2018 gruodžio 11 d. antradienis, 3:55
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Verslo liudijimai ir GPM lengvata. Mažesnis užmokestis už paslaugas dabar ar sumažintas GPM vėliau?

2018-11-14 07:30,      Papildyta inžinieriaus A. Čepulio komentaru 2018-11-15 14:10
Finansų ministerija parengė ir pateikė visuomenei derinti Vyriausybės nutarimo pataisas, kuriomis siaurinamas veiklų, vykdomų įsigijus verslo liudijimą, sąrašas. Tarp sričių, kurios pajus pokyčius – pastatų remontas. Šie asmenys, įsigiję verslo liudijimą, savo veiklą vykdyti galės iki 2019 m. liepos 1 d.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos statybininkų asociacija,
Valstybės siūlomas veidrodis: iš verslo liudijimų sąrašo šalinama tai, kas mažina apmokestinamąsias pajamas

Finansų ministerija sako, kad pereiti iš verslo liudijimų į kitą jiems tinkančią formą bus paprasta. Gyventojai galės toliau nepertraukiamai tęsti vykdomą veiklą. Jiems pakaks informuoti VMI apie pasikeitusį mokesčio nuo individualios veiklos pajamų mokėjimo būdą. Pagal šią informaciją gyventojui bus parengta Lietuvos gyventojo individualios veiklos vykdymo pažyma.

Veiklų, įsigijus verslo liudijimą, sąrašas siaurinamas veidrodiniu principu: iš sąrašo išbraukiamos tos veiklos, kurių atžvilgiu nuo sausio 1 d. bus taikoma Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata. Tai reiškia, kad gyventojas galės susimažinti apmokestinamąsias pajamas, t. y. susigrąžinant dalį sumokėto GPM už pastatų remontą.

Pakeitimais taip pat siekiama užtikrinti, kad gyventojų pajamos, gautos vykdant pastatų apdailą ir remontą, būtų apmokestinamos taikant individualios veiklos apmokestinimo taisykles, – mokant mokestį, priklausantį nuo gautų (uždirbtų) pajamų (pelno), o ne fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu, kuris yra taikomas įsigyjant verslo liudijimą.

LSA pokyčius vertina bendrame kontekste bei siūlo taip pat ir kompromisinių variantų

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas akcentuoja, kad Asociacija planuojamą pokytį pirmiausia vertina ne tik iš statybos įmonių pusės.

„Planuojamą pokytį pirmiausia vertiname kaip LR Vyriausybės norą mažinti nelegalų darbą statybų sektoriuje, – sako D. Gedvilas. – Asociacijos nuomone, nenormalu, kad žmogaus, su verslo liudijimu dirbusio pusę savo gyvenimo, pensija yra tik 146 eurai. Pokytis, kurio laukiame, turėtų apsaugoti ir šiuos žmones, kad jie neskurstų išėję į pensiją, kad jų nereikėtų remti tiems, kurie mokėjo visus mokesčius.“

Be to, Asociacija inicijuoja, kad, perkant ar parduodant NT, pas notarą būtų įvardinta, kas statė namą – specialistai ar nežinomi asmenys. Tokiu būdu pirkėjas pats turėtų apsispręsti, ar jį tenkina, kad jo būstą statė neįvardinti statybininkai, kad neaišku, kokios medžiagos panaudotos ir pan.

„Įteisinus planuojamą pokytį, statybos bendrovės turės galimybę samdyti asmenis, dirbančius pagal individualią veiklą, subrangos pagrindais, – sako LSA prezidentas. – Manome, kad ši partnerystė suteiks daugiau aiškumo statybų procese. Kadangi atsiras daugiau saugiklių išeliminuojant nelegalų darbą, tai tikėtina, kad dalis statybos paslaugų taps legalios. Bet tuo pačiu tai lems prievolę mokėti už statybos paslaugas, taip pat ir mokesčius.“
Kad tai netaptų „šaltu dušu“ vartotojams, LSA siūlo paimti pavyzdį iš Lenkijos ar Čekijos. Tai yra, privatininkui, kuris statosi ar remontuojasi būstą, būtų grąžinama pusė PVM sumos arba būsto statybai ir remontui būtų taikomas 5 proc. PVM.
„Tai veikia kaimyninėse rinkose, tą siūlome daryti ir Lietuvoje. Ši priemonė paskatintų samdyti legaliai dirbančius asmenis“, – sako LSA prezidentas D. Gedvilas.

Jeigu šis Vyriausybės sprendimas strigtų, siūlo LSA vadovas, galimas ir kompromisinis variantas: palikti galioti verslo liudijimus tik tose statybose, kuriose nereikia statybos leidimo. Tai yra, jeigu statiniui išduotas statybos leidimas, tai tokioje statybvietėje gali dirbti tik juridiniai asmenys arba asmenys, dirbantys su individualios veiklos pažyma. Visi smulkūs darbai galėtų būti atliekami ir atskirų asmenų.

Paslaugos kaina svarbiau už neaiškios GPM dalies susigrąžinimą

Kokios geros paskatos bebūtų įvesti tvarką statyboje, įsitikinę žmonės, nebus taip paprasta.

„Manau, liks ta pati situacija, kokia yra dabar: be sąskaitos – kaina viena, su sąskaita – apie 30 proc. didesnė. Manau, ne nuo to galo pradedama smulkaus verslo reforma. Šiuo metu smulkų verslą reikia skatinti, o ne žlugdyti keliant mokesčius“, – socialiniame tinkle dalijasi žmonės.

Tačiau ne vienas pastebi, kad sąskaita – faktūra ne tik leis susimažinti apmokestinamąsias pajamas, bet ir bus garantija broko atveju. Šiuo atveju, pasak portalo pašnekovų, reikia gerai pagalvoti – pigiau dabar ar didesnė rizika dėl netinkamai atliktų darbų ateityje.

„Mąstau plačiau – bendrąja prasme, sumokėsiu mažiau, prašydama sąskaitos – faktūros (net jeigu tai bus ir didesnis mokestis), negu gausiu naudos – per bendrąsias valstybės paslaugas, kaip: kokybiškesnį švietimą, geresnę infrastruktūrą, atnaujintą viešąjį transportą ir pan.“, – sako viena iš pašnekovių, akcentuodama, kad GPM dalies susigrąžinimas taip pat nėra paskutinis dalykas.

Tačiau dalis žmonių linkę rizikuoti: geriau mažiau mokėti čia ir dabar, o ne laukti, kiek GPM pavyks susigrąžinti.

„Imsiu dar skaičiuoti, sukti galvą, kiek sumažės apmokestinamos pajamos. Jeigu tik pavyks gerai susitarti dėl didesnės nuolaidos, mokėsiu grynais be jokių sąskaitų“, – neslepia vilnietė. Portalo kalbinti žmonės sutarė tik dėl vieno: jeigu iš karto būtų aišku, kokie pinigai grįš per GPM lengvatą, už darbą su meistrais atsiskaičius oficialiai, gal ir verta būtų svarstyti, kaip mokėti – oficialiai, bet brangiau, ar neoficialiai, bet pigiau. 

PAPILDYTA

Prognozuoja šešėlį

Statybos inžinierius, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos Vilniaus klubo pirmininkas Audrius Čepulis mano, kad atskirai dirbantis statybininkas siekia uždirbti bent 1000 eurų (į rankas).

„Verslo liudijimas kainuoja 100 eurų vienam mėnesiui. Taigi iš viso paslauga kainuos 1100 eurų.
Individualios veiklos mokesčiai sudaro 24 proc. nuo pajamų, tad šiuo atveju paslauga turi kainuoti 1320 eurų, kad žmogus gautų siekiamus 1000 eurų. Tad paslauga pabrangtų 20 proc. – nuo 1100 iki 1320 eurų“, – skaičiuoja inžinierius.

Panašiai A. Čepulis suskaičiavo, jeigu individualiai dirbantis žmogus siektų kas mėnesį uždirbti 1500 eurų. Verslo liudijimo atveju paslauga kainuotų 1600 eurų, o individualios veiklos atveju – 1980 eurų. Šiuo atveju paslauga pabrangtų 23,75 proc.

„Mano nuomone, šis pokytis skatins šešėlinę atskirai dirbančių statybininkų veiklą, nes kuo daugiau pajamų deklaruoji, tuo daugiau (procentine išraiška) pabrangsta paslauga užsakovui“, – reziumuoja A. Čepulis.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2018-12-10 16:42
Lietuvos architektų rūmai, siekdami apginti viešąjį interesą, pateikė ieškinį Vilniaus miesto apylinkės teismui dėl Gedimino pr. 27, Vilniuje esančio kultūros paveldo statinio (autoriai architektai Stanislaw Murczynski ir Jerzy Soltan) vertingųjų savybių naikinimo. Rūmai kreipėsi į teismą dėl statyb...
nuotrauka
2018-12-10 12:27
Tokio konkurso sostinė nematė daugiau nei 15 metų – savivaldybė rengiasi tiesti naują ir įspūdingą pėsčiųjų tiltą per Nerį – nuo Vingio parko iki Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo". Tad kviečia Lietuvos ir pasaulio architektus dalyvauti idėjų konkurse. Tikimasi sulaukti įdomių ir unikalių ...
nuotrauka
2018-12-10 11:56
Jau pavasarį Kėdainių rajone bus pradėta kapitaliai tvarkyti apleistus melioracijos griovius. Iš viso jų planuojama atnaujinti apie 50 kilometrų. Dalinant Lietuvai skirtus per 16 mln. Eur atskiroms savivaldybėms, buvo atsižvelgta į melioracijos sistemų kiekį ir jų būklę. Kėdainių rajonas pagal finan...
nuotrauka
2018-12-10 08:02
Magiškos Kalėdos sostinėje džiugina vis įdomesnėmis naujomis pramogomis – savautgalį prie pagrindinės sostinės eglės „Laikas“ susitiko net 6 Kalėdų Seneliai iš visų Lietuvos regionų.
nuotrauka
2018-12-10 07:26
LR Vyriausybė planuoja įvesti kvotų sistemą darbuotojams, atvykstantiems iš trečiųjų šalių. Be to, Užimtumo tarnyba prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (buvusi Darbo birža) planuoja resursus darbuotojų perkvalifikavimui. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) rengia statinių renov...
nuotrauka
2018-12-07 11:32
2018 m. trečiąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2017 m. ketvirčiu, vienos dirbtos valandos darbo sąnaudos pramonės, statybos ir paslaugų įmonėse (taip pat ir individualiąsias), pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo 10,7 proc., iš jų verslo įmonėse – 10,3 proc., praneša Lietuvos statistik...
nuotrauka
2018-12-06 16:25
UAB „Grinda“ viešame aukcione parduoda nebenaudojamą nekilnojamojo turto kompleksą prie Neries krantinės, Žirmūnų gatvėje.
nuotrauka
2018-12-06 16:17
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas dalyvavo Europos statybos pramonės federacijos (angl. European Construction Industry Federation, FIEC) metinėje sesijoje, kurioje buvo aptarti Europos statybų sektoriaus rezultatai ir prognozės kitiems metams.
nuotrauka
2018-12-06 15:03
Seimo Energetikos komisijos posėdyje Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) pristatė vandens, šilumos, elektros ir dujų kainų bei tarifų pokyčius. VKEKK akcentuoja, kad kainų augimas yra susijęs su išteklių brangimu rinkoje ir bus minimalus.
nuotrauka
2018-12-06 13:38
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau — VMI) informuoja, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. gyventojai galės susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) už savo ar sutuoktinio naudai atliktas paslaugas / darbus: pastatų ir kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto; lengvųjų automobilių remonto; ne...
nuotrauka
2018-12-06 12:32
Pastaraisiais metais suaktyvėjęs Kaunas traukia vis daugiau investicijų ir demonstruoja optimistinius augimo rodiklius. Jei sėkmė antrojo Lietuvos miesto neapleis, po kelerių metų galima laukti antrosios augimo bangos. O kol kas sparti komercinio nekilnojamojo turto srities plėtra suteikia daug vilč...
nuotrauka
2018-12-05 15:36
Ūkio ministerija siūlo sudaryti palankesnes sąlygas Lietuvos ir užsienio kapitalo įmonių įgyvendinamiems stambiems investiciniams projektams. Šiandien Vyriausybės patvirtintame įstatymų projektų pakete numatytos greitesnės ir paprastesnės investuotojo įsikūrimo Lietuvoje procedūros ir papildomos dot...
nuotrauka
2018-12-05 10:48
Lietuvos įmonių vadovai atviri: laimingi darbe jie jaučiasi tuomet, kai pasiekiami ar viršijami užsibrėžti finansiniai rodikliai. Tuo tarpu partnerių, konkurentų dėmesys jiems tiek teigiamų emocijų profesinėje veikloje toli gražu nesukelia.
nuotrauka
2018-12-04 15:31
Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo kyšininkavimo ir papirkimo, organizuojant ir vykdant Klaipėdos miesto savivaldybės viešuosius pirkimus bei atliekant kitų objektų statybos techninę priežiūrą.
nuotrauka
2018-12-04 11:37
„Mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ) sudaro 99,8 proc. visų Europos įmonių, jose įdarbinta 66,6 proc. darbo jėgos ir sukurta 56,8 proc. pridėtinės vertės. Kita vertus, tik 30 proc. Europos Sąjungos MVĮ eksportuoja ir tik pusė įmonių yra įsitraukusios į tarptautinę veiklą“, – tikina Kauno technologijos u...
nuotrauka
2018-12-04 11:30
Šalyje vis labiau trūkstant darbo jėgos, o profesinio mokymo įstaigoms neužtikrinant pakankamo kvalifikuotų, rinkos poreikius atitinkančias kompetencijas turinčių specialistų kiekio, verslas laukia pokyčių ir yra pasirengę prie jų aktyviai prisidėti. Verslo interesus atstovaujančių organizacijų teig...
nuotrauka
2018-12-04 11:20
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad teismas patvirtino VMI sprendimo teisėtumą bei pagrįstumą, kai ji apskaičiavo per 750 tūkst. eurų dydžio pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM), delspinigių ir baudos sumą Bendrovei, aktyv...
nuotrauka
2018-12-03 16:00
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą dėl prijungimo prie gamtinių dujų sistemos, įpareigojo bendrovę kuo greičiau prijungti vartotoją, nekeičiant jam prijungimo įmokos dydžio, kuris buvo apskaičiuotas sudara...
nuotrauka
2018-12-03 11:50
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau ― VMI) primena, kad gyventojai, kuriems nuosavybės teise priklauso nekilnojamasis turtas (toliau ― NT), savo verte viršijantis 220 000 EUR, šio mokesčio deklaraciją už 2018 metus VMI turi pateikti ir mokestį sumokėti iki šių metų gr...
nuotrauka
2018-12-03 10:25
Daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių jau savaitgalį buvo įžiebtos Kalėdų eglės, prasidėjo kalėdiniai renginiai.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Vonioje – tik „RAVAK“!

RAVAK – čekų įmonė, įkurta 1991 metais, – yra viena iš didžiausių vonios kambario įrangos gamintojų Centrinėje ir Rytų Europoje. UAB „Ravak Baltic“ – įmonė, kuri RAVAK prekės ženklui Lietuvo...
nuotrauka

Ką daryti, kai negalima laukti? Neoporas

UAB „Kauno šilas“ – pirmasis Lietuvos polistireninio putplasčio gamintojas. Bendrovė nebijo naujovių ir inovacijų – kartu su kompanija „Basf“ pirmoji Lietuvoje pirkėjams pasiūlė ir „Neoporą“...
nuotrauka

6 dalykai, padedantys pagerinti statybos projektų finansų kontrolę ir palaikyti juos „sveikus“

Statybos sektoriaus statistika rodo, kad nemažai statybos projektų įgyvendinama viršijant biudžetą. Tai paplitęs „negalavimas“. „Bauwise“ internetinės finansų kontrolės sistemos naudotojai y...