2019 rugsėjo 16 d. pirmadienis, 3:49
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ambicingas žaliojo stogo ir fasado projektas: kur buvo žalia, turi žalia ir išlikti

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2015-10-23 16:04
Tuo metu, kai visas pasaulis atsigręžia „atgal į gamtą“, lietuviai lyg dar ir nespėjo labai nuo jos atitolti. „Lietuvis visuomet gyveno miesto ir kaimo paribyje“, – sako architektė Gražina Janulytė-Bernotienė, KTU surengtoje konferencijoje „Žalioji architektūra“ skaičiusi pranešimą apie gilias tokio tipo architektūros tradicijas Lietuvoje. Ji pati šiuo metu Kaune statomam Vytauto Didžiojo universiteto daugiafunkciniam studijų ir mokslo centrui pasiūlė ambicingą žaliojo stogo ir fasado idėją. Architektė jau dabar užsidegusi dėsto, kaip pastatas atrodys ne tik praeiviams, tačiau ir leidžiantis nuo kalno į miesto centrą – bus savotiška žaliųjų miesto šlaitų tąsa. Tačiau šia idėja, net ir laimėjusia konkursą, ne iš karto patikėjo net užsakovai.
nuotrauka
Būsimo VDU daugiafunkcinio studijų ir mokslo centro vizualizacija. Gražinos Janulytės-Bernotienės studija


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Vytauto Didžiojo universitetas (VDU),
Kauno technologijos universiteto (KTU) surengtoje konferencijoje „Žalioji architektūra“ G. Janulytė-Bernotienė pamėgino pažvelgti, kiek žaliosios zonos ir gamta lietuviui buvo svarbios įvairiais istoriniais laikotarpiais.

„Užsienio koncepcijose atrandame sąvoką „save aptarnaujantis miestas („self-sufficient city – angl.) – tai dar aukštesnė pakopa, nei tvarus miestas, – kalbėjo pranešėja. – Tai reiškia, jog atsigauna ne tik dirbtinai sukurtos stuktūros, tačiau ir natūralioms, gamtinėms struktūroms sudaromos sąlygos atsikurti pačioms.“

Iš kaimo atsinešėme laiką pralenkusį požiūrį

Architektės teigimu, šiandien gausu ne tik džiuginančių, akiai malonių pavyzdžų, tačiau ir pavyzdžių, kaip lengva „sugriauti“ ne tik miestus, tačiau ir juos supančią aplinką. O lietuviams netgi nereikėtų dairytis toli į užsienį – mūsų šalies žalioji architektūra turi gilias tradicijas.

Istorinis lietuvis, tiesą sakant, visada buvo labiau kaimietis, nei miestietis. Jo gyvenimas vyko miesto ir kaimo civilizacijų paribyje, – sako G. Janulytė-Bernotienė. – Greitas civilizacijos vystymasis nutraukia mūsų ryšį su gamta, natūralia aplinka. Reikia rasti galimybę stipriai besivystančiuose miestuose grįžti prie vadinamosios „miestų žemdirbystės“ („urban agriculture“ – angl.).“

Ten, kur kažko per daug, kažko pradeda ir trūkti – XIX a. pabaigoje-XX a. pradžioje „sprogusi“ miestų civilizacija sukėlė gamtos, žaliųjų erdvių degradaciją. Dar pamenate sovietinį laikotarpį? Kokie dar parkai – juk „statom“ šalį!

Erichas Kettelhutas, 1925-aisiais nupiešęs metropolį, ateitį nuspėjo itin taikliai

Dar viduramžiais gamta ir miestas buvo priešinami vienas kitam. Miestas statytas dėl saugumo, kad gyventojai užėjus priešui galėtų jame pasislėpti. Tačiau jau renesanso laikotarpiu miestuose ėmė rastis vienuolynų, rūmų sodų, išpuoselėtų žaliųjų erdvių, kurios buvo it prabangos elementas. O kur prabanga, ten bet kas kojos neįkels. Net ir dabar vilniečių pamėgtas Sereikiškių parkas kažkada buvo uždaras bernardinų vienuolių sodas. Tad „nutekėjo“ nemažai laiko, kol žadą atimantys sodai ir parkai atvėrė vartus visiems – ne tik Dievo tarnams ar turtingiesiems.

Kai Lietuvoje ėmė kurtis miestai, į juos atsikėlė žmonės iš kaimų – iš ten, kur sodybos visada turėjo ne tik utilitarinę, tačiau ir estetinę funkciją, buvo gausiai apsodintos beržais ir klevais. Lietuvis į miestą atsinešė meilę gamtai. Manau, tai reikėtų labai teigiamai įvertinti“, – svarsto architektė.

Žalioji architektūra turi ne tik aplinkosauginę funkciją

Ji teigia, jog XIX amžiuje Kaunas jau buvo suplanuotas įtraukiant žaliąsias zonas: ąžuolyną, Nemuno krantines. Miestą juosė ir vidinis, ir išorinis „žaliasis žiedas“. Šiandien šių „žiedų“ matome tik dalis, kai kurios jų dalys – degradavę.

Tų laikų palikimas – tai, jog senasis Kauno rajonas Žaliakalnis šiuo metu yra saugomas specialaus plano. Jame akcentuojama, jog „sodybinio“ tipo sklypas, kuriame papildomai auginamos daržovės, yra specifinis ir būtinas šio rajono akcentas.

XX amžiuje Kaune taip pat gimė tokios miesto simboliais tapusios erdvės, kaip Laisvės alėja, Vydūno alėja, kiek primiršti, atnaujinimo laukiantys Kauko laiptai.

Nuo 1960-ųjų prasidėjo laikotarpis, kai Kaunas išaugo 3 kartus. Itin sparčiai buvo suplanuojamos ir užstatomos didžiulės teritorijos. Na, tuo metu architektai rėmėsi užsienio pavyzdžiais – tokie jiems buvo prieinami. Šiandien galime ieškoti gerųjų ir blogųjų tų projektų pusių“, – sakė architektė.

Ji teigė, jog žalioji architektūra, kurios judėjimas prasidėjo palyginti neseniai, turi kelias užduotis – ir mažinti energijos išteklių vartojimą, švarinti orą, aplinką, kurioje mes gyvename, taip pat socialinių tikslų, tokių kaip išmokyti vaikus „iš kur kas atsiranda“ (pažintinė funkcija), sukurti poilsio viešąją erdvę.

Galiausiai maisto produktai, išauginti čia pat, po buto balkonu, leidžia išvengti transportavimo sąnaudų, sumažina išlaidas maisto produktų įsigijimui prekybos centruose.

Aktyvi gamta“, „SoA architects“ projekto vizualizacija.

Ji pademonstravo bendrovės „SoA architects“ sukurtą viziją – daržai kasami čia pat, po miestų daugiabučių langais, netgi gyvuliai auginami mieste. 

Jei jau „mąstyk žaliai“, tai ir daryk žaliai

Architektė turi šiek tiek kritikos staigiai besiplečiantiems gyvenamųjų namų kvartalams aplink didžiuosius miestus.

Jie yra autonominiai židiniai, nevertinant nei aplink esančių žemės ūkio naudmenų, nei miškininkystės, nei gyvulininkystės. Tokie „man rūpi tik mano kiemas“ namai. Šie rajonai neišvystomi iki galo. Atsirado netgi toks terminas – „urbanistinė draika“ – jiems apibūdinti“, – sakė architektė.

Detaliau nagrinėdama Kauno istoriją architektė pastebėjo, jog Putvinskio gatvėje šiuo metu statomo VDU daugiafunkcinio mokslo ir studijų centro vietoje visuomet egzistavo nedidelis skveras. Jo nebeliko, tačiau kodėl turėtų nelikti jame metų metus gyvavusios žalumos? G. Janulytė-Bernotienė pasakoja, jog dalyvaudama VDU surengtame konkurse kartą pravažiavo pro universiteto reklamą. „Mąstyk žaliai!“ – skelbė universiteto vertybes atspindintis plakatas.

Būtent! Žalieji stogai yra tai, ko šiam projektui reikia – tai šiuolaikinė pastatų mieste samprata. Be to, Putvinskio gatvėje visuomet buvo daug žalumos. Miestas turi išlaikyti savo žaliąjį audinį ir statydamas pastatus tai, ką sunaikina, iškart atstatyti. Tam ir pasitelkiami žaliosios architektūros principai“, – idėjos gimimą prisimena architektė.

Nors architektė laimėjo konkursą ir universiteto vadovybė jai patikėjo įgyvendinti šią idėją, ji teigė anksčiau jautusi universiteto atstovų nepasitikėjimą: „kažin, ar čia kas išeis“.

Žalieji stogai čia tikrai bus. Tokie, kokius leidžia mūsų geografinė padėtis. Jau pavasarį galėsite atvykti nufotografuoti“, – pažadėjo G. Janulytė-Bernotienė.

Architektė pridūrė, jog nuo šiol visos statybos miestuose turėtų žengti koja kojon su žaliąja architektūra. Kitaip tariant, tiek, kiek pastatei – tiek sukurk ir žaliųjų erdvių, gamtos kampelių.

Kaip senovėje buvo vertinamas „geras“ ir „blogas“ architektas?

Einant šia linkme nereikia pamiršti ir savojo identiteto – atsižvelgti į tai, kas istoriškai egzistavo toje miesto dalyje, tame sklype.

Kaune iki šiol egzistavo pakankamai „žalias“ identitetas, toks buvo miesto planas. Be to, miestas turėtų plėstis daugiau vertikaliai, nei horizontaliai“, – patarė ji.

Baigdama savo pranešimą architektė pademonstravo, jog jau renesanso laikotarpiu aiškiai suvokta, kuo skiriasi „gero“ ir „blogo“ architekto darbai.

1568-ųjų metų prancūzo Philibert de l'Orme, vėliau parašiusio knygą apie architektūrą, graviūroje blogas architektas vaizduojamas klaidžiojantis dykynėmis šalia uždaros ir mūro sienomis nuo gamtos atsitvėrusios pilies, kurią pats suprojektavo. Tuo metu šalia „geras architektas“ džiaugiasi miesto viduje kerojančiais vynuogynais, žydinčiais sodais. Tai – jau renesanso laikotarpio architektūros suvokimas.

Philibert de l‘Orme graviūra, 1568 m. Paryžius 

Taigi kuriam architektui šiandien patikėtumėte kurti savo miestą?

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2019-09-12 10:17
„Visų pirma, viešosios erdvės yra vieta demokratijai“, – neabejoja vokiečių kraštovaizdžio architektė Lola Meyer. Šį kartą architektų biuro „Urbikon“ profesionalė į Lietuvą atvyko pasidalinti savo patirtimi su Lietuvos studentais – veda dviejų savaičių kūrybines dirbtuves Vilniaus Gedimino technikos...
nuotrauka
2019-09-11 09:58
Įsigijus naują būstą ar jį renovuojant, iškyla klausimų, kiek kainuoja įsirengti būstą, kokie patys svarbiausi įrengimo etapai. Antradienio pavakarę vykusio renginio metu, šias ir kitas susijusias temas nagrinėjo interjero dizainerė, architektė Simona Vilutė. Seminaras „Interjero įrengimo kaina“ vyk...
nuotrauka
2019-09-05 09:48
Kitą savaitę ant vieno iš Žaliojo tilto postamentų iškils nauja instaliacija „Šeima“, kuri kvies susimąstyti – koks yra šeimos santykis su miestu. Donato Norušio kūrinys ant Žaliojo tilto bus eksponuojamas iki kitų metų kovo vidurio. Ši instaliacija pakeis nuo šių metų balandžio mėnesio čia stovėjus...
nuotrauka
2019-09-04 12:17
Palangos koncertų salės fasadą puošiantis dainininko ir dainų tekstų autoriaus Stasio Povilaičio autografas oficialiai pripažintas didžiausiu parašu šalyje. Šį Lietuvos rekordą įregistravo agentūra „Factum“.
nuotrauka
2019-08-21 14:05
Besirengdama Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkai bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ kviečia jaunimą kurti meninę savo ateities stoties viziją. Rugsėjo 6 dieną rengiamose moksleivių kūrybinėse dirbtuvėse „Sukurk savo ateities stotį“ gabūs jaunuoliai turės progą pademonstruoti meninius...
nuotrauka
2019-08-12 13:48
Aiškėja preliminarūs laimėtojai Nacionalinės koncertų salės architektūrinių idėjų tarptautiniame konkurse – tarptautinė ekspertų komisija, kuriai vadovavo Ole Gustavsen, pagal konkurso vertinimo kriterijus sudarė darbų įvertinimo sąrašą. Jo viršuje rikiuojasi geriausios idėjos: kol kas pirmauja Ispa...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...
nuotrauka
2019-08-08 11:27
Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus, susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pa...
nuotrauka
2019-07-31 14:39
Kultūros ministerijos siūlymu Vyriausybė paskelbė Kauno centrinio pašto rūmus kultūros paminklu. Toks išskirtinis Kauno centrinio pašto rūmų statusas įgalina rengti naujus teisės aktus, įrašant šį objektą į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą. Tai reiškia, kad bu...
nuotrauka
2019-07-31 10:15
UAB „Verslo investicijos“ ir Lietuvos architektų sąjungos skelbto administracinio pastato Lvovo g. 21a, Vilniuje atviro projekto tarptautinį architektūros konkursą laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ projektinis pasiūlymas. Jo autoriai – architektai Remigijus Bimba, Raimondas Gudauskas, Audro...
nuotrauka
2019-07-30 11:55
Lietuvos modernizmo perlu vadinamas KTU Cheminės technologijos fakulteto A korpusas (KTU CTF A) pripažintas tarptautiniu mastu. JAV įsikūręs filantropo John‘o Paul‘o Getty vardu pavadintas fondas pastatą atrinko kaip vieną iš 10 išskirtiniausių architektūros objektų visame pasaulyje ir jo pavyzdinių...
nuotrauka
2019-07-18 11:59
Ilgus metus daugelio daugiabučių balkonai būdavo paversti sandėliukais – juose žmonės laikydavo daiktus, džiaudavo skalbinius. Tačiau, pasak ekspertų, balkono funkcija namuose keičiasi – jis tampa kambariams prilygstančia gyvenamąja erdve. Balkonuose ir terasose gyventojams dabar reikia patogumų: el...
nuotrauka
2019-07-12 10:36
Pagal vidutinės gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) kainos pokytį Lietuva tarp 56 pasaulio šalių užėmė 15 vietą demonstruodama 7% metinį augimą ir per metus sąraše pakilo net 11 pozicijų aukštyn – taip rodo „Registrų centro" ir Lietuvos centrinio banko duomenys, skaičiuojant nuo 2018 m. I ketvirčio ...
nuotrauka
2019-07-09 10:40
Architektūrinio konkurso komisija išrinko geriausius projektus naujam UAB „Hanner“ verslo centrui „Business Stadium North East“. Pirmąją vietą iš 9 dalyvių laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ pasiūlytas darbas.
nuotrauka
2019-06-26 13:48
Kai kurie interjero elementai yra svarbesni už kitus ir ne taip lengvai pakeičiami. Dėl to jų sprendimus reikėtų apgalvoti atsakingai, neskubotai. Interjero dizaino srityje dirbantis architektas Irmantas Petrauskas sako, kad toks interjero elementas yra grindys. Su jomis ne tik daugiausia liečiamės,...
nuotrauka
2019-06-21 16:19
Klaipėdos regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) išnagrinėjo keturių daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso Mokyklos g. 18A, Klaipėdoje, projektinius pasiūlymus. Ekspertų vertinimu, jie architektūros kokybei keliamus reikalavimus atitinka iš dalies.
nuotrauka
2019-06-20 12:52
Didelė natūralios šviesos sklaida, grynas oras, bendrosios poilsios erdvės, augalų gausa, atpalaiduojantis vaizdas pro langą. Tokias šiuolaikinių darbo erdvių interjero dizaino tendencijas išskiria specialistai.
nuotrauka
2019-06-11 09:50
Daugybė valstybių sostinių ir didžiųjų miestų išgyvena neeilines transformacijas – geležinkelių ir autobusų stočių rajonai iš pilkų, pramoninių, kartais net apleistų miesto teritorijų virsta prestižiniais kvartalais. Į šiuos dažnai itin netoli istorinio miesto centro esančius rajonus atsikelia vis d...
nuotrauka
2019-06-06 14:28
Rytoj, birželio 7-ąją, kai iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo liks lygiai 500 dienų, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, V a.) 11 val. bus pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.
nuotrauka
2019-06-03 11:40
IKEA ir TV3 rengiasi antram „Namų idėja su IKEA“ sezonui ir vėl renka lietuvių namus nemokamam interjero atnaujinimui. Šį kartą IKEA dizaineriai atnaujins ne tik namų patalpas, tačiau įžengs ir į verslo erdves – nedideli šeimų verslai, startuoliai, dirbtuvėlių ar parduotuvių savininkai kviečiami tei...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...