2019 rugpjūčio 17 d. šeštadienis, 14:06
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Anykščių regioniniame parke baigiamas medžių Lajų tako kompleksas

2015-07-03 08:49
Rudenėjant bus įgyvendintas unikalus projektas – Anykščių šilelio medžių Lajų tako kompleksas (toliau – Lajų takas). Anykščių regioninio parko direkcijos užsakymu projektą, parengtą UAB „Rekreacinė statyba“, įgyvendina jungtinės veiklos pagrindu veikiančios dvi uždarosios akcinės bendrovės – „Empower-Fidelitas“ ir „Ekstra statyba“.
nuotrauka
Lajų tako vietos parinkimą nulėmė didelės Anykščių regiono rekreacinės ir pažintinio turizmo plėtros galimybės, geras susisiekimas ir jau sukurta aptarnavimo infrastruktūra. Jono Junevičiaus nuotr.


Minimos įmonės
Empower-Fidelitas, UAB
Rekreacinė statyba, UAB
Ekstra statyba, UAB
Anykščių šilelio medžių Lajų tako kompleksas pastatytas beveik hektaro plote. Kompleksą sudaro 300 metrų ilgio medžių lajomis nusidriekęs pažintinis takas, 34 metrų aukščio apžvalgos bokštas ir informacinio centro pastatas.

Lajų takas Anykščių regioninio parko objektus sujungia į vieną lankymo maršrutą

Lajų tako vietos parinkimą nulėmė didelės Anykščių regiono rekreacinės ir pažintinio turizmo plėtros galimybės, geras susisiekimas ir jau sukurta aptarnavimo infrastruktūra. Pažintinis medžių Lajų takas, apžvalgos bokštas ir informacinis centras papildo ir sujungia į vieną visumą jau esamus Anykščių šilelio lankytinus objektus: vieną iš didžiausių šalyje gamtos ir kultūros paminko statusą turintį Puntuko akmenį, Šventuosius ąžuolus, gamtiniu ir kultūriniu požiūriu vertingą Šventosios upės slėnio kraštovaizdžio kompleksą. Lajų tako kompleksas skirtas visų amžiaus grupių lankytojams. Jis pritaikytas ir žmonėms su negalia – įrengtas privažiavimo kelias ir aikštelė, kurioje yra neįgaliesiems skirtos automobilių stovėjimo vietos.

Projektinį Lajų tako sprendimą lėmė siekis pritaikyti jį prie esamo reljefo, panaudojant aukštumas, lanksčiai įkomponuojant jį miške, priartinant prie vertingiausių medžių, – daugiausia ąžuolų, – lajų, neiškertant medžių, o jeigu tai būtina – iškertant minimalų jų kiekį. Takas tęsiasi nuo esamos aukštumos iki apžvalgos bokšto.

Pažintinis takas įrengtas tarp medžių lajų

Lajų tako maršrutas prasideda nuo apžvalgos bokšto aikštelės, esančios 21 metro aukštyje. Į šią aikštelę patenkama laiptais, neįgaliesiems įrengtas keltuvas. Takas įrengtas lajų aukštyje. Perėję raguvą, lankytojai patenka į brandžių ąžuolų ir kitų lapuočių lajas. Lajų takas tęsiasi virš drėgnų augimviečių su krūmais, nesumedėjusia augmenija. Taip pasiekiama kalva, kur kamienų aukštyje nuo tako ar antžeminės apžvalgos aikštelės galima stebėtis įvairaus amžiaus pušyną. Nuo aikštelės galima eiti link Puntuko akmens arba grįžti atgal iki bokšto. Objektą galima lankyti ir atvirkštine tvarka. 

Lajų takas iš pagrindinių lankymo erdvių nėra gerai matomas – jį dengia želdiniai. Virš želdinių iškyla tik apžvalgos bokštas.
Pusantro metro pločio Lajų takas tęsiasi 300 metrų. Jame įrengtos informacinės ir prasilenkimo salelės.

Tako konstrukcijos tvirtos, bet „lengvos“

Tarp medžių lajų įrengtas pažintinis dvylikos tarpatramių takas pakyla iki 25 metrų. Tako atramos, kurių aukštis siekia nuo 5 iki 21 metro, suprojektuotos taip, kad būtų išnaudotas reljefo aukštis, kad nuo tako būtų geriausiai matomas reljefas ir atsivertų gražiausios medžių lajos.

Lajų takas suprojektuotas iš metalinių konstrukcijų, įrengtas ant gręžtinių pamatų-polių, sujungtų rostverku. Atramų stiebai pagaminti iš apvalių, į viršų smailėjančių plieninių vamzdžių, kurių vidus užpildytas betonu. Lajų tako santvaros – šalto formavimo, plieninės. Visų santvarų konstrukcija vienoda. Didžiosios santvaros sustiprintos įtemptų lynų sistema. Konstrukcijos tvirtos, saugios, tačiau tuo pačiu metu „lengvos“, nes yra ažūrinės, grakščios, estetiškos, harmoningai derančios aplinkoje.

Tako pagrindas pagamintas iš presuotos cinkuotų grotelių dangos – tokia danga lengva, patvari, neleidžianti kauptis sniegui ar susidaryti ledui. Tako turėklams panaudotas cinkuotos virintos vielos tinklas, o porankiams – klijuota mediena.

Bokšto ir Lajų tako architektūros motyvas – austinė tautinė juosta

Bokšto ir lajų tako architektūros motyvu buvo pasirinkta austinė tautinė juosta, todėl bokšto fasaduose matyti tokioms juostoms būdinga rombo formos ornamentika, šio atveju „nupinta“ iš metalinių laikančiųjų konstrukcijų, foną užpildant (panaudojant apdailai) natūralaus maumedžio lentomis. Tas pats rombų raštas naudojamas ir lajų tako konstrukcijose.

Apžvalgos bokštas skirtas panoraminei šilelio ir Šventosios upės senslėnio apžiūrai. Statinys suprojektuotas iš vamzdinio profilio šalto valcavimo metalo konstrukcijų ant gręžtinių polių, sujungtų su monolitiniu rostverku. Aplink bokšto šerdį, sudarytą iš keturių, tarpusavyje sujungtų kvadratinių kolonų, suformuoti laiptai, o joje įrengtas keltuvas žmonėms su negalia. Į aukščiausią apžvalgos aikštelę 34 m aukštyje patenkama laiptais, į kitas dvi, esančias 21 metro ir 30 metrų aukštyje, galima pakilti ir keltuvu. 21 metro aukštyje esanti apžvalgos aikštelė jungia Lajų taką su bokštu.

Prie apžvalgos bokšto įrengta neįgaliesiems skirta 2-jų vietų automobilių stovėjimo aikštelė.

Informacinis centras – originalios architektūros pastatas. Savo išvaizda jis neužgožia aplinkos ir organiškai įsiterpia į natūraliai susiformavusį reljefą. Fasado apdailai panaudotos medinės dailylentės, atkartojančios bokšto apdailą ir bendrą komplekso architektūrą. Pastato stogas apželdintas, todėl yra nepastebimas ir netrukdo gėrėtis natūralia gamta. Pastato viduje bus lankytojams skirta ekspozicija, budėtojo patalpos bei tualetai.

Statybos montavimo darbai rangovams tapo iššūkiu

Dėl didelių reljefo nuolydžių, lengvai pažeidžiamo miško dirvožemio, aukštų medžių lajų, hidrogeologinių sąlygų Lajų tako, bokšto montavimas bei informacinio centro statyba buvo labai sudėtingi. Prieš pradedant reljefe įkomponuoto informacinio centro statybą, šlaitą teko tvirtinti atramine sienute, įrengti drenažą.

Montavimo darbams atlikti Lajų tako kilpos raguvoje, specialiai aprišus apsauginiais skydais bei taip apsaugojus vertingiausius medžius, buvo įrengtas laikinas privažiavimas, aikštelės. Kad konstrukcijas būtų galima saugiai ir nepažeidžiant medžių sumontuoti, dirbo sunkioji kėlimo technika. Tam naudotas iki 200 tonų keliamosios galios kranas. Ten, kur dėl reljefo ar medynų tankumo įvažiuoti nebuvo įmanoma, buvo dirbama lengvesniais kranais ir kita technika.

Pakelti 20-30 metrų ilgio metalines konstrukcijas nenulaužant medžių ir nesugadinant kėlimo technikos – didelis iššūkis ir specialistų profesionalumo patikrinimas.

Lajų takas su apžvalgos bokštu priklauso ypatingųjų statinių kategorijai, todėl ne rečiau kaip kas 12 mėnesių privaloma detali statinio patikra. Vizualiai kompleksas bus tikrinamas nuolatos. Šalia bokšto ir lajų tako bus pateikta informacija lankytojams apie numatomas atsargumo ir apsaugos priemones. Teritorija ir statiniai bus stebimi vaizdo kameromis.

Objektas įgyvendinamas veikiant jungtinės veiklos pagrindu

Šis UAB „Rekreacinė statyba“ suprojektuotas kompleksas įgyvendintas dviem įmonėms sudarius jungtinės veiklos sutartį. Visus Lajų tako ir apžvalgos bokšto metalo konstrukcijų darbus atliko UAB „Empower-Fidelitas“, o informacinio centro statybos, aplinkos tvarkymo, inžinerinių tinklų įrengimo, Lajų tako ir apžvalgos bokšto medžio apdailos darbus – UAB „Ekstra statyba“. Šios bendrovės, objekte dirbančios pagal jungtinės veiklos sutartį, yra generaliniai rangovai. 

Objekto statytojas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Statybos darbų pradžia – 2014 sausis, numatoma pabaiga – 2015 rugpjūtis. Projekto vertė – per 2 mln. € valstybės ir ES lėšų.  

Fotogalerijoje – Jono Junevičiaus nuotr. 

Reklama

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka
2019-08-14 09:37
Skaitmeninė statyba tampa būtinybe statybų rinkoje. Siekiant inovatyvaus ir konkurencingo statybos sektoriaus, spartus skaitmeninės statybos diegimas Lietuvoje yra neišvengiamas. Pritaikydamas šiuolaikines technologijas ir pasitelkdamas vizualinį programavimą, Vilniaus Gedimino technikos universitet...
nuotrauka
2019-08-13 10:31
2017 m. sausio 26 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2017/1475 dėl keraminių čerpių, kurioms taikomas standartas EN 1304, reikalauja, kad atsparumas temperatūrų svyravimui nekeistų gaminių eksploatacinių savybių, kad čerpės atlaikytų ne mažiau kaip 150 šilumos/šalčio ciklų.
nuotrauka
2019-08-12 16:41
Akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ (KN), naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė, kartu su VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD), pasirašė trišalę sutartį dėl „Klaipėdos naftos“ valdomos krantinės Nr. 1 rekonstrukcijos darbų su viešojo konkurso laimėtojais. 22,...
nuotrauka
2019-08-12 14:36
Sostinė šiuo metu įgyvendina ambicingą paviršinių nuotekų sistemų tvarkymo projektą, kurio metu bus rekonstruotas T. Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų kolektorius. T. Narbuto gatvė yra svarbi transporto arterija, su centrine miesto dalimi jungianti kelis rajonus. Naujojo kolektoriaus tra...
nuotrauka
2019-08-09 15:04
Kaune iškils naujas tiltas per Nerį, kuris bus kelio A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda dalis, taip pat bus pastatytas naujas viadukas per Jonavos gatvę, dešinėje magistralinio kelio pusėje bus įrengtas jungiamasis kelias.
nuotrauka
2019-08-09 07:30
Iš esmės pertvarkyti didelės įmonės struktūrą – rizikingas žingsnis. Rizika dar labiau išauga, kai šie pokyčiai susiję su įmonės pardavimu ir naujos vadovų komandos atėjimu. Tokia yra įmonių valdymo teorija. Kad šie pokyčiai būtų valdomi, o pereinamasis periodas vyktų kuo sklandžiau, iki metų pabaig...
nuotrauka
2019-08-08 11:28
UAB „Merko statyba“ apyvarta pirmąjį 2019 metų pusmetį pasiekė 27,4 mln. eurų ir buvo 34 proc. didesnė nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (20,4 mln. eurų).
nuotrauka
2019-08-08 08:52
Vieni iš pagrindinių darnaus miestų vystymosi koncepcijos tikslų yra padaryti miestus ir žmonių apgyventas vietoves saugias, atsparias (stichinėms nelaimėms) ir darnias, užtikrinti visiems prieigą prie prieinamos (lengvai pasiekiamos), patikimos, darnios ir modernios energijos.
nuotrauka
2019-08-07 07:50
PIR izoliacinių plokščių gamintojas „UNILIN“ vertina išmanią izoliaciją, kuri reiškia taupomą erdvę, nes montuojamas plonas izoliacinis sluoksnis, o erdvės panaudojamos kuo efektyviau. Todėl įmonė „Moderni izoliacija“, atstovaujanti „UNILIN“, renkasi jos gaminamą PIR PREMIUM su lambda 0,020 W/mK, ne...
nuotrauka
2019-08-05 12:01
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, remdamasis užsienio ir savo paties patirtimi nagrinėja medžiagų tiekimo valdymo problemas ir jų sprendimo būdus, panaudojant šiuolaikinę procesų valdymo automatizavimo AIVA STATYBA programą. Analizuojami medžiagų tiekimo planavimo, ...
nuotrauka
2019-08-01 10:05
Praūžusi audra užliejo purvu Kauno gatves, per kaitrą nudžiūvo mažo miestelio liepos. Apie tai buvo plačiai rašyta žiniasklaidoje, išsakyta daug nuomonių komentaruose, ieškota kaltų. Tokių dviejų skirtingų reiškinių problemos šaknys yra ten pat – neteisingai parinktos naudojamos miestuose dangos. Di...
nuotrauka
2019-07-31 15:01
Vyriausybė įpareigojo Turto banką parengti koncepciją, kaip panaudoti buvusio Lukiškių kalėjimo-tardymo izoliatoriaus pastatus ir teritoriją. Šie pasiūlymai Vyriausybei turėtų būti pateikti iki kitų metų vasario 28 d.
nuotrauka
2019-07-30 13:45
„Modus Group” pradeda naują saulės jėgainių parkų plėtros etapą Lenkijoje. Kaimyninėje rinkoje grupė iki 2020 metų pradžios planuoja įrengti 41 saulės jėgainių parką, kurių bendra galia sieks 41 megavatų (MW). Į šiuos žaliosios energetikos projektus bendrovė numato investuoti apie 36 mln. eurų. Fina...
nuotrauka
2019-07-29 11:49
Šilumos izoliacija teikia komfortą ir mažina sunaudojamos energijos kiekį. Be to, renovacijos projektuose ir naujoms konstrukcijoms yra privalomas kuo mažesnis sunaudojamos energijos kiekis.
nuotrauka
2019-07-25 10:45
Išmanieji namai Lietuvoje atsirado apytiksliai prieš 15 metų, tačiau ne kiekvienas žino, kaip jie veikia, ir nuo ko pradėti savo „protingų“ namų įrengimą. Baiminatės, kad viskas brangiai kainuos, arba kad namas „išprotės“? Jei turėsite pakankamai žinių apie išmaniuosius namus – baimių ir dvejonių ne...
nuotrauka
2019-07-23 14:27
Šalia Klaipėdos įsibėgėja SBA Technologijų ir inovacijų parko plėtra. Dar šiemet numatoma baigtį pirmąjį etapą – žaliosiomis technologijomis paremto logistikos centro statybas. SBA taip pat patvirtino naują antrojo etapo investiciją – baldų komponentų gamyklą, kurios statyba prasidės įpusėjus pirmąj...
nuotrauka
2019-07-22 12:57
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, analizuoja žinomus rinkoje sprendimus statybinių projektų planavimui ir iš savo patirties, dirbant su Lietuvos statybos bendrovėmis, formuluoja projektų planavimo tikslus, analizuoja, kaip šiuos tikslus atitinka labiausiai paplitusi...
nuotrauka
2019-07-22 09:54
Investicijų valdymo bendrovės „Capitalica Asset Management“ valdomas nekilnojamojo turto (NT) fondas „Capitalica Baltic Real Estate Fund I“ pateikė paraišką įtraukti fondo išleistų obligacijų vertybinius popierius į „Nasdaq Vilnius“ administruojamą Baltijos „First North“ alternatyviosios rinkos skol...
nuotrauka
2019-07-19 10:44
Sostinės Pilaitės rajone iškils nauja mokykla „Mokslo aikštė“ – birželį architektūrinės idėjos konkurse varžėsi net 18 dalyvių, o šiandien ekspertų komisija, kurią sudarė ir Pilaitės bendruomenės atstovai, atrinko 3 geriausias idėjas. Pirmąją vietą konkurse laimėjo architektų komandos UAB „DO archit...
nuotrauka
2019-07-16 16:12
Kauno pašonėje, greta prekybos centro „Mega“ įsibėgėja vieno didžiausių šalies transporto mazgų rekonstrukcija. Per beveik tris mėnesius atlikta jau trečdalis grandiozinio, daugiau nei 17 mln. eurų vertės projekto darbų. Šio etapo metu naujai įrengtos eismo juostos atskirs vietinio susisiekimo ir tr...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Bendrovėse

nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...