2018 kovo 22 d. ketvirtadienis, 14:04
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai?  2

Kristina DŪDONYTĖ, savarankiško gyvenimo aktyvistė      2018-02-20 09:04
Daugeliui sąvoka „universalus dizainas“ dar nežinoma, kitiems atrodo, jog tai kažkoks būtinas pritaikymas žmonėms su specialiaisiais poreikiais. Kodėl taip manoma? Ogi todėl, kad jei reikalingas prieinamumas, visi sako: „ Tai ir vėl neįgaliesiems čia kažko reikia, tai ir vėl jie reikalauja panduso, keltuvo ar lifto! Ir vėl jiems kažką turime pritaikyti!“
nuotrauka
Kristina Dūdonytė. Autorės albumo nuotr.


Tai klaidingas mąstymas. Žmonėms dar sunku suvokti, jog kažkoks aplinkos, infrastruktūros ar priemonės pavertimas universalia arba tiesiog prieinama visiems, gali pasitarnauti bet kuriam žmogui, bet kuriame jo gyvenimo tarpsnyje, situacijoje.

universalus dizainas virtuvė

Virtuvės darbastalius galima pakelti ir nuleisti į reikiamą aukštį – pagal kiekvieno poreikius

Ateina laikas, kai tampame tėvais. Šiuo atveju, kai reikia stumti vaiko vežimėlį, kur kas patogiau naudotis pandusu, o ne laiptais, įvertiname tuomet ir keltuvus ar autobusus su atkeliama rampa, pažemintą šaligatvio kraštą. Kiekvienas iš mūsų kada nors pasensime ir ieškosime ne laiptų, ne šaligatvių aukštais kraštais, o mieliau naudosimės pandusais ir džiaugsimės šaligatviais su nuožulniais kraštais. 

Net ir turistui, atvykusiam pasisvečiuoti į Lietuvą, taip pat yra kur kas patogiau lagaminą užsikelti keltuvu arba užvežti nuožulniu paviršiumi, o ne tempti laiptais.

Prieinama informacija (tarkim, didesnio šrifto užrašų naudojimas viešojoje erdvėje ar įgarsinti mechanizmai) vėl gi pasitarnauja ne tik žmogui su specialiaisiais poreikiais, bet ir senjorams ar tiems patiems turistams, kurie miesto nepažįsta, bet garsinė sistema leidžia susivokti, pavyzdžiui, viešajame transporte. 

O galbūt jūs tik laikinai patyrėte rankos traumą. Tačiau kaip tik tada suvoksite, kiek daug aplink vietų, situacijų, kuriose jaučiatės labai prastai, nepatogiai. Ir dėkosite suradę specialiai pritaikytą arba universalią vietą.

Taigi, prieinamumas yra patogus visiems – gal skirtingu laiku, skirtingose situacijose, tam tikrame gyvenimo tarpsnyje. 

Deja, Lietuvoje universaliam dizainui arba prieinamumui neskiriama daug dėmesio. Liūdna, kai prieinamumas dažnai padaromas formaliai, ne visada tikslingai – neįtraukiant visų suinteresuotų šalių į sprendimo priėmimo procesą. Ne visada tai kontroliuojama, todėl vėl reikia perdaryti tai, kas jau padaryta. Tam reikia papildomo sprendimo, o kaltieji nenubaudžiami. Kodėl taip vyksta? Todėl, kad universalus dizainas dar nereglamentuotas įstatyminėse bazėse. Statybos įstatyme įrašytas tik kaip sąvoka, o plačiau – kur, kaip turėtų būti kas įrengiama, – jokių apibrėžimų ar išaiškinimų nėra. Tuomet negalime kalbėti apie jokią strategiją. O štai Skandinavijos šalyse jau įgyvendina universalaus dizaino principais paremta politika, Norvegijoje tai yra prioritetinė sritis su aiškia strategija iki 2025 metų.

Jei mūsų valdžios atstovai išreikštų didesnę politinę valią ir imtųsi didesnių iniciatyvų universalų dizainą reglamentuojant kaip visiems privalomą vykdyti veiksnį, pagerėtų prieinamumo ir oresnio gyvenimo sąlygos kiekvienam iš mūsų.

Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes.

Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. 

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.

 

Taip pat skaitykite: Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka

Autorės nuotraukos

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Eglei
2018-02-22 14:26
neįgalieji yra stigma. O universalus dizainas sako - jokių stigmų, jokio akcento vienai grupei. Todėl reglamentas turi būti kuriamas, perkuriamas ar "renovuojamas" taip, kad atitiktų daugelio poreikius, kad sumažintų kliūčių.
Eglė B
2018-02-22 10:57
Yra galiojantis įstatymas žmonių su negalia reikmėms. https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.139277 Tiesa, jis nevadinamas, kaip universalus dizainas, o žiūrima, kaip į specifinę sritį, neįgaliems. Bet iš principo viskas atitinka ir universaliaus dizaino sampratą. Tai negalima sakyti, kad nieko šia tema nėra reglamentuojama. Aišku universalaus dizaino savokos įvedimas galėtu daugeliui žmonių dar nesusipratusių suvokti teisingesnio požiūrio kelią. Koks aprašomas straipsnyje. Ačiū už tai. Pagarbiai

UNIVERSALUS DIZAINAS

nuotrauka
2018-03-19 09:23
Kathrin BOGELSACK ir Sven MICHAELIS, Norvegijos nekilnojamo turto kadastro ir registro (kartografijos) tarnybos darbuotojai, tarptautinėje konferencijoje „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ pasidalins savo šalies patirtimi, kaip žemėlapiai, kurie dar vadinami...
nuotrauka
2018-03-12 07:55
Paklaustas, nuo ko pradėti Lietuvoje įtvirtinant universalų dizainą ir įvedant jį į praktiką, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis siūlo pirmiausia imtis įtvirtinti pačią universalaus dizaino ideologiją, sampratą ir ...
nuotrauka
2018-03-01 09:15
21-ojo amžiaus žmogus yra racionalus. Jis nori gyventi patogiai, naudoti kuo mažiau energijos, kad buitis ne verstų tarnauti, bet suteiktų kuo daugiau galimybių ir laiko užsiimti malonia veikla. Žmogus nori ne įveikinėti kliūtis, o gyventi universalioje aplinkoje, kur vienodai gerai jaučiasi bet kok...
nuotrauka
2018-01-31 15:43
„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“
nuotrauka
2018-01-21 17:21
Ar įmanoma iš pirmo karto pastatyti šeimos svajonių namą? Grytė Akelienė, UAB „AG studija“ architektė, sako, kad tikrai taip. Tik reikia atlikti namų darbus.
nuotrauka
2017-10-02 08:00
Būsto dieną Lietuvoje imta švęsti 2012 metais. Pasak Lietuvos būsto rūmų prezidento Juozo ANTANAIČIO, tai yra diena tų, kurie daro visa, kad mums būtų gera grįžti į savo būstus, teikiančius užuovėją ir saugumą, nes „mano namai – mano tvirtovė“.
nuotrauka
2016-07-29 14:38
Priėmus naująjį Statybos įstatymą, konsultacijoms su visuomene paskelbtas statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ projektas.
nuotrauka
2016-04-12 10:16
Susirinkęs į savo 15-ąją sesiją Ženevoje JT neįgaliųjų komitetas praėjusią savaitę apsvarstė Lietuvos ataskaitą apie tai, kaip šalis įgyvendina Jungtinių Tautų neįgaliųjų konvenciją, informuoja Aplinkos ministerija. Komiteto narius domino ne tik Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Teisingumo,...
nuotrauka
2015-02-11 14:16
KTU susivienijo būsimieji technologai, dizaineriai ir medikai. Tarptautinėse kūrybinėse dirbtuvėse „IC4Life” jie kartu ieškojo sprendimų, kaip galima ant kojų greičiau pastatyti po sunkios ligos atsigaunantį ligonį.
nuotrauka
2014-10-19 21:35
Apie svarbiausius dalykus, anot prof. Mariaus Šaliamoro, Lietuvos architektų sąjungos pirmininko, linkstama patylėti. „Mes kalbame apie energinį efektyvumą, ekologiją, būtinumą saugoti, būtinumą efektyviai naudoti resursus – finansinius ir visokius kitokius išteklius. Aš bandysiu pakalbėti apie žmog...
nuotrauka
2014-10-06 22:20
Pasaulinę architektūros dieną šios profesijos atstovai mini aptardami aktualijas, keldami ir ieškodami atsakymų į klausimus, kurie svarbūs ne tik jiems, bet ir Lietuvai, jos žmonėms.

Statybunaujienos.lt » UNIVERSALUS DIZAINAS

nuotrauka

TERIVA LIGHT – perdanga A+ ir A++ klasės namams

Nuo 2018 m. Lietuvoje galima statyti tik A+ klasės energinius reikalavimus atitinkančius gyvenamuosius namus. Statybinių medžiagų gamintojai pritaiko savo produktus naujiems poreikiams bei r...
nuotrauka

UAB DASFA ir Ko siūlo itin kokybišką ir ilgaamžę stogų ir fasadų medžiagą – akmens skalūną

Mes oficialiai atstovaujame vokiečių gamintojui „Theis-Boeger“ GmbH, pristatome medžiagas tiesiai iš gamyklos Vokietijoje.