gyventojus tokius dujų balionus pakei...
nuotrauka
2019-06-28 12:30
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą dėl įmokos dydžio už elektros įrenginių (kabelių spintų) perkėlimą, pasisakė, kad tais atvejais, kai elektros įrenginiai perkeliami vartotojo iniciatyva, jam tenka pareig...
nuotrauka
2019-06-25 10:59
Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) mokslininkė dr. Lina Šeduikytė perspėja, kad žmonių sąmoningumo trūkumas, o tiksliau – noras kuo daugiau sutaupyti statant ar renovuojant pastatus, gali atnešti daug problemų dirbant ar gyvenant tokiuose pastatuose, o k...
nuotrauka
2019-06-20 13:43
Vilniaus gatvės senosios bulvaro dalies atnaujinimas prasidės liepos vidury. Sutarta palaukti, kol mieste baigsis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“. Vilniaus gatvės atkarpos (tarp Tilžės g. ir Draugystės pr.) ir Vasario 16-osios gatvės rekonstrukcija turi būti atlikta iki 20...
nuotrauka
2019-06-19 12:39
Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai, įstaigos ir miesto gyventojai buvo pakviesti puošti Gargždus gėlėmis ir kartu kurti žydintį miestą.
nuotrauka
2019-06-19 12:13
Sostinėje tarp Giedraičių ir Kintų gatvių planuojamai įrengti viešajai erdvei vilniečiai pasiūlė pavadinimą – iš beveik 3 tūkst. balsavusiųjų internetu daugiausia pasisakė už Šnipiškių aikštės vardą.
nuotrauka
2019-06-18 10:38
Dėl neatsakingų ir nederintų žemės kasimo darbų, suskaičiavo ESO, per 5 šių metų mėnesius dujų ir elektros skirstymo tinklai pažeisti daugiau nei 100 kartų. Dėl tokių trečiųjų šalių neatsakingų veiksmų tūkstančiai vartotojų patiria nepatogumų, būna be elektros ir dujų. ESO primena, kad be leidimo vy...
nuotrauka
2019-06-18 10:14
Ilgą laiką privačių namų kvartalo gyventojai jautėsi palyginti saugūs, jų rimtį trikdė tik netoliese veikianti medžio apdirbimo įmonė „Fornestas“. Šiemet paaiškėjo, kad šalia esančiame laisvame sklype Šiltnamių g. ketina įsikurti dar vienas verslo objektas – „Šilo“ prekybos centras, kurį sumanė past...
nuotrauka
2019-06-14 14:45
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) atkreipia gyventojų dėmesį, kad pastebėjus pastato išorinių ar vidinių sienų įtrūkius ar skilimus jokiu būdu nereikėtų numoti ranka. Inspekcijos specialistai pažymi, kad bet kokios pastato deformacijos turi būti skubiai ištirtos įvertina...
nuotrauka
2019-06-14 10:25
Panevėžio apylinkės teismas išsprendė ginčą dėl Panevėžio rajone esančios sodybos, kuri pirkimo-pardavimo metu sudegė. Pasirašius preliminarias sutartis, įmokėjus 15 tūkst. eurų avansą ir perdavus raktus, kitą naktį sodyboje esantis gyvenamasis namas sudegė. Teismas įpareigojo sodybos pardavėją grąž...
nuotrauka
2019-06-14 09:59
Sostinėje prasidėjo šnipiškiečių laukta Giedraičių gatvės rekonstrukcija. Čia tiesiamas dviračių takas, atnaujinama pėsčiųjų infrastruktūra, įrengiamas modernus apšvietimas, atnaujinama kelio danga.
nuotrauka
2019-06-14 09:39
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą, pasisakė, kad vartotojui turi būti grąžinta visa sumokėta prijungimo įmoka.
nuotrauka
2019-06-13 14:55
Sostinės savivaldybėje šią savaitę vyko susitikimas su daugiabučių namų valdytojais – pristatyta Vilniaus miesto energinio efektyvumo didinimo programa. Miesto Taryba šiemet patvirtino naują kvartalų atnaujinimo programą, kuri identifikuoja ir numato prioritetinius sostinės senųjų daugiabučių kvarta...
nuotrauka
2019-06-13 10:39
Alinant karščiams ir gyventojams susiduriant su vandens slėgio svyravimais, „Vilniaus vandenys" ėmėsi ilgalaikių bei tvarių vandens tiekimo užtikrinimo būdų sostinės Kalnėnų gyvenamajame rajone, kur pastarąją savaitę vandens vartojimas išaugo triskart. Siekiant užtikrinti nepertraukiamą geriamojo va...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...