2019 vasario 17 d. sekmadienis, 22:20
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Anykščių regioniniame parke baigiamas medžių Lajų tako kompleksas Fotogalerija

2015-07-03 08:49
Rudenėjant bus įgyvendintas unikalus projektas – Anykščių šilelio medžių Lajų tako kompleksas (toliau – Lajų takas). Anykščių regioninio parko direkcijos užsakymu projektą, parengtą UAB „Rekreacinė statyba“, įgyvendina jungtinės veiklos pagrindu veikiančios dvi uždarosios akcinės bendrovės – „Empower-Fidelitas“ ir „Ekstra statyba“.
nuotrauka
Lajų tako vietos parinkimą nulėmė didelės Anykščių regiono rekreacinės ir pažintinio turizmo plėtros galimybės, geras susisiekimas ir jau sukurta aptarnavimo infrastruktūra. Jono Junevičiaus nuotr.


Minimos įmonės
Empower-Fidelitas, UAB
Rekreacinė statyba, UAB
Ekstra statyba, UAB
Anykščių šilelio medžių Lajų tako kompleksas pastatytas beveik hektaro plote. Kompleksą sudaro 300 metrų ilgio medžių lajomis nusidriekęs pažintinis takas, 34 metrų aukščio apžvalgos bokštas ir informacinio centro pastatas.

Lajų takas Anykščių regioninio parko objektus sujungia į vieną lankymo maršrutą

Lajų tako vietos parinkimą nulėmė didelės Anykščių regiono rekreacinės ir pažintinio turizmo plėtros galimybės, geras susisiekimas ir jau sukurta aptarnavimo infrastruktūra. Pažintinis medžių Lajų takas, apžvalgos bokštas ir informacinis centras papildo ir sujungia į vieną visumą jau esamus Anykščių šilelio lankytinus objektus: vieną iš didžiausių šalyje gamtos ir kultūros paminko statusą turintį Puntuko akmenį, Šventuosius ąžuolus, gamtiniu ir kultūriniu požiūriu vertingą Šventosios upės slėnio kraštovaizdžio kompleksą. Lajų tako kompleksas skirtas visų amžiaus grupių lankytojams. Jis pritaikytas ir žmonėms su negalia – įrengtas privažiavimo kelias ir aikštelė, kurioje yra neįgaliesiems skirtos automobilių stovėjimo vietos.

Projektinį Lajų tako sprendimą lėmė siekis pritaikyti jį prie esamo reljefo, panaudojant aukštumas, lanksčiai įkomponuojant jį miške, priartinant prie vertingiausių medžių, – daugiausia ąžuolų, – lajų, neiškertant medžių, o jeigu tai būtina – iškertant minimalų jų kiekį. Takas tęsiasi nuo esamos aukštumos iki apžvalgos bokšto.

Pažintinis takas įrengtas tarp medžių lajų

Lajų tako maršrutas prasideda nuo apžvalgos bokšto aikštelės, esančios 21 metro aukštyje. Į šią aikštelę patenkama laiptais, neįgaliesiems įrengtas keltuvas. Takas įrengtas lajų aukštyje. Perėję raguvą, lankytojai patenka į brandžių ąžuolų ir kitų lapuočių lajas. Lajų takas tęsiasi virš drėgnų augimviečių su krūmais, nesumedėjusia augmenija. Taip pasiekiama kalva, kur kamienų aukštyje nuo tako ar antžeminės apžvalgos aikštelės galima stebėtis įvairaus amžiaus pušyną. Nuo aikštelės galima eiti link Puntuko akmens arba grįžti atgal iki bokšto. Objektą galima lankyti ir atvirkštine tvarka. 

Lajų takas iš pagrindinių lankymo erdvių nėra gerai matomas – jį dengia želdiniai. Virš želdinių iškyla tik apžvalgos bokštas.
Pusantro metro pločio Lajų takas tęsiasi 300 metrų. Jame įrengtos informacinės ir prasilenkimo salelės.

Tako konstrukcijos tvirtos, bet „lengvos“

Tarp medžių lajų įrengtas pažintinis dvylikos tarpatramių takas pakyla iki 25 metrų. Tako atramos, kurių aukštis siekia nuo 5 iki 21 metro, suprojektuotos taip, kad būtų išnaudotas reljefo aukštis, kad nuo tako būtų geriausiai matomas reljefas ir atsivertų gražiausios medžių lajos.

Lajų takas suprojektuotas iš metalinių konstrukcijų, įrengtas ant gręžtinių pamatų-polių, sujungtų rostverku. Atramų stiebai pagaminti iš apvalių, į viršų smailėjančių plieninių vamzdžių, kurių vidus užpildytas betonu. Lajų tako santvaros – šalto formavimo, plieninės. Visų santvarų konstrukcija vienoda. Didžiosios santvaros sustiprintos įtemptų lynų sistema. Konstrukcijos tvirtos, saugios, tačiau tuo pačiu metu „lengvos“, nes yra ažūrinės, grakščios, estetiškos, harmoningai derančios aplinkoje.

Tako pagrindas pagamintas iš presuotos cinkuotų grotelių dangos – tokia danga lengva, patvari, neleidžianti kauptis sniegui ar susidaryti ledui. Tako turėklams panaudotas cinkuotos virintos vielos tinklas, o porankiams – klijuota mediena.

Bokšto ir Lajų tako architektūros motyvas – austinė tautinė juosta

Bokšto ir lajų tako architektūros motyvu buvo pasirinkta austinė tautinė juosta, todėl bokšto fasaduose matyti tokioms juostoms būdinga rombo formos ornamentika, šio atveju „nupinta“ iš metalinių laikančiųjų konstrukcijų, foną užpildant (panaudojant apdailai) natūralaus maumedžio lentomis. Tas pats rombų raštas naudojamas ir lajų tako konstrukcijose.

Apžvalgos bokštas skirtas panoraminei šilelio ir Šventosios upės senslėnio apžiūrai. Statinys suprojektuotas iš vamzdinio profilio šalto valcavimo metalo konstrukcijų ant gręžtinių polių, sujungtų su monolitiniu rostverku. Aplink bokšto šerdį, sudarytą iš keturių, tarpusavyje sujungtų kvadratinių kolonų, suformuoti laiptai, o joje įrengtas keltuvas žmonėms su negalia. Į aukščiausią apžvalgos aikštelę 34 m aukštyje patenkama laiptais, į kitas dvi, esančias 21 metro ir 30 metrų aukštyje, galima pakilti ir keltuvu. 21 metro aukštyje esanti apžvalgos aikštelė jungia Lajų taką su bokštu.

Prie apžvalgos bokšto įrengta neįgaliesiems skirta 2-jų vietų automobilių stovėjimo aikštelė.

Informacinis centras – originalios architektūros pastatas. Savo išvaizda jis neužgožia aplinkos ir organiškai įsiterpia į natūraliai susiformavusį reljefą. Fasado apdailai panaudotos medinės dailylentės, atkartojančios bokšto apdailą ir bendrą komplekso architektūrą. Pastato stogas apželdintas, todėl yra nepastebimas ir netrukdo gėrėtis natūralia gamta. Pastato viduje bus lankytojams skirta ekspozicija, budėtojo patalpos bei tualetai.

Statybos montavimo darbai rangovams tapo iššūkiu

Dėl didelių reljefo nuolydžių, lengvai pažeidžiamo miško dirvožemio, aukštų medžių lajų, hidrogeologinių sąlygų Lajų tako, bokšto montavimas bei informacinio centro statyba buvo labai sudėtingi. Prieš pradedant reljefe įkomponuoto informacinio centro statybą, šlaitą teko tvirtinti atramine sienute, įrengti drenažą.

Montavimo darbams atlikti Lajų tako kilpos raguvoje, specialiai aprišus apsauginiais skydais bei taip apsaugojus vertingiausius medžius, buvo įrengtas laikinas privažiavimas, aikštelės. Kad konstrukcijas būtų galima saugiai ir nepažeidžiant medžių sumontuoti, dirbo sunkioji kėlimo technika. Tam naudotas iki 200 tonų keliamosios galios kranas. Ten, kur dėl reljefo ar medynų tankumo įvažiuoti nebuvo įmanoma, buvo dirbama lengvesniais kranais ir kita technika.

Pakelti 20-30 metrų ilgio metalines konstrukcijas nenulaužant medžių ir nesugadinant kėlimo technikos – didelis iššūkis ir specialistų profesionalumo patikrinimas.

Lajų takas su apžvalgos bokštu priklauso ypatingųjų statinių kategorijai, todėl ne rečiau kaip kas 12 mėnesių privaloma detali statinio patikra. Vizualiai kompleksas bus tikrinamas nuolatos. Šalia bokšto ir lajų tako bus pateikta informacija lankytojams apie numatomas atsargumo ir apsaugos priemones. Teritorija ir statiniai bus stebimi vaizdo kameromis.

Objektas įgyvendinamas veikiant jungtinės veiklos pagrindu

Šis UAB „Rekreacinė statyba“ suprojektuotas kompleksas įgyvendintas dviem įmonėms sudarius jungtinės veiklos sutartį. Visus Lajų tako ir apžvalgos bokšto metalo konstrukcijų darbus atliko UAB „Empower-Fidelitas“, o informacinio centro statybos, aplinkos tvarkymo, inžinerinių tinklų įrengimo, Lajų tako ir apžvalgos bokšto medžio apdailos darbus – UAB „Ekstra statyba“. Šios bendrovės, objekte dirbančios pagal jungtinės veiklos sutartį, yra generaliniai rangovai. 

Objekto statytojas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Statybos darbų pradžia – 2014 sausis, numatoma pabaiga – 2015 rugpjūtis. Projekto vertė – per 2 mln. € valstybės ir ES lėšų.  

Fotogalerijoje – Jono Junevičiaus nuotr. 

Reklama

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka
2019-02-14 11:39
Vilnius skelbiasi uždegęs žalią šviesą Šeškinės Daugiafunkcio komplekso koncesijos sutarties pateikimui – vasario 13 d. taryba pritarė jos pateikimui: „iki pritarimo sutarčiai lieka vos vienas žingsnis, kuris gali būtų žengtas jau kitą savaitę vyksiančiame Tarybos posėdyje. Sulaukus komitetų pritari...
nuotrauka
2019-02-14 08:03
Sostinės savivaldybė kreipėsi į Vyriausybę, prašydama skirti lėšų naujai irklavimo bazei Vilniuje (Žirmūnuose) įrengti. Girdėdama sportininkų irkluotojų bendruomenės susirūpinimą dėl infrastruktūros trūkumo, savivaldybės Administracija atšaukė viešąjį aukcioną – nebeparduos savivaldybės įmonei UAB „...
nuotrauka
2019-02-13 08:03
Vienas greičiausiai kintančių gyvenamosios aplinkos taršos šaltinių yra triukšmas. Kaip rodo patirtis, daugiabučių gyventojai dažnai kenčia nuo tarpaukštinėmis perdangomis sklindančio, viršutinių kaimynų keliamo triukšmo.
nuotrauka
2019-02-10 09:22
Privataus kapitalo investicinis fondas „INVL Baltic Sea Growth Fund“, kurį valdo „Invaldos INVL“ antrinė įmonė „INVL Asset Management“, perka kontrolinį metalo apdirbimo ir pramoninės statybos akcinės bendrovės „Montuotojas“ akcijų paketą.
nuotrauka
2019-02-08 13:43
Lietuva dažnai apibūdinama kaip palyginti maža šalis, panašūs teiginiai gali būti naudojami ir kalbant apie čia veikiančias gamybos įmones. Nors toks apibūdinimas gali skambėti kaip rimtas minusas, iš tiesų tai – atvirumo pokyčiams, greičio ir lankstumo ženklas. Apie tai kalba tiek tarptautinės orga...
nuotrauka
2019-02-04 12:42
2018 m. pabaigoje Kauno technologijos universiteto (KTU) bendruomenę pasiekė džiugi žinia – patvirtintas KTU investicijų projektas ir skirtas Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų finansavimas atnaujinti bei pritaikyti visuomenės reikmėms vieną ryškiausių Lietuvos XX a. pirmosios pusės modernizmo...
nuotrauka
2019-02-04 12:34
Netrukus padidės apžvalgos bokštų saugomose teritorijose skaičius. Nemuno kilpų regioniniame parke jau įpusėjo naujojo bokšto statyba. Jis iškils netoli Birštono, prie Škėvonių atodangos, skelbia Aplinkos ministerija.
nuotrauka
2019-02-01 12:00
Lietuvos nacionalinio muziejaus geologas, fizinių mokslų daktaras Vytautas Račkauskas, apžvelgdamas geologinius tyrimus, atliktus Gedimino kalne, sako, kad įvairiais laikotarpiais kalnas tirtas ir gręžtas daugybę kartų. Kai kurių gręžinių duomenys vis dar nerasti, o vertingą informaciją mokslininkam...
nuotrauka
2019-01-30 13:17
Investicijų į nekilnojamąjį turtą (NT) kompanija „Hanner“ 2019 metais į NT projektus planuoja investuoti 72 milijonus eurų. Didesnę investicijų dalį bendrovė skirs Latvijoje ir Rumunijoje plėtojamiems projektams - 38 mln. eurų, į Lietuvoje plėtojamus gyvenamuosius ir komercinius projektus planuojama...
nuotrauka
2019-01-30 11:57
Veiklos 20-metį Lietuvoje švenčianti nekilnojamojo turto kompanija „Ober-Haus“ 2018 metais Lietuvoje pasiekė 3,95 mln. eurų be PVM apyvartą, tai yra 6 proc. daugiau nei 2017 metais.
nuotrauka
2019-01-30 11:16
Siekiant iš esmės pagerinti Lietuvos kelių kokybę ir priežiūrą, kelių būklei tirti pasitelkiamos naujausios technologijos. Jau šį pavasarį į šalies kelius išriedės mobili kelių būklės tyrimo laboratorija, kuri pradės skenuoti visą asfaltuotų valstybinės reikšmės kelių tinklą. Tai naujos kartos įrang...
nuotrauka
2019-01-30 10:00
Septynis konkurentus nurungę AB „Kauno tiltai“ laimėjo daugiau nei 200 mln. Švedijos kronų (apie 19,6 mln. eurų) vertės konkursą ir netoli Stokholmo priemiesčio Vedesto statys keturių eismo juostų viaduką. Tai yra didžiausias lietuvių įmonės laimėtas konkursas Švedijoje ir pirmas tokios vertės proje...
nuotrauka
2019-01-28 13:42
Sostinėje prasidėjo analogų Lietuvoje neturinčio modernaus ir interaktyvaus muziejaus rekonstrukcija ir plėtra. Šiandien Vilniaus meras Remigijus Šimašius drauge su muziejaus direktoriumi Mykolu Bistricku ir statybų rangovais įkasė simbolinę kapsulę. Laiške ateities kartoms rašoma, kad ši erdvė taps...
nuotrauka
2019-01-28 09:02
Klaipėdoje duris atvėrė didžiausia Baltijos šalyse bendradarbystės (angl. coworking) erdvė su integruota gyvenamąja vieta (angl. coliving). Uostamiesčiui tinkamu vardu „Light House“ pasivadinęs projektas po vienu stogu talpins startuolius, augantį ir jau pažengusį verslą, mokslo tyrimų centrus.
nuotrauka
2019-01-23 14:06
2018 m. „Rail Baltica“ globalus projektas pasiekė svarbiausius strateginius, techninius bei finansinius tikslus, todėl tikslas veiklą pradėti 2026 m. liko nepakitęs.
nuotrauka
2019-01-22 11:28
Modernaus verslo centro „Business Stadium West“ lankytojus pasitiks ir kasdienius klausimus padės spręsti specialiai šiam pastatui sukurtas išmanusis administratorius. Šiuo metu vyksta įrangos montavimo ir derinimo darbai, dirbtinio intelekto asistentas „pradės darbą“ jau kovo arba balandžio mėnesį.
nuotrauka
2019-01-21 07:35
Renovuojant ir įrengiant koncertų ar teatrų sales, vienas iš svarbiausių parametrų yra garsas, akustika. Paradoksalu, bet net ir viena netinkamai parinkta ar įrengta vėdinimo, šildymo sistemos detalė gali niekais paversti patį tobuliausią projektą. Kad toks mažas akmuo neišverstų didelio vežimo, atn...
nuotrauka
2019-01-18 13:19
Šią savaitę Kuršių nerijos Kopgalyje, greta Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo bus pradėtas statyti Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras.
nuotrauka
2019-01-18 10:16
2019 m. sausio 17 d., įgyvendinus atranką valdžios ir privataus subjektų partnerystės (VPSP) projekte „Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastato Kaune, Radvilėnų pl. 1, projektavimas, statyba ir paslaugų teikimas“, „Merko statyba“ pasirašė sutartį su Policijos departamentu prie Vida...
nuotrauka
2019-01-17 11:43
Pasitvirtino aplinkosaugininkų gauta informacija apie UAB „Traidenis“ teritorijoje Alytuje, Pramonės gatvėje, galimai užkastas gamybos atliekas.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka

Buto vėdinimas su „Eco-Fresh“. Didelės mažo įrenginio galimybės

Lietuvą ištiko paradoksas. Modernizuoti daugiabučiai namai tapo kur kas šiltesni, sąskaitos už šildymą sumažėjo, tačiau butuose tapo drėgna, ėmė veistis pelėsis. Modernizavimas, turėjęs sute...