2024 kovo 29 d. penktadienis, 14:36
Reklama  |  facebook

BIM efektyvumas priklauso nuo mūsų gebėjimo komunikuoti

Povilas SABALIAUSKAS      2016-04-08 15:54
BIM technologija yra nebe statybų ateitis, o dabartis. Sakoma „nebestatomi tik mirę miestai“, lygiai taip ir dirbti su BIM reikės mokytis tol, kol ji bus naudojama. Penktadienį vykusioje konferencijoje „BIM Forum Vilnius 2016“ tokią mintį išsakė Newforma Inc. “ direktorius Rytų ir Vidurio Europai Andres Garcia Damjanov. Specialisto iš Vokietijos teigimu, šiandien mums jau reikia kalbėti ne apie paties projektavimo, pasitelkiant BIM, privalumus (jie visiems jau ir taip aiškūs), daug svarbesniu veiksniu tampa informacijos, sukurtos, pasitelkiant BIM, dalijimasis.
nuotrauka
Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro (NFTMC) suvestinis inžinerinis planas. Bendrovės „Sweco Lietuva“ brėžinys


BIM lygino su golfu

A. G. Damjanovas, kalbėdamas lietuvių auditorijai, pastebėjo, kad projektavimas su BIM kažkuo primena golfą.

„Golfą pradėjau žaisti prieš maždaug penkiolika metų. Šį žaidimą daugelis paprastai sieja su kamuoliuko smūgiavimu. Tai toks seksualus įvaizdis. Todėl, kai tik pradedi žaisti, daugiausiai laiko praleido tiesiog smarkiai smūgiuodamas kamuoliuką. Kiti žaidimo elementai tavęs tiesiog nedomina. Kas gi nori koncentruotis į nuobodžiąją dalį – kamuoliuko ridenimą iš nedidelių nuotolių?“ – kalbėjo jis.

Tiesa tokia, kad kol kas mes koncentruojamės į efektingiausius technologijos aspektus, nors dėmesys turėtų būti skiriamas efektyvumui.
„Vieną kartą atostogavau Dominikos respublikoje ir pasisamdžiau ten profesionalų golfo trenerį. Jis man paaiškino, kad golfe smūgiais žavisi tik naujokai. Rimtai žaidžiantys koncentruojasi į tą nuobodžiąją dalį, kuri iš tikrųjų nulemia 90 proc. sėkmės. Gerai smūgiuoti yra visai nesunku. Čia gerų rezultatų gali pasiekti visi. Tačiau tikslumas reikalauja sugebėjimų ir darbo“, – sakė A. G. Damjanovas (asm. archyvo nuotr. kairėje).

Reikia didesnio dėmesio komunikacijai

Akivaizdu, kad efektyvumo naudojant BIM mums dar labai trūksta. Tačiau vokietis skuba nuraminti – tai toli gražu nėra vien tik lietuvių problema. Su problemomis susiduria visų šalių projektuotojai.

„Norėčiau pasakyti štai ką. Nemanykite, kad Vokietijoje mes neva esame labai toli pažengę. BIM technologijos ten tikrai nėra taip gerai išvystytos. Man net sunku paaiškinti, kodėl visur vyrauja tokia nuomonė. Gal todėl, kad vokiečiai suvokiami kaip labai techniškai pažangūs žmonės. Mes juk gaminame labai geras mašinas, todėl ir BIM technologijose turėtumėme būti priekyje. Tiesa tokia, kad iš to ką mačiau, man susidarė įspūdis, kad Lietuva kaip tik yra toliau pažengusi“, –neslėpė pranešėjas.

Pasak A. G. Damjanovo, žmonės jau pradeda suprasti, kad didieji klausimai, susiję su BIM, – ne apie brėžinius ar 3D modelius. Jie – apie komunikaciją. Esmė yra ne ta, kaip atrodo dokumentai, o kaip patogu juos surasti visoms projektą vykdančioms šalims.

„Kitaip tariant, mums reikia užtikrinti galimybes efektyviai ir greitai keistis informacija. Kaip golfe 90 proc. sėkmės priklauso nuo nuobodžiosios dalies, taip BIM 90 proc. sėkmės priklauso nuo komunikacijos“, – teigė jis.

Kaip mes galime pagerinti šią situaciją? Atsakymas ir paprastas, ir sudėtingas tuo pačiu metu. Komunikacijai turi būti skiriamas didžioji dėmesio dalis. Šį principą suvokiančiųjų pamažu atsiranda vis daugiau.

„Labai geras pavyzdys yra Jeddah bokštas – pirmasis pastatas, kuris viršys kilometro aukštį ir šiuo metu yra statomas Saudo Arabijoje. Jis projektuojamas naudojant BIM. Vienas iš pagrindinių statytojų tikslų yra padaryti viską, kad keitimasis reikiama informacija būtų kuo paprastesnis“, – sakė A. G. Damjanovas.

Klaidos – dėl nesusikalbėjimo

Kaip sako specialistas, šiuo metu situacija tokia, kad projektavimo procese sukuriame vis daugiau duomenų. Jų kiekiai auga eksponentiškai. Visus tuos duomenis saugome kaip įvairaus formato failus. Tačiau tai tik viena proceso dalis. Visa ta duomenų gausa turi būti lengvai prieinama visiems projekto vystytojams, kurių, pradėjus statybas, paprastai būna ne vienas ir ne du.

„Dauguma klaidų atsiranda kaip tik dėl nesusikalbėjimo. Kai duomenų kiekiai tokie dideli, nesusikalbėti yra labai paprasta. Nieko keisto, kad didžioji dalis projekto vertės sukuriama būtent komunikacijos procese. Žinome, kad su BIM modeliais statyti lengviau, bet jeigu nesugebame greitai surasti reikiamos informacijos, mes neišnaudojame visų BIM galimybių. Duomenys yra labai gerai, bet jie vertę įgauna tik tuo atveju, jeigu mes gebame jais pasinaudoti“, – teigė jis.

Iš čia kyla ir pagrindinė užduotis, kurią turime įvykdyti. Projektavimo su BIM procesas tikrai efektyvus bus tik tada, jeigu visos prie statybos prisidedančios šalys išmoks komunikuoti tarpusavyje.

„Mums reikia geresnių sistemų, leidžiančių greitai ir paprastai rasti ir pasiimti informaciją. Šiandien šis procesas dar per daug komplikuotas. Šiuo metu reikia žmonių, kurie ieškotų ir pateiktų informaciją. Tačiau šį procesą galima automatizuoti. Tam yra visos galimybės. Jeigu to nepadarysime, taip ir neišnaudosime BIM galimybių. Pasikartosiu, pats modelių kūrimas – tai lyg golfo kamuoliuko smūgiavimas. Tačiau keitimasis informacija ir jos valdymas – tai kamuoliuko mušimas į duobutę“, – Lietuvos projektuotojams kalbėjo A. G. Damjanovas.

Statybunaujienos.lt



Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...
nuotrauka
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
nuotrauka
2023-08-23 16:15
Šiuolaikinės technologijos keičia pramonės pasaulį, siūlydamos naujoviškus sprendimus mašinų ir sistemų efektyvumui ir tikslumui didinti. Fotoelektriniai jutikliai yra viena iš pažangių priemonių, lemiančių šią technologinę revoliuciją. Tačiau kaip juos palyginti su tradiciniais aptikimo metodais? A...
nuotrauka
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
nuotrauka
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
nuotrauka
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
nuotrauka
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
nuotrauka
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
nuotrauka
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
nuotrauka
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
nuotrauka
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-07-12 09:09
Vilniuje, greta Molėtų plento, pradėta Gamybos inovacijų slėnio pastato statyba. Čia gamybos įmonės, startuoliai, technologijų kūrėjai ir tyrėjai galės testuoti inovatyvias savo idėjas, kurti skaitmenines inovacijas ir prototipus, vykdyti mažaserijinę gamybą.
nuotrauka
2021-05-31 08:56
„Caverion Lietuva‟ ir „Technopolis Lietuva‟ tęsia bendradarbiavimą naujame „Technopolio Beta“ pastato atnaujinimo projekte. „Caverion Lietuva‟ 10-ies aukštų ir 22,7 tūkst. kv. m ploto pastato rekonstrukcijos projekte organizuoja statybinės bei inžinerinės dalies atnaujinimą.
nuotrauka
2021-05-28 10:48
Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) nariai pritarė siūlymui atsižvelgti į tarptautinę praktiką bei didėjančią technologijų reikšmę narių veikloje ir papildė asociacijos pavadinimą. Auganti bendruomenė taip pat sutarė laikytis aukštų profesinių standartų, kuriuos įtvirtino Etikos kodek...
nuotrauka
2021-05-21 10:50
Siekdama populiarinti studijas technologijos ir inžinerijos mokslų kryptyse, „Teltonika“ įmonių grupė įsteigė 90 tūkst. eurų stipendijų fondą būsimiems KTU pirmakursiams, pasirinkusiems šias studijas.
nuotrauka
2021-05-13 16:27
Vilniuje, Lvovo g. 37 duris jau atvėrė vienas inovatyviausių verslo centrų Lietuvoje. Šiuolaikiškiems A+ energinės klasės pastato reikalavimams, užsakovo bei nuomininkų poreikiams ir lūkesčiams atliepti, „Caverion Lietuva“ 8 aukštų, 23.000 kv. m bendro ploto pastate įrengė didelės apimties ateities ...
nuotrauka
2021-04-27 14:40
Išaugus Covid-19 pandemijai valdyti skirtų gaminių paklausai, Lietuvos ir visos Europos gamintojai fiksuoja kylančias plastiko gaminių kainas. Pandemijos sąlygomis dėl logistikos konteinerių trūkumo ir sulėtėjusios JAV plastiko sektoriaus gamybos kainas dar labiau kelia žaliavų trūkumas.

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija