2019 rugpjūčio 26 d. pirmadienis, 0:25
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Rūšiuojame atliekas – taupome sąvartynams tvarkyti skirtas lėšas

2014-07-23 08:17
Vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai sukuria apie 430 kilogramų atliekų – tai kiek mažiau nei jų sukaupia vidutinis Europos Sąjungos gyventojas. Tačiau gyventojų atliekų rūšiavimo įpročiais, perdirbamu jų kiekiu ir jų panaudojimu energijai gaminti Lietuvai prie Europos Sąjungos standartų teks taikytis pagreitintu tempu.
nuotrauka
www.esparama.lt


Viešosios įstaigos Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) inicijuotos ir bendrovės „Norstar“ atliktos apklausos duomenimis, nuolat atliekas rūšiuoja tik 35 proc. Lietuvos gyventojų, ir tą daro daugiausia vyresnio amžiaus žmonės. Pagrindinė įvardyta nerūšiavimo priežastis – nėra kur namuose laikyti surūšiuotas atsargas.

Net 70 proc. gyventojų svarbus motyvuojantis veiksnys yra prie namų stovintys specialūs konteineriai. Jie tarsi primena apie atliekų rūšiavimo svarbą, ypač jei jiems parinkta nuolat į akiratį patenkanti vieta. PTO komunikacijos projektų vadovė Audronė Viliūtė patvirtina, jog tinkamos ir rūšiuoti skatinančios infrastruktūros trūkumas lemia, kad kaimo vietovėse daugiau kaip pusė apklaustųjų teigia nerūšiuojantys vien dėl to, kad tokie konteineriai yra arba toli, arba jų apskritai nėra.

Tinklalapio rusiuojam.lt duomenimis, Lietuvoje gyventojų surūšiuotoms buitinėms atliekoms mesti skirti konteineriai įrengti beveik 6 tūkstančiuose taškų.

Nerūšiuosi – sumokėsi

Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos At­lie­kų de­par­ta­men­to di­rek­to­rė Vil­ma Ka­ro­sie­nė sako, kad di­džiau­sią atsakomybę dėl pasyvaus gyventojų atliekų rūšiavimo tu­rė­tų pri­siim­ti sa­vi­val­dy­bės, nes joms pa­ves­ta rū­pin­tis veiksmingu at­lie­kų tvar­ky­mu. Jos nuomone, savivaldybėms labai svarbu pradėti taikyti pernai liepą Vyriausybės patvirtintą atliekų tvarkymo įkainio skaičiavimo metodiką, kuri ekonomiškai skatintų žmones rūšiuoti atliekas.

„Iš tam tikro chaoso bus pereita prie tvarkos. Jei­gu gy­ven­to­jas rū­šiuos at­lie­kas ir mes jas į specialų kontei­ne­rį, at­lie­kų tvar­ky­mas jam ne­kai­nuos, o už pri­sta­ty­tas gė­ri­mų pa­kuo­tes dar su­sig­rą­žins ir sumokė­tą užs­ta­tą. Nau­ja sis­te­ma sėk­min­gai veiks tik ta­da, kai bus ne tik su­kur­ta inf­ras­truk­tū­ra, bet ir pradėtos dieg­ti nau­jos mo­kė­ji­mo me­to­di­kos, nau­do­ja­mos ska­ti­namosios priemonės, įrengiami konteineriai ir turima jų aps­kai­ta“, – aiškino V. Karosienė.

Atliekų konteineriai turėtų pilnėti lėčiau įgyvendinus metalinės ir plastikinės taros užstato sistemą, kuri įpareigos parduotuves priimti ne tik stiklinius, bet ir plastikinius butelius bei skardines, padarys šios rūšies tarą tokią pat paklausią, kokie dabar yra alaus buteliai.

Europą teks vytis

Lietuvoje per metus susidaro apie 1,4 mln. tonų komunalinių atliekų. Sukūrus efektyvią jų tvarkymo sistemą, po sep­ty­ne­rių me­tų ve­ža­mos į są­var­ty­nus turėtų su­da­ryti ne dau­giau kaip 35 pro­c. tokių atliekų, o jų perdirbama turėtų būti ne mažiau kaip 65 proc.

Visa reikiama atliekų tvarkymo sistema, kuri šalyje pradėta kurti 2000-aisiais, turi būti baigta iki 2020 me­tų.

Iki tų pačių metų Lietuvoje bus kuriama ir atliekų rūšiavimo sistema. Šiuo metu pra­dė­ti pirkti at­lie­kų rūšiavi­mo ir kompostavi­mo kon­tei­ne­riai in­di­vi­dua­lioms val­doms. Nau­jo fi­nan­si­nio lai­ko­tar­pio ES struktūrinių fondų lė­šo­mis jų pla­nuo­ja­ma pirk­ti dar dau­giau.

Naujausiais „Eurobarometro“ duomenimis, trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų plastiko atliekas, stiklą, popierių ir kartoną rūšiuoja nereguliariai. Dar prasčiau rūšiuojamos pavojingos atliekos (dažai, cheminės medžiagos ir kt.), elektros ir elektroninės įrangos atliekos.

ES valstybėse plastiko atliekas, stiklą, popierių ir kartoną vidutiniškai rūšiuoja devyni iš dešimties gyventojų, kitų rūšių atliekas – apie tris ketvirtadalius ES gyventojų.

Atliekų nerūšiuoja 7 proc. Lietuvos gyventojų ir 3 proc. europiečių, praneša www.esparama.lt.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2019-08-20 14:21
Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia tokius esminius kriterijus: vienam ar dviem jaunuoliams tinkamas buto dydis ir suplanavimas, protingo dydžio jo iš...
nuotrauka
2019-08-16 10:44
Lietuvoje daugėja atvejų, kai būsto nuomininkai ir savininkai savo santykius įtvirtina Nekilnojamojo turto registre (NTR) įregistruodami faktą apie sudarytą būsto nuomos sutartį. Šį registrą tvarkantis Registrų centras ne tik pastebi augančius įregistruojamų sutarčių skaičius, tačiau artėjant rudeni...
nuotrauka
2019-08-16 07:41
Aplinkos ministerijos paskelbtu nauju kvietimu teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą prasideda dar vienas jų renovacijos etapas.
nuotrauka
2019-08-14 13:25
Kretingos rajono savivaldybės sodininkų bendrijų pirmininkai išgirdo gerų žinių – bus rengiamas Tarybos sprendimo projektas dėl likusios nepanaudotos finansinės paramos sodininkų bendrijų infrastruktūros tvarkymui perskirstymo. Be to, sudarytas prioritetinis artimiausiais metais Savivaldybės planuoj...
nuotrauka
2019-08-09 09:43
Daugiau parkavimo vietų, pakilusi nekilnojamojo turto vertė, erdvesnis ir tvarkingesnis kiemas – tokiais privalumais džiaugiasi daugiabučių kiemų tvarkymo programa „Svajonių kiemas“ pasinaudoję kauniečiai. Prieš beveik dvejus metus Kauno savivaldybės pasiūlytu įrankiu ir finansine parama pasinaudojo...
nuotrauka
2019-08-08 15:36
Sienas griauti galima. Tačiau reikia žinoti, kokias ir kaip. Apie tai – Statybos inspekcija.
nuotrauka
2019-08-08 12:01
Lietuvos miestuose ir miesteliuose – vis daugiau galimybių kasdieniam susisiekimui patogiai naudotis dviračiu. Nauji pėsčiųjų ir dviračių takai, tiesiami arba rekonstruojami panaudojant Europos Sąjungos fondų investicijas, jau įrengti 20-yje savivaldybių, dar 27 savivaldybių projektai baigiami įgyve...
nuotrauka
2019-08-07 15:02
„Kauno švara“ kartu su Kauno miesto savivaldybe džiaugiasi sėkminga vaizdo kamerų akcijos pradžia: šalia bendrojo naudojimo konteinerių įrengtos kameros fiksuoja viešosios tvarkos pažeidėjus, o Kauno miesto policija ir Viešosios tvarkos skyrius pagal vaizdo kamerų duomenis pradėjo juos drausminti pi...
nuotrauka
2019-08-07 10:01
Seimo nariai ir ekspertai antradienį parengė vidaus reikalų ministro įsakymo projektą, įgyvendinantį Tabako kontrolės įstatymo pataisas, susijusias su kylančiais konfliktais dėl rūkymo balkonuose. Pagal praėjusiais metais balandį darytą „Spinter“ apklausą, 52 proc. Lietuvos žmonių pritartų visiškam ...
nuotrauka
2019-08-02 09:32
Aplinkos projektų valdymo agentūra baigė vertinti paraiškas vieno-dviejų butų gyvenamųjų namų modernizavimui. Patvirtinta beveik 300 paraiškų.
nuotrauka
2019-07-31 10:20
Gyva, realiai tarpusavyje komunikuojanti bendruomenė yra tas socialinis reiškinys, kuris miegamąjį mikrorajoną paverčia miesto dalimi, į kurią žmonės sugrįžta ne pernakvoti, bet gyvena. Vilniuje Pilaitė yra retas pavyzdys, kai keliems iniciatyviems žmonėms pavyko sukurti pozityvią kaimynų bendruomen...
nuotrauka
2019-07-30 14:07
Nuo rugpjūčio 1 d. vartotojas, planuojantis savo elektros įrenginius prijungti prie elektros tinkų, kartu su paraiška tinklų operatoriui turės pateikti ir vartotojo objekto statybą leidžiantį dokumentą.
nuotrauka
2019-07-30 10:06
Chaotiška miestų plėtra turi neigiamos įtakos natūralioms ekosistemoms. Integruotas požiūris į urbanizaciją, saugant gamtinius išteklius, skatina investuoti į ekosistemų atkūrimą, taip padeda padidinti miestų atsparumą gamtinėms nelaimėms, mažinti oro taršą ir kitą miestų neigiamą poveikį aplinkai b...
nuotrauka
2019-07-24 11:44
Iki 2022 m. lapkričio 30 d. suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose namuose (3-jų ir daugiau aukštų) turėtų nelikti. Tai primena Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau - Taryba), nes tokie balionai dėl sprogimo tikimybės kilus gaisrui ypač nesaugūs naudoti.
nuotrauka
2019-07-22 09:37
Nuo pat pavasario puoselėjate savo daržą, šiltnamį ar sodą, o gal tik vazonėlyje ant palangės auginate prieskonines žoleles? Nepaisant turimos patirties sodininkystėje, ją praturtinti ir gausesnį derlių užauginti galite pasinaudoję išmaniuoju telefonu.
nuotrauka
2019-07-10 15:59
Vilniuje vyksta ekspertų ir visų RU:RBAN miestų partnerių susitikimas. Dvi dienas dirbsiantys septynių Europos miestų specialistai ir ekspertai analizuos veikiančias Vilniaus bendruomeninių daržų iniciatyvas ir teiks pasiūlymus dėl naujai besikuriančių miesto darželių, dalysis savo miestuose vykdoma...
nuotrauka
2019-07-10 15:36
Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.
nuotrauka
2019-07-09 11:52
Nuo metų pradžios jau daugiau nei 1200 gyventojų pateikė pranešimus (PRC912 forma) apie patirtas išlaidas už jiems atliktas pastatų, lengvųjų automobilių remonto ar vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas.
nuotrauka
2019-07-03 16:44
Nuo liepos pradžios gyventojams, norintiems įsirengti iki 30 kilovatų (kW) galios saulės elektrines, taikomos supaprastintos procedūros, atsisakant perteklinių leidimų. Iki šiol tokia tvarka buvo taikoma tik iki 5 kW galios elektrines įsirengiantiems gyventojams.
nuotrauka
2019-07-03 16:29
Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – Agentūra) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą dėl paskutinio kvietimo teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimui gautų projektų įgyvendinimo.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...