2019 spalio 19 d. šeštadienis, 0:52
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

„Trasto“ ir „Trakų autobusų“ nekilnojamojo turto mainų sutartį prokuroras laiko apsimestine

2019-06-28 09:35
Prokuroras, gindamas viešąjį interesą, prašė teismo pripažinti UAB „Trastas“ ir UAB „Trakų autobusai“ sudarytą mainų sutartį (toliau – Mainų sutartis) negaliojančia nuo sudarymo momento. Ieškinyje jis nurodė, kad Mainų sutartimi UAB „Trakų autobusai“ perdavė UAB „Trastas“ dalį Trakų autobusų stoties pastato Vytauto gatvėje mainais už šalia esantį UAB „Trastas“ turimą 0,2 ha ploto sklypą. Šalys taip pat sutarė, jog UAB „Trastas“ perimamoje autobusų stoties dalyje vykdys ūkinę komercinę veiklą, taip pat perims valstybinės žemės nuomos teisę iš UAB „Trakų autobusai“, o pastaroji gaus likusios pastato dalies rekonstravimo darbų rezultatą.
nuotrauka
UAB „Trastas“ Trakų stoties vizualizacija


Minimos įmonės
Trastas, UAB
Prokuroras pažymėjo, kaip skelbiama Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pranešime, kad iš Mainų sutarties sąlygų matyti, jog tai apsimestinis sandoris, kurio turinys nėra vien tik turto mainai – šia sutartimi UAB „Trastas“ taip pat įsipareigojo savo lėšomis investuoti į autobusų stoties infrastruktūrą, už tai gaudama leidimą vykdyti ūkinę komercinę infrastruktūros objektų projektavimo ir statybos veiklą, įskaitant leidimą įrengti prekybos centrą ir gauti iš to pajamų. Toks susitarimas savo esme atitinka ne mainus, o koncesiją, kuri gali būti suteikiama tik vykdant viešąjį konkursą.

Pirmosios instancijos teismas Mainų sutartį pripažino negaliojančia, o apeliacinės instancijos teismas nurodė, kad nekilnojamojo turto mainų sutartis yra teisėta ir projektas gali būti tęsiamas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas dėl ginčijamos Mainų sutarties pirmiausia akcentavo, kad prokuroro ginčijamo sandorio dalis dėl apsikeitimo nekilnojamuoju turtu atitinka įstatyme įtvirtintą mainų sutarties esmę. Vertindama Mainų sutarties galimą apsimestinumą, teisėjų kolegija pažymėjo, kad, nepriklausomai nuo viešųjų subjektų ir (ar) su jais susijusių asmenų su trečiaisiais asmenimis sudaromų sandorių formos, kurių gali būti įvairių ir kartais kaip nagrinėjamu atveju retai naudojamų, šie sandoriai bet kokiu atveju, nustačius atitinkamas sąlygas, privalo atitikti imperatyviųjų teisės aktų reikalavimus.

„Koncesijos ar viešojo pirkimo sutartys iš esmės nekvalifikuotinos atskiromis, savarankiškomis sutartimis, o laikomos bendraisiais (įprastiniais) sandoriais (pvz., pirkimas, ranga, lizingas, kt.), kuriems gali būti taikomas specialus teisinis režimas, ypač jų ikisutartinei stadijai“, – LAT pranešiem cituojama teisėjų kolegija.

Kasacinis teismas padarė išvadą, kad aplinkybė, jog prokuroro ginčijamam, tačiau mainų esmę iš principo atitinkančiam sandoriui galėtų būti taikomos specialiųjų teisės aktų, įskaitant Koncesijų įstatymą, normos, savaime nereiškia, kad tik dėl to ją sudariusios šalys atliko apsimestinius veiksmus, o galėtų būti pripažinta, jog jos nesilaikė papildomų imperatyviųjų teisės normų.

Teisėjų kolegija taip pat pasisakė dėl Mainų sutarties atitikties Koncesijų įstatymo normoms. Kaip nurodė kasacinis teismas, ginčijama Mainų sutartis neatitiko Koncesijų įstatyme įtvirtintų sąlygų dėl koncesijos sutarties dalyko, suteikiančiosios institucijos statuso: UAB „Trastas“ suteikta ne teisė vykdyti Koncesijos įstatyme nustatytą ūkinę veiklą (keleivių pervežimo paslaugą), o perleista nuosavybės teisė į autobusų stoties pastato dalį, kurioje ji savo nuožiūra gali įgyvendinti savo kaip savininko teises, įskaitant vykdyti mažmeninės prekybos veiklą, be to, UAB „Trakų autobusai“ neatitiko suteikiančiosios institucijos statuso.

Kita vertus, teisėjų kolegija pažymėjo, kad teismai netyrė ir nevertino prokuroro argumento dėl UAB „Trakų autobusai“ kaip perkančiosios organizacijos teisinio statuso ir dėl jo galinčių kilti teisinių pareigų, įsigyjant (gaunant mainais) likusios pastato dalies rekonstrukcijos darbus. Dėl to pirmosios instancijos teismas, nagrinėdamas bylą iš naujo, turėtų, be kita ko, nustatyti, ar UAB „Trakų autobusai“ yra perkančioji organizacija – ar jai reikalingų prekių, paslaugų ir darbų įsigijimus vykdo (Mainų sutarties sudarymo laikotarpiu vykdė) laikydamasi Viešojo pirkimo įstatymo nuostatų; taip pat teismas turėtų įvertinti, ar UAB „Trakų autobusai“ sudarytos Mainų sutarties daliai dėl autobusų stoties pastato projektavimo paslaugų ir rekonstrukcijos bei naujos inžinerinės infrastruktūros darbų įsigijimo taikytinos Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos, o tai konstatavęs, spręsti dėl šios sandorio dalies teisėtumo.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama, skelbiama pranešime.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-10-18 14:21
Seime įvyko Seimo nario Algirdo Butkevičiaus inicijuota spaudos konferencija „Statybininko kortelė: kodėl valstybė už 1,5 mln. eurų kuria tai, kas jau yra sukurta?“, kurioje dalyvavo Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas, Seimo nariai Algirdas Butkevičius ir Simonas Gentvilas bei Lietuvos...
nuotrauka
2019-10-18 13:13
Pasinaudodama ES finansine parama Klaipėdos miesto savivaldybė šiemet įsigijo 4 naujas gatvių valymo vakuumines mašinas. Šią savaitę jos perduotos operatoriui – UAB „Klaipėdos autobusų parkui“ (KLAP), laimėjusiam uostamiesčio gatvių valymo vakuuminėmis mašinomis paslaugos viešųjų pirkimų konkursą.
nuotrauka
2019-10-18 10:42
Valstybinėje darbo inspekcijoje (toliau – VDI) per 2019 m. III ketvirčius buvo gauti 29 pranešimai (išankstiniais duomenimis) apie įvykius darbe (10 iš jų susiję su eismo įvykiais), dėl kurių darbuotojai mirė, ir 88 pranešimai apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai...
nuotrauka
2019-10-18 10:29
Dėl gaisro Alytuje netoli gaisravietės esančioms įmonėms stabdant veiklą, Valstybinė darbo inspekcija sulaukia laikinai nuo darbo atleidžiamų darbuotojų klausimų ne tik dėl jų saugos ir sveikatos užtikrinimo, bet ir dėl darbo užmokesčio mokėjimo, nedirbto laiko įforminimo.
nuotrauka
2019-10-18 10:10
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija atmetė atsakovų apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą, kuriuo visiškai patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, Marijaus Šalčiaus pareiškimą dėl Kauno mieste, Baltijos g...
nuotrauka
2019-10-18 10:09
Vakar, spalio 17 d., pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šią savaitę Alytuje esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusio didžiulio gaisro, pranešė Generalinė prokuratūra.
nuotrauka
2019-10-18 09:32
2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Jis lems ne tik naujų teritorijų (apsaugos zonų, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos) ir tuo pačiu naujų ūkinės veiklos apribojimų atsiradimą bei jų privalomą registravimą viešame registre, tačiau...
nuotrauka
2019-10-17 15:08
Tarptautinei energetikos bendrovei „Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“ spalio 17 d. įvykusiame aukcione pardavė du nekilnojamojo turto objektus Marijampolėje ir Trakuose, kurių bendra pardavimo kaina siekia 446 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Aukcioną organizavo tarptautinė nekilnojamojo turt...
nuotrauka
2019-10-17 11:44
Šią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė tarptautinį daugiafunkcio centro konkursą. Ieškomas rangovas, kuris suprojektuotų bei pastatytų jau daugiau nei dešimtmetį gyventojų itin laukiamą modernią laisvalaikio ir sporto erdvę Gargždų mieste.
nuotrauka
2019-10-17 09:37,      papildyta 2019-10-17 12:08, Atnaujinta informacija
„Tai viena didžiausių ekologinių nelaimių pastaruoju metu, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, atvykęs į padangų perdirbimo įmonę Alytuje, kur tebegesinamas gaisras. – Aplinkos ministerija sieks, kad būtų nustatytos šio gaisro priežastys ir nubausti kaltininkai. Sustiprinsime visas prevencin...
nuotrauka
2019-10-17 09:22
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, atsižvelgdamas į Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio teikimą, pasirašė dekretą, kuriuo atleidžia Dianą Vilytę iš Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pareigų.
nuotrauka
2019-10-16 16:23
Viešųjų pirkimų tarnyba, kaip rašoma pranešime, vis dažniau sulaukia klausimų, ar galima keisti pasirašytą viešojo pirkimo-pardavimo sutartį, kadangi subtiekėjai išreiškė pageidavimą, jog su jais būtų atsiskaityta tiesiogiai, nors nei pirkimo dokumentuose, nei pirkimo sutartyje tai nebuvo numatyta.
nuotrauka
2019-10-16 16:01
Savarankiškai dirbantiems asmenims siūloma taikyti tokias pat įmokų lubas kaip ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį. Tokiai Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisai trečiadienį pritarė Vyriausybė, tvirtinusi valstybės, savivaldybių ir „Sodros“ biudžetų projektus.
nuotrauka
2019-10-16 15:44,      papildyta 2019-10-16 16:15, Papildyta nauja informacija
Mažinant neapskaitytos ekonomikos mastą ir piktnaudžiavimus statybų sektoriuje, kiekvienas statybvietėje dirbantis žmogus privalės turėti statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą. Trečiadienį tokio kodo įteisinimui pritarė ministrų kabinetas. Tam dar turės pritarti Seimas.
nuotrauka
2019-10-16 09:28
Š. m. lapkričio 14 dieną įvyks 3-ioji skaitmeninės statybos konferencija „BIMLINK 2019“.
nuotrauka
2019-10-15 16:35
Didžioji dalis Lietuvos Respublikos Seimo priimtų Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo, Lietuvos Respublikos pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo ir Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymo pakeitimo įstatymais num...
nuotrauka
2019-10-15 15:06
Statybos darbų viešuosiuose pirkimuose vyrauja mažiausios kainos kriterijus, o užsakovų numatomi biudžetai atsilieka net po kelerius metus. Tai vis labiau verčia ne tik sunerimti statybos rangovus, bet ir valstybei stabdyti ne vieną statybos darbų pirkimo konkursą ar net vykdomą projektą. Ar valstyb...
nuotrauka
2019-10-15 10:43
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino, kad Konkurencijos taryba pagrįstai nustatė konkurenciją ribojantį susitarimą komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo paslaugų sektoriuje ir kartelį sudariusioms bendrovėms „Ecoservice“ ir „Marijampolės švara“ skyrė adekvačias b...
nuotrauka
2019-10-15 10:17
Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamu mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje.
nuotrauka
2019-10-15 09:49
Vilniaus apygardos teismas atmetė Visagino atominės elektrinės (VAE) buvusio direktoriaus R. V. apeliacinį skundą ir paliko galioti 2019 m. gegužės 2 d. Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo jis pripažintas kaltu piktnaudžiavus tarnybine padėtimi. Teismas buvusiam VAE direktoriui skyrė...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...