2019 liepos 18 d. ketvirtadienis, 20:58
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„Swedbank“ personalo departamento direktorė Milda Autukaitė: Metinis darbuotojų veiklos vertinimas – kada jis turi prasmės?

2015-02-03 08:39
Pasibaigus metams ir prasidėjus naujiems, daugybė įmonių bruzda planuodamos veiklą, nustatydamos individualius tikslus bei vertindamos darbuotojus. Vienose įmonėse tai daroma nuoširdžiai, kitose žinant, kad tokia praktika ir nieko nepakeisi – pildomi dokumentai, rašomi rašinėliai apie kompetencijas, ir pasakojama, kad buvai kiek geresnis, nei iš tikrųjų esi.
nuotrauka
Pasibaigus metams ir prasidėjus naujiems, daugybė įmonių bruzda planuodamos veiklą, nustatydamos individualius tikslus bei vertindamos darbuotojus. Asociatyvi portalo nuotr.


Dar įdomiau, kai veiklos valdymo procesai iki šiol turi atestacijos pavadinimą arba jos prieskonį. Tradicinis veiklos valdymo procesas, koks iki šiol buvo aprašinėjamas personalo valdymo vadovėliuose, atrodo taip: darbuotojas su vadovu, įvertinę praėjusius metus, pakalba apie ateinančius metus ir sukerta rankomis. Tada metų eigoje prisimena, ką buvo susitarę, ir peržiūri, arba ne – kaip čia spėti, kai tiek darbų aplink. Bet koks stabtelėjimas metų eigoje tampa prabangos dalyku. Metai prabėgami finišo link kaip maratone, tuomet metų pabaigoje vėl susėdama – peržiūrima, jei randama ir prisimenama, kas buvo sutarta, draugiškai pritariama, kad daug kas jau neaktualu, padiskutuojama, įvertinama ir vėl suplanuojama.

Ir neretai apninka savotiškas tuštumo jausmas – kam visa tai? Laiko tiek įdėta, o naudos?! Pažįstama? Norint to jausmo išvengti, siūlau kelias įžvalgas iš savo patirties – į ką verta atkreipti dėmesį ir ko geriau tikrai vengti.

Bėgant ilgą distanciją – sveika ir stabtelėti

Atvertus pirmą pasitaikiusį verslo leidinį arba nuėjus į vadybos konferenciją, vieni pagrindinių akcentų yra aplinkos dinamiškumas, didelis greitis, būtinybė organizacijoms prisitaikyti ir gebėjimas greitai keistis. Kyla natūralus klausimas – kodėl mes, viena ranka maišydami nuolatinių pokyčių sriubą, vis dar tikime, kad metiniai veiklos valdymo procesai yra efektyvūs?

Žinoma, vienas iš pasirinkimų yra atskirti realybę nuo proceso – realybė teka savo vaga, procesas savo. Sutirštinus spalvas tai jau primintų ne vieną populiarų serialą apie absurdiškas realybes iš biurų gyvenimo. Kitas pasirinkimas – priimti iššūkį ir stengtis, kad įmonės veiklos valdymas taptų mūsų kasdienybės dalimi. Kad taptų toks natūralus, jog mes jau nesuvoktumėme jo kaip atskiro proceso.

Kaip tai padaryti? Vieno ir paprasto atsakymo, žinoma, čia negali būti, bet sąmoningas noras to siekti jau yra labai sveikintinas dalykas. Tad besirengiant bėgti ir pradėjus bėgti ilgesnes distancijas svarbu turėti nuolatinius tarpinius stabtelėjimus. Kad būtų galima ramiai apsižvalgyti, kur esi, ir susivokti, kur laukia kitas atžymos taškas.

Darbuotojų vertinimas – ar naudinga?

Natūrali veiklos valdymo proceso dalis yra ir darbuotojų vertinimas. Juk taip smagu yra visus sugrupuoti ir sudėlioti į lentynėles. Tuomet viskas aišku, tuomet saugu, nes kiekvienas turi savo etiketę. Darbuotojų vertinimas naudingas tiek, kiek tai yra priemonė dalintis grįžtamuoju ryšiu ir padeda aptarti, kaip mums sekasi. Vertinimas turi būti sutariamas arba bent jau labai rimtai aptariamas, o ne vienašališkai nusprendžiamas.

Tačiau ar tikrai tikime, kad visus darbuotojus galime suskirstyti pagal „normalinio“ pasiskirstymo skalę? O gal valdydami šiuolaikines darbuotojų ugdymo galimybes ir pasiekę aukštą vadybos lygį sugebėtume išugdyti daugumą tinkamoje vietoje įdarbintų darbuotojų?

Man daug priimtinesnis yra antrasis teiginys. Su šypsena pagalvoju, kas būtų, jei, tarkim, turėtumėme užduotį įvertinti ir sukategorizuoti savo šeimos narius. Arba draugus. Tad nors mokyklų praktikos mums ir lengvai suprantamos, tačiau klausimas peršasi savaime – ar dar ilgai jos turi būti taikytinos šiuolaikinėse organizacijose.

Kada veiklos valdymas yra prasmingas?

Žinoma, didelėse organizacijose be tam tikros struktūros ir rėmo suvaldyti veiklą yra sudėtinga. Būtų naivu tikėtis, kad pora tūkstančių darbuotojų viską supras kaip vienas, patys išsiaiškins, ką jiems daryti, ir tai atliks puikiai, kad pateisintų organizacijos lūkesčius ir poreikius.

Tad kažko reikia. O ko? Iš patirties galiu pasakyti, jog veiklos valdymo procesas organizacijoms naudingas ir prasmingas, jei jis padeda nustatyti kryptį visoje organizacijoje ir įprasminti kiekvieno darbuotojo veiklą. Jei leidžia akimirkai sustoti, ramiai pagalvoti ir visoje organizacijoje visiems sutarti dėl tikslų, tobulėjimo ir ambicijų. Jei padeda suprasti – kaip sekasi ir kokie mūsų pačių norai. Jei leidžia geriau pažinti organizaciją – jos darbuotojų potencialą ir įmonės veiklą. Jei galime juo naudotis kaip įrankiu kasdien, palaikydami gyvus, greitus ir savalaikius susitarimus. Ir jei naudodamiesi tuo procesu jaučiame, jog organizacijoje dirbame prasmingai.

Baigdama dar norėčiau grįžti prie šeimos metaforos. Šeimose mes dažnai laikomės nerašytų tradicijų, kaip sutariame dėl įvairių dalykų ir kaip dalinamės savo jausmais bei patirtimis. Tad veiklos valdymas galėtų būti suvokiamas kaip analogiška praktika organizacijoje – tai buvimas kartu, kuomet susivienodiname savo požiūrius ir vertybes. Žinoma, kartais galime ir nesutarti. Bet tai tik ženklas, kad reikia dar vieno, gilesnio pokalbio, praneša „Swedbank“.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-07-18 16:41
LR Specialiųjų tyrimų tarnyba (toliau – STT) Lietuvos architektų rūmams (toliau – Rūmai) pateikė antikorupcinio vertinimo išvadą dėl architektų atestavimo ir teisės pripažinimo organizavimo bei jų veiklos priežiūros. STT nenustatė nuostatų, kurios sudarytų tiesiogines sąlygas korupcijai kilti.
nuotrauka
2019-07-18 16:07
Viena iš Panevėžio profesinio rengimo centro krypčių – statybininkų rengimas. Tam pritaikyta moderni praktinio mokymo bazė – įkurtas Statybos sektorinis praktinio mokymo centras. Jame sudarytos sąlygos rengti aukštos kvalifikacijos statybos specialistus.
nuotrauka
2019-07-18 15:45
AB „Kauno energija“ priklausančioje Noreikiškių katilinėje pradedamas įrengti naujas biokuro katilas, įgalinsiantis katilinę lanksčiau ir ekonomiškiau veikti vasaros režimu.
nuotrauka
2019-07-18 15:31
„Lietuvos geležinkelių“ grupės bendrovė „LG CARGO“ pasirašė ilgalaikio bendradarbiavimo susitarimą su Lietuvoje skaldą gaminančia bendrove „Milsa“. Planuojama, jog trejus metus geležinkelių transportu kasmet bus vežama iki 2 mln. šios bendrovės pagamintos skaldos.
nuotrauka
2019-07-18 14:42
Kitų metų pavasarį šalia Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos turėtų atsirasti tarptautinius standartus atitinkantis futbolo stadionas.
nuotrauka
2019-07-18 12:24
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) liepą paskelbė aukštųjų mokyklų absolventų įsidarbinamumo analizę, aiškiai parodančią – geriausiai darbo rinkoje sekasi baigusiems STEM (gamtos mokslai, technologijos, inžinerija, matematika) krypčių studijas. Vis dėlto, nemažai norinčių pakli...
nuotrauka
2019-07-18 12:15
Gavusi Seimo nario Broniaus Matelio prašymą išnagrinėti du Panevėžio miesto savivaldybės projektus – Laisvės aikštės su prieigomis ir Senvagės sutvarkymą – Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) piktnaudžiavimo ir neracionalaus lėšų naudojimo neaptiko.
nuotrauka
2019-07-18 09:29
Antstolių ir bankroto administratorių varžytynėse, savivaldybių bei Turto banko organizuojamuose aukcionuose šiemet buvo parduota turto už 50,9 mln. eurų arba beveik penktadaliu daugiau nei praėjusių metų pirmąjį pusmetį, kai parduoto turto vertė siekė 43,2 mln. eurų.
nuotrauka
2019-07-17 17:06
Liepos 17 d. LR Seime įvyko Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) kartu grupe Seimo narių organizuota konferencija tema – Statybininko kortelės nauda valstybei, darbuotojams ir darbdaviams.
nuotrauka
2019-07-17 10:31
Šiandien, liepos 17 d., popiet Seime vyksta konferencija, kurioje diskutuojama, „Kuo privaloma Statybininko kortelė naudinga valstybei, darbuotojams ir darbdaviams?“
nuotrauka
2019-07-17 09:41
Verslo atstovų, ypač smulkiųjų įmonių savininkų, nuomone, darbo rinkoje trūksta žemesnės kvalifikacijos darbuotojų, o reikalavimai jiems vis didėja. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto Ekonomikos inžinerijos katedros mokslininkai atliko darbdavių sociologinę apkl...
nuotrauka
2019-07-17 08:24
Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė Gargždų sporto ir sveikatingumo komplekso statybos bei valdymo viešosios ir privačios partnerystės būdu konkursą. Tokiu būdu Savivaldybė nori pirkti paslaugą, leisiančią sukurti ir padidinti vidaus sporto bazių infrastruktūrą, sudaryti tinkamas sportavimo sąlyga...
nuotrauka
2019-07-16 13:15
Nuo vakar, liepos 15 d., iki rugsėjo 16 d. Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priima juridinių asmenų paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-07-16 12:07
Seimas ratifikavo 2018 m. gruodžio 7 d. Kijeve pasirašytą LR Vyriausybės ir Ukrainos Ministrų Kabineto susitarimą dėl įdarbinimo ir bendradarbiavimo darbo migracijos srityje. Už tai numatantį įstatymą balsavo 98 Seimo nariai.
nuotrauka
2019-07-16 11:41
„Lietuvos geležinkeliai“ liepos 8 d. kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydami pripažinti Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) birželio 7 d. patikrinimo ataskaitą neteisėta ir ją panaikinti.
nuotrauka
2019-07-15 11:44
Palyginti su 2018 m., mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius labiausiai padidėjo statybos (nuo 2 iki 5 atvejų arba 2,5 karto), žemės ūkio (padidėjo 2 atvejais), apdirbamosios gamybos (nuo 4 iki 5 atvejų) EVR įmonėse, skelbia Valstybinė darbo inspekcija, lygindama šių ir praėjusių metų duomenis...
nuotrauka
2019-07-15 10:12
Įgyvendinant darnaus judumo mieste planą ir skatinant naudoti ekologiškas transporto priemones bei mažinti oro taršą mieste, Vilniuje netoli magistralinių kelių planuojama įrengti 5 viešąsias didelės galios elektromobilių įkrovimo stoteles. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2019-07-12 09:41
Liepos 17 d., trečiadienį, 13 val. Konstitucijos salėje (Seimo I rūmai) vyks Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos ir Lietuvos statybininkų asociacijos rengiama konferencija „Kuo privaloma Statybininko kortelė naudinga valstybei, darbuotojams ir darbdaviams?“
nuotrauka
2019-07-11 15:04
Darbo skelbimuose darbdaviai privalės nurodyti siūlomą darbo užmokestį. Taip nusprendė Seimas, priėmęs atitinkamas Darbo kodekso pataisas.
nuotrauka
2019-07-11 13:11
Griūvantį gamybinį pastatą moderniu kūrybinių industrijų centru Šiauliuose turėjęs paversti projektas pats pradėjo byrėti 2014 metais. O Šiauliams grasinama įspūdingomis teismų priteistomis sumomis.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...