2021 rugsėjo 25 d. šeštadienis, 18:20
Reklama  |  facebook

Ką galima daryti, jei prieš jūsų langus staiga iškilo kitas pastatas?

2015-12-07 06:01
nuotrauka
Vytautas KALMATAVIČIUS, advokatų kontoros TRINITI partneris


Minimos įmonės
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,

Visuomet įsigyjant būstą reikia pažiūrėti į tos teritorijos detalųjį planą – kas numatyta aplink. Tiesiog galvoti, ką perki, reikia iš anksto. 

Skųstis galima tik dėl insoliacijos trūkumo, t. y. kai būstas dėl užstatymo netenka pakankamos saulės šviesos per parą tam tikram ploto vienetui.

Tačiau jei detalusis planas keičiamas jums jau įsigijus būstą – jį keičiantieji privalo pereiti tam tikrą viešumo procedūrą ir tuomet galite prieštatauti. Kiek į jūsų pastabas bus atsižvelgta – čia jau kitas klausimas.

Taigi pasikartosiu – pirmiausia reikia apsižiūrėti, kas yra numatyta aplink jūsų butą ar namą ir kontroliuoti, kad statytųsi tik tie, kurie turi tam teisę. Jei jau turite būstą, užkirsti kelią šalia vykstančioms statyboms, ypač jeigu jos atitinka bendorojo plano sprendinius – neįmanoma.
Užupio istorija (nors ten būta ir gilesnių problemų) tai įrodo.

Negaliu nei paneigti, nei patvirtinti, ar teisiniam lygmeny tai reguliuojama užsienyje. Manyčiau, kad įsipareigojimas neužstatyti kažkokio ploto, įmanomas tik sutarčių lygmenyje.

Pavyzdžiui, jei turime vykdytoją, kuriam priklauso teritorija nuo namo iki vaizdo, pirkėjai gali reikalauti (na, jei vykdytojas sutinka) arba pardavėjas pasiūlyti: „Aš turiu žemės, bet niekada jos neužstatysiu ir neparduosiu“. Arba tiesog pasiūlyti buto pirkėjui pirkti ir žemę. Žinoma, jei pirktumėte žemę, gali būti, kad butas kainuotų tris kartus brangiau. Bet nemokamų pietų nebūna ir nemokamo vaizdo į Gedimino pilį niekas nedalina.

Elementaru – jei yra laisvos žemės, žinoma, kad ant jos kas nors kada nors ką nors statys. Nebent už tą žemę kažkas sumokėjo, kad nestatytų.

Reikia žiūrėti aplinkinių teritorijų planavimo dokumentus.

Ką daryti, jei parko teritorija virto gyvenamosios paskirties sklypu? Labai aktyviai reikškite savo pretenzijas ir dalyvaukite numatytoje viešinimo procedūroje, sklypo paskirties keitimo procedūroje. Turite visas galimybes prieštarauti. Na, jūsų teisės nesiekia to, kad galėtumėte uždrausti statybas, tačiau galite daryti įtaką. Tai priklauso nuo jūsų aktyvumo, nuo teisinių-praktinių argumentų pateikimo tam, kuris nori keisti tą žemės paskirtį.

Man yra tekę dalyvauti ginče dėl vaizdo į Baltijos jūrą. Deja, gyventojų reikalavimas nebuvo teisiškai pagrįstas. Kai kurie tokiu atveju pradeda elgtis nesąžiningai: rašyti įvairiausius skundus, vilkinti plano procedūras ir panašiai, kad tik tas detalusis planas nebūtų patvirtintas.

Vaizdas nėra kažkokia duotybė – yra žemė tarp namo ir jūros, teisiškai kas nos gali ten pasistatyti būstą.

Jei perkate namą pirmoje eilėje nuo jūros – turite vaizdą. O jei trečioje eilėje – negalite pykti, jog dar yra antra ir pirma eilės. Turi būti kažkoks balansas.

Visuomet reikia žiūrėti į tai, kokia buvo situacija jums perkant butą. Jei statybos šalia buvo numatytos, atleiskite, bet jūs jau nusipirkote tokį daiktą. Jei ne – galite priešintis teisinėmis priemonėmis.

 

Architektų sąjungos pirmininkas Marius Šaliamoras skaitydamas vieną iš savo pranešimų pastebėjo, jog Lietuvoje itin menkai ginama teisė į būsto aplinką. Pavyzdžiui, pirkote butą su vaizdu į Nerį ar Gedimino pilį. Šast – prieš akis iškilo keliolikos aukštų daugiabutis. Nei vaizdo, nei dienos šviesos. Šią savaitę teiraujamės pašnekovų, ką tokiu atveju reikėtų daryti?

Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2021-09-22 10:15
Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą. Pasak Lietuvos žmogaus teisių centro tarybos nario, darbo santykių konsultanto ir mediatoriaus Romo Turonio, nesprendžiami darbo konfliktai sukuria daug įtampos ir iššūkių, kelia psichologi...
nuotrauka
2021-09-21 10:26
2021 m. liepos 1 d. įsigaliojus LR teritorijų planavimo įstatymo pakeitimams, statytojams atsirado galimybė didinti sklypų užstatymo intensyvumą, už tai įsipareigojant dalį būstų perduoti į savivaldybės būsto fondą. Ekspertų vertinimu, ši galimybė slepia savyje ir rizikas: užstatymo intensyvumo didi...
nuotrauka
2021-09-21 10:06
Praėję metai Lietuvos elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių šaltinių buvo rekordiniai: neskaičiuojant Kruonio hidroelektrinės, penktadalį visos šalyje suvartotos energijos pagamino saulės, vandens ir vėjo jėgainės. Pastarosioms atiteko liūto dalis – vėjo turbinos pagamino 13 proc. Lietuvoje ...
nuotrauka
2021-09-16 09:08
Pastaruosius metus stebime nekilnojamojo turto sandorių bumą. Taigi, tiek būsto pardavėjui, tiek ir būsto pirkėjui kyla nemažai klausimų, kaip parduoti/įsigyti būstą nepatiriant papildomų ir neplanuotų išlaidų.
nuotrauka
2021-09-15 10:53
Mažos vertės pirkimai praėjusiais metais sudarė daugiau kaip 96 proc. visų Lietuvoje vykdomų viešųjų pirkimų. Tačiau tokių pirkimų vertės yra gerokai mažesnės, tad ir jų teisiniam reguliavimui bei kontrolei skiriama mažiau dėmesio. Teisininkai tame mato riziką, mat mažesnės pirkimų vertės gali būti ...
nuotrauka
2021-09-13 10:59
Lietuvių santaupoms perkopus rekordinę 19 mlrd. eurų ribą, išaugo susidomėjimas investavimu į nekilnojamąjį turtą (NT). Nors įprastai dairomasi progų investuoti į būstą, kurį būtų galima nuomoti, nauja tendencija – auganti paklausa sandėliukams ir garažams – atveria galimybę investuoti į NT ir turin...
nuotrauka
2021-09-10 09:41
Darbas iš namų naudingas planetai – tokios nuotaikos pasklido pasaulyje 2020 m., pasirodžius palydovinėms Kinijos nuotraukoms, kuriose vaizdo netemdė čia anksčiau tvyrojęs smogas.
nuotrauka
2021-09-08 16:40
Šių metų pirmąjį pusmetį vidutinė būsto paskolos suma Baltijos šalyse buvo didžiausia Estijoje ir sudarė apie 120 tūkst. EUR, rodo „Luminor“ banko duomenys. Tuo tarpu lietuviai ir latviai būsto įsigijimui skolinosi po vidutiniškai 83 tūkst. EUR.
nuotrauka
2021-09-01 10:58
Lietuvos būsto kainų indeksas 2021 m. pirmąjį ketvirtį buvo 12 proc. didesnis negu tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Pagal Lietuvos banko skelbiamą pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksą, taikomą vertinant antrinės būsto rinkos kainų raidą, 2021 m....
nuotrauka
2021-08-24 09:00
Prabėgus jau daugiau nei metams nuo COVID-19 pandemijos pirmosios bangos, „Ober-Haus“ specialistai įvertino, kaip keitėsi situacija permainingomis nuotaikomis pasižymėjusiomis pagrindinėse sostinės prekybinėse gatvėse.
nuotrauka
2021-08-13 09:03
Apskritai Baltijos šalyse biurai yra vienas didžiausių ir labiausiai kredituojamų komercinio nekilnojamojo turto sričių. Lietuvoje ši sritis yra pritraukusi maždaug 1 mlrd. eurų, arba apie 30–40 proc., visų kredito įstaigų suteiktų nekilnojamojo turto verslo paskolų dalį.
nuotrauka
2021-08-12 09:24
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų liepos mėnesio reikšmė išaugo 1,6% (2021 metų birželį buvo fiksuojamas 2,0% augimas). Bendras butų kainų lygi...
nuotrauka
2021-08-11 07:01
Vilnius keičiasi kasdien, o prie miestovaizdžio kūrimo prisideda daugybė talentingų žmonių. Kaip gimsta pokyčiai, vyksta architektūriniai konkursai, geriausių idėjų paieškos ir profesionalus jų vertinimas daugeliui vilniečių vis dar mažai žinoma sritis.
nuotrauka
2021-08-10 06:38
Šiuo metu tradicinės finansavimo institucijos vis dar taiko konservatyvius rizikos rodiklius („rizikos kartelę“) verslams, tad daug įmonių Lietuvoje negali gauti plėtrai reikalingo bankinio finansavimo.
nuotrauka
2021-08-05 08:39
Viešojoje erdvėje vis garsiau kyla diskusijos: ar pradėsime gyventi keturių dienų darbo savaite? Pavienės įmonės įvairiose pasaulio šalyse jau eksperimentuoja su keturių darbo dienų savaitės įvedimu – ne išimtis ir Lietuva, čia šį darbo modelį išbandė Vilniaus šilumos tinklai.
nuotrauka
2021-08-02 13:31
Nors Lietuvoje – pats vasaros įkarštis, o ir orai šiemet vasarotojams buvo itin palankūs, tačiau sostinės būsto rinka vėl stiebiasi aukštyn. Per liepą čia rezervuoti 633 nauji butai ir kotedžai – dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu (307) ir 30 proc. daugiau nei 2019 m. (483). Tuo tarpu Kaune ...
nuotrauka
2021-07-28 09:10
Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos ve...
nuotrauka
2021-07-23 10:51
Transporto priemonių sekimas, darbo kompiuterio stebėsena, tikrinimas, su kuo darbuotojas bendrauja elektroniniu paštu (ir ką siunčia), telefoninių pokalbių įrašymas ir t.t. Visa tai patenka į darbuotojų stebėsenos sąvoką.
nuotrauka
2021-07-23 10:12
Pastaruoju metu netylančios verslininkų kalbos apie staiga darbuotojus apėmusį tingulį bei norą gyventi tik iš pašalpų, varo į neviltį. Jau nusibodo kalbėti, kad socialines pašalpas gauna vos keli procentai Lietuvos žmonių, jų dydis nesiekia nė pusantro šimto eurų, o nedarbo išmoką traktuoti kaip pa...
nuotrauka
2021-07-23 09:43
Bene aktualiausias šiandien daugelį įmonių vadovų kamuojančių klausimų – ar dar ilgai laikysis tokios istoriškai didelės žaliavų kainos ir kada žaliavų tiekimas taps stabilus. Dėl smarkiai pabrangusių energetinių išteklių, metalų ir medienos didėja ne tik įmonių gaminamos produkcijos ar teikiamų pas...

Statybunaujienos.lt » Komentaras