2021 gegužės 13 d. ketvirtadienis, 5:33
Reklama  |  facebook

Šlubuoja sveikata? Kaltink savo būstą

2015-08-24 16:39
Baldai, linoleumas, sintetiniai kilimai, klijuojamos sienų dangos – neatsiejama mūsų gyvenamosios aplinkos dalis. Deja, retai susimąstome, kad gražiai atrodantis daiktas gali būti pavojingas sveikatai.
nuotrauka
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai įspėja – namuose gali tykoti nemažai pavojų. Portalo nuotr.


Didžiąją gyvenimo dalį žmogus praleidžia butuose ir individualiuose namuose. Todėl labai svarbi gyvenamosios aplinkos oro kokybė. Ypatingai jautrūs oro teršalams yra žmonės, sergantys kvėpavimo takų ligomis, maži vaikai ir kūdikiai. Pastaruosius laimingi tėvai iš ligoninės dažniausiai parveža į naujai išdažytus ar kitaip suremontuotus namus, nė neįtardami, kad šioje, jų manymu, saugioje, švarioje, gražioje aplinkoje gali būti itin didelė toksinų koncentracija.

Patalpų orą teršiančios medžiagos – labai stabilūs teršalai, nelengvai pašalinami iš aplinkos. Įkvėpto užteršto oro poveikis iš karto nepastebimas – kenksmingos medžiagos kaupiasi, pradeda veikti po kurio laiko ir gali sudaryti organizme naujus, nežinomus kenksmingų medžiagų darinius, kurių sudėtį ir žalingą poveikį sunku nustatyti.

Pastaruoju metu gyventojai vis dažniau skundžiasi dėl butuose, namuose atsirandančių kvapų bei sveikatos sutrikimų: nosies ir ryklės gleivinių dirginimo, padidinto nuovargio, dusulio, silpnumo, galvos skausmo. Siekdami išsiaiškinti šių skundų priežastį, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai rekomenduoja išsitirti pagrindines, gyvenamojoje aplinkoje pasitaikančias chemines medžiagas.

Formaldehidas ir fenolis

Formaldehidas – tai bespalvės dujos, turinčios specifinį nemalonų kvapą, galinčios sklisti net keletą metų. Tai kancerogeninė medžiaga. Formaldehido garus gali skleisti nauji baldai, izoliacinės medžiagos, linoleumas, laminuotos grindys, gumos gaminiai, šiukšlių maišai. Medžio plokštė formaldehidą į orą gali skleisti daugiau kaip 10 metų. Ypač kenksmingos sąlygos susidaro tuose butuose bei namuose, kuriuose nepakankama ventiliacija, aukšta aplinkos temperatūra ir drėgnas oras. Nustatyta, kad didžiausia formaldehido koncentracija susidaro žiemos mėnesiais, mažiausia – vasaros, nes tuo metu patalpos yra vėdinamos žymiai intensyviau. Labai jautriems žmonėms tai gali sukelti akių gleivinės ir viršutinių kvėpavimo takų dirginimą.

Lakūs organiniai junginiai (LOJ)

Daugelis statybinių ir įrengimo medžiagų turi lakiųjų komponentų, pavojingų žmogaus sveikatai. Jų yra itin daug, tačiau nuodingiausias – benzenas. Dažuose ir valikliuose LOJ naudojami kaip tirpikliai. Šios medžiagos garuoja atliekant remonto darbus, taip pat ir po jų. Ilgą laiką kvėpuojant šiais garais, gali pasireikšti galvos skausmai, nuovargis, pykinimas, odos ir akių dirginimas. Gamintojai privalo nurodyti LOJ kiekį etiketėje.

Polivinilo chloridas (PVC)

Tai – plačiai paplitęs plastikas, gyvenamojoje aplinkoje dažniausiai sutinkamas linoleumo (išskyrus brangias rūšis), vinilinių tapetų, plastikinių langų rėmų, plastmasinių žaislų pavidaluose, taip pat sienų, grindų dažuose. Iš plastiko gaminamos įvairios pakuotės, taip pat ir maisto gaminiams (buteliai, paketai ir kt.).

Asbestas

Lietuvoje dar daug gyvenamųjų namų su asbestine stogu danga. Dūlėjant, trupant asbesto gaminiams, daugybė plaušelių kyla į orą, vėjas juos išsisklaido. Aplinkoje asbestas neskyla, neišgaruoja. Ši medžiaga labai kenksminga žmonėms, gali sukelti sunkius bronchų, plaučių susirgimus.

Anglies monoksidas, anglies dioksidas, azoto dioksidas

Šios medžiagos į gyvenamąsias patalpas patenka šildymo sezono metu per neužsandarintas šildymo sistemas (dūmtraukiai), taip pat per ventiliacines sistemas, iš aplinkos (transporto išmetami teršalai). Nevėdinamose, sandariose patalpose šios medžiagos tampa kenksmingos žmogaus sveikatai.

Visų šių cheminių medžiagų ribines vertes reglamentuoja higienos norma HN 35:2002 „Gyvenamosios aplinkos orą teršiančių medžiagų koncentracijų ribinės vertės“.

Specialistų patarimai:
  • Ruošdami patalpą naujagimiui, remontuokite ją likus bent trims mėnesiams iki gimimo.
  • Rinkitės vandens pagrindo dažus arba tuos, kuriuose LOJ kiekis minimalus.
  • Rinkitės grindis iš vietinės medienos arba bambuko, kamštinę grindų dangą, linoleumą be PVC ir formaldehido.
  • Pirkdami baldus, pasidomėkite, kokios medžiagos naudotos jų gamybai.
  • Nuolat vėdinkite patalpas.
  • Dažnai drėgna šluoste valykite dulkes, grindis. Siurbkite jas dulkių siurbliu. 

NVSPL informacija

Statybunaujienos.lt
Žalia statyba

nuotrauka
2021-05-05 09:59
Studentų laisvalaikio klubo „Kolegos“ vietoje iškilsiantis naujas unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“ Kaune skelbia statybų pradžią – šiuo metu čia prasidėjo griovimo darbai. Planuojama, kad KTU Studentų miestelio vaizdą pakeisiantis inovatyvių laboratorijų komp...
nuotrauka
2021-04-13 10:23
Cemento gamybos apimtis visame pasaulyje 2019 m. jau siekė apie 4,2 mlrd. tonų, kai 1995 m. – tik 1,39 mlrd. Tai rodo labai spartų ir globalų statybos pramonės augimą. Šiandien pasaulyje yra vienintelė medžiaga, kurios žmonės sunaudoja daugiau nei betono, tai – vanduo.
nuotrauka
2021-04-07 12:07
Nemažai gyventojų savo būstuose pasirenka naudoti saulės elektrinės energiją. Nekilnojamojo turto savininkams, nusprendusiems pasirinkti saulės energiją, pirmiausia aktualu žinoti, ar šis energijos šaltinis priskirtinas prie atsinaujinančių energijos šaltinių ir ar su saulės elektrinėmis galima pasi...
nuotrauka
2021-04-01 10:22
Nors gali pasirodyti, kad pandemijos metu tokie globalūs iššūkiai kaip klimato kaitos mažinimas ar investicijos į tvarų vystymąsi atsiduria antrame plane, šie klausimai niekur nedingo. Didžiausią poveikį aplinkai darantys maisto, statybos ir transporto sektoriai išlieka po Vyriausybių ir visuomenės ...
nuotrauka
2021-03-31 13:46
Vyriausybė pritarė Ilgalaikei renovacijos strategijai, pagal kurią iki 2050 m. visi Lietuvos vieši ir privatūs pastatai bei gyvenamieji namai turės tapti visiškai nepriklausomi nuo iškastinio kuro, o jų anglies dvideginio pėdsakas būti lygus nuliui.
nuotrauka
2021-03-17 11:07
Europos Sąjungoje pastatams tenka maždaug 40 proc. viso energijos suvartojimo. Be to, pastatų eksploatavimo metu išmetama maždaug trečdalis viso šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
nuotrauka
2021-03-12 07:50
Tvarios statybos mokymai jau įžengė į Lietuvą: pirmą kartą įvykusiame tvarios statybos mokymo programos kurse sudalyvavo ir tvarios statybos žinių įgijo daugiau nei 100 būsimų statybos ir inžinerijos darbuotojų, o dar 20 šiuo metu tęsia mokymus.
nuotrauka
2021-03-03 07:33
Nuo 2007 m. veikianti UAB „VA STATYBA“ šiandien drąsiai imasi ir sėkmingai įgyvendina išskirtinius statybos ir rekonstrukcijos projektus.
nuotrauka
2021-03-01 16:57
Ekonomikai žengiant neutralumo klimatui keliu, pramonės laukia transformacija: įmonėse ilgainiui nebebus naudojamas iškastinis kuras, taršius gamybos procesus ir žaliavas keis žiedinės ekonomikos principai, dominuos žalieji pirkimai. Iki 2035 m žiediškumo indeksas (atgautų atliekų panaudojimas) pram...
nuotrauka
2021-02-25 16:13
Vyriausybės, savivaldos, NT vystytojų, statybininkų, architektų, inžinierių bei verslo atstovai sutaria, kad toliau stringant renovacijos programai, o statybų sektoriui susiduriant su našumo problema, būtini reglamentavimo pokyčiai. Išeitis matoma Europos Sąjungos žaliajame kurse ir tvarių statybini...
nuotrauka
2021-01-20 10:03
SEB banko būstinei Vilniuje suteiktas „BREEAM International New Construction“ pastato poveikio aplinkai vertinimo sertifikatas. Šiuo metu tai yra pirmasis ir vienintelis pastatas Baltijos šalyse, turintis aukščiausią įvertinimą (Outstanding) naujos statybos pastatų (New Construction) kategorijoje.
nuotrauka
2020-09-22 07:33
Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė armatūra, o polipropileno fibros. Viso gyvavimo ciklo metu šis pasirinkimas į aplinką išmetamo anglies dvideginio ...
nuotrauka
2020-09-18 08:38
„Continental Automotive Lithuania“ paskelbė, jog įmonės gamykla Kaune buvo apdovanota LEED aukso sertifikatu. Tai aukščiausias LEED įvertinimas gamykliniam pastatui Lietuvoje iki šiol. Gamykla Kaune tapo ir pirmąja „Continental“ korporacijos lokacija pasaulyje gavusia tokį aukštą įvertinimą pastato ...
nuotrauka
2020-09-15 08:33
Termoizoliacinę medžiagą – polistireninį putplastį arba EPS – „Ukmergės gelžbetonio“ gamykla į rinką tiekia jau 25-erius metus. Pastaruoju metu gamykla pradėjo teikti naują paslaugą: iš statybviečių surenka ir perduoda EPS atraižas, kad būtų perdirbtos ir panaudotos antrąkart. Tai dar vienas žingsni...
nuotrauka
2020-09-01 10:23
5,6 mln. tonų – tokį į aplinką išmesto anglies dvideginio kiekį per visą savo veiklos istoriją nuo įkūrimo 1941-aisiais užfiksavo stogo langų ir jų priedų gamintoja – „VELUX Grupė“. Tačiau bendrovė pasiryžo net tik suskaičiuoti poveikį aplinkai, bet ir imtis radikalių pokyčių: iki šimtojo veiklos ju...
nuotrauka
2020-07-08 09:05
Bus remiami su itin novatoriškomis technologijomis, procesais ar produktais susiję pakankamai brandūs projektai, skirti atsinaujinančiųjų išteklių energijai, energijos kaupimo technologijoms, saugiam CO2 surinkimui ir geologiniam saugojimui ar panaudojimui.
nuotrauka
2020-04-21 13:44
Europos Sąjunga puikiai supranta, kad norint, jog gamintojai pereitų prie gamtą labiau tausojančių technologijų ar produktų, būtina ne vien juos spausti teisinėmis priemonėmis ar šviesti vartotojus. Būtina skatinti ir skiriant dideles investicijas į priemones, užtikrinančias žiedinės ekonomikos, tva...
nuotrauka
2020-04-09 08:55
Keturiose iš penkių Lietuvos įmonių vis dar dominuoja linijinė ekonomika, paremta intensyviu žaliavų ir energijos naudojimu, o kartu generuojanti didelius atliekų kiekius. Nenutrūkstantis resursų poreikis kuria priklausomybę nuo jų importo, augina prekių ir paslaugų kainas vartotojui bei mažina Liet...
nuotrauka
2020-02-27 10:53
Devyni mėnesiai diskusijų ir trys projektinių pasiūlymų viešinimo procedūros vis atnaujinant rekomendacijų sąrašą – Vilniaus miesto savivaldybei pavyko įtikinti prekybos centro „Lidl“ statytojus reikšmingai pakoreguoti projektą tam, kad Nemenčinės plento pašonėje būtų išsaugotos dešimtys medžių, o p...
nuotrauka
2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau ...

Statybunaujienos.lt » Žalia statyba