2020 rugpjūčio 10 d. pirmadienis, 4:26
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Apšvietimas, už kurį darbuotojai atsidėkos produktyvumu Fotogalerija

2016-01-13 06:30
2015 m. spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje Romoje vyko Profesionalių apšvietimo dizainerių konferencija (PLDC 2015). Joje pristatyti naujausi mokslo ir technologiniai atradimai apšvietimo srityje. UAB „Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius dalijasi tendencijomis iš PLDC 2015, kurios laukia mūsų jau artimiausioje ateityje.
nuotrauka
Skaičiuojama, kad biure dirbantis žmogus vidutiniškai per gyvenimą praleidžia jame apie 70 tūkstančių valandų. Bendrovės nuotr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB
„Šiuo metu normuojama apšvieta, t. y. šviesos kiekis, krintantis į ploto vienetą (1 lx yra 1cd į 1 kv. m). Tačiau akis mato ne krintančią į paviršių šviesą, o atsispindinčią nuo jo. Todėl teisinga būtų matuoti skaistį, kuris daug labiau atitinka tai, ką mes matome. Apšvieta pasirinkta normoms todėl, kad ją lengviau pamatuoti. Matuoti skaistį dar neseniai buvo pakankamai sudėtinga ir brangu, tačiau dabar jau yra palyginti paprasti įrankiai tai padaryti. Tad manau, kad per kelerius artimiausius metus bus peržiūrėtos ir higienos normos“, – prognozuoja S. Rinkevičius (nuotraukoje apačioje), sakydamas, kad perėjus prie vidinių patalpos paviršių šviesumo skaičiavimo (angl. Mean Room Surface Exitance – MRSE) daug svarbesnis taps ne horizontalių, o vertikalių paviršių apšvietimas, kurį jau dabar rekomenduoja įmonės apšvietimo dizaineriai.

Dar viena naujovė, kuri veikiausiai turės nemažai įtakos ateityje projektuojant biurų apšvietimą – „į žmogų orientuotas apšvietimas“ (angl. „Human centric lighting“ arba HCL). Tokios apšvietimo sistemos keičia spalvinę temperatūrą pagal paros ritmą, prisitaikydamos prie žmogaus biologinio laikrodžio. Vokietijoje jau išleistos apšvietimo projektavimo rekomendacijos naudoti HCL (DIN SPEC 67600), tiesa, kol kas tai rekomendacijos, o ne normos.

„Kol kas tai gan brangu, bet prof. dr. Günther Leising iš Graco Technologijų universiteto prognozuoja, kad 2020 metais HCL produktų rinka Europoje sieks 1,4 mlrd. EUR, tad jų kaina sumažės, ir ilgainiui toks apšvietimas taps prieinamas ne tik prabangius biurus norintiems įsirengti turtingiems užsakovams“, – sako jis ir priduria, kad į rinką ateinančios naujovės „iš esmės pakeis požiūrį į šviesos šaltinių išdėstymą biure“, o UAB „Gaudrė“ specialistai HCL principus atitinkantį apšvietimą gali įrengti jau dabar.

HCL jau yra ir bus taikomas ne tik biuruose, bet ir švietimo įstaigose, ligoninėse, viešbučiuose, SPA centruose, namuose ir net parduotuvėse.

Biure – 70 tūkst. valandų

Skaičiuojama, kad biure dirbantis žmogus vidutiniškai per gyvenimą praleidžia jame apie 70 tūkstančių valandų. Ar visą šį laiką išnaudosime efektyviai, priklauso nuo daugelio dalykų, iš kurių vienas svarbiausių – tinkamas apšvietimas.

Optimalus darbo vietos apšvietimas sukuria kokybišką darbo aplinką, pagerina darbuotojų koncentraciją bei mažina nuovargį. Tačiau to nepasieksime paprasčiausiai sukabinę biure įprastus bendros šviesos šviestuvus. Pirmaujančios Lietuvos rinkoje projektuojant ir gaminant šviestuvus bei projektuojant ir įrengiant apšvietimo sistemas verslui ir namams, bendrovės „Gaudrė“ specialistų teigimu, parenkant tinkamą sprendimą, reikia atsižvelgti į biuro plotą, natūralų apšvietimą ir kitus veiksnius.


VU mokslinės komunikacijos ir informacijos centro apšvietimas. Bendrovės „Gaudrė“ nuotr.

Vengti kontrasto, akinimo ir šešėlių

Geriausia šviesa – natūrali šviesa, todėl natūralus apšvietimas visuomet yra pats tinkamiausias. 

„Jei tik tai įmanoma, rekomenduoju naudoti natūralią šviesą. Ji – pati ekologiškiausia ir dar nemokama. Tačiau gyventi ir dirbti pagal natūralų paros ir metų laikų ritmą, deja, negalime. Be to, ne visur ir ne visada net dieną būna pakankamai natūralios šviesos, todėl reikia ir dirbtinio apšvietimo“, – sako UAB „Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius.

Įrengiant darbo vietos apšvietimą reikia laikytis kelių pagrindinių taisyklių, kurios galioja ir dideliam biurui, ir vaiko darbo vietai jo kambaryje. Projektuojant dirbtinį apšvietimą, jis pataria naudoti įvairius skirtingai šviesą skleidžiančius ir skaidančius apšvietimo įrenginius bei šviestuvus, kurie padėtų išvengti didelių šviesos kontrastų (skaisčio skirtumų), akinimo, aštrių šešėlių bei kitų akis varginančių bei ilgainiui regėjimą silpninančių reiškinių.

„Biure geriausiai derinti tiesioginį ir netiesioginį apšvietimą. Kai yra tik tiesioginė žemyn šviečianti šviesa, lieka tamsios lubos. Biure šviesa atsklinda ne tiesiai iš šviestuvo, o nuo lubų, todėl jos turėtų būti apšviestos. Beje, tamsias lubas mūsų organizmas priims kaip signalą, kad yra tamsus paros metas, ir mūsų darbingumas gali sumažėti“, – aiškina pašnekovas.

Todėl dirbtiniam apšvietimui biure S. Rinkevičius rekomenduoja naudoti ne taškinius šviesos šaltinius, o išsklaidytą – netiesioginę šviesą, kuri beveik nesukuria šešėlių. Tiesa, naudoti vien netiesioginę šviesą energiškai neefektyvu, todėl dažnai derinami tiesioginės ir netiesioginės šviesos šviestuvai. Optimalus santykis – apie 50-70 proc. netiesioginės ir 50-30 proc. tiesioginės šviesos, teigia UAB „Gaudrė“ atstovas. Pasak jo, geriausia naudoti pakabinamus šviestuvus. Palyginti su toršerais, jie pigesni, leidžia laisviau formuoti interjerą nei sieniniai šviestuvai, o jų pasirinkimas yra didžiausias.

Idealus variantas biurui apšviesti – pakabinami arba pastatomi šviestuvai

„Idealus variantas biurui apšviesti yra pakabinami arba pastatomi šviestuvai, kurie šviečia ir į viršų, ir į apačią. Tais atvejais, kai dėl biuro interjero specifikos kyla problemų įrengiant pakabinamus šviestuvus (pavyzdžiui, grotelines lubas apskritai sudėtinga apšviesti), tiks pastatomi šviestuvai-toršerai, kuriuos pastatyti galima praktiškai bet kur“, – pataria jis ir priduria, kad vengiant didelių šviesos kontrastų, kurie vargina akis, biure reikėtų vengti tamsių spalvų baldų ir kitų paviršių, ypač sienų, lubų.

Pabrėžęs, kad šviestuvų gamintojai, apšvietimo sistemų ir interjerų projektuotojai bei dizaineriai gali pasiūlyti platų spektrą ergonomiškų, komfortiškų bei patogių sprendimų, o ne specialistui sudėtinga parinkti tinkamiausią vietą šviestuvui, pašnekovas atkreipia dėmesį, kad šviesa neturėtų akinti ne tik toje darbo vietoje dirbančio žmogaus, bet ir kitų, esančių patalpoje. Kita vertus, jei atstumas nuo šviestuvo iki lubų yra nedidelis, netiesioginės šviesos šviestuvas gali apšviesti lubas taip ryškiai, kad pradės akinti pačios lubos. Šviesos, sklindančios žemyn, sukeltą akinimą mažina seniai žinomos parabolinės aliuminio grotelės, įvairūs lęšiai bei palyginti neseniai sukurti mikroprizmatiniai sklaidytuvai, „mikrodownlight“ tipo optika.

Renkantis konkretų šviestuvą darbo vietai S. Rinkevičius pataria rinktis tarp dienos šviesos T5 lempų ir LED. Pastarieji yra brangesni už dienos šviesos lempas, tačiau ekonomiškesni. Pašnekovas pastebi, kad pastaruoju metu akivaizdi tendencija bendroje erdvėje naudoti LED šviestuvus. Jie neskleidžia ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių ir gali būti visai kitokio dizaino. Gamintojai, atsižvelgdami į didžiųjų pasaulio muziejų ir galerijų pageidavimus, jau gamina artimesnę natūraliai šviesą skleidžiančius – ne tik šaltos šviesos LED šviestuvus.

Didesniame biure S. Rinkevičius pataria įrengti automatines šviesos valdymo sistemas. Tuomet šviestuvas pats pritems arba išsijungs, kai pakanka natūralios šviesos. O jei darbuotojai savo darbo vietoje būna ne visą laiką, pravartu įrengti buvimo jutiklius ir, kai darbo vieta tuščia, šviesa pati pritems ar visai išsijungs.


Liepų biurų Klaipėdoje apšvietimas. Bendrovės „Gaudrė“ nuotr.

Erdvė turi tarnauti žmogui

Pasak S. Rinkevičiaus, kurio bendrovė įrengė apšvietimo sistemas Vilniaus universiteto mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC), advokatų kontoroje „Raidla Lejins & Norcous“, Europos Komisijos atstovybėje Lietuvoje, verslo centre „Liepų biurai“ Klaipėdoje, ne viename prekybos centre ir kituose objektuose, labai daug priklauso ir nuo erdvių, kurias reikia apšviesti, paskirties.

„Pavyzdžiui, MKIC erdvės buvo planuotos taip, kad tarnautų žmonėms, o ne knygoms. Siekiant apsaugoti knygas, pastato langai saulėtoje pusėje yra nedideli, o kitos dvi sienos, atsuktos į mišką, yra stiklinės. Įgyvendindami architekto Rolando Paleko sumanymą ir atsižvelgdami į jo pageidavimus, UAB „Gaudrė“ specialistai modifikavo šviestuvų sistemą VINDO bei sukūrė šviestuvą knygų lentynoms. Taip buvo sukurtos skirtingai apšviestos zonos pagal individualius poreikius – pradedant prieblanda ir baigiant darbo vietomis, apšviestomis natūralia dienos šviesa“, – pasakoja S. Rinkevičius.

Pašnekovas pabrėžia, kad biuras – tai ne tik bendra darbo erdvė ir stalas, bet ir susitikimų kambariai, posėdžių salės, koridoriai, poilsio zonos, todėl ir joms keliami reikalavimai skiriasi.

Kokį apšvietimą rinktis posėdžių salėje, priklauso nuo to, kokiems tikslams ji naudojama. Joje gali būti įrengtas bendras apšvietimas, tačiau jei ketinama naudoti projektorių, gerai kaip alternatyvą turėti kryptinį apšvietimą, o sieną, ant kurios bus projektuojamas vaizdas, palikti neapšviestą. Tuomet naudojant projektorių šviesos nereikės išjungti ir bus galima dirbti su dokumentais.

„Posėdžių salėje pravers ir protingos šviesos valdymo sistemos bei keli skirtingi apšvietimo scenarijai, nes tą pačią erdvę lengvai galėsite pritaikyti ir mini konferencijai, ir nedidelei šventei. Bet jei tai konferencijų salė, svarbu nepamiršti apšviesti pranešėjo vietą – jis turi būti gerai matomas, nes svarbi yra ir neverbalinė informacija“, – priduria pašnekovas.

Visai kas kita koridorius. Jeigu jis visai atskirtas nuo darbo erdvės, galima naudoti judesio daviklius ir kai jame tuščia, šviesą galima ir pritemdyti, ir visai išjungti. Jei judėjimo zona yra bendroje darbo erdvėje, jos pritemdyti nereikėtų. Jei koridoriai labai siauri, geriau tiks vertikalių paviršių, jei žemi – lubų apšvietimas. Sanitariniuose mazguose S. Rinkevičius taip pat rekomenduoja naudoti judesio daviklius, o veidrodžius papildomai apšviesti šviestuvais, montuojamais virš veidrodžio ar iš jo šonų. O štai poilsio zonoje, pasak „Gaudrės“ specialisto, bendros šviesos gali būti mažiau: čia tiks ir lokalinė, ir kryptinė šviesa, ir toršerai.

 

Reklama

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2020-08-06 08:39
Lietuvos kariuomenei, pranešė Krašto apsaugos ministerija, perduoti už Jungtinių Amerikos Valstijų paramą įrengti infrastruktūros objektai, esantys Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazėje Šiauliuose. 14 projektų įgyvendino „Mitnija“.
nuotrauka
2020-08-04 11:46
Sostinėje rudenį duris atvers itin populiaraus co-living (liet. – bendragyvenimo) koncepto kompleksas „Liv_in Vilnius“. Nors pirmieji gyventojai į kompleksą įsikels tik rugsėjį, rezervuoti apartamentus projekto tinklalapyje galima jau dabar. Pasak projekto autorių, komplekse įrengti 6 skirtingų tipų...
nuotrauka
2020-08-03 10:26
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) sertifikatas reiškia, kad pastatas atitinka aukščiausius energinio efektyvumo ir ekologiškumo standartus. „Kauno dokui“ suteiktas „BREEAM In-Use“ sertifikatas su įvertinimu „Excellent“. Geriausiai įvertintos naudojamų medžiagų ...
nuotrauka
2020-07-31 13:37
Vilniaus pataisos namuose nugriovus du nenaudojamus gamybinius pastatus, jų vietoje iškils šiuolaikinis, tokioms įstaigoms reikalingas socialines, buitines sąlygas atitinkantis 200 vietų kamerų korpusas.
nuotrauka
2020-07-30 11:19
Šią savaitę trumpam lankytojams duris atvėrė Vilniaus mieste seniausia, vis dar veikianti vandenvietė, kuri pastatyta dar praėjusiame šimtmetyje. Kas penkerius metus šios Sereikiškių vandenvietės vandens rezervuaras trumpam ištuštinamas, kad jį būtų galima išvalyti nuo mangano ir geležies nuosėdų, s...
nuotrauka
2020-07-29 09:00
AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ („LTG Infra“) ir UAB „YIT Lietuva“ pasirašė sutartį, pagal kurią, vietoje probleminės vieno lygio pervažos, bus įrengtas tunelis automobiliams su pėsčiųjų taku. Naują tunelį, už beveik 5,8 mln. eurų, planuojama suprojektuoti ir pastatyti per kiek daugiau nei...
nuotrauka
2020-07-28 10:34
Netrukus turėtų startuoti darbai Ukmergės miesto buvusiame kariniame miestelyje ir šalia jo esančiose teritorijose. Pagal UAB „Patvanka“ 2018 metais parengtą techninį projektą antram gyvenimui šią beveik 20 hektarų teritoriją bandys prikelti UAB „Doresta“ iš Kėdainių.
nuotrauka
2020-07-28 10:23
Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas pasirašė rangos sutartį su UAB „Statybos ritmas“ dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos naudojamo administracinio pastato ir garažo Kaune rekonstrukcijos, ...
nuotrauka
2020-07-27 11:31
Bendrovė „Darnu Group“ ir statybų bendrovė „Naresta“ pasirašė sutartį dėl šeštojo Paupio rajono kvartalo statybų Vilniaus senamiestyje. Tai jau trečiasis iš septynių kvartalų, patikėtas statyti „Narestai“.
nuotrauka
2020-07-27 09:41
Lietuvos bendrovė „Alvora“, kuriai patikėti Lietuvos-Lenkijos dujotiekio statybos darbai, liepą sėkmingai baigė vieną iš sudėtingiausių projekto etapų – nutiesė specialų vamzdį po Neries upės dugnu, 20 metrų gylyje.
nuotrauka
2020-07-24 09:44
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, siekdama sudaryti modernias sąlygas sporto veiklai vystyti buvusiame Lietuvos edukologijos universiteto futbolo stadione Vilniuje, jį perdavė Lietuvos sporto centrui. Stadioną numatoma iš esmės atnaujinti.
nuotrauka
2020-07-24 07:02
Liepą UAB „Alvora“ užbaigs įgyvendinti projektą Pietų Afrikoje. Pernai įmonė įgyvendino energetinio objekto projektą Švedijoje. Tai dvi naujos rinkos, į kurias „Alvora“, kaip viena iš nedaugelio Lietuvos įmonių, atliekanti bendruosius statybos ir technologinių įrenginių bei vamzdynų montavimo darbus...
nuotrauka
2020-07-23 10:32
Kauno oro uoste tęsiami plėtros darbai, kuriais siekiama sukurti geriausiai išplėtotą ir pritaikytą orlaivių techninio aptarnavimo (angl. Maintenance, Repair and Overhaul) infrastruktūrą visame regione. Liepą baigtas dar vienas etapas – naujo perono plėtra ir gaisrinės rekonstrukcijos darbai.
nuotrauka
2020-07-22 13:55
Mažeikių rajone jau ruošiamasi tarptautinės energetikos įmonių grupės „Ignitis grupė“ plėtojamo vėjo jėgainių parko projekto įgyvendinimui: prasidės kelių įrengimo ir kiti paruošiamieji darbai. Po maždaug pustrečių metų žalią elektros energiją šiame vėjo parke gamins iki 15 vėjo jėgainių, kurių bend...
nuotrauka
2020-07-20 11:55
Didžiausias Europoje miesto teritorijoje – Kaune – esantis ąžuolynas netrukus išgyvens tikrą renesansą. Kauno savivaldybė sudarė Ąžuolyno parko rangos darbų sutartį su konkursą laimėjusia įmone „Kauno keliai“. Infrastruktūros gerinimui bei rekonstrukcijai numatyta 5,6 mln. eurų iš ES fondų, Vyriausy...
nuotrauka
2020-07-20 07:34
Žmogus siekia gyventi ir dirbti komfortiškomis sąlygomis. Ką daryti, kad vasarą nekamuotų tvankuma, o žiemą nereikėtų drebėti nuo šalčio? Racionalūs žmonės siekia dar daugiau – kaip padaryti, kad ta pati sistema ir vėsintų, ir šildytų, o įrenginiai nedarkytų interjero? Išeitis – kapiliarinė vėsinimo...
nuotrauka
2020-07-17 14:54
Bendrovė „Ignitis grupė“ pranešė pasiekusi pagrindinio biuro konkursas baigiamąjį etapą. Pagal ekonominio naudingumo kriterijus įvertinus galutinius dalyvių pasiūlymus paaiškėjo, kad derybas dėl nuomos sutarties sudarymo bus siūloma pradėti biurų kompleksą „Business Garden Vilnius“ Lazdynuose plėtoj...
nuotrauka
2020-07-17 11:14
Marijampolės pataisos įstaigoje įrengtos pirmosios modulinės gyvenamosios patalpos – kameros. Moduliniame komplekse bus galima apgyvendinti 64 asmenis, čia taip pat įsikurs socializacijos specialistai, priežiūros postas.
nuotrauka
2020-07-17 09:15
Europos Komisija (EK) baigė vertinti paraiškas pagal Europos Infrastruktūros tinklų priemonę (EITP) ir „Rail Baltica“ projektui Baltijos šalyse ir Lenkijoje skyrė ženklų papildomą finansavimą – virš 606 mln. eurų. Lietuvoje skirtas finansavimas bus panaudotas europinės vėžės geležinkelio „Rail Balti...
nuotrauka
2020-07-15 12:26
2020 m. liepos mėn. 13 d. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba pritarė uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirto fondo „EIKA Development Fund“ steigimo dokumentams. Tai bus jau trečiasis UAB „Eika Asset Management“ (toliau EAM) valdomas investicinis fondas.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...