2019 gruodžio 11 d. trečiadienis, 12:38
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Apšvietimas, už kurį darbuotojai atsidėkos produktyvumu Fotogalerija

2016-01-13 06:30
2015 m. spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje Romoje vyko Profesionalių apšvietimo dizainerių konferencija (PLDC 2015). Joje pristatyti naujausi mokslo ir technologiniai atradimai apšvietimo srityje. UAB „Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius dalijasi tendencijomis iš PLDC 2015, kurios laukia mūsų jau artimiausioje ateityje.
nuotrauka
Skaičiuojama, kad biure dirbantis žmogus vidutiniškai per gyvenimą praleidžia jame apie 70 tūkstančių valandų. Bendrovės nuotr.


Minimos įmonės
Gaudrė, UAB
„Šiuo metu normuojama apšvieta, t. y. šviesos kiekis, krintantis į ploto vienetą (1 lx yra 1cd į 1 kv. m). Tačiau akis mato ne krintančią į paviršių šviesą, o atsispindinčią nuo jo. Todėl teisinga būtų matuoti skaistį, kuris daug labiau atitinka tai, ką mes matome. Apšvieta pasirinkta normoms todėl, kad ją lengviau pamatuoti. Matuoti skaistį dar neseniai buvo pakankamai sudėtinga ir brangu, tačiau dabar jau yra palyginti paprasti įrankiai tai padaryti. Tad manau, kad per kelerius artimiausius metus bus peržiūrėtos ir higienos normos“, – prognozuoja S. Rinkevičius (nuotraukoje apačioje), sakydamas, kad perėjus prie vidinių patalpos paviršių šviesumo skaičiavimo (angl. Mean Room Surface Exitance – MRSE) daug svarbesnis taps ne horizontalių, o vertikalių paviršių apšvietimas, kurį jau dabar rekomenduoja įmonės apšvietimo dizaineriai.

Dar viena naujovė, kuri veikiausiai turės nemažai įtakos ateityje projektuojant biurų apšvietimą – „į žmogų orientuotas apšvietimas“ (angl. „Human centric lighting“ arba HCL). Tokios apšvietimo sistemos keičia spalvinę temperatūrą pagal paros ritmą, prisitaikydamos prie žmogaus biologinio laikrodžio. Vokietijoje jau išleistos apšvietimo projektavimo rekomendacijos naudoti HCL (DIN SPEC 67600), tiesa, kol kas tai rekomendacijos, o ne normos.

„Kol kas tai gan brangu, bet prof. dr. Günther Leising iš Graco Technologijų universiteto prognozuoja, kad 2020 metais HCL produktų rinka Europoje sieks 1,4 mlrd. EUR, tad jų kaina sumažės, ir ilgainiui toks apšvietimas taps prieinamas ne tik prabangius biurus norintiems įsirengti turtingiems užsakovams“, – sako jis ir priduria, kad į rinką ateinančios naujovės „iš esmės pakeis požiūrį į šviesos šaltinių išdėstymą biure“, o UAB „Gaudrė“ specialistai HCL principus atitinkantį apšvietimą gali įrengti jau dabar.

HCL jau yra ir bus taikomas ne tik biuruose, bet ir švietimo įstaigose, ligoninėse, viešbučiuose, SPA centruose, namuose ir net parduotuvėse.

Biure – 70 tūkst. valandų

Skaičiuojama, kad biure dirbantis žmogus vidutiniškai per gyvenimą praleidžia jame apie 70 tūkstančių valandų. Ar visą šį laiką išnaudosime efektyviai, priklauso nuo daugelio dalykų, iš kurių vienas svarbiausių – tinkamas apšvietimas.

Optimalus darbo vietos apšvietimas sukuria kokybišką darbo aplinką, pagerina darbuotojų koncentraciją bei mažina nuovargį. Tačiau to nepasieksime paprasčiausiai sukabinę biure įprastus bendros šviesos šviestuvus. Pirmaujančios Lietuvos rinkoje projektuojant ir gaminant šviestuvus bei projektuojant ir įrengiant apšvietimo sistemas verslui ir namams, bendrovės „Gaudrė“ specialistų teigimu, parenkant tinkamą sprendimą, reikia atsižvelgti į biuro plotą, natūralų apšvietimą ir kitus veiksnius.


VU mokslinės komunikacijos ir informacijos centro apšvietimas. Bendrovės „Gaudrė“ nuotr.

Vengti kontrasto, akinimo ir šešėlių

Geriausia šviesa – natūrali šviesa, todėl natūralus apšvietimas visuomet yra pats tinkamiausias. 

„Jei tik tai įmanoma, rekomenduoju naudoti natūralią šviesą. Ji – pati ekologiškiausia ir dar nemokama. Tačiau gyventi ir dirbti pagal natūralų paros ir metų laikų ritmą, deja, negalime. Be to, ne visur ir ne visada net dieną būna pakankamai natūralios šviesos, todėl reikia ir dirbtinio apšvietimo“, – sako UAB „Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius.

Įrengiant darbo vietos apšvietimą reikia laikytis kelių pagrindinių taisyklių, kurios galioja ir dideliam biurui, ir vaiko darbo vietai jo kambaryje. Projektuojant dirbtinį apšvietimą, jis pataria naudoti įvairius skirtingai šviesą skleidžiančius ir skaidančius apšvietimo įrenginius bei šviestuvus, kurie padėtų išvengti didelių šviesos kontrastų (skaisčio skirtumų), akinimo, aštrių šešėlių bei kitų akis varginančių bei ilgainiui regėjimą silpninančių reiškinių.

„Biure geriausiai derinti tiesioginį ir netiesioginį apšvietimą. Kai yra tik tiesioginė žemyn šviečianti šviesa, lieka tamsios lubos. Biure šviesa atsklinda ne tiesiai iš šviestuvo, o nuo lubų, todėl jos turėtų būti apšviestos. Beje, tamsias lubas mūsų organizmas priims kaip signalą, kad yra tamsus paros metas, ir mūsų darbingumas gali sumažėti“, – aiškina pašnekovas.

Todėl dirbtiniam apšvietimui biure S. Rinkevičius rekomenduoja naudoti ne taškinius šviesos šaltinius, o išsklaidytą – netiesioginę šviesą, kuri beveik nesukuria šešėlių. Tiesa, naudoti vien netiesioginę šviesą energiškai neefektyvu, todėl dažnai derinami tiesioginės ir netiesioginės šviesos šviestuvai. Optimalus santykis – apie 50-70 proc. netiesioginės ir 50-30 proc. tiesioginės šviesos, teigia UAB „Gaudrė“ atstovas. Pasak jo, geriausia naudoti pakabinamus šviestuvus. Palyginti su toršerais, jie pigesni, leidžia laisviau formuoti interjerą nei sieniniai šviestuvai, o jų pasirinkimas yra didžiausias.

Idealus variantas biurui apšviesti – pakabinami arba pastatomi šviestuvai

„Idealus variantas biurui apšviesti yra pakabinami arba pastatomi šviestuvai, kurie šviečia ir į viršų, ir į apačią. Tais atvejais, kai dėl biuro interjero specifikos kyla problemų įrengiant pakabinamus šviestuvus (pavyzdžiui, grotelines lubas apskritai sudėtinga apšviesti), tiks pastatomi šviestuvai-toršerai, kuriuos pastatyti galima praktiškai bet kur“, – pataria jis ir priduria, kad vengiant didelių šviesos kontrastų, kurie vargina akis, biure reikėtų vengti tamsių spalvų baldų ir kitų paviršių, ypač sienų, lubų.

Pabrėžęs, kad šviestuvų gamintojai, apšvietimo sistemų ir interjerų projektuotojai bei dizaineriai gali pasiūlyti platų spektrą ergonomiškų, komfortiškų bei patogių sprendimų, o ne specialistui sudėtinga parinkti tinkamiausią vietą šviestuvui, pašnekovas atkreipia dėmesį, kad šviesa neturėtų akinti ne tik toje darbo vietoje dirbančio žmogaus, bet ir kitų, esančių patalpoje. Kita vertus, jei atstumas nuo šviestuvo iki lubų yra nedidelis, netiesioginės šviesos šviestuvas gali apšviesti lubas taip ryškiai, kad pradės akinti pačios lubos. Šviesos, sklindančios žemyn, sukeltą akinimą mažina seniai žinomos parabolinės aliuminio grotelės, įvairūs lęšiai bei palyginti neseniai sukurti mikroprizmatiniai sklaidytuvai, „mikrodownlight“ tipo optika.

Renkantis konkretų šviestuvą darbo vietai S. Rinkevičius pataria rinktis tarp dienos šviesos T5 lempų ir LED. Pastarieji yra brangesni už dienos šviesos lempas, tačiau ekonomiškesni. Pašnekovas pastebi, kad pastaruoju metu akivaizdi tendencija bendroje erdvėje naudoti LED šviestuvus. Jie neskleidžia ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių ir gali būti visai kitokio dizaino. Gamintojai, atsižvelgdami į didžiųjų pasaulio muziejų ir galerijų pageidavimus, jau gamina artimesnę natūraliai šviesą skleidžiančius – ne tik šaltos šviesos LED šviestuvus.

Didesniame biure S. Rinkevičius pataria įrengti automatines šviesos valdymo sistemas. Tuomet šviestuvas pats pritems arba išsijungs, kai pakanka natūralios šviesos. O jei darbuotojai savo darbo vietoje būna ne visą laiką, pravartu įrengti buvimo jutiklius ir, kai darbo vieta tuščia, šviesa pati pritems ar visai išsijungs.


Liepų biurų Klaipėdoje apšvietimas. Bendrovės „Gaudrė“ nuotr.

Erdvė turi tarnauti žmogui

Pasak S. Rinkevičiaus, kurio bendrovė įrengė apšvietimo sistemas Vilniaus universiteto mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC), advokatų kontoroje „Raidla Lejins & Norcous“, Europos Komisijos atstovybėje Lietuvoje, verslo centre „Liepų biurai“ Klaipėdoje, ne viename prekybos centre ir kituose objektuose, labai daug priklauso ir nuo erdvių, kurias reikia apšviesti, paskirties.

„Pavyzdžiui, MKIC erdvės buvo planuotos taip, kad tarnautų žmonėms, o ne knygoms. Siekiant apsaugoti knygas, pastato langai saulėtoje pusėje yra nedideli, o kitos dvi sienos, atsuktos į mišką, yra stiklinės. Įgyvendindami architekto Rolando Paleko sumanymą ir atsižvelgdami į jo pageidavimus, UAB „Gaudrė“ specialistai modifikavo šviestuvų sistemą VINDO bei sukūrė šviestuvą knygų lentynoms. Taip buvo sukurtos skirtingai apšviestos zonos pagal individualius poreikius – pradedant prieblanda ir baigiant darbo vietomis, apšviestomis natūralia dienos šviesa“, – pasakoja S. Rinkevičius.

Pašnekovas pabrėžia, kad biuras – tai ne tik bendra darbo erdvė ir stalas, bet ir susitikimų kambariai, posėdžių salės, koridoriai, poilsio zonos, todėl ir joms keliami reikalavimai skiriasi.

Kokį apšvietimą rinktis posėdžių salėje, priklauso nuo to, kokiems tikslams ji naudojama. Joje gali būti įrengtas bendras apšvietimas, tačiau jei ketinama naudoti projektorių, gerai kaip alternatyvą turėti kryptinį apšvietimą, o sieną, ant kurios bus projektuojamas vaizdas, palikti neapšviestą. Tuomet naudojant projektorių šviesos nereikės išjungti ir bus galima dirbti su dokumentais.

„Posėdžių salėje pravers ir protingos šviesos valdymo sistemos bei keli skirtingi apšvietimo scenarijai, nes tą pačią erdvę lengvai galėsite pritaikyti ir mini konferencijai, ir nedidelei šventei. Bet jei tai konferencijų salė, svarbu nepamiršti apšviesti pranešėjo vietą – jis turi būti gerai matomas, nes svarbi yra ir neverbalinė informacija“, – priduria pašnekovas.

Visai kas kita koridorius. Jeigu jis visai atskirtas nuo darbo erdvės, galima naudoti judesio daviklius ir kai jame tuščia, šviesą galima ir pritemdyti, ir visai išjungti. Jei judėjimo zona yra bendroje darbo erdvėje, jos pritemdyti nereikėtų. Jei koridoriai labai siauri, geriau tiks vertikalių paviršių, jei žemi – lubų apšvietimas. Sanitariniuose mazguose S. Rinkevičius taip pat rekomenduoja naudoti judesio daviklius, o veidrodžius papildomai apšviesti šviestuvais, montuojamais virš veidrodžio ar iš jo šonų. O štai poilsio zonoje, pasak „Gaudrės“ specialisto, bendros šviesos gali būti mažiau: čia tiks ir lokalinė, ir kryptinė šviesa, ir toršerai.

 

Reklama

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Objektai. Technologijos. Verslo naujienos

nuotrauka
2019-12-11 10:15
Kad ir kokios paskirties pastatas bebūtų kuriamas – verslo centras ar individualus būstas – architektams, dizaineriams, projektuotojams ir statybininkams tenka įgyvendinti daugybę užsakovo suformuotų užduočių: suprojektuoti būsimą statinį, jį vizualizuoti, suplanuoti biudžetą ir galiausiai – parodyt...
nuotrauka
2019-12-05 13:53
Didžiausiame šalyje – Vilniaus oro uoste – pradeda veikti moderni daugiafunkcė automobilių stovėjimo aikštelė. Joje įrengta beveik 1 000 naujų stovėjimo vietų, baigiamas įkurtas automobilių nuomos centras, veikia elektromobilių įkrovos aikštelės.
nuotrauka
2019-12-04 15:08
Šiandien, gruodžio 4 d., Vilniaus miesto taryboje po pateikimo pritarta koncesijos sutarčiai dėl daugiafunkcio sporto komplekso statybų ant Šeškinės kalvos, kuriame numatytas ir nacionalinis stadionas.
nuotrauka
2019-12-04 07:15
Sostinės Naujosios Vilnios mikrorajone pradedamas rekonstrukcijos projektas. Čia atnaujinamos automobilių techninės patikros paslaugas teikiančios įmonės „Tuvlita“ patalpos. Linksmojoje gatvėje esančios techninės apžiūros stoties rekonstrukcijos darbus vykdo statybų ir darnios miestų plėtros bendrov...
nuotrauka
2019-11-28 10:21
Investicijų valdymo bendrovės „Lighthouse asset management“ valdomas fondas „Lighthouse alternative fund“ įsigijo statybų bendrovę UAB „Viremida“ ir pakeitė jos vardą į „Lighthouse contracting“.
nuotrauka
2019-11-27 11:42
Danielius Makulavičius, bendrovės „Milsa“ įkūrėjas, sako, kad 1995–2003 m. įsigyti „Granito“, „Granitinės skaldos“ ir „Klovainių skaldos“ kontrolinius akcijų paketus buvo logiškas sprendimas. Įmones siejo ir panaši veikla – granito ir dolomito skaldos gamyba, ir tie patys klientai. Danieliaus Makula...
nuotrauka
2019-11-27 09:54
Nemenkstanti gyvenamojo būsto paklausa didžiuosiuose šalies miestuose ir toliau lemia augančius naujų butų pardavimus bei tolimesnę NT projektų plėtrą. Statybų ir darnios miestų plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ būstų pardavimai per pirmuosius tris šių metų ketvirčius šoktelėjo 76 proc., lyginant su t...
nuotrauka
2019-11-25 07:36
Dr. Robertas Šertvytis, KŪB „AIVA SISTEMA“ generalinis direktorius, straipsnyje nagrinėja Lietuvos ir užsienio patirtį darbų valdymo automatizavimo srityje. Aprašomi galimi darbų valdymo ir apskaitos automatizavimo sprendimai ir kokią naudą iš to gali gauti statybų bendrovė
nuotrauka
2019-11-22 14:30
Susisiekimo ministerija inicijavo tarpinstitucinį pasitarimą dėl Lietuvos paštui priklausančių centrinių pašto pastatų Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje tolesnio panaudojimo ir pritaikymo visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2019-11-22 07:41
Pasaulyje ekonomika jau daug metų veikia „negalvok – išgauk, gamink, vartok ir išmesk“ principu. Išgaunami gamtos ištekliai naudojami gamybos procese, o gaminiai po tam tikro eksploatavimo laiko tampa atliekomis, kurios kaupiasi sąvartynuose arba mūsų gyvenamoje aplinkoje. Žiedinė ekonomika gali tap...
nuotrauka
2019-11-21 16:04
Investicijų valdymo bendrovės UAB „Eika Asset Management“ (EAM) valdomas fondas „Eika Real Estate Fund“ (EREF) už 5,8 mln. EUR įsigijo verslo centrą „Highway“, esantį Savanorių pr. 178A, Vilniuje. Fondas įsigijo 100 proc. UAB „Akvilas“, kuriai priklauso verslo centras „Highway“, akcijų iš AB „Invald...
nuotrauka
2019-11-21 11:37
Kiekvienais metais vis labiau tobulėjant dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi galimybėmis tam turi ruoštis ir statybos sektoriaus įmonės – nuo didžiausių ir daugiausia darbuotojų turinčių iki vos kelių žmonių startuolių. Tuo įsitikinę Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros f...
nuotrauka
2019-11-20 09:01
Vilniuje, Pašilaičių rajone, duris atvers naujas lopšelio-darželio „Gabijėlė“ modulinis priestatas, kurį nuo gruodžio 2 d. pradės lankyti 105 mažieji vilniečiai. Modulius tiekė ir montavo UAB „HSC Baltic“ ir UAB „Ryterna Modul“.
nuotrauka
2019-11-11 16:24
Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu, SĮ „Vilniaus planas“ suprojektavo naują požeminį tunelį Zuikių gatvėje po geležinkeliu.
nuotrauka
2019-11-11 13:12
Vilnius imasi aktyvių veiksmų dėl autobusų stoties atnaujinimo – lapkričio 11 d. savivaldybėje pasirašyti keturšaliai sostinės, AB „Lietuvos geležinkeliai”, UAB „Vilniaus autobusų stotis“ ir UAB „Baltisches Haus“ ketinimai rajoną drauge paversti prestižiniu mobilumo centru. Tokiu būdu dvi pastarosio...
nuotrauka
2019-11-07 11:37
Vilkaviškyje kyla nauja autobusų stotis. Šį mėnesį jau pradėti darbai pastato viduje, o į naujosios stoties atidarymą tikimasi keleivius pakviesti 2020 metų kovo 1 dieną.
nuotrauka
2019-11-07 11:35
Šį gruodį Latvijoje baigiamos išparduotuvių miestelio „Via Jurmala Outlet Village“ (VJOV) statybos. Pirmasis projekto etapas, kurio parduotuvių plotas sieks 13,500 kv. m., duris atvers jau 2020 metų pavasarį. Čia lankytojų lauks 70 drabužių, avalynės, aksesuarų ir laisvalaikio parduotuvių, kavinės b...
nuotrauka
2019-11-07 10:01
UAB „Merko statyba“ apyvarta per tris 2019 m. ketvirčius pasiekė 45 mln. eurų, buvo parduota 210 iš 500 šiuo metu statomų butų.
nuotrauka
2019-10-29 16:33
Netrukus vietoj uždarosios akcinės bendrovės EIKA veiks dvi įmonės: EIKA ir veiklą pradės naujai įsteigta įmonė UAB AVI INVEST LT, praneša EIKA.
nuotrauka
2019-10-28 07:56
Šiuolaikiški pastatai turi būti saugūs ir efektyvūs energijos vartojimo požiūriu. Dažnai jie turi tenkinti ir kitas papildomas sąlygas, pavyzdžiui, bent jau akustinio komforto. Norint tai pasiekti, geriausia naudoti aukštos kokybės ir ilgaamžius termoizoliacinius gaminius iš akmens vatos. Tai, kas g...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslo naujienos