2022 sausio 21 d. penktadienis, 12:47
Reklama  |  facebook

Ką galima daryti, jei prieš jūsų langus staiga iškilo kitas pastatas?

2015-12-07 06:01
nuotrauka
Vytautas KALMATAVIČIUS, advokatų kontoros TRINITI partneris


Minimos įmonės
TRINITI, advokatų profesinė bendrija,

Visuomet įsigyjant būstą reikia pažiūrėti į tos teritorijos detalųjį planą – kas numatyta aplink. Tiesiog galvoti, ką perki, reikia iš anksto. 

Skųstis galima tik dėl insoliacijos trūkumo, t. y. kai būstas dėl užstatymo netenka pakankamos saulės šviesos per parą tam tikram ploto vienetui.

Tačiau jei detalusis planas keičiamas jums jau įsigijus būstą – jį keičiantieji privalo pereiti tam tikrą viešumo procedūrą ir tuomet galite prieštatauti. Kiek į jūsų pastabas bus atsižvelgta – čia jau kitas klausimas.

Taigi pasikartosiu – pirmiausia reikia apsižiūrėti, kas yra numatyta aplink jūsų butą ar namą ir kontroliuoti, kad statytųsi tik tie, kurie turi tam teisę. Jei jau turite būstą, užkirsti kelią šalia vykstančioms statyboms, ypač jeigu jos atitinka bendorojo plano sprendinius – neįmanoma.
Užupio istorija (nors ten būta ir gilesnių problemų) tai įrodo.

Negaliu nei paneigti, nei patvirtinti, ar teisiniam lygmeny tai reguliuojama užsienyje. Manyčiau, kad įsipareigojimas neužstatyti kažkokio ploto, įmanomas tik sutarčių lygmenyje.

Pavyzdžiui, jei turime vykdytoją, kuriam priklauso teritorija nuo namo iki vaizdo, pirkėjai gali reikalauti (na, jei vykdytojas sutinka) arba pardavėjas pasiūlyti: „Aš turiu žemės, bet niekada jos neužstatysiu ir neparduosiu“. Arba tiesog pasiūlyti buto pirkėjui pirkti ir žemę. Žinoma, jei pirktumėte žemę, gali būti, kad butas kainuotų tris kartus brangiau. Bet nemokamų pietų nebūna ir nemokamo vaizdo į Gedimino pilį niekas nedalina.

Elementaru – jei yra laisvos žemės, žinoma, kad ant jos kas nors kada nors ką nors statys. Nebent už tą žemę kažkas sumokėjo, kad nestatytų.

Reikia žiūrėti aplinkinių teritorijų planavimo dokumentus.

Ką daryti, jei parko teritorija virto gyvenamosios paskirties sklypu? Labai aktyviai reikškite savo pretenzijas ir dalyvaukite numatytoje viešinimo procedūroje, sklypo paskirties keitimo procedūroje. Turite visas galimybes prieštarauti. Na, jūsų teisės nesiekia to, kad galėtumėte uždrausti statybas, tačiau galite daryti įtaką. Tai priklauso nuo jūsų aktyvumo, nuo teisinių-praktinių argumentų pateikimo tam, kuris nori keisti tą žemės paskirtį.

Man yra tekę dalyvauti ginče dėl vaizdo į Baltijos jūrą. Deja, gyventojų reikalavimas nebuvo teisiškai pagrįstas. Kai kurie tokiu atveju pradeda elgtis nesąžiningai: rašyti įvairiausius skundus, vilkinti plano procedūras ir panašiai, kad tik tas detalusis planas nebūtų patvirtintas.

Vaizdas nėra kažkokia duotybė – yra žemė tarp namo ir jūros, teisiškai kas nos gali ten pasistatyti būstą.

Jei perkate namą pirmoje eilėje nuo jūros – turite vaizdą. O jei trečioje eilėje – negalite pykti, jog dar yra antra ir pirma eilės. Turi būti kažkoks balansas.

Visuomet reikia žiūrėti į tai, kokia buvo situacija jums perkant butą. Jei statybos šalia buvo numatytos, atleiskite, bet jūs jau nusipirkote tokį daiktą. Jei ne – galite priešintis teisinėmis priemonėmis.

 

Architektų sąjungos pirmininkas Marius Šaliamoras skaitydamas vieną iš savo pranešimų pastebėjo, jog Lietuvoje itin menkai ginama teisė į būsto aplinką. Pavyzdžiui, pirkote butą su vaizdu į Nerį ar Gedimino pilį. Šast – prieš akis iškilo keliolikos aukštų daugiabutis. Nei vaizdo, nei dienos šviesos. Šią savaitę teiraujamės pašnekovų, ką tokiu atveju reikėtų daryti?

Statybunaujienos.lt
Komentaras

nuotrauka
2022-01-18 09:49
2021 metais, viršydama beveik visus ankstesnių metų rodiklius, Lietuvos būsto rinka įžengė į naujas būsto pardavimo kainų, paklausos ir bendros rinkos apyvartos aukštumas.
nuotrauka
2022-01-13 08:14
Jei esi statytojas ir nuomojamoje valstybinėje žemėje planuoji statybas – svarbu žinoti apie Žemės įstatymo pakeitimą, kuris įsigalios jau nuo 2022 m. kovo 1 dienos.
nuotrauka
2022-01-10 09:22
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų gruodžio mėnesio reikšmė išaugo 1,1% (2021 metų lapkritį buvo fiksuojamas 1,7% augimas). Bendras butų kainų l...
nuotrauka
2022-01-07 10:37
Per 2021 metus Vilniaus pirminėje rinkoje, išankstiniais NT projektų valdymo įmonės „Citus“ analitikų duomenimis, rezervuoti 8 037 nauji būstai (butai ir kotedžai). Tai yra beveik dviem trečdaliais daugiau nei 2020 m. (4 949), beveik trečdaliu daugiau nei 2019 m. (6 178) bei dvigubai daugiau nei 201...
nuotrauka
2022-01-05 08:44
Seimo narys Kęstutis Masiulis kreipėsi į Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką Mykolą Majauską, prašydamas atkreipti dėmesį į chaosą nekilnojamojo turto tarpininkų sektoriuje.
nuotrauka
2022-01-04 10:45
Pastaruoju metu lietuviai dažniau skolinasi dar tik statomam būstui įsigyti, rodo „Luminor“ banko duomenys. Šią tendenciją lėmė aktyvi gyvenamojo nekilnojamojo turto rinka – naujai pastatyti butai išgraibstomi žaibišku greičiu, todėl vis daugiau gyventojų juos perka tiesiog iš brėžinių. Nebaigtos st...
nuotrauka
2021-12-30 15:17
Vilniaus pirminio būsto rinka Naujuosius metus pasitinka neregėtose aukštumose: 2021 metais buvo parduota istoriškai daugiausia – beveik 6900 naujų butų. Tai yra 41 proc. daugiau nei pandeminiais 2020-iais bei 14 proc. daugiau nei rekordiniais 2019-iais.
nuotrauka
2021-12-30 10:45
Nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyviai per ateinančius metus tikisi nuosaikaus naujų butų kainų augimo. Lūkesčiai dėl kainų sostinėje per pusmetį šiek tiek prislopo, Kaune nežymiai padidėjo, o Klaipėdoje beveik nepakito, rodo naujausia NT rinkos dalyvių apklausa. Po pandemijos sukelto nuosmukio pa...
nuotrauka
2021-12-30 10:05
Šie metai verslui buvo tikrai ypatingi – pramonė ir toliau išliko tuo garvežiu, kuris tempė visą ekonomiką. Didesnė dalis įmonių gali pasidžiaugti, kad nepaisant visų apribojimų ir uždarymų sugebėjo išsaugoti rinkas ir užsakymų apimtis. Pasidžiaugti turime kuo: šie metai buvo rekordiniai gamybos apk...
nuotrauka
2021-12-22 13:04
Negalių ištiktus ar neveiksnius žmones apgyvendinus globos įstaigose, neretai lieka neišspręsti jų nekilnojamojo turto reikalai.
nuotrauka
2021-12-15 10:40
Vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio augimas šalies ūkyje šių metų trečiąjį ketvirtį šiek tiek sulėtėjo, tačiau tebėra gana spartus. Atlyginimai 2021 m. trečiąjį ketvirtį, palyginti su ankstesnių metų atitinkamu laikotarpiu, šalies ūkyje padidėjo 9,9 proc.: privačiajame – 10,7 proc., viešajame...
nuotrauka
2021-12-09 09:02
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2021 metų lapkričio mėnesio reikšmė išaugo 1,7% (2021 metų spalį buvo fiksuojamas 1,6% augimas). Bendras butų kainų lyg...
nuotrauka
2021-12-02 11:26
Per pastarąjį dešimtmetį, nuo 2010 m. pradžios iki 2021 m. II ketvirčio, Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) nuomos kainos augo kone sparčiausiai tarp ES šalių. Investuotojams tai ženklas, kad investavimas į NT nuomos projektus ir toliau išlaiko savo populiarumą.
nuotrauka
2021-11-30 15:56
Darbuotojų trūkumas – dabar viena dažniausiai aptarinėjamų temų Lietuvoje. Tačiau išsivysčiusiose pasaulio šalyse tai yra jau seniau žinomas iššūkis. Jis sprendžiamas labai skirtingai.
nuotrauka
2021-11-25 08:36
Spalio pabaigoje teismų organizuota nemokamų teisinių konsultacijų diena parodė, kad kaip ir kasmet dažniausiai žmonės teiravosi apie skyrybas, išlaikymo vaikams priteisimą ar paveldėjimo priėmimą. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja Agnė Surblienė atsako į labiausiai rūpimus klausimus apie pa...
nuotrauka
2021-11-24 10:41
Lietuvos banko sugriežtintas pradinio įnašo reikalavimas ne pirmoms būsto paskoloms vėsins padidintos rizikos būsto rinkos segmentą ir mažins perteklinio įsiskolinimo riziką. Dažnu atveju nepamatuotų lūkesčių ir ažiotažo rinkoje vedini pirkėjai didina savo įsiskolinimą ir perka papildomą būstą, siek...
nuotrauka
2021-11-18 17:45
Seime pristatyti siūlomi Atliekų įstatymo pakeitimai. Vienas jų - įpareigojantis gamintojus nenaudoti mikroplastikų kosmetikos gaminiuose. Tai pirmasis žingsnis įgyvendinant ES įpareigojimą iki 2033 m. pasiekti nulinę taršą, kitaip tariant, visiškai išvalyti nuotekas nuo šių teršalų.
nuotrauka
2021-11-08 06:45
Nors žodis „korupcija“ visų pirma kelia asociacijas su neskaidria valstybės ar vietos savivaldos institucijų veikla ir dažnai vis dar yra suprantamas kaip viešojo sektoriaus problema, statybų srityje veikianti bendrovė, kaip ir nemaža dalis kitų verslo subjektų, savo veikloje su korupcija gali susid...
nuotrauka
2021-11-03 13:44
Konfidencialios informacijos atskleidimas, sukėlęs neigiamus padarinius darbdaviui, gali tapti darbuotojo atleidimo priežastimi. Paprastai manoma, kad neigiami padariniai yra tik klientų praradimas ar nuostoliai, tačiau ne mažiau reikšmingas yra ir prarastas pasitikėjimas – netekęs darbdavio pasitik...
nuotrauka
2021-10-29 10:47
Lietuvos ekonomika nenustoja augti. Prie tokios jos raidos labiausiai prisideda atsigaunančia paklausa pagrindinėse prekybos partnerėse besinaudojantis eksportuojantysis sektorius, kuris nusvėrė nepalankius tiekimo grandinių sutrikimų, įtampos žaliavų rinkoje ir kitų tarptautinių veiksnių nulemtus i...

Statybunaujienos.lt » Komentaras