2019 rugsėjo 21 d. šeštadienis, 19:01
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Architektas A. Kaušpėdas apie A klasės namų statybą: ar vystytojai pasirengę daugiau mokėti architektams, o pirkėjai – vystytojams?  1

Birutė ŽEMAITYTĖ      2015-11-16 06:00
Mes jau išmokome rinktis energiją taupančius šaldytuvus, televizorius, net elektros lemputes. Dabar ateina laikas iš naujo mokytis rinktis būstą, kuriame gyventi bus šilta, o sąskaitos už šildymą kuo mažiau tuštins piniginę. Bet ar mes pasirengę už butą aukštesnės energinės klasės name mokėti daugiau?
nuotrauka
A. Kaušpėdas: greta stovintys namai atrodo vienodi, tačiau dėl skirtingų sprendimų jų viduje rezultatai energiniu požiūriu labai skiriasi. „MG valda“ archyvo nuotr.


Minimos įmonės
MG Valda, UAB
JP Architektūra, UAB
Tai tik vienas iš klausimų, kuriuos kelia architektas Algirdas Kaušpėdas artėjant 2016-siems, kai visi naujai statomi daugiabučiai turės būti ne žemesnės kaip A energinio naudingumo klasės.

Ar pasirengę mokėti daugiau?

Kalbėdamas apie Lietuvos pasirengimą nuo kitų metų visus naujus pastatus statyti ne žemesnės kaip A energinio naudingumo klasės, garsus architektas teigė, kad nors mūsų šalyje jau yra pastatyta tokius reikalavimus atitinkančių pastatų, kol kas tai tik pavienių architektų, projektuotojų ir statytojų iniciatyva, o klausimų yra daugiau, negu atsakymų į juos.

„Klausimai NT vystytojams: ar būsto vartotojai yra pasirengę mokėti būsto vystytojams daugiau už A klasę? Negirdžiu vieningo „taip“. Antras klausimas dar keblesnis – ar būsto vystytojai yra pasirengę architektams mokėti daugiau už A klasę?“, – sau būdingu stiliumi kreipėsi architektas A. Kaušpėdas į Vilniuje vykusios konferencijos „A klasė – neišvengiamas reikalavimas. Geroji praktika Lietuvoje“ dalyvius.

Salėje susirinkusiųjų reakcijos laukti neteko – daugiabalsis choras pratrūko iškart nuskambėjus klausimams. Tačiau ir į antrąjį architekto klausimą atsakančios replikos – nuo vienišo „be abejo“ iki kategoriško „ne“ – rodė, kad apie vieningą nuomonę net svajoti neverta.

„Kiek šiandien vystytojai moka projektuotojams? Už viską – eskizus, projektinius pasiūlymus, techninius projektus, darbo projektus, projekto vykdymo priežiūrą? – dar vieną klausimą pateikė ir pats į jį atsakė A. Kaušpėdas: – 2,5-3 proc. projekto vertės.“

Susirinkusiems pateikęs dar vieną klausimą – kiek turėtų būti mokama už energiškai efektyvaus pastato projektavimą – architektas teigė, kad atlygis turėtų būti bent jau dvigubai didesnis, nors ir tokiu atveju tai būtų nepalyginamai mažiau negu, tarkime, mokama Vokietijoje.

„Žinote, architektai, projektuotojai vos gali išgyventi. Jie dirba dempinginėmis kainomis ir yra priversti imtis vis naujų projektų, neskirdami pakankamai dėmesio projektų kokybei. (…) Bet kas lemia, kad namas būtų energiškai naudingas? Būtent projektų kokybė lemia gerą, efektyvų rezultatą“, – pabrėžė architektas.

(Nuotraukoje: architektas A. Kaušpėdas konferencijoje „A klasė – neišvengiamas reikalavimas. Geroji praktika Lietuvoje“ . NPNA archyvo nuotr.)

A. Kaušpėdo teigimu, jeigu Lietuva priima iššūkį statyti energiškai efektyvius pastatus, visų pirma turi pasirūpinti, už kokius pinigus tai bus daroma, nes kitaip „dirbti reikės daugiau ir už tą patį honorarą“.  

A klasė be BIM neįsivaizduojama, o Antakalnio terasų nė nebūtų

Vis dėlto architektas sutinka, kad didelės sąskaitos už pastatų šildymą – viena iš skaudžiausių Lietuvos problemų, kurią spręsti padės ir aukštesnės energinės klasės pastatai. 

„Lietuvoje mes turime dvi dideles problemas. Pirmoji – išgeriame per daug alkoholio. Antroji – mes suvartojame labai daug energijos būstui šildyti. Vienam kvadratiniam metrui būsto sunaudojame maždaug 150 kilovatvalandžių. O A energinės klasės būstas sunaudoja 15 kilovatvalandžių,10 kartų mažiau. Jau du kartus sunku įsivaizduoti, o čia 10 kartų“, – sakė A. Kaušpėdas.

Tačiau norint tai pasiekti, reikia įgyti naujų žinių ir gebėjimų, o darbo tenka įdėti daugiau: ten, kur anksčiau buvo paprastos schemos, A klasėje jau yra sudėtingas mazgas. Todėl, aiškino jis, kartu su naujais energinio naudingumo kriterijais atėjo ir nauji reikalavimai architektams bei projektuotojams. Vienas iš jų – įvaldyti skaitmeninės statybos technologiją: „Mes visi turime įsigilinti ir išmanyti labai daug sričių. Architektai jau negali išmanyti vien apie pastato išorę arba fasadus ir panašiai, nes tai – praeitis. Teks visiems pakeisti požiūrį ir ieškoti sinergijos architetūroje, sinergijos tarp inžinerijos ir architektūros.“

A. Kaušpėdas konferencijoje pasakojo, kad jo atstovaujamas „Jungtinių pajėgų architektūra“ kolektyvas jau bene 10 metų dirba BIM aplinkoje ir jis sakė neįsivaizduojantis, kaip būtų galima įgyvendinti uždavinius, apie kuriuos dabar kalbama, be naujo skaitmenizavimo lygio. Būtent BIM aplinkoje buvo kuriamas daugiabučių kompleksas Antakalnyje. Pasak jo, tai ne tik leidžia dirbti sparčiau ir greičiau pastebėti klaidas: „Aš žinau viena – niekada nebūtume suprojektavę viso Antakalnio terasų komplekso be BIM.“

(Nuotraukoje: „Pušų terasos". MG valda archyvo nuotr.)

Pasakodamas, kad „Pušų terasose“ jo vadovaujama komanda suprojektavo, o projektą užsakę NT vystytojai pastatė savo pirmąjį A energinės naudingumo klasės pastatą, architektas sakė, kad du greta stovintys namai iš išorės atrodo visai vienodi, tačiau dėl skirtingų sprendimų jų viduje (o tai – papildomos darbo sąnaudos, papildomos medžiagos ir atitinkamai išaugusi kaina), rezultatai energiniu požiūriu labai skiriasi.

Pasak A. Kaušpėdo, energinį naudingumą lemia keli pagrindiniai dalykai: naudojamos efektyvesnės izoliacijos medžiagos, šiltesni langai, pastato sandarumui padidinti naudojamos papildomos priemonės, butams vėdinti įrengti rekuperatoriai, kruopščiai įvertinama vadinamųjų „šalčio tiltelių“ susidarymo galimybė. Dar vienas dalykas, į kurį buvo atsižvelgta projektuojant A klasės pastatą šiame komplekse – pastato orientacija pasaulio šalių atžvilgiu. 

Ne konkuruoti, o bendradarbiauti 

Ragindamas įsisavinti naująsias technologijas ir įgyti įrankius, padėsiančius sėkmingai vykdyti naujuosius reikalavimus, A. Kaušpėdas pabrėžė, kad inicijuoti mokymą ir gerosios praktikos pritaikymą turėtų Aplinkos ministerija. Jo teigimu, visiems teks išmokti dirbti BIM aplinkoje – ne tik projektuotojams, bet ir vystytojams, tarnautojams, statybininkams ir gamybininkams, kad nesikartotų situacijos, kai pateikus šiuolaikišką parengtą projektą paprašoma atnešti „AutoCad brėžinius“.

(Nuotraukose: gyvenamieji namai „Pušų terasose". Įprastas (kairėje viršuje) ir A energinio naudingumo klasės pastatas (dešinėje apačioje) iš išorės atrodo vienodai. MG valda archyvo nuotr.)

Kviesdamas konferencijos dalyvius mokytis bendradarbiauti ir užuot konkuravus vienyti jėgas, jis sakė manantis, kad pagrindinis dalykas, kurio trūksta norint įgyvendinti A klasės keliamus reikalavimus – dialogo tarp visų suinteresuotų institucijų ir asocijuotų struktūrų nebuvimas, nes kol kas „daugelis pasyviai laukia, o besirengiantieji dirbti pagal A klasei keliamus reikalavimus tai daro kaip kas išmano“.

Pasak A. Kaušpėdo, šiame dialoge turėtų dalyvauti architektus vienijančių organizacijų, Lietuvos statybininkų asociacijos, Aplinkos ministerijos ir kitų suinteresuotų organizacijų atstovai, o to dialogo rezultatas būtų „sukurta strategija, teisingi veiksmai“.

Statybunaujienos.lt primena, kad yra 9 energinio naudingumo klasės – nuo aukščiausios A++ iki žemiausios G.

Šiuo metu statomi nauji daugiabučiai turi atitikti B energinės klasės reikalavimus, o modernizuojami senieji pasiekti ne žemesnę kaip C energinio naudingumo klasę. Nuo 2016 metų pradėjus statyti A energinę naudingumo klasę atitinkančius pastatus, nuo 2018 metų turėsime statyti pastatus, atitinkančius A+ klasę, o nuo 2021 metų – nulinę energinę klasę. 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

pniaumonijus
2015-11-16 11:42
Mano nuomone, pastatai turi būti netik šiltinami belekokio storio apšiltinimo medžiagom, turi būti montuojami saulės kolektoriai, silumos siurbliai, oro kondicionieriai kurie vasara buta vesintu o pertekline šilumą atiduotų tarkime karšto vandens ruošimui. Lietaus nuotekų surinkimo zerevurai tas vanduo gali būti panaudotas tarkim toletų nuleidimams. Aišku dabar turi būti pagalvota ir apie šiukšlių rūšiavimą ir išrušiuotų šiukšliu tai yra jau žaliavos pardavimą namo mastu. Taip pat Led apšvietimo sistemų taikymas, beto galima panauditi ir mžas vėjo jėgainės, fotoelementus elektromobiliams krautis, visos žaliosios eltarnatyvios sistemos vis pinga ir vis labiau yra remiamos ES ir valstybės lėšomis. Šiuo metu vystytojai stato tokiomis senomis technologijomis ir tokie seni projetai kad tuos daugiabučius jau dabar reikia moedrnizuoti :)

Miestiečiai

nuotrauka
2019-09-20 10:57
Panevėžio apylinkės teismas visiškai patenkino panevėžietės vairuotojos ieškinį Panevėžio miesto savivaldybei atlyginti daugiau nei 2 tūkst. eurų nuostolius, apgadinus mašiną duobėtoje miesto gatvėje.
nuotrauka
2019-09-19 14:51
Beveik trečdalis gyventojų labai norėtų patys pasigaminti elektros iš saulės, o 60 proc. rimtai svarstytų tokią galimybę, jei nereikėtų patiems rūpintis saulės elektrinės įsirengimu. Didžioji dalis gyventojų norėtų pasigaminti elektros iš saulės dėl galimybės sumažinti išlaidas elektrai, bet stiprus...
nuotrauka
2019-09-17 10:21
15 metų – beveik tiek laiko Lietuvoje vyksta daugiabučių renovacijos procesas, kurio metu atnaujinta šimtai gyvenamųjų namų. Padidintas jų energinis efektyvumas, akį glosto pasikeitusi išorė, tačiau ar išaugo butų vertė ir gyvenimo juose kokybė?
nuotrauka
2019-09-13 08:52
Tyrimas atskleidė, jog lietuviai nebijo patys imtis būsto remonto darbų. Remiantis visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, mažiausiai skuba jauni 18-25 m. amžiaus tautiečiai – remontas jų namuose gali užtrukti iki pusės metų. Kad darbai vyktų sparčiai ir sklandžiai, statybų srities ekspertai patar...
nuotrauka
2019-09-12 16:55
Seimas nusprendė svarstyti pasiūlymą tobulinti Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymą, siekiant sudaryti geresnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu Lietuvos Respublikos regionų teritorijose.
nuotrauka
2019-09-12 16:33
Prasidėjo 6-asis daugiabučių namų renovacijos etapas, jau paskelbti kvietimai į 7-ąjį etapą, o Biržų mieste tebevyksta 5-ojo etapo daugiabučių namų renovacijos darbai. Didžiausias rūpestis rajono Savivaldybės vadovams yra rangovo „Statybų kodas“ atliekami renovacijos darbai.
nuotrauka
2019-09-12 10:24
Šnipiškės sparčiai atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvovo gatvių Vilniuje bus pradėta tiesti nauja dviejų eismo juostų gatvė: bus paklota nauja asfalto danga, įrengtas naujas dviračių ir pėsčiųjų takas, atsiras dvi sankryžos, pasodinti nauji želdiniai. Tokiam projektui šiandien pritarė sostinės Taryb...
nuotrauka
2019-09-10 11:00
Lietuvos paštas į savo tinklo atnaujinimą Kaune iki šių metų pabaigos investuos 610 tūkst. Eur – tiek numatyta skirti „miegamuosiuose“ mikrorajonuose šiuolaikiškiems pašto skyriams įrengti.
nuotrauka
2019-09-04 10:43
Sostinės savivaldybė kiekvieną rugsėjį gatvių remonto darbus susiplanuoja taip, kad šie nekliudytų ir taip intensyviam eismui. Nuo pirmų rugsėjo dienų remonto darbai iš gatvių perkelti į daugiabučių gyvenamųjų namų kiemus – šiemet bus sutvarkyta daugiau kaip 300 įvažiavimų.
nuotrauka
2019-09-03 12:26
Augant susidomėjimui savo namuose pasigaminti elektros energiją, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai pataria nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir darbą išmanantiems specialist...
nuotrauka
2019-09-03 09:46
Lietuvoje sparčiai daugėjant renovuotų daugiabučių gyvenamųjų namų, vis dažniau išryškėja netinkamo mikroklimato sukeliamos problemos gyvenamosiose patalpose. Gyventojams svarbu žinoti, kad po daugiabučio modernizacijos keičiasi ir buto mikroklimatas. Kadangi modernizuotas daugiabutis, gyvenamasis n...
nuotrauka
2019-08-28 09:31
UAB „Plungės šilumos tinklų“ paruoštam šilumos perdavimo tinklų modernizavimo projektui skirtas Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimas. Rugpjūčio mėnesį bendrovė su ES paramos projektus administruojančia Lietuvos verslo paramos agentūra pasirašė projekto „Šilumos perdavimo tinklų atnaujini...
nuotrauka
2019-08-27 10:31
Marijampolės savivaldybės taryba 5-ajame posėdyje patvirtino Marijampolės savivaldybės vietinės reikšmės kelių sąrašą. Pagrindinis šio sąrašo aspektas – jame pirmą kartą atsirado mėgėjų sodų bendrijų keliai. Tai svarbus sprendimas, nes norint gauti finansavimą iš kelių priežiūros ir plėtros programo...
nuotrauka
2019-08-26 13:11
Sostinės Gedimino prospekte, netoliese Lukiškių aikštės, rugpjūčio 26–28 dienomis vilniečiams atsiveria nauja erdvė „Live Square“. Tikimasi, kad ji suteiks daugiau energijos pagrindinei miesto gatvei, o vieša terasa taps nauja miestiečių traukos vieta.
nuotrauka
2019-08-26 09:29
Žvėriškos nuomos kainos arba nudrengti ir neremontuojami butai, nesukalbami nuomotojai – su tuo susiduria būsto ieškantis jaunimas ir ne vien jis. Nekilnojamojo turto ekspertai teigia, kad „atsikandęs“ karčios nuomos patirties dažnas jaunuolis ima žvalgytis nuosavo būsto. Šiandien vis dažniau tai ta...
nuotrauka
2019-08-20 14:21
Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia tokius esminius kriterijus: vienam ar dviem jaunuoliams tinkamas buto dydis ir suplanavimas, protingo dydžio jo iš...
nuotrauka
2019-08-16 10:44
Lietuvoje daugėja atvejų, kai būsto nuomininkai ir savininkai savo santykius įtvirtina Nekilnojamojo turto registre (NTR) įregistruodami faktą apie sudarytą būsto nuomos sutartį. Šį registrą tvarkantis Registrų centras ne tik pastebi augančius įregistruojamų sutarčių skaičius, tačiau artėjant rudeni...
nuotrauka
2019-08-16 07:41
Aplinkos ministerijos paskelbtu nauju kvietimu teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą prasideda dar vienas jų renovacijos etapas.
nuotrauka
2019-08-14 13:25
Kretingos rajono savivaldybės sodininkų bendrijų pirmininkai išgirdo gerų žinių – bus rengiamas Tarybos sprendimo projektas dėl likusios nepanaudotos finansinės paramos sodininkų bendrijų infrastruktūros tvarkymui perskirstymo. Be to, sudarytas prioritetinis artimiausiais metais Savivaldybės planuoj...
nuotrauka
2019-08-09 09:43
Daugiau parkavimo vietų, pakilusi nekilnojamojo turto vertė, erdvesnis ir tvarkingesnis kiemas – tokiais privalumais džiaugiasi daugiabučių kiemų tvarkymo programa „Svajonių kiemas“ pasinaudoję kauniečiai. Prieš beveik dvejus metus Kauno savivaldybės pasiūlytu įrankiu ir finansine parama pasinaudojo...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...