2020 liepos 10 d. penktadienis, 11:55
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Apgauti fizikos dėsnius bando ne tik mokslininkai, bet ir statybininkai

2014-06-09 08:25
Be vandens nėra gyvybės, bet drėgmei neatspariems statybiniams paviršiams ji gali būti net labai žalinga. Naujo ar renovuoto namo savininkai dažnai nesitiki, kad jau po kelerių metų jiems teks susidurti su galvos skausmu, kaip apsaugoti pastatų sienas nuo dumblių, grybelio ar net apdailos skilinėjimo. Šių nemalonių procesų padeda išvengti nanotechnologijų pagrindu Lietuvoje sukurti produktai, kurie iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti tarsi mokslinė fantastika.
nuotrauka
Pašnekovų nuotr.


Nuo drėgmės trūkinėja betonas, skilinėja plytos

Didžiausia problema, su kuria susiduria pastatų savininkai, yra drėgmė. „Vandenyje ištirpę chloridai, sulfatai ir nitratai pernešami į sienas, pamatus, o tada jau tose vietose, kur garuoja vanduo, susidaro druskų kristalai. Šiuos kristalus veikia ore esanti drėgmė – jie tirpsta, o vėliau prasideda džiūvimas“, – apie žalingus vandens ir druskų veikimo procesus pasakoja pastatų inžinierius Antanas Karbauskas.

Patekusi į sienų apdailos medžiagų vidų, drėgmė sukelia negrįžtamus padarinius. Svyruojant temperatūrai trūkinėja betonas, skilinėja plytos ir, žinoma, prastėja namo termoizoliacinės savybės. Drėgnos sienos – palanki terpė veistis pelėsiui ir grybeliui tiek namo išorėje, tiek viduje. Pastato sienos gali pažaliuoti, apkerpėti ar net apsamanoti. Tai kenksminga ne tik namui, bet ir jame gyvenančiam žmogui.

Pajūrio regionas – liūdnas pavyzdys

Drėgmės problema ypač aktuali pajūrio regione. Atkreipus dėmesį galima pastebėti, kad daugumos daugiaaukščių pastatų plytos yra išskilinėjusios, papilkėjusios. Problemą paaštrina ir tai, jog statyboms dažnai naudojamos plytos, kurių sugeriamumas siekia iki 70 proc. Tiesa, inžinieriaus A. Karbausko nuomone, laiku neužkirtus kelio gamtinių sąlygų poveikiui, kristalų sprogstamoji jėga gali sugriauti net patį kiečiausią ir stabiliausią betoną.

Dažnai manoma, jog drėgmė yra senos statybos būstų ilgalaikis poveikis, tačiau po kelerių metų drėgmė gali stipriai paveikti ir naujo namo fasadą.

„Deja, apie tai, kad svarbu pasirūpinti namo sienų drėgmės prevencija, pradedama mąstyti tada, kai problema bado akis: fasadas papilkėja ar net „pažaliuoja“, – sako Vytautas Švirinas, įmonės, kurios nanotechnologijų sprendimus statybinės organizacijos taiko pajūrio regione vykstančiose statybose, savininkas.

Impregnantų pasirinkimas lemia apsaugos kokybę

Statant ar renovuojant pastatą reikia įvertinti, kaip galima kuo ilgiau išlaikyti pastato sienas sausas. „Pirmiausia pageidautina apdirbti paviršius vandeniui atspariomis medžiagomis, kad paviršius nebeįsigertų drėgmės. Tai pigiausias apsisaugojimo būdas, nes pažeistiems statiniams prireiks atlikti nemaža atnaujinimo darbų, o jie bus kur kas brangesni”, – apie pastatų sienų profilaktiką kalba A. Karbauskas.

Galima rinktis iš daugybės impregnantų rūšių, tačiau inžinierius pastebi ryškius aukšųjų technologijų pranašumus. Nanotechnologijų impregnantai yra pagaminti vandens pagrindu, naudojant ~1 nanometro dydžio silanų molekules, kurios modifikuoja paviršių, įsiskverbdamos net į mažiausias poras. „Nanodalelės susigrupuoja taip, kad vanduo ir nešvarumai neįsigeria į paviršių. Siena ar kiti paviršiai būna ne tik padengiami apsauginiu sluoksniu, bet ir išlaiko vieną svarbiausių savybių – oro pralaidumą net iki 100proc.“, – apie trejus metus laboratorijoje kurtus produktus aiškina chemikė dr. Deimantė Černiauskaitė.

Laboratorijoje sukurti impregnantai veikia iki 20 metų

Padengti namo fasado sienas specialiu, nanotechnologijomis pagamintu impregnantu iš lūpų į lūpas rekomenduoja ne tik statybininkai, bet ir neįprastą efektą išvydę klientai: vandens lašai tiesiog atšoka nuo paviršiaus, o siena lieka sausa.

Impregnantai atsparūs UV spinduliams, purvui, rūgštims ir druskoms bei lietui ir sniegui, o priklausomai nuo aplinkos poveikio, gali veikti nuo 10 iki 20 metų. Padengus paviršių, nepasikeičia sienos išvaizda, neatsiranda šalutiniai efektai, tokie, kaip blizgesys ar šlapio paviršiaus efektas. Anot specialisto A. Karbausko, ypatingai kruopštaus hidroizoliacijos padengimo reikalauja plytelėmis išklijuoti balkonai ir terasos, kurios paliekamos visapusiškam gamtinių sąlygų poveikiui. Projektuotojų ir gamintojų kūrybingumas, statybos eigos planavimas ir netgi darbų saugos reikalavimai jokiu būdu nepalengvina šios užduoties.

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis impregnantus?

1. Ar nepakinta paviršiaus spalva, neatsiranda blizgesys?

Šalutiniai efektai paprastai atsirandantys naudojant daugelį silikoninių impregnantų: pakinta paviršiaus spalva, atsiranda blizgesys ar šlapio paviršiaus efektas. Reikėtų rinktis impregnantus, kurie yra gaminami naudojant fluoro silanus. Fluoro silanų molekulės yra ~1 nanometro dydžio, dėl kurio nepasireiškia šalutiniai efektai.

2. Ar paviršius išlieka laidus orui?

Labai svarbu atkreipti dėmesį, ar produktas neužkemša porų ir leidžia sienoms kvėpuoti. Nepralaidūs orui impregnantai sudaro sąlygas drėgmei kauptis namo viduje.

3. Kiek metų apsaugo sienas?

Jei impregnantai prie paviršiaus neprisijungia chemiškai, per keletą metų jie gali būti nuplauti lietaus. Impregnantai su paviršiumi turi sureaguoti sudarydami stiprų cheminį ryšį, tai garantuoja ilgalaikę apsaugą 10-20 metų.

4. Ar produktas atsparus UV spinduliams?

Prie impregnanto savybių turi būti aiškiai parašyta, ar jis atsparus UV spinduliams, o jei atsparus iš dalies, tai kuriam laikui. Didžiausią įtaką UV spindulių atsparumui sudaro impregnante naudojamų molekulių struktūra.

5. Ar tai nekenkia aplinkai ir žmogui?

Verta atkreipti dėmesį, iš ko pagamintas produktas. Nanotechnologijų impregnantai, kurie yra pagaminti vandens pagrindu, nekenksmingi nei aplinkai, nei žmogui.
 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-07-10 10:41
Kaune oficialiai duris atvėrė sporto mokyklos „Bangpūtys“ irklavimo bazė ant Lampėdžio ežero kranto. Prieš dvejus metus startavusi rekonstrukcija – baigta. Į objektą Kauno savivaldybė investavo apie 3 mln. eurų, dar 2 mln. eurų trasai gilinti skyrė Vyriausybė.
nuotrauka
2020-07-09 10:11
Statybos sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio šakų ir sudaro beveik 10 procentų Lietuvos BVP, o šiame sektoriuje dirba apie 110 tūkstančių žmonių. Vykdomas daugiabučių modernizavimas atneša didelę naudą ne tik gyventojams, bet ir šalies ekonomikai: verslas sumoka daugiau mokesčių į valstybės ...
nuotrauka
2020-07-08 13:58
Vilniaus miesto taryba šiandien, liepos 8 d., pritarė savivaldybės administracijos ir valstybės įmonės Turto banko jungtinės veiklos sutarčiai, o tuo pačiu – savivaldybės dalyvavimui įgyvendinant Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių teritorijos Rinktinės gatvėje sutvarkymo projektą.
nuotrauka
2020-07-02 09:08
Patogesni takai, pakankamai suolelių, sutvarkyti priėjimai prie vandens, žaidimų aikštelė vaikams, apšvietimas, tualetai, atnaujinti tilteliai – ne tiek daug liko padaryti, kad tarp Paupio ir Subačiaus gatvių žaliuojantys istoriniai Misionierių sodai galėtų funkcionuoti kaip poilsio vieta, patogi įv...
nuotrauka
2020-06-30 15:19
Kauno miesto savivaldybė pasirašė sutartį dėl naujo darželio statybų Šilainiuose. Kuršių gatvėje iškils modernus 2,7 tūkst. kv. m ploto, vieno aukšto pastatas. Jame bus įrengta 200 vietų lopšelio ir darželio auklėtiniams ir apie pusšimtį – darbuotojams. Tai bus pirmoji miesto ikimokyklinio ugdymo įs...
nuotrauka
2020-06-30 14:26
Šiandien, birželio 30 d., oficialiai prasidėjo naujo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastato statybos darbai. Naujasis pastatas iškils Radvilėnų plente, o numatoma darbų pabaiga – 2022 metų pradžia.
nuotrauka
2020-06-30 12:13
Net ir patys nesudėtingiausi statybų projektai negalėtų būti kokybiškai įgyvendinti, jei nebūtų naudojamos statybinės žaliavos. Visgi pradėjus kalbėti apie jas, nesunku pastebėti, jog daugelis nori investuoti į tik išmintingus bei naudingus pasirinkimus. Tačiau tikrai ne visos žaliavos, kurias galim...
nuotrauka
2020-06-30 11:56
Valdysenos, teisės, ekonomikos ekspertai įvardino svarbiausias sritis, kuriose didžiausia geležinkelių grupė Baltijos šalyse „Lietuvos geležinkeliai“ turėtų koncentruotis naujame veiklos šimtmetyje. Pasak jų, svarbiausia – apsibrėžti aiškią ambiciją ir jos siekti, prie atnaujintos, modernios veiklos...
nuotrauka
2020-06-30 11:21
Baltojo tilto sporto aikštynas į miesto gyvenimą grįžo dar iki atidarymo šventės. Judėjimo ir pramogų per karantino mėnesius išsiilgę vilniečiai pamėgtoje erdvėje pradėjo rinktis nė neišardžius statybinių aptvėrimų.
nuotrauka
2020-06-30 10:10
Rinkoje yra labai daug ir įvairių dažų, skirtų fasadams. Kaip nepasiklysti renkantis, kad rezultatas atitiktų ir pranoktų lūkesčius? Apie tai – UAB „Topcolor“ ekspertai.
nuotrauka
2020-06-26 12:43
Kasmet ruošdami šilumos energijos tiekimo tinklą naujam šildymo sezonui sostinės savivaldybės bendrovė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) atlieka profilaktinius (hidraulinius) bandymus ir nuosekliai renovuoja sostinės vamzdynus. Visa tai daroma tam, kad būtų užtikrintas kokybiškas ir nepertraukiamas šil...
nuotrauka
2020-06-26 09:12
LR Susisiekimo ministerija kartu su valstybės valdoma AB Lietuvos paštas kviečia tarpinstitucinę darbo grupę į pirmą posėdį po karantino. Jai bus pristatomos visuomenės atstovų idėjos dėl Kauno ir Klaipėdos centrinių pašto pastatų įveiklinimo.
nuotrauka
2020-06-25 08:45
Baltojo tilto sporto aikštynas grįžta į miesto gyvenimą. Didžioji atidarymo šventė, kur pagrindiniai veikėjai bus profesionalūs sportininkai, įvyks jau birželio 29-ąją, bet jau šiandien krepšinio, tinklinio, gimnastikos ir mažųjų vilniečių žaidimų aikštelės atveriamos visiems kitiems išsiilgusiems a...
nuotrauka
2020-06-23 08:20
Vyriausybė priėmė būtinus sprendimus jūrinio vėjo plėtrai – beveik 30 kilometrų nuo kranto nutolusioje Baltijos jūros teritorijoje iki 2030 m. numatoma įrengti iki 700 MW galios vėjo elektrinių parką. Jūrinis vėjas, kuris yra vienas iš efektyviausių ir perspektyviausių energijos šaltinių, leis padid...
nuotrauka
2020-06-22 10:33
Vilnius ir toliau kūrybiškai kovoja su karantino pasekmėmis – siekdama konkuruoti dėl turistų bei priartinti vilniečiams jūrą, nuo rytojaus sostinė visą vasarą turės savo smėlio pliažą pačiame miesto centre – Lukiškių aikštėje.
nuotrauka
2020-06-22 08:44
Pranešimas apie tai, kad Dalius Gesevičius palieka AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST) generalinio direktoriaus pareigas, pasirodė penktadienio popietę.
nuotrauka
2020-06-18 09:53
Bendrovės „Baltisches Haus“ prekybos paskirties pastatas Panevėžyje, Ragaudžių g. 2, įvertintas tarptautiniu tvariųjų pastatų BREEAM sertifikatu (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method), atspindinčiu pastatų valdymo kokybę bei poveikį aplinkai.
nuotrauka
2020-06-17 12:19
AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST), kaip skelbiama įmonės pranešime, vykdys teismo sprendimą dėl Konkurencijos tarybos skirtos baudos ir šiuo metu tariasi su antstoliu dėl jos apmokėjimo grafiko. Bendrovė siekia, kad atsižvelgiant į mokėtinos sumos dydį, jos apmokėjimas būtų atliekamas ne iš kart...
nuotrauka
2020-06-17 10:18
Beveik pusės metų darbas virto detalia Lukiškių kalėjimo komplekso galimybių studija, pranešė Turto bankas. Ruošiant studiją apklausta daugiau nei 20 įvairių institucijų, suorganizuoti atviri edukaciniai-konsultaciniai renginiai visuomenei, tarptautinė konferencija, skirta apžvelgti Lukiškių komplek...
nuotrauka
2020-06-12 10:19
Vilniaus oro uoste šią savaitę startavo pirmieji nusidėvėjusių riedėjimo takų atnaujinimo ir perono rekonstrukcijos rangos darbai. Pagrindinis rekonstrukcijos projekto tikslas – atnaujinus dangas, jas išplatinti, sudaryti sąlygas riedėti didesnės kategorijos orlaiviams bei diegti aplinkosauginius sp...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos