2020 vasario 20 d. ketvirtadienis, 6:34
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Atliekos: kodėl gyventojai tvarko veltui, o kiti iš to pelnosi?  4

2014-07-02 14:08
Atliekų tvarkymas prasideda nuo gyventojo, kuris rūšiuoja atliekas į skirtingus konteinerius, ir baigiasi jų perdirbimu. Tačiau vieni jas tvarko veltui, kiti – gauna didžiulius pelnus. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Mantas Varaška sako, kad tokia situacija yra keistina – arba pripažįstama, kad tai yra viešasis interesas, kurį įgyvendinat negali būti gaunamas pelnas, arba pelną dalijasi visi, taigi jį gauna ir vartotojas.
nuotrauka
Portalo nuotrauka


Atliekų srityje neturi būti verslo

Kaip sakė EPA vadovas Mantas Varaška, atliekų tvarkymo sistemą reikia ne tobulinti, o keisti iš pagrindų. „Stebėdami panašių Asociacijų veiklą Europos Sąjungoje ir kitų šalių pavyzdžius, esame tikri, kad atliekų verslas turėtų atstovauti viešajam interesui, tai yra, įgyvendinti nustatytus atliekų tvarkymo tikslus ir funkcijas, turint tam tikrą finansavimą. Šiuo metu daugelis įsteigtų atliekų tvarkymo centrų veikia kaip akcinės bendrovės, kurios siekia pelno“, – kalbėjo M. Varaška.

Pasak aplinkos viceministro Almanto Petkaus, Lietuvoje vos dviejų savivaldybių atliekų tvarkymo centrai veikia kaip viešosios įstaigos – Šiaulių ir Kauno regionų atliekų tvarkymo centrai.

M. Varaška kalbėjo, jog visose grandyse turi būti aiškumas: arba visos sistemos dalys veikia atstovaudamos viešajam interesui, arba gauna pelną. „Mes gyventojus skatinam rinkti atliekas, apmokestinam juos, reikalaujam, kad jie veiktų nekomerciniais pagrindais. Lygiai taip pat turėtų veikti ir atliekų tvarkymo grandis. Uždarosios akcinės bendrovės vykdyti tokios veiklos neturėtų arba turi būti reguliuojamos Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos,“ – sakė EPA vadovas.

Tikina, kad problemos ištiktų ne verslą, o vartotojus

Almantas Kybartas, UAB „EMP recycling“ direktorius, atstovaujantis perdirbėjams, su tokia nuomone nesutinka. Jis primena, kad valstybė buvo pažadėjusi, jog atliekų perdirbimas bus verslas. UAB „EMP recycling“ investavo 10 mln. litų ir pastatė šaldytuvų perdirbimo gamyklą. „Verslas yra konkretus, jis turi žinoti – jam daryti kažką ar nedaryti. Jei daryti, tai turi būti aiškios taisyklės“, – sakė jis.

Tačiau A. Kybartas mano, kad pakeitus tvarką ir iš atliekų tvarkymo grandinės pašalinus verslą, problemų daugiau turės vartotojai ir valdžia, negu verslininkai. „Verslas išparduos įrangą, persiorientuos į kitą verslą ir viskas – problemų čia nėra. Bet ką darys po to organizacijos, valstybė ir tos pačios savivaldybės, gyventojai, kai nebus perdirbėjų?“ – klausia verslininkas. 

Seimas svarstys rudenį

Anot Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Algimanto Salamakino, atliekų tvarkymas yra viena painiausių sistemų Lietuvoje. Bandant pajudinti ar keisti kažkurią jos dalį, pradeda priešintis arba nukenčia kita sistemos grandis.

Kaip sakė komiteto pirmininkas, rudenį Seime bus vėl sugrįžta prie atliekų tvarkymo klausimų. A. Salamakinas žada radikalias permainas.

„Yra žmogus, kuris moka už atliekas ir jis turi žinoti, už ką moka“, – sakė jis.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

viesas interesas
2014-07-05 08:36
sildymas irgi viesas interesa - tai yra turi buti valstybes rankose. tik kad valstybines imones amziais nieko negeba - tik korupcija ir savi interesai
gera mintis del vieso intereso
2014-07-04 15:23
Kadangi gyvenane tokioje klimato zonoje, kur be sildymo neisgyvensi, kodel silumos tiekimas nera viesas interesas?
verslas
2014-07-02 19:42
jo, verslas turi dalintis, o ne naudotis nemokamu mano darbu
kodėl?
2014-07-02 16:04
aš rūšiuoju, jie atvažiuoja ,pasiima mano atliekas ,perdirba ir gauna pinigus, o kodėl aš dar moku?

Miestiečiai

nuotrauka
2020-02-19 13:45
Lietuvoje sklypų savininkai gana dažnai susiduria su situacija, kuomet turėdami tuščią sklypą ir nebūdami jokių bendrijų nariais, yra apmokestinami greta veikiančių gyvenamųjų namų bendrijų už naudojimąsi inžineriniais tinklais ir kitais mokesčiais. Ypač tas aktualu soduose esančių sklypų savininkam...
nuotrauka
2020-02-19 12:19
Biržų rajono savivaldybės vadovai ir daugiabučių namų bendrijų pirmininkai tarėsi, kaip tvarkyti bendras namų teritorijas, kad jos būtų patogios ir saugios gyventojams.
nuotrauka
2020-02-18 10:44
Aplinkos ministerijos siūlomas naujasis atliekų tvarkymo kainodaros modelis ne tik vėl brangins šios paslaugos gyventojams kainą, bet ir gerokai sumažins savivaldybių savarankiškumą išstumiant jas iš kainų nustatymo proceso, teigia Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA).
nuotrauka
2020-02-18 10:37
Nuo šių metų įsigaliojus teisės aktų pakeitimams, kuriais sumažinta neapmokestinamojo nekilnojamojo turto (NT) mokesčio suma fiziniams asmenims, padaugėjo asmenų, turinčių prievolę mokėti NT mokestį. Asmenys savo valdomo NT mokestines vertes nesunkiai gali sužinoti Registrų centre.
nuotrauka
2020-02-18 10:29
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) nubaudė pažeidėją, neteisėtai pastačiusį tvorą. Tačiau Šiaulių miesto savivaldybė siekia, kad pažeidėjas ne tik būtų nubaustas, bet ir iš jo būtų pareikalauti atstatyti buvusią situaciją.
nuotrauka
2020-02-13 17:42
Panevėžio apylinkės teisme atversta baudžiamoji byla, kur buvusi Nevėžio g. 35-ojo namo savininkų bendrijos pirmininkė V. V. kaltinama suklastojusi dokumentus.
nuotrauka
2020-02-13 10:38
Per vasario mėnesį sostinės „DĖK‘ui“ dalijimosi daiktais stotelių tinklą papildys dar 4 naujos stotelės, kuriose vilniečiai gali palikti gerus, nebenaudojamus daiktus. Pirmosios dvi naujos stotelės ką tik atidarytos Pilaitės prospekte ir Pramonės gatvėje, kiek vėliau šį mėnesį dar dvi atsiras Liepka...
nuotrauka
2020-02-11 13:31
Rengdamasi tvariai stoties rajono teritorijos konversijai bei daugiafunkcio verslo ir mobilumo centro atsiradimui, Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi ir tuo, kad į miesto ir nekilnojamojo turto objektų plėtotojų dėmesio lauką būtų sugrąžinta visa pietinė miesto dalis.
nuotrauka
2020-02-10 10:18
Kodėl renovuotame name visuose butuose prie radiatorių sumontavus termostatinius ventilius, padedančius reguliuoti patalpos oro temperatūrą ir įrengus šilumos daliklius, skirtus patalpose sunaudotam šilumos kiekiui įvertinti, gyventojai už šildymui suvartotą šilumą kiekviename bute moka skirtingai?
nuotrauka
2020-02-05 16:23
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pataisoms, skirtoms skatinti aplinkai draugiškų energijos šaltinių panaudojimą pastatams šildyti.
nuotrauka
2020-02-05 13:41
Net ir kruopščiai finansus planuojantiesiems koją pakišti gali pats gyvenimas. Ištikus neplanuotoms gyvenimo situacijoms, netikėtos išlaidos gali būti tuo metu sunkiai pakeliamos, todėl gyventojai susimąsto ir apie vartojimo paskolą. Kad nepakeliama paskui netaptų pati paskola, specialistai pataria ...
nuotrauka
2020-02-04 12:16
Teismai tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorų ieškinius, kuriais buvo prašoma pripažinti negaliojančiais sandorius, pagal kuriuos valstybinė žemė buvo parduota vienai sodininkų bendrijai, ir daugiau kaip 1 mln. 143 tūkst. eurų vertės žemės sklypus grąžino...
nuotrauka
2020-02-04 09:22
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) gavo 480 paraiškų iš 51 šalies savivaldybės daugiabučiams renovuoti pagal pastarąjį Aplinkos ministerijos kvietimą. Paraiškų teikimo terminas baigėsi sausio 31 d. Preliminariais skaičiavimais, bendra prašoma investicijų suma – apie 210 mln. eurų.
nuotrauka
2020-02-03 12:06
Dvi tarnybos – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT) ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – VVTAT) – tikrins, ar prekiaujama techniškai tvarkingais, saugiais ir tinkamai paženklintais suskystintų naftos dujų (SND) balionais.
nuotrauka
2020-01-31 09:05
Klaipėdos miesto savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „VVARFF“ dėl kompleksinio tikslinės teritorijos daugiabučių kiemų sutvarkymo darbų.
nuotrauka
2020-01-28 09:11
Dar 1995 m. Švedijos bendrovė „Husqvarna“ žengė pirmą žingsnį į naują technikos segmentą – pristatė pirmąjį pasaulyje komercinį robotą vejapjovę – „Husqvarna Solar“, robotą vejapjovę su saulės baterijomis. Šis išradimas pradėjo keisti pasaulio požiūrį į vejos priežiūrą ir jį keičia iki šiol. Veją pr...
nuotrauka
2020-01-27 15:09
Įpusėjus antrajai žiemai, kai dūmų detektoriai Lietuvos žmonių namuose yra pripažinti privalomais, orai lepina šiluma, todėl gaisrų skaičius pastaraisiais mėnesiais, lyginant su ankstesnėmis žiemomis, gerokai sumažėjęs. Tačiau specialistai pastebi, kad praėjus dvejiems metams nuo dūmų detektorių pas...
nuotrauka
2020-01-23 11:54
Vakar, sausio 22 d., Vyriausybė pakeitė valstybės paramos seniems daugiabučiams atnaujinti teikimo ir jų atnaujinimo projektų įgyvendinimo priežiūros taisykles. Pasak aplinkos viceministro Mariaus Narmonto, pakeitimai padės sparčiau įgyvendinti renovacijos projektus, mažinti jos dalyvių administraci...
nuotrauka
2020-01-21 10:12,      papildyta 2020-01-22 11:50, papildyta LSA komentaru
Daugiabučių namų modernizavimo procesą būtina tobulinti, siekiant efektyvesnio ir sklandesnio šių namų atnaujinimo, spartesnio šiluminės energijos taupymo bei didesnio savininkų įsitraukimo į daugiabučių namų modernizavimą, rodo aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – atlikto aud...
nuotrauka
2020-01-21 09:40
Ignalina baigė daugiabučių namų renovaciją, tačiau neišsprendė šilumos ūkio problemų. Viena pirmųjų Lietuvoje perėjusi prie biokuro naudojimo, šiandien savivaldybė toliau ieško modernesnių šildymo būdų.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai