2020 birželio 5 d. penktadienis, 21:40
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

BIM efektyvumas priklauso nuo mūsų gebėjimo komunikuoti

Povilas SABALIAUSKAS      2016-04-08 15:54
BIM technologija yra nebe statybų ateitis, o dabartis. Sakoma „nebestatomi tik mirę miestai“, lygiai taip ir dirbti su BIM reikės mokytis tol, kol ji bus naudojama. Penktadienį vykusioje konferencijoje „BIM Forum Vilnius 2016“ tokią mintį išsakė Newforma Inc. “ direktorius Rytų ir Vidurio Europai Andres Garcia Damjanov. Specialisto iš Vokietijos teigimu, šiandien mums jau reikia kalbėti ne apie paties projektavimo, pasitelkiant BIM, privalumus (jie visiems jau ir taip aiškūs), daug svarbesniu veiksniu tampa informacijos, sukurtos, pasitelkiant BIM, dalijimasis.
nuotrauka
Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) suvestinis inžinerinis planas. Bendrovės „Sweco Lietuva“ brėžinys


BIM lygino su golfu

A. G. Damjanovas, kalbėdamas lietuvių auditorijai, pastebėjo, kad projektavimas su BIM kažkuo primena golfą.

„Golfą pradėjau žaisti prieš maždaug penkiolika metų. Šį žaidimą daugelis paprastai sieja su kamuoliuko smūgiavimu. Tai toks seksualus įvaizdis. Todėl, kai tik pradedi žaisti, daugiausiai laiko praleido tiesiog smarkiai smūgiuodamas kamuoliuką. Kiti žaidimo elementai tavęs tiesiog nedomina. Kas gi nori koncentruotis į nuobodžiąją dalį – kamuoliuko ridenimą iš nedidelių nuotolių?“ – kalbėjo jis.

Tiesa tokia, kad kol kas mes koncentruojamės į efektingiausius technologijos aspektus, nors dėmesys turėtų būti skiriamas efektyvumui.
„Vieną kartą atostogavau Dominikos respublikoje ir pasisamdžiau ten profesionalų golfo trenerį. Jis man paaiškino, kad golfe smūgiais žavisi tik naujokai. Rimtai žaidžiantys koncentruojasi į tą nuobodžiąją dalį, kuri iš tikrųjų nulemia 90 proc. sėkmės. Gerai smūgiuoti yra visai nesunku. Čia gerų rezultatų gali pasiekti visi. Tačiau tikslumas reikalauja sugebėjimų ir darbo“, – sakė A. G. Damjanovas (asm. archyvo nuotr. kairėje).

Reikia didesnio dėmesio komunikacijai

Akivaizdu, kad efektyvumo naudojant BIM mums dar labai trūksta. Tačiau vokietis skuba nuraminti – tai toli gražu nėra vien tik lietuvių problema. Su problemomis susiduria visų šalių projektuotojai.

„Norėčiau pasakyti štai ką. Nemanykite, kad Vokietijoje mes neva esame labai toli pažengę. BIM technologijos ten tikrai nėra taip gerai išvystytos. Man net sunku paaiškinti, kodėl visur vyrauja tokia nuomonė. Gal todėl, kad vokiečiai suvokiami kaip labai techniškai pažangūs žmonės. Mes juk gaminame labai geras mašinas, todėl ir BIM technologijose turėtumėme būti priekyje. Tiesa tokia, kad iš to ką mačiau, man susidarė įspūdis, kad Lietuva kaip tik yra toliau pažengusi“, –neslėpė pranešėjas.

Pasak A. G. Damjanovo, žmonės jau pradeda suprasti, kad didieji klausimai, susiję su BIM, – ne apie brėžinius ar 3D modelius. Jie – apie komunikaciją. Esmė yra ne ta, kaip atrodo dokumentai, o kaip patogu juos surasti visoms projektą vykdančioms šalims.

„Kitaip tariant, mums reikia užtikrinti galimybes efektyviai ir greitai keistis informacija. Kaip golfe 90 proc. sėkmės priklauso nuo nuobodžiosios dalies, taip BIM 90 proc. sėkmės priklauso nuo komunikacijos“, – teigė jis.

Kaip mes galime pagerinti šią situaciją? Atsakymas ir paprastas, ir sudėtingas tuo pačiu metu. Komunikacijai turi būti skiriamas didžioji dėmesio dalis. Šį principą suvokiančiųjų pamažu atsiranda vis daugiau.

„Labai geras pavyzdys yra Jeddah bokštas – pirmasis pastatas, kuris viršys kilometro aukštį ir šiuo metu yra statomas Saudo Arabijoje. Jis projektuojamas naudojant BIM. Vienas iš pagrindinių statytojų tikslų yra padaryti viską, kad keitimasis reikiama informacija būtų kuo paprastesnis“, – sakė A. G. Damjanovas.

Klaidos – dėl nesusikalbėjimo

Kaip sako specialistas, šiuo metu situacija tokia, kad projektavimo procese sukuriame vis daugiau duomenų. Jų kiekiai auga eksponentiškai. Visus tuos duomenis saugome kaip įvairaus formato failus. Tačiau tai tik viena proceso dalis. Visa ta duomenų gausa turi būti lengvai prieinama visiems projekto vystytojams, kurių, pradėjus statybas, paprastai būna ne vienas ir ne du.

„Dauguma klaidų atsiranda kaip tik dėl nesusikalbėjimo. Kai duomenų kiekiai tokie dideli, nesusikalbėti yra labai paprasta. Nieko keisto, kad didžioji dalis projekto vertės sukuriama būtent komunikacijos procese. Žinome, kad su BIM modeliais statyti lengviau, bet jeigu nesugebame greitai surasti reikiamos informacijos, mes neišnaudojame visų BIM galimybių. Duomenys yra labai gerai, bet jie vertę įgauna tik tuo atveju, jeigu mes gebame jais pasinaudoti“, – teigė jis.

Iš čia kyla ir pagrindinė užduotis, kurią turime įvykdyti. Projektavimo su BIM procesas tikrai efektyvus bus tik tada, jeigu visos prie statybos prisidedančios šalys išmoks komunikuoti tarpusavyje.

„Mums reikia geresnių sistemų, leidžiančių greitai ir paprastai rasti ir pasiimti informaciją. Šiandien šis procesas dar per daug komplikuotas. Šiuo metu reikia žmonių, kurie ieškotų ir pateiktų informaciją. Tačiau šį procesą galima automatizuoti. Tam yra visos galimybės. Jeigu to nepadarysime, taip ir neišnaudosime BIM galimybių. Pasikartosiu, pats modelių kūrimas – tai lyg golfo kamuoliuko smūgiavimas. Tačiau keitimasis informacija ir jos valdymas – tai kamuoliuko mušimas į duobutę“, – Lietuvos projektuotojams kalbėjo A. G. Damjanovas.

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Inžinerinė pramonė

nuotrauka
2020-05-18 07:57
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas susitiko su UAB „Metso Lithuania“ gamybos padalinio vadovu Ričardu Šalkausku. Suomijos bendrovė „Metso“ plečia pasaulinę apdirbamosios pramonės veiklą – Lietuvoje steigiama nauja gamykla. UAB „Metso Lithuania“ savo veiklai pasirinko Šiaulius ir čia sėkmingai kur...
nuotrauka
2020-04-07 10:06
Lietuvos verslas ir pramonė žengia skaitmenizavimo keliu. Valstybė skiria didelį dėmesį šiam procesui skatinti, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra numačiusi reikšmingas ES investicijas. Siekiant paskatinti pramonės įmones diegti skaitmeninius sprendimus gamyboje šiuo metu paskelbtas kvietimas...
nuotrauka
2020-03-23 14:10
Lietuvių robotikos kompanija „Rubedo sistemos", įsikūrusi Kaune, kuria unikalų pasaulyje dezinfekcinį robotą, kuris gali padėti kovoje su korona virusu COVID-19.
nuotrauka
2020-01-14 10:09
„Caverion Lietuva“ vykdo švarių patalpų ir cheminių medžiagų saugyklos įrengimo darbus, kurių vertė siekia daugiau nei 5 mln. eurų. Darbai vykdomi naujai statomoje JAV sveikatos priežiūros produktų gamybos įmonės „Hollister Lietuva“ gamykloje.
nuotrauka
2019-11-07 10:40
Panevėžys negali skųstis darbo vietų stoka – atsižvelgiant į gyventojų skaičių, čia yra bene didžiausia pramonės darbo vietų koncentracija. Todėl Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas (KTU PTVF) čia turi išskirtinį vaidmenį, o kai kurie pramonininkai rėžia ties...
nuotrauka
2019-10-17 14:43
Lietuva sau ir pasauliui įrodė, kad gali būti ne tik namams ir mokymuisi skirtų elektronikos prietaisų importuotoja, bet ir gamintoja bei eksportuotoja.
nuotrauka
2019-10-01 14:22
Inžinieriai lėmė itin sparčią visuomenės pažangą pastaraisiais amžiais. Šiandien jie taip pat vieni geidžiamiausių specialistų darbo rinkoje. Inžinerinei pramonei aktualių profesijų atstovai patenka ne tik tarp paklausiausių, bet ir geriausiai apmokamų darbuotojų Lietuvoje.
nuotrauka
2019-08-27 10:02
Ateinanti 4.0 pramonės revoliucija smarkiai pakeitė ir išaugino inžinerinę pramonę visame pasaulyje ir tuo pačiu Lietuvoje, tačiau reikalingų specialistų deficitas tik didėja. Situacijos nekeičia ir beveik dvigubai šalies darbo užmokesčio vidurkį viršijantys atlyginimai, valstybės skiriamos ir finan...
nuotrauka
2019-07-31 11:58
Europos Sąjungos statistikos biuro „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje vidutiniškai tik 3 įmonės iš 100 savo veikloje pasitelkia robotus. Panašūs skaičiai užfiksuoti Estijoje, Graikijoje, Vengrijoje. Kol kas daugiausiai Europoje robotizuotų įmonių veikia Ispanijoje, Danijoje, Suomijoje – 10-11 proc. Ka...
nuotrauka
2019-07-22 09:11
Viešojoje erdvėje vis garsiau skamba prognozės apie milžinišką dirbtinio intelekto plėtrą verslo srityje. Užsienio ekspertai prognozuoja, kad globali dirbtinio intelekto rinka per daugiau kaip penkmetį išsipūs 43 kartus! Jos vertė išaugs nuo 1,4 milijardo 2016 metais iki 60 milijardų 2025 metais.
nuotrauka
2019-06-25 12:50
Panevėžio miesto mero Ryčio Račkausko kvietimu, regiono merai aptarė Pramonės 4.0 specializacijos vystymo gaires. Susitikime diskutuota, ar ji gali tapti vieninga Panevėžio regiono specializacija, kuri apimtų 2018 m. patvirtintas šešias regiono specializacijos kryptis: robotiką ir automatizavimą, tr...
nuotrauka
2019-06-17 10:38
Robotai-siurbliai, robotai-grindų valytojai, robotai-žoliapjovės, robotai-langų plovėjai – žmogaus pagalbininkai buityje. Vaikai turi robotus-gyvūnėlius, robotus-aukles, robotus-konstruktorius. Šiandien žmonėms prieinami įvairūs modernūs išradimai, kurie anksčiau buvo įsivaizduojami tik fantazijose....
nuotrauka
2019-06-13 10:32
Asociacija „Investors Forum“ ir tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūra „Investuok Lietuvoje“ šiemet vėl išskyrė bei įvertino labiausiai verslo lūkesčius atitinkančias ir perspektyviausias šalies aukštųjų mokyklų bakalauro studijų programas. Konferencijos „Baltic Investors Forum 2019“ metu...
nuotrauka
2019-05-20 11:47
Danų įmonė JKF POLSKA jau daugiau nei 60 metų nuosekliai didina savo indėlį į geresnės aplinkos kūrimą visame pasaulyje. Iš galvanizuoto metalo lakštų ir nerūdijančio plieno filtrus, separatorius, pneumotransporto ortakius bei vakuuminio ištraukimo sistemas gaminanti bendrovė savo produktus pristato...
nuotrauka
2019-05-15 16:08
Lazerinių tyrimų centre Vengrijoje pradėjo veikti lietuvių pagaminta viena galingiausių pasaulyje lazerinių sistemų SYLOS. Unikalios lazerinės sistemos perėmimo naudoti ceremonijoje dalyvavęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Gintaras Vilda sako, kad tai – didžiulis pasiekimas ne tik Lietuvai, b...
nuotrauka
2019-05-09 15:41
Lazerių pramonė – viena iš aukštųjų technologijų sričių, kuria Lietuva gali didžiuotis ir pasigirti esanti tarp tvirtų lyderių. Vis tik šios pramonės atstovai sunerimę – lazerių pramonė, kaip ir nemaža dalis kitų inžinerinės pramonės įmonių, negali tinkamai plėstis, nes kenčia dėl specialistų trūkum...
nuotrauka
2019-04-02 11:07
Ieškodami būdų, kaip užtikrinti aukščiausio lygio studijas, atitinkančias verslo poreikius, bei prisidėti prie regiono patrauklumo didinimo, Šiaulių ir Daugpilio universitetai ėmėsi pokyčių. Siekiant rengti aukšto lygio specialistus, inžinierius, dirbsiančius pramonės įmonėse, jau padaryta nemažai. ...
nuotrauka
2019-03-25 10:12
Klientų rizika ir jos vertinimas yra neatsiejama verslo kasdienybės dalis. Tačiau smulkus ir vidutinis verslas (SVV) lengvai prieinamų galimybių valdyti su klientų reputacija, mokumu, mokesčių vengimu susijusių rizikų, deja, neturi, kadangi individualūs sprendimai yra brangūs.
nuotrauka
2019-03-21 09:07
Ketvirtoji pramonės revoliucija lemia sparčius pokyčius kasdienėje įmonių veikloje. Tai parodė pirmą kartą Lietuvoje surengti daugiausia gamybos procesų skaitmeninimo srityje pasiekusio verslo apdovanojimai „Pramonė 4.0 žvaigždė 2019“. Pažangiausias įmones rinkusi komisija bei visuomenė įvertino ne ...
nuotrauka
2019-03-07 12:10
Nors inžinerinės pramonės specialistai vidutiniškai uždirba beveik 50% daugiau už šalies vidurkį, tik penktadalis baigusių šias studijas įsidarbina pagal specialybę. Tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ kartu su Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centru (MOS...

Statybunaujienos.lt » Inžinerinė pramonė

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...