2019 liepos 20 d. šeštadienis, 2:48
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Apsaugoti būstą nuo triukšmo galima, tik reikia žinoti, kaip tai padaryti Fotogalerija

Marijus VEČERSKIS      2015-06-08 17:38
Dėl žalingo triukšmo poveikio Europoje kasmet prarandama ne mažiau kaip milijonas sveiko gyvenimo metų, tvirtina Europos aplinkos agentūra. Triukšmas lemia daugybę sveikatos sutrikimų, ligų, negalių ar netgi ankstyvų mirčių, o mes vis rūpinamės tik energiniu efektyvumu. „Knauf“ specialistai pastebi, kad Lietuvoje netrukus turėsime masiškai spręsti prastos akustikos problemas pastatuose.
nuotrauka
Pasak „Knauf“ specialistų, triukšmą suvaldyti galima, bet reikia parinkti tinkamus sprendimus ir tinkamas medžiagas. „Knauf" nuotr.


Minimos įmonės
Knauf, UAB
Labiausiai sveikatai kenkia naktinis triukšmas

Triukšmą, veikiantį žmogaus sveikatą, sukelia daugelis žmonių veiklos rūšių, pramonės įmonės ir statybinių organizacijų miesto aplinkoje vykdoma veikla. Poveikį žmogaus savijautai daro darbo bei gyvenamojoje aplinkoje tiek iš išorės, tiek iš vidaus sklindantys garsai. Taip pat sveikatai kenkia kelių, geležinkelio ir oro eismo triukšmas. Šių veiklų sukeliamas didelis triukšmas yra vis dar sunkiai sprendžiama problema.

Kaip portalui www.statybunaujienos.lt minėjo Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos Rizikos sveikatai valdymo ir kurortologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Valdas Uscila, žalingiausias yra ilgalaikis nuolatinis triukšmas bei trukdantis užmigti ar pažadinantis triukšmas nakties metu. Taigi nuolatinis transporto, pramonės kaimynų ar pramoginės žmonių veiklos keliamas triukšmas nakties metu neigiamai veikia žmogaus miegą, o tai iššaukia ir daugelį kitų sveikatos sutrikimų

Nuo neigiamo poveikio darbingumui iki mirties

Be triukšmo sukelto dirginimo ir miego sutrikimo žmogaus sveikatai gali pasireikšti ir kitokie negalavimai. Pasak V. Uscilos, neigiamas poveikis daromas vaikų mokymuisi, darbuotojų darbingumui ir net gyvybei.

„Kalbant apie psichologinius sveikatos sutrikimus, yra pakankamai įrodymų, jog triukšmas aplinkoje siejamas su raminamųjų ir migdomųjų vaistų vartojimo padidėjimu. Yra įrodymų, kad jis gali būti siejamas su depresija. Triukšmas daro neigiamą įtaką vaikų pažintinėms funkcijoms, atminčiai bei siejamas su padidėjusia hipertenzijos, išeminės širdies ligos ar insulto rizika“, – sakė specialistas.

Triukšmo poveikis siejamas ne tik su paminėtais susirgimais, bet ir su mirtingumu. Todėl jis laikomas grėsme visuomenės sveikatai. Pagal Europos aplinkos agentūros vertinimus, aplinkos triukšmas Europos valstybėse sietinas su 43 tūkstančiais hospitalizavimo atvejų per metus, 900 tūkstančių hipertenzijos atvejų per metus ir iki 10 tūkstančių priešlaikinių mirčių per tą patį laikotarpį.

Triukšmo problemas spręsti reikia dar projektuojant pastatą

Triukšmo suvaldymo pastatuose problema ilgus metus yra viena dažniausių statybos srityje. Kaip izoliuoti pastatą, sumažinti jame triukšmo lygį ir tokiu būdu apsaugoti savo sveikatą, portalui patarė UAB „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris.

Kalbėdamas apie pastato izoliavimą nuo triukšmo, įmonės atstovas akcentavo, jog garso suvaldymo sprendimus reikia padaryti dar prieš statant pastatą. Jeigu tai senos statybos namas – jį reikia renovuoti ir pritaikyti esamas statybines medžiagas ar produktus, skirtus izoliavimui.

„Išorinio triukšmo izoliavimas turėtų būti sprendžiamas išskirtinai projektinėje stadijoje – dar projektuojant pastatą. Senos statybos pastatą izoliuoti įmanoma, tačiau tai susiję su pilnaverte viso pastato fasadinių sienų renovacija. Gyvenant daugiabutyje sudėtinga šią problemą išspręsti tik viename bute, nes tai kompleksinė viso pastato problema. Aišku, būna tokių atveju, kai sename pastate nesudėtingomis priemonėmis galima stipriai pagerinti izoliacinį efektą, pvz., užtikrinant sandarumą pakeitus senus langus ar duris sandariais“, – sakė K. Vaseris.

Pasak specialisto, projektuojant naują pastatą galima pasirinkti karkasinio tipo išorines sienas, kurias iš išorės sudaro masyvi apkala iš cementinių plokščių „Knauf Aquapanel Outdoor“, o iš vidaus – masyvios, puikiai garsą slopinančios gipskartonio plokštės, pvz., „Knauf Silentboard“ ar „Knauf Blue“. Karkasas užpildomas mineraline vata. Tokios karkasinės konstrukcijos yra efektyvios ir šilumos izoliacijos požiūriu, ir pasiekiama gera garso izoliacija.

Triukšmui skiriama per mažai dėmesio

Kaip minėjo UAB „Knauf“ atstovas, jeigu kita, be abejonės, aktualiausia problema – išorinių atitvarų nepakankama šilumos izoliacija – yra masiškai sprendžiama, vykdant visuotinę renovaciją, tai dažnai apie triukšmo izoliaciją yra pamirštama. Todėl gyventojai, susidūrę su ja, turi spręsti patys.

„Jeigu šilumos izoliacija yra išskirtinai senos statybos problema, tai garso arba triukšmo nepakankama izoliacija dažnai sutinkama ir naujoje statyboje, ypač biudžetinėje. Susidūrę su tokia triukšmo problema, žmonės dažnai nežino, kur kreiptis ir kokį sprendimą priimti. Dažnai manoma, kad gali padėti kažkokia stebuklinga priemonė. Deja, norint efektyviai izoliuoti triukšmą, tenka susitaikyti, kad būtina susidurti su pilnaverčiu remontu – įrengti daugiasluoksnes konstrukcijas – įgyvendinti kompleksinius sprendimus“, – teigė specialistas.

Orinis triukšmas bei smūginis garsas slopinami skirtingomis priemonėmis

K. Vaseris pabrėžia, kad labai svarbu suprasti, su kokio tipo triukšmu yra kovojama. Yra skiriami du triukšmo tipai: orinis, kuris sklinda oru, – žmonių kalba, muzika, namų kinas, buities prietaisai ir pan., ir smūginis, kuris sklinda statybinėmis konstrukcijomis, paprastai perdangomis. Šį triukšmą skleidžia stumdomi baldai, bėgiojimas, trepsėjimas ir pan.

„Jeigu gipskartonio plokščių konstrukcijos leidžia efektyviai kovoti su oriniu triukšmu, tai smūginį garsą efektyviausia izoliuoti toje patalpoje, iš kurios sklinda triukšmas. Tą padaryti leidžia taip vadinama „plaukiojančių“ grindų konstrukcija bei minkštos grindų dangos, pvz., kilimai. Tokios grindų konstrukcijos įrengiamos naudojant specialias grindų plokštes: gipskartonio plokštes „Knauf Brown“ arba gipso plaušo plokštes „Knauf Brio“, kurios klojamos ant mineralinės vatos, tinkančios sausų grindų konstrukcijai, sluoksnio arba ant biraus posluoksnio, pvz., tinkamos frakcijos keramzito granulių, kuriomis galima išlyginti nelygius pagrindus.

Svarbiausia – statybinių medžiagų masyvumas

Garso izoliacijai užtikrinti gali būti pasirenkami keli atitvarų variantai. „Klasikinis atvejis, tinkantis naujai statybai, – masyvios sienos, kurios gana neblogai izoliuoja garsą, bet su sąlyga, kad jos bus tikrai masyvios. Tačiau optimizuojant naujos statybos produktų gamybą vis dažniau blokeliai (plytos) gaminami iš lengvų medžiagų (akytojo betono, keramzitbetonio ir pan.) arba palengvinto tipo, t. y. su tuštumomis (keramika, silikatiniai blokai). Tokie statybos produktai patogūs, palyginti nebrangūs, užtikrina nesudėtingą darbų technologiją bei transportavimą, tačiau neturi svarbiausios savybės – masyvumo“, – minėjo K. Vaseris.

Todėl, pasak UAB „Knauf“ techniko, efektyviau įrengti daugiasluoksnes karkasines konstrukcijas, kurios ne tik nenusileidžia vienalytėms masyvioms, bet ir kai kuriais atvejais stipriai jas lenkia. Be to, dažnai tai vienintelė galimybė kovoti su triukšmu jau eksploatuojamose patalpose. Tokioms konstrukcijoms įrengti paprastai naudojamos gipso plokščių karkasinės konstrukcijos, t. y. metalinių profilių karkasas, specialios, masyvesnės gipso plokštės, mineralinė vata karkasui užpildyti.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad garso izoliacinėse konstrukcijose naudojamos specifinės gipso plokštės. Naudojant standartines, baltas gipskartonio plokštes, kurių svoris siekia apie 9 kg/kv. m, negalima tikėtis efektyvaus rezultato, nes, pvz., „Knauf Blue“ plokštės svoris – apie 13 kg/kv. m, o „Knauf Silentboard“ masė siekia net iki 18 kg/kv. m. Todėl dažniausiai tokiose konstrukcijose naudojama šių plokščių kelių sluoksnių apkala.

„Be to, labai svarbūs tam tikri produktai, kurie lyg ir nėra pagrindiniai, bet turi didelės įtakos izoliuojant triukšmą. Tai specialios pakabos – tvirtinimo elementai su garso izoliacinėmis tarpinėmis, naudojamos lubų arba esamų sienų aptaisymo konstrukcijose arba specialus hermetikas „Knauf Trennwandkitt“, sulaikantis garso sklidimą aplinkkeliais“, – pridūrė specialistas.

Rekomenduoja naudoti specifines medžiagas

Garso izoliuojančiose gipskartonio plokščių konstrukcijose naudojamos specialios plokštės, kurios skiriasi nuo įprastų, standartinių žymiai didesne mase. „Tvirtinant tokias plokštes reikia naudoti ir tos sistemos karkaso profilius. Kitu atveju, profilių skarda gali būti plonesnė nei reikia ir, tvirtinant plokštę, profiliai bus per silpni, savisriegis kokybiškai nepritrauks ir ištrūks iš skardinio profilio. Be to, būtina naudoti specialius savisriegius, tinkamus masyvioms ir kietoms gipso plokštėms. Garsą izoliuojančioms plokštėms montuoti įprasti savisriegiai netinka“, – patarė specialistas.

Pati plokščių montavimo technologija nesiskiria nuo standartinių plokščių montavimo. Tačiau nereikia pamiršti, kad, be plokščių montavimo, yra ir kitų labai svarbių konstrukcijos įrengimo niuansų, kurie daro didelę įtaką patikimam eksploatavimui. Aktualu pačią garsą izoliuojančią konstrukciją atskirti nuo aplinkinių elementų (grindų, lubų, besiribojančių sienų). Tam rekomenduojama naudoti medžiagas, kurios sugeba slopinti garso bangą, nepraleisti ir neleisti garsui plisti aplinkkeliais. „Knauf“ siūlo naudoti perimetro izoliavimui specialų hermetiką „Knauf Trennwandkitt“. Įprastos lipnios sandarinimo juostos, kurios klijuojamos po profiliais, šiems darbams nerekomenduojamos.

Pataria atidžiai projektuoti instaliacijos išdėstymą

Be to, kai ypač svarbu gerai izoliuoti garsą, vertėtų planuoti instaliacijos įrengimo darbus, nes kištukiniai lizdai, kištukai, jungikliai ir kiti elementai sumenkina konstrukcijos garso izoliacijos gebą.

UAB „Knauf“ atstovas primena, kad verta pagalvoti apie paviršinį instaliacijos montavimą. Jei tai neįmanoma, bent išdėstyti instaliacijos taškus taip, kad nesutaptų su kitoje pusėje esančia instaliacija. Ir instaliacinius elementus montuoti įrengtose dėžutėse, kurios suformuojamos iš gipso plokščių, atitinkančių apkalą, t. y. reikalingas toks pat storis. Tokiu būdu galima maksimaliai sumažinti neigiamą instaliacijos taškų įtaką.

Triukšmo lygis priklauso ir nuo žmogus jautrumo


Pasak K. Vaserio, visus darbus atlikus teisingai, neabejotinai situacija su patiriamu triukšmu pasikeičia – triukšmas stipriai sumažėja. Triukšmo sumažėjimo lygis, nors ir priklauso nuo pasirinkto sprendimo būdo bei darbų atlikimo kokybės, tačiau nemažą įtaką turi ir žmogaus asmeninis jautrumas triukšmui.

„Atskiri žmonės pakankamai skirtingai reaguoja į triukšmą, tai priklauso nuo atskiro individo jutiminių savybių. Taigi vienas žmogus gali teigti, kad problema išspręsta 100 procentų, o gali atsirasti asmenų, kurie teigs, kad pagerėjimas yra, bet ne šimtaprocentinis“, – pastebėjo specialistas.

Akustikai pagerinti – perforuotos plokštės

Montuojant garso izoliacijos konstrukcijas, reikėtų nepamiršti ir akustikos, ypač specifinėse patalpose, pvz., koridoriai, salės, auditorijos, gyvenamų būstų patalpos, kuriose bus klausomasi muzikos ar montuojama namų kino sistema ir pan.

„Akustikai pagerinti reikėtų rinktis paviršius, kurie galėtų absorbuoti garsą, paprastai kalbant, sumažinti aidėjimą. Tam gali būti papildomai naudojamos perforuotos gipso plokštės, speciali mineralinė vata ir pan. medžiagos, kurios neturi lygių ir glotnių paviršių, gerai atspindinčių garsą“, – sakė K. Vaseris.

Pasak jo, akustikos savybėms pagerinti „Knauf“ siūlo perforuoto gipso plokščių sistemas „Knauf Cleaneo“ ir „Knauf Danoline“. Jų pagrindas – gipso plokštės, beje šios gipso medžiagos yra ne tik efektyvios, geros akustinės aplinkos patalpose užtikrinimui, bet ir stabilios, ilgaamžės bei ekologiškos. Skirtingos plokščių perforacijos (perforacijų skirtumai turi įtakos ir skirtingoms plokščių akustinėms savybėms, kitaip tariant, tai nėra tik skirtingos išvaizdos ir dizaino plokštės, jos skiriasi ir funkcionaliu naudojimu) suteikia galimybių pasirinkti labiausiai tinkantį variantą. Šie sprendimai gal labiau populiarūs visuomeniniuose pastatuose (mokyklose, darželiuose, koridoriuose, įvairiose salėse, kino teatro patalpose ir pan.), tačiau jie naudotini ir specifinėse patalpose, pvz., skirtose kokybiškam muzikos klausymui ar filmų žiūrėjimui.

Tikisi progreso ir Lietuvoje

Beje, pasak specialisto, įdomu tai, kad Vakarų Europoje šiuo metu yra masiškai atliekama pakartotina tam tikrų pastatų renovacija akustikos požiūriu (pirmoji renovacijos, kuri atliekama ir pas mus – išorinių atitvarų šilumos izoliacijos užtikrinimas). Šie pastatai – vaikų darželiai, mokyklos, universitetai ir pan. paskirties pastatai – ten, kur kasdien susiduriama su prasta akustika, o tai vargina tiek lektorius (mokytojus, auklėtojus), tiek ir klausytojus (vaikus, mokinius, studentus).

„Galima prognozuoti, kad anksčiau ar vėliau ir mes Lietuvoje turėsime masiškai spręsti prastos akustikos problemas tipinės paskirties pastatuose“, – vylėsi K. Vaseris.

Fotogalerijoje – „Knauf“ nuotr. 
Reklama

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2019-07-18 11:59
Ilgus metus daugelio daugiabučių balkonai būdavo paversti sandėliukais – juose žmonės laikydavo daiktus, džiaudavo skalbinius. Tačiau, pasak ekspertų, balkono funkcija namuose keičiasi – jis tampa kambariams prilygstančia gyvenamąja erdve. Balkonuose ir terasose gyventojams dabar reikia patogumų: el...
nuotrauka
2019-07-12 10:36
Pagal vidutinės gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) kainos pokytį Lietuva tarp 56 pasaulio šalių užėmė 15 vietą demonstruodama 7% metinį augimą ir per metus sąraše pakilo net 11 pozicijų aukštyn – taip rodo „Registrų centro" ir Lietuvos centrinio banko duomenys, skaičiuojant nuo 2018 m. I ketvirčio ...
nuotrauka
2019-07-09 10:40
Architektūrinio konkurso komisija išrinko geriausius projektus naujam UAB „Hanner“ verslo centrui „Business Stadium North East“. Pirmąją vietą iš 9 dalyvių laimėjo UAB „Architektūros kūrybinė grupė“ pasiūlytas darbas.
nuotrauka
2019-06-26 13:48
Kai kurie interjero elementai yra svarbesni už kitus ir ne taip lengvai pakeičiami. Dėl to jų sprendimus reikėtų apgalvoti atsakingai, neskubotai. Interjero dizaino srityje dirbantis architektas Irmantas Petrauskas sako, kad toks interjero elementas yra grindys. Su jomis ne tik daugiausia liečiamės,...
nuotrauka
2019-06-21 16:19
Klaipėdos regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) išnagrinėjo keturių daugiabučių gyvenamųjų namų komplekso Mokyklos g. 18A, Klaipėdoje, projektinius pasiūlymus. Ekspertų vertinimu, jie architektūros kokybei keliamus reikalavimus atitinka iš dalies.
nuotrauka
2019-06-20 12:52
Didelė natūralios šviesos sklaida, grynas oras, bendrosios poilsios erdvės, augalų gausa, atpalaiduojantis vaizdas pro langą. Tokias šiuolaikinių darbo erdvių interjero dizaino tendencijas išskiria specialistai.
nuotrauka
2019-06-11 09:50
Daugybė valstybių sostinių ir didžiųjų miestų išgyvena neeilines transformacijas – geležinkelių ir autobusų stočių rajonai iš pilkų, pramoninių, kartais net apleistų miesto teritorijų virsta prestižiniais kvartalais. Į šiuos dažnai itin netoli istorinio miesto centro esančius rajonus atsikelia vis d...
nuotrauka
2019-06-06 14:28
Rytoj, birželio 7-ąją, kai iki pasaulinės parodos „EXPO 2020“ atidarymo liks lygiai 500 dienų, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje (Gedimino pr. 51, V a.) 11 val. bus pristatytas Lietuvos paviljono Dubajuje projekto konkursą laimėjęs pasiūlymas.
nuotrauka
2019-06-03 11:40
IKEA ir TV3 rengiasi antram „Namų idėja su IKEA“ sezonui ir vėl renka lietuvių namus nemokamam interjero atnaujinimui. Šį kartą IKEA dizaineriai atnaujins ne tik namų patalpas, tačiau įžengs ir į verslo erdves – nedideli šeimų verslai, startuoliai, dirbtuvėlių ar parduotuvių savininkai kviečiami tei...
nuotrauka
2019-05-31 15:03
Panevėžio regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) atliko Utenos Vyžuonaičio parko teritorijos detaliojo plano dviejų koncepcijos variantų vertinimą ir pateikė rekomendacijas dėl gyvenamosios teritorijos sprendinių.
nuotrauka
2019-05-31 11:47
Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) docento architekto Daliaus Šarakausko projektas laimėjo pirmąją vietą kasmetiniuose „Latvijos statybos apdovanojimuose 2018“. Tai vienas didžiausių ir svarbiausių konkursų kaimyninėje šalyje. Jį rengia valstybinės insti...
nuotrauka
2019-05-29 11:38
Gyventi gražiai neuždrausi, ypač, jeigu esi žinomas ir labai turtingas. Šia taisykle vadovaujasi dainininkė Jenifer Lopez, aktorius Alec‘as Baldwin‘as su žmona Hilaria, Gwyneth Paltrow, Madonna, Sarah Jessica Parker ir garsi atlikėjų pora – Jay Z su Beoynce, įsigiję namus prabangiame Niujorko priemi...
nuotrauka
2019-05-29 11:06
Norą įsigyti nedidelio ploto – 1–1,5 kambario – butą dažnai lydi klausimai, kaip jį įrengti, kad pakaktų vietos ir reikalingiems daiktams pasidėti, ir liktų erdvės komfortiškam gyvenimui.
nuotrauka
2019-05-16 11:27
Klaipėdos RAT, išnagrinėję poilsio namų Pervalkos g. 35, Neringoje, rekonstravimo projekto pasiūlymą, pateikė išvadą, jog jo sprendiniai visumoje neprieštarauja KNNP tvarkymo plano, Bendrojo plano ir galiojančio sklypo detalaus plano reikalavimams, tačiau pastatų architektūrinė išraiška stokoja seno...
nuotrauka
2019-05-14 10:28
Lietuvoje populiarumą išlaiko nauji būstai, kuriuos pirkėjai įsigyja su daline apdaila. Tai reiškia, kad, prieš kraustantis į naujus namus, naujakuriams dar reikia susiplanuoti nemažai darbų. Tad kokios pagrindinės užduotys ir investicijos?
nuotrauka
2019-05-14 10:02
Belgų prekinio ženklo „Ciranova“ produktai medienos paviršių apdailai ir priežiūrai gaminami jau 89-erius metus. Lauko ir vidaus mediniams paviršiams skirti produktai į Lietuvą pradėti tiekti prieš porą metų. Šių metų pavasarį pristatytas atnaujintas šio prekinio ženklo produktas „HARDWAXOIL TITAN“.
nuotrauka
2019-05-13 09:54
Rytinė kava nuosavoje terasoje ir žaliasis plotas džiuginantis akį – apie tokią kasdienybę svajoja vis daugiau naujakurių, įsigyjančių butą su jaukiu nedideliu nuosavu kiemeliu. Specialistų teigimu, augant tokio formato butų paklausai, žaliojo ploto bei terasos įrengimo klausimas kyla ne vienam. Pas...
nuotrauka
2019-04-29 11:03
Kuriant kokybišką ir prabangų interjerą svarbu ne tik tinkamai pasirinkti spalvas, medžiagas ir baldus, bet ir atsižvelgti į tai, kokioje aplinkoje ir miesto vietoje yra namai, teigia interjero specialistai.
nuotrauka
2019-04-25 09:20
Vakar, balandžio 24 d., prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m plote įrengtos interjerų ekspozicijos, atspindinčios tr...
nuotrauka
2019-04-24 18:46
Jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centras „Jung Vilnius“ RESTOJE pristato itin praktiškų produktų, kurie taupo namus įsirenginėjančių žmonių ir interjero dizainerių laiką, pinigus, tuo pat metu suteikdami galimybių rinktis, derinti ir lyginti kainas.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...