2019 spalio 23 d. trečiadienis, 12:51
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Rūkymas laiptinėje: kova su vėjo malūnais  19

Ramunė NARMONTIENĖ      2014-04-30 08:37
30-metė Rima, gyvenanti viename sostinės miegamųjų rajonų, sako niekada per daug nekreipdavusi dėmesio į prirūkytą laiptinę. Tačiau pradėjusi lauktis, moteris vieną vakarą paprašė kaimynų neberūkyti prie lifto esančioje aikštelėje. Atsakymas ją pribloškė – rūkyti namuose kaimynai negalintys, nes patys augina mažametį vaiką, o kelioms minutėms prie lifto stabtelintys to paties aukšto gyventojai didelės žalos dėl dūmų esą neturėtų pajausti.
nuotrauka
Rūkaliai pasirūpina net peleninėmis, nors rūkyti bendrojo naudojimo patalpose draudžiama. Portalo nuotr.


Minimos įmonės
Būsto rūmai,
Nors draudimų rūkoriams – apstu, problema išlieka viena aktualiausių. Su rūkoriais kovojama ir valstybės mastu, ir savivaldybių lygmenyje. 2008 m. Lietuvoje uždrausta rūkyti restoranuose, kavinėse ir kitose viešojo maitinimo ir pasilinksminimo vietose. Praėjusiais metais nerūkymo zonų padaugėjo Kauno mieste, o šiemet nuo sausio pirmos dienos sostinėje nebegalima rūkyti viešojo transporto stotelėse, Vinco Kudirkos aikštėje ir Bernardinų sode.

LR Tabako kontrolės įstatymo 19 str. 1 d. 3 p. nurodoma, kad Lietuvos Respublikoje rūkyti draudžiama bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru.
Bendro naudojimo patalpose rūkyti draudžiama

Apie tai, kad pasyvus rūkymas kenkia sveikatai, skelbia ir Pasaulio sveikatos organizacija. Daugelyje šalių jau įvesti apribojimai, saugantys nerūkančius nuo žalingo tabako dūmų poveikio.

Lietuvoje už rūkymą draudžiamoje vietoje taikomas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 litų. 

„Draudimas rūkyti laiptinėse ir kitose bendro naudojimo patalpose – reikalingas dalykas, tačiau mano nuomone, tai labiau turėtų būti akcentuojama kaip tarpusavio kultūros reikalas, o ne griežtas draudimas. Kol kas nėra jokio mechanizmo, kaip būtų galima tą draudimą įgyvendinti“, – sako Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis.

Kad reikia kontroliuoti vietas, kur gyventojai gali rūkyti, pritaria ir Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė. Politikė įsitikinusi, kad pirmiausia reikia šviesti visuomenę ir ypatingai jaunimą, kad rūkymas apskritai yra žalingas. Tačiau, pasak R. Baškienės, vien šviečiant, kalbant ir įtikinėjant, rezultatų nepasieksime.

„Bendro naudojimo patalpose kartu su rūkančiais gali būti ir nerūkantys žmonės, kurie bus priversti kvėpuoti dūmais. Juk laiptinėse vaikšto ir mūsų vaikai, ir seneliai. Mano manymu, įstatymas yra teisingas ir bendro naudojimo patalpose kategoriškai turėtų būti draudžiama rūkyti“, – sako Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė.

Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius nuo metų pradžios jau surašė 266 baudų protokolus (bendrai visame Vilniuje, kalbant apie Sereikiškių sodą, V.Kudirkos a., rūkymą transporto laukimo paviljonuose ir t.t.).

Neįgyvendinamas draudimas

Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis įsitikinęs, kad dabartinė baudų sistema rūkalių nepažabos, mat kol kas nėra apsvarstyta, kaip realiai įgyvendinti šį reglamentą.

„Pagal dabartinę tvarką, pamatęs rūkantį žmogų bendro naudojimo patalpose turiu kviesti policiją, savivaldybės atstovą, garsiai rėkti, kad išeitų kaimynai ir pamatytų įvykį, fotografuoti rūkantįjį. O jis po minutės tiesiog sugrįš į savo butą. Kur logika?“, – sunkiai įgyvendinamas draudimo rūkyti bendrojo naudojimo patalpose sąlygas vardija J. Antanaitis.

Pasak Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidento, vietoj kategoriško draudimo, reikėtų daugiau dėmesio skirti gyventojų švietimui ir auklėjimui, apie rūkymo žalą organizmui ir apie pasyvaus rūkymo pasekmes aplinkiniams.

„Aš pats esu drausminęs vieną žmogų, rūkantį laiptinėje. Pasakiau, kad nerūkytų, nes mums smirda, o tas žmogus nieko nelaukęs man trenkė per veidą. Laimė, tuo metu į koridorių išėjo kaimynė ir galėjo paliudyti apie pasipriešinimą teisėtiems reikalavimams. Aš pranešiau policijai, nes tuo metu vykdžiau namo pirmininko pareigas, vadinasi, buvau tarnyboje. Buvo teismas, tam žmogui priteisė 100 litų. Kitą kartą aš tokių pastabų niekam neduosiu, o matydamas, kad rūko „pacanai“ – net artyn neisiu“, – nemalonų incidentą prisimena Būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis.

Balkone rūkyk, kiek nori?

Apie priverstinį pasyvų rūkymą nuolat skundžiamasi ne tik dėl traukiančių cigaretes bendro naudojimo patalpose. Ne mažiau problemų kelia ir daugiabučių gyventojų rūkymas balkone – šalia gyvenančius kaimynus kankina pro langus vidun sklindantys dūmai ir nemalonus kvapas.

Administracinių teisės pažeidimų kodekse atsakomybė už rūkymą namuose ar balkone nėra numatyta.

„Balkonas nėra nuosavas, tai yra bendroji dalinė nuosavybė. Tai vieša patalpa, kurioje taip pat negalima rūkyti“, – savo poziciją dėl rūkymo draudimo balkonuose dėsto Juozas Antanaitis.

Bendro naudojimo patalpa balkonas traktuojamas tuomet, kai juo naudojasi keli savininkai. Tai ypatingai aktualu naujos statybos daugiabučių gyventojams, kai jų balkonai ar terasos ribojasi su kaimynų. Priešingu atveju, priemonių pažaboti balkone rūkančius kaimynus – nėra.

Baudos nepadeda

20-50 litų bauda už rūkymą neleistinoje vietoje, pasak ekspertų – juokinga. Seime jau užregistruoti projektai, siūlantys didinti baudas už tokį nusižengimą iki 200 litų. Į draudimo rūkyti zonas taip pat siūloma įtraukti ir automobilių salonus, jeigu juose yra vaikų.

„Apskritai su draudimais reikėtų labai atsargiai elgtis ir apsvarstyti visas tokio draudimo pasekmes. Uždraudus rūkyti kavinėse ir restoranuose visi lankytojai pradėjo eiti į kiemus ir rūkyti ten. Dėl tokio sprendimo dabar kenčia šalia senamiesčio kavinių gyvenantys žmonės, kurie priversti kvėpuoti dūmais, o vakarais ir naktimis dar klausytis šurmulio, triukšmo“, – apsvarstyti visas pasekmes prieš įvedant dar vieną draudimą siūlo Vilniaus m. savivaldybės tarybos narė Rasa Baškienė.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Valentinai
2019-01-24 13:22
Apskųskit policijai, nes Lietuvoje už rūkymą draudžiamoje vietoje taikomas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 litų.
Valentina
2019-01-22 08:04
O musu bendrabutyje payi geriausia vieta rukimui laiptineje prie lamgo Ilgas kolridorius kuriame vienoje pusejeseptini butai ir kitoje tiek pat Dvi kisenes be jokios vintilecijos ,kambareliai kaip kisenukai 22kv.m ir 12kv.m Pav. Mano aukste prie mano butuko aplinkiniai butukai vidi ruko kambareliose ir apacioje t.t gyv. rukaliai Vat kaip cia isspresti problema? I prasimus ar i kokias kalbas neina zmones, visi turi teisiu Man belieka ziema vasara diena nakti laikiti atvira balkona Ir dar sliksciausiai tai .kad begioju per butus ir prasineju gerb. Kaiminu kad nerukitu patalpoje,Musu bendrabuciu butukai tikrai nepritaikiti rukimui
don kichotas
2018-10-24 20:28
Virgi, uzsidek maisa ant galvos ir rukyk.
Romualdas
2018-01-28 18:07
Stikliu restorano lankytojai ir patys darbuotojai iseja i gatve pastovei ruko po langais .Dumai eina i kambarius irengti savo patalpose rukymo vieta nepaegia ,galbut del pinigu gopsumo
Štai -1
2017-01-26 12:01
prie Akropolio yra specialios rūkymui skitros vietos
virgis
2017-01-19 17:45
tai kur rukyti?
Esmė
2014-08-16 19:09
Rūkančius kaimynus atpratinti pūsti cigarečių dūmus į kaimyno butą galima teisiniu keliu..Kai kaimynas rūko, pašvieskit stipriu žibintuvėliu jam į išsikišusį veidą ir perspėkit ,kad kreipsitės į policijos įgaliotinį dėl prievartinio nuodijimo dūmais. Įsidėmėkit veidą, langą kur rūkoma. Parašykit trumpą pareiškimą nuovados viršininkui pagal savo gyvenamą vietą. Tolimesni žingsniai yra tokie: 1.Gavę nuovados atsakymą, kreipkitės į polikliniką dėl preivartinio pasyvaus rūkymo,pablogėjusios sveikatos;2.Surašykit pareiškimą teismui dėl sveikatos sutrikdymo ,įvertinkit padarytą žalą,pvz.10 tūkstančių litų.
kaimietis
2014-05-01 10:04
kaimietis yra ne tas, kuris gyvena kaime, o tas kuris garsiai leidzia muzika ir ruko balkone, laiptineje, lifte. arba juodas proletaras.
neleisdavo rūkyti
2014-04-30 17:07
Anksčiau rūkiau,žmona nei namuose, nei balkone neleisdavo rūkyti, tai iš 5 aukšto lipdavau į apačią į lauką ir nieko. Apseidavau ir nerukes.
to negalima
2014-04-30 16:25
kai ruko viename balkone, dumai sklinda ir pas kamynus. man tiesisi i buta - nors turiu balkona, bet negaliu juo naudotis, nes aplink gyvena treji rukantys.
    1 2   Kitas

Miestiečiai

nuotrauka
2019-10-22 16:10
Nuo šiol geografinė saulės elektros gamybos vieta nebesvarbi. Gyventojas ar įmonė elektrą gali gamintis ne tik ant savo namo ar biuro stogo, bet, pvz., gyventojas gali gaminti sodyboje, o naudoti elektrą savo namuose mieste, o įmonė – nuosavame sklype už miesto, o naudoti biure mieste. Vienos saulės...
nuotrauka
2019-10-22 13:54
Vilniaus daugiabučių namų kiemuose bus daugiau tvarkos ir patogumo: sostinės savivaldybė šiemet įrengė dvigubai daugiau nei pernai – 1200 – naujų automobilių stovėjimo vietų 39-iose žaliųjų korių aikštelėse. Esamų kiemų erdves tarp daugiabučių pasistengta išnaudoti kuo sumaniau: kur įmanoma, buvo iš...
nuotrauka
2019-10-16 14:14
Būstas su pilna apdaila. Tokį sprendimą kol kas Lietuvoje siūlo nedaug nekilnojamo turto vystymo bendrovių, tačiau, specialistų teigimu, galimybe įsigyti įrengtą būstą susivilioja vis daugiau pirkėjų. Pagrindinės priežastys, lemiančios norą įsigyti būstą su pilna apdaila, yra laiko planavimas ir gal...
nuotrauka
2019-10-10 10:53
Šiuo metu viešojoje erdvėje suintensyvėjus diskusijoms dėl naujų mokestinių pasiūlymų, konkrečiai susijusių su žemės sklypų ir statinių (NT) apmokestinimu, Registrų centras pateikia aktualią informaciją NT savininkams apie tai, kaip apskaičiuojamos mokestinės vertės ir pagal ką yra mokami NT mokesči...
nuotrauka
2019-10-09 09:22
Neslūgstant gyventojų norui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo elektrinę, ESO klientus ragina būti budriems ir nepasikliauti vien gražiais rangovų pasiūlymais suspėti gauti valstybės dotaciją dar šiemet. Ne vienas atvejis rodo, kad klientai, skubėdami kuo greičiau įrengti ...
nuotrauka
2019-10-08 09:52
Nepasiduoti emocijoms ir pirmajam įspūdžiui, kruopščiai įvertinti visus pliusus ir minusus, pagalvoti apie smulkmenas, kurios gali būti labai reikšmingos, – tokiais praktiškais patarimais su pirkėjais dalijasi nekilnojamojo turto projektus įgyvendinančios bendrovės „Centromera“ atstovė Vaida Šidlaus...
nuotrauka
2019-10-07 16:15
KLAUSIMAS. Koks turi būti minimalus statomos tvoros atstumas nuo kadastre įteisintos ribos tarp kaimyninių sodininkų bendrijos sklypų, jei nerandama gretimo sklypo savininko ir neįmanoma susiderinti dėl bendros vakarinės ekspozicijos tvoros?
nuotrauka
2019-10-03 14:41
Geriamasis vanduo yra gyvybiškai būtinas žmogaus organizmui, todėl labai svarbu, kad jis būtų kokybiškas ir saugus. Centralizuotai tiekiamą vandenį geriantys vilniečiai ir kitų miestų gyventojai dėl jo kokybės kontrolės gali būti ramūs, o štai nuosavų gręžinių ar šulinių vandenį naudojantys gyventoj...
nuotrauka
2019-10-01 12:45
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kuriais nuo spalio 1 d. įtvirtinamas naujas mažosios žaliosios energetikos modelis, leidžiantis gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. Šiuo žingsniu visiems Lietuvos gyventoja...
nuotrauka
2019-10-01 09:42
Šnipiškės ir Žirmūnai sparčiai atsinaujina – nuo Šeimyniškių iki Žalgirio gatvės Vilniuje jau netrukus bus pradėtas tiesti naujas šaligatvis ir dviračių takas. Iki kitų metų vasaros 1 km ilgio gatvės atkarpoje nusidrieks dviračių ir pėsčiųjų takas, bus pasodinti nauji želdiniai, paklota nauja gatvės...
nuotrauka
2019-09-27 14:27
Ar žinotumėte, kaip teisingai išrūšiuoti lango stiklą? Kai kurių atliekų rūšiavimas yra keblus ir vienas tokių pavyzdžių – automobilio ar lango stiklai, kurie negali būti taip paprastai perdirbami kaip dužęs stiklainis. Būtent todėl atliekų tvarkymo ekspertai aptaria daugiausiai klausimų keliančių p...
nuotrauka
2019-09-27 13:44
Finansinę paramą saulės elektrinėms gyventojai įvardija kaip esminę paskatą įsirengti nuosavą saulės jėgainę ir patiems pasigaminti elektros. Daugiau nei pusei žmonių svarbus užtikrinimas, kad nuosava saulės elektrinė padės sumažinti išlaidas elektrai. O daugiau nei trečdalį didmiesčių gyventojų mot...
nuotrauka
2019-09-27 10:33,      papildyta 2019-09-27 13:00, Papildyta „Danpower Baltic“ komentaru
Vilniaus miesto savivaldybei rugsėjo 23 d. paskelbus naujo šildymo pradžią sostinės ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigoms, Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) siekdami užtikrinti vilniečiams mažesnę šilumos kainą, nedelsiant kreipėsi į nepriklausomus šilumos gamintojus (NŠG) – UAB „Danpower Baltic Zie...
nuotrauka
2019-09-27 09:31
Naujo būsto pirkėjai dažnai pasiduoda emocijoms ir neįvertina aplinkybių visumos, nepagalvoja apie galimus pokyčius jau artimiausioje ateityje, - pagrindines pirkėjų klaidas vardijo nekilnojamojo turto projektus įgyvendinančios bendrovės „Centromera“ atstovė Vaida Šidlauskienė. Ji atvirai kalba ir a...
nuotrauka
2019-09-26 13:28
Šilumos tiekimo įmonės nuolat cirkuliuoja karštą tinklų vandenį iki pastato įvado, nes šilumos punkte visus metus ruošiamas buitinis karštas vanduo. Jeigu pastato vidaus šildymo sistema paruošta, paleisti šildymą paprasta – tereikia atsukti keletą sklendžių, fiksuoti prietaisų parodymus. Tą turi atl...
nuotrauka
2019-09-26 11:08
Naujus namus besirenkantys ar juos jau įsigiję naujakuriai turi sustyguoti daugybę procesų, susijusių su apdaila, įrengimu ir interjeru. Penkių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų nuomonės tyrimo rezultatai rodo, kad beveik du trečdaliai jų bent viename iš šių etapų į pagalbą pasitelktų specialistus....
nuotrauka
2019-09-25 15:08
Vyriausybė patvirtino Valstybės pagalbos, tenkančios ūkinę veiklą vykdančiam buto ar kitos patalpos savininkui, įgyvendinančiam daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektą, apskaičiavimo tvarkos aprašą.
nuotrauka
2019-09-24 09:07
Sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) inicijavo susitikimą su Vilniaus miesto pastatų administratoriais. Diskusijoje dalyvavo VŠT gen. direktorius Gerimantas Bakanas, jo pavaduotas Arvydas Darulis, Vilniaus miesto daugiabučių namų ir pastatų administratorių asociacijos prezident...
nuotrauka
2019-09-23 11:48
Gyvenamųjų namų kvartalais virtusios Kretingos rajono sodininkų bendrijos sulaukė kelininkų. Numatoma, kad vien šiemet nauja asfalto danga bus paklota trijų rajono sodininkų bendrijų pagrindinėse gatvėse.
nuotrauka
2019-09-23 11:16
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir UAB „Ignitis“ ginčą, pritarė vartotojo reikalavimams ir įpareigojo bendrovę anuliuoti pateiktą sąskaitą ir susidariusią nepriemoką už elektrą bendrosioms reikmėms, nes jos apskaičiuotos remiantis oficialiai veiklos nevykdan...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai