2020 gegužės 26 d. antradienis, 2:13
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Architektė Gerda Antanaitytė: „Moderni Kuršių nerijos architektūra turėtų būti kaip kokybiški rėmai nuostabiai Neringos gamtai“  2

2015-06-01 14:15
Gamtos grožiu kerinčioje Neringoje prasidėjo unikalus projektas – „Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“. Projekto tikslas – įtraukiant skirtingų sričių profesionalus ir formuojant visuomenės estetinį pojūtį, sukurti unikalias, Kuršių nerijos dvasią atspindinčias autobusų stoteles. Jau prasidėjusiose kūrybinėse dirbtuvėse siekiama išanalizuoti situaciją, parengti architektūros vadovą ir įgyvendinti pilotinį stotelės projektą. Dirbtuvėse dalyvauja architektai, urbanistai, dizaineriai ir taikomųjų menų atstovai. Apie šį projektą pakalbinome vieną iš projekto kuratorių, architektę Gerdą Antanaitytę.
nuotrauka
Neringoje prasidėjo unikalus projektas – „Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“. Projekto tikslas – įtraukiant skirtingų sričių profesionalus ir formuojant visuomenės estetinį pojūtį, sukurti Kuršių nerijos dvasią atspindinčias autobusų stoteles. Andriaus Laurinaičio nuotr.


Ko siekiate projektu „Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“?

Jei apimti visą projektą ir jo misiją – siekiame, kad būtų sukurtos unikalios, vietos dvasią atspindinčios stotelės Kuršių nerijoje, taip pat kad būtų kuo daugiau kalbama apie projektavimą šioje jautrioje teritorijoje.

Kada šis kūrybinių dirbtuvių projektas prasidėjo ir kiek jis šiemet truks?

Projektas prasidėjo balandžio mėnesį, o baigsis tradicinio A. Zavišos renginio metu rugsėjo pradžioje.

Kodėl šio projekto objektu pasirinkote mažosios architektūros kūrinius – autobusų stoteles?

Architektūriniai sustojimai – kūrybinis procesas, į kurį nuo pradžios stipriai įtraukiama tiek visuomenė, tiek valdžios atstovai, tiek tyrėjai ir skirtingų sričių specialistai. Lietuvoje nėra stiprios analogiškų kūrybinių dirbtuvių praktikos, todėl norėjom pradėti nuo mažo objekto. Autobusų stoteles pasirinkome dėl kelių priežasčių: visų pirma – tai visuomeninis objektas, kuriuo naudojasi didelė dalis tiek Neringos gyventojų, tiek turistų. Be to, laukimo funkciją minimaliomis priemonėmis galima nesunkiai papildyti, taip šiam viešam objektui suteikiant naują, netikėtą, kultūrinę funkciją. Galiausiai, unikalios stotelės pabrėžtų savitus gyvenviečių charakterius.

Sakykite, kas yra šio projekto dalyviai? Kas – organizatoriai?

Pagrindiniai projekto dalyviai yra penkios architektų grupės: „Aketuri architektai“, „Ambraso architektų biuras“, „DO architects“, Simona Kazakauskaitė su Aistė Aleksandroviene ir Vaiva Andriušytė. Architektams visose stadijose padės savivaldybės atstovai, mokslininkai, įvairių sričių specialistai, bendruomenė. Projekto organizatoriai – „A. Zavišos labdaros ir paramos fondo“ iniciatyvinė grupė: Jurgita Raišutienė, Aurimas Baužys, Gerda Antanaitytė, Andrius Laurinaitis bei fondo pirmininkė Ramunė Staševičiūtė, 

Kokie numatomi tokio projekto rezultatai? Kada visuomenė galės su jais susipažinti ar išvysti?

Visą projekto eigą stengiamės maksimaliai viešinti. Tai yra vienas iš projekto tikslų, kad su vystančiu procesu išsamiai galėtų susipažinti visi juo besidomintys, galbūt ateityje pasisemti patirties vykdant analogiškus projektus. Pirmajame projekto etape siekiame išanalizuoti stotelių maršrutą, gauti skirtingas jo koncepcijas ir išrinkus geriausią darbą įgyvendinti pirmąją stotelę. Taip pat tradicinio A. Zavišos renginio metu rugsėjo mėnesį vyks seminaras, skirtas architektūrinių sustojimų projekto aptarimui, dalyvių patirties, įžvalgų pasidalinimui. O pirmąjį stotelės projketą tikimės įgyvendinti 2016-ais metais, bendradarbiaujant su „Europos architektūros studentų asamblėjos“ (EASA) dalyviais.

Papasakokite plačiau apie architekto Algimanto Zavišos asmenybę ir darbus čia, Neringoje.

A. Zaviša buvo buriuotojas ir principingas architektas, kovojęs už modernią architektūrą, kuri paliktų šio laikmečio pėdsaką Kuršių nerijoje. Būdamas Neringos vyriausiu architektu, prisidėjo prie bendrojo plano kūrimo. A. Zavišos kartu su R. Krištapavičiumi projektuota naujoji Nidos bažnyčia – puikus modernios architektūros pavyzdys. 

Sakykite, kokie būdingiausi Neringos architektūros bruožai? Kuo ji išskirtinė, unikali? Kokia šio krašto architektūrinė raiška?

Mano galva, Neringos architektūra yra labai praktiška, asketiška. Išaugusi iš paprastų, utilitarių poreikių, turinti stiprų ryšį su gamta ir per laiką įsigėrusi į kultūrą. Vyraujantis užstatymas – žvejų kaimai su būdingais vienaaukščiais šlaitiniais nameliais, kurie dažnai būdavo nutepami smala, siekiant apsisaugoti nuo atšiaurių gamtinių sąlygų. Vėliau Neringą atradę dailininkai savo paveiksluose įvedė mėlyną spalvą, kuria šiuo metu ir puošiasi nemažai namelių.

Teigiate, kad vienas iš projekto uždavinių – dialogo tarp modernios ir tradicinės Neringos architektūros vystymas. Kaip jį matote ir kokį norėtumėte regėti?

Manau, ta asketiška dvasia, tvirtos medžiagos, paprastumo ir proporcijų grožis turėtų keliauti į modernią architektūrą, ieškant naujų formos interpretacijų, įdomių konstruktyvinių sprendimų, žaismo su medžiagomis ir detalių grožio. Moderni Kuršių nerijos architektūra turėtų būti kaip kokybiški rėmai nuostabiai Neringos gamtai.

Šią unikalią vietovę globoja įstatymai, prižiūri ne viena institucija. Kokią kūrybinę laisvę čia turi architektai projektuodami, statydami naujus objektus? 

Čia projektuodami architektai supranta, jog procesas nebus paprastas. Tai įdomus ir nelengvas uždavinys. Bet tikiu, jog diskutuojant, dirbant su pagarba aplinkai ir turint tikrai gerą idėją atsiranda ir tvirtų argumentų jai įgyvendinti.

Ir paskutinis klausimas – prašau išskirti svarbiausius Neringos architektūrinio paveldo objektus, kuriuos vertėtų aplankyti kiekvienam čia atvykusiam.

Jei išskirti Nidos senąją architektūrą, matyt, jos grožis yra kompleksiškume. Atvirajame žemėlapyje (OpenStreetMap) yra sužymėtos autentiškos žvejo sodybos („Žvejo namas“), kurias verta pamatyti. Jei išskiri pavienius objektus, – žinoma, elegantiškosios Juodkrantės vilos, Smiltynės kurhauzas, evangelikų bažnyčios. Taip pat kopgalio fortas, savo laiku sėkmingai konvertuotas į Jūrų muziejų. Šiuolaikinės architektūros pavyzdžiai – Nidos bažnyčia, Ešerinė, pastatų kompleksas „Jūra. Smėlis. Vėjas“ taikliai perteikiantis senųjų Juodkrantės vilų charakterį. Bet čia tik mano asmeninė nuomonė. Kiekvienas atranda savas istorijas.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

nsusipratėlis II
2015-06-17 18:12
ar buvo konkursas viešam pirkimui?... studentiški eskizėliai ....??
nsusipratėlis
2015-06-03 16:06
Matau krūvą gražių moterų ir pora berniukų panašių į vyrus... O kas čia bendo su Kurčių nerijos architektūra ?

Aktualijos

nuotrauka
2020-05-25 15:42
Siekiant spartesnio ekonomikos atsigavimo, investicijos į stambius infrastruktūros projektus sukuria apčiuopiamos naudos jau po metų ar dvejų, o energetikos, kelių, švietimo ir sveikatos sritys galėtų pritraukti iki 3,5 milijardo eurų privačių investuotojų lėšų, teigia „Newsec“.
nuotrauka
2020-05-25 13:47
Nuo liepos 1 d. įsigalioja pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos pakeitimai, skirti užtikrinti šilumos punktų eksploatavimo teisingą investicijų atlyginimą šilumos punktų savininkams, bei pagerinti pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros ir eksploatavimo kokybę....
nuotrauka
2020-05-22 13:50
Nuomos sutarčių registravimas pastarosiomis dienomis yra viena populiariausių Registrų centro paslaugų. Pastebimai išaugus klientų, pageidaujančių Nekilnojamojo turto registre įregistruoti juridinį faktą apie sudarytą nuomos sutartį, šiam procesui skiriamas itin didelis dėmesys.
nuotrauka
2020-05-22 09:17
Nors Valstybinė darbo inspekcija (VDI), šalyje paskelbus karantiną, laikinai sustabdė planinius inspektavimus, atsižvelgiant į nelegalaus ir nedeklaruoto darbo žalą valstybės ir visuomenės interesams, nelegalaus darbo kontrolė ne tik nenutrūko, bet ir buvo dvigubai rezultatyvesnė. Kas antro patikrin...
nuotrauka
2020-05-22 08:38
Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir Viešųjų pirkimų komisijos ginčą dėl koncesijos sutarties sudarymo sustabdymo, nusprendė atmesti pareiškėjos skundą kaip nepagrįstą.
nuotrauka
2020-05-22 08:18
Aplinkos ministerija parengė Minimalius reikalavimus dulkėtumui mažinti laikant, kraunant, vežant birias kietąsias medžiagas ir kviečia visuomenę susipažinti su jų projektu. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki birželio 4 d.
nuotrauka
2020-05-21 08:05
Vyriausybė, Aplinkos ministerijos siūlymu, priėmė itin svarbų statybos sektoriaus ateičiai sprendimą, atveriantį kelią jam skaitmeninti. Nustatyta prievolė nuo kitų metų viešųjų statinių statybai pradėti palaipsniui taikyti informacinį modeliavimą, kuris pasaulyje žinomas santrumpa BIM (Building Inf...
nuotrauka
2020-05-20 13:38
Lietuvos kultūros taryba paskelbė atstovavimo Lietuvai 2021 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje konkursą. Pasirengti įgyvendinti Lietuvos nacionalinio paviljono projektą 2020 m. ir jį įgyvendinti 2021 m. šiame etape skirta 200 tūkst. eurų Kultūros rėmimo fondo lėšų.
nuotrauka
2020-05-19 14:01
Aplinkos ministerija kviečia savivaldybes ir vandentvarkos įmones parengti paraiškas finansavimui, skirtam gyventojų būstus prijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, ir teikti jas Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA).
nuotrauka
2020-05-19 09:27
Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą pirkome iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Vals...
nuotrauka
2020-05-19 08:46
Gegužės pabaigoje įprastai suaktyvėja finansinių ataskaitų teikimas. Ne išimtis ir šie metai - nors karantinas šį procesą šiek tiek apsunkino, tačiau kasdien augantys pateikiamų naujų ataskaitų už praėjusius metus skaičiai byloja apie tai, kad ataskaitų teikimas šiomis dienomis yra itin aktualus, sk...
nuotrauka
2020-05-18 11:40
Įvedus karantiną Lietuvoje pasikeitė gamybos įmonių darbo specifika – tapo ypač svarbu, kad automatizuota pramonė galėtų dirbti pilnu pajėgumu ir atlaikyti karantino ribojimus. Pasak KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto (PTVF) profesoriaus dr. Dariaus Viržonio, netikėtas pasaulio užsidarym...
nuotrauka
2020-05-18 11:00
Koronaviruso grėsmės sukelta situacija ir šalyje įvestas karantinas sąlygojo pasikeitimus darbo santykiuose. Karantinas bei prastovos gali pakoreguoti ir atostogų planus. Artėjant vasarai, VDI specialistai primena, ką reikėtų žinoti dėl kasmetinių atostogų suteikimo.
nuotrauka
2020-05-18 08:06
Siekiant užtikrinti šalies elektros skirstomųjų tinklų saugumą ir patikimumą, Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) skelbia ketvirtąjį priemonės „Elektros skirstomųjų tinklų modernizavimas ir plėtra“ kvietimą teikti paraiškas. Į elektros energijos skirstomųjų tinklų operatorių projektus siekiama i...
nuotrauka
2020-05-15 10:18
Nacionalinis „Rail Baltica“ projekto įgyvendintojas Estijoje „Rail Baltic Estonia“ paskelbė Mugos multimodalinio terminalo projektavimo darbų pirkimą. Mugoje bus vienintelis su uostu sujungtas „Rail Baltica“ krovinių terminalas
nuotrauka
2020-05-15 09:46
2020 m. I ketvirtį baigti statyti 2 009 nauji gyvenamieji ir negyvenamieji pastatai, tai 14,2 proc. daugiau nei 2019 m. atitinkamą ketvirtį, praneša Statistikos departamentas. Per ketvirtį pastatyta 1 856 nauji gyvenamieji namai su 3 462 būstais, iš jų 60,2 proc. – individualiuose namuose.
nuotrauka
2020-05-15 09:26
2020 m. pirmąjį ketvirtį, skelbia Statistikos departamentas, šalyje atlikta statybos darbų už 596,9 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 12,3 proc. palyginamosiomis kainomis daugiau nei 2019 m. ketvirtąjį ketvirtį (nepašalinus – 39,5 proc. mažiau).
nuotrauka
2020-05-15 07:02
Aplinkos ministerija parengė Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki gegužės 28 d.
nuotrauka
2020-05-14 15:13
Švelninant karantino ribojimus ir darbuotojams planuojant grįžti į nuolatines darbo vietas, reikia pasirūpinti tinkamu darbo vietų paruošimu bei sutvarkyti darbo procesus taip, kad būtų užtikrinta ir darbuotojų, ir lankytojų sauga bei sveikata. Valstybinė darbo inspekcija parengė rekomendacijas dėl ...
nuotrauka
2020-05-13 11:51
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau — VMI) primena, kad gyventojai 2019 m. nuomoję nekilnojamąjį turtą, turėtų nepamiršti pateikti pajamų deklaracijos ir sumokėti joje apskaičiuotą gyventojų pajamų mokestį (toliau - GPM). Šiais metais tai privalu padaryti iki liepos 1 d.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...