2020 sausio 27 d. pirmadienis, 18:31
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

10 biodinaminio ūkininkavimo principų: 6-asis – užtikrinta gyvūnų gerovė  2

Kęstutis JAUNIŠKIS, Ilzenbergo dvaro biodinaminio ūkio komunikacijos vadovas      2014-08-29 11:32
Gyvūnai turi pojūčius. Šis teiginys tapo postūmiu ir pradžia Europos Sąjungoje rūpintis gyvūnų gerove.
nuotrauka
Asociatyvi portalo archyvo nuotr.


Gyvūnai jau turi teises ir laisves

Pastaruoju metu priimta daugybė tėsės aktų, nustatančių gyvūnų laikymo, vežimo ir skerdimo taisykles. Juose įtvirtinti pagrindiniai gyvūnų gerovės principai, jų laisvės ir teisės: gyvūnai neturi jausti fizinio diskomforto, jiems turi būti sutekta galimybė natūraliai vystytis ir elgtis pagal prigimtį, gyvūnai turi nebadauti, gauti kokybišką pašarą, nekęsti skausmo, gyventi be baimės ir baigti gyvenimą be kančių.

Ateityje Europos Komisija planuoja gyvūninio maisto produktų etiketėse nurodyti informaciją apie gyvūnų gerovės reikalavimų laikimąsi. Tai leis vartotojams rinktis kokybiškesnius produktus, o gamintojams, kurie taiko aukštesnius nei būtiniausi gyvūnų gerovės standartus, atvers naujas rinkos galimybes.

Europos Komisija pripažįsta, kad gyvūnų gerovė – tai taip pat Europos kultūrinė pažanga, nes ja siekiama skatinti pagrindinius žmogiškumo principus ir santykių su gyvūnais srityje.

Galimybė paėjėti žingsnį atgal

Vienas svarbesnių gyvūnų gerovės principų – judėjimo laisvė. Dėl savo prigimtinių poreikių gyvūnai neturėtų būtų rišami ar pančiojami.

Tačiau gyvūnų gerovę reglamentuojančiuose dokumentuose yra ir daugybė išimčių bei kompromisų. Pavyzdžiui, iš pradžių kostatuojama, kad gyvūnas neturėtų būti rišamas, bet po išdėstoma, kaip elgtis, jeigu jis pririštas ar supančiotas.

Tokie vienas kitam prieštaraujantys teiginiai skamba kiek keistokai. „Jei visgi gyvūną reikia pririšti ar supančioti, tai gyvūnas turi turėti galimybę bent jau laisvai stovėti, atsistoti, atsigulti ir ilsėtis visose natūraliose pozicijose, ėsti, paėjėti žingsnį atgal, laikyti tiesią galvą, turėti socialinį kontaktą su kitais gyvūnais, valytis/laižyti savo kūną ir turėti galimybę laisvai judėti“, - tokios rekomendacijos pateikiamos Europos Sąjungos ūkininkams.

Ūkio filosofija atitinka gyvūnų poreikius

Tuo tarpu žemės ūkio bendrovė „Ilzenbergas“, ūkininkaujanti pagal biodinaminius principus, nepripažįsta tokių dviprasmybių ir gyvūnų gerovę laiko viena esminių savo veikloje. Todėl 6-asis biodinaminio ūkininkavimo principas skelbia: „Mes, puoselėdami biodinaminio ūkio tradicijas, ypatingą dėmesį skiriame ūkinių gyvūnų gerovei, auginame juos kuo natūralesnėmis, jų prigimtinius poreikius tenkinančiomis sąlygomis“.

Ūkio vištos, žąsys, kalakutai laikomi erdviose patalpose, iš čia paukšiai gali išeiti vaikštinėti į atskirą jiems skirtą teritoriją lauke, žąsys nukrypuoja iki tvenkinio.

„Daugiau duoti laisvės jiems jau negalime – paukščiai realiai gyvena natūraliomis ūkio, o ne pramoninio paukštyno sąlygomis. Be to, šį sezoną nusipirkome Aubrakų veislės mėsinių galvijų bandą, kuri gyvena laukuose ištisus metus. Per šalčius jie galės spiestis pašiūrėje. Tokia čia jau veislė – jie nori būti laisvėje ir mes jiems netrukdome“, - sakė pagal biodinaminius principus ūkininkaujančios bendrovės „Ilzenbergas“ vadovas Petras Kuras.

Jo nuomone, dar neretai gyvūnų gerovė tampa rinkodaros priemone, bet ne tikru nuoširdžiu rūpesčiu. „Girdėjome, kad dideliuose kiaulių kompleksuose groja muzika, kiaulės žaidžia su kamuoliais, bet ar tai yra jų prigimtinis poreikis? Aš tuo labai abejoju“, - kalbėjo P.Kuras.

Gyvūnų gerove rūpinsis parlamentinė grupė

Praėjusiais metais Seime įkurta 15 pralamentarų grupė „Už gyvūnų gerovę ir apsaugą“. Grupė planuoja tobulinti Gyvūnų apsaugos įstatymą, kitus teisės aktus, susijusius su gyvūnų gerovės užtikrinimu.

„Šią iniciatyvą laikome labai reikšminga ir reikalinga. Tokios grupės atsiradimas parodo, jog kaip šalis suvokiame ir pripažįstame, kad gyvūnai, kaip ir žmonės, turi jausmus, gali jausti skausmą, kančią, alkį ir reaguoti į malonius jausmus, todėl turime užtikrinti jų apsaugą valstybiniame lygmenyje. Šalyje galioja nemažai teisės aktų su spragomis ir neatitikimais Europos Sąjungos dokumentams, todėl parlamentinės grupės vaidmuo yra labai svarbus“ – teigė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.

Europos Sąjungos šalis nares rūpintis gyvūnų apsauga įpareigoja ir Lisabonos sutartis, kurioje pripažįstama, kad gyvūnai yra jaučiančios būtybės. Sutartis numato, kad Sąjunga bei valstybės narės, vykdydamos įvairių sričių politiką, turi visiškai atsižvelgti į gyvūnų gerovės reikalavimus. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

be kančių ?
2014-09-02 20:50
baigti gyvenimą be kančių. - ką tai reiškia.? senų senovėje nusenusį, apakusį šunį vesdavo į mišką ir pakardavo , taip jis baigdavo gyvenimą ir nesikankindavo. kaip dabar?
ach
2014-08-31 21:55
Koks gražus gaidys !

Darni plėtra

nuotrauka
2020-01-23 15:22
AB „Panevėžio statybos trestas“ pradėjo statyti 200 kW saulės jėgainę, kurią sumontuos Tinklų g. 7, Panevėžyje. Saulės elektrinė bus įrengta ant gamybinio pastato stogo.
nuotrauka
2020-01-08 13:24
Beveik pusė Lietuvos vaikų gyvena sveikatai pavojingomis sąlygomis, rodo 2019 m. „VELUX Group“ atliktas tarptautinis „Sveikų namų barometro“ tyrimas. Penktą kartą atlikta kasmetinė studija parodė, jog taip gyvena 26 mln. – arba trečdalis – visos Europos vaikų.
nuotrauka
2020-01-02 15:15
Nuo šiandien, sausio 2 d., iki sausio 31 d. fiziniai asmenys Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) gali teikti registracijos formas kompensacinėms išmokoms už nedidelių, iki 10 kilovatų (kW) galios, saulės elektrinių įsirengimą.
nuotrauka
2020-01-01 14:00
Liko vos savaitė iki 5 savaites trukusio festivalio „Kalėdos sostinėje" pabaigos ir jau labai greit ateis metas, kai daugelis savo namuose, biuruose nupuoš kalėdines eglutes. Sostinės savivaldybė drauge su miestą tvarkančiomis įmonėmis pasirūpino, kad mieste atsirastų daugiau kaip 80 specialių vietų...
nuotrauka
2019-12-23 11:32
Siekdama sumažinti energijos vartojimo intensyvumą pramonės įmonėse ir padidinti atsinaujinančių energijos išteklių gamybą ir vartojimą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia kvietimus pramonės įmonėms įgyvendinti projektus pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Atsin...
nuotrauka
2019-12-06 11:10
Kalėdinės nuotaikos jau pradėjo spalvinti mūsų kasdienybę, o mintys ėmė suktis apie šventines dekoracijas, vaišes, dovanas ir, žinoma, Kalėdų eglutės puošimą. Kartu stebimas ir augantis susidomėjimas gražiausioms metų šventėms ruoštis bei jas švęsti tvariai – taip, kad būtų padaroma kuo mažiau žalos...
nuotrauka
2019-12-04 15:00
Kauno miesto mokslo premija šiemet skirta KTU profesoriui, Lietuvos mokslo akademijos (LMA) nariui Jurgiui Kazimierui Staniškiui. Pasak profesoriaus, vienas reikšmingiausių jo mokslinės veiklos etapų prasidėjo visai neseniai – jis laimėjo Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) konkursą ir tapo šios org...
nuotrauka
2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau ...
nuotrauka
2019-11-15 10:45
Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmuose išnagrinėta administracinė byla pagal pareiškėjos UAB „Branda LT“ skundą atsakovui Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ir ministerijos Klaipėdos departamentui dėl 2018 m. spalio 25 d. patikrinimo akto panaikinimo...
nuotrauka
2019-11-13 12:09
Pasaulio architektus ir dizainerius vienijantys portalai bei tinklaraščiai jau apžvelgė naujausias kraštovaizdžio formavimo tendencijas. Kuriant landšafto dizainą šiuolaikinė architektūra turi derintis prie aplinkos, o ne aplinka – prie pastatų. Gamtai suteikiama ypatinga reikšmė.
nuotrauka
2019-11-11 10:02
Išmanusis apšvietimas, automatiniai langai, papildomos pramogų sistemos — be šių elementų neįsivaizduojame išmaniųjų namų. Ir nors vis labiau populiarėjančios inovacijos padeda tausoti energiją, visi šie prietaisai anksčiau ar vėliau pavirsta atliekomis. Kaip su jomis tvarkomės?
nuotrauka
2019-11-06 14:30
„Vilniaus vandenys“ siekia iš esmės pagerinti vandens tiekimą sostinės Naujamiesčio rajone. Bendrovė specialia technika nuo lapkričio 11 d. sistemiškai per porą savaičių nuo nuosėdų išplaus pagrindines rajono vandentiekio tinklo magistrales.
nuotrauka
2019-10-30 14:22
Vyriausybė pritarė Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pakeitimams, kurie leis steigti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas. Ši naujovė sudarys galimybes gyventojų bendruomenėms gaminti ir vartoti žalią elektros energiją. Taip pat, siekiant palengvinti ir skatinti energetikos inovaci...
nuotrauka
2019-10-29 11:25
Pastaruoju metu sulaukiama vis daugiau įvairių prognozių apie mūsų planetos ateitį. Gyvendami palyginti švarioje šalyje, kurios pakrančių nedengia neperžengiami kalnai plastiko šiukšlių, o padangės nėra apgaubęs neperregimas smogas, kartais sunkiau suvokiame esamų problemų mastą. Tačiau Vilniaus Ged...
nuotrauka
2019-10-22 16:10
Nuo šiol geografinė saulės elektros gamybos vieta nebesvarbi. Gyventojas ar įmonė elektrą gali gamintis ne tik ant savo namo ar biuro stogo, bet, pvz., gyventojas gali gaminti sodyboje, o naudoti elektrą savo namuose mieste, o įmonė – nuosavame sklype už miesto, o naudoti biure mieste. Vienos saulės...
nuotrauka
2019-10-15 10:17
Po daugiau kaip 30 metų pertraukos poilsiautojai Palangoje vėl gali mėgautis geriamu mineraliniu vandeniu iš vietinio gręžinio. Jį į kurortą sugrąžino sanatorija „Gradiali“, oficialiai atidariusi mineralinio vandens gręžinį sanatorijos teritorijoje.
nuotrauka
2019-10-09 09:40
Branduolinės radiacijos debesų kaltininkai, kaip ir pasekmės, kartais paaiškėja tik po daugelio metų. Tačiau akivaizdu, kad radioaktyvieji elementai, tokie kaip plutonis ir uranas, naudojami elektros energijai ir branduoliniams ginklams gaminti, yra kenksmingi žmonėms, gyvūnams, augalams ir aplinkai...
nuotrauka
2019-10-08 11:51
Nuo 2024 m. sausio 1 d. visi ūkio subjektai Lietuvoje privalės užtikrinti, kad kvapai dėl jų vykdomos veiklos gyvenamosios aplinkos ore neviršytų 5 europinių kvapo vienetų (OUE/m³). Taip siekiama pagerinti netoli pramonės objektų gyvenančių žmonių aplinką. Iki šiol Lietuvoje galioja 8 europinių kvap...
nuotrauka
2019-10-01 12:45
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kuriais nuo spalio 1 d. įtvirtinamas naujas mažosios žaliosios energetikos modelis, leidžiantis gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. Šiuo žingsniu visiems Lietuvos gyventoja...
nuotrauka
2019-09-30 10:49
Vyriausybei svarstyti pateikti Energetikos ministerijos parengti Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymo pakeitimai, kuriais įteisinama nauja žaliosios energetikos plėtros forma – atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos.

Statybunaujienos.lt » Darni plėtra