2018 gruodžio 15 d. šeštadienis, 1:29
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Universalus dizainas arba kaip oriai nusileisti iš antrojo aukšto

2018-03-12 07:55
Paklaustas, nuo ko pradėti Lietuvoje įtvirtinant universalų dizainą ir įvedant jį į praktiką, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis siūlo pirmiausia imtis įtvirtinti pačią universalaus dizaino ideologiją, sampratą ir turinį maksimaliai aukščiausiu lygiu, kurių vienas yra Konstitucijos nuostata dėl žmonių lygiateisiškumo. Pasak jo šią konstitucinę teisę kaip tik ir įtvirtina universalus dizainas.
nuotrauka
Šiaurės šalyse infrastruktūra, įrengta pagal universalaus dizaino principus, – įprastas dalykas. Portalo Statybunaujienos.lt (Sven Michaelis, Norvegija) nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU),

VGTU Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis atkreipia dėmesį, kad universalus dizainas yra priemonė, kurianti galimybes visiems žmonėms įvairiapusiškai integruotis į visuomenę, dalyvauti lygiomis teisėmis. Todėl universalus dizainas dar neretai vadinamas ir  demokratiniu, įtraukiančiuoju, dalyvaujamuoju dizainu, nes jis verčia atsigręžti į žmones, skatina visuomenę dalyvauti, įsitraukti. Akademinės bendruomenės atstovas apgailestauja, kad Lietuva, priešingai nei daugelis Europos valstybių, neturi dizaino politikos, kurios sudėtine dalimi turėtų būti ir universalus dizainas.

Laikotarpis verčia atsigręžti į žmogų, bet teisėje įtraukimo – lyg nebūta

„Postmodernistinė visuomenė atsigręžė į žmogų, jį skatindama dalyvauti ir jį įtraukdama“, – sako dr. J. Jakaitis, tarstelėdamas, kad kaip tik tokio įtraukimo nėra jokiuose Lietuvos dokumentuose. Tačiau kai matomos, suvokiamos problemos, suvokiama ir tai, kad jas reikia spręsti – tai yra kelias ieškoti sprendimų. Bėda ta, kad mes, kaip pastebėjo jis, dažnai tų problemų, pavyzdžiui, aplinkos pritaikymo, nematome, todėl ir nesistengiame spręsti.

Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Dr. Asta Kandratavičienė pastebi, kad kaip tik tokio supratimo ir trūksta.

„Sudėtinga paaiškinti, kad jeigu neįgaliesiems bus gerai, tai gerai bus ir visiems“, – sako ji. Neretai atrodo, kad daroma visa, kad nereikėtų daryti nieko, kai kalba pasisuka apie universalų dizainą. 

Kaip išvengti nusileidimo turėklais ant pilvo?

Pokalbyje, kuris įvyko Neįgaliųjų reikalų departamente, dalyvavę įvairių susijusių asociacijų ir sąjungų atstovai sutinka, kad viena iš didžiausių problemų arba kliuvinių universalų dizainą įvedant į kasdienį vartojimą ir praktiką, yra ta, kad trūksta supratimo, kas tai yra universalus dizainas, kaip jis veikia, kaip pagal jį sukurta aplinka, gaminiai, produktai, paslaugos lengvesniu padaro visų žmonių gyvenimą. Pokalbio dalyviai išskyrė du lygmenis, kuriuose turi būti įgyvendinami pokyčiai, kad situacija pasikeistų. Tai švietimas ir įstatyminė bazė.

„Šiais požiūriais, mes esame džiunglėse“, – karčiai pastebėjo Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė. Jos žodžiais, dabar galiojantis STR, kuris siejamas tik su neįgaliaisiais, yra nepatenkinamas. Universalus dizainas jau minimas Statybos įstatyme, tačiau nėra jį lydinčio STR.

„Kaip taikyti universalų dizainą, pavyzdžiui, renovuojant namus, jeigu neapibrėžta, kaip tai padaryti. „Man nepriklauso – nedarau, nes nėra įstatyme“, paprastai sakoma“, – kalba moteris, neslėpdama, kad turintiems judėjimo problemų žmonėms iš antrojo aukšto į pirmąjį nusileisti kartais yra tik vienas kelias – turėklais ant pilvo. Tai pasakytina ir apie anksčiau pastatytas ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kuriose judėjimo negalių turinčių vaikų judėjimas yra apribotas dėl nepritaikytų, todėl tampančių neprieinamomis patalpų. N. Milkevičienės žodžiais, universalios aplinkos reikia visur – tiek namuose, tiek viešuosiuose pastatuose, tiek ir aplinkoje, nes ir judėjimo negalią turintis žmogus nori judėti, važiuoti, būti nevaržomas kliūčių. 

„Daiktinė aplinka turi būti orientuota į žmogų – tai yra pradžia“, – sako dr. J. Jakaitis.

Ko mokomi studentai – projektuoti „cool“ ar patogiai?

Būsimi architektai kartais tik šoko būsenoje suvokia, kodėl reikia projektuoti pagal universalaus dizaino principus. „Kartais net ketvirtojo kurso studentai nesuvokia, kas projektuose yra gerai, o kas blogai“, – pastebi Jurgita Masiulionytė, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos administratorė. Neįgalieji lankosi universitetuose, organizuoja seminarus apie universalų dizainą. Kaip dalijasi J. Masiulionytė, mokymas neretai prasilenkia su praktika. Tai labai ryškiai pasirodo tuomet, kai studentai su neįgaliais žmonėmis išeina į gatvę: studentams, anot jos, atsiveria akys, ir jie pagaliau pamato kliūtis.

Specialiųjų poreikių turintys žmonės pastebi, kad studentai dažnai orientuojami kurti išskirtinius pastatus, kurie stebintų, priverstų aikčioti, tačiau visiškai pamirštama, kad pastatai turi būti statomi žmonėms, kad visi vienodai jais galėtų naudotis.

J. Masiulionytė, atstovaujanti Lietuvos žmonių su negalia sąjungai, pastebi, kad tokia nuostata veikiausiai galioja dėl to, jog „pritaikymų reikia dėl vieno ar dviejų neįgaliųjų“. Todėl ji viliasi, kad iš teisės aktų išbraukus „pritaikymas neįgaliesiems“ ir įvedus universalaus dizaino terminą, ateitų ir kitoks suvokimas – to reikia visiems. Tada nereikėtų ieškoti būdų, „skylių“, landų, pro kurias reikėtų brukte brukti ar prašyti kurti, statyti, projektuoti pagal universalaus dizaino principus, tai yra daryti ne dėl vienos ar dviejų grupių, o visiems.

Gediminas Jonikaitis, aplinkos pritaikymo specialistas, akcentavo švietimą svarbą, sakydamas, kad jeigu tik atskiros žmonių grupės supras, kas yra universalus dizainas, procesas nepajudės. Jau į bendrojo lavinimo mokyklų programas turėtų būti integruotas universalus dizainas – tik taip užaugs karta, G. Jonikaičio žodžiais, kuri be jokių papildomų aiškinimų žinos, kas yra universalus dizainas ir supras, kodėl jo reikia. 

„Priešingu atveju, bus sunku pajudėti iš vietos, stumdysimės vietoje ir grumsimės pavieniui. Švietimas – svarbiausias dalykas“, – sako aplinkos pritaikymo specialistas G. Jonikaitis.

 

Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. 
Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes. Pranešimus skaitys specialistai iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Danijos. Šios konferencijos partneriais yra Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. 

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.

 

Taip pat skaitykite: 

Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka 

Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Universalus dizainas

nuotrauka
2018-10-05 13:56
Viename Koventrio rajone, D. Britanijoje, suprojektuotas gyvenamųjų ir komercinių pastatų kvartalas, kuriame daugiausiai gyvena jaunos šeimos. Čia vyrauja siauros gatvės ir universaliai pritaikyta aplinka: žemi pandusai, patogūs įėjimai į pastatus, gyvenamųjų namų kvartalo centre suprojektuota aikšt...
nuotrauka
2018-09-25 13:47
Vilniaus savivaldybė norėdama palengvinti neįgaliųjų judėjimą, tėvelių su vežimėliais ir senyvo amžiaus vilniečių keliones perėjomis sutvarkė 6 keltuvus požeminėse miesto perėjose. Keturi keltuvai jau veikia prie prekybos centro „Panorama" Saltoniškių ir T. Narbuto gatvių sankryžoje ir du prie preky...
nuotrauka
2018-09-14 12:16
Portalo Statybunaujienos.lt redakcijai parašęs skaitytojas Romualdas klausia, ar jo daugiabučio (adresas redakcijai žinomas) kieme teisėtai įrengta stovėjimo aikštelė neįgaliųjų automobiliams. Atsakyti paklausėjui ir pristatyti infrastruktūros projektus, skirtus neįgaliųjų integracijai į visuomenę ...
nuotrauka
2018-09-14 09:50
Minint Tarptautinę Programuotojų dieną, Vilnius priminė visuomenei, kad gyvename skaitmeniniame pasaulyje ir išskyrė naują eismo dalyvių rūšį – pėsčiuosius, kurie vaikšto įnikę į telefonus. Kartu su JAV programavimo paslaugų įmone „Devbridge Group“ Vilnius miestui pristatė 300 metrų dvipusio eismo j...
nuotrauka
2018-09-11 13:00
Nuo birželio vilniečius ir miesto svečius džiuginantis ir gaivinantis sostinės valdžios iniciatyva įrengtas Lukiškių aikštės pagrindinis akcentas – fontanas, pateikia dar vieną interaktyvią staigmeną. Į judesius reaguojantis ir pasaulyje analogų neturintis interaktyvusis fontanas, kuriam galima diri...
nuotrauka
2018-09-10 11:00
Vilniaus dviračių takų žemėlapyje atsiranda taip reikalingos pagrindinės takų jungtys, kurių iki tol ilgus metus taip trūko: Justiniškių naujasis takas – jungtis su Laisvės prospektu – įsilies į bendrą takų sistemą, susijungs su baigiamu projektuoti nauju T. Narbuto gatvės taku, kuris bus nutiestas ...
nuotrauka
2018-09-06 10:51
Mokslo metų pradžia – sudėtingas metas ne tik į mokyklą eiti pradedantiems vaikams, bet ir jų tėvams. Juk reikia pasirūpinti, kad atžala turėtų viską, ko reikės mokslams bei sukurtii mokymuisi tinkamą atmosferą namuose.Pastatų automatikos specialistai dalijasi šiuolaikinių technologijų galimybėmis –...
nuotrauka
2018-08-31 09:00
Sostinės savivaldybė pastatė naują, saugų viaduką pėstiesiems ir dviratininkams ant Narbuto kalno, ties viešojo transporto stotelėmis. Perimdamas gerąją Švedijos statymo patirtį, rangovas „Kauno tiltai“ pastatė pirmąjį ir vienintelį tokios konstrukcijos viaduką Lietuvoje.
nuotrauka
2018-08-28 14:12
Jau seniai žinoma, jog atviros erdvės vargina bei mažina produktyvumą, neskatina bendravimo. Harvardo universiteto tyrimas atskleidė, kad dirbant bendroje erdvėje daugiau bendraujama elektroniniu būdu.
nuotrauka
2018-08-28 11:11
„Interjeras neatsiranda savaime. Prireikia pastangų sugalvoti idėją, vėliau tenka skirti laiko ir lėšų jos įgyvendinimui. Jeigu visa tai yra daroma, galima teigti, kad interjeras atspindi jį sukūrusio žmogaus pasaulėžiūrą“, – neabejoja A. Kuzmickaitė.
nuotrauka
2018-08-27 16:26
Vienas iš svarbiausių Vilniaus oro uosto aplinkosauginių tikslų – triukšmo zonų mažinimas. Tam pasitelkiamos įvairios priemonės, tokios kaip triukšmo monitoringo sistema, kuri dar šiemet bus atnaujinta ir leis efektyviai valdyti orlaivių sukeliamo triukšmo lygį.
nuotrauka
2018-08-13 08:45
Jei anksčiau apie universalų dizainą Lietuvoje buvo kalbama kaip apie siekiamybę ar gerąją vakarietišką praktiką, šiandien šis architektūros kokybės kriterijus jau įtvirtintas Statybos ir Architektūros įstatymuose bei privalomai (turi būti) taikomas praktikoje.
nuotrauka
2018-08-10 11:05
Kaune ties perėja šaligatvio grindinyje įrengta šviečianti juosta, keičianti spalvą priklausomai nuo šviesoforo signalo.
nuotrauka
2018-08-07 09:09
Plungės rajono savivaldybė planuoja parengti ir įgyvendinti projektą „Miesto inžinerinės infrastruktūros, svarbios verslui, atnaujinimas“, skirta 4 gatvių – Salantų, stoties, Lentpjūvės, Pramonės – infrastruktūrai suttvarkyti.
nuotrauka
2018-08-06 09:04
Marijampolės savivaldybė priima prašymus pritaikyti būstą vaikams, turintiems sunkią negalią.Šeimoms yra galimybė įsigyti sensorikos priemonių, t.y. visko, kas sunkios negalios vaikams gali palengvinti sensorinius, fizinius ar emocinius poreikius.
nuotrauka
2018-08-01 10:29
Laikai, kai senjorai pirkdavo tik mygtukinius mobiliuosius telefonus, skirtus vien skambinti, baigiasi. Specialistai pastebi, kad vis daugiau vyresnio amžiaus klientų renkasi išmaniuosius įrenginius, tačiau jiems kelia kiek kitokius reikalavimus.
nuotrauka
2018-07-15 09:03
Architektas Donatas Počešiūnas yra vienas iš aktyvių universalaus dizaino Lietuvoje propaguotojų. Todėl lankydamasis Europos ar Šiaurės šalyse, stebi, kaip užsienyje įrenginėjama infrastruktūra, remiantis universalaus dizaino principais.
nuotrauka
2018-07-10 07:46
Ar kada svarstėte, koks yra žmogaus, turinčio regos, klausos ar kalbos negalią, gyvenimas? O kaip reiktų gyventi neturint rankų, negalint vaikščioti ar neregint spalvų? O jei turėtumėte autizmo spektro sutrikimą, koks tada būtų gyvenimas? Dažnai šių klausimų net nenorime bandyti sau užduoti, nes reg...
nuotrauka
2018-07-02 12:42
„Prašome pasitraukti nuo užsidarančių durų!“, „Sveiki, ar girdite mane?“. Pasaulis yra sukurtas girdintiems žmonėms, tačiau jame gyvena ir kurtieji, ir neprigirdintieji.Kaip atrodytų aplinka, jeigu ji būtų pritaikyta negirdintiesiems?
nuotrauka
2018-05-02 10:17,      papildyta 2018-05-08 14:08, Papildyta Konferencijos vaizdo įrašais
Dalijamės konferencijos „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ pranešimų skaidrėmis.

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas

nuotrauka

Vonioje – tik „RAVAK“!

RAVAK – čekų įmonė, įkurta 1991 metais, – yra viena iš didžiausių vonios kambario įrangos gamintojų Centrinėje ir Rytų Europoje. UAB „Ravak Baltic“ – įmonė, kuri RAVAK prekės ženklui Lietuvo...
nuotrauka

Ką daryti, kai negalima laukti? Neoporas

UAB „Kauno šilas“ – pirmasis Lietuvos polistireninio putplasčio gamintojas. Bendrovė nebijo naujovių ir inovacijų – kartu su kompanija „Basf“ pirmoji Lietuvoje pirkėjams pasiūlė ir „Neoporą“...
nuotrauka

6 dalykai, padedantys pagerinti statybos projektų finansų kontrolę ir palaikyti juos „sveikus“

Statybos sektoriaus statistika rodo, kad nemažai statybos projektų įgyvendinama viršijant biudžetą. Tai paplitęs „negalavimas“. „Bauwise“ internetinės finansų kontrolės sistemos naudotojai y...