2019 kovo 20 d. trečiadienis, 23:15
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Užupio istorijos – nuo prastos reputacijos užkampio iki rajono, neįperkamo patiems menininkams  1

Akvilė SIMUTYTĖ      2016-04-01 12:21
Šiandien, balandžio 1-ąją Užupio rajonas jau aštuonioliktą kartą švenčia savo Nepriklausomybės dieną. Dar prieš porą dešimtmečių į šį apgriuvusį ir ne pačios geriausios reputacijos rajoną kraustėsi menininkai ir kiti netradiciškai mąstatantys žmonės: nuomojo būstus, dirbtuves, kūrėsi apleistuose namuose. Tačiau žingsnis po žingsnio Užupis tapo bohemos rajonu, o jo kūrybiška bendruomenė 1998 m. balandžio 1-ąją paskelbė Užupio nepriklausomybę. Šis rajonas turi ir savo Konstituciją, vėliavą ir kitus būtinus valstybės atributus. Šiandien Užupis – prestižiniu laikomas Vilniaus rajonas, „išblizgintas“, pilnas atnaujintų ir naujų projektų vizualizacijų. Kaip ir dėl kokių priežasčių jo įvaizdis taip pasikeitė?
nuotrauka
Užupio centrinė aikšte. Wikimedia Commons (CC-BY 2.0) GiW nuotr.


 Anot miestų tyrinėtojų šis rajonas jau patyrė gentrifikaciją (procesą, kuris oficialiai apibrėžiamas kaip nekilnojamo turto supirkinėjimas madingu tampančiame rajone taip išstumiant senuosius gyventojus, – red. past.) Tadas Šarūnas, miesto sociologas, šiuo metu rašantis daktaro disertaciją apie postsovietinių miestų gentrifikaciją teigia, jog nekonformistinę devyniasdešimtųjų dvasią ir įdomaus gyvenimo pažadą pakeitė ramūs vartojimo ritualai, o gyvenimas šiame rajone tapo nebeprieinamas ne tik menininkams, bet ir dažnam viduriniosios klasės atstovui.


Šiame name buvo seniausias Vilniaus vienuolynas. A. Simutytės nuotr. 

Projekto „Gatvės gyvos“ iniciatorius Albertas Kazlauskas, buvęs bankininkas, atsibodusį darbą biure iškeitęs į ekskursijų vedimą, vieną pavasario vakarą pakvietė vilniečius į kelionę po istorinį Užupį. Ekskursija pasidėjo nuo Užupio kavinės, atidarytos Karoliniškių gyventojų 1995 m. Kadaise šiame pastate veikė kepykla, vėliau –  viešoji pirtis. Tik atidarius kavinę, joje rinkdavosi ir nepageidaujami lankytojai, kurie apleisdavo šią vietą, kai užgrodavo klasikininės muzikos arba džiazo melodijas.

Nuo 1998-ųjų, kai pradėta švęsti Užupio nepriklausomybės dieną, šioje kavinėje renkasi Užupio parlamentas, o antrąją Velykų dieną užupiečiai su vaišėmis renkasi pasėdėti prie baltomis staltiesiemis užklotų stalų ir taip paminėti Baltųjų staltiesių dieną.

Vėliau gidas nuvedė ir prie Užupio meno inkubatorius, kuriose sovietiniais metais veikė Dalės kombinato dirbtuvės. Jos įsikūrę ant kairiojo Vilnelės kranto, pakrantėje stūkso Jėzaus Kristaus skulptūra su kuprine ant pečių. Gidas Albertas paaiškino keistos skulptūros reikšmę: su kuprine todėl, kad Jėzus Kristus buvo pirmasis plačiai žinomas keliautojas su kuprine.


Lentelė, žyminti Monmatro ir Uzupio draugystę. A. Simutytės nuotr.

Čia galima pasėdėti ant suolelio po vėjo malūnėliais, jei kartais gyvenime prtitrūktų įkvėpimo, o paskui pakilti aukštyn link Tibeto skvero. Vėliau ekskursantai kirto Malūno gatvę ir pateko į pastato, kuriame XVIII a. pabaigoje buvo įkurtas bernardinių-tretininkių vienuolynas, kiemą. Kita ekskursijos stotelė – Užupio, Malūnų ir Paupio gatvių sankryža, kurioje dabar stovi skulptoriaus R. Vilčiausko sukurta Užupio angelo skulptūra.

Kieno vietoje iškilo nauji namai? 

Senais laikais šioje vietoje stovėjo unitų cerkvė, sudegusi XVII a. Vėliau šioje vietoje veikė turgus. Užupiečiai pamena ir metus šioje vietoje stovėjusį Užupio kiaušinį, kuris buvo parduotas ir dabar stovi Šv. Stepono ir Raugyklos gatvių pradžioje. Šalia Angelo skulptūros įrengtas vandens čiaupas, iš kurio balandžio 1-ąją, Užupio respublikos nepriklausomybės dieną, sako, turėtų bėgti alus. Vėliau gidas nuvedė prie Šv. Baltramiejaus bažnyčios, vienintelių Vilniuje veikusių baltarusių katalikų maldos namų, kurioje visa sovietinį laikotarpį ir iki pat 1997 m. veikė skulptorių dirbtuvės. Netoli ir vienos seniausių – Bernardinų kapinės, kuriose nebelaidojama nuo septintojo praėjusio dešimtmečio. Vis tik jose ilsisi daugybė garsių žmonių.

Sakoma, kad čia palaidota bolševikų smogiko Felikso Dzeržinskio motina ir ši informacija sovietiniais laikais apsaugojo kapines nuo sunaikinimo.

Ekskursija sulaukė gausaus būrio susidomėjusių. A. Simutytės nuotr.

Užupis kupinas ir makabriškų vietų. Iš Polocko gatvės, kuria kadaise driekėsi kelias į Polocko miestą (iš čia ir gatvės pavadinimas),  neseniai išsikėlė Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, o Baltajame skergatvyje iškilę nauji būstai pastatyti vietoje... lavoninės.

Ekskursija baigėsi ant Altanos kalno, nuo kurio atsiveria labai gražus vaizdas į Vilniaus senamiestį.
„Gatvės gyvos“  gidai intriguoja – balandžio pabaigoje susidomėjusius jie pakvies į ekskursiją po Aukštuosius ir Žemuosius Panerius.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Karpis
2016-04-07 11:36
Paprieštarausiu straipsnio autoriui kad "rajonas neįperkamas menininkams" - parašyta mano supratimu tiktai kad kiršinti žmones, skirstyti Į menininkus ir ne menininkus, dėti etiketes. Menas tai subtilus dalykas - vienas pavyzdys Vilniaus vamzdis prie Neries, vieni vadina tai menu kiti ne. O menininkų yra nuo ... iki.... . Pavyzdžiui architektūroje yra meno, architektai irgi yra menininkai. Sakyti kad menininkas yra financiškai neapsirūpinęs žmogus yra neteisinga. Taip yra menininkų kurie ten neįperka būsto bet yra menininkų kurie niekur būsto neįperka. Užupis visų pirma yra miesto gyvenamasis rajonas. Kaip is kiti senieji rajonai buvo apleistas. Visų pirma dėl savo geografines padėties dabar sulaukia vis daugiau naujų gyventoju.

Miestiečiai

nuotrauka
2019-03-20 10:35
Naujos statybos būstą perkantys naujakuriai susiduria su galvosūkiu dėl dalinės apdailos. Kadangi nėra teisiškai reglamentuota, kokie darbai privalo būti atlikti, nekilnojamojo turto vystytojai pirkėjams siūlo itin skirtingus dalinės apdailos variantus. Būtent todėl atėję apsidairyti viename bute ra...
nuotrauka
2019-03-19 11:31
Vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina kovo mėn. yra 5,48 ct/kWh (be PVM) ir, palyginus su vasario mėn., mažėja 0,36 proc. Per metus (nuo 2018 m. kovo mėn. iki 2019 m. kovo mėn.) vidutinė šilumos kaina didėjo 6,00 proc. – skelbia Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK).
nuotrauka
2019-03-18 14:15
Sodininkų bendrijoje tarp kaimynų kilo ginčas. Vienas iš jų, nesilaikydamas nustatyto atstumo tarp sklypų, įsirengė individualią nuotekų valymo sistemą (ji susidarė iš įrenginio „Bioclar-6“, filtravimo šulinio, infiltravimo lauko). Infiltravimo laukas buvo įrengtas iškasus dirvožemį ir duobę užpildž...
nuotrauka
2019-03-14 11:54
Seimas priėmė Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisas, kuriomis nuo 2020 m. sausio 1 d. sudaroma galimybė valstybės lėšomis remti vadinamąją mažąją daugiabučių renovaciją, kai atskirai modernizuojamas tik gyvenamojo pastato šilumos punktas.
nuotrauka
2019-03-14 11:14
Nuo šių metų sausio 29-osios esama pokyčių, įrengiant Šilumos punktus, praneša Valstybinė energetikos inspekcija (VEI).
nuotrauka
2019-03-13 12:15
Patvirtinta Klimato kaitos programos lėšų naudojimo 2019 m. sąmatą. Pagal ją šiemet numatyta investuoti rekordinę 134 mln. eurų sumą ir planuojama gerokai daugiau priemonių nei ankstesniais metais.
nuotrauka
2019-03-08 13:32
Pagal Klimato kaitos programos lėšų naudojimo 2019 m. sąmatą šiemet numatyta investuoti rekordinę 134 mln. eurų sumą ir planuojama gerokai daugiau priemonių nei ankstesniais metais.
nuotrauka
2019-03-07 09:36
Ar galima palėpės plotą įskaičiuoti į bendrą buto plotą, apskaičiuojant mokesčius, teiraujasi portalo Statybunaujienos.lt skaitytoja Rasa. Moters gyvenamasis plotas yra 45,43 kv. m, o dabar, įskaičiavus ir palėpę, apmokestintas plotas tapo 63,35 kv. metro.
nuotrauka
2019-03-04 10:53
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą dėl bute suvartoto šilumos kiekio perskaičiavimo ir susidariusios nepriemokos, pasisakė, kad šilumos tiekėjas perskaičiavimą atliko pagrįstai, o vartotojas turi apmokėti už fakt...
nuotrauka
2019-02-28 11:40
Nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG) iš biokuro pagamintą šilumą centralizuotos šilumos tiekėjams (CŠT) šiemet tenka pirkti brangiau. Pavyzdžiui, sausio mėnesį, kai šilumos poreikis didžiausias, „Vilniaus šilumos tinklai“ NŠG bendrovėms turėjo mokėti 21% daugiau nei prieš metus, o „Klaipėdos energi...
nuotrauka
2019-02-27 09:10,      papildyta 2019-02-27 15:40, papildyta komentaru dėl balkonų
Namo stogas yra bendra visų jo gyventojų nuosavybė. O kaip keičiasi situacija, jeigu vienas iš gyventojų ant stogo įsirengia terasą?
nuotrauka
2019-02-21 12:53
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtinamos lengvesnės taisyklės neįgaliųjų būstų pritaikymui pasinaudojant valstybės ir savivaldybės parama. 2019 metams neįgaliųjų būsto pritaikymui skirta 1,5 mln. eurų. Ši lėšų suma sudarys sąlygas pagerinti gyven...
nuotrauka
2019-02-20 14:25
Sausį kai kuriems Panevėžio daugiabučių namų gyventojams 2 kambarių buto šildymas kainavo 29 Eur (renovuotiems Ramygalos g. 61, 69, Tulpių g. 13 ir kt.), o kai kuriems – ir 112 Eur (senos statybos, nerenovuotiems A. Jakšto g. 8, Katedros g. 4, Švyturio g. 11 ir kt.). Taigi mokėti reikia skirtingai, ...
nuotrauka
2019-02-20 13:39
Gyventojai ir verslas jau gali įsivesti elektrą ar pasididinti jos galią greičiau, paprasčiau, tiesiog neišeidami iš namų. „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), patobulinęs procedūras ir sistemas, klientams suteikia galimybę elektros paslaugas gauti vienu prisėdimu prie kompiuterio.
nuotrauka
2019-02-18 12:55
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) pateikia svarbiausius faktus, kuriuos apie paramą reikia žinoti asmenims, keičiantiems katilus.
nuotrauka
2019-02-18 10:09
Per didelė drėgmė patalpose – kur kas rimtesnė problema nei daugelis galvoja. Būtina ją naikinti tiek jau gyvenant naujai įrengtose patalpose, tiek ruošiant jas rekonstrukcijai, kadangi nepanaikinus drėgmės pertekliaus rizikuojama ne tik nemaloniais pojūčiais, tačiau ir greičiau susigadinamu interje...
nuotrauka
2019-02-15 10:14
Kiekvienas daiktas ar erdvė, kuriais naudojamės, turi neišvengiamą savybę dėvėtis. Namai taip pat reikalauja nuolatinės priežiūros, o kartais kosmetinių pataisymų ar pagražinimų jau nebeužtenka. Remontas – sudėtinga užduotis, reikalaujanti laiko ir finansų, tačiau, teisingai planuojant, netikėtos iš...
nuotrauka
2019-02-14 11:50
Prisiminti, kad jokių būtinosios apdailos darbų sekmadieniais ir švenčių dienomis, o šeštadieniais – nuo 9 iki 17 val. Įvertinti, kad bendros naudojimo erdvės, pavyzdžiui, stogas, yra visų namo gyventojų, o ne asmeninė nuosavybė. Įsidėmėti, kad be rašytinio pardavėjo sutikimo naujakuriai neturi teis...
nuotrauka
2019-02-12 11:35
Vakar, vasario 11 d.) Aplinkos ministerijoje aptarta vasario pradžioje Jonavos rajono savivaldybėje pradėto vykdyti bandomojo projekto įvadinė ataskaita. Vienoje iš daugiabučių namų bendrijų, sodų bendrijų ir kaimo bendruomenėje šiuo metu, taikant rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų su...
nuotrauka
2019-02-12 08:03
„Iš tėvų, kurie gyveno renovuotame name, paveldėjome butą. Tėvams, kurie turėjo kompensaciją už šildymą ir karštą vandenį, renovacija nieko nekainavo. Kaip reiks mokėti mums?“, – klausia portalo Statybunaujienos.lt skaitytojai

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Kvapų šalinimas ozonu – veiksmingiausias ir aplinkai palankiausias sprendimas

Pramonės plėtra, miestų augimas ir gyventojų tankumo didėjimas ne tik liudija žmonijos pažangą, bet ir kelia nemažai iššūkių. Viena iš nepageidaujamų žmogaus veiklos pasekmių – tarša kvapais...
nuotrauka

TOPWELL MINI. Didelės mažo produkto vertės

Kai kalbama apie pastatų statybą, apie patogų kasdienį jų naudojimą, saugumą, apie interjerą ir eksterjerą, reikia prisiminti liaudies išmintį: „ir nedidelis akmuo gali išversti didelį vežim...