2019 gruodžio 8 d. sekmadienis, 3:19
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Rūšiuojame atliekas – taupome sąvartynams tvarkyti skirtas lėšas

2014-07-23 08:17
Vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai sukuria apie 430 kilogramų atliekų – tai kiek mažiau nei jų sukaupia vidutinis Europos Sąjungos gyventojas. Tačiau gyventojų atliekų rūšiavimo įpročiais, perdirbamu jų kiekiu ir jų panaudojimu energijai gaminti Lietuvai prie Europos Sąjungos standartų teks taikytis pagreitintu tempu.
nuotrauka
www.esparama.lt


Viešosios įstaigos Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) inicijuotos ir bendrovės „Norstar“ atliktos apklausos duomenimis, nuolat atliekas rūšiuoja tik 35 proc. Lietuvos gyventojų, ir tą daro daugiausia vyresnio amžiaus žmonės. Pagrindinė įvardyta nerūšiavimo priežastis – nėra kur namuose laikyti surūšiuotas atsargas.

Net 70 proc. gyventojų svarbus motyvuojantis veiksnys yra prie namų stovintys specialūs konteineriai. Jie tarsi primena apie atliekų rūšiavimo svarbą, ypač jei jiems parinkta nuolat į akiratį patenkanti vieta. PTO komunikacijos projektų vadovė Audronė Viliūtė patvirtina, jog tinkamos ir rūšiuoti skatinančios infrastruktūros trūkumas lemia, kad kaimo vietovėse daugiau kaip pusė apklaustųjų teigia nerūšiuojantys vien dėl to, kad tokie konteineriai yra arba toli, arba jų apskritai nėra.

Tinklalapio rusiuojam.lt duomenimis, Lietuvoje gyventojų surūšiuotoms buitinėms atliekoms mesti skirti konteineriai įrengti beveik 6 tūkstančiuose taškų.

Nerūšiuosi – sumokėsi

Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos At­lie­kų de­par­ta­men­to di­rek­to­rė Vil­ma Ka­ro­sie­nė sako, kad di­džiau­sią atsakomybę dėl pasyvaus gyventojų atliekų rūšiavimo tu­rė­tų pri­siim­ti sa­vi­val­dy­bės, nes joms pa­ves­ta rū­pin­tis veiksmingu at­lie­kų tvar­ky­mu. Jos nuomone, savivaldybėms labai svarbu pradėti taikyti pernai liepą Vyriausybės patvirtintą atliekų tvarkymo įkainio skaičiavimo metodiką, kuri ekonomiškai skatintų žmones rūšiuoti atliekas.

„Iš tam tikro chaoso bus pereita prie tvarkos. Jei­gu gy­ven­to­jas rū­šiuos at­lie­kas ir mes jas į specialų kontei­ne­rį, at­lie­kų tvar­ky­mas jam ne­kai­nuos, o už pri­sta­ty­tas gė­ri­mų pa­kuo­tes dar su­sig­rą­žins ir sumokė­tą užs­ta­tą. Nau­ja sis­te­ma sėk­min­gai veiks tik ta­da, kai bus ne tik su­kur­ta inf­ras­truk­tū­ra, bet ir pradėtos dieg­ti nau­jos mo­kė­ji­mo me­to­di­kos, nau­do­ja­mos ska­ti­namosios priemonės, įrengiami konteineriai ir turima jų aps­kai­ta“, – aiškino V. Karosienė.

Atliekų konteineriai turėtų pilnėti lėčiau įgyvendinus metalinės ir plastikinės taros užstato sistemą, kuri įpareigos parduotuves priimti ne tik stiklinius, bet ir plastikinius butelius bei skardines, padarys šios rūšies tarą tokią pat paklausią, kokie dabar yra alaus buteliai.

Europą teks vytis

Lietuvoje per metus susidaro apie 1,4 mln. tonų komunalinių atliekų. Sukūrus efektyvią jų tvarkymo sistemą, po sep­ty­ne­rių me­tų ve­ža­mos į są­var­ty­nus turėtų su­da­ryti ne dau­giau kaip 35 pro­c. tokių atliekų, o jų perdirbama turėtų būti ne mažiau kaip 65 proc.

Visa reikiama atliekų tvarkymo sistema, kuri šalyje pradėta kurti 2000-aisiais, turi būti baigta iki 2020 me­tų.

Iki tų pačių metų Lietuvoje bus kuriama ir atliekų rūšiavimo sistema. Šiuo metu pra­dė­ti pirkti at­lie­kų rūšiavi­mo ir kompostavi­mo kon­tei­ne­riai in­di­vi­dua­lioms val­doms. Nau­jo fi­nan­si­nio lai­ko­tar­pio ES struktūrinių fondų lė­šo­mis jų pla­nuo­ja­ma pirk­ti dar dau­giau.

Naujausiais „Eurobarometro“ duomenimis, trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų plastiko atliekas, stiklą, popierių ir kartoną rūšiuoja nereguliariai. Dar prasčiau rūšiuojamos pavojingos atliekos (dažai, cheminės medžiagos ir kt.), elektros ir elektroninės įrangos atliekos.

ES valstybėse plastiko atliekas, stiklą, popierių ir kartoną vidutiniškai rūšiuoja devyni iš dešimties gyventojų, kitų rūšių atliekas – apie tris ketvirtadalius ES gyventojų.

Atliekų nerūšiuoja 7 proc. Lietuvos gyventojų ir 3 proc. europiečių, praneša www.esparama.lt.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2019-12-06 11:39
Būsto energijos taupymo agentūrai (BETA) paskelbus kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai, sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ragina daugiabučių namų savininkus ir bendrijas pasinaudoti šia galimybe ir modernizuoti vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas.
nuotrauka
2019-12-06 11:10
Kalėdinės nuotaikos jau pradėjo spalvinti mūsų kasdienybę, o mintys ėmė suktis apie šventines dekoracijas, vaišes, dovanas ir, žinoma, Kalėdų eglutės puošimą. Kartu stebimas ir augantis susidomėjimas gražiausioms metų šventėms ruoštis bei jas švęsti tvariai – taip, kad būtų padaroma kuo mažiau žalos...
nuotrauka
2019-12-06 10:03
Vilniaus miesto Taryba šią savaitę pritarė sprendimui toliau tęsti penktus metus vykdomą projektą, kurio metu daugiabučių gyvenamųjų namų, esančių Senamiestyje ir jo apsaugos zonoje savininkai gali gauti dalinį finansavimą fasadų elementų tvarkymo darbams atlikti. 2020 metų programos planuojama skir...
nuotrauka
2019-12-05 14:10
Aplinkos ministerijos parengtas Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektas, kuriuo siūloma pakeisti šiuo metu galiojantį Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą, sukėlė daug diskusijų.
nuotrauka
2019-12-04 09:08
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) įvertino gautas paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ir kt.) panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-11-29 08:44
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino UAB „Ignitis" elektros energijos tarifus buitiniams vartotojams, kurie bus taikomi nuo 2020 m. sausio 1 d. Vidutiniškai elektros energijos tarifai buitiniams vartotojams auga apie 14,7 proc.
nuotrauka
2019-11-28 11:52
Seimo Žmogaus teisių komitetas pritarė Tomo Tomilino, Antano Vinkaus ir kitų Seimo narių parengtam įstatymo projektui, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių gyvenamųjų namų balkonuose, jei bent vienas daugiabučio namo gyventojas tam prieštarauja. Tokiu būdu Seime žengtas dar vienas svarbus žin...
nuotrauka
2019-11-26 12:05
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gyventojams primena apie pareigą iki š.m. gruodžio 16 d. pateikti nekilnojamojo turto (NT), kurio vertė viršija 220 tūkst. eurų, mokesčio (NTM) deklaracijas ir sumokėti mokestį už 2019 metus.
nuotrauka
2019-11-22 10:37
Du iš trijų Lietuvos gyventojų gyvena 1961–1990 m. pastatytuose daugiabučiuose, kuriuos anksčiau ar vėliau teks atnaujinti. Pokyčių laukia ir daugybė senesnių individualių namų, kuriuose problemos – kone identiškos.
nuotrauka
2019-11-21 14:09
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. lapkričio 21 d. BETA priima paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.
nuotrauka
2019-11-18 13:43
Nuo ateinančių metų įsigaliosianti ES Pastatų energinio efektyvumo direktyva (toliau – Direktyva) numato, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius...
nuotrauka
2019-11-18 10:25,      papildyta 2019-11-18 14:10, Papildyta „Baltijos liftų“ komentaru
Trečiadienio, lapkričio 13 d., rytą Vilniuje, požeminės perėjos prie Karoliniškių poliklinikos lifte užstrigo du garbaus amžiaus žmonės. Bandymas jiems padėti parodė, kokie pažeidžiami esame ištikus bėdai, o tarnybos, sukurtos padėti, vykdo tik jiems nurodytas, apibrėžtas funkcijas.
nuotrauka
2019-11-15 10:45
Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmuose išnagrinėta administracinė byla pagal pareiškėjos UAB „Branda LT“ skundą atsakovui Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ir ministerijos Klaipėdos departamentui dėl 2018 m. spalio 25 d. patikrinimo akto panaikinimo...
nuotrauka
2019-11-15 10:31
Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius tarp sodininkų bendrijų ir kitų fizinių ar juridinių asmenų, patikslinti nuostatas, susijusias su sodininkų bendrijai nepriklausančių, bet sodo sklypą įsigijusių, asmenų statusu, teisėmis ir pareigomis...
nuotrauka
2019-11-15 10:22
Neretai to paties pastato gyventojai skundžiasi, jog vieni gyvena pernelyg karštai ir priversti atverti langus, o kitų butuose pernelyg vėsu. AB „Panevėžio energija“ teigia, kad tai daugelio senos statybos daugiabučių namų problema, jos priežastis – seni, neturintys šiuolaikinių šilumos reguliavimo ...
nuotrauka
2019-11-15 09:48
Šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyje esančiuose mikrorajonuose normas viršijantis dirvožemio užterštumas chromu bus tiriamas ir prokuratūroje.
nuotrauka
2019-11-14 12:15
Požeminė pėsčiųjų ir dviratininkų perėja suprojektuota po vieno kelio geležinkeliu, kuris kerta Iešmininkų gatvės jungtį su Prūsų ir Šaltkalvių gatvėmis.
nuotrauka
2019-11-14 09:55
Šnipiškės sparčiai atgimsta – Širvintų gatvė taps viena pirmųjų bendrojo naudojimo erdve, per kurią nusidrieks naujas dviračių takas ir šaligatvis, o šalia jų atsiras viešoji erdvė su sporto ir žaidimų aikštele. Šia gatve dalinsis pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai. Apie 700 metrų ilgio gatvėje ...
nuotrauka
2019-11-13 13:51
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antikorupciniu požiūriu įvertino Seime registruotą daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą. Nustatyta, kad projekte numatytoms procedūroms stinga aiškumo ir išsamumo, nepakankamas dėmesys skiriamas daugiabučių administratorių atrankai, j...
nuotrauka
2019-11-11 10:02
Išmanusis apšvietimas, automatiniai langai, papildomos pramogų sistemos — be šių elementų neįsivaizduojame išmaniųjų namų. Ir nors vis labiau populiarėjančios inovacijos padeda tausoti energiją, visi šie prietaisai anksčiau ar vėliau pavirsta atliekomis. Kaip su jomis tvarkomės?

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai