2018 gruodžio 15 d. šeštadienis, 2:35
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai?  2 Fotogalerija

Kristina DŪDONYTĖ, savarankiško gyvenimo aktyvistė      2018-02-20 09:04,      Papildyta nuotraukomis 2018-04-05 17:08
Daugeliui sąvoka „universalus dizainas“ dar nežinoma, kitiems atrodo, jog tai kažkoks būtinas pritaikymas žmonėms su specialiaisiais poreikiais. Kodėl taip manoma? Ogi todėl, kad jei reikalingas prieinamumas, visi sako: „ Tai ir vėl neįgaliesiems čia kažko reikia, tai ir vėl jie reikalauja panduso, keltuvo ar lifto! Ir vėl jiems kažką turime pritaikyti!“
nuotrauka
Kristina Dūdonytė. Autorės albumo nuotr.


Tai klaidingas mąstymas. Žmonėms dar sunku suvokti, jog kažkoks aplinkos, infrastruktūros ar priemonės pavertimas universalia arba tiesiog prieinama visiems, gali pasitarnauti bet kuriam žmogui, bet kuriame jo gyvenimo tarpsnyje, situacijoje.

universalus dizainas virtuvė

Virtuvės darbastalius galima pakelti ir nuleisti į reikiamą aukštį – pagal kiekvieno poreikius

Ateina laikas, kai tampame tėvais. Šiuo atveju, kai reikia stumti vaiko vežimėlį, kur kas patogiau naudotis pandusu, o ne laiptais, įvertiname tuomet ir keltuvus ar autobusus su atkeliama rampa, pažemintą šaligatvio kraštą. Kiekvienas iš mūsų kada nors pasensime ir ieškosime ne laiptų, ne šaligatvių aukštais kraštais, o mieliau naudosimės pandusais ir džiaugsimės šaligatviais su nuožulniais kraštais. 

Net ir turistui, atvykusiam pasisvečiuoti į Lietuvą, taip pat yra kur kas patogiau lagaminą užsikelti keltuvu arba užvežti nuožulniu paviršiumi, o ne tempti laiptais.

Prieinama informacija (tarkim, didesnio šrifto užrašų naudojimas viešojoje erdvėje ar įgarsinti mechanizmai) vėl gi pasitarnauja ne tik žmogui su specialiaisiais poreikiais, bet ir senjorams ar tiems patiems turistams, kurie miesto nepažįsta, bet garsinė sistema leidžia susivokti, pavyzdžiui, viešajame transporte. 

O galbūt jūs tik laikinai patyrėte rankos traumą. Tačiau kaip tik tada suvoksite, kiek daug aplink vietų, situacijų, kuriose jaučiatės labai prastai, nepatogiai. Ir dėkosite suradę specialiai pritaikytą arba universalią vietą.

Taigi, prieinamumas yra patogus visiems – gal skirtingu laiku, skirtingose situacijose, tam tikrame gyvenimo tarpsnyje. 

Deja, Lietuvoje universaliam dizainui arba prieinamumui neskiriama daug dėmesio. Liūdna, kai prieinamumas dažnai padaromas formaliai, ne visada tikslingai – neįtraukiant visų suinteresuotų šalių į sprendimo priėmimo procesą. Ne visada tai kontroliuojama, todėl vėl reikia perdaryti tai, kas jau padaryta. Tam reikia papildomo sprendimo, o kaltieji nenubaudžiami. Kodėl taip vyksta? Todėl, kad universalus dizainas dar nereglamentuotas įstatyminėse bazėse. Statybos įstatyme įrašytas tik kaip sąvoka, o plačiau – kur, kaip turėtų būti kas įrengiama, – jokių apibrėžimų ar išaiškinimų nėra. Tuomet negalime kalbėti apie jokią strategiją. O štai Skandinavijos šalyse jau įgyvendina universalaus dizaino principais paremta politika, Norvegijoje tai yra prioritetinė sritis su aiškia strategija iki 2025 metų.

Jei mūsų valdžios atstovai išreikštų didesnę politinę valią ir imtųsi didesnių iniciatyvų universalų dizainą reglamentuojant kaip visiems privalomą vykdyti veiksnį, pagerėtų prieinamumo ir oresnio gyvenimo sąlygos kiekvienam iš mūsų.

Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes.

Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. 

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.

 

Taip pat skaitykite: Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka

Autorės nuotraukos

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Eglei
2018-02-22 14:26
neįgalieji yra stigma. O universalus dizainas sako - jokių stigmų, jokio akcento vienai grupei. Todėl reglamentas turi būti kuriamas, perkuriamas ar "renovuojamas" taip, kad atitiktų daugelio poreikius, kad sumažintų kliūčių.
Eglė B
2018-02-22 10:57
Yra galiojantis įstatymas žmonių su negalia reikmėms. https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.139277 Tiesa, jis nevadinamas, kaip universalus dizainas, o žiūrima, kaip į specifinę sritį, neįgaliems. Bet iš principo viskas atitinka ir universaliaus dizaino sampratą. Tai negalima sakyti, kad nieko šia tema nėra reglamentuojama. Aišku universalaus dizaino savokos įvedimas galėtu daugeliui žmonių dar nesusipratusių suvokti teisingesnio požiūrio kelią. Koks aprašomas straipsnyje. Ačiū už tai. Pagarbiai

Universalus dizainas

nuotrauka
2018-10-05 13:56
Viename Koventrio rajone, D. Britanijoje, suprojektuotas gyvenamųjų ir komercinių pastatų kvartalas, kuriame daugiausiai gyvena jaunos šeimos. Čia vyrauja siauros gatvės ir universaliai pritaikyta aplinka: žemi pandusai, patogūs įėjimai į pastatus, gyvenamųjų namų kvartalo centre suprojektuota aikšt...
nuotrauka
2018-09-25 13:47
Vilniaus savivaldybė norėdama palengvinti neįgaliųjų judėjimą, tėvelių su vežimėliais ir senyvo amžiaus vilniečių keliones perėjomis sutvarkė 6 keltuvus požeminėse miesto perėjose. Keturi keltuvai jau veikia prie prekybos centro „Panorama" Saltoniškių ir T. Narbuto gatvių sankryžoje ir du prie preky...
nuotrauka
2018-09-14 12:16
Portalo Statybunaujienos.lt redakcijai parašęs skaitytojas Romualdas klausia, ar jo daugiabučio (adresas redakcijai žinomas) kieme teisėtai įrengta stovėjimo aikštelė neįgaliųjų automobiliams. Atsakyti paklausėjui ir pristatyti infrastruktūros projektus, skirtus neįgaliųjų integracijai į visuomenę ...
nuotrauka
2018-09-14 09:50
Minint Tarptautinę Programuotojų dieną, Vilnius priminė visuomenei, kad gyvename skaitmeniniame pasaulyje ir išskyrė naują eismo dalyvių rūšį – pėsčiuosius, kurie vaikšto įnikę į telefonus. Kartu su JAV programavimo paslaugų įmone „Devbridge Group“ Vilnius miestui pristatė 300 metrų dvipusio eismo j...
nuotrauka
2018-09-11 13:00
Nuo birželio vilniečius ir miesto svečius džiuginantis ir gaivinantis sostinės valdžios iniciatyva įrengtas Lukiškių aikštės pagrindinis akcentas – fontanas, pateikia dar vieną interaktyvią staigmeną. Į judesius reaguojantis ir pasaulyje analogų neturintis interaktyvusis fontanas, kuriam galima diri...
nuotrauka
2018-09-10 11:00
Vilniaus dviračių takų žemėlapyje atsiranda taip reikalingos pagrindinės takų jungtys, kurių iki tol ilgus metus taip trūko: Justiniškių naujasis takas – jungtis su Laisvės prospektu – įsilies į bendrą takų sistemą, susijungs su baigiamu projektuoti nauju T. Narbuto gatvės taku, kuris bus nutiestas ...
nuotrauka
2018-09-06 10:51
Mokslo metų pradžia – sudėtingas metas ne tik į mokyklą eiti pradedantiems vaikams, bet ir jų tėvams. Juk reikia pasirūpinti, kad atžala turėtų viską, ko reikės mokslams bei sukurtii mokymuisi tinkamą atmosferą namuose.Pastatų automatikos specialistai dalijasi šiuolaikinių technologijų galimybėmis –...
nuotrauka
2018-08-31 09:00
Sostinės savivaldybė pastatė naują, saugų viaduką pėstiesiems ir dviratininkams ant Narbuto kalno, ties viešojo transporto stotelėmis. Perimdamas gerąją Švedijos statymo patirtį, rangovas „Kauno tiltai“ pastatė pirmąjį ir vienintelį tokios konstrukcijos viaduką Lietuvoje.
nuotrauka
2018-08-28 14:12
Jau seniai žinoma, jog atviros erdvės vargina bei mažina produktyvumą, neskatina bendravimo. Harvardo universiteto tyrimas atskleidė, kad dirbant bendroje erdvėje daugiau bendraujama elektroniniu būdu.
nuotrauka
2018-08-28 11:11
„Interjeras neatsiranda savaime. Prireikia pastangų sugalvoti idėją, vėliau tenka skirti laiko ir lėšų jos įgyvendinimui. Jeigu visa tai yra daroma, galima teigti, kad interjeras atspindi jį sukūrusio žmogaus pasaulėžiūrą“, – neabejoja A. Kuzmickaitė.
nuotrauka
2018-08-27 16:26
Vienas iš svarbiausių Vilniaus oro uosto aplinkosauginių tikslų – triukšmo zonų mažinimas. Tam pasitelkiamos įvairios priemonės, tokios kaip triukšmo monitoringo sistema, kuri dar šiemet bus atnaujinta ir leis efektyviai valdyti orlaivių sukeliamo triukšmo lygį.
nuotrauka
2018-08-13 08:45
Jei anksčiau apie universalų dizainą Lietuvoje buvo kalbama kaip apie siekiamybę ar gerąją vakarietišką praktiką, šiandien šis architektūros kokybės kriterijus jau įtvirtintas Statybos ir Architektūros įstatymuose bei privalomai (turi būti) taikomas praktikoje.
nuotrauka
2018-08-10 11:05
Kaune ties perėja šaligatvio grindinyje įrengta šviečianti juosta, keičianti spalvą priklausomai nuo šviesoforo signalo.
nuotrauka
2018-08-07 09:09
Plungės rajono savivaldybė planuoja parengti ir įgyvendinti projektą „Miesto inžinerinės infrastruktūros, svarbios verslui, atnaujinimas“, skirta 4 gatvių – Salantų, stoties, Lentpjūvės, Pramonės – infrastruktūrai suttvarkyti.
nuotrauka
2018-08-06 09:04
Marijampolės savivaldybė priima prašymus pritaikyti būstą vaikams, turintiems sunkią negalią.Šeimoms yra galimybė įsigyti sensorikos priemonių, t.y. visko, kas sunkios negalios vaikams gali palengvinti sensorinius, fizinius ar emocinius poreikius.
nuotrauka
2018-08-01 10:29
Laikai, kai senjorai pirkdavo tik mygtukinius mobiliuosius telefonus, skirtus vien skambinti, baigiasi. Specialistai pastebi, kad vis daugiau vyresnio amžiaus klientų renkasi išmaniuosius įrenginius, tačiau jiems kelia kiek kitokius reikalavimus.
nuotrauka
2018-07-15 09:03
Architektas Donatas Počešiūnas yra vienas iš aktyvių universalaus dizaino Lietuvoje propaguotojų. Todėl lankydamasis Europos ar Šiaurės šalyse, stebi, kaip užsienyje įrenginėjama infrastruktūra, remiantis universalaus dizaino principais.
nuotrauka
2018-07-10 07:46
Ar kada svarstėte, koks yra žmogaus, turinčio regos, klausos ar kalbos negalią, gyvenimas? O kaip reiktų gyventi neturint rankų, negalint vaikščioti ar neregint spalvų? O jei turėtumėte autizmo spektro sutrikimą, koks tada būtų gyvenimas? Dažnai šių klausimų net nenorime bandyti sau užduoti, nes reg...
nuotrauka
2018-07-02 12:42
„Prašome pasitraukti nuo užsidarančių durų!“, „Sveiki, ar girdite mane?“. Pasaulis yra sukurtas girdintiems žmonėms, tačiau jame gyvena ir kurtieji, ir neprigirdintieji.Kaip atrodytų aplinka, jeigu ji būtų pritaikyta negirdintiesiems?
nuotrauka
2018-05-02 10:17,      papildyta 2018-05-08 14:08, Papildyta Konferencijos vaizdo įrašais
Dalijamės konferencijos „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ pranešimų skaidrėmis.

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas

nuotrauka

Vonioje – tik „RAVAK“!

RAVAK – čekų įmonė, įkurta 1991 metais, – yra viena iš didžiausių vonios kambario įrangos gamintojų Centrinėje ir Rytų Europoje. UAB „Ravak Baltic“ – įmonė, kuri RAVAK prekės ženklui Lietuvo...
nuotrauka

Ką daryti, kai negalima laukti? Neoporas

UAB „Kauno šilas“ – pirmasis Lietuvos polistireninio putplasčio gamintojas. Bendrovė nebijo naujovių ir inovacijų – kartu su kompanija „Basf“ pirmoji Lietuvoje pirkėjams pasiūlė ir „Neoporą“...
nuotrauka

6 dalykai, padedantys pagerinti statybos projektų finansų kontrolę ir palaikyti juos „sveikus“

Statybos sektoriaus statistika rodo, kad nemažai statybos projektų įgyvendinama viršijant biudžetą. Tai paplitęs „negalavimas“. „Bauwise“ internetinės finansų kontrolės sistemos naudotojai y...