2019 birželio 24 d. pirmadienis, 20:22
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Užupio istorijos – nuo prastos reputacijos užkampio iki rajono, neįperkamo patiems menininkams  1

Akvilė SIMUTYTĖ      2016-04-01 12:21
Šiandien, balandžio 1-ąją Užupio rajonas jau aštuonioliktą kartą švenčia savo Nepriklausomybės dieną. Dar prieš porą dešimtmečių į šį apgriuvusį ir ne pačios geriausios reputacijos rajoną kraustėsi menininkai ir kiti netradiciškai mąstatantys žmonės: nuomojo būstus, dirbtuves, kūrėsi apleistuose namuose. Tačiau žingsnis po žingsnio Užupis tapo bohemos rajonu, o jo kūrybiška bendruomenė 1998 m. balandžio 1-ąją paskelbė Užupio nepriklausomybę. Šis rajonas turi ir savo Konstituciją, vėliavą ir kitus būtinus valstybės atributus. Šiandien Užupis – prestižiniu laikomas Vilniaus rajonas, „išblizgintas“, pilnas atnaujintų ir naujų projektų vizualizacijų. Kaip ir dėl kokių priežasčių jo įvaizdis taip pasikeitė?
nuotrauka
Užupio centrinė aikšte. Wikimedia Commons (CC-BY 2.0) GiW nuotr.


 Anot miestų tyrinėtojų šis rajonas jau patyrė gentrifikaciją (procesą, kuris oficialiai apibrėžiamas kaip nekilnojamo turto supirkinėjimas madingu tampančiame rajone taip išstumiant senuosius gyventojus, – red. past.) Tadas Šarūnas, miesto sociologas, šiuo metu rašantis daktaro disertaciją apie postsovietinių miestų gentrifikaciją teigia, jog nekonformistinę devyniasdešimtųjų dvasią ir įdomaus gyvenimo pažadą pakeitė ramūs vartojimo ritualai, o gyvenimas šiame rajone tapo nebeprieinamas ne tik menininkams, bet ir dažnam viduriniosios klasės atstovui.


Šiame name buvo seniausias Vilniaus vienuolynas. A. Simutytės nuotr. 

Projekto „Gatvės gyvos“ iniciatorius Albertas Kazlauskas, buvęs bankininkas, atsibodusį darbą biure iškeitęs į ekskursijų vedimą, vieną pavasario vakarą pakvietė vilniečius į kelionę po istorinį Užupį. Ekskursija pasidėjo nuo Užupio kavinės, atidarytos Karoliniškių gyventojų 1995 m. Kadaise šiame pastate veikė kepykla, vėliau –  viešoji pirtis. Tik atidarius kavinę, joje rinkdavosi ir nepageidaujami lankytojai, kurie apleisdavo šią vietą, kai užgrodavo klasikininės muzikos arba džiazo melodijas.

Nuo 1998-ųjų, kai pradėta švęsti Užupio nepriklausomybės dieną, šioje kavinėje renkasi Užupio parlamentas, o antrąją Velykų dieną užupiečiai su vaišėmis renkasi pasėdėti prie baltomis staltiesiemis užklotų stalų ir taip paminėti Baltųjų staltiesių dieną.

Vėliau gidas nuvedė ir prie Užupio meno inkubatorius, kuriose sovietiniais metais veikė Dalės kombinato dirbtuvės. Jos įsikūrę ant kairiojo Vilnelės kranto, pakrantėje stūkso Jėzaus Kristaus skulptūra su kuprine ant pečių. Gidas Albertas paaiškino keistos skulptūros reikšmę: su kuprine todėl, kad Jėzus Kristus buvo pirmasis plačiai žinomas keliautojas su kuprine.


Lentelė, žyminti Monmatro ir Uzupio draugystę. A. Simutytės nuotr.

Čia galima pasėdėti ant suolelio po vėjo malūnėliais, jei kartais gyvenime prtitrūktų įkvėpimo, o paskui pakilti aukštyn link Tibeto skvero. Vėliau ekskursantai kirto Malūno gatvę ir pateko į pastato, kuriame XVIII a. pabaigoje buvo įkurtas bernardinių-tretininkių vienuolynas, kiemą. Kita ekskursijos stotelė – Užupio, Malūnų ir Paupio gatvių sankryža, kurioje dabar stovi skulptoriaus R. Vilčiausko sukurta Užupio angelo skulptūra.

Kieno vietoje iškilo nauji namai? 

Senais laikais šioje vietoje stovėjo unitų cerkvė, sudegusi XVII a. Vėliau šioje vietoje veikė turgus. Užupiečiai pamena ir metus šioje vietoje stovėjusį Užupio kiaušinį, kuris buvo parduotas ir dabar stovi Šv. Stepono ir Raugyklos gatvių pradžioje. Šalia Angelo skulptūros įrengtas vandens čiaupas, iš kurio balandžio 1-ąją, Užupio respublikos nepriklausomybės dieną, sako, turėtų bėgti alus. Vėliau gidas nuvedė prie Šv. Baltramiejaus bažnyčios, vienintelių Vilniuje veikusių baltarusių katalikų maldos namų, kurioje visa sovietinį laikotarpį ir iki pat 1997 m. veikė skulptorių dirbtuvės. Netoli ir vienos seniausių – Bernardinų kapinės, kuriose nebelaidojama nuo septintojo praėjusio dešimtmečio. Vis tik jose ilsisi daugybė garsių žmonių.

Sakoma, kad čia palaidota bolševikų smogiko Felikso Dzeržinskio motina ir ši informacija sovietiniais laikais apsaugojo kapines nuo sunaikinimo.

Ekskursija sulaukė gausaus būrio susidomėjusių. A. Simutytės nuotr.

Užupis kupinas ir makabriškų vietų. Iš Polocko gatvės, kuria kadaise driekėsi kelias į Polocko miestą (iš čia ir gatvės pavadinimas),  neseniai išsikėlė Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, o Baltajame skergatvyje iškilę nauji būstai pastatyti vietoje... lavoninės.

Ekskursija baigėsi ant Altanos kalno, nuo kurio atsiveria labai gražus vaizdas į Vilniaus senamiestį.
„Gatvės gyvos“  gidai intriguoja – balandžio pabaigoje susidomėjusius jie pakvies į ekskursiją po Aukštuosius ir Žemuosius Panerius.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Karpis
2016-04-07 11:36
Paprieštarausiu straipsnio autoriui kad "rajonas neįperkamas menininkams" - parašyta mano supratimu tiktai kad kiršinti žmones, skirstyti Į menininkus ir ne menininkus, dėti etiketes. Menas tai subtilus dalykas - vienas pavyzdys Vilniaus vamzdis prie Neries, vieni vadina tai menu kiti ne. O menininkų yra nuo ... iki.... . Pavyzdžiui architektūroje yra meno, architektai irgi yra menininkai. Sakyti kad menininkas yra financiškai neapsirūpinęs žmogus yra neteisinga. Taip yra menininkų kurie ten neįperka būsto bet yra menininkų kurie niekur būsto neįperka. Užupis visų pirma yra miesto gyvenamasis rajonas. Kaip is kiti senieji rajonai buvo apleistas. Visų pirma dėl savo geografines padėties dabar sulaukia vis daugiau naujų gyventoju.

Miestiečiai

nuotrauka
2019-06-20 13:43
Vilniaus gatvės senosios bulvaro dalies atnaujinimas prasidės liepos vidury. Sutarta palaukti, kol mieste baigsis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“. Vilniaus gatvės atkarpos (tarp Tilžės g. ir Draugystės pr.) ir Vasario 16-osios gatvės rekonstrukcija turi būti atlikta iki 20...
nuotrauka
2019-06-19 12:39
Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai, įstaigos ir miesto gyventojai buvo pakviesti puošti Gargždus gėlėmis ir kartu kurti žydintį miestą.
nuotrauka
2019-06-19 12:13
Sostinėje tarp Giedraičių ir Kintų gatvių planuojamai įrengti viešajai erdvei vilniečiai pasiūlė pavadinimą – iš beveik 3 tūkst. balsavusiųjų internetu daugiausia pasisakė už Šnipiškių aikštės vardą.
nuotrauka
2019-06-18 10:38
Dėl neatsakingų ir nederintų žemės kasimo darbų, suskaičiavo ESO, per 5 šių metų mėnesius dujų ir elektros skirstymo tinklai pažeisti daugiau nei 100 kartų. Dėl tokių trečiųjų šalių neatsakingų veiksmų tūkstančiai vartotojų patiria nepatogumų, būna be elektros ir dujų. ESO primena, kad be leidimo vy...
nuotrauka
2019-06-18 10:14
Ilgą laiką privačių namų kvartalo gyventojai jautėsi palyginti saugūs, jų rimtį trikdė tik netoliese veikianti medžio apdirbimo įmonė „Fornestas“. Šiemet paaiškėjo, kad šalia esančiame laisvame sklype Šiltnamių g. ketina įsikurti dar vienas verslo objektas – „Šilo“ prekybos centras, kurį sumanė past...
nuotrauka
2019-06-14 14:45
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) atkreipia gyventojų dėmesį, kad pastebėjus pastato išorinių ar vidinių sienų įtrūkius ar skilimus jokiu būdu nereikėtų numoti ranka. Inspekcijos specialistai pažymi, kad bet kokios pastato deformacijos turi būti skubiai ištirtos įvertina...
nuotrauka
2019-06-14 10:25
Panevėžio apylinkės teismas išsprendė ginčą dėl Panevėžio rajone esančios sodybos, kuri pirkimo-pardavimo metu sudegė. Pasirašius preliminarias sutartis, įmokėjus 15 tūkst. eurų avansą ir perdavus raktus, kitą naktį sodyboje esantis gyvenamasis namas sudegė. Teismas įpareigojo sodybos pardavėją grąž...
nuotrauka
2019-06-14 09:59
Sostinėje prasidėjo šnipiškiečių laukta Giedraičių gatvės rekonstrukcija. Čia tiesiamas dviračių takas, atnaujinama pėsčiųjų infrastruktūra, įrengiamas modernus apšvietimas, atnaujinama kelio danga.
nuotrauka
2019-06-14 09:39
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą, pasisakė, kad vartotojui turi būti grąžinta visa sumokėta prijungimo įmoka.
nuotrauka
2019-06-13 14:55
Sostinės savivaldybėje šią savaitę vyko susitikimas su daugiabučių namų valdytojais – pristatyta Vilniaus miesto energinio efektyvumo didinimo programa. Miesto Taryba šiemet patvirtino naują kvartalų atnaujinimo programą, kuri identifikuoja ir numato prioritetinius sostinės senųjų daugiabučių kvarta...
nuotrauka
2019-06-13 10:39
Alinant karščiams ir gyventojams susiduriant su vandens slėgio svyravimais, „Vilniaus vandenys" ėmėsi ilgalaikių bei tvarių vandens tiekimo užtikrinimo būdų sostinės Kalnėnų gyvenamajame rajone, kur pastarąją savaitę vandens vartojimas išaugo triskart. Siekiant užtikrinti nepertraukiamą geriamojo va...
nuotrauka
2019-06-12 14:12
Tvyrant karštiems orams ir išaugus vandens suvartojimui, vandens tiekimo įmonės dirba pilnu pajėgumu. „Vilniaus vandenys“ fiksuoja, kad šiuo metu kai kuriose vietovėse Vilniaus mieste ir rajone geriamojo vandens sunaudojama tris kartus daugiau nei įprastai ir prašo gyventojų vandenį vartoti atsaking...
nuotrauka
2019-06-12 12:35
Iš viso iki birželio 10 d. pabaigos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė virš 7 tūkst. paraiškų – 3057 jų sudaro prašymai finansuoti senų katilų keitimą, 2894 – saulės elektrinių įsirengimą ir 1161 paraiška jau įsirengusių atsinaujinančius energijos išteklius. Paraiškas gyventojai teikė...
nuotrauka
2019-06-12 10:58
Panevėžio apylinkės teisme Nevėžio g. namo savininkų bendrija prisiteisė atlyginti beveik 150 tūkst. eurų statybos rangos trūkumams šalinti iš namą renovavusios bendrovės.
nuotrauka
2019-06-11 09:57
Žemės sklypas buvo parduotas nesulaukus 10 metų termino. Savininkai sako nežinoję, kad pasikeitė tvarka, todėl prarado kone 3 tūkst. eurų. Jie pasijuto apiplėšti: patys gaudami minimalų atlyginimą manė bent pagelbėsiantys dukrai, kad ši įsigytų butą.
nuotrauka
2019-06-11 09:52
Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia kalendoriuje pasižymėti liepos 15 d. – būtent šią dieną bus pradedamos priimti paraiškos gauti paramai atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-06-10 15:22
Vaizdingoje Nemuno pakrantėje įsikūrę šančiškiai sulaukė įspėjimų dėl užgrobtos valstybinės žemės. Už savo sklypų ribų esančią žemę kauniečiai apsitvėrę įvairiais būdais – tujomis, kitais augalais, betono blokais ir padangomis. Skaičiuojama, kad neteisėtai pasisavintos žemės plotas gali siekti apie ...
nuotrauka
2019-06-10 10:16
„Vilniaus vandenys“, taikydama viešai paskelbtą reitingavimo formulę, atrinko 3 Vilniaus miesto ir rajono bendruomenių teiktas paraiškas, pagal kurias bus skirtas finansavimas apgyvendintų gyvenamųjų kvartalų prijungimui prie vandentiekio ir nuotekų tinklų 2020 metais.
nuotrauka
2019-06-10 09:05
Šiauliuose vykusioje diskusijoje apie Daugiabučių namų atnaujinimo programos įgyvendinimą pateiktas siūlymas valstybės lygiu skatinti vadinamąją mažąją renovaciją. Pasak Šiaulių mero Artūro Visocko, visos šalies mastu tai leistų sutaupyti dešimtis milijonų, o investicijos kur kas mažesnės nei vykdan...
nuotrauka
2019-06-07 13:24
Seimui pritarus Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimams, atvertos galimybės daugiabučių namų gyventojams tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais ir naudoti iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintą elektrą. Lietuva tapo viena pirmųjų šalių Eur...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Buto vėdinimas su „Eco-Fresh“. Didelės mažo įrenginio galimybės

Lietuvą ištiko paradoksas. Modernizuoti daugiabučiai namai tapo kur kas šiltesni, sąskaitos už šildymą sumažėjo, tačiau butuose tapo drėgna, ėmė veistis pelėsis. Modernizavimas, turėjęs sute...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...