2019 gruodžio 8 d. sekmadienis, 3:05
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Židinys bute: ir šilumai, ir romantikai  5 Fotogalerija

Ramunė NARMONTIENĖ      2014-08-08 10:59,      nauja fotogalerija su židiniais 2014-08-12 13:23
Židinio šviesa ir skleidžiama šiluma nuo seno buvo svarbus kiekvieno lietuvio namų simbolis. Tačiau laikui bėgant židinys tapo prabangos simboliu, kurį sau leisti galėjo tik individualių namų gyventojai. Technologijoms tobulėjant šis romantikos ir šilumos atributas tapo prieinamu net ir standartinių daugiabučių gyventojams, kurie taip pat gali mėgautis išsvajotąja idile.
nuotrauka
Židinys.


Nauja statyba pritaikyta ugniakurams

Židinio statyba standartiniame bute prilygsta rimtoms statyboms, kurioms reikia gauti valstybės institucijų leidimą, turėti projektą ir, aišku, lėšų. Židinius montuojančios bendrovės „Safe fireplace LT“ direktorius Dainius Strakšys sako, kad beveik visuose naujos statybos butuose dar projektuojant daugiabutį yra numatytas kaminų įrengimas, todėl tokio būsto gyventojai gali juose statytis židinius. Pasak specialisto, senos statybos daugiabučiuose įsirengti ugniakurą galima toli gražu ne visur.

„Tarybiniuose butuose įsirengti židinį – problema. Nebent gyvenantiems penktame aukšte ar turintiems mansardą įmanoma pasidaryti projektą ir gauti leidimus“, – sako D. Strakšys.

Už nelegalų židinį – bauda ir savininkui, ir statytojui

Norint pasistatyti židinį daugiabutyje, pasak židinių meistro, visų pirma reikia pagalvoti ne apie jo dizainą ar projektą, o apie leidimą jį įsirengti, mat vėliau gali tekti smarkiai gailėtis.

„Pirmiausia, žmonės neišsiaiškina, ar gaus leidimą pasistatyti dūmtraukį. Projektus pasidaro, architektai irgi nepasiteirauja, ar žmogus turi leidimą. O leidimas yra privalomas norint įsirengti židinį miesto centre. Kiekvienas miestas yra suskirstytas rajonais, kur galima deginti tik gamtines dujas, kur negalima jokių kieto kuro katilų ir t.t. Todėl reikia atkreipti dėmesį į visus niuansus“, – pasakoja židinius montuojantis D. Strakšys.

Meistras atvirauja, kad įsirengus židinį savavališkai ir dar prieš tai negavus leidimo, išeitis viena – viską nugriauti ir vėliau gavus leidimus, statyti profesionaliai iš naujo. O tam reikalingos papildomos investicijos.

„Be leidimo ir visų reikiamų parašų aš asmeniškai net nepradedu įrenginėti židinio. Manau, joks rimtas meistras, turintis gerą vardą, to nedarys. Nes paskui yra baudžiamas ne tik užsakovas, bet ir darbų vykdytojas“, – apie gresiančius nemalonumus nesilaikant reglamentų perspėja D. Strakšys.

Savavališkos statybos – nelaimių pranašas

Kaip ir visose srityse, taip ir statydami židinį, pasak specialisto, tautiečiai nori būti savarankiški ir mano, kad viską gali pasidaryti patys. Būtent dėl savavališkų statybų įsirengiant ugniakurus standartiniuose butuose kyla daugybė problemų, kurios gali baigtis nelaime.

„Jeigu darosi ugniakurus ar krosneles savavališkai, dažnai jungiasi į bendras ventiliacijos angas, ko daryti negalima. Daugiabutyje labai paprasta nunuodyti kaimynus, kyla daugybė ginčų, problemų tarp kaimynų“, – apie gresiančias nelaimes perspėja D. Strakšys.

Esminiai pavojai, kurie gali tykoti netvarkingai eksploatuojant židinį – suodžių gaisras, sutrūkęs kaminas. Specialistas primena, kad norint išvengti nelaimių reikia nepamiršti bent kartą per sezoną išvalyti kaminą. Taip pat rinkti pelenus, nes jie trukdo oro cirkuliacijai, kuri reikalinga degimui.

„Neteisingai eksploatuojant gali į kambarį prisileisti dūmų, nuo kurių galima apsinuodyti. Dažnai uždaroma sklendė dar neužgesus žarijoms ar likus nesudegusioms malkoms‘, – apie galimus pavojus primena specialistas.

Nepagrįstos baimės

Technologijoms tobulėjant, į antrą planą nuslenka ir daugybė nepagrįstų baimių, susijusių su židinio įrengimu namuose.

„Viena iš dažniausių baimių – apsinuodijimas smalkėmis. Bet šiais laikais yra įvairių daviklių, kurie iš karto perspėja apie galimus pavojus. Yra savaime užsidarančios ugniakurų durelės. Jeigu žmogus užmiršta jas uždaryti, jos užsiveria pačios“, – apie modernius techninius sprendimus, padedančius išspręsti daugybę problemų, pasakoja UAB „Safe fireplace LT“ direktorius Dainius Strakšys.

Dar viena nepagrįsta baimė, kamuojanti svajojančius įsirengti židinį – bute nuo ugniakuro kylantys dūmai.

„Ventiliacijos sistemos yra visuose butuose, o profesionaliai įrengtas židinys nedūmija“, – mitą apie židinių skleidžiamus dūmus patalpoje paneigia specialistas.

Židinys – ne tik šilumos skleidėjas

Dažniausiai židinio įrengimą lemia papildomos šilumos poreikis. Tačiau, pasak D. Strakšio, ne mažesnį vaidmenį čia atlieka ir romantikos paieškos, ir išskirtinio interjero troškimas.

„Viskas priklauso nuo piniginės storio. Vieniems užtenka krosnelę pasistatyti, kitiems židinuką – rimtą ugniakurą nuperki ir apstatai kukliai, o tretiems reikia rimtos apdailos. Jeigu projektą braižo architektai, tuomet židinys bus išskirtinės formos“, – pasakoja židinių meistras.

Židinys kainuoja nuo 6 tūkstančių litų iki begalybės. Pašnekovo teigimu, brangiausias jam tekęs statyti židinys kainavo 60 tūkstančių litų, o didžiausią išlaidų dalį sudarė ugniakuro apdaila.

„Jeigu židinys įrengiamas naujos statybos name, tai dažniausiai kūrenamas dujomis ir yra papildomas šilumos šaltinis. Daugiabučiuose malkomis rečiau kūrena“, – teigia D. Strakšys.

Pasak specialisto, žmonės ieškodami romantikos ir spontaniškai įsirengdami malkomis kūrenamą židinį nepasvarsto apie tai, kad aukštai gyvendami turės užsinešti malkas. Neapsvarsto, kur jas džiovins ir kur laikys tas malkas. Sandėliavimas tampa savotiška problema. Tuomet investavę nemažai lėšų, jie visiškai neeksploatuoja savo židinio, nes neturi kuro.

„Aš židinį rekomenduoju bute rengti tik tuo atveju, kai buto plotas didelis, būstas erdvus. Mažam būstui tikrai užtenka netgi granulinės krosnelės. Ją užpildžius, ji gali 2-3 paras saugiai kūrentis ir skleisti šilumą“, – pataria D. Strakšys. 

Fotogalerijoje – pašnekovo nuotraukos

nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

buto dydis
2014-08-20 07:22
o buto dydis ar turi reikšmės? mano labai mažas, bet židinio labai norėčiau
Gražu
2014-08-14 10:55
Kaip gražu, tik ar ilgam, juk dūmai , suodžiai?
Buuute?
2014-08-13 15:00
suprantu, židinys nuosavam name, beeeeet bute?
problemai
2014-08-08 18:18
pilnos degalines gražiai supakuotų malkų parsiduoda , anokia čia problema...
problema
2014-08-08 12:11
gyvenu 5-ame aukšte, labai noriu židinio.niekada nepagalvojau,iš kur gauti malku, kur jas laikyti. Gal rūsyje ?

Miestiečiai

nuotrauka
2019-12-06 11:39
Būsto energijos taupymo agentūrai (BETA) paskelbus kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai, sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ragina daugiabučių namų savininkus ir bendrijas pasinaudoti šia galimybe ir modernizuoti vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas.
nuotrauka
2019-12-06 11:10
Kalėdinės nuotaikos jau pradėjo spalvinti mūsų kasdienybę, o mintys ėmė suktis apie šventines dekoracijas, vaišes, dovanas ir, žinoma, Kalėdų eglutės puošimą. Kartu stebimas ir augantis susidomėjimas gražiausioms metų šventėms ruoštis bei jas švęsti tvariai – taip, kad būtų padaroma kuo mažiau žalos...
nuotrauka
2019-12-06 10:03
Vilniaus miesto Taryba šią savaitę pritarė sprendimui toliau tęsti penktus metus vykdomą projektą, kurio metu daugiabučių gyvenamųjų namų, esančių Senamiestyje ir jo apsaugos zonoje savininkai gali gauti dalinį finansavimą fasadų elementų tvarkymo darbams atlikti. 2020 metų programos planuojama skir...
nuotrauka
2019-12-05 14:10
Aplinkos ministerijos parengtas Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektas, kuriuo siūloma pakeisti šiuo metu galiojantį Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą, sukėlė daug diskusijų.
nuotrauka
2019-12-04 09:08
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) įvertino gautas paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ir kt.) panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-11-29 08:44
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino UAB „Ignitis" elektros energijos tarifus buitiniams vartotojams, kurie bus taikomi nuo 2020 m. sausio 1 d. Vidutiniškai elektros energijos tarifai buitiniams vartotojams auga apie 14,7 proc.
nuotrauka
2019-11-28 11:52
Seimo Žmogaus teisių komitetas pritarė Tomo Tomilino, Antano Vinkaus ir kitų Seimo narių parengtam įstatymo projektui, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių gyvenamųjų namų balkonuose, jei bent vienas daugiabučio namo gyventojas tam prieštarauja. Tokiu būdu Seime žengtas dar vienas svarbus žin...
nuotrauka
2019-11-26 12:05
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gyventojams primena apie pareigą iki š.m. gruodžio 16 d. pateikti nekilnojamojo turto (NT), kurio vertė viršija 220 tūkst. eurų, mokesčio (NTM) deklaracijas ir sumokėti mokestį už 2019 metus.
nuotrauka
2019-11-22 10:37
Du iš trijų Lietuvos gyventojų gyvena 1961–1990 m. pastatytuose daugiabučiuose, kuriuos anksčiau ar vėliau teks atnaujinti. Pokyčių laukia ir daugybė senesnių individualių namų, kuriuose problemos – kone identiškos.
nuotrauka
2019-11-21 14:09
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. lapkričio 21 d. BETA priima paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.
nuotrauka
2019-11-18 13:43
Nuo ateinančių metų įsigaliosianti ES Pastatų energinio efektyvumo direktyva (toliau – Direktyva) numato, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius...
nuotrauka
2019-11-18 10:25,      papildyta 2019-11-18 14:10, Papildyta „Baltijos liftų“ komentaru
Trečiadienio, lapkričio 13 d., rytą Vilniuje, požeminės perėjos prie Karoliniškių poliklinikos lifte užstrigo du garbaus amžiaus žmonės. Bandymas jiems padėti parodė, kokie pažeidžiami esame ištikus bėdai, o tarnybos, sukurtos padėti, vykdo tik jiems nurodytas, apibrėžtas funkcijas.
nuotrauka
2019-11-15 10:45
Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmuose išnagrinėta administracinė byla pagal pareiškėjos UAB „Branda LT“ skundą atsakovui Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ir ministerijos Klaipėdos departamentui dėl 2018 m. spalio 25 d. patikrinimo akto panaikinimo...
nuotrauka
2019-11-15 10:31
Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius tarp sodininkų bendrijų ir kitų fizinių ar juridinių asmenų, patikslinti nuostatas, susijusias su sodininkų bendrijai nepriklausančių, bet sodo sklypą įsigijusių, asmenų statusu, teisėmis ir pareigomis...
nuotrauka
2019-11-15 10:22
Neretai to paties pastato gyventojai skundžiasi, jog vieni gyvena pernelyg karštai ir priversti atverti langus, o kitų butuose pernelyg vėsu. AB „Panevėžio energija“ teigia, kad tai daugelio senos statybos daugiabučių namų problema, jos priežastis – seni, neturintys šiuolaikinių šilumos reguliavimo ...
nuotrauka
2019-11-15 09:48
Šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyje esančiuose mikrorajonuose normas viršijantis dirvožemio užterštumas chromu bus tiriamas ir prokuratūroje.
nuotrauka
2019-11-14 12:15
Požeminė pėsčiųjų ir dviratininkų perėja suprojektuota po vieno kelio geležinkeliu, kuris kerta Iešmininkų gatvės jungtį su Prūsų ir Šaltkalvių gatvėmis.
nuotrauka
2019-11-14 09:55
Šnipiškės sparčiai atgimsta – Širvintų gatvė taps viena pirmųjų bendrojo naudojimo erdve, per kurią nusidrieks naujas dviračių takas ir šaligatvis, o šalia jų atsiras viešoji erdvė su sporto ir žaidimų aikštele. Šia gatve dalinsis pėstieji, dviratininkai ir vairuotojai. Apie 700 metrų ilgio gatvėje ...
nuotrauka
2019-11-13 13:51
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antikorupciniu požiūriu įvertino Seime registruotą daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą. Nustatyta, kad projekte numatytoms procedūroms stinga aiškumo ir išsamumo, nepakankamas dėmesys skiriamas daugiabučių administratorių atrankai, j...
nuotrauka
2019-11-11 10:02
Išmanusis apšvietimas, automatiniai langai, papildomos pramogų sistemos — be šių elementų neįsivaizduojame išmaniųjų namų. Ir nors vis labiau populiarėjančios inovacijos padeda tausoti energiją, visi šie prietaisai anksčiau ar vėliau pavirsta atliekomis. Kaip su jomis tvarkomės?

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai