2019 sausio 18 d. penktadienis, 17:34
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Užupio istorijos – nuo prastos reputacijos užkampio iki rajono, neįperkamo patiems menininkams  1

Akvilė SIMUTYTĖ      2016-04-01 12:21
Šiandien, balandžio 1-ąją Užupio rajonas jau aštuonioliktą kartą švenčia savo Nepriklausomybės dieną. Dar prieš porą dešimtmečių į šį apgriuvusį ir ne pačios geriausios reputacijos rajoną kraustėsi menininkai ir kiti netradiciškai mąstatantys žmonės: nuomojo būstus, dirbtuves, kūrėsi apleistuose namuose. Tačiau žingsnis po žingsnio Užupis tapo bohemos rajonu, o jo kūrybiška bendruomenė 1998 m. balandžio 1-ąją paskelbė Užupio nepriklausomybę. Šis rajonas turi ir savo Konstituciją, vėliavą ir kitus būtinus valstybės atributus. Šiandien Užupis – prestižiniu laikomas Vilniaus rajonas, „išblizgintas“, pilnas atnaujintų ir naujų projektų vizualizacijų. Kaip ir dėl kokių priežasčių jo įvaizdis taip pasikeitė?
nuotrauka
Užupio centrinė aikšte. Wikimedia Commons (CC-BY 2.0) GiW nuotr.


 Anot miestų tyrinėtojų šis rajonas jau patyrė gentrifikaciją (procesą, kuris oficialiai apibrėžiamas kaip nekilnojamo turto supirkinėjimas madingu tampančiame rajone taip išstumiant senuosius gyventojus, – red. past.) Tadas Šarūnas, miesto sociologas, šiuo metu rašantis daktaro disertaciją apie postsovietinių miestų gentrifikaciją teigia, jog nekonformistinę devyniasdešimtųjų dvasią ir įdomaus gyvenimo pažadą pakeitė ramūs vartojimo ritualai, o gyvenimas šiame rajone tapo nebeprieinamas ne tik menininkams, bet ir dažnam viduriniosios klasės atstovui.


Šiame name buvo seniausias Vilniaus vienuolynas. A. Simutytės nuotr. 

Projekto „Gatvės gyvos“ iniciatorius Albertas Kazlauskas, buvęs bankininkas, atsibodusį darbą biure iškeitęs į ekskursijų vedimą, vieną pavasario vakarą pakvietė vilniečius į kelionę po istorinį Užupį. Ekskursija pasidėjo nuo Užupio kavinės, atidarytos Karoliniškių gyventojų 1995 m. Kadaise šiame pastate veikė kepykla, vėliau –  viešoji pirtis. Tik atidarius kavinę, joje rinkdavosi ir nepageidaujami lankytojai, kurie apleisdavo šią vietą, kai užgrodavo klasikininės muzikos arba džiazo melodijas.

Nuo 1998-ųjų, kai pradėta švęsti Užupio nepriklausomybės dieną, šioje kavinėje renkasi Užupio parlamentas, o antrąją Velykų dieną užupiečiai su vaišėmis renkasi pasėdėti prie baltomis staltiesiemis užklotų stalų ir taip paminėti Baltųjų staltiesių dieną.

Vėliau gidas nuvedė ir prie Užupio meno inkubatorius, kuriose sovietiniais metais veikė Dalės kombinato dirbtuvės. Jos įsikūrę ant kairiojo Vilnelės kranto, pakrantėje stūkso Jėzaus Kristaus skulptūra su kuprine ant pečių. Gidas Albertas paaiškino keistos skulptūros reikšmę: su kuprine todėl, kad Jėzus Kristus buvo pirmasis plačiai žinomas keliautojas su kuprine.


Lentelė, žyminti Monmatro ir Uzupio draugystę. A. Simutytės nuotr.

Čia galima pasėdėti ant suolelio po vėjo malūnėliais, jei kartais gyvenime prtitrūktų įkvėpimo, o paskui pakilti aukštyn link Tibeto skvero. Vėliau ekskursantai kirto Malūno gatvę ir pateko į pastato, kuriame XVIII a. pabaigoje buvo įkurtas bernardinių-tretininkių vienuolynas, kiemą. Kita ekskursijos stotelė – Užupio, Malūnų ir Paupio gatvių sankryža, kurioje dabar stovi skulptoriaus R. Vilčiausko sukurta Užupio angelo skulptūra.

Kieno vietoje iškilo nauji namai? 

Senais laikais šioje vietoje stovėjo unitų cerkvė, sudegusi XVII a. Vėliau šioje vietoje veikė turgus. Užupiečiai pamena ir metus šioje vietoje stovėjusį Užupio kiaušinį, kuris buvo parduotas ir dabar stovi Šv. Stepono ir Raugyklos gatvių pradžioje. Šalia Angelo skulptūros įrengtas vandens čiaupas, iš kurio balandžio 1-ąją, Užupio respublikos nepriklausomybės dieną, sako, turėtų bėgti alus. Vėliau gidas nuvedė prie Šv. Baltramiejaus bažnyčios, vienintelių Vilniuje veikusių baltarusių katalikų maldos namų, kurioje visa sovietinį laikotarpį ir iki pat 1997 m. veikė skulptorių dirbtuvės. Netoli ir vienos seniausių – Bernardinų kapinės, kuriose nebelaidojama nuo septintojo praėjusio dešimtmečio. Vis tik jose ilsisi daugybė garsių žmonių.

Sakoma, kad čia palaidota bolševikų smogiko Felikso Dzeržinskio motina ir ši informacija sovietiniais laikais apsaugojo kapines nuo sunaikinimo.

Ekskursija sulaukė gausaus būrio susidomėjusių. A. Simutytės nuotr.

Užupis kupinas ir makabriškų vietų. Iš Polocko gatvės, kuria kadaise driekėsi kelias į Polocko miestą (iš čia ir gatvės pavadinimas),  neseniai išsikėlė Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, o Baltajame skergatvyje iškilę nauji būstai pastatyti vietoje... lavoninės.

Ekskursija baigėsi ant Altanos kalno, nuo kurio atsiveria labai gražus vaizdas į Vilniaus senamiestį.
„Gatvės gyvos“  gidai intriguoja – balandžio pabaigoje susidomėjusius jie pakvies į ekskursiją po Aukštuosius ir Žemuosius Panerius.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Karpis
2016-04-07 11:36
Paprieštarausiu straipsnio autoriui kad "rajonas neįperkamas menininkams" - parašyta mano supratimu tiktai kad kiršinti žmones, skirstyti Į menininkus ir ne menininkus, dėti etiketes. Menas tai subtilus dalykas - vienas pavyzdys Vilniaus vamzdis prie Neries, vieni vadina tai menu kiti ne. O menininkų yra nuo ... iki.... . Pavyzdžiui architektūroje yra meno, architektai irgi yra menininkai. Sakyti kad menininkas yra financiškai neapsirūpinęs žmogus yra neteisinga. Taip yra menininkų kurie ten neįperka būsto bet yra menininkų kurie niekur būsto neįperka. Užupis visų pirma yra miesto gyvenamasis rajonas. Kaip is kiti senieji rajonai buvo apleistas. Visų pirma dėl savo geografines padėties dabar sulaukia vis daugiau naujų gyventoju.

Miestiečiai

nuotrauka
2019-01-18 13:33
Vienas iš svarbiausių Nacionalinei žemės tarnybai LR Vyriausybės programoje numatytų uždavinių – 2019 m. užbaigti nuosavybės teisių atkūrimą į kaimo vietovėse ir miestuose turėtą žemę. Š. m. sausio 1 d. duomenimis, piliečių nuosavybės teisių į žemę, mišką, vandens telkinius atkūrimas iš esmės yra ba...
nuotrauka
2019-01-17 10:30
Lietuviai išmoko rūšiuoti šiukšles, ir tai rodo skaičiai. „Jeigu 2008 metais į sąvartynus šalinome 96 proc. komunalinių atliekų, 2017 metais jų buvo apie 32 proc.“, – sako Kauno technologijos universiteto (KTU) Aplinkos inžinerijos instituto (APINI) profesorė dr. Jolita Kruopienė. Tačiau mokslininkė...
nuotrauka
2019-01-15 09:51
Kai kurios pavojingos atliekos vis dar patenka į buitinių atliekų konteinerius, tačiau tik ne automobilių akumuliatoriai. Kokios priežastys lemia, kad netinkami naudojimui akumuliatoriai nesimėto bet kur?
nuotrauka
2019-01-13 17:56
Seimas pradėjo svarstyti Seimo nario Antano Vinkaus pristatytas Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-815(3), kuriomis siūloma įvesti papildomus rūkymo ribojimus.
nuotrauka
2019-01-11 14:58
Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) ir UAB „Vilniaus energija“ ginčą dėl naudos pasidalinimo su vartotojais, investavus į ekonomaizerį, dėl kurio buvo sutaupoma dalis kuro, 2019 m. sausio 4 d. konstatavo, kad Komisijos...
nuotrauka
2019-01-10 10:58
Penkiolikos Seimo narių grupė, įvertinusi visuomenės ir ekspertų pateiktas pastabas ir kitų šalių praktiką, įregistravo projektą, numatantį lankstų arba „smart“ draudimą rūkyti balkonuose.
nuotrauka
2019-01-09 16:01
Europos investicijų bankas (EIB) ir Šiaulių bankas pasirašė garantijos sutartį, pagal kurią bus tęsiamas finansavimas energijos efektyvumą Lietuvos daugiabučiuose namuose gerinančioms renovacijoms. EIB Europos regioninės plėtros fondų (ERPF) lėšomis suteiks 30 mln. eurų garantiją Šiaulių bankui, kur...
nuotrauka
2019-01-07 14:27
Vilniečiai turi galimybę susigrąžinti 10 procentų nekilnojamojo turto mokesčio, jei jų daugiabučiame name yra įsikūrusios kavinės, parduotuvės ar kitos įstaigos. Savivaldybė tam skiria net 110 tūkst. eurų.
nuotrauka
2019-01-04 10:12
Meteorologinė žiema Lietuvoje prasideda vidutinei oro temperatūrai nukritus žemiau 0 °C. Nors ši žiema antroje 2018-ųjų lapkričio pusėje prasidėjo be sniego, gruodžio pabaiga ir sausio pradžia sniego nepašykštėjo visuose Lietuvos regionuose. Specialistai savo ruožtu atkreipia dėmesį, kiek nedaug žin...
nuotrauka
2019-01-03 11:49
Laikotarpiu tarp Padėkos dienos ir Naujųjų metų amerikiečiai sukaupia net 25 proc. daugiau šiukšlių nei per bet kurią kitą metų dalį – panašiai turbūt sukaupiame ir mes. Tarp šiukšlių atsiduria ir neveikiančios elektrinės dekoracijos bei girliandos – atliekos, kurias būtina perdirbti.
nuotrauka
2019-01-02 10:43
Nuo š. m. sausio 2 d. iki vasario 1 d. Būsto energijos taupymo agentūra priima paraiškas daugiabučių atnaujinimui. Paraiškos priimamos pagal praėjusių metų liepos mėn. aplinkos ministro paskelbtą kvietimą teikti paraiškas daugiabučių namų atnaujinimo projektų rengimui ir įgyvendinimui.
nuotrauka
2018-12-28 09:57
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) neretai sulaukia klausimų dėl statybos darbų vykdymo galimybių įvykus nelaimingam atsitikimui – sudegus vieno ar dviejų butų gyvenamajam namui arba pagalbinio ūkio paskirties pastatui. VTPSI specialistai skuba į pagalbą statytojams, kuri...
nuotrauka
2018-12-27 11:01
Danguje besiskleidžiančios fejerverkų šviesos – šventinis atributas, be kurio Kalėdų ir Naujųjų metų neįsivaizduoja daugelis Lietuvos gyventojų. Ugniagesiai gelbėtojai įspėja, kad didžioji dalis fejerverkus leidžiančių žmonių, rūpindamiesi tik estetika ir grožiu, per mažai dėmesio skiria jų saugumui...
nuotrauka
2018-12-21 10:28
Seimas priėmė Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis siekiama įtvirtinti aiškų teisinį reguliavimą, siekiant apsaugoti aplinką nuo išleidžiamų nuotekų žalingo poveikio, ir nustatyti išsamų individualių nuotekų tvarkymo sistemų...
nuotrauka
2018-12-21 09:36
Vos 35 proc. Lietuvos gyventojų šildymo sezono metu namuose lepinasi ir pakankamu šilumos kiekiu, ir oro gaiva, rodo rinkos tyrimų bendrovės „Nielsen“ atlikta reprezentatyvi apklausa. Tuo tarpu ketvirtadalis skundžiasi gyvenantys tokiuose būstuose, kuriuose šilumos pakanka, tačiau trūksta gryno oro....
nuotrauka
2018-12-20 15:05
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), reaguodama į vartotojų paklausimus, kaip teisingai atsiskaityti už 2018 m. gruodžio mėn. suvartotas gamtines dujas ir elektros energiją (2019 m. sausio 1 d. įsigalioja nauji tarifai), parengė informaciją apie gamtinių dujų ir elektros energ...
nuotrauka
2018-12-14 13:22
Nuo ko reikia pradėti, norint savo žemėje pastatyti nedidelį – 6x4 m sodo namelį, kokių dokumentų reikia, kur ir kam juos pateikti?
nuotrauka
2018-12-13 12:55
Besiruošdami didžiosioms metų šventėms, ne ką mažiau nei kalėdinėmis dovanomis ar šventinį stalą užklosiančiais patiekalais lietuviai rūpinasi ir namų dekoracijomis, rodo prieš šventes atliktos apklausos duomenys. Kadangi į namų dekorą gyventojai žvelgia išties atsakingai, tai ir nuo madų stengiasi ...
nuotrauka
2018-12-13 11:54
Puošdami namus Kalėdoms žmonės rūpinasi jų grožiu ir jaukia atmosfera, bet per mažai dėmesio skiria šventinių dekoracijų ir kalėdinių atributų saugumui. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas įspėja, kad Lietuvos gyventojai bei jų namai dažniausiai nukenčia dėl netvarkingų elektrinių vid...
nuotrauka
2018-12-13 11:36
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau ― VMI) primena, kad gyventojai, kuriems nuosavybės teise priklauso nekilnojamasis turtas (toliau ― NT), savo verte viršijantis 220 000 EUR, privalo šio mokesčio deklaraciją už 2018 m. pateikti ir nekilnojamojo turto mokestį (toliau ...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

6 dalykai, padedantys pagerinti statybos projektų finansų kontrolę ir palaikyti juos „sveikus“

Statybos sektoriaus statistika rodo, kad nemažai statybos projektų įgyvendinama viršijant biudžetą. Tai paplitęs „negalavimas“. „Bauwise“ internetinės finansų kontrolės sistemos naudotojai y...