2019 spalio 15 d. antradienis, 0:17
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„Swedbank“ personalo departamento direktorė Milda Autukaitė: Metinis darbuotojų veiklos vertinimas – kada jis turi prasmės?

2015-02-03 08:39
Pasibaigus metams ir prasidėjus naujiems, daugybė įmonių bruzda planuodamos veiklą, nustatydamos individualius tikslus bei vertindamos darbuotojus. Vienose įmonėse tai daroma nuoširdžiai, kitose žinant, kad tokia praktika ir nieko nepakeisi – pildomi dokumentai, rašomi rašinėliai apie kompetencijas, ir pasakojama, kad buvai kiek geresnis, nei iš tikrųjų esi.
nuotrauka
Pasibaigus metams ir prasidėjus naujiems, daugybė įmonių bruzda planuodamos veiklą, nustatydamos individualius tikslus bei vertindamos darbuotojus. Asociatyvi portalo nuotr.


Dar įdomiau, kai veiklos valdymo procesai iki šiol turi atestacijos pavadinimą arba jos prieskonį. Tradicinis veiklos valdymo procesas, koks iki šiol buvo aprašinėjamas personalo valdymo vadovėliuose, atrodo taip: darbuotojas su vadovu, įvertinę praėjusius metus, pakalba apie ateinančius metus ir sukerta rankomis. Tada metų eigoje prisimena, ką buvo susitarę, ir peržiūri, arba ne – kaip čia spėti, kai tiek darbų aplink. Bet koks stabtelėjimas metų eigoje tampa prabangos dalyku. Metai prabėgami finišo link kaip maratone, tuomet metų pabaigoje vėl susėdama – peržiūrima, jei randama ir prisimenama, kas buvo sutarta, draugiškai pritariama, kad daug kas jau neaktualu, padiskutuojama, įvertinama ir vėl suplanuojama.

Ir neretai apninka savotiškas tuštumo jausmas – kam visa tai? Laiko tiek įdėta, o naudos?! Pažįstama? Norint to jausmo išvengti, siūlau kelias įžvalgas iš savo patirties – į ką verta atkreipti dėmesį ir ko geriau tikrai vengti.

Bėgant ilgą distanciją – sveika ir stabtelėti

Atvertus pirmą pasitaikiusį verslo leidinį arba nuėjus į vadybos konferenciją, vieni pagrindinių akcentų yra aplinkos dinamiškumas, didelis greitis, būtinybė organizacijoms prisitaikyti ir gebėjimas greitai keistis. Kyla natūralus klausimas – kodėl mes, viena ranka maišydami nuolatinių pokyčių sriubą, vis dar tikime, kad metiniai veiklos valdymo procesai yra efektyvūs?

Žinoma, vienas iš pasirinkimų yra atskirti realybę nuo proceso – realybė teka savo vaga, procesas savo. Sutirštinus spalvas tai jau primintų ne vieną populiarų serialą apie absurdiškas realybes iš biurų gyvenimo. Kitas pasirinkimas – priimti iššūkį ir stengtis, kad įmonės veiklos valdymas taptų mūsų kasdienybės dalimi. Kad taptų toks natūralus, jog mes jau nesuvoktumėme jo kaip atskiro proceso.

Kaip tai padaryti? Vieno ir paprasto atsakymo, žinoma, čia negali būti, bet sąmoningas noras to siekti jau yra labai sveikintinas dalykas. Tad besirengiant bėgti ir pradėjus bėgti ilgesnes distancijas svarbu turėti nuolatinius tarpinius stabtelėjimus. Kad būtų galima ramiai apsižvalgyti, kur esi, ir susivokti, kur laukia kitas atžymos taškas.

Darbuotojų vertinimas – ar naudinga?

Natūrali veiklos valdymo proceso dalis yra ir darbuotojų vertinimas. Juk taip smagu yra visus sugrupuoti ir sudėlioti į lentynėles. Tuomet viskas aišku, tuomet saugu, nes kiekvienas turi savo etiketę. Darbuotojų vertinimas naudingas tiek, kiek tai yra priemonė dalintis grįžtamuoju ryšiu ir padeda aptarti, kaip mums sekasi. Vertinimas turi būti sutariamas arba bent jau labai rimtai aptariamas, o ne vienašališkai nusprendžiamas.

Tačiau ar tikrai tikime, kad visus darbuotojus galime suskirstyti pagal „normalinio“ pasiskirstymo skalę? O gal valdydami šiuolaikines darbuotojų ugdymo galimybes ir pasiekę aukštą vadybos lygį sugebėtume išugdyti daugumą tinkamoje vietoje įdarbintų darbuotojų?

Man daug priimtinesnis yra antrasis teiginys. Su šypsena pagalvoju, kas būtų, jei, tarkim, turėtumėme užduotį įvertinti ir sukategorizuoti savo šeimos narius. Arba draugus. Tad nors mokyklų praktikos mums ir lengvai suprantamos, tačiau klausimas peršasi savaime – ar dar ilgai jos turi būti taikytinos šiuolaikinėse organizacijose.

Kada veiklos valdymas yra prasmingas?

Žinoma, didelėse organizacijose be tam tikros struktūros ir rėmo suvaldyti veiklą yra sudėtinga. Būtų naivu tikėtis, kad pora tūkstančių darbuotojų viską supras kaip vienas, patys išsiaiškins, ką jiems daryti, ir tai atliks puikiai, kad pateisintų organizacijos lūkesčius ir poreikius.

Tad kažko reikia. O ko? Iš patirties galiu pasakyti, jog veiklos valdymo procesas organizacijoms naudingas ir prasmingas, jei jis padeda nustatyti kryptį visoje organizacijoje ir įprasminti kiekvieno darbuotojo veiklą. Jei leidžia akimirkai sustoti, ramiai pagalvoti ir visoje organizacijoje visiems sutarti dėl tikslų, tobulėjimo ir ambicijų. Jei padeda suprasti – kaip sekasi ir kokie mūsų pačių norai. Jei leidžia geriau pažinti organizaciją – jos darbuotojų potencialą ir įmonės veiklą. Jei galime juo naudotis kaip įrankiu kasdien, palaikydami gyvus, greitus ir savalaikius susitarimus. Ir jei naudodamiesi tuo procesu jaučiame, jog organizacijoje dirbame prasmingai.

Baigdama dar norėčiau grįžti prie šeimos metaforos. Šeimose mes dažnai laikomės nerašytų tradicijų, kaip sutariame dėl įvairių dalykų ir kaip dalinamės savo jausmais bei patirtimis. Tad veiklos valdymas galėtų būti suvokiamas kaip analogiška praktika organizacijoje – tai buvimas kartu, kuomet susivienodiname savo požiūrius ir vertybes. Žinoma, kartais galime ir nesutarti. Bet tai tik ženklas, kad reikia dar vieno, gilesnio pokalbio, praneša „Swedbank“.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-10-14 10:38
Lapkričio pabaigoje Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyks aukcionai, kurių metu bus parduotas jo nuosavybės teise valdomas nekilnojamasis turtas. Už turtą gautos lėšos bus investuojamos į universiteto infrastruktūros gerinimą – sudarant sąlygas mokslininkams vykdyti aktualius tyrimus, o studentam...
nuotrauka
2019-10-14 10:28
10 proc. tvariosios energetikos verslo atstovų sudaro moterys – šiuos duomenis atskleidė pirmą kartą atlikta tokio pobūdžio 800 europiečių verslininkų profilių analizė. „EIT InnoEnergy“, visą Europą apimančio tvariosios energetikos inovacijų skatinimo tinklo, inicijuotas tyrimas taip pat parodė, jog...
nuotrauka
2019-10-14 10:01
Ne paslaptis, kad dėl spartėjančio gyvenimo tempo darosi vis sunkiau efektyviai konkuruoti darbo rinkoje. Lietuvoje kas antras darbdavys mano, kad surasti tinkamą darbuotoją yra pakankamai sudėtinga. Vis dėlto, rašoma KTU pranešime, technologijų atnešami pokyčiai, automatizuotos darbo vietos tampa į...
nuotrauka
2019-10-14 09:48
Pirmoji vieta skirta architektų biurui „DO Architects“, projekto autoriai: Gilma Teodora Gylytė, Andrė Baldišiūtė, Sabina Daugėlienė, Algimantas Neniškis, Domantas Baltrūnas, Gediminas Aismontas. Nugalėtojams atiteko 12 tūkst. eurų premija.
nuotrauka
2019-10-11 10:01
Teisingumo ministerijos parengtuose naujuose notarų įkainiuose numatyta, kad jaunoms šeimoms, perkančioms butą už skolintas lėšas, nereikėtų mokėti notarams jokio mokesčio už nekilnojamo turto įkeitimą (hipoteką), o našlaičiams, globojamiems vaikams kai kurios notarų paslaugos būtų nemokamos. Šis te...
nuotrauka
2019-10-11 09:44
Verslo įmonės jau planuoja kitus metus: atnaujinamos strateginės kryptys, planuojami biudžetai, peržiūrimos sutartys su tiekėjais, ieškoma bendradarbiavimo galimybių, padėsiančių prisitaikyti prie kintančių rinkos sąlygų ir klientų lūkesčių. Ekspertai pastebi, kad sprendimai kartais gali būti ir net...
nuotrauka
2019-10-11 09:32
Europos investicijų bankas (EIB) suteikė 12,5 mln. eurų paskolą UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) įkurtai Energijos efektyvumo finansavimo platformai.
nuotrauka
2019-10-11 09:19
Tarptautinė nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovė „Newsec“ kartu su „Redgate Capital“ tarpininkavo parduodant „Skype“ būstinę, įsikūrusią Technopolio mokslų parke, Taline. 6,8 tūkst. kv. m ploto objektą iš „Technopolis Kinnisvara AS“, priklausančio komercinio NT vystytojų Estijoje „Arealis“...
nuotrauka
2019-10-10 14:47
Kauno rajono savivaldybės taryba ketvirtadienį vieningai nepritarė Kauno miesto savivaldybės tarybos siūlymui prijungti prie miesto 99 Kauno rajono kaimus iš 13 seniūnijų.
nuotrauka
2019-10-10 13:42
Per pirmąjį šių metų pusmetį iš šešėlio surinkta 90,9 mln. eurų papildomų mokestinių pajamų, skelbia Vyriausybė.
nuotrauka
2019-10-10 11:59
Vienam Palangos gyventojui tenkanti pradelstų įsiskolinimų suma šiuo metu siekia vidutiniškai 844 eurus, ir tai yra didžiausias rodiklis šalyje, vertinant atskiras savivaldybes, rodo naujai paskelbti „Creditinfo“ duomenys. Mažiausiai skolingi Kelmės rajono gyventojai – vienam gyventojui tenka 46 eur...
nuotrauka
2019-10-10 11:45
Siekiant, kad darbuotojų saugos ir sveikatos bei nelegalaus darbo patikrinimai būtų atliekami rizikingiausiuose subjektuose ir objektuose, Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) rizikos vertinimo sistema turėtų būti tobulinama, o prevencinėms priemonėms reikėtų skirti daugiau dėmesio. Tai atskleidė auk...
nuotrauka
2019-10-10 11:31
Pasaulio ekonomikos forumo (World Economic Forum) paskelbtame 2019 m. konkurencingumo tyrime Lietuva pakilo laipteliu aukštyn ir užima 39-ą vietą tarp 141-os vertintos valstybės.
nuotrauka
2019-10-10 10:53
Šiuo metu viešojoje erdvėje suintensyvėjus diskusijoms dėl naujų mokestinių pasiūlymų, konkrečiai susijusių su žemės sklypų ir statinių (NT) apmokestinimu, Registrų centras pateikia aktualią informaciją NT savininkams apie tai, kaip apskaičiuojamos mokestinės vertės ir pagal ką yra mokami NT mokesči...
nuotrauka
2019-10-10 10:51,      papildyta 2019-10-10 14:01, Atnaujinta informacija. Kauno rajono sprendimas
Grupė Seimo narių kreipiasi į šalies vadovus ragindami Kauno miesto savivaldybės sumanymą prisijungti dalį Kauno rajono teritorijų atmesti kaip „neparuoštą bei rizikingą“ ir „nepradėti jokios šalies vidaus teritorijų chaotiško keitimo procedūros“.
nuotrauka
2019-10-09 16:05
2019 m. bendrojo priėmimo metu į profesinio mokymo įstaigas priimta 17 965 (48 proc.) asmenų, baigusių ar palikusių bendrojo ugdymo įstaigas.
nuotrauka
2019-10-09 13:46
Siekiant palengvinti verslo prieigą prie finansavimo šaltinių, plečiamas UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) paslaugų spektras. INVEGA galės teikti garantijas už naudotos įrangos (įrenginių) įsigijimą, už paslaugų eksporto sandorius ir už obligacijų įsigijimą.
nuotrauka
2019-10-09 09:29,      papildyta 2019-10-09 10:57, Papildyta D. Šlapiko, „Ekonovus“ Kauno regiono padalinio vadovo komentaru
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdyba š.m. birželio mėn. pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl UAB „Ekonovus“ galimo sukčiavimo apgaulingai tvarkant atliekų apskaitą.
nuotrauka
2019-10-08 16:07
Lietuvoje veikiantys darbdaviai, kurie įdarbina Europos Sąjungai nepriklausančių šalių piliečius arba pasitelkia iš kitų šalių laikinai komandiruojamus darbuotojus, nuo lapkričio turės pateikti tik vieną pranešimą apie įdarbinamą užsienietį. Tai bus galima padaryti per „Sodros“ elektroninę draudėjų ...
nuotrauka
2019-10-08 11:51
Nuo 2024 m. sausio 1 d. visi ūkio subjektai Lietuvoje privalės užtikrinti, kad kvapai dėl jų vykdomos veiklos gyvenamosios aplinkos ore neviršytų 5 europinių kvapo vienetų (OUE/m³). Taip siekiama pagerinti netoli pramonės objektų gyvenančių žmonių aplinką. Iki šiol Lietuvoje galioja 8 europinių kvap...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...