2018 liepos 17 d. antradienis, 1:22
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Vytautas Šniukšta: Tam, kad įgytum vokiečių pasitikėjimą, reikia laiko

Povilas SABALIAUSKAS      2016-09-16 08:00
Vytautas Šniukšta savęs vadovu nevadina. Jis netgi juokauja, kad pats nelabai žino, kaip būtų geriausia įvardinti dabartines savo pareigas. Buvęs įmonės „Yglė“, kurią nelyginant savo vaiką augino net dvidešimt metų, vadovas, jai žlugus, iš statybų pasaulio nepasitraukė. Kiek atslūgus kartėliui dėl „Yglės“ istorijos pabaigos, jis ėmė ieškoti naujo nuotykio. Jį surado Vokietijoje. Ponas Vytautas ne kartą perspėjo, kad jis nėra joks didžiausios ES rinkos ekspertas. Jis vis dar stebėtojas, mokinys, kuris sutiko susėsti pokalbiui apie statybų verslą Vokietijoje, tos tautos mentalitetą ir iššūkius, kuriuos tenka įveikti siekiant rasti savo vietą joje.
nuotrauka
Vytautas Šniukšta. Portalo Statybunaujienos.lt (Pauliaus Gvildžio) nuotr.


Saugo savo rinką

V. Šniukšta pasakoja, kad į Vokietiją jo karjera pasuko kiek netikėtai. „Yglei“ susidūrus su dideliais sunkumais, pavyko gauti investiciją iš „BaltCap“ fondo, kuris ne tik pašalino pašnekovą iš veiklos, susijusios su įmone, bet ir sutartimi apribojo jo galimybę imtis verslo Lietuvoje. Todėl teko dairytis darbo užsienyje.

Galiausiai jis sulaukė pasiūlymo prisidėti prie projekto Vokietijoje. „Prie to projekto jau dirbo vienas lietuvis architektas, kuris vienas visko nebespėjo. Reikėjo padėti galinčio žmogaus. Taip aš ir atsidūriau Vokietijoje“, – pasakojo V. Šniukšta.

Šiuo metu jis darbuojasi kurortiniame Baden Badeno mieste, kur kazachiško kapitalo įmonės įsigijo kelis objektus ir lietuvių padedami juos tvarko. Kaip skaičiuoja ponas Vytautas, tris ketvirčius savo laiko jis dabar praleidžia Vokietijoje, o likusį – namuose.

„Kultūrinio šoko persikėlus į Vokietiją nebuvo, nes savo gyvenime dirbau su daugelio valstybių atstovais. Tačiau rinka man buvo visai nepažįstama. Visgi iš karto pasidarė labai įdomu, pastebėjau, kad statybų verslas ir verslo santykiai yra gana lokalūs. Mūsų objektai yra Baden Badeno mieste, ir visos ten esančios įmonės toli iš savo žemės neišeina. Dirbama kokiu 70 kilometrų spinduliu aplink. Tokie atstumai Vokietijoje yra juokingi. Tačiau toks ten yra veiklos modelis“, – kalbėjo jis.

Pašnekovas pastebi, kad nepaisant to, jog yra Europos Sąjungoje, vokiečiai gana stipriai saugo savo rinką. Pavyzdžiui, šalyje galioja ne tik ES, bet ir papildomi vokiški standartai. Užsienio kompanija jų visų tiesiog negali žinoti, o tai padeda vietiniams verslams. „Įeiti į jų rinką yra pakankamai sudėtinga. Nebent esi investuotojas. Tada esi laukiamas. Tačiau vykdantiems tokią veiklą, kaip statybos, yra pakankamai sunku. Jie į užsieniečius žiūri atsargiai“, – pastebi V. Šniukšta.

Įstatymai veikia itin sklandžiai

Pašnekovas pastebi, kad Vokietijos verslas yra nepalyginamai brandesnis už mūsiškį. Tai duoda labai aiškiai juntamų pliusų. Visų pirma, verslą reglamentuojantys įstatymai išdirbti kone iki tobulumo.

„Lyginant su Lietuva, reglamentavimas ten daug įvairiapusiškesnis. Yra daug taisyklių, kurias visas perkąsti yra gana sudėtinga. Į pagalbą būtina pasikviesti vietinį žmogų. Mes dabar įkūrėme ir įmonę pačioje Vokietijoje ir į pagalbą pasikvietėme viską gerai išmanantį vokietį. Tai labai svarbu, nes šalyje taisyklių laikomasi tikrai griežtai“, – sakė jis.

Labiausiai jį nustebino tai, kaip sudaromos sutartys. „Tokio lygio objektų, kaip mūsiškis, vystymo sutartys labai trumpos, nes visur yra nuorodos į šalies Statybos įstatymą. Jis labai gerai reglamentuoja santykius tarp užsakovo ir rangovo. Man tai labai patinka. Įstatymas puikiai išdirbtas. Jame daug geriau nei pas mus subalansuotas santykis tarp užsakovo ir rangovo. Pas mus viskas į vienus vartus, užsakovas iš rangovo gali pareikalauti garantijų, kad šis sugebės atlikti darbus, bet pats neprivalo pateikti jokių garantijų, kad atsiskaitys už darbus. Per krizę pas mus daug kompanijų kaip tik ir žlugo dėl to, kad užsakovai neatsiskaitė“, – primena V. Šniukšta.

Anot jo, Vokietijoje sandoriai visada yra atidžiai patikrinami atsakingų instancijų. Visada išsiaiškinama, ar užsakovas yra mokus. Jis rangovui privalo suteikti garantijas, kad laiku atsiskaitys už atliktus darbus. „Pas mus esama spragos. Vokietijoje rangovai turi ir dar daugiau teisių. Užsakovas turi ir sutvarkyti dokumentaciją, gauti leidimus. Jeigu laiku negaunami kažkokie leidimai ir darbai šiek tiek sustoja, užsakovas turi kompensuoti dėl prastovos patiriamus nuostolius“, – dėstė pašnekovas.

Bendruomeniškumo svarba

V. Šniukšta įsitikinęs, kad Vokietija ES lokomatyvu vadinama ne be reikalo. Šalis tiek pasiekė dėl savo šimtamečių tradicijų. „Manau, kad ten yra susiformavusios pakankamai gilios tradicijos, kurios darė įtaką ir mentalitetui. Tas mentalitetas išlieka net ir pasauliui keičiantis, visuomenėms globalizuojantis. Vokiečiai turi labai rimtą požiūrį į darbą, verslą. Bet tuo pat metu viskas vyksta tvarkingai. Juk palyginus su jais ar skandinavais, mes rinkos ekonomikoje dar esami visiški jaunikliai. Mes dažnai plėšomės į visas puses, bandome kuo daugiau užgriebti. Vokiečiai viską daro nepalyginamai ramiau“, – teigė jis.

Pašnekovas pastebi ir tai, kad labai daug lemia ir socialinės garantijos. Jos padeda kurti tam tikrą visuomenės sąmoningumą, požiūrį į verslą. Vokiečių darbininko neapgausi. Žmonės nebijo ginti savo interesų. Kita vertus, jie puikiai įvaldę technologijas. Rankų darbas Vokietijoje yra labai brangus. Žmogui tiesiog privalai mokėti atitinkamą atlyginimą. Ir tokios praktikos, kaip Lietuvoje, kai dalis atlyginimo sumokama vokelyje, ten niekas nepakęstų.

„Tai visų pirma tradicija. Vokiečiai pakankamai konservatyvūs. Vadovai ir savininkai dažniausiai yra garbaus amžiaus, verslą perėmę iš savo šeimos narių. Man pavyko susidraugauti su vienos įmonės, kuri buvo įkurta dar 1935 m., savininku. Ta įmonė pergyveno prieškarį, karą, po to pokarį. Visa tai yra jos istorijos dalis, kuri prisimenama. Čia labai svarbus veiksnys yra stabilumas. Tos įmonės yra tapusios tokia miestų ar miestelių dalimi, kad jeigu įmonei yra blogai, tai blogai ir visiems aplink“, – dėstė V. Šniukšta.

Santykis tarp verslo ir bendruomenės Vokietijoje yra labai svarbus. Pavyzdžiui, vykstant statyboms bendruomenės įtaka labai stipriai jaučiama. „Visų pirma, labai paisoma tvarkos. Jeigu vežant žemes jos išbyrėjo ant kelio, žmonės labai greitai ateis skųstis. Jie domisi, kas vyksta šalia. Pradedant darbus, bendruomenė supažindinama su projektu, jos atsiprašoma už nepatogomus, kurie iškils. Jeigu šių dalykų nepadarysi, iš karto sulauksi atitinkamų pastabų“, – kalbėjo pašnekovas.

Reikia kantrybės

V. Šniukšta atkreipia dėmesį ir į mentaliteto ar darbo organizavimo skirtumus, kurie dažnai gali trukdyti lietuviams ir vokiečiams dirbant kartu.

„Vokiečiai labai smulkiai specializuojasi. Todėl visi ir turi darbo. Tarkim, lietuvis santechnikas moka viską – nuo vamzdyno įrengimo iki užsandarinimo. Vokietijoje taip nėra. Ten bus kokia nors firmelė, kuri užsiims tik silikonavimu ir daugiau niekuo. Mums tai keistai atrodytų, bet tokie versliukai sau kuo puikiausiai laikosi“, – pasakojo jis.

Norėdamas dirbti Vokietijoje, iš pradžių privalai užsitarnauti bendruomenės pasitikėjimą. Ypač, jeigu esi mažesniame mieste. Baden Badenas, kuriame dirba ponas Vytautas, tikrai nėra didelis miestas, ir beveik visi verslo atstovai ten yra pažįstami. Jie visi žino, kas ir kaip. Kažkokių fobijų dėl kitataučių vokiečiai neturi, bet jiems reikia laiko, kad pasitikėjimas atsirastų.

„Manau, kad man iki galo to padaryti dar nepavyko. Čia laiko klausimas. Laikas yra svarbiausias veiksnys. Aš esu kitos šalies įmonės atstovas. Iš pradžių į mane žiūrėjo tikrai įtariai. Tačiau laikui einant pavyko susidraugauti su žmonėmis. Tačiau stengtis dar tikrai yra kur“, –sakė pašnekovas.

Daug lengviau būna tada, jeigu dar prieš įžengiant į pačią Vokietijos rinką, jau turi ryšių su vietos verslininkais, žinai, kas gali tau padėti. Tada procesas bus kiek greitesnis, bet ir tokiu atveju reikia kantrybės.

„Vokietijoje, ypač statybų versle, be vietinių partnerių būtų labai sunku. Gali pasirodyti, kad Lietuvoje medžiagos pigesnės nei ten, bet yra viena išlyga. Vietiniai ten gauna labai geras nuolaidas. Tačiau tik tie, kurie jau ilgai dirba konkrečiame regione, yra igiję pasitikėjimą. Tai vokiečiams labai svarbu. Jokių nuolaidų tu negausi, kol žmonės neišsiaiškins, kas tu per paukštis. Tik tada, kai įgyji pasitkėjimą, viskas tampa lengviau. Tačiau tam reikia laiko“, – teigė V. Šniukšta.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Asmenybės

nuotrauka
2018-02-16 08:00
Stepono Kairio (1879–1964), Vasario 16-osios signataro, pavardė šiomis dienomis minima ne kartą: įžymus valstybininkas, socialdemokratijos ideologas, Nepriklausomos Lietuvos kūrėjas, publicistas ir redaktorius. Bet dažnai pamirštama, kad S. Kairys buvo ne mažiau nusipelnęs pedagogas, inžinierius ir ...
nuotrauka
2018-02-08 14:06
Sostinėje prasidėjo Valstybės atkūrimo 100-mečio renginių programa – šiandien Tado Kosciuškos gatvės skvere atidengtas paminklas didiesiems tautiškumo skatintojams – broliams Petrui, Jonui ir Antanui Vileišiams. Paminklą atidengė Jono Vileišio dukra Rita Vileišytė Bagdonas, proanūkis Gediminas Tursa...
nuotrauka
2017-12-20 10:38,      papildyta 2017-12-20 14:50, Papildyta nuotraukomis
Vakar buvo oficialiai pristatyta bendrovės „Montuotojas“ generalinio direktoriaus ir valdybos pirmininko Alfonso Jaro knyga „Įmonės valdymas. Dėl ko verta ginčytis, o dėl ko būtina susitarti“.
nuotrauka
2017-11-06 12:41,      papildyta 2017-11-06 15:10, papildyta nuotraukomis
Jau atspausdinta Alfonso Jaro knyga „Įmonės valdymas. Dėl ko verta ginčytis, o dėl ko būtina susitarti“.
nuotrauka
2017-09-15 08:43
Bendrovės „Kortas“ generalinė direktorė Žaneta Overlingienė apdovanota Lietuvos statybininko garbės ženklu. Ženklu, kuris jai įteiktas Statybininkų dienos šventės metu, apdovanojami statybų sektoriaus atstovai už ilgametį atsakingą darbą ir svarų indėlį plėtojant statybos verslą.
nuotrauka
2017-05-12 08:00
Prieš pusmetį Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) pradėjo vadovauti Jonas Gricius. Su naujai paskirtu Lietuvos Respublikos vyriausiuoju valstybiniu darbo inspektoriumi kalbamės apie jo darbo gaires, aktualijas ir darbo kultūrą.
nuotrauka
2017-05-05 07:00
Vaidas Baltuška prieš 4-erius metus įsidarbino pirmuoju inžinieriumi-konstruktoriumi bendrovėje „Layher Baltic“, kuri Lietuvoje atstovauja pastolių gamintojui „Layher“. Per tuos darbo metus jis sukaupė didžiulę patirtį, tad dabar jo pastebėjimai suprantami ne visiems: neįsigilinusiems į klausimo esm...
nuotrauka
2017-04-29 08:25,      papildyta 2017-05-02 00:00, Papildyta nuotraukomis
Atsakomybių, įsipareigojimų galima imti tik tiek, kiek paneši. Jonas Varkalys, buvęs ilgametis bendrovės „Plungės Jonis“ generalinis direktorius, valdybos pirmininkas, dabar – LR Seimo narys, gerai žino, kas vieną dieną gali nutikti, pamynus šią tiesą. Verslą į politiką iškeitęs vyras išmoko tokių g...
nuotrauka
2017-02-08 13:59
Stasys Pakarklis, jo vardu pavadintos individualios įmonės savininkas ir Lietuvos statybos industrijos asociacijos prezidiumo narys, 2016 m. pelnė „Profesijos riterio“ apdovanojimą. Sėkmingą šeimos verslą plėtojantis šiaulietis save vadina tiesiog gelžbetonininku.
nuotrauka
2016-12-30 09:39
Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Centro kubas“ veiklą pradėjo 1993 metais. Jos teikiamų paslaugų spektras apima visas NT rūšis ir sritis. Nepasiduodama šios įnoringos rinkos bangavimams, ne visada skaidriai konkurencijai, rimtoms krizėms, įmonė ne tik išlaiko lyderio pozicijas, bet ir auga. Pa...
nuotrauka
2016-10-14 07:00
Romualdas Tarasevičius (79 m.) – iš tų žmonių, apie kurių gyvenimą vertėtų rašyti ne straipsnį, o knygą. Jis ne tik vadovavo garsiajam respublikiniam „Prammontažo“ trestui, stačiusiam ne vieną respublikinės reikšmės objektą, bet, keičiantis santvarkoms bei kenčiant Sovietų Sąjungos Lietuvai įvestą e...
nuotrauka
2016-10-07 07:00
Mano darbo veikla neatsiejama nuo Pramoninės statybos projektavimo instituto Vilniaus filialo bei Valstybinio projektavimo instituto „Lietuvos statybų projektas“ istorijos. 28-erius metus teko „diriguoti“ gausiam „projektuotojų ansambliui“, dirbti statybos projektavimo vadybos ir teisėkūros srityse,...
nuotrauka
2016-09-30 07:00
Nuolatinis statybinių medžiagų ir įrengimų trūkumas; kitų sovietinių respublikų neįsisavintų išteklių perėmimas; statybos vykdymas pagal „šventąsias“ ciklogramas; apsukrūs mainai tarp įmonių ir kantrūs vaikščiojimai valdžios koridoriais, – pasiklausius buvusio Klaipėdos namų statybos kombinato gener...
nuotrauka
2016-09-23 07:00
„Kokiu keliu dabar turėtų žengti Lietuva, manau, negalėtų pasakyti niekas, – sako bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas, Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas Alfonsas Jaras. – Bet žinau, kokiu keliu žengti negalima.“
nuotrauka
2016-09-09 08:00
„Kokybė, kaip pagrindinis kriterijus, nuo pat įmonės įkūrimo pradžios buvo pagrindinė verslo filosofija, o didžiausi mūsų motyvatoriai – klientai“, – sako Šarūnas Magelinskas, vienos iš didžiausių langų gamybos bendrovės Baltijos šalyse „MEGRAME“ vadovas. Prieš beveik 25 metus veiklą pradėjusi bendr...
nuotrauka
2016-09-02 06:20
„Mano gyvenime viskas vyksta ciklais, o pokyčiai – kas dešimtmetį su nedidelėmis paklaidomis“, – spalvingą savo biografiją dar pokalbio pradžioje apibendrina verslininkas, buvęs parlamentaras Gintautas Babravičius. Prieš beveik keturias dešimtis metų karjerą jis pradėjo Vilniaus namų statybos kombin...
nuotrauka
2016-08-26 08:16
Studentai, plušantys statybų aikštelėje, dėstytojai, kovojantys dėl laboratorinės įrangos, karinių bunkerių sprogdinimai ir paskaitos, vykusios apleistų fortų pastatuose – tai ilgametį Kauno politechnikos instituto (dabar – KTU) Statybinių medžiagų katedros vedėją Juozą Deltuvą aplankę prisiminimai,...
nuotrauka
2016-08-19 09:13,      papildyta 2016-08-19 11:06, nuotraukų galerija
Vakar, rugpjūčio 18 d., statybų ir susijusiam sektoriui buvo pristatyta knyga „Lietuvos statyba. Asmenybės". Renginys, sutraukęs gausų būrį statybų vyrų ir moterų, vyko Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Saulėtekyje.
nuotrauka
2016-08-12 08:00
Įmonės „Montuotojas“ Alytaus padalinio direktorius Klemensas Mitrulevičius matė visko: pramonės bumą sovietmečiu, pereinamojo laikotarpio sumaištį, pirmųjų Nepriklausomybės metų sunkumus, nekilnojamojo turto burbulo pūtimąsi ir jo sprogimą. Per keturis dešimtmečius darbo toje pačioje įmonėje keitėsi...
nuotrauka
2016-08-05 08:35
Anykščių rajone mokytojų šeimoje gimęs Algirdas Stasys Vėgėlė – šiandien rinkoje lyderiaujančios „Vilpros“ įmonių grupės valdybos pirmininkas. Su pašnekovu susitinkame pačiu laiku – grupės įmonėse vyksta modernizavimo, veiklos optimizavimo procesai, tad temų pokalbiui apstu.

Statybunaujienos.lt » Asmenybės

nuotrauka

Nauja modulinė stogo danga „Ruukki® Hyygge“ – šiuolaikinio, skandinaviško stiliaus mėgėjams

Ilgametė plieninių stogų gamybos lyderė Skandinavijos ir Baltijos šalių regione – kompanija „Ruukki“ visiškai kontroliuoja visą plieninių stogo dangų gamybos procesą, turi savo metalo liejyk...
nuotrauka

„Ciranova“. Amžinas medis

Belgų prekinio ženklo „Ciranova“ produktai medienos paviršių apdailai ir priežiūrai gaminami jau 89-erius metus. Lauko ir vidaus mediniams paviršiams skirti produktai į Lietuvą pradėti tiekt...