2019 gegužės 19 d. sekmadienis, 15:17
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Verslo liudijimai ir GPM lengvata. Mažesnis užmokestis už paslaugas dabar ar sumažintas GPM vėliau?

2018-11-14 07:30,      Papildyta inžinieriaus A. Čepulio komentaru 2018-11-15 14:10
Finansų ministerija parengė ir pateikė visuomenei derinti Vyriausybės nutarimo pataisas, kuriomis siaurinamas veiklų, vykdomų įsigijus verslo liudijimą, sąrašas. Tarp sričių, kurios pajus pokyčius – pastatų remontas. Šie asmenys, įsigiję verslo liudijimą, savo veiklą vykdyti galės iki 2019 m. liepos 1 d.
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos statybininkų asociacija,
Valstybės siūlomas veidrodis: iš verslo liudijimų sąrašo šalinama tai, kas mažina apmokestinamąsias pajamas

Finansų ministerija sako, kad pereiti iš verslo liudijimų į kitą jiems tinkančią formą bus paprasta. Gyventojai galės toliau nepertraukiamai tęsti vykdomą veiklą. Jiems pakaks informuoti VMI apie pasikeitusį mokesčio nuo individualios veiklos pajamų mokėjimo būdą. Pagal šią informaciją gyventojui bus parengta Lietuvos gyventojo individualios veiklos vykdymo pažyma.

Veiklų, įsigijus verslo liudijimą, sąrašas siaurinamas veidrodiniu principu: iš sąrašo išbraukiamos tos veiklos, kurių atžvilgiu nuo sausio 1 d. bus taikoma Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata. Tai reiškia, kad gyventojas galės susimažinti apmokestinamąsias pajamas, t. y. susigrąžinant dalį sumokėto GPM už pastatų remontą.

Pakeitimais taip pat siekiama užtikrinti, kad gyventojų pajamos, gautos vykdant pastatų apdailą ir remontą, būtų apmokestinamos taikant individualios veiklos apmokestinimo taisykles, – mokant mokestį, priklausantį nuo gautų (uždirbtų) pajamų (pelno), o ne fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu, kuris yra taikomas įsigyjant verslo liudijimą.

LSA pokyčius vertina bendrame kontekste bei siūlo taip pat ir kompromisinių variantų

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas akcentuoja, kad Asociacija planuojamą pokytį pirmiausia vertina ne tik iš statybos įmonių pusės.

„Planuojamą pokytį pirmiausia vertiname kaip LR Vyriausybės norą mažinti nelegalų darbą statybų sektoriuje, – sako D. Gedvilas. – Asociacijos nuomone, nenormalu, kad žmogaus, su verslo liudijimu dirbusio pusę savo gyvenimo, pensija yra tik 146 eurai. Pokytis, kurio laukiame, turėtų apsaugoti ir šiuos žmones, kad jie neskurstų išėję į pensiją, kad jų nereikėtų remti tiems, kurie mokėjo visus mokesčius.“

Be to, Asociacija inicijuoja, kad, perkant ar parduodant NT, pas notarą būtų įvardinta, kas statė namą – specialistai ar nežinomi asmenys. Tokiu būdu pirkėjas pats turėtų apsispręsti, ar jį tenkina, kad jo būstą statė neįvardinti statybininkai, kad neaišku, kokios medžiagos panaudotos ir pan.

„Įteisinus planuojamą pokytį, statybos bendrovės turės galimybę samdyti asmenis, dirbančius pagal individualią veiklą, subrangos pagrindais, – sako LSA prezidentas. – Manome, kad ši partnerystė suteiks daugiau aiškumo statybų procese. Kadangi atsiras daugiau saugiklių išeliminuojant nelegalų darbą, tai tikėtina, kad dalis statybos paslaugų taps legalios. Bet tuo pačiu tai lems prievolę mokėti už statybos paslaugas, taip pat ir mokesčius.“
Kad tai netaptų „šaltu dušu“ vartotojams, LSA siūlo paimti pavyzdį iš Lenkijos ar Čekijos. Tai yra, privatininkui, kuris statosi ar remontuojasi būstą, būtų grąžinama pusė PVM sumos arba būsto statybai ir remontui būtų taikomas 5 proc. PVM.
„Tai veikia kaimyninėse rinkose, tą siūlome daryti ir Lietuvoje. Ši priemonė paskatintų samdyti legaliai dirbančius asmenis“, – sako LSA prezidentas D. Gedvilas.

Jeigu šis Vyriausybės sprendimas strigtų, siūlo LSA vadovas, galimas ir kompromisinis variantas: palikti galioti verslo liudijimus tik tose statybose, kuriose nereikia statybos leidimo. Tai yra, jeigu statiniui išduotas statybos leidimas, tai tokioje statybvietėje gali dirbti tik juridiniai asmenys arba asmenys, dirbantys su individualios veiklos pažyma. Visi smulkūs darbai galėtų būti atliekami ir atskirų asmenų.

Paslaugos kaina svarbiau už neaiškios GPM dalies susigrąžinimą

Kokios geros paskatos bebūtų įvesti tvarką statyboje, įsitikinę žmonės, nebus taip paprasta.

„Manau, liks ta pati situacija, kokia yra dabar: be sąskaitos – kaina viena, su sąskaita – apie 30 proc. didesnė. Manau, ne nuo to galo pradedama smulkaus verslo reforma. Šiuo metu smulkų verslą reikia skatinti, o ne žlugdyti keliant mokesčius“, – socialiniame tinkle dalijasi žmonės.

Tačiau ne vienas pastebi, kad sąskaita – faktūra ne tik leis susimažinti apmokestinamąsias pajamas, bet ir bus garantija broko atveju. Šiuo atveju, pasak portalo pašnekovų, reikia gerai pagalvoti – pigiau dabar ar didesnė rizika dėl netinkamai atliktų darbų ateityje.

„Mąstau plačiau – bendrąja prasme, sumokėsiu mažiau, prašydama sąskaitos – faktūros (net jeigu tai bus ir didesnis mokestis), negu gausiu naudos – per bendrąsias valstybės paslaugas, kaip: kokybiškesnį švietimą, geresnę infrastruktūrą, atnaujintą viešąjį transportą ir pan.“, – sako viena iš pašnekovių, akcentuodama, kad GPM dalies susigrąžinimas taip pat nėra paskutinis dalykas.

Tačiau dalis žmonių linkę rizikuoti: geriau mažiau mokėti čia ir dabar, o ne laukti, kiek GPM pavyks susigrąžinti.

„Imsiu dar skaičiuoti, sukti galvą, kiek sumažės apmokestinamos pajamos. Jeigu tik pavyks gerai susitarti dėl didesnės nuolaidos, mokėsiu grynais be jokių sąskaitų“, – neslepia vilnietė. Portalo kalbinti žmonės sutarė tik dėl vieno: jeigu iš karto būtų aišku, kokie pinigai grįš per GPM lengvatą, už darbą su meistrais atsiskaičius oficialiai, gal ir verta būtų svarstyti, kaip mokėti – oficialiai, bet brangiau, ar neoficialiai, bet pigiau. 

PAPILDYTA

Prognozuoja šešėlį

Statybos inžinierius, Lietuvos statybos inžinierių sąjungos Vilniaus klubo pirmininkas Audrius Čepulis mano, kad atskirai dirbantis statybininkas siekia uždirbti bent 1000 eurų (į rankas).

„Verslo liudijimas kainuoja 100 eurų vienam mėnesiui. Taigi iš viso paslauga kainuos 1100 eurų.
Individualios veiklos mokesčiai sudaro 24 proc. nuo pajamų, tad šiuo atveju paslauga turi kainuoti 1320 eurų, kad žmogus gautų siekiamus 1000 eurų. Tad paslauga pabrangtų 20 proc. – nuo 1100 iki 1320 eurų“, – skaičiuoja inžinierius.

Panašiai A. Čepulis suskaičiavo, jeigu individualiai dirbantis žmogus siektų kas mėnesį uždirbti 1500 eurų. Verslo liudijimo atveju paslauga kainuotų 1600 eurų, o individualios veiklos atveju – 1980 eurų. Šiuo atveju paslauga pabrangtų 23,75 proc.

„Mano nuomone, šis pokytis skatins šešėlinę atskirai dirbančių statybininkų veiklą, nes kuo daugiau pajamų deklaruoji, tuo daugiau (procentine išraiška) pabrangsta paslauga užsakovui“, – reziumuoja A. Čepulis.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-05-17 07:11
Gegužės 15 d. Nacionalinės žemės tarnybos direktorius pasirašė įsakymą, kuriuo pakeistos Sutikimų statyti nesudėtingus statinius valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai, išdavimo taisyklės.
nuotrauka
2019-05-16 14:26
Statybos darbų pirkimo gairės, kurias neseniai parengė Viešųjų pirkimų tarnyba, bendradarbiaudama ir su Aplinkos ministerija, padės šių darbų pirkėjams tinkamai pasiruošti pirkimams ir sėkmingai juos vykdyti, o tiekėjams sudarys galimybes pateikti konkurencingus pasiūlymus.
nuotrauka
2019-05-16 11:56
Vokietija, nusprendusi atsisakyti atominės energijos, per pastaruosius keletą metų pasiekė, kad 40% energijos dabar pasigamina iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Šiame procese aktyviai dalyvauja ir Vokietijos verslas. Su jo pasiekimais ir sprendimais Lietuvos įmonių ir organizacijų atstovai kvie...
nuotrauka
2019-05-16 11:27
Seimas Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo pataisomis sudarė sąlygas efektyviau paskirstyti Kelių priežiūros ir plėtros programos (toliau – Programa) lėšas ir panaudoti jas valstybinės ir vietinės reikšmės kelių tinklui plėtoti. Už tokį sprendimą balsavo 101, prieš – nė vienas...
nuotrauka
2019-05-16 10:22
AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST) paskelbė administracinės paskirties pastato su gyvenamosios paskirties patalpomis V. Kudirkos g. 14, Vilniuje architektūrinio konkurso nugalėtojus ir prizininkus. Konkursą laimėjo UAB „Aketuri architektai“ autorių kolektyvas: Lukas Rekevičius, Milda Rekevičienė,...
nuotrauka
2019-05-15 14:58
Sostinės savivaldybės taryba šiandien, gegužės 15 d., patvirtino 2020 metų žemės ir nekilnojamo turto mokesčių tarifus. Nustatytas maksimalus 4 proc. tarifas apleistiems žemės sklypams ir sklypams, kuriuose yra statinių, pripažintų savavališka statyba.
nuotrauka
2019-05-15 14:24
Kol architektai iš viso pasaulio ir Lietuvos projektuoja būsimą Koncertų salę ant Tauro kalno ir varžosi tarptautiniame architektūrinės idėjos konkurse, sostinės Tarybos nariai nusprendė griauti nebereikalingus Profsąjungų rūmus, kurių vietoje ir iškils naujoji Koncertų salė. Griovimo darbams Vyriau...
nuotrauka
2019-05-15 14:05
Ką daryti butus „viešbučiuose“ įsigijusiems gyventojams, kuriuos apgavo statytojai, siekdami apeiti įstatymais nustatytus daugiabučiams keliamus didesnius reikalavimus? Sostinės savivaldybė ieško sprendimų įkaitais tapusiems vilniečiams, kurie iš tiesų įsigijo negyvenamosios paskirties turtą, vystyt...
nuotrauka
2019-05-15 10:13
2019 m. pirmąjį ketvirtį baigti statyti 1 763 nauji gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai, tai 13,7 proc. mažiau nei 2018 m. atitinkamą ketvirtį.
nuotrauka
2019-05-15 10:01
Buvusio „Žalgirio“ stadiono teritorijoje administracinio pastato „Business Stadium North East“ architektūrinė idėja bus renkama „Hanner“ paskelbto atviro konkurso būdu. Norinčiųjų jame dalyvauti paraiškų laukiama iki gegužės 24 dienos.
nuotrauka
2019-05-15 10:00
2019 m. pirmąjį ketvirtį šalyje atlikta statybos darbų už 535,1 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 14 proc. palyginamosiomis kainomis daugiau nei 2018 m. ketvirtąjį ketvirtį (nepašalinus – 40,6 proc. mažiau).
nuotrauka
2019-05-14 11:49
Vienoje pagrindinių ir intensyviausių Kretingos miesto arterijų dar šiemet turėtų prasidėti rekonstrukcijos darbai – gegužės 13 dieną paskelbtas Vilniaus gatvės rekonstrukcijos rangos darbų viešojo pirkimo konkursas.
nuotrauka
2019-05-14 11:37
Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė siūlymui suteikti galimybę jaunoms šeimoms gauti didesnę paramą pirmam būstui įsigyti.
nuotrauka
2019-05-13 11:42
Pirmą kartą dėl geriausių Lietuvos BIM projektų apdovanojimo varžėsi ir studentų projektai. Geriausiu pripažintas Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) komandos darbas.
nuotrauka
2019-05-13 09:59
Lietuvos paviljonui 58-oje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje pirmą skirtas pagrindinis bienalės apdovanojimas – „Auksinis liūtas“. Šių metų Lietuvos nacionaliniame paviljone pristatoma menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės opera-performansas „Saulė ir jūra (Marin...
nuotrauka
2019-05-13 09:41
Šių metų pradžioje Europos Tarybos vystymo bankas (angl. The Council of Europe Development Bank, toliau – ETVB), bendradarbiaudamas su Finansų ministerija ir kitomis suinteresuotomis institucijomis, pradėjo rengti studiją apie socialinio būsto sektorių Lietuvoje. Studija turėtų atsakyti į klausimus,...
nuotrauka
2019-05-10 11:54
LAT (Lietuvos Aukščiausiasis Teismas) sprendė teisės klausimus dėl kredito sutartyje numatytų mokėjimo (pelno) ir kompensuojamųjų bei įstatyme nustatytų kompensuojamųjų (ikiteisminių ir procesinių) palūkanų, taip pat delspinigių atskyrimo.
nuotrauka
2019-05-09 14:11
Aplinkos ministerija ragina savivaldybes naudotis Vandentvarkos fondo parama centralizuotam nuotekų surinkimui plėtoti. Aplinkos ir Finansų ministerijų įsteigtą Vandentvarkos fondą, kurį administruoja Viešųjų investicijų plėtros agentūra, sudaro 60 mln. eurų. Į jį gali kreiptis savivaldybių vandens ...
nuotrauka
2019-05-08 13:56
Lietuvos savivaldybėms, suskubusioms pasinaudoti pirmą kartą Susisiekimo ministerijos suteikta galimybe gauti lėšų sodininkų bendrijų keliams ir gatvėms, šiemet numatoma paskirstyti 3,76 mln. eurų. Iš didžiųjų miestų, kuriems susisiekimo sąlygos sodininkų bendrijose paprastai kelia daugiausia proble...
nuotrauka
2019-05-08 11:06
Aplinkos ministerija kviečia siūlyti pretendentus šiemetiniams apdovanojimams už geriausią urbanistikos ir geriausią architektūros kūrinį, kurie buvo realizuoti 2018–2019 metais.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

GEALAN siūlo sprendimus, kurie keičia nusistovėjusį požiūrį

Langas yra viena esminių pastato dalių ir labai svarbi žmogaus gyvenimo bei darbo dalis. Langas – tai ne tik gera garso ir šilumos izoliacija, bet ir šviesa, atsiveriantis vaizdas, o visa ta...
nuotrauka

Su CAT patogesnis darbas ir buitis

Darbo įrankis turi būti malonus akiai ir rankai, patogus paimti, galintis efektyvinti darbą ir ilgai patikimai tarnauti. Šiuolaikinės technologijos, medžiagos ir gamintojų ambicingumas sudar...