2019 liepos 19 d. penktadienis, 6:55
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

V. Buikis: dangoraižiai – išskirtinės ne tik inžinerinės konstrukcijos

2017-11-16 09:32
Praeitame šimtmetyje žinomų architektų Nasvyčių suprojektuotas 22-ų aukštų Vilniaus viešbutis „Lietuva“ tapo pirmuoju dangoraižiu mūsų šalyje. Šalia jo dešiniajame Neries krante išaugo visas stiklinių dangoraižių kvartalas, kuris pakeitė miesto veidą.
nuotrauka
Pixabay.com nuotr.


Specialistai pastebi, kad efektyviai plotą taupanti aukštuminė statyba ne tik išsiskiria įspūdingais vizualiniais sprendimais. Įvairiuose kontinentuose iškilę dangoraižiai suformavo ir atskirą gaisrų rūšį – gaisrus aukštuminiuose pastatuose, išsiskiriančius „kamino efektu“. Naujoms tendencijoms turėtume būti pasiruošę ir mes, teigia Latvijos teismų ekspertas gaisrų techninių tyrimų srityje Valentins Buikis.

„Gaisrai aukštuminiuose pastatuose kaip atskira gaisrų rūšis pasaulyje atsirado palyginti neseniai – praėjusio amžiaus septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje. Analizuojant juos galima įvardinti keletą būdingiausių bruožų: gaisro metu kylančios liepsnos ir atsirandantys dūmai užblokuoja išėjimo kelius, gaisrai labai greitai plečiasi vertikaliai, itin sudėtinga juos gesinti ir gelbėti žmones”, – teigia jis.

Pasak eksperto, įprastas gaisro scenarijus aukštuminiams pastatams visiškai netinka, jį gesinti ir iš jo gelbėtis reikia visiškai kitaip.

Komunikacijos agentūros „Idea prima“ išplatintame pranešime rašoma, kad aplink aukštą pastatą gaisro metu susidaro stiprios oro srovės, atsiranda karštų dujų ir dūmų sūkuriai, kurie apsunkina matomumą, neleisdami panaudoti sraigtasparnių žmonių gelbėjimui ir liepsnų malšinimui. Dėl liepsnos persimetimo į komunikacijoms skirtas šachtas bei angas atsiranda „kamino efektas“, dėl kurio ugnis greitai išplinta.

„Degant sintetinėms pastato statybinėms medžiagoms kartu su buities daiktais išsiskiria daug toksiškų dūmų, kuriais apsinuodiję žmonės užtrokšta, todėl labai dažnai per gaisrus aukštuminiuose pastatuose būna gana didelis žuvusiųjų ir apsinuodijusių skaičius. Neretai žmonės, neištvėrę karščio ir dūmų poveikio žūva tiesiog šokdami pro langus”, – tvirtina Latvijos ekspertas.

Pagrindinis patarimas dirbantiems ar gyvenantiems dangoraižio tipo pastate ir norintiems išvengti nelaimių – žinoti pagrindines saugumo taisykles ir nenumoti ranka, jei matote, kad pastate netvarkingi evakuaciniai išėjimai. Taip pat niekada nenumokite ranka į evakuacines pratybas.

„Pastato konstrukcijų ir medžiagų savybių jūs jau nepakeisite, bet žinodami, kokios jos, aiškiau suvoksite, kiek laiko turite gaisro atveju. Taip pat geriau iš anksto išsiaiškinti, kur yra ir ar apskritai prieinami evakuaciniai išėjimai, kuris kelias gaisro atveju jums padėti bent iki žemesnio aukščio, kuriame galėtų pasiekti gelbėtojai. Kasdien galvoti apie gaisrą tikrai nėra reikalo, bet bent kartą pasitikrinti, kaip elgtis ir evakuotis įvykus nelaimei – būtina“ - sako V. Buikis.

TOP 6 skaudžiausi pasaulio gaisrai dangoraižiuose:

1. 1970 m. rugpjūčio 6 d. užsidegė Niujorko 50 aukštų administracinis pastatas. Gaisras kilo 33-jame aukšte ertmėje, kur buvo įrengtos ventiliacijos sistemos ir kitos komunikacijos. Nuo varvančių degančių plastikinių medžiagų užsidegė baldai, dūmai greitai užpildė pastatą.

2. 1970 m. degė 49 aukštų aukštuminis pastatas Manheteno centre. Gaisras kilo penktajame aukšte. Jo metu susidarę tiršti dūmai užpildė pastatą iki 45 aukšto.

3. 1971 m. gruodžio 25 d. Seule užsidegė kavinės, esančios 22-jų aukštų pastato antrame aukšte, virtuvė. Pastate kilęs gaisras išplito per laiptinę, ventiliacijos ir kondicionavimo sistemas. Pastatą užpildė nuodingi dūmai, susidarę degant sintetinėms medžiagoms.

4. 2010 m. lapkričio 15 d. Šanchajuje visiškai sudegė 28-ių aukštų gyvenamasis namas. Ugnis įsiplieskė 10-jame aukšte ir greitai per fasadą plito tiek aukštyn, tiek ir žemyn. Gaisras kilo atliekant statybos-remonto darbus. O pastatas iš išorės buvo apkaltas poliuretano plokštėmis, dėl kurių ugnis išplito labai greitai.

5. 2015 m. gegužės 19 d. visiškai sudegė 16-os aukštų gyvenamasis namas Baku mieste; išorinės namo sienos buvo apdailintos poliuretano plokštėmis.

6. 2017 m. birželio 14 d. didelį atgarsį visame pasaulyje sukėlė ypač skaudus gaisras Londono 24-ių aukštų gyvenamajame pastate „Grenfell Tower“.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2019-07-18 11:59
Ilgus metus daugelio daugiabučių balkonai būdavo paversti sandėliukais – juose žmonės laikydavo daiktus, džiaudavo skalbinius. Tačiau, pasak ekspertų, balkono funkcija namuose keičiasi – jis tampa kambariams prilygstančia gyvenamąja erdve. Balkonuose ir terasose gyventojams dabar reikia patogumų: el...
nuotrauka
2019-07-12 10:36
Pagal vidutinės gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) kainos pokytį Lietuva tarp 56 pasaulio šalių užėmė 15 vietą demonstruodama 7% metinį augimą ir per metus sąraše pakilo net 11 pozicijų aukštyn – taip rodo „Registrų centro" ir Lietuvos centrinio banko duomenys, skaičiuojant nuo 2018 m. I ketvirčio ...
nuotrauka
2019-07-09 10:40
Architektūrinio konkurso komisija išrinko geriausius projektus naujam UAB „Hanner“ verslo centrui „Business Stadium North East“. Pirmąją vietą iš 9 dalyvių laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ pasiūlytas darbas.
nuotrauka
2019-06-26 13:48
Kai kurie interjero elementai yra svarbesni už kitus ir ne taip lengvai pakeičiami. Dėl to jų sprendimus reikėtų apgalvoti atsakingai, neskubotai. Interjero dizaino srityje dirbantis architektas Irmantas Petrauskas sako, kad toks interjero elementas yra grindys. Su jomis ne tik daugiausia liečiamės,...
nuotrauka
2019-06-21 16:19
Klaipėdos regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) išnagrinėjo keturių daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso Mokyklos g. 18A, Klaipėdoje, projektinius pasiūlymus. Ekspertų vertinimu, jie architektūros kokybei keliamus reikalavimus atitinka iš dalies.
nuotrauka
2019-06-20 12:52
Didelė natūralios šviesos sklaida, grynas oras, bendrosios poilsios erdvės, augalų gausa, atpalaiduojantis vaizdas pro langą. Tokias šiuolaikinių darbo erdvių interjero dizaino tendencijas išskiria specialistai.
nuotrauka
2019-06-11 09:50
Daugybė valstybių sostinių ir didžiųjų miestų išgyvena neeilines transformacijas – geležinkelių ir autobusų stočių rajonai iš pilkų, pramoninių, kartais net apleistų miesto teritorijų virsta prestižiniais kvartalais. Į šiuos dažnai itin netoli istorinio miesto centro esančius rajonus atsikelia vis d...
nuotrauka
2019-06-06 14:28
Rytoj, birželio 7-ąją, kai iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo liks lygiai 500 dienų, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, V a.) 11 val. bus pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.
nuotrauka
2019-06-03 11:40
IKEA ir TV3 rengiasi antram „Namų idėja su IKEA“ sezonui ir vėl renka lietuvių namus nemokamam interjero atnaujinimui. Šį kartą IKEA dizaineriai atnaujins ne tik namų patalpas, tačiau įžengs ir į verslo erdves – nedideli šeimų verslai, startuoliai, dirbtuvėlių ar parduotuvių savininkai kviečiami tei...
nuotrauka
2019-05-31 15:03
Panevėžio regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) atliko Utenos Vyžuonaičio parko teritorijos detaliojo plano dviejų koncepcijos variantų vertinimą ir pateikė rekomendacijas dėl gyvenamosios teritorijos sprendinių.
nuotrauka
2019-05-31 11:47
Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) docento architekto Daliaus Šarakausko projektas laimėjo pirmąją vietą kasmetiniuose „Latvijos statybos apdovanojimuose 2018“. Tai vienas didžiausių ir svarbiausių konkursų kaimyninėje šalyje. Jį rengia valstybinės insti...
nuotrauka
2019-05-29 11:38
Gyventi gražiai neuždrausi, ypač, jeigu esi žinomas ir labai turtingas. Šia taisykle vadovaujasi dainininkė Jenifer Lopez, aktorius Alec‘as Baldwin‘as su žmona Hilaria, Gwyneth Paltrow, Madonna, Sarah Jessica Parker ir garsi atlikėjų pora – Jay Z su Beoynce, įsigiję namus prabangiame Niujorko priemi...
nuotrauka
2019-05-29 11:06
Norą įsigyti nedidelio ploto – 1–1,5 kambario – butą dažnai lydi klausimai, kaip jį įrengti, kad pakaktų vietos ir reikalingiems daiktams pasidėti, ir liktų erdvės komfortiškam gyvenimui.
nuotrauka
2019-05-16 11:27
Klaipėdos RAT, išnagrinėję poilsio namų Pervalkos g. 35, Neringoje, rekonstravimo projekto pasiūlymą, pateikė išvadą, jog jo sprendiniai visumoje neprieštarauja KNNP tvarkymo plano, Bendrojo plano ir galiojančio sklypo detalaus plano reikalavimams, tačiau pastatų architektūrinė išraiška stokoja seno...
nuotrauka
2019-05-14 10:28
Lietuvoje populiarumą išlaiko nauji būstai, kuriuos pirkėjai įsigyja su daline apdaila. Tai reiškia, kad, prieš kraustantis į naujus namus, naujakuriams dar reikia susiplanuoti nemažai darbų. Tad kokios pagrindinės užduotys ir investicijos?
nuotrauka
2019-05-14 10:02
Belgų prekinio ženklo „Ciranova“ produktai medienos paviršių apdailai ir priežiūrai gaminami jau 89-erius metus. Lauko ir vidaus mediniams paviršiams skirti produktai į Lietuvą pradėti tiekti prieš porą metų. Šių metų pavasarį pristatytas atnaujintas šio prekinio ženklo produktas „HARDWAXOIL TITAN“.
nuotrauka
2019-05-13 09:54
Rytinė kava nuosavoje terasoje ir žaliasis plotas džiuginantis akį – apie tokią kasdienybę svajoja vis daugiau naujakurių, įsigyjančių butą su jaukiu nedideliu nuosavu kiemeliu. Specialistų teigimu, augant tokio formato butų paklausai, žaliojo ploto bei terasos įrengimo klausimas kyla ne vienam. Pas...
nuotrauka
2019-04-29 11:03
Kuriant kokybišką ir prabangų interjerą svarbu ne tik tinkamai pasirinkti spalvas, medžiagas ir baldus, bet ir atsižvelgti į tai, kokioje aplinkoje ir miesto vietoje yra namai, teigia interjero specialistai.
nuotrauka
2019-04-25 09:20
Vakar, balandžio 24 d., prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m plote įrengtos interjerų ekspozicijos, atspindinčios tr...
nuotrauka
2019-04-24 18:46
Jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centras „Jung Vilnius“ RESTOJE pristato itin praktiškų produktų, kurie taupo namus įsirenginėjančių žmonių ir interjero dizainerių laiką, pinigus, tuo pat metu suteikdami galimybių rinktis, derinti ir lyginti kainas.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...