2020 lapkričio 27 d. penktadienis, 19:55
Reklama  |  facebook

Apsaugoti būstą nuo triukšmo galima, tik reikia žinoti, kaip tai padaryti Fotogalerija

Marijus VEČERSKIS      2015-06-08 17:38
Dėl žalingo triukšmo poveikio Europoje kasmet prarandama ne mažiau kaip milijonas sveiko gyvenimo metų, tvirtina Europos aplinkos agentūra. Triukšmas lemia daugybę sveikatos sutrikimų, ligų, negalių ar netgi ankstyvų mirčių, o mes vis rūpinamės tik energiniu efektyvumu. „Knauf“ specialistai pastebi, kad Lietuvoje netrukus turėsime masiškai spręsti prastos akustikos problemas pastatuose.
nuotrauka
Pasak „Knauf“ specialistų, triukšmą suvaldyti galima, bet reikia parinkti tinkamus sprendimus ir tinkamas medžiagas. „Knauf" nuotr.


Minimos įmonės
Knauf, UAB
Labiausiai sveikatai kenkia naktinis triukšmas

Triukšmą, veikiantį žmogaus sveikatą, sukelia daugelis žmonių veiklos rūšių, pramonės įmonės ir statybinių organizacijų miesto aplinkoje vykdoma veikla. Poveikį žmogaus savijautai daro darbo bei gyvenamojoje aplinkoje tiek iš išorės, tiek iš vidaus sklindantys garsai. Taip pat sveikatai kenkia kelių, geležinkelio ir oro eismo triukšmas. Šių veiklų sukeliamas didelis triukšmas yra vis dar sunkiai sprendžiama problema.

Kaip portalui www.statybunaujienos.lt minėjo Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos Rizikos sveikatai valdymo ir kurortologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Valdas Uscila, žalingiausias yra ilgalaikis nuolatinis triukšmas bei trukdantis užmigti ar pažadinantis triukšmas nakties metu. Taigi nuolatinis transporto, pramonės kaimynų ar pramoginės žmonių veiklos keliamas triukšmas nakties metu neigiamai veikia žmogaus miegą, o tai iššaukia ir daugelį kitų sveikatos sutrikimų

Nuo neigiamo poveikio darbingumui iki mirties

Be triukšmo sukelto dirginimo ir miego sutrikimo žmogaus sveikatai gali pasireikšti ir kitokie negalavimai. Pasak V. Uscilos, neigiamas poveikis daromas vaikų mokymuisi, darbuotojų darbingumui ir net gyvybei.

„Kalbant apie psichologinius sveikatos sutrikimus, yra pakankamai įrodymų, jog triukšmas aplinkoje siejamas su raminamųjų ir migdomųjų vaistų vartojimo padidėjimu. Yra įrodymų, kad jis gali būti siejamas su depresija. Triukšmas daro neigiamą įtaką vaikų pažintinėms funkcijoms, atminčiai bei siejamas su padidėjusia hipertenzijos, išeminės širdies ligos ar insulto rizika“, – sakė specialistas.

Triukšmo poveikis siejamas ne tik su paminėtais susirgimais, bet ir su mirtingumu. Todėl jis laikomas grėsme visuomenės sveikatai. Pagal Europos aplinkos agentūros vertinimus, aplinkos triukšmas Europos valstybėse sietinas su 43 tūkstančiais hospitalizavimo atvejų per metus, 900 tūkstančių hipertenzijos atvejų per metus ir iki 10 tūkstančių priešlaikinių mirčių per tą patį laikotarpį.

Triukšmo problemas spręsti reikia dar projektuojant pastatą

Triukšmo suvaldymo pastatuose problema ilgus metus yra viena dažniausių statybos srityje. Kaip izoliuoti pastatą, sumažinti jame triukšmo lygį ir tokiu būdu apsaugoti savo sveikatą, portalui patarė UAB „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris.

Kalbėdamas apie pastato izoliavimą nuo triukšmo, įmonės atstovas akcentavo, jog garso suvaldymo sprendimus reikia padaryti dar prieš statant pastatą. Jeigu tai senos statybos namas – jį reikia renovuoti ir pritaikyti esamas statybines medžiagas ar produktus, skirtus izoliavimui.

„Išorinio triukšmo izoliavimas turėtų būti sprendžiamas išskirtinai projektinėje stadijoje – dar projektuojant pastatą. Senos statybos pastatą izoliuoti įmanoma, tačiau tai susiję su pilnaverte viso pastato fasadinių sienų renovacija. Gyvenant daugiabutyje sudėtinga šią problemą išspręsti tik viename bute, nes tai kompleksinė viso pastato problema. Aišku, būna tokių atveju, kai sename pastate nesudėtingomis priemonėmis galima stipriai pagerinti izoliacinį efektą, pvz., užtikrinant sandarumą pakeitus senus langus ar duris sandariais“, – sakė K. Vaseris.

Pasak specialisto, projektuojant naują pastatą galima pasirinkti karkasinio tipo išorines sienas, kurias iš išorės sudaro masyvi apkala iš cementinių plokščių „Knauf Aquapanel Outdoor“, o iš vidaus – masyvios, puikiai garsą slopinančios gipskartonio plokštės, pvz., „Knauf Silentboard“ ar „Knauf Blue“. Karkasas užpildomas mineraline vata. Tokios karkasinės konstrukcijos yra efektyvios ir šilumos izoliacijos požiūriu, ir pasiekiama gera garso izoliacija.

Triukšmui skiriama per mažai dėmesio

Kaip minėjo UAB „Knauf“ atstovas, jeigu kita, be abejonės, aktualiausia problema – išorinių atitvarų nepakankama šilumos izoliacija – yra masiškai sprendžiama, vykdant visuotinę renovaciją, tai dažnai apie triukšmo izoliaciją yra pamirštama. Todėl gyventojai, susidūrę su ja, turi spręsti patys.

„Jeigu šilumos izoliacija yra išskirtinai senos statybos problema, tai garso arba triukšmo nepakankama izoliacija dažnai sutinkama ir naujoje statyboje, ypač biudžetinėje. Susidūrę su tokia triukšmo problema, žmonės dažnai nežino, kur kreiptis ir kokį sprendimą priimti. Dažnai manoma, kad gali padėti kažkokia stebuklinga priemonė. Deja, norint efektyviai izoliuoti triukšmą, tenka susitaikyti, kad būtina susidurti su pilnaverčiu remontu – įrengti daugiasluoksnes konstrukcijas – įgyvendinti kompleksinius sprendimus“, – teigė specialistas.

Orinis triukšmas bei smūginis garsas slopinami skirtingomis priemonėmis

K. Vaseris pabrėžia, kad labai svarbu suprasti, su kokio tipo triukšmu yra kovojama. Yra skiriami du triukšmo tipai: orinis, kuris sklinda oru, – žmonių kalba, muzika, namų kinas, buities prietaisai ir pan., ir smūginis, kuris sklinda statybinėmis konstrukcijomis, paprastai perdangomis. Šį triukšmą skleidžia stumdomi baldai, bėgiojimas, trepsėjimas ir pan.

„Jeigu gipskartonio plokščių konstrukcijos leidžia efektyviai kovoti su oriniu triukšmu, tai smūginį garsą efektyviausia izoliuoti toje patalpoje, iš kurios sklinda triukšmas. Tą padaryti leidžia taip vadinama „plaukiojančių“ grindų konstrukcija bei minkštos grindų dangos, pvz., kilimai. Tokios grindų konstrukcijos įrengiamos naudojant specialias grindų plokštes: gipskartonio plokštes „Knauf Brown“ arba gipso plaušo plokštes „Knauf Brio“, kurios klojamos ant mineralinės vatos, tinkančios sausų grindų konstrukcijai, sluoksnio arba ant biraus posluoksnio, pvz., tinkamos frakcijos keramzito granulių, kuriomis galima išlyginti nelygius pagrindus.

Svarbiausia – statybinių medžiagų masyvumas

Garso izoliacijai užtikrinti gali būti pasirenkami keli atitvarų variantai. „Klasikinis atvejis, tinkantis naujai statybai, – masyvios sienos, kurios gana neblogai izoliuoja garsą, bet su sąlyga, kad jos bus tikrai masyvios. Tačiau optimizuojant naujos statybos produktų gamybą vis dažniau blokeliai (plytos) gaminami iš lengvų medžiagų (akytojo betono, keramzitbetonio ir pan.) arba palengvinto tipo, t. y. su tuštumomis (keramika, silikatiniai blokai). Tokie statybos produktai patogūs, palyginti nebrangūs, užtikrina nesudėtingą darbų technologiją bei transportavimą, tačiau neturi svarbiausios savybės – masyvumo“, – minėjo K. Vaseris.

Todėl, pasak UAB „Knauf“ techniko, efektyviau įrengti daugiasluoksnes karkasines konstrukcijas, kurios ne tik nenusileidžia vienalytėms masyvioms, bet ir kai kuriais atvejais stipriai jas lenkia. Be to, dažnai tai vienintelė galimybė kovoti su triukšmu jau eksploatuojamose patalpose. Tokioms konstrukcijoms įrengti paprastai naudojamos gipso plokščių karkasinės konstrukcijos, t. y. metalinių profilių karkasas, specialios, masyvesnės gipso plokštės, mineralinė vata karkasui užpildyti.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad garso izoliacinėse konstrukcijose naudojamos specifinės gipso plokštės. Naudojant standartines, baltas gipskartonio plokštes, kurių svoris siekia apie 9 kg/kv. m, negalima tikėtis efektyvaus rezultato, nes, pvz., „Knauf Blue“ plokštės svoris – apie 13 kg/kv. m, o „Knauf Silentboard“ masė siekia net iki 18 kg/kv. m. Todėl dažniausiai tokiose konstrukcijose naudojama šių plokščių kelių sluoksnių apkala.

„Be to, labai svarbūs tam tikri produktai, kurie lyg ir nėra pagrindiniai, bet turi didelės įtakos izoliuojant triukšmą. Tai specialios pakabos – tvirtinimo elementai su garso izoliacinėmis tarpinėmis, naudojamos lubų arba esamų sienų aptaisymo konstrukcijose arba specialus hermetikas „Knauf Trennwandkitt“, sulaikantis garso sklidimą aplinkkeliais“, – pridūrė specialistas.

Rekomenduoja naudoti specifines medžiagas

Garso izoliuojančiose gipskartonio plokščių konstrukcijose naudojamos specialios plokštės, kurios skiriasi nuo įprastų, standartinių žymiai didesne mase. „Tvirtinant tokias plokštes reikia naudoti ir tos sistemos karkaso profilius. Kitu atveju, profilių skarda gali būti plonesnė nei reikia ir, tvirtinant plokštę, profiliai bus per silpni, savisriegis kokybiškai nepritrauks ir ištrūks iš skardinio profilio. Be to, būtina naudoti specialius savisriegius, tinkamus masyvioms ir kietoms gipso plokštėms. Garsą izoliuojančioms plokštėms montuoti įprasti savisriegiai netinka“, – patarė specialistas.

Pati plokščių montavimo technologija nesiskiria nuo standartinių plokščių montavimo. Tačiau nereikia pamiršti, kad, be plokščių montavimo, yra ir kitų labai svarbių konstrukcijos įrengimo niuansų, kurie daro didelę įtaką patikimam eksploatavimui. Aktualu pačią garsą izoliuojančią konstrukciją atskirti nuo aplinkinių elementų (grindų, lubų, besiribojančių sienų). Tam rekomenduojama naudoti medžiagas, kurios sugeba slopinti garso bangą, nepraleisti ir neleisti garsui plisti aplinkkeliais. „Knauf“ siūlo naudoti perimetro izoliavimui specialų hermetiką „Knauf Trennwandkitt“. Įprastos lipnios sandarinimo juostos, kurios klijuojamos po profiliais, šiems darbams nerekomenduojamos.

Pataria atidžiai projektuoti instaliacijos išdėstymą

Be to, kai ypač svarbu gerai izoliuoti garsą, vertėtų planuoti instaliacijos įrengimo darbus, nes kištukiniai lizdai, kištukai, jungikliai ir kiti elementai sumenkina konstrukcijos garso izoliacijos gebą.

UAB „Knauf“ atstovas primena, kad verta pagalvoti apie paviršinį instaliacijos montavimą. Jei tai neįmanoma, bent išdėstyti instaliacijos taškus taip, kad nesutaptų su kitoje pusėje esančia instaliacija. Ir instaliacinius elementus montuoti įrengtose dėžutėse, kurios suformuojamos iš gipso plokščių, atitinkančių apkalą, t. y. reikalingas toks pat storis. Tokiu būdu galima maksimaliai sumažinti neigiamą instaliacijos taškų įtaką.

Triukšmo lygis priklauso ir nuo žmogus jautrumo


Pasak K. Vaserio, visus darbus atlikus teisingai, neabejotinai situacija su patiriamu triukšmu pasikeičia – triukšmas stipriai sumažėja. Triukšmo sumažėjimo lygis, nors ir priklauso nuo pasirinkto sprendimo būdo bei darbų atlikimo kokybės, tačiau nemažą įtaką turi ir žmogaus asmeninis jautrumas triukšmui.

„Atskiri žmonės pakankamai skirtingai reaguoja į triukšmą, tai priklauso nuo atskiro individo jutiminių savybių. Taigi vienas žmogus gali teigti, kad problema išspręsta 100 procentų, o gali atsirasti asmenų, kurie teigs, kad pagerėjimas yra, bet ne šimtaprocentinis“, – pastebėjo specialistas.

Akustikai pagerinti – perforuotos plokštės

Montuojant garso izoliacijos konstrukcijas, reikėtų nepamiršti ir akustikos, ypač specifinėse patalpose, pvz., koridoriai, salės, auditorijos, gyvenamų būstų patalpos, kuriose bus klausomasi muzikos ar montuojama namų kino sistema ir pan.

„Akustikai pagerinti reikėtų rinktis paviršius, kurie galėtų absorbuoti garsą, paprastai kalbant, sumažinti aidėjimą. Tam gali būti papildomai naudojamos perforuotos gipso plokštės, speciali mineralinė vata ir pan. medžiagos, kurios neturi lygių ir glotnių paviršių, gerai atspindinčių garsą“, – sakė K. Vaseris.

Pasak jo, akustikos savybėms pagerinti „Knauf“ siūlo perforuoto gipso plokščių sistemas „Knauf Cleaneo“ ir „Knauf Danoline“. Jų pagrindas – gipso plokštės, beje šios gipso medžiagos yra ne tik efektyvios, geros akustinės aplinkos patalpose užtikrinimui, bet ir stabilios, ilgaamžės bei ekologiškos. Skirtingos plokščių perforacijos (perforacijų skirtumai turi įtakos ir skirtingoms plokščių akustinėms savybėms, kitaip tariant, tai nėra tik skirtingos išvaizdos ir dizaino plokštės, jos skiriasi ir funkcionaliu naudojimu) suteikia galimybių pasirinkti labiausiai tinkantį variantą. Šie sprendimai gal labiau populiarūs visuomeniniuose pastatuose (mokyklose, darželiuose, koridoriuose, įvairiose salėse, kino teatro patalpose ir pan.), tačiau jie naudotini ir specifinėse patalpose, pvz., skirtose kokybiškam muzikos klausymui ar filmų žiūrėjimui.

Tikisi progreso ir Lietuvoje

Beje, pasak specialisto, įdomu tai, kad Vakarų Europoje šiuo metu yra masiškai atliekama pakartotina tam tikrų pastatų renovacija akustikos požiūriu (pirmoji renovacijos, kuri atliekama ir pas mus – išorinių atitvarų šilumos izoliacijos užtikrinimas). Šie pastatai – vaikų darželiai, mokyklos, universitetai ir pan. paskirties pastatai – ten, kur kasdien susiduriama su prasta akustika, o tai vargina tiek lektorius (mokytojus, auklėtojus), tiek ir klausytojus (vaikus, mokinius, studentus).

„Galima prognozuoti, kad anksčiau ar vėliau ir mes Lietuvoje turėsime masiškai spręsti prastos akustikos problemas tipinės paskirties pastatuose“, – vylėsi K. Vaseris.

Fotogalerijoje – „Knauf“ nuotr. 
Reklama

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Sprendimai

nuotrauka
2020-11-26 15:13
Jei per pastaruosius metus teko važiuoti keliu Kaunas - Jurbarkas, neabejotinai dėmesį patraukė nedideli mediniai nameliai, sustatyti Raudondvario pašonėje. Turbūt nedaugelis atspėjo, kad šie nameliai tapo biuru gamtoje.
nuotrauka
2020-11-09 14:26
Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.
nuotrauka
2020-11-04 13:38
Daugelio svajonė – turėti vasarnamį, kuris leis bent trumpam pabėgti nuo miesto šurmulio. Tam, kad mus džiugintų išsvajoto poilsio aplinka, tenka gerai pasukti galvą, koks namelio variantas būtų tinkamiausias.
nuotrauka
2020-10-30 09:41
Pastaraisiais metais termometro stulpelis šaltuoju metų laiku nebenuslūgsta labai žemai, bet šilto jaukumo vėsesnėmis dienomis vis tiek norisi. Efektyvi šildymo kontrolė neįmanoma be inžinerinių sprendimų, kurie nors ir kuria komfortą, tačiau interjere gali tapti viską gadinančiu elementu. Ekspertai...
nuotrauka
2020-10-26 08:00
Fasadas – vizitinė pastato kortelė, kurianti pirmą įspūdį. Tačiau tvarios statybos tikslas yra užtikrinti ne tik komfortą akims, bet ir ilgametę kokybę. Naujoji UAB „Koderus“ fasadų sistema sujungia apdailą ir apšiltinimą. Šis sprendimas taupo laiką, mažina įrengimo kainą ir išlaiko aukščiausius kok...
nuotrauka
2020-10-20 07:45
Dėl nuolat griežtėjančių standartų ir tobulėjančių technologijų kiekvienais metais nauji pastatai tampa vis taupesni. Siekiant atitikti augančius reikalavimus, statomuose objektuose naudojami vis efektyvesni izoliavimo sprendimai. Taip pastatai tampa vis sandaresni, bet dažnai ima kelti asociacijų s...
nuotrauka
2020-10-19 07:30
Pasirenkant pastato vidaus vamzdynų sistemas, svarbi ne tik jų kokybė, kuri užtikrintų efektyvų ir nepriekaištingą veikimą. Aktualu, kad tokios sistemos būtų paprastai ir greitai montuojamos, lengvai aptarnaujamos ir nekeltų rūpesčių bent keliasdešimt metų. „Wavin“ siūlo kaip tik tokius variantus, k...
nuotrauka
2020-09-28 09:40
Lubos yra svarbus interjero elementas, tačiau dažnai jų dizainas gana vienodas – nuglaistytos, nugruntuotos ir nudažytos gipso plokštės, pakabinamos ar įtempiamos lubos. Tai klasikinis, įprastas būdas. Tačiau yra daug modernesnių ir svarbiausia, palankesnių žmogaus sveikatai ir aplinkai sprendimų už...
nuotrauka
2020-09-08 10:31
Ar taupote energiją, vandenį kavai šildydami ant dujinės viryklės, o ne elektriniu arbatiniu? O galbūt jau renkate parašus savo daugiabučio renovacijai, nepaisydami nemažų išlaidų?
nuotrauka
2020-07-20 07:34
Žmogus siekia gyventi ir dirbti komfortiškomis sąlygomis. Ką daryti, kad vasarą nekamuotų tvankuma, o žiemą nereikėtų drebėti nuo šalčio? Racionalūs žmonės siekia dar daugiau – kaip padaryti, kad ta pati sistema ir vėsintų, ir šildytų, o įrenginiai nedarkytų interjero? Išeitis – kapiliarinė vėsinimo...
nuotrauka
2020-07-14 07:30
Lietūs ir klimato atšilimas grasina nepageidautina drėgme, kuri sukuria sąlygas pelėsiui, įvairioms bakterijoms atsirasti. Todėl kuriant statybos produktus, taip pat ir dažus, būtina rasti sprendimus, kurie produktus darytų atsparius gamtos sąlygoms.
nuotrauka
2020-06-30 10:10
Rinkoje yra labai daug ir įvairių dažų, skirtų fasadams. Kaip nepasiklysti renkantis, kad rezultatas atitiktų ir pranoktų lūkesčius? Apie tai – UAB „Topcolor“ ekspertai.
nuotrauka
2020-02-13 09:08
Betono gaminių aplinkotvarkai gamintoja bendrovė „Betono mozaika“ Lietuvoje valdo keturias gamyklas. 2019-ieji įmonei tapo „premium“ gaminių augimo metais: lyginant su 2018 m. jų pardavimai ir gamyba augo daugiau nei 20 procentų.
nuotrauka
2019-11-22 14:03
Visame pasaulyje vykstantys masiniai protestai prieš klimato atšilimą, išaugęs žmonių rūpestis aplinkos apsaugos klausimais ir vis atsakingesnis vartojimas neaplenkia ir nekilnojamo turto, statybų sektoriaus. Vilniečių įkurta įmonė „Ecococon“ sukūrė unikalią šiaudinių namų sienų technologiją ir jau ...
nuotrauka
2019-10-08 10:56
Namo statybos – sudėtinga, daug laiko ir piniginių investicijų reikalaujanti tema. Tačiau kartu tai svarbus žingsnis kokybiško gyvenimo link, kurį privalu žengti teisinga linkme. Apie namo statybas ir brangiausiai kainuojančias klaidas namų apdailos centre „Unideco“ vykusiame seminare pasakojo „ABC ...
nuotrauka
2019-08-23 08:20
Siekiant didesnio pastatų energinio efektyvumo ir sveikesnės, patogesnės gyvenamosios aplinkos, neišvengiamai tenka spręsti šilumos nuostolių mažinimo klausimus tiek statant naujus būstus, tiek ir renovuojant senus. Kad pasiektume norimą rezultatą ir gyventume šiltuose jaukiuose namuose, reikėtų atk...
nuotrauka
2019-06-07 07:51
Šlaitiniai stogai yra populiariausi mažaaukštėje gyvenamojoje statyboje. Dažniausiai tai yra apšiltinti stogai, nes leidžia išnaudoti erdvę po stogu gyvenamosioms patalpoms įrengti.
nuotrauka
2019-04-24 07:27
Saulei kylant laikas susimąstyti apie namų eksterjerą, nes jaukus rytas su kavos puodeliu, savaitgalio pietūs arba nuostabi vakarienė lauko terasoje – tikras malonumas. Tačiau subjuręs oras ar, atvirkščiai, pernelyg intensyvūs, varginantys saulės spinduliai gali sugriauti planus ir pasisėdėjimas gry...
nuotrauka
2019-04-23 14:30
Visas grindis, iš kokios medienos jos bebūtų, teks plauti, siurbti iš lauko prineštą žvyrą, kad juo nebraižytumėte ir negadintumėte paviršiaus. Kad grindys džiugintų akį, rekomenduojama kartą per metus jas atsinaujinti – padengti atnaujinančia alyva. Tas pat ir su baldais: jei ant stalviršio, medini...
nuotrauka
2018-11-12 13:15
Liūdnai nuskambėjęs per Europos Sąjungą daugiaaukščio „Grenfell Tower“ Londone gaisras paskatino visą pasaulį nauju, priekabesniu žvilgsniu pažvelgti į fasadų šiltinimo sistemas. Ir pradėti vertinti ne tik jų šilumines, bet ir priešgaisrines savybes.

Statybunaujienos.lt » Sprendimai

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...
nuotrauka

Statote namą? Tai gali praversti: kaip sumažinti šiluminių tiltelių įtaką

Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.