2024 kovo 29 d. penktadienis, 6:42
Reklama  |  facebook

Apšvietimas, už kurį darbuotojai atsidėkos produktyvumu Fotogalerija

2016-01-13 06:30
2015 m. spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje Romoje vyko Profesionalių apšvietimo dizainerių konferencija (PLDC 2015). Joje pristatyti naujausi mokslo ir technologiniai atradimai apšvietimo srityje. UAB „Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius dalijasi tendencijomis iš PLDC 2015, kurios laukia mūsų jau artimiausioje ateityje.
nuotrauka
Skaičiuojama, kad biure dirbantis žmogus vidutiniškai per gyvenimą praleidžia jame apie 70 tūkstančių valandų. Bendrovės nuotr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB
„Šiuo metu normuojama apšvieta, t. y. šviesos kiekis, krintantis į ploto vienetą (1 lx yra 1cd į 1 kv. m). Tačiau akis mato ne krintančią į paviršių šviesą, o atsispindinčią nuo jo. Todėl teisinga būtų matuoti skaistį, kuris daug labiau atitinka tai, ką mes matome. Apšvieta pasirinkta normoms todėl, kad ją lengviau pamatuoti. Matuoti skaistį dar neseniai buvo pakankamai sudėtinga ir brangu, tačiau dabar jau yra palyginti paprasti įrankiai tai padaryti. Tad manau, kad per kelerius artimiausius metus bus peržiūrėtos ir higienos normos“, – prognozuoja S. Rinkevičius (nuotraukoje apačioje), sakydamas, kad perėjus prie vidinių patalpos paviršių šviesumo skaičiavimo (angl. Mean Room Surface Exitance – MRSE) daug svarbesnis taps ne horizontalių, o vertikalių paviršių apšvietimas, kurį jau dabar rekomenduoja įmonės apšvietimo dizaineriai.

Dar viena naujovė, kuri veikiausiai turės nemažai įtakos ateityje projektuojant biurų apšvietimą – „į žmogų orientuotas apšvietimas“ (angl. „Human centric lighting“ arba HCL). Tokios apšvietimo sistemos keičia spalvinę temperatūrą pagal paros ritmą, prisitaikydamos prie žmogaus biologinio laikrodžio. Vokietijoje jau išleistos apšvietimo projektavimo rekomendacijos naudoti HCL (DIN SPEC 67600), tiesa, kol kas tai rekomendacijos, o ne normos.

„Kol kas tai gan brangu, bet prof. dr. Günther Leising iš Graco Technologijų universiteto prognozuoja, kad 2020 metais HCL produktų rinka Europoje sieks 1,4 mlrd. EUR, tad jų kaina sumažės, ir ilgainiui toks apšvietimas taps prieinamas ne tik prabangius biurus norintiems įsirengti turtingiems užsakovams“, – sako jis ir priduria, kad į rinką ateinančios naujovės „iš esmės pakeis požiūrį į šviesos šaltinių išdėstymą biure“, o UAB „Gaudrė“ specialistai HCL principus atitinkantį apšvietimą gali įrengti jau dabar.

HCL jau yra ir bus taikomas ne tik biuruose, bet ir švietimo įstaigose, ligoninėse, viešbučiuose, SPA centruose, namuose ir net parduotuvėse.

Biure – 70 tūkst. valandų

Skaičiuojama, kad biure dirbantis žmogus vidutiniškai per gyvenimą praleidžia jame apie 70 tūkstančių valandų. Ar visą šį laiką išnaudosime efektyviai, priklauso nuo daugelio dalykų, iš kurių vienas svarbiausių – tinkamas apšvietimas.

Optimalus darbo vietos apšvietimas sukuria kokybišką darbo aplinką, pagerina darbuotojų koncentraciją bei mažina nuovargį. Tačiau to nepasieksime paprasčiausiai sukabinę biure įprastus bendros šviesos šviestuvus. Pirmaujančios Lietuvos rinkoje projektuojant ir gaminant šviestuvus bei projektuojant ir įrengiant apšvietimo sistemas verslui ir namams, bendrovės „Gaudrė“ specialistų teigimu, parenkant tinkamą sprendimą, reikia atsižvelgti į biuro plotą, natūralų apšvietimą ir kitus veiksnius.


VU mokslinės komunikacijos ir informacijos centro apšvietimas. Bendrovės „Gaudrė“ nuotr.

Vengti kontrasto, akinimo ir šešėlių

Geriausia šviesa – natūrali šviesa, todėl natūralus apšvietimas visuomet yra pats tinkamiausias. 

„Jei tik tai įmanoma, rekomenduoju naudoti natūralią šviesą. Ji – pati ekologiškiausia ir dar nemokama. Tačiau gyventi ir dirbti pagal natūralų paros ir metų laikų ritmą, deja, negalime. Be to, ne visur ir ne visada net dieną būna pakankamai natūralios šviesos, todėl reikia ir dirbtinio apšvietimo“, – sako UAB „Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius.

Įrengiant darbo vietos apšvietimą reikia laikytis kelių pagrindinių taisyklių, kurios galioja ir dideliam biurui, ir vaiko darbo vietai jo kambaryje. Projektuojant dirbtinį apšvietimą, jis pataria naudoti įvairius skirtingai šviesą skleidžiančius ir skaidančius apšvietimo įrenginius bei šviestuvus, kurie padėtų išvengti didelių šviesos kontrastų (skaisčio skirtumų), akinimo, aštrių šešėlių bei kitų akis varginančių bei ilgainiui regėjimą silpninančių reiškinių.

„Biure geriausiai derinti tiesioginį ir netiesioginį apšvietimą. Kai yra tik tiesioginė žemyn šviečianti šviesa, lieka tamsios lubos. Biure šviesa atsklinda ne tiesiai iš šviestuvo, o nuo lubų, todėl jos turėtų būti apšviestos. Beje, tamsias lubas mūsų organizmas priims kaip signalą, kad yra tamsus paros metas, ir mūsų darbingumas gali sumažėti“, – aiškina pašnekovas.

Todėl dirbtiniam apšvietimui biure S. Rinkevičius rekomenduoja naudoti ne taškinius šviesos šaltinius, o išsklaidytą – netiesioginę šviesą, kuri beveik nesukuria šešėlių. Tiesa, naudoti vien netiesioginę šviesą energiškai neefektyvu, todėl dažnai derinami tiesioginės ir netiesioginės šviesos šviestuvai. Optimalus santykis – apie 50-70 proc. netiesioginės ir 50-30 proc. tiesioginės šviesos, teigia UAB „Gaudrė“ atstovas. Pasak jo, geriausia naudoti pakabinamus šviestuvus. Palyginti su toršerais, jie pigesni, leidžia laisviau formuoti interjerą nei sieniniai šviestuvai, o jų pasirinkimas yra didžiausias.

Idealus variantas biurui apšviesti – pakabinami arba pastatomi šviestuvai

„Idealus variantas biurui apšviesti yra pakabinami arba pastatomi šviestuvai, kurie šviečia ir į viršų, ir į apačią. Tais atvejais, kai dėl biuro interjero specifikos kyla problemų įrengiant pakabinamus šviestuvus (pavyzdžiui, grotelines lubas apskritai sudėtinga apšviesti), tiks pastatomi šviestuvai-toršerai, kuriuos pastatyti galima praktiškai bet kur“, – pataria jis ir priduria, kad vengiant didelių šviesos kontrastų, kurie vargina akis, biure reikėtų vengti tamsių spalvų baldų ir kitų paviršių, ypač sienų, lubų.

Pabrėžęs, kad šviestuvų gamintojai, apšvietimo sistemų ir interjerų projektuotojai bei dizaineriai gali pasiūlyti platų spektrą ergonomiškų, komfortiškų bei patogių sprendimų, o ne specialistui sudėtinga parinkti tinkamiausią vietą šviestuvui, pašnekovas atkreipia dėmesį, kad šviesa neturėtų akinti ne tik toje darbo vietoje dirbančio žmogaus, bet ir kitų, esančių patalpoje. Kita vertus, jei atstumas nuo šviestuvo iki lubų yra nedidelis, netiesioginės šviesos šviestuvas gali apšviesti lubas taip ryškiai, kad pradės akinti pačios lubos. Šviesos, sklindančios žemyn, sukeltą akinimą mažina seniai žinomos parabolinės aliuminio grotelės, įvairūs lęšiai bei palyginti neseniai sukurti mikroprizmatiniai sklaidytuvai, „mikrodownlight“ tipo optika.

Renkantis konkretų šviestuvą darbo vietai S. Rinkevičius pataria rinktis tarp dienos šviesos T5 lempų ir LED. Pastarieji yra brangesni už dienos šviesos lempas, tačiau ekonomiškesni. Pašnekovas pastebi, kad pastaruoju metu akivaizdi tendencija bendroje erdvėje naudoti LED šviestuvus. Jie neskleidžia ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių ir gali būti visai kitokio dizaino. Gamintojai, atsižvelgdami į didžiųjų pasaulio muziejų ir galerijų pageidavimus, jau gamina artimesnę natūraliai šviesą skleidžiančius – ne tik šaltos šviesos LED šviestuvus.

Didesniame biure S. Rinkevičius pataria įrengti automatines šviesos valdymo sistemas. Tuomet šviestuvas pats pritems arba išsijungs, kai pakanka natūralios šviesos. O jei darbuotojai savo darbo vietoje būna ne visą laiką, pravartu įrengti buvimo jutiklius ir, kai darbo vieta tuščia, šviesa pati pritems ar visai išsijungs.


Liepų biurų Klaipėdoje apšvietimas. Bendrovės „Gaudrė“ nuotr.

Erdvė turi tarnauti žmogui

Pasak S. Rinkevičiaus, kurio bendrovė įrengė apšvietimo sistemas Vilniaus universiteto mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC), advokatų kontoroje „Raidla Lejins & Norcous“, Europos Komisijos atstovybėje Lietuvoje, verslo centre „Liepų biurai“ Klaipėdoje, ne viename prekybos centre ir kituose objektuose, labai daug priklauso ir nuo erdvių, kurias reikia apšviesti, paskirties.

„Pavyzdžiui, MKIC erdvės buvo planuotos taip, kad tarnautų žmonėms, o ne knygoms. Siekiant apsaugoti knygas, pastato langai saulėtoje pusėje yra nedideli, o kitos dvi sienos, atsuktos į mišką, yra stiklinės. Įgyvendindami architekto Rolando Paleko sumanymą ir atsižvelgdami į jo pageidavimus, UAB „Gaudrė“ specialistai modifikavo šviestuvų sistemą VINDO bei sukūrė šviestuvą knygų lentynoms. Taip buvo sukurtos skirtingai apšviestos zonos pagal individualius poreikius – pradedant prieblanda ir baigiant darbo vietomis, apšviestomis natūralia dienos šviesa“, – pasakoja S. Rinkevičius.

Pašnekovas pabrėžia, kad biuras – tai ne tik bendra darbo erdvė ir stalas, bet ir susitikimų kambariai, posėdžių salės, koridoriai, poilsio zonos, todėl ir joms keliami reikalavimai skiriasi.

Kokį apšvietimą rinktis posėdžių salėje, priklauso nuo to, kokiems tikslams ji naudojama. Joje gali būti įrengtas bendras apšvietimas, tačiau jei ketinama naudoti projektorių, gerai kaip alternatyvą turėti kryptinį apšvietimą, o sieną, ant kurios bus projektuojamas vaizdas, palikti neapšviestą. Tuomet naudojant projektorių šviesos nereikės išjungti ir bus galima dirbti su dokumentais.

„Posėdžių salėje pravers ir protingos šviesos valdymo sistemos bei keli skirtingi apšvietimo scenarijai, nes tą pačią erdvę lengvai galėsite pritaikyti ir mini konferencijai, ir nedidelei šventei. Bet jei tai konferencijų salė, svarbu nepamiršti apšviesti pranešėjo vietą – jis turi būti gerai matomas, nes svarbi yra ir neverbalinė informacija“, – priduria pašnekovas.

Visai kas kita koridorius. Jeigu jis visai atskirtas nuo darbo erdvės, galima naudoti judesio daviklius ir kai jame tuščia, šviesą galima ir pritemdyti, ir visai išjungti. Jei judėjimo zona yra bendroje darbo erdvėje, jos pritemdyti nereikėtų. Jei koridoriai labai siauri, geriau tiks vertikalių paviršių, jei žemi – lubų apšvietimas. Sanitariniuose mazguose S. Rinkevičius taip pat rekomenduoja naudoti judesio daviklius, o veidrodžius papildomai apšviesti šviestuvais, montuojamais virš veidrodžio ar iš jo šonų. O štai poilsio zonoje, pasak „Gaudrės“ specialisto, bendros šviesos gali būti mažiau: čia tiks ir lokalinė, ir kryptinė šviesa, ir toršerai.

 

Reklama

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2024-03-25 15:47
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables" pasirašė 82 mln. eurų finansavimo sutartį su Europos investicijų banku (EIB) ir Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl 94 megavatų (MW) Pomeranijos vėjo parko Lenkijoje.
nuotrauka
2024-03-22 12:06
Netinkami pastatų projektavimo sprendimai vėliau gali lemti ne tik dar didesnes išlaidas, bet ir sveikatos problemas. Dėl prastai suprojektuotų vėdinimo sistemų gyventojai gali susidurti su pelėsiu, kurio išnaikinimas neretai tampa neįmanomas.
nuotrauka
2024-02-13 07:46
Šilumos siurbliai jau tapo įprasta Lietuvos gyventojų namų dalimi. Įmonės INDUSTEK ekspertai pastebi, kad vartotojai vis sparčiau atsisako šildymo kietu kuru ir noriau renkasi šilumos siurblius. Bene populiariausi Lietuvoje yra universalieji „Daikin Altherma“ oras-vanduo šilumos siurbliai. Šis šildy...
nuotrauka
2024-02-12 12:12
Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika" praėjusiais metais skaičiavo rekordinį grynąjį pelną, kuris augo daugiau nei 14 kartų ir siekė 4,6 mln. eurų (2022 m. – 0,32 mln. eurų), o apyvarta augo beveik du kartus iki 41,37 mln. eurų (2022 m. – 2...
nuotrauka
2024-02-07 07:27
Naujos kartos „hansgrohe iBox universal 2“ – tai patobulintas „hansgrohe iBox universal“, kuris nepraranda populiarumo jau 23-jus metus. Patobulinto įrenginio esmė – novatoriška paslėpta potinkinė technologija „iBox universal 2“, kuri idealiai tinka vonios kambariui įrengti.
nuotrauka
2024-02-06 10:38
Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti pan...
nuotrauka
2024-01-26 06:34
Prie nuosavų namų įprastai yra pristatomos ir lauko terasos, nes sėdėti namie užsidarius tarp keturių sienų nusibosta, todėl norisi ištrūkti ir į gryną orą. Vasarą tai nesukelia jokių nepatogumų, tačiau ankstyvą pavasarį ir vėlų rudenį, kai lauke vėsoka, nelabai jauku sėdėti terasoje. Bet vien dėl t...
nuotrauka
2024-01-24 13:40
Prognozuojama, kad iki 2035 m. elektromobilių skaičius pasaulyje išaugs septynis kartus nuo 10,5 mln. (2022 m.) iki 74,5 mln. (2035 m.). Ekspertų skaičiavimu, vien tik elektromobilių įkrovimui elektros poreikis 2030 m. pasaulyje sieks 655 TWh. Apie 45 proc. elektros pastatuose sunaudos elektromobili...
nuotrauka
2024-01-19 10:00
Prabėgus šventiniam šurmuliui ir prasidėjus naujiems kalendoriniams metams, daugelis ima vykdyti sau duotus pažadus: pradėti sportuoti, sveikai maitintis ar atsikratyti žalingų įpročių. Specialistų teigimu, vienas iš nepelnytai pamirštamų naujametinių įsipareigojimų – elektros energijos suvartojimo ...
nuotrauka
2024-01-08 09:45
Didesnis komfortas, efektyviai vartojama energija ir proporcingai mažėjančios komunalinės išlaidos. Tokie reikalavimai gali būti įgyvendinti, jei pastato įranga yra sujungta į bendrą naujos kartos išmanųjį skaitmeninės namų sistemos JUNG HOME tinklą. Pastarąjį Lietuvoje šiuo metu gali kvalifikuotai ...
nuotrauka
2024-01-03 09:39
Nors gyventojams žadėta, kad šiemet šildymo išlaidos bus mažesnės nei praėjusiais metais, sulauktos pirmosios sąskaitos signalizuoja atvirkščiai – mokėti kai kuriems teks netgi daugiau. Vienas iš būdų efektyviai mažinti energijos suvartojimą ir taupyti nepriklausomai nuo valdžios sprendimų, bute ar ...
nuotrauka
2023-12-27 13:06
Elektriniai katilai – tai alternatyva tradicinėms šildymo sistemoms. Šie katilai yra atsakas į šiuolaikinius energetikos iššūkius: jie mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro, yra ekologiški ir gali būti efektyvus sprendimas daugelyje situacijų. Be to, dėl savo paprastos konstrukcijos ir saugumo, e...
nuotrauka
2023-12-05 09:54
Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-10-30 11:36
Išmaniųjų namų sistemos daugeliui jau nėra naujiena. Jos vis dažniau yra diegiamos ne tik gyvenamuosiuose būstuose, bet ir biuruose, viešbučiuose ar kituose dideliuose pastatuose. Jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius" kartu su įmone „SoulWood LT" nusprendė, jog protingo namo sist...
nuotrauka
2023-10-30 07:10
Viena didžiausių energetikos bendrovių Baltijos šalyse „Enefit“ pasirašė sutartį su prekybos tinklu „Norfa“ dėl viešojo įkrovimo stotelių įrengimo. 107 skirtingose prekybos tinklo stovėjimo aikštelėse visoje Lietuvoje iš viso bus įrengta mažiausiai naujų 250 įkroviklių, kuriuose vienu metu bus galim...
nuotrauka
2023-10-19 11:37
Namuose turime daug įvairių prietaisų, kuriuos tenka nuolat įkrauti – nuo telefonų, akumuliatorinių žoliapjovių, robotų iki automobilių. Milijonai žmonių įvairius prietaisus palieka įkrauti nakčiai ar net išėję iš namų. Energijos specialistas atskleidžia, kokius saugaus prietaisų įkrovimo aspektus t...
nuotrauka
2023-10-18 11:30
Vilniaus miesto savivaldybė dar šiais metais planuoja daugiau nei 20 švietimo, sporto, kultūros įstaigų, sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų įstaigų aprūpinti nutolusiomis saulės elektrinėmis. Žaliąją energija apsirūpins ir pati Savivaldybė, Vilniaus Rotušė bei Energetikos ir technikos muzie...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos