2021 balandžio 14 d. trečiadienis, 20:43
Reklama  |  facebook

Techninių specialybių, tiksliųjų mokslų specialistai graibstomi, bet jaunimas renkasi perteklines specialybes

2015-04-06 08:46
Visame pasaulyje technologijos ir aplinka, kurioje gyvename ar dirbame, miestai keičiasi ir auga tokiu greičiu, kad aukštosios mokyklos nespėja ruošti šioms sritims darbuotojų. Tuo skundžiasi ir darbdaviai, nerandantys kvalifikuotų statybininkų, inžinierių ar kitų profesijų specialistų. Kauno technikos kolegijos (KTK) direktoriaus Nerijaus Varno nuomone, studentai dažnai dar neįvertina techninių specialybių potencialo ir pasirinkę lengviausią mokymosi kelią neretai lieka be darbo.
nuotrauka
Kauno technikos kolegijos studentų praktikos darbai. KTK nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technikos kolegija,
YIT, AB
Enerstena grupė, UAB
Kauno tiltai, AB
Achema, AB
Rekonsta, UAB
Tetas, UAB
KTK yra vienintelė Lietuvoje aukštoji mokykla, rengianti tik techninių profesijų specialistus, kurių daugiau nei 80 proc. randa darbą. Kolegijos partnerių sąrašuose – AB „YIT Kausta“, AB „Kauno tiltai“, AB „Achema“, UAB „Enerstena“, UAB „Rekonsta“, UAB „Tetas“ ir kt. 2014 m. pabaigoje pirmą kartą parengtame dalykiniame 70 koleginių studijų krypčių vertinime KTK įsitvirtino trečioje vietoje tarp visų kolegijų ir pirmauja 2-ose studijų kryptyse. 

Didžiausia paklausia – energetikos bei statybos sektoriuose

Po krizės atsigaunantys šalies statybos ir energetikos sektoriai vilioja gerais atlyginimas ir ieško kvalifikuotų specialistų. Tuo tarpu socialinių ir humanitarinių mokslų absolventų yra gausu ir dažnai jie – tiesiog nereikalingi.

„Jauni žmonės renkasi lengviausią kelią ir vengia tiksliųjų mokslų, todėl turime gausybę bedarbių vadybininkų, teisininkų, istorikų, filosofų. Žvelgdami į juos, baksnojame pirštu ir sakome, kad rinkoje nėra darbo vietų. Tačiau jei pažvelgtume į technines specialybes, tiksliuosius mokslus, tai specialistai yra tiesiog graibstomi. Verslo organizacijos jau kelerius metus pageidauja, kad ruoštume daugiau specialistų“, – sako direktorius N. Varnas (nuotraukoje dešinėje).

Pasak jo, kolegija, bendradarbiaudama su savo partneriais – privačiomis kompanijomis ir valstybinėmis organizacijomis, analizuoja partnerių poreikius ir mato, kokiose srityje kyla ir kaip keičiasi specialistų poreikis.

„Pastaraisiais metais geras įsidarbinimo galimybes turi statybos inžinerijos absolventai. Šio sektoriaus specialistų augimą lėmė atsigaunanti statybų rinka. Taip pat galėčiau išskirti paveldo statinių inžineriją, kurios specialistus pradedame rengti 2015 m. ir pastatų automatizavimo (elektronikos technikos) specialistus, kurių poreikis, atsižvelgiant į naujausias, pvz., BIM technologijas ir jų taikymo poreikį, yra jau šiandien“, – teigia direktorius.

Kauno technikos kolegijos Inžinerijos mokslų fakulteto dėstytojo dr. Prano Smolsko teigimu, dauguma pastatų Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse yra statomi pagal senus standartus ir juose diegiama palyginti nedaug automatikos, o apšvietimo, žaibosaugos ir kitos sistemos ne visada atitinka moderniausius šiuolaikinius sprendimus. Tačiau Europos direktyvos numato, kad visi pastatai netrukus turės būti statomi energiškai efektyvūs. Tai praktiškai neįmanoma be minėtų sistemų.

„Pastatų automatizavimo specialistai yra būtini, o jų – labai mažai, todėl Kauno technikos kolegija užpildo šią nišą. Studentai dirba su Europos šalių standartus atitinkančia nauja įranga kolegijos Multidisciplininiame praktinio mokymo centre, todėl ir karjeros galimybės jiems atsiveria visoje Europoje. Šios srities specialistų poreikis tik augs“, – teigia dr. P. Smolskas.

Pasirinkimus lemia stereotipai

Kolegijos direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai dr. Marija Jotautienė teigia, kad šiuo metu sparčiai didėja ir medžiagų apdirbimo inžinerijos darbuotojų poreikis. Tokie specialistai yra tiesiogiai susiję su statybos sektoriumi, kadangi gamina įrangą, kuri montuojama naujai statomuose gamybos ir pramonės objektuose. Tačiau šioje studijų programoje kolegijai vis dar trūksta studentų.

„Partnerių įmonės ir organizacijos jau šiandien gali įdarbinti apie 40 studentų, o baigiančių, deja, turime perpus mažiau. Tokia situacija susidarė dėl to, kad rinkdamiesi specialybę jaunuoliai techninę specialybę retai įvertina kaip perspektyvų karjeros kelią, nepasidomi, kokie konkurencingi atlygiai yra siūlomi tokiems specialistams. Taigi besirenkančiųjų specialybę sprendimus lemia susiformavę stereotipai ir informacijos stoka“, – sako dr. M. Jotautienė.

Įprastais inžinieriaus darbo įrankiais tapo nešiojami kompiuteriai, planšetės, įvairūs šiuolaikiniai matavimo prietaisai. Lietuvoje įsigali nauji skaitmeninės statybos principai ir naujos statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijos. BIM perkelia statybą į naują, daug greitesnį ir kartu efektyvesnį lygmenį. „Šiuolaikinis inžinierius turi nebijoti mąstyti, prisiimti atsakomybę bei pasirinkti racionaliausią ir priimtiniausią sprendimą“, – tvirtina direktorius N. Varnas.

Specialistai sutaria, kad šiandien šalyje pastatų modernizavimas vis dar nevyksta tokiais tempais, kokių norėtųsi. Dažniausiai problema yra būtent statybos specialistų trūkumas. Be kitų dalykų, šią problemą lemia ir emigracija, kuri daugiausia gerų specialistų atėmė būtent iš statybos sektoriaus. Siekdamos išlaikyti geriausius darbuotojus, įmonės didina jų atlyginimus.

Antra vertus, pastaraisiais metais Lietuvoje energetikos sektorių remia valstybė, daug projektų vykdomi ES fondų lėšomis, šiandien privačios įmonės taip pat investuoja savo lėšas į šilumos ir garo gamybos sistemas bei tokių objektų statybą tam, kad sumažintų sąnaudas ir būtų konkurencingos rinkoje arba tiektų šilumą mažesne kaina. Išaugus paklausai, šiame sektoriuje dirbančios įmonės taip pat susidūrė su realiu darbuotojų trūkumu.

„Per artimiausius trejus metus planuojama sukurti 30 tūkst. darbo vietų inžinieriams, o kvalifikuotų specialistų, spėjama, 2030 m. Europoje trūks apie 8,3 mln., todėl savo karjerą reikia planuoti atsakingai, kad nereikėtų gailėtis“, – pataria dr. M. Jotautienė. 

 KTK nuotr. 

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-04-14 14:45
Neretai praktikoje pasitaiko situacijų, kuomet užsakovai, jau faktiškai naudodamiesi rangovo atliktų darbų rezultatu, dėl kokių nors formalių priežasčių atsisako priimti rangovo atliktus statybos rangos darbus. Esant tokioms aplinkybėms rangovas įgyja teisę vienašališkai perduoti darbus užsakovui.
nuotrauka
2021-04-14 10:33
2021 m. vasarį šalyje atlikta statybos darbų už 166,1 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 4,2 proc. palyginamosiomis kainomis mažiau nei sausį (nepašalinus – 2,4 proc.), praneš Statistikos departamentas.
nuotrauka
2021-04-14 08:47
Registrų centras – be jau įprastų elektroninių paslaugų, tokių kaip e. varžytynės, e. aukcionai, e. įgaliojimai, e. parašas ar e. pristatymas, – nuo šiol sudaro galimybę elektroniniu būdu organizuoti ir nuomos konkursus. Tikimasi, kad nuomos konkursų organizavimas elektroninėje erdvėje padės užtikri...
nuotrauka
2021-04-13 13:09
Komfortas paprastai suprantamas kaip sąlygų visuma, teikianti buitinių patogumų. Tačiau šias sąlygas, ypač kalbant apie akustinį komfortą, kaip pastebi UAB „Ramsta“ direktorius Kęstutis Jonutis, visi supranta skirtingai.
nuotrauka
2021-04-13 11:02
Artimiausiu metu vidaus reikalų sistemos pareigūnams – ugniagesiams gelbėtojams, policininkams ir kitiems – bus pagerintos gydymo ir reabilitacijos sąlygos. Valstybės turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas, įgyvendinantis Vidaus reikalų ministerijos Reabilitacijos c...
nuotrauka
2021-04-13 09:03
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo buvo tenkintas Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės Lauros Paulikienės, ginančios viešąjį interesą, pareiškimas užkertant kelią neteisėt...
nuotrauka
2021-04-12 17:25
Šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė. Kauno klinikų užsakymu infekcinių ligų ligoninės projektą įgyvendins projektavimo paslaugų konkursą laimėjusi UAB „Maspro“. Pastato statybos darbų vertė gali siekti apie 2...
nuotrauka
2021-04-12 13:34
Vilniaus kogeneracinė jėgainė (VKJ) paskelbė du svarbius biokurą naudojančių įrenginių statybos projekto viešuosius pirkimus. Paskelbtais konkursais ieškoma biokurą naudojančios jėgainės dalies statybos valdytojo bei statybos darbų rangovo.
nuotrauka
2021-04-12 11:53
Būstą ar kitą savo nekilnojamo turto objektą parduoti nutarę žmonės susiduria su klausimu: pardavinėti pačiam ar kreiptis į profesionalą? Dažnas, pasirinkęs būstą parduoti savo jėgomis, tikisi tai atlikti greitai, be vargo ir sutaupyti mokestį, kurį už paslaugas sumokėtų brokeriui.
nuotrauka
2021-04-12 11:23
Registrų centras šiuo metu intensyviai įgyvendina archyvo centralizavimo ir skaitmenizavimo projektą. Įvertinus fizinių Registrų centro naudojamų archyvo patalpų būklę, paaiškėjo, kad kai kurios patalpos nebeatitinka griežtų bylų saugojimo reikalavimų, todėl dar šiais metais dalis archyvų bus sukonc...
nuotrauka
2021-04-09 13:44
Lietuvos verslo organizacijos – Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija ir Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija – kreipėsi į Finansų ministeriją, ragindamos dar šiais metais keisti įmonių pelno mokestį, pereinant prie paskirstytojo pelno apmokestinimo (i...
nuotrauka
2021-04-09 07:40
Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyrius paskelbė sprendimą civilinėje byloje pagal ieškovės Akmenės rajono savivaldybės administracijos ieškinį dėl rangos darbų trūkumų šalinimo išlaidų (preliminariųjų nuostolių), rekonstruojant Naujosios Akmenės miesto centrinę aikštę, atlyginimo priteisimo...
nuotrauka
2021-04-07 13:36
Bendrovė „Vilniaus vystymo kompanija" tęsia praėjusį rudenį paskelbtą viešąjį pirkimą kairiajai Neries krantinės pusei sutvarkyti. Atnaujinti dėl tiekėjo ieškinio sustabdytas pirkimo procedūras leido palankus Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas.
nuotrauka
2021-04-07 11:39
Seimas po Vyriausybės išvadų ketina svarstyti Žemės įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo numatoma įvesti naują mokestį už nekilnojamojo turto projektų plėtrą valstybinėje žemėje. Įstatymas buvo nemažai aptarinėtas žiniasklaidoje, bruzda verslas, tačiau visuomenė šioje istorijoje lyg ir neturi jokio v...
nuotrauka
2021-04-02 08:43
Seimas po pateikimo pritarė tęstinio profesinio mokymo įstatymo pataisoms ir atidavė projektą tolimesniems svarstymams. Pataisos leistų 25-erių ir vyresniems asmenims, iki tol neįgijusiems profesinės kvalifikacijos, dalyvauti trumpesnės trukmės Užimtumo tarnybos organizuojamose tęstinio profesinio m...
nuotrauka
2021-04-01 16:58
Ketvirtadienį, balandžio 1 d., įsigalioję aplinkos ministro įsakymai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams suteikia daugiau galimybių priimant sprendimus. Nuo šiol gyventojai galės naudotis papildomu balsavimo kanalu – biuletenį pildyti ir pateikti elektroninio ryšio priemonėmis, pavyzdž...
nuotrauka
2021-04-01 13:40
Kovo 31 d. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija svarstė parlamentinės kontrolės klausimą „Dėl institucijų veiksmų galimai stabdant vėjo jėgainių plėtros projektus“. Minėtą parlamentinės kontrolės klausimą įtraukti į darbotvarkę paskatino gauti raštai iš Lietuvos verslo konfederacijos (LVF) ...
nuotrauka
2021-04-01 11:12,      papildyta 2021-04-01 13:07, Papildyta „Rapsoilos“ komentaru
Kovo 31-osios rytą Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai kartu su aplinkosaugos specialistais ir ugniagesiais-gelbėtojais atliko kratą Mažeikių rajono uždarojoje akcinėje bendrovėje „Rapsoila“, kurios veikla – pagrindinio ekologiškai švarių degalų komponento – iš rapsų išga...
nuotrauka
2021-03-31 11:49
Aplinkos ministerija atnaujino Lietuvoje veikiančių įmonių, kurioms 2021-2025 m. planuojama paskirstyti nemokamus apyvartinius taršos leidimus, sąrašą. Jis sudarytas įvertinus Europos Komisijos patikslintus taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis tikslus 2021–2030 m.
nuotrauka
2021-03-31 11:37
„Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) tęsią tradiciją ir organizuoja kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos