2018 birželio 21 d. ketvirtadienis, 15:28
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Universalus dizainas arba kaip oriai nusileisti iš antrojo aukšto

2018-03-12 07:55
Paklaustas, nuo ko pradėti Lietuvoje įtvirtinant universalų dizainą ir įvedant jį į praktiką, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis siūlo pirmiausia imtis įtvirtinti pačią universalaus dizaino ideologiją, sampratą ir turinį maksimaliai aukščiausiu lygiu, kurių vienas yra Konstitucijos nuostata dėl žmonių lygiateisiškumo. Pasak jo šią konstitucinę teisę kaip tik ir įtvirtina universalus dizainas.
nuotrauka
Šiaurės šalyse infrastruktūra, įrengta pagal universalaus dizaino principus, – įprastas dalykas. Portalo Statybunaujienos.lt (Sven Michaelis, Norvegija) nuotr.


Minimos įmonės
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU),

VGTU Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis atkreipia dėmesį, kad universalus dizainas yra priemonė, kurianti galimybes visiems žmonėms įvairiapusiškai integruotis į visuomenę, dalyvauti lygiomis teisėmis. Todėl universalus dizainas dar neretai vadinamas ir  demokratiniu, įtraukiančiuoju, dalyvaujamuoju dizainu, nes jis verčia atsigręžti į žmones, skatina visuomenę dalyvauti, įsitraukti. Akademinės bendruomenės atstovas apgailestauja, kad Lietuva, priešingai nei daugelis Europos valstybių, neturi dizaino politikos, kurios sudėtine dalimi turėtų būti ir universalus dizainas.

Laikotarpis verčia atsigręžti į žmogų, bet teisėje įtraukimo – lyg nebūta

„Postmodernistinė visuomenė atsigręžė į žmogų, jį skatindama dalyvauti ir jį įtraukdama“, – sako dr. J. Jakaitis, tarstelėdamas, kad kaip tik tokio įtraukimo nėra jokiuose Lietuvos dokumentuose. Tačiau kai matomos, suvokiamos problemos, suvokiama ir tai, kad jas reikia spręsti – tai yra kelias ieškoti sprendimų. Bėda ta, kad mes, kaip pastebėjo jis, dažnai tų problemų, pavyzdžiui, aplinkos pritaikymo, nematome, todėl ir nesistengiame spręsti.

Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Dr. Asta Kandratavičienė pastebi, kad kaip tik tokio supratimo ir trūksta.

„Sudėtinga paaiškinti, kad jeigu neįgaliesiems bus gerai, tai gerai bus ir visiems“, – sako ji. Neretai atrodo, kad daroma visa, kad nereikėtų daryti nieko, kai kalba pasisuka apie universalų dizainą. 

Kaip išvengti nusileidimo turėklais ant pilvo?

Pokalbyje, kuris įvyko Neįgaliųjų reikalų departamente, dalyvavę įvairių susijusių asociacijų ir sąjungų atstovai sutinka, kad viena iš didžiausių problemų arba kliuvinių universalų dizainą įvedant į kasdienį vartojimą ir praktiką, yra ta, kad trūksta supratimo, kas tai yra universalus dizainas, kaip jis veikia, kaip pagal jį sukurta aplinka, gaminiai, produktai, paslaugos lengvesniu padaro visų žmonių gyvenimą. Pokalbio dalyviai išskyrė du lygmenis, kuriuose turi būti įgyvendinami pokyčiai, kad situacija pasikeistų. Tai švietimas ir įstatyminė bazė.

„Šiais požiūriais, mes esame džiunglėse“, – karčiai pastebėjo Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė. Jos žodžiais, dabar galiojantis STR, kuris siejamas tik su neįgaliaisiais, yra nepatenkinamas. Universalus dizainas jau minimas Statybos įstatyme, tačiau nėra jį lydinčio STR.

„Kaip taikyti universalų dizainą, pavyzdžiui, renovuojant namus, jeigu neapibrėžta, kaip tai padaryti. „Man nepriklauso – nedarau, nes nėra įstatyme“, paprastai sakoma“, – kalba moteris, neslėpdama, kad turintiems judėjimo problemų žmonėms iš antrojo aukšto į pirmąjį nusileisti kartais yra tik vienas kelias – turėklais ant pilvo. Tai pasakytina ir apie anksčiau pastatytas ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kuriose judėjimo negalių turinčių vaikų judėjimas yra apribotas dėl nepritaikytų, todėl tampančių neprieinamomis patalpų. N. Milkevičienės žodžiais, universalios aplinkos reikia visur – tiek namuose, tiek viešuosiuose pastatuose, tiek ir aplinkoje, nes ir judėjimo negalią turintis žmogus nori judėti, važiuoti, būti nevaržomas kliūčių. 

„Daiktinė aplinka turi būti orientuota į žmogų – tai yra pradžia“, – sako dr. J. Jakaitis.

Ko mokomi studentai – projektuoti „cool“ ar patogiai?

Būsimi architektai kartais tik šoko būsenoje suvokia, kodėl reikia projektuoti pagal universalaus dizaino principus. „Kartais net ketvirtojo kurso studentai nesuvokia, kas projektuose yra gerai, o kas blogai“, – pastebi Jurgita Masiulionytė, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos administratorė. Neįgalieji lankosi universitetuose, organizuoja seminarus apie universalų dizainą. Kaip dalijasi J. Masiulionytė, mokymas neretai prasilenkia su praktika. Tai labai ryškiai pasirodo tuomet, kai studentai su neįgaliais žmonėmis išeina į gatvę: studentams, anot jos, atsiveria akys, ir jie pagaliau pamato kliūtis.

Specialiųjų poreikių turintys žmonės pastebi, kad studentai dažnai orientuojami kurti išskirtinius pastatus, kurie stebintų, priverstų aikčioti, tačiau visiškai pamirštama, kad pastatai turi būti statomi žmonėms, kad visi vienodai jais galėtų naudotis.

J. Masiulionytė, atstovaujanti Lietuvos žmonių su negalia sąjungai, pastebi, kad tokia nuostata veikiausiai galioja dėl to, jog „pritaikymų reikia dėl vieno ar dviejų neįgaliųjų“. Todėl ji viliasi, kad iš teisės aktų išbraukus „pritaikymas neįgaliesiems“ ir įvedus universalaus dizaino terminą, ateitų ir kitoks suvokimas – to reikia visiems. Tada nereikėtų ieškoti būdų, „skylių“, landų, pro kurias reikėtų brukte brukti ar prašyti kurti, statyti, projektuoti pagal universalaus dizaino principus, tai yra daryti ne dėl vienos ar dviejų grupių, o visiems.

Gediminas Jonikaitis, aplinkos pritaikymo specialistas, akcentavo švietimą svarbą, sakydamas, kad jeigu tik atskiros žmonių grupės supras, kas yra universalus dizainas, procesas nepajudės. Jau į bendrojo lavinimo mokyklų programas turėtų būti integruotas universalus dizainas – tik taip užaugs karta, G. Jonikaičio žodžiais, kuri be jokių papildomų aiškinimų žinos, kas yra universalus dizainas ir supras, kodėl jo reikia. 

„Priešingu atveju, bus sunku pajudėti iš vietos, stumdysimės vietoje ir grumsimės pavieniui. Švietimas – svarbiausias dalykas“, – sako aplinkos pritaikymo specialistas G. Jonikaitis.

 

Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. 
Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes. Pranešimus skaitys specialistai iš Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Danijos. Šios konferencijos partneriais yra Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. 

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.

 

Taip pat skaitykite: 

Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka 

Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Universalus dizainas

nuotrauka
2018-05-02 10:17,      papildyta 2018-05-08 14:08, Papildyta Konferencijos vaizdo įrašais
Dalijamės konferencijos „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ pranešimų skaidrėmis.
nuotrauka
2018-04-26 10:40
Šiandien (balandžio 26 d.) 13 val. LITEXPO, parodoje RESTA, 5.3 salėje, konferencijoje „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ savo patirtimi dalinsis specialistai iš Švedijos, Suomijos, Danijos ir Norvegijos.
nuotrauka
2018-04-25 09:00,      papildyta 2018-05-07 14:08, papildyta LRT laidos garso įrašu
Kalbant apie universalų dizainą, Lietuva gyvena ribinėmis būsenomis: nuo „tai mums neaktualu, čia neįgaliųjų poreikiai ir reikalai“ iki „projektuojame, statome bendruomenei ir pasitardami su bendruomene“, taigi atliepdami bendruomenės poreikius.
nuotrauka
2018-04-24 09:39
Universalus dizainas – tai terminas, kuris vis dažniau diskutuojamas, bet vis dar mažai pažįstamas mūsų visuomenėje. Daugeliui atrodo, kad tai tiesiog dizaino sprendimai žmonėms su specialiaisiais poreikiais. Visgi ši sąvoka yra žymiai platesnė, universalaus dizaino sprendimai pasitarnauja ir sveiki...
nuotrauka
2018-04-21 10:19
Tikriausiai atmenate ne vieną atvejį, kuomet atsisakėte minties kur nors išvažiuoti ar išeiti su vaikais. Ne dėl vaikų, o dėl nepritaikytos aplinkos: iš anksto žinojote, kad bus nepatogu stumti vaiko vežimėlį, bus nepatogu kabariotis laiptais, o su dviem vaikais, kurių vienas vežimėlyje, o kitas būt...
nuotrauka
2018-04-19 09:24
Tarptautinėje konferencijoje „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ Pekka Helin, YIT korporacijos vyr. viceprezidentas, Papildomų paslaugų gyventojams padalinio vadovas iš Suomijos, pasidalins patirtimi, kaip universalaus dizaino taikymas kuria vertę klientams i...
nuotrauka
2018-04-10 07:46
Ulla KRAMER, Danijos prieinamumo asociacijos (the Danish Accessibility Association) sekretoriato vadovė, sako, kad universalus dizainas būtinas, kuriant naujus verslus bei suteikiant daugiau galimybių turizmo sektoriaus įmonėms.
nuotrauka
2018-04-09 10:07
Viena iš Švedijos savivaldybių – Boras – 2015 m. pelnė geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimą. Šiuos apdovanojimus įsteigė Europos Komisija. Konferencijoje „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ Boras patirtį pristatys šios savivaldybės at...
nuotrauka
2018-04-03 09:00
Dr. Sigmund ASMERVIK, profesoriaus emerito, architekto iš Norvegijos, patirtis, dirbant pagal universalaus dizaino principus, siekia 20 metų.
nuotrauka
2018-03-29 08:00
„Ar žinote, kas yra universalus dizainas? Jo dėsniais vadovaujantis įrengti pastatai ar sukurti produktai suteikia vienodą galimybę tuo pačiu daiktu naudotis kiekvienam, neišskiriant žmonių pagal jų galimybes. Yra žinomi septyni universalaus dizaino principai.“ Taip prasideda kiekvienas iš septynių ...
nuotrauka
2018-03-23 12:29
Pastaruoju metu žmonių protus užkariauja ketvirtoji pramonės revoliucija, išmaniosios technologijos. Tačiau joms gyvybės įkvepia žmogus, kuris jomis naudojasi. Vadinasi, visos pramonės revoliucijos, išmaniosios technologijos turi būti tokios, kad jomis galėtų naudotis visa visuomenė. Kaip to pasiekt...
nuotrauka
2018-03-19 09:23
Kathrin BOGELSACK ir Sven MICHAELIS, Norvegijos nekilnojamo turto kadastro ir registro (kartografijos) tarnybos darbuotojai, tarptautinėje konferencijoje „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“ pasidalins savo šalies patirtimi, kaip žemėlapiai, kurie dar vadinami...
nuotrauka
2018-03-01 09:15
21-ojo amžiaus žmogus yra racionalus. Jis nori gyventi patogiai, naudoti kuo mažiau energijos, kad buitis ne verstų tarnauti, bet suteiktų kuo daugiau galimybių ir laiko užsiimti malonia veikla. Žmogus nori ne įveikinėti kliūtis, o gyventi universalioje aplinkoje, kur vienodai gerai jaučiasi bet kok...
nuotrauka
2018-02-20 09:04,      papildyta 2018-04-05 17:08, Papildyta nuotraukomis
Daugeliui sąvoka „universalus dizainas“ dar nežinoma, kitiems atrodo, jog tai kažkoks būtinas pritaikymas žmonėms su specialiaisiais poreikiais. Kodėl taip manoma? Ogi todėl, kad jei reikalingas prieinamumas, visi sako: „ Tai ir vėl neįgaliesiems čia kažko reikia, tai ir vėl jie reikalauja panduso, ...
nuotrauka
2018-01-31 15:43
„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“
nuotrauka
2017-10-02 08:00
Būsto dieną Lietuvoje imta švęsti 2012 metais. Pasak Lietuvos būsto rūmų prezidento Juozo ANTANAIČIO, tai yra diena tų, kurie daro visa, kad mums būtų gera grįžti į savo būstus, teikiančius užuovėją ir saugumą, nes „mano namai – mano tvirtovė“.
nuotrauka
2016-07-29 14:38
Priėmus naująjį Statybos įstatymą, konsultacijoms su visuomene paskelbtas statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ projektas.
nuotrauka
2016-04-12 10:16
Susirinkęs į savo 15-ąją sesiją Ženevoje JT neįgaliųjų komitetas praėjusią savaitę apsvarstė Lietuvos ataskaitą apie tai, kaip šalis įgyvendina Jungtinių Tautų neįgaliųjų konvenciją, informuoja Aplinkos ministerija. Komiteto narius domino ne tik Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Teisingumo,...
nuotrauka
2015-02-11 14:16
KTU susivienijo būsimieji technologai, dizaineriai ir medikai. Tarptautinėse kūrybinėse dirbtuvėse „IC4Life” jie kartu ieškojo sprendimų, kaip galima ant kojų greičiau pastatyti po sunkios ligos atsigaunantį ligonį.
nuotrauka
2014-10-19 21:35
Apie svarbiausius dalykus, anot prof. Mariaus Šaliamoro, Lietuvos architektų sąjungos pirmininko, linkstama patylėti. „Mes kalbame apie energinį efektyvumą, ekologiją, būtinumą saugoti, būtinumą efektyviai naudoti resursus – finansinius ir visokius kitokius išteklius. Aš bandysiu pakalbėti apie žmog...

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas

nuotrauka

Švarus oras – visoms pramonės šakoms

Danų įmonė JKF POLSKA jau daugiau nei 60 metų nuosekliai didina savo indėlį į geresnės aplinkos kūrimą visame pasaulyje. Iš galvanizuoto metalo lakštų ir nerūdijančio plieno filtrus, separat...
nuotrauka

Neįtikėtinų produktų istoriją rankomis kuria nedidelių dirbtuvėlių meistrai

Grynas varis, amerikietiškas riešutmedis, ypač stiprus betono mišinys ir rankų darbas. Tokios yra sudėtinės dalys gaminių, kurie idealiai tinka aukščiausios klasės verslo dovanoms.