2019 rugsėjo 16 d. pirmadienis, 9:04
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Biodujos – reali alternatyva iškastiniam kurui  5

Jonas ŠIMĖNAS, konsultantas darniai plėtrai      2014-03-10 06:49
Prancūzijoje vykusios konferencijos ir parodos „BIOgaz Europe 2014“strateginis tikslas buvo parodyti metano panaudojimo praktines galimybes per biodujų gamybą iš įvairios biomasės.
nuotrauka
Maisto atliekos Anglijoje jau keliauja ne į sąvartyną, bet į biodujų gamyklą (Canningtot bioenergy, JK). Nuotraukoje – Jonas Šimėnas


Biodujos saugo vandenį ir orą, mažina atliekų susidarymą, sukuria žalią energiją

Biodujos, kurių sudėtyje biometano yra nuo 50 proc. iki 65 proc., gaminamos iš plataus spektro biomasės – pradedant nuo biodegraduojančių atliekų, susidarančių gyvulininkystės objektuose bei kituose sektoriuose, įskaitant šienavimo žolę, nukritusius lapus, netinkamus naudoti maisto produktus bei maisto atliekas, ir baigiant specialiai tam auginamus augalus bei žaliąją masę. Biodujos kasmet tampa vis svarbesniu ištekliu gaminant elektrą ir šilumą, ypač privačiame sektoriuje, kur nėra galimybių pasinaudoti centralizuotais tinklais.

Biodujų naudojimas tampa svarbiu faktoriumi stabilizuojant klimato kaitos procesus. Pvz., Vokietijoje biodujų gamyba ir naudojimas kasdien sudaro galimybę mažinti CO2 išmetimus daugiau nei 0,5 mln. gyventojų, taip pat transporte bei viešajame sektoriuje. Tai leidžia kasmet sutaupyti apie 15 mln. tonų CO2.

Biodujos (biometanas) tampa realia alternatyva iškastiniam kurui ir transporto sektoriuje. Čia ir vėl pirmauja Vokietija, kuri sukūrė ir nuolat plečia ne tik biodujų gamybos, bet ir pardavimo struktūras. Šiuo metu Vokietijoje registruota gerokai daugiau nei 100 tūkst. automobilių, važiuojančių biodujomis.

Biodujų tiekimas į gamtinių dujų vamzdyną sudaro galimybės biodujų gamybos vietą atsieti nuo jų naudojimo vietos.

Biodujų gamybos atliekos – dumblas po metanizacijos yra puikus pakaitalas mineralinėms trąšoms. Naujos technologijos leidžia pagaminti augalams reikalingą NPK (azoto, fosforo, kalio) biotrąšų balansą, kuris uždaro nitratų naudojimo ciklą bei šešis kartus sumažina CO2 išmetimus, lyginant su mineralinių trąšų naudojimu.

Biodujų, kurių sudėtyje vidutiniškai yra apie 55 proc. metano, išeiga iš vienos tonos žalios biomasės:

• karvių mėšlas – 80 kub. m,
• kiaulių srutos – 20 kub. m,
• žolė – 120 kub. m,
• šiaudai – 160 kub. m,
• kukurūzai – 200 kub. m,
• grūdų atliekos – 220 kub. m,
• buitinės atliekos – 100 kub. m,
• mėsos atliekos –650 kub. m ir t.t.

Biodujų gamyba svarbi socialiniu-ekonominiu požiūriu

Technologijų modernizavimas, įrangos (cisternų, elektronikos, vamzdynų ir kt. instaliacijos) gamyba, biodujų gamybos įrenginių statyba bei jų eksploatavimas, biomasės konsolidavimas, gamyba, tiekimas bei atidirbto substrato transportavimas sukuria daugybę darbo vietų bei socialinę naudą.

„BiogazEurope2014“ renginio pagrindinė tema – klausimų, susijusių su biodujų gamyba, nagrinėjimas bei viešinimas ir įrenginių bei technologijų demonstravimas, jų kūrimo strategija. Renginyje vykusiose paskaitose, pasitarimuose bei parodoje buvo pasirūpinta pristatyti geriausią patirtį, moksliškai pagrįstus techninius-ekonominius sprendimus. Norintys galėjo apsilankyti konkrečiuose biodujų gamybos objektuose.

Plačiau besidominčius biodujų gamybos ir naudojimo klausimais kviečiu paskaityti www.biogaz-europe.com. Žemiau pateikiu kai kurią informaciją, kuri man pasirodė svarbi.

Paskaitų cikle „Biomasės tiekimo užtikrinimas ir žaliavų diversifikavimas“ buvo daug kalbama apie galimybes panaudoti atliekinius biomasės resursus, kurie susidaro ne tik agrariniame sektoriuje, bet ir komunalinėje aplinkoje, pakelėse, drenažo sistemose ir kt. Pranešimuose daug dėmesio buvo skiriama energetiniams augalams, pasirengimui sezoniniam biomasės kaupimui ir dėl to atsirandantiems CH4 praradimams. Kadangi biodujų gamybai vienaip ar kitaip labai svarbu turėti agrarinio sektoriaus atliekų (mėšlo ar srutų), ypač daug dėmesio buvo skiriama šių žaliavų racionaliam panaudojimui.

Dalijosi patirtimi

Plačiai ir argumentuotai buvo pateiktas paskaitų ciklas „Danijos termofilinės technologijos“, kurį organizavo Danijos „Agro Business Park“ ir INBIOM – Danijos biomasės inovacijų klasteris. Pranešėjai pateikė informacijos apie biodujų termofilinės (aukštatemperatūrinės) technologijos pranašumus prieš vidutinės ir žemos temperatūros technologijas. Kaip svarbiausi pranašumai buvo įvardinti trečdaliu didesnio metano kiekio išsiskyrimas ir bakteriologinis saugumas.

Įspūdingas buvo verslininko Kent Skaanning pranešimas, kuriame jis papasakojo, kaip valdydamas apie 500 ha žemės per metus užaugina iki 30 000 paršų, o tręšimui savo ūkyje visiškai nenaudoja mineralinių trąšų. Visus atlikusius savo ir kaimynų šiaudus „perleidžia“ per bidujofikaciją, taip apsaugodamas savo pasėlius nuo ligų, kurios atsirasdavo, kai susmulkintus šiaudus užardavo. K.Skaanning pabrėžtinai teigiamai įvertino šiaudų reikšmę, naudojant juos kartu su kiaulių srutomis ir ypač gerą priedą – bulves, kurios skatina metanizacijos procesą.

Kalbėdami apie ekonominę biodujų svarbą danai pasidalino patirtimi apie antros kartos metanizaciją, pabrėždami, kad tai yra artimos ateities reikalas. Antros kartos metanizaciją reikėtų suprasti kaip biodujų gamybą iš plataus spektro atliekų, įskaitant ir biodegraduojančias iš komunalinių atliekų. Svarbiais elementais danai išskiria racionalią žaliavų kooperaciją ir logistiką, nes tai yra įmonių ekonominio gyvybingumo pagrindas.

Paskaitose apie inžinerinius sprendimus ir technologijas pagrindinis dėmesys buvo skiriamas optimizacijai – tiek kalbant apie gamybos apimtis, naudojamas medžiagas, tiek apie procesų valdymą.

Parodoje buvo pateikta beveik pusantro šimto ekspozicijų iš Prancūzijos, Vokietijos, Danijos, Italijos, Šveicarijos ir kt. šalių įmonių, susivienijimų ir viešųjų kompanijų. Studijuojant pateiktą informaciją, galima buvo rasti pasiūlymų nuo galimybių studijos parengimo iki projekto įgyvendinimo ir priežiūros; nuo bioprocesų valdymo iki laboratorinių tyrimų; nuo biomasės rūšių demonstravimo iki galutinių produktų charakteristikų. Tai, apie ką buvo kalbama konferencijoje, parodoje galima buvo matyti demonstruojamuose projektuose.

Autorius yra buvęs LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas
Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

galimybės
2014-03-12 08:02
užtektų tik pasidomėti, kaip šias visa problemas sprendžia europos verslas. Mes kažkaip vis antraip, pradedame ieškoti ne galimybių, o to, kas trukdo... niekada nebūsime turtingi, jei pirma problemų ieškosime, o ne galimybių
Smarvė
2014-03-11 12:26
Jurbarkiečiai ir Kalvarija visada kenčia ir skundžiasi nuo Danų kiulidžių kompleksų. Pats buvau , kvapelis nepavydėtinas. Nežinau, nieks ten nesirūpina ta smarve
netikiu
2014-03-11 11:02
netikiu, kad negalima panaikinti smarvės... Reikia tik taikyti normalias šiuolaikines technologijas. Problema gali būti, kad jos daug kainuoja
problema
2014-03-11 08:10
Danams, auginantiems Lietuvoje kiaules būtų privaloma biodujų gamyba, kuri aprūpintū to kaimo gyventojus, taip kompensuodami skleidžiamą smarvę
atliekos
2014-03-11 07:15
sprendžiame, kur dėti atliekas, o kiti seniai žino, kad iš tonos buitinių atliekų galima gauti 100 kub. m dujų. Lobius išmetame, atsikratome net primokėdami

Darni plėtra. Ekologija

nuotrauka
2019-09-09 09:52
Blogas kvapas kamuoja Klaipėdos rajono, Ketvergių, Gručeikių, Toleikių ir kitų kaimų gyventojus. Jis ypač sustiprėja vasaros metu, kai tvyro karščiai, nebūna vėjų. Jau artimiausiu metu čia bus išbandytas specialus įrenginys, skirtas blogo kvapo ir dulkių šalinimui.
nuotrauka
2019-09-03 12:26
Augant susidomėjimui savo namuose pasigaminti elektros energiją, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai pataria nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir darbą išmanantiems specialist...
nuotrauka
2019-09-03 09:46
Lietuvoje sparčiai daugėjant renovuotų daugiabučių gyvenamųjų namų, vis dažniau išryškėja netinkamo mikroklimato sukeliamos problemos gyvenamosiose patalpose. Gyventojams svarbu žinoti, kad po daugiabučio modernizacijos keičiasi ir buto mikroklimatas. Kadangi modernizuotas daugiabutis, gyvenamasis n...
nuotrauka
2019-08-30 10:52
Šiemet ir kitąmet šalies nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose atsiras nemažai naujų lankymui skirtos infrastruktūros objektų. Jie bus įrengti tęsiant ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą, skirtą šalies kraštovaizdžio vertybių apsaugai ir pritaikymui jas pažinti.
nuotrauka
2019-08-27 09:39
Nors Europa Sąjunga draudžia šalinti senas padangas sąvartynuose, tačiau nemažai jų ten dar patenka. Visgi pasaulyje atsiranda naujų sprendimų, kaip efektyviai panaudoti senas padangas.
nuotrauka
2019-08-19 11:03
Elektrą iš saulės kitų metų pabaigoje gaminsis per 10 tūkst. gyventojų – tai penkiskart didesnis gaminančių vartotojų skaičius, nei šiuo metu. Tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama jų įrengimui. Gyventojai, kurie pasigamina elektros iš sa...
nuotrauka
2019-08-14 14:36
Palangos paplūdimiuose triūsia nauja ir moderni smėlio valymo mašina „BeachTech Marina“. Ekonomiškai ir tyliai dirbanti savaeigė technika kol kas neturi analogo Baltijos jūros regione.
nuotrauka
2019-08-13 10:41
Keletą pastarųjų dešimtmečių Vakaruose vyravęs miesto modelis, kai gyvenamosios, darbo laisvalaikio, komercinės ir kultūrinės zonos buvo atskirtos, o susisiekimą tarp jų geriausiai užtikrino nuosavas automobilis, nyksta. Statybos paslaugų koncerno YIT vykdantysis viceprezidentas miestų plėtrai Juha ...
nuotrauka
2019-08-09 11:08
Atliekų tvarkymo įmonė „Ekonovus“ pirmoji šalyje pradeda dirbti su dujinėmis šiukšliavežėmis, kurios ne tik mažiau terš orą, bet ir veiks kur kas tyliau nei dyzelinės jų „kolegės“.
nuotrauka
2019-08-09 10:27
Vos viena paplūdimyje numesta nuorūka gali užteršti net penkis kubinius metrus vandens. Vandens, kuriame, pasiilgę jūros, maudomės ne tik mes patys, bet ir mūsų vaikai. Specialistai neabejoja – jei kiekvienas apie tai susimąstytų, nuorūkų, o taip pat – ir kitų smulkių atliekų paplūdimiuose būtų ger...
nuotrauka
2019-08-08 13:24
Populiarėjantis „zero waste“ (nulinių atliekų – liet.) judėjimas įsitvirtina mados ir ekologiškų pakuočių srityse. Dabar tendencijos persikelia ir į kitas gyvenimo sritis – jos ryškios ir namų interjero dizaino sprendimuose. Įkvėpta šio judėjimo entuziastų, internetinė parduotuvė Pigu.lt, bendradarb...
nuotrauka
2019-08-05 10:40
Įgyvendinant taikos sutartį tarp Energetikos ministerijos ir Vokietijos kompanijos „Danpower“, bendrovė neatlygintinai perduos 100 elektromobilių stotelių. Transporto kompetencijų agentūra rūpinsis šių stotelių visoje Lietuvoje įrengimu.
nuotrauka
2019-07-30 13:45
„Modus Group” pradeda naują saulės jėgainių parkų plėtros etapą Lenkijoje. Kaimyninėje rinkoje grupė iki 2020 metų pradžios planuoja įrengti 41 saulės jėgainių parką, kurių bendra galia sieks 41 megavatų (MW). Į šiuos žaliosios energetikos projektus bendrovė numato investuoti apie 36 mln. eurų. Fina...
nuotrauka
2019-07-30 10:42
Pirmieji šeši šių metų mėnesiai buvo itin rezultatyvūs Lietuvoje veikiantiems vėjo jėgainių parkams. Žiemą ir pavasarį šalyje vyravę orai buvo palankūs elektros energijos gamybai vėjo jėgainėse, jos apsukas pastebimiau sulėtino tik birželį. Nepaisant to, bendras pusmečio rezultatas – beveik trečdali...
nuotrauka
2019-07-30 10:06
Chaotiška miestų plėtra turi neigiamos įtakos natūralioms ekosistemoms. Integruotas požiūris į urbanizaciją, saugant gamtinius išteklius, skatina investuoti į ekosistemų atkūrimą, taip padeda padidinti miestų atsparumą gamtinėms nelaimėms, mažinti oro taršą ir kitą miestų neigiamą poveikį aplinkai b...
nuotrauka
2019-07-22 09:41
Siekiant valstybės strateginių tikslų atsinaujinančioje energetikoje ir tam išnaudoti jūrinio vėjo potencialą Baltijos jūroje, Energetikos ministerijos užsakymu Klaipėdos universiteto mokslininkai atliko išsamią jūrinio vėjo plėtros Baltijos jūroje analizę.
nuotrauka
2019-07-18 15:45
AB „Kauno energija“ priklausančioje Noreikiškių katilinėje pradedamas įrengti naujas biokuro katilas, įgalinsiantis katilinę lanksčiau ir ekonomiškiau veikti vasaros režimu.
nuotrauka
2019-07-16 13:15
Nuo vakar, liepos 15 d., iki rugsėjo 16 d. Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priima juridinių asmenų paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-07-11 13:04
Kauno rajono savivaldybė ketina teikti paraiškas projektui, kuris įgalintų įrengti saulės jėgaines ant Garliavos sporto centro ir penkių ugdymo įstaigų stogų. Prisijungti prie projekto kviečiamos ir sveikatos įstaigos.
nuotrauka
2019-07-10 15:36
Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.

Statybunaujienos.lt » Darni plėtra. Ekologija

nuotrauka

„UTHERM premium“ – pagerinto šilumos laidumo PIR plokštės

„UTHERM premium“ plokštės pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, yra perpus plonesnės negu mineralinės vatos ar EPS sluoksnis. Tokiu būdu taupoma erdvė. Šios plokštės lengvos ir lengvai m...
nuotrauka

Naujos CAT® technikos paklausa Baltijos šalyse didėja

Š. m. gegužės mėn. vyko statybinės technikos šventė „Caterpillar Roadshow“, kurios metu visiems besidomintiems statybinės technikos naujovėmis buvo pademonstruotos pažangiausios „Cat“ prekės...