2021 balandžio 14 d. trečiadienis, 20:20
Reklama  |  facebook

BIM – kur ir kodėl verta tai studijuoti?

Inga LABUTYTĖ-ATKOČAITIENĖ      2016-01-21 17:30
Tik šį rudenį Vilniaus Gedimino technikos universitete pasiūlytos Statinio informacinio modeliavimo magistrantūros studijos. Gausiai į šią studijų kryptį susirinkę studentai neseniai išlaikė pirmąją savo sesiją. Universiteto Statybos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Juozapaitis sako, jog nuo vasaros greičiausiai bus pasiūlyti ir pusmečio trukmės kursai, kuriuos galės lankyti visi, siekiantys išmokti dirbti su BIM, tačiau nepageidaujantys grįžti į universiteto suolą.
nuotrauka
Statinio informacinio modeliavimo magistrantūros studijų studentai. Svetaines skaitmeninestatyba.lt nuotr.


Minimos įmonės
Vilnius Tech Statinių skaitmeninio ir informacinio modeliavimo technologijų centras (SSIMTC),
Skaitmeninė statyba, VŠĮ
Vilnius Tech Statybos fakultetas,

D. Gedvilas: darbo jiems ilgai neteks ieškoti

„Ši magistrantų grupė – tai nauja statybos inžinierių karta, kuri keis viso šalies statybos sektoriaus darbo metodus. Sudalyvavęs šių studentų egzamine įsitikinau, kad į rinką įsilies gerai paruošti specialistai, kuriems darbo paieškos neužtruks. Viliuosi, kad dauguma šių žmonių liks dirbti Lietuvoje ir taip prisidės prie statybų pažangos mūsų valstybėje, prie sektoriaus konkurencingumo stiprinimo“, – stebėjęs pirmąjį šios studentų grupės egzaminą sakė Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.

Studijų programos tikslas – suteikti specializuotų inžinerinių žinių ir suformuoti gebėjimus, reikalingus statinio projekto BIM rengimo funkcijoms atlikti.

Šioje studijų programoje šiuo metu mokosi 15 studentų.

 VGTU Statybos fakulteto dekanas prof. dr. Algirdas Juozapaitis pasakoja, jog siekiant pagilinti žinias BIM srityje yra dvi galimybės.

„Norintieji gali kelti savo kvalifikaciją specialiuose kursuose. Na, arba jeigu nori paaukoti tam daugiau laiko, gali antrą kartą stoti į magistrantūrą“, – sakė prof. dr. Algirdas Juozapaitis.

Jis teigė, jog ir į bakalauro studijas įterpta šiek tiek mokymo apie BIM – statinių informacinį modeliavimą.

Iš kairės: Vladimir Popov, Dalius Gedvilas ir prof. dr. Algirdas Juozapaitis. Skaitmeninestatyba.lt nuotr.

„Tačiau noriu pabrėžti, jog baigusieji bakalaurą nėra specialistai. Ypač jei kalbame apie projektavimą. Antrojoje pakopoje jie sužino daugiau ir tie, kurie nori būti specialistais būtent BIM srityje, stoja į šią studijų programą. O tie, kurie tiesiog norėtų pakelti savo kvalifikaciją, jau netrukus galės lankyti Vilniaus Gedimino technikos universiteto organizuojamus kursus“, – pridūrė Statybos fakulteto dekanas.

Tikėtina, jog galimybė lankyti šiuos kursus rasis dar iki vasaros, jei ne, tuomet – nuo rudens.  Prof. dr. Algirdas Juozapaitis žada dėstytojų iš užsienio.

BIM studijos – vienintelės visose Baltijos šalyse

Prof. dr. Algirdas Juozapaitis teigė, jog Aplinkos ministerija jau turi BIM skirtą skyrių, Vyriausybė yra sukūrusi tam skirtą darbo grupę, egzistuoja viešoji įstaiga „Skaitmeninė statyba“. Taigi tų, kurie stengiasi, kad naujesnės statybų technologijos greičiau prasiskintų kelią ir taptų visuotinai naudojamos – gausu.

„Kuo toliau, tuo daugiau statybos specialistų turės prisitaikyti prie darbo metodų ir aplinkos pokyčių. Iki šiol BIM elementus naudojančios įmonės darbuotojus mokė savo iniciatyva, tačiau ši studijų programa leidžia tikėtis, kad stiprius pagrindus būsimieji specialistai įgis dar studijuodami. VGTU pirmasis pasiryžo ruošti BIM projektų vadovus ir ši programa sulaukė didžiausio susidomėjimo tarp stojančiųjų. Esu įsitikinęs, kad netrukus panašias studijų programas siūlys ir kitos mokymų institucijos, o rengimas dirbti BIM aplinkoje bus sustiprintas ir bakalauro studijose“, – pridūrė D. Gedvilas.

Europoje ši sistema, prof. A.Juozapaičio teigimu, irgi dar nėra suvienodinta, tačiau progresu šioje srityje Lietuva išsiskiria ryškiausiai iš visų Baltijos šalių.

„Užsienyje, Skandinavijos šalys, Korėjoje tavęs nepriims darbuotis, jei nežinai, kas yra BIM, – atskleidė profesorius. – Tačiau mes nesame atsilikę, o VGTU Statybos fakultetas kol kas vienintelis Lietuvoje, ir net baltijos šalyse rengia tokius specialistus.“

VGTU Statybos fakulteto docentas, Statinių skaitmeninio ir informacinio modeliavimo technologijų centro direktorius bei šios studijų programos autorius Vladimiras Popovas teigė, jog šioje programoje studijuoja motyvuoti studentai ir grupės mažėjimas nesusijęs su ką tik praūžusia sesija – tiek žmonių atkrito dėl asmeninių aplinkybių.

„Statinių informacinio modeliavimo mokosi studentų grupė – įstojo 20 žmonių, dabar „gyvų“, besimokančių liko 15. Vieni nepasirašė sutarties, kiti pasiėmė akademines atostogas. Tačiau tai vis tiek dvigubai daugiau, nei planavome į šią grupę priimti“, – sako doc. V. Popovas.

Galės būti „rišamoji grandinė“ bendrovėje

Šias studijas baigę studentai galės dirbti skaitmeninės statybos vadovais arba koordinatoriais.

„Priklauso, kokiose pareigose žmogus dirbs: ar pas statytojus-užsakovus, projektuotojus, ar pas rangovus, ar pas turto valdytojus – sfera tikrai pakankamai plati. Šios programos tikslas yra parengti pakankamai universalų specialistą, kuris turės žinių ir apie metodologiją, apie procesus, apie tai, kaip dirbti su naujo tipo technologija (kuri paremta 3D erdviniu modeliavimu, informacijos kaupimo per erdvinį modeliavimą)“, – pasakojo VGTU dėstytojas ir šios studijų programos kūrėjas.


Statinio informacinio modeliavimo magistrantūros studijų studentai. Svetaines skaitmeninestatyba.lt nuotr.

Jis pridūrė, jog BIM specialisto užduotis – kad visiems pakaktų informacijos, susijusios su statomu objektu, ji būtų legvai pasiekiama, kad visi galėtų ją maksimaliai išnaudoti.

„Pirmąjį semestrą jų programa sutelkta į bendrų procesų apžvalgą, standartų nagrinėjimą. Taip pat – į pirmos stadijos projektavimą. Studentai rengia du kursinius projektus ir atsiskaitinėja. Prieš porą dienų išlaikė paskutinį egzaminą, dabar jiems beliko tik magistrinio darbo pirmosios dalies ataskaita“, – sakė V. Popovas.

Vsi iš šių studentų VGTU universitete yra baigę bakalauro studijas.

Svarbiausia – kad visi statybų dalyviai bendradarbiautų

„Studentų specialybės – labai įvairios: yra konstruktorių, yra architektūros inžinerijos, statybų technologijos vadybos specialistų. Viso statybos proceso atstovai: pradedant projektavimu ir baigiant naudojimu“, – sakė V. Popovas.

VGTU dėstytojas pridūrė, jog baigę studijas šios programos studentai galės būti kaip „rišamoji grandinė“ įmonėje, kurioje trūksta įgūdžių ir žinių, kaip dirbti su BIM.

„Šiuolaikinės kompiuterinės priemonės leidžia virtualiai modeliuoti objektus ir elgtis su jais kaip su realiais objektais. Pagrindinė problema šiandien – užtikrinti mainus tarp visų statybos dalyvių – kad jie bendradarbiautų, o ne dirbtų kiekvienas atskirai“, – toliau pasakojo V. Popovas.

Jo teigimu, skaitmeninio modelio forma taip pat naudojama procesams statyboje organizuoti.

„Yra daug simuliacijos elementų, galima, pavyzdžiui, demonstruoti kokią nors realaus objekto animaciją. Pasitelkus BIM lengviau sekti technologinius grafikus, tiekimo grandinę ir taip toliau. Šios naujosios technologijos reikalauja bendradarbiavimo“, – sakė VGTU dėstytojas.

Kaip jau minėta, į šią studijų programą priimta daugiau studentų, nei iš pradžių planuota, vyko konkursas.

„Vietoje 8 žmonių priėmėme 20. Tačiau tas branduolys, kuris išliko – jie atėjo studijuoti. Yra žmonių, dirbančių ne Vilniuje ir kasdien važinėjančių. Kitais metais galbūt bus suformuotos dvi studentų grupės“, – svarstė V. Popovas.

Jis taip pat patvirtino, jog universitetas planuoja organizuoti kvalifikacijos kėlimo kursus visiems, norintiems išsamiau susipažnti su BIM. Pabaigę šiuos kursus gaus tai patvirtinantį sertifikatą, tačiau svarstoma ir apie atestaciją.

Šie kursai bus paremti magistrantūros programos pagrindu. Taip pat svarstoma, galbūt universitete bus įsteigta daugiau mokymo programų, specialybių, kuriose bus dėstomi ir skaitmeninio modeliavimo pagrindai.

Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-04-14 14:45
Neretai praktikoje pasitaiko situacijų, kuomet užsakovai, jau faktiškai naudodamiesi rangovo atliktų darbų rezultatu, dėl kokių nors formalių priežasčių atsisako priimti rangovo atliktus statybos rangos darbus. Esant tokioms aplinkybėms rangovas įgyja teisę vienašališkai perduoti darbus užsakovui.
nuotrauka
2021-04-14 10:33
2021 m. vasarį šalyje atlikta statybos darbų už 166,1 mln. EUR to meto kainomis, tai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 4,2 proc. palyginamosiomis kainomis mažiau nei sausį (nepašalinus – 2,4 proc.), praneš Statistikos departamentas.
nuotrauka
2021-04-14 08:47
Registrų centras – be jau įprastų elektroninių paslaugų, tokių kaip e. varžytynės, e. aukcionai, e. įgaliojimai, e. parašas ar e. pristatymas, – nuo šiol sudaro galimybę elektroniniu būdu organizuoti ir nuomos konkursus. Tikimasi, kad nuomos konkursų organizavimas elektroninėje erdvėje padės užtikri...
nuotrauka
2021-04-13 13:09
Komfortas paprastai suprantamas kaip sąlygų visuma, teikianti buitinių patogumų. Tačiau šias sąlygas, ypač kalbant apie akustinį komfortą, kaip pastebi UAB „Ramsta“ direktorius Kęstutis Jonutis, visi supranta skirtingai.
nuotrauka
2021-04-13 11:02
Artimiausiu metu vidaus reikalų sistemos pareigūnams – ugniagesiams gelbėtojams, policininkams ir kitiems – bus pagerintos gydymo ir reabilitacijos sąlygos. Valstybės turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas, įgyvendinantis Vidaus reikalų ministerijos Reabilitacijos c...
nuotrauka
2021-04-13 09:03
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo buvo tenkintas Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorės Lauros Paulikienės, ginančios viešąjį interesą, pareiškimas užkertant kelią neteisėt...
nuotrauka
2021-04-12 17:25
Šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė. Kauno klinikų užsakymu infekcinių ligų ligoninės projektą įgyvendins projektavimo paslaugų konkursą laimėjusi UAB „Maspro“. Pastato statybos darbų vertė gali siekti apie 2...
nuotrauka
2021-04-12 13:34
Vilniaus kogeneracinė jėgainė (VKJ) paskelbė du svarbius biokurą naudojančių įrenginių statybos projekto viešuosius pirkimus. Paskelbtais konkursais ieškoma biokurą naudojančios jėgainės dalies statybos valdytojo bei statybos darbų rangovo.
nuotrauka
2021-04-12 11:53
Būstą ar kitą savo nekilnojamo turto objektą parduoti nutarę žmonės susiduria su klausimu: pardavinėti pačiam ar kreiptis į profesionalą? Dažnas, pasirinkęs būstą parduoti savo jėgomis, tikisi tai atlikti greitai, be vargo ir sutaupyti mokestį, kurį už paslaugas sumokėtų brokeriui.
nuotrauka
2021-04-12 11:23
Registrų centras šiuo metu intensyviai įgyvendina archyvo centralizavimo ir skaitmenizavimo projektą. Įvertinus fizinių Registrų centro naudojamų archyvo patalpų būklę, paaiškėjo, kad kai kurios patalpos nebeatitinka griežtų bylų saugojimo reikalavimų, todėl dar šiais metais dalis archyvų bus sukonc...
nuotrauka
2021-04-09 13:44
Lietuvos verslo organizacijos – Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija ir Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija – kreipėsi į Finansų ministeriją, ragindamos dar šiais metais keisti įmonių pelno mokestį, pereinant prie paskirstytojo pelno apmokestinimo (i...
nuotrauka
2021-04-09 07:40
Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyrius paskelbė sprendimą civilinėje byloje pagal ieškovės Akmenės rajono savivaldybės administracijos ieškinį dėl rangos darbų trūkumų šalinimo išlaidų (preliminariųjų nuostolių), rekonstruojant Naujosios Akmenės miesto centrinę aikštę, atlyginimo priteisimo...
nuotrauka
2021-04-07 13:36
Bendrovė „Vilniaus vystymo kompanija" tęsia praėjusį rudenį paskelbtą viešąjį pirkimą kairiajai Neries krantinės pusei sutvarkyti. Atnaujinti dėl tiekėjo ieškinio sustabdytas pirkimo procedūras leido palankus Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas.
nuotrauka
2021-04-07 11:39
Seimas po Vyriausybės išvadų ketina svarstyti Žemės įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo numatoma įvesti naują mokestį už nekilnojamojo turto projektų plėtrą valstybinėje žemėje. Įstatymas buvo nemažai aptarinėtas žiniasklaidoje, bruzda verslas, tačiau visuomenė šioje istorijoje lyg ir neturi jokio v...
nuotrauka
2021-04-02 08:43
Seimas po pateikimo pritarė tęstinio profesinio mokymo įstatymo pataisoms ir atidavė projektą tolimesniems svarstymams. Pataisos leistų 25-erių ir vyresniems asmenims, iki tol neįgijusiems profesinės kvalifikacijos, dalyvauti trumpesnės trukmės Užimtumo tarnybos organizuojamose tęstinio profesinio m...
nuotrauka
2021-04-01 16:58
Ketvirtadienį, balandžio 1 d., įsigalioję aplinkos ministro įsakymai daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkams suteikia daugiau galimybių priimant sprendimus. Nuo šiol gyventojai galės naudotis papildomu balsavimo kanalu – biuletenį pildyti ir pateikti elektroninio ryšio priemonėmis, pavyzdž...
nuotrauka
2021-04-01 13:40
Kovo 31 d. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija svarstė parlamentinės kontrolės klausimą „Dėl institucijų veiksmų galimai stabdant vėjo jėgainių plėtros projektus“. Minėtą parlamentinės kontrolės klausimą įtraukti į darbotvarkę paskatino gauti raštai iš Lietuvos verslo konfederacijos (LVF) ...
nuotrauka
2021-04-01 11:12,      papildyta 2021-04-01 13:07, Papildyta „Rapsoilos“ komentaru
Kovo 31-osios rytą Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai kartu su aplinkosaugos specialistais ir ugniagesiais-gelbėtojais atliko kratą Mažeikių rajono uždarojoje akcinėje bendrovėje „Rapsoila“, kurios veikla – pagrindinio ekologiškai švarių degalų komponento – iš rapsų išga...
nuotrauka
2021-03-31 11:49
Aplinkos ministerija atnaujino Lietuvoje veikiančių įmonių, kurioms 2021-2025 m. planuojama paskirstyti nemokamus apyvartinius taršos leidimus, sąrašą. Jis sudarytas įvertinus Europos Komisijos patikslintus taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis tikslus 2021–2030 m.
nuotrauka
2021-03-31 11:37
„Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) tęsią tradiciją ir organizuoja kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos