2024 balandžio 20 d. šeštadienis, 8:38
Reklama  |  facebook

Vytautas Šniukšta: Tam, kad įgytum vokiečių pasitikėjimą, reikia laiko

Povilas SABALIAUSKAS      2016-09-16 08:00
Vytautas Šniukšta savęs vadovu nevadina. Jis netgi juokauja, kad pats nelabai žino, kaip būtų geriausia įvardinti dabartines savo pareigas. Buvęs įmonės „Yglė“, kurią nelyginant savo vaiką augino net dvidešimt metų, vadovas, jai žlugus, iš statybų pasaulio nepasitraukė. Kiek atslūgus kartėliui dėl „Yglės“ istorijos pabaigos, jis ėmė ieškoti naujo nuotykio. Jį surado Vokietijoje. Ponas Vytautas ne kartą perspėjo, kad jis nėra joks didžiausios ES rinkos ekspertas. Jis vis dar stebėtojas, mokinys, kuris sutiko susėsti pokalbiui apie statybų verslą Vokietijoje, tos tautos mentalitetą ir iššūkius, kuriuos tenka įveikti siekiant rasti savo vietą joje.
nuotrauka
Vytautas Šniukšta. Portalo Statybunaujienos.lt (Pauliaus Gvildžio) nuotr.


Saugo savo rinką

V. Šniukšta pasakoja, kad į Vokietiją jo karjera pasuko kiek netikėtai. „Yglei“ susidūrus su dideliais sunkumais, pavyko gauti investiciją iš „BaltCap“ fondo, kuris ne tik pašalino pašnekovą iš veiklos, susijusios su įmone, bet ir sutartimi apribojo jo galimybę imtis verslo Lietuvoje. Todėl teko dairytis darbo užsienyje.

Galiausiai jis sulaukė pasiūlymo prisidėti prie projekto Vokietijoje. „Prie to projekto jau dirbo vienas lietuvis architektas, kuris vienas visko nebespėjo. Reikėjo padėti galinčio žmogaus. Taip aš ir atsidūriau Vokietijoje“, – pasakojo V. Šniukšta.

Šiuo metu jis darbuojasi kurortiniame Baden Badeno mieste, kur kazachiško kapitalo įmonės įsigijo kelis objektus ir lietuvių padedami juos tvarko. Kaip skaičiuoja ponas Vytautas, tris ketvirčius savo laiko jis dabar praleidžia Vokietijoje, o likusį – namuose.

„Kultūrinio šoko persikėlus į Vokietiją nebuvo, nes savo gyvenime dirbau su daugelio valstybių atstovais. Tačiau rinka man buvo visai nepažįstama. Visgi iš karto pasidarė labai įdomu, pastebėjau, kad statybų verslas ir verslo santykiai yra gana lokalūs. Mūsų objektai yra Baden Badeno mieste, ir visos ten esančios įmonės toli iš savo žemės neišeina. Dirbama kokiu 70 kilometrų spinduliu aplink. Tokie atstumai Vokietijoje yra juokingi. Tačiau toks ten yra veiklos modelis“, – kalbėjo jis.

Pašnekovas pastebi, kad nepaisant to, jog yra Europos Sąjungoje, vokiečiai gana stipriai saugo savo rinką. Pavyzdžiui, šalyje galioja ne tik ES, bet ir papildomi vokiški standartai. Užsienio kompanija jų visų tiesiog negali žinoti, o tai padeda vietiniams verslams. „Įeiti į jų rinką yra pakankamai sudėtinga. Nebent esi investuotojas. Tada esi laukiamas. Tačiau vykdantiems tokią veiklą, kaip statybos, yra pakankamai sunku. Jie į užsieniečius žiūri atsargiai“, – pastebi V. Šniukšta.

Įstatymai veikia itin sklandžiai

Pašnekovas pastebi, kad Vokietijos verslas yra nepalyginamai brandesnis už mūsiškį. Tai duoda labai aiškiai juntamų pliusų. Visų pirma, verslą reglamentuojantys įstatymai išdirbti kone iki tobulumo.

„Lyginant su Lietuva, reglamentavimas ten daug įvairiapusiškesnis. Yra daug taisyklių, kurias visas perkąsti yra gana sudėtinga. Į pagalbą būtina pasikviesti vietinį žmogų. Mes dabar įkūrėme ir įmonę pačioje Vokietijoje ir į pagalbą pasikvietėme viską gerai išmanantį vokietį. Tai labai svarbu, nes šalyje taisyklių laikomasi tikrai griežtai“, – sakė jis.

Labiausiai jį nustebino tai, kaip sudaromos sutartys. „Tokio lygio objektų, kaip mūsiškis, vystymo sutartys labai trumpos, nes visur yra nuorodos į šalies Statybos įstatymą. Jis labai gerai reglamentuoja santykius tarp užsakovo ir rangovo. Man tai labai patinka. Įstatymas puikiai išdirbtas. Jame daug geriau nei pas mus subalansuotas santykis tarp užsakovo ir rangovo. Pas mus viskas į vienus vartus, užsakovas iš rangovo gali pareikalauti garantijų, kad šis sugebės atlikti darbus, bet pats neprivalo pateikti jokių garantijų, kad atsiskaitys už darbus. Per krizę pas mus daug kompanijų kaip tik ir žlugo dėl to, kad užsakovai neatsiskaitė“, – primena V. Šniukšta.

Anot jo, Vokietijoje sandoriai visada yra atidžiai patikrinami atsakingų instancijų. Visada išsiaiškinama, ar užsakovas yra mokus. Jis rangovui privalo suteikti garantijas, kad laiku atsiskaitys už atliktus darbus. „Pas mus esama spragos. Vokietijoje rangovai turi ir dar daugiau teisių. Užsakovas turi ir sutvarkyti dokumentaciją, gauti leidimus. Jeigu laiku negaunami kažkokie leidimai ir darbai šiek tiek sustoja, užsakovas turi kompensuoti dėl prastovos patiriamus nuostolius“, – dėstė pašnekovas.

Bendruomeniškumo svarba

V. Šniukšta įsitikinęs, kad Vokietija ES lokomatyvu vadinama ne be reikalo. Šalis tiek pasiekė dėl savo šimtamečių tradicijų. „Manau, kad ten yra susiformavusios pakankamai gilios tradicijos, kurios darė įtaką ir mentalitetui. Tas mentalitetas išlieka net ir pasauliui keičiantis, visuomenėms globalizuojantis. Vokiečiai turi labai rimtą požiūrį į darbą, verslą. Bet tuo pat metu viskas vyksta tvarkingai. Juk palyginus su jais ar skandinavais, mes rinkos ekonomikoje dar esami visiški jaunikliai. Mes dažnai plėšomės į visas puses, bandome kuo daugiau užgriebti. Vokiečiai viską daro nepalyginamai ramiau“, – teigė jis.

Pašnekovas pastebi ir tai, kad labai daug lemia ir socialinės garantijos. Jos padeda kurti tam tikrą visuomenės sąmoningumą, požiūrį į verslą. Vokiečių darbininko neapgausi. Žmonės nebijo ginti savo interesų. Kita vertus, jie puikiai įvaldę technologijas. Rankų darbas Vokietijoje yra labai brangus. Žmogui tiesiog privalai mokėti atitinkamą atlyginimą. Ir tokios praktikos, kaip Lietuvoje, kai dalis atlyginimo sumokama vokelyje, ten niekas nepakęstų.

„Tai visų pirma tradicija. Vokiečiai pakankamai konservatyvūs. Vadovai ir savininkai dažniausiai yra garbaus amžiaus, verslą perėmę iš savo šeimos narių. Man pavyko susidraugauti su vienos įmonės, kuri buvo įkurta dar 1935 m., savininku. Ta įmonė pergyveno prieškarį, karą, po to pokarį. Visa tai yra jos istorijos dalis, kuri prisimenama. Čia labai svarbus veiksnys yra stabilumas. Tos įmonės yra tapusios tokia miestų ar miestelių dalimi, kad jeigu įmonei yra blogai, tai blogai ir visiems aplink“, – dėstė V. Šniukšta.

Santykis tarp verslo ir bendruomenės Vokietijoje yra labai svarbus. Pavyzdžiui, vykstant statyboms bendruomenės įtaka labai stipriai jaučiama. „Visų pirma, labai paisoma tvarkos. Jeigu vežant žemes jos išbyrėjo ant kelio, žmonės labai greitai ateis skųstis. Jie domisi, kas vyksta šalia. Pradedant darbus, bendruomenė supažindinama su projektu, jos atsiprašoma už nepatogomus, kurie iškils. Jeigu šių dalykų nepadarysi, iš karto sulauksi atitinkamų pastabų“, – kalbėjo pašnekovas.

Reikia kantrybės

V. Šniukšta atkreipia dėmesį ir į mentaliteto ar darbo organizavimo skirtumus, kurie dažnai gali trukdyti lietuviams ir vokiečiams dirbant kartu.

„Vokiečiai labai smulkiai specializuojasi. Todėl visi ir turi darbo. Tarkim, lietuvis santechnikas moka viską – nuo vamzdyno įrengimo iki užsandarinimo. Vokietijoje taip nėra. Ten bus kokia nors firmelė, kuri užsiims tik silikonavimu ir daugiau niekuo. Mums tai keistai atrodytų, bet tokie versliukai sau kuo puikiausiai laikosi“, – pasakojo jis.

Norėdamas dirbti Vokietijoje, iš pradžių privalai užsitarnauti bendruomenės pasitikėjimą. Ypač, jeigu esi mažesniame mieste. Baden Badenas, kuriame dirba ponas Vytautas, tikrai nėra didelis miestas, ir beveik visi verslo atstovai ten yra pažįstami. Jie visi žino, kas ir kaip. Kažkokių fobijų dėl kitataučių vokiečiai neturi, bet jiems reikia laiko, kad pasitikėjimas atsirastų.

„Manau, kad man iki galo to padaryti dar nepavyko. Čia laiko klausimas. Laikas yra svarbiausias veiksnys. Aš esu kitos šalies įmonės atstovas. Iš pradžių į mane žiūrėjo tikrai įtariai. Tačiau laikui einant pavyko susidraugauti su žmonėmis. Tačiau stengtis dar tikrai yra kur“, –sakė pašnekovas.

Daug lengviau būna tada, jeigu dar prieš įžengiant į pačią Vokietijos rinką, jau turi ryšių su vietos verslininkais, žinai, kas gali tau padėti. Tada procesas bus kiek greitesnis, bet ir tokiu atveju reikia kantrybės.

„Vokietijoje, ypač statybų versle, be vietinių partnerių būtų labai sunku. Gali pasirodyti, kad Lietuvoje medžiagos pigesnės nei ten, bet yra viena išlyga. Vietiniai ten gauna labai geras nuolaidas. Tačiau tik tie, kurie jau ilgai dirba konkrečiame regione, yra igiję pasitikėjimą. Tai vokiečiams labai svarbu. Jokių nuolaidų tu negausi, kol žmonės neišsiaiškins, kas tu per paukštis. Tik tada, kai įgyji pasitkėjimą, viskas tampa lengviau. Tačiau tam reikia laiko“, – teigė V. Šniukšta.

Statybunaujienos.lt



Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos