2019 liepos 18 d. ketvirtadienis, 16:45
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„Trasto“ ir „Trakų autobusų“ nekilnojamojo turto mainų sutartį prokuroras laiko apsimestine

2019-06-28 09:35
Prokuroras, gindamas viešąjį interesą, prašė teismo pripažinti UAB „Trastas“ ir UAB „Trakų autobusai“ sudarytą mainų sutartį (toliau – Mainų sutartis) negaliojančia nuo sudarymo momento. Ieškinyje jis nurodė, kad Mainų sutartimi UAB „Trakų autobusai“ perdavė UAB „Trastas“ dalį Trakų autobusų stoties pastato Vytauto gatvėje mainais už šalia esantį UAB „Trastas“ turimą 0,2 ha ploto sklypą. Šalys taip pat sutarė, jog UAB „Trastas“ perimamoje autobusų stoties dalyje vykdys ūkinę komercinę veiklą, taip pat perims valstybinės žemės nuomos teisę iš UAB „Trakų autobusai“, o pastaroji gaus likusios pastato dalies rekonstravimo darbų rezultatą.
nuotrauka
UAB „Trastas“ Trakų stoties vizualizacija


Minimos įmonės
Trastas, UAB
Prokuroras pažymėjo, kaip skelbiama Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pranešime, kad iš Mainų sutarties sąlygų matyti, jog tai apsimestinis sandoris, kurio turinys nėra vien tik turto mainai – šia sutartimi UAB „Trastas“ taip pat įsipareigojo savo lėšomis investuoti į autobusų stoties infrastruktūrą, už tai gaudama leidimą vykdyti ūkinę komercinę infrastruktūros objektų projektavimo ir statybos veiklą, įskaitant leidimą įrengti prekybos centrą ir gauti iš to pajamų. Toks susitarimas savo esme atitinka ne mainus, o koncesiją, kuri gali būti suteikiama tik vykdant viešąjį konkursą.

Pirmosios instancijos teismas Mainų sutartį pripažino negaliojančia, o apeliacinės instancijos teismas nurodė, kad nekilnojamojo turto mainų sutartis yra teisėta ir projektas gali būti tęsiamas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas dėl ginčijamos Mainų sutarties pirmiausia akcentavo, kad prokuroro ginčijamo sandorio dalis dėl apsikeitimo nekilnojamuoju turtu atitinka įstatyme įtvirtintą mainų sutarties esmę. Vertindama Mainų sutarties galimą apsimestinumą, teisėjų kolegija pažymėjo, kad, nepriklausomai nuo viešųjų subjektų ir (ar) su jais susijusių asmenų su trečiaisiais asmenimis sudaromų sandorių formos, kurių gali būti įvairių ir kartais kaip nagrinėjamu atveju retai naudojamų, šie sandoriai bet kokiu atveju, nustačius atitinkamas sąlygas, privalo atitikti imperatyviųjų teisės aktų reikalavimus.

„Koncesijos ar viešojo pirkimo sutartys iš esmės nekvalifikuotinos atskiromis, savarankiškomis sutartimis, o laikomos bendraisiais (įprastiniais) sandoriais (pvz., pirkimas, ranga, lizingas, kt.), kuriems gali būti taikomas specialus teisinis režimas, ypač jų ikisutartinei stadijai“, – LAT pranešiem cituojama teisėjų kolegija.

Kasacinis teismas padarė išvadą, kad aplinkybė, jog prokuroro ginčijamam, tačiau mainų esmę iš principo atitinkančiam sandoriui galėtų būti taikomos specialiųjų teisės aktų, įskaitant Koncesijų įstatymą, normos, savaime nereiškia, kad tik dėl to ją sudariusios šalys atliko apsimestinius veiksmus, o galėtų būti pripažinta, jog jos nesilaikė papildomų imperatyviųjų teisės normų.

Teisėjų kolegija taip pat pasisakė dėl Mainų sutarties atitikties Koncesijų įstatymo normoms. Kaip nurodė kasacinis teismas, ginčijama Mainų sutartis neatitiko Koncesijų įstatyme įtvirtintų sąlygų dėl koncesijos sutarties dalyko, suteikiančiosios institucijos statuso: UAB „Trastas“ suteikta ne teisė vykdyti Koncesijos įstatyme nustatytą ūkinę veiklą (keleivių pervežimo paslaugą), o perleista nuosavybės teisė į autobusų stoties pastato dalį, kurioje ji savo nuožiūra gali įgyvendinti savo kaip savininko teises, įskaitant vykdyti mažmeninės prekybos veiklą, be to, UAB „Trakų autobusai“ neatitiko suteikiančiosios institucijos statuso.

Kita vertus, teisėjų kolegija pažymėjo, kad teismai netyrė ir nevertino prokuroro argumento dėl UAB „Trakų autobusai“ kaip perkančiosios organizacijos teisinio statuso ir dėl jo galinčių kilti teisinių pareigų, įsigyjant (gaunant mainais) likusios pastato dalies rekonstrukcijos darbus. Dėl to pirmosios instancijos teismas, nagrinėdamas bylą iš naujo, turėtų, be kita ko, nustatyti, ar UAB „Trakų autobusai“ yra perkančioji organizacija – ar jai reikalingų prekių, paslaugų ir darbų įsigijimus vykdo (Mainų sutarties sudarymo laikotarpiu vykdė) laikydamasi Viešojo pirkimo įstatymo nuostatų; taip pat teismas turėtų įvertinti, ar UAB „Trakų autobusai“ sudarytos Mainų sutarties daliai dėl autobusų stoties pastato projektavimo paslaugų ir rekonstrukcijos bei naujos inžinerinės infrastruktūros darbų įsigijimo taikytinos Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos, o tai konstatavęs, spręsti dėl šios sandorio dalies teisėtumo.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama, skelbiama pranešime.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-07-18 16:41
LR Specialiųjų tyrimų tarnyba (toliau – STT) Lietuvos architektų rūmams (toliau – Rūmai) pateikė antikorupcinio vertinimo išvadą dėl architektų atestavimo ir teisės pripažinimo organizavimo bei jų veiklos priežiūros. STT nenustatė nuostatų, kurios sudarytų tiesiogines sąlygas korupcijai kilti.
nuotrauka
2019-07-18 16:07
Viena iš Panevėžio profesinio rengimo centro krypčių – statybininkų rengimas. Tam pritaikyta moderni praktinio mokymo bazė – įkurtas Statybos sektorinis praktinio mokymo centras. Jame sudarytos sąlygos rengti aukštos kvalifikacijos statybos specialistus.
nuotrauka
2019-07-18 15:45
AB „Kauno energija“ priklausančioje Noreikiškių katilinėje pradedamas įrengti naujas biokuro katilas, įgalinsiantis katilinę lanksčiau ir ekonomiškiau veikti vasaros režimu.
nuotrauka
2019-07-18 15:31
„Lietuvos geležinkelių“ grupės bendrovė „LG CARGO“ pasirašė ilgalaikio bendradarbiavimo susitarimą su Lietuvoje skaldą gaminančia bendrove „Milsa“. Planuojama, jog trejus metus geležinkelių transportu kasmet bus vežama iki 2 mln. šios bendrovės pagamintos skaldos.
nuotrauka
2019-07-18 14:42
Kitų metų pavasarį šalia Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos turėtų atsirasti tarptautinius standartus atitinkantis futbolo stadionas.
nuotrauka
2019-07-18 12:24
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) liepą paskelbė aukštųjų mokyklų absolventų įsidarbinamumo analizę, aiškiai parodančią – geriausiai darbo rinkoje sekasi baigusiems STEM (gamtos mokslai, technologijos, inžinerija, matematika) krypčių studijas. Vis dėlto, nemažai norinčių pakli...
nuotrauka
2019-07-18 12:15
Gavusi Seimo nario Broniaus Matelio prašymą išnagrinėti du Panevėžio miesto savivaldybės projektus – Laisvės aikštės su prieigomis ir Senvagės sutvarkymą – Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) piktnaudžiavimo ir neracionalaus lėšų naudojimo neaptiko.
nuotrauka
2019-07-18 09:29
Antstolių ir bankroto administratorių varžytynėse, savivaldybių bei Turto banko organizuojamuose aukcionuose šiemet buvo parduota turto už 50,9 mln. eurų arba beveik penktadaliu daugiau nei praėjusių metų pirmąjį pusmetį, kai parduoto turto vertė siekė 43,2 mln. eurų.
nuotrauka
2019-07-17 17:06
Liepos 17 d. LR Seime įvyko Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) kartu grupe Seimo narių organizuota konferencija tema – Statybininko kortelės nauda valstybei, darbuotojams ir darbdaviams.
nuotrauka
2019-07-17 10:31
Šiandien, liepos 17 d., popiet Seime vyksta konferencija, kurioje diskutuojama, „Kuo privaloma Statybininko kortelė naudinga valstybei, darbuotojams ir darbdaviams?“
nuotrauka
2019-07-17 09:41
Verslo atstovų, ypač smulkiųjų įmonių savininkų, nuomone, darbo rinkoje trūksta žemesnės kvalifikacijos darbuotojų, o reikalavimai jiems vis didėja. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto Ekonomikos inžinerijos katedros mokslininkai atliko darbdavių sociologinę apkl...
nuotrauka
2019-07-17 08:24
Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė Gargždų sporto ir sveikatingumo komplekso statybos bei valdymo viešosios ir privačios partnerystės būdu konkursą. Tokiu būdu Savivaldybė nori pirkti paslaugą, leisiančią sukurti ir padidinti vidaus sporto bazių infrastruktūrą, sudaryti tinkamas sportavimo sąlyga...
nuotrauka
2019-07-16 13:15
Nuo vakar, liepos 15 d., iki rugsėjo 16 d. Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priima juridinių asmenų paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-07-16 12:07
Seimas ratifikavo 2018 m. gruodžio 7 d. Kijeve pasirašytą LR Vyriausybės ir Ukrainos Ministrų Kabineto susitarimą dėl įdarbinimo ir bendradarbiavimo darbo migracijos srityje. Už tai numatantį įstatymą balsavo 98 Seimo nariai.
nuotrauka
2019-07-16 11:41
„Lietuvos geležinkeliai“ liepos 8 d. kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydami pripažinti Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) birželio 7 d. patikrinimo ataskaitą neteisėta ir ją panaikinti.
nuotrauka
2019-07-15 11:44
Palyginti su 2018 m., mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius labiausiai padidėjo statybos (nuo 2 iki 5 atvejų arba 2,5 karto), žemės ūkio (padidėjo 2 atvejais), apdirbamosios gamybos (nuo 4 iki 5 atvejų) EVR įmonėse, skelbia Valstybinė darbo inspekcija, lygindama šių ir praėjusių metų duomenis...
nuotrauka
2019-07-15 10:12
Įgyvendinant darnaus judumo mieste planą ir skatinant naudoti ekologiškas transporto priemones bei mažinti oro taršą mieste, Vilniuje netoli magistralinių kelių planuojama įrengti 5 viešąsias didelės galios elektromobilių įkrovimo stoteles. Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu Vilniaus miesto ...
nuotrauka
2019-07-12 09:41
Liepos 17 d., trečiadienį, 13 val. Konstitucijos salėje (Seimo I rūmai) vyks Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos ir Lietuvos statybininkų asociacijos rengiama konferencija „Kuo privaloma Statybininko kortelė naudinga valstybei, darbuotojams ir darbdaviams?“
nuotrauka
2019-07-11 15:04
Darbo skelbimuose darbdaviai privalės nurodyti siūlomą darbo užmokestį. Taip nusprendė Seimas, priėmęs atitinkamas Darbo kodekso pataisas.
nuotrauka
2019-07-11 13:11
Griūvantį gamybinį pastatą moderniu kūrybinių industrijų centru Šiauliuose turėjęs paversti projektas pats pradėjo byrėti 2014 metais. O Šiauliams grasinama įspūdingomis teismų priteistomis sumomis.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...