2019 rugsėjo 21 d. šeštadienis, 3:47
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Ar verta patikėti savo statybas valdytojui?

Simona OLIŠKEVIČIŪTĖ – CICĖNIENĖ, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujanti teisininkė, advokatė, ir Simas PAUKŠTYS, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ teisininko asistentas      2014-07-23 10:05
Kiekvienas statytojas, prieš pradėdamas naujo statinio statybą, susimąsto, kokiu būdu būtų galima sumažinti riziką norint pasiekti optimalų rezultatą – užbaigti statinį, kuris atitiktų jam keliamus reikalavimus.
nuotrauka
Simona Oliškevičiūtė - Cicėnienė, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ vadovaujanti teisininkė, advokatė, ir Simas Paukštys, advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ teisininko asistentas. „Raidla Lejins & Norcous“ nuotr.


Net ir paprasčiausių statinių (pvz., vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų) statyba – nuo projekto parengimo, statybą leidžiančio dokumento gavimo ir visiško statybos užbaigimo ir statybvietės sutvarkymo, – yra pakankamai sudėtingas procesas, susidedantis iš skirtingų etapų. Dažnas statytojas įprastai neturi pakankamai pajėgumų ir kompetencijos vienas suvaldyti visus šiuos procesus. Dėl šios priežasties pirmas ir pagrindinis klausimas, kurį turėtų sau užduoti kiekvienas statytojas – kokį statybos organizavimo būdą reikėtų pasirinkti?

Kokį statybos organizavimo būdą pasirinkti?

Praktikoje, kai statybos procese dalyvauja ne vienas rangovas, įprastai susiduriama su šiais pagrindiniais statybos organizavimo būdais: generalinė ranga ir statybos valdymas. Analogiški darbų organizavimo būdai taikomi ir projektavimo stadijoje.

Generalinė ranga – populiariausias statybos organizavimo būdas, kai už visų atitinkamo projekto darbų atlikimą nuo pradžios iki pabaigos yra atsakingas vienas subjektas – generalinis rangovas. Pastarasis atskiriems specializuotiems darbams atlikti samdo subrangovus.

Pasirinkus statybos valdymo būdą, statybą ir kitus su ja susijusius darbus organizuoja statinio statybos valdytojas, pavedimo sutarties tarp statytojo ir statinio statybos valdytojo pagrindu.

Kadangi generalinės rangos modelis yra žymiai labiau paplitusi statybos projektų įgyvendinimo forma, šio straipsnio tikslas – plačiau aptarti rečiau taikomo statybų valdymo ypatumus.

Statybų valdymo ypatumai

Statybų valdymas, kaip vienas iš darbų organizavimo būdų, yra patrauklus tuo, kad statytojas turi galimybę pasinaudoti savo srities profesionalo – statybų valdytojo sukaupta profesine patirtimi ir žiniomis, užtikrinant sklandų statybos proceso vykdymą. Pasirinkus šį būdą, statybą ir su ja susijusių kitų statybos techninės veiklos pagrindinių sričių darbus organizuoja ne pats statytojas, o statybų valdytojas.

Kaip nurodyta ir pačiame Statybos įstatyme, statybos valdytojas su statytoju sudaro pavedimo sutartį, kurioje yra išdėstomos įgaliotinio (statybos valdytojo) įgaliojimų ribos.

Praktikoje statybų valdytojui dažniausiai pavedama organizuoti arba vykdyti statybos techninę priežiūrą, organizuoti rangovų parinkimo konkursus bei dalyvauti rengiant ir pasirašant rangos sutartis, tikrinti ir derinti projektinius sprendinius su statytoju, rengti ir tvarkyti kitą statybos dokumentaciją, koordinuoti ir optimizuoti rangovų darbą, informuoti ir konsultuoti statytoją visais statybos klausimais bei priimti rangovų perduodamus tarpinius ir galutinių darbų rezultatus. Tačiau konkrečios statybų valdytojui pavedamos funkcijos priklauso nuo paties statytojo dalyvavimo statybų koordinavime apimties, statybų valdytojui ketinamų suteikti įgaliojimų apimties ir rizikos bei atsakomybės tarp jų paskirstymo.

Statybos valdytojas veikia ne savo, o statytojo vardu

Pavedimo santykiai, susiklostantys tarp statytojo ir statybos valdytojo, yra svarbūs tuo, kad statybos valdytojas veikia ne savo, o statytojo vardu. Dėl šios priežasties, aukščiau nurodytų funkcijų, jei jas statybos valdytojas atlieka nepažeisdamas pavedimo sutarties suteikiamų įgaliojimų, vykdymas sukuria statytojo, o ne valdytojo teises ir pareigas prieš trečiuosius asmenis. Tiesa, teismų praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai statybos valdymu buvo pripažintos ir tokios sutartys, kurias statybų valdytojas su rangovais sudarė veikdamas savo, o ne statytojo, vardu, tačiau ir šiais atvejais teismai pripažino solidarią užsakovo ir statybų valdytojo atsakomybę prieš tokius rangovus.

Dėl šios statybų valdymo specifikos, statytojas, sudarydamas sutartį dėl statybų valdymo, privalo tinkamai įvertinti, kokią įgaliojimų dalį perduos valdytojui. Statytojas, kuris siekia tik investuoti į vystomą projektą, gali pasirinkti perduoti visus savo įgaliojimus valdytojui, tačiau praktikoje pasitaiko atvejų, kai statybų valdytojui suteikiama teisė tik peržiūrėti ir pasirašyti faktiškai atliktų statybos darbų aktus arba tik prižiūrėti darbų vykdymą ir konsultuoti statytoją.

Tais atvejais, kai statybų valdytojui yra perduodami platūs įgaliojimai (pvz., numatoma, kad valdytojas galės sudaryti sutartis su rangovais, priimti perduodamus darbus ir kt.), statytojas, visų pirma, turėtų būti tvirtai įsitikinęs statybos valdytojo profesionalumu bei, antra, numatęs atitinkamas rizikos mažinimo priemones pavedimo sutartyje, t.y., plačią valdytojo atsakomybę už statytojo interesų neatitinkantį veikimą.

Patartina skirti dėmesį valdytojo atsakomybę reglamentuojančioms nuostatoms

Atsižvelgiant į tai, kad valdytojo veiksmai teisiškai susaisto statytoją ir trečiuosius asmenis (jei tokia teisė suteikta pavedimo sutartimi) ir gali susiklostyti situacijų, kai statybos valdytojo veiksmai gali sukelti neigiamų pasekmių statytojui (pvz., jei statybos valdytojas sudarė ribotos rangovo atsakomybės rangos sutartį, statytojas, atsiradus darbų defektams, iš rangovo negalės reikalauti visiško nuostolių atlyginimo), patartina sudarant sutartį su valdytoju, skirti ypatingą dėmesį pastarojo atsakomybę reglamentuojančioms nuostatoms.

Tačiau, nepaisant to, kad atsakomybė už statybos valdytojo veiksmus prieš trečiuosius asmenis tenka pačiam statytojui, tai neatima iš statytojo teisės, atlyginus žalą tretiesiems asmenims, patirtus nuostolius išsireikalauti iš statybos valdytojo regreso tvarka. Priešingai – pavedimo santykiai pasižymi itin aukštais standartais, kuriais privalo vadovautis valdytojas. Jis privalo vengti bet kokios situacijos, kuri galėtų pasireikšti kaip interesų konfliktas, teikti statytojui informaciją apie statybos eigą, veikti išimtinai jo interesais ir rūpestingai vykdyti kitas sutartyje numatytas pareigas.

Apibendrinant galima daryti išvadą, kad statybų valdymas, kaip ir bet kuris kitas statybų organizavimo būdas, turi tiek teigiamų, tiek neigiamų aspektų. Netinkamai valdytojui įvardinti statytojo lūkesčiai, per siaurai ar per plačiai nustatytos įgaliojimų ribos, netinkamas sutartinės atsakomybės įtvirtinimas ir, pagaliau, valdytojo nesąžiningumas, kelia riziką, kad statytojas patirs nuostolių ar nepasieks norimo rezultato.

Kita vertus, gerai sustyguotas, profesionalus, sąžiningai statytojo interesus užtikrinantis statybų valdymas gali būti puiki, pigesnė už generalinę rangą, darbų organizavimo alternatyva. 
Žymės  ProjektaiRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-09-19 15:01
Energetika – ypatingą reikšmę valstybei turinti ūkio sfera, todėl specialistų poreikis čia itin didelis. Šiandien, kai visame pasaulyje vystomos įvairios atsinaujinančių energijos šaltinių technologijos, o rinkoms siūlomi nauji sprendimai, ypač reikia specialistų, turinčių naujausių žinių ir gebėjim...
nuotrauka
2019-09-19 10:58
Skandinavų nekilnojamojo turto (NT) plėtros AB „Bonava“, įsteigusi savo bendrovę Lietuvoje, skelbia pradedanti pirmųjų žemės sklypų Vilniuje paiešką. Kaip greitai tikimasi sudaryti pirmuosius sandorius – kol kas neatskleidžiama. Esą tai priklausys nuo to, ar šiuo metu rinkoje siūlomi žemės sklypai a...
nuotrauka
2019-09-19 10:38
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) darbdaviams, nesilaikantiems Darbo kodekso nuostatos, reikalaujančios darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo užmokestį, pastarosiomis dienomis jau išsiuntė per 150 elektroninių laiškų, primindama naują prievolę – skelbimuose įrašyti atlyginimo dydį.
nuotrauka
2019-09-18 13:15
Po ilgo kūrimo proceso skulptorius Andrius Labašauskas kitą savaitę Lukiškių aikštėje pastatys Laisvės kalvos realaus dydžio bandinius. Du segmentai leis pamatyti mažą dalį visos būsimos Laisvės kalvos, skirtos įamžinti ir pagerbti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą. Dvi savaites a...
nuotrauka
2019-09-18 13:14
2019 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2019 m. pirmuoju ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 1,5 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas.
nuotrauka
2019-09-18 12:56
„Agrochema“ plečia skystų trąšų talpyklų tinklą. Iki lapkričio pabaigos bendrovė Kėdainiuose planuoja įrengti 4 naujas KAS-32 trąšų saugyklas su iškrovimo ir pakrovimo stotimi. Talpyklos, kurių bendra talpa sieks 12 tūkst. tonų, bus įrengtos „Agrochema“ Kėdainių elevatoriaus teritorijoje Pramonės ga...
nuotrauka
2019-09-18 12:49
Lietuva per du dešimtmečius pagal darbo našumo didėjimą buvo viena sparčiausiai augusių Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, rašoma Vyriausybės pranešime. Atsižvelgiant į perkamosios galios paritetą, 2017 metais darbo našumas Lietuvoje siekė 75 proc. ES vidurkio. Tai rodo pirmasis Lietuvos darbo n...
nuotrauka
2019-09-18 09:03
Kauno kogeneracinei jėgainei skirto įrenginio – kamino, dar vadinamu skruberiu, transportavimą Alytaus bendrovei „Traidenis“ teko atidėti kelioms paroms. Pradėjus krovimo procesą ir įvertinus prastas oro sąlygas, išaiškėjo, jog tam, kad specialus įrenginys būtų pakrautas saugiai ir būtų išlaikytos v...
nuotrauka
2019-09-16 10:07
Kauno apylinkės teisme prokuroro pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu buvo perduota baudžiamoji byla, kurioje A. J., kaip įmonės vadovas, kaltintas pažeidęs darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, dėl ko statybvietėje, darbo metu, žuvo A. U, nuteistas baudos bausme.
nuotrauka
2019-09-13 12:35
Gerinant eismo sąlygas magistralėje „Via Baltica“, baigtas rekonstruoti apie 22 km ilgio Panevėžio aplinkkelis. Jis praplatintas nuo 2 iki 3 eismo juostų, dėl reversinio eismo organizavimo sudarytos greitkeliui artimos eismo sąlygos.
nuotrauka
2019-09-13 11:22
Šiemet Klaipėdoje vykusioje jau tradicinėje Statybininkų olimpiadoje Lietuvos statybininkų asociacijos Prezidento taurei laimėti rungėsi 15-ka komandų ir 75 dalyviai.
nuotrauka
2019-09-13 11:09
Rytoj šalies statybos sektoriaus bendruomenė pažymės savo profesinę šventę. Statybininkų diena Lietuvoje švenčiama kasmet antrąjį rugsėjo šeštadienį nuo 2000-ųjų.
nuotrauka
2019-09-11 09:50
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informavo, viena tikrinama įmonė laiku nepateikė informacijos apie beveik 2 mln. eurų vertės NT pardavimo sandorius ir viešai deklaravo dirbanti nuostolingai. Po VMI atliktos duomenų analizės įmonė dėl pavėluotai deklaruotų NT pardavimo sandorių papildomai deklar...
nuotrauka
2019-09-10 15:32
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje statybos darbais užsiimančios mažosios bendrijos vadovas Š. Š. už papirkimą nuteistas 10 000 eurų bauda. Baudžiamojon atsakomybėn dėl papirkimo buvo patraukta ir pati bendrija, tačiau teismas nusprendė bendriją atleisti nuo bau...
nuotrauka
2019-09-10 10:46
Plungės rajono savivaldybės administracija vykdė viešąjį pirkimą „Universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso, Mendeno g. 1C, Plungėje, statybos darbai“.
nuotrauka
2019-09-09 13:35
Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūr...
nuotrauka
2019-09-09 10:04
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius susitiko su asociacijos „Lietuvos keliai“ atstovais ir aptarė aktualius kelių infrastruktūros plėtros klausimus.
nuotrauka
2019-09-09 09:20,      papildyta 2019-09-09 10:20, pildoma nuotraukomis
Rugsėjo 7 d. Klaipėdoje įvyko jau 20-oji Lietuvos statybininkų asociacijos organizuojama Statybininkų dienos šventė, pritraukusi beveik 400 dalyvių iš visos Lietuvos.
nuotrauka
2019-09-06 09:05
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad jau daugiau nei mėnesį galioja reikalavimas darbo skelbimuose nurodyti siūlomo darbo užmokesčio dydį. Darbdavys gali pasirinkti, ar skelbti tik siūlomo bazinio darbo užmokesčio dydį, ar nurodyti tik dydžio intervalą, ar į darbo skelbimą įtraukti ir dydį...
nuotrauka
2019-09-05 10:53
Lietuvos įmonėms vėl atsiveria galimybė pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) fondų investicijomis eksportuojamiems gaminiams ir paslaugoms sertifikuoti. Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia trečiąjį kvietimą teikti paraiškas finansavimui gauti pagal ES investicijų priemonę „Expo sertifikatas LT“...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...