2020 rugpjūčio 5 d. trečiadienis, 7:45
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Birmingemo universiteto profesorius apie „Brexit“: „Didžiausias praradimas yra prestižas – Didžioji Britanija nebebus didi“  1

2019-12-10 12:24
Daugiau kaip prieš du metais įvykusio referendumo dėl Jungtinės Karalystės (JK) likimo Europos Sąjungoje (ES) nustebino ne vieną – vos 4 proc. persvara britai nubalsavo už išstojimą iš ES. Britai tikėjosi, kad Helovino terminas išspręs visas problemas, tačiau laikas peržiūrėti kalendorius – išstojimas numatytas 2020 m. sausio 31 d. Vis dėlto, „Brexit“ ir toliau kels nemenkus iššūkius ne tik Didžiosios Britanijos ekonomikai, bet ir viso pasaulio stabilumui.
nuotrauka
Birminghamo universiteto (Anglija, JK) profesorius Pervez N. Ghauri. KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),

Šiuo metu ES priklauso 28 šalys narės. Remiantis Eurostat pateikiamais duomenimis, pagal prekių eksportą į kitas ES šalis, 2018 metais JK užėmė antrąją vietą. Šaliai iš Bendrijos pasitraukus be jokio susitarimo, importo bei eksporto sąlygos taptų sunkesnės. Jungtinių Tautų Prekybos ir plėtros konferencijos (UNCTAD) tyrimas parodė, kad ES prarastų apie 34,5 milijonus dolerių. Paskaičiuota, kad JK rinka sudaro 3,5 proc. pasaulinės prekybos.

„Iš visų JK parduodamų produktų užsienyje, 40 proc. yra eksportuojami į Europą. Žvelgiant iš ES pusės, tik 10 procentų kitų Europos šalių eksportuoja į JK. Taigi aišku, kas daugiausiai praras. Žinoma, nesakau, kad Europai bus gerai – ji taip pat nukentės,“ – sako Birminghamo universiteto (Anglija, JK) profesorius Pervez N. Ghauri.

Pranešimą apie „Brexit“ keliamus iššūkius P. Ghauri skaitė Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos“ slėnyje vykusioje Tarptautinio verslo akademijos Centrinės ir Rytų Europos skyriaus konferencijoje apie iššūkius ir galimybes, su kuriais šiandien susiduria tarptautinis verslas.

Laukia ilgi derybų metai

Išstojimas be susitarimo pakeistų prekybos sąlygas tarp JK ir ES – šios sąlygos nebeatitiktų Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO) tarptautinių prekybos taisyklių. Šiuo metu PPO narės yra 164 valstybės, kurios yra įsipareigojusios laikytis laisvosios prekybos taisyklių.

Profesorius aiškina, kad išstojus be susitarimo šalis turėtų derėtis dėl beveik kiekvieno sektoriaus, pavyzdžiui, žemės ūkio produktų, technologijų, automobilių pramonės, medicinos ir kitų.

„JK ir ES turės susitarti dėl visų į JK importuojamų produktų įkainių – tiek dėl žemės ūkio produktų tarifų, tiek dėl įkainių, taikomų automobiliams. Tokios derybos užima daug laiko, pavyzdžiui, naujausio susitarimo tarp ES ir Kanados derinimas užtruko daugiau nei 12 metų, – sako P. Ghauri. – Dėl kiekvieno punkto reikia nuspręsti ir tik tada pereiti prie kito. Kiekvienos derybos trunka 2 metus“, – sako jis.

Aviena ir vaistai – tik dalis problemos

Jungtinė Karalystė yra trečia pagal dydį avienos gamintoja visame pasaulyje, dauguma šios mėsos produktų į Europą atkeliauja būtent iš ten. Anot profesoriaus, JK jau diskutuojama apie tai, jog apie 20 tūkst. avių ir ėriukų gali tapti tiesiog nuostoliu, nes nebus galimybės prekiauti jų mėsa. 

„Jei ES nepirks arba aviena negalės pakliūti į rinką dėl to, kad dar nėra susitarimo, tada taps per brangu auginti avis“, – sako P. Ghauri.

Neseniai „Sunday Times“ paskelbė sąrašą produktų, kurių dėl „Brexit“, tikėtina, gali trūkti labiausiai, nurodydami, kad vaistų pramonė kels daugiausiai rūpesčių.

„Žinoma, galima importuoti ir tada parduoti, tačiau vaistų gamintojai gali nustatyti bet kokius įkainius, nes dar nėra jokio susitarimo, – sako profesorius. – Pavyzdžiui, prekė gali pabrangti 30 proc. ir mes dėl to nieko negalėsime padaryti. Jei reikės – turėsime pirkti.“

P. Ghauri paaiškina, kad tarifų apmokestinimas bus atidėtas. Pasienyje dar nėra įvestas mechanizmas, kuris galėtų patikrinti importuojamas prekes, o tai reiškia, kad kiekvienas sunkvežimis bus stabdomas ir tikrinimas.

„Apskaičiuota, kad vaistų gavimas gali užtrukti mažiausiai 3-4 mėnesius. Įsivaizduokite, ką tai reiškia, pavyzdžiui, diabetu sergantiems žmonėms. Insulinas yra gaunamas iš ES, įsivaizduokite, jei jie negalės jo gauti “, – sako profesorius.

P. Ghauri pateikia dar vieną pavyzdį – „Airbus“ konsorciumas. Kiekvienas „Airbus“ lėktuvo sparnas yra pagamintas JK, tačiau kompanija dabar galvoja, ar toliau pirkti produktus iš JK. Tai yra didžiulė pramonė, todėl daug darbuotojų prarastų darbo vietą.

Norvegijos modelis Jungtinei Karalystei netinka

Paskelbus referendumo rezultatus, JK vyriausybė paprašė ES pradėti oficialų pasitraukimo iš bendrijos procesą. 

Pagal įstojimo sutartį, veiksmus, kurių reikia imtis valstybei narei, kad pasitrauktų iš ES nusako 50 straipsnis. Derybos turi būti užbaigtos per dvejus metus. 2017 m. Lankasterio rūmų kalboje buvusi ministrė pirmininkė Theresa May išskyrė 12 pagrindinių tikslų derantis dėl išstojimo.

P. Ghauri ir jo kolegė neseniai paskelbtame dokumente išanalizavo įvairius modelius, kurie galėtų padėti JK pasiekti daugelį iš 12 tikslų. Profesorius aiškina, kad Kanados ir Ukrainos modeliai yra artimiausi – abi valstybės priėmusios laisvosios prekybos susitarimą su ES. Be to, tarp Ukrainos ir JK beveik 98 procentai prekių importuojamos bei eksportuojamos be jokių tarifų. Taip pat, tarp Ukrainos ir daugumos ES valstybių narių yra bevizis režimas, tačiau laisvo judėjimo teisės nėra – tai riboja migraciją.

„Žiniasklaida ir vyriausybė kalba apie Norvegijos modelį. Tačiau Norvegijos modelis, remiantis mūsų darbu ir analize, visiškai netinka Jungtinei Karalystei“, – sako P. Ghauri.

Pirma, pasak profesoriaus, Norvegija moka narystės mokestį, bet nieko negauna – jie nedalyvauja priimant sprendimus. Antrasis dalykas, dėl kurio ir buvo inicijuotas referendumas, yra imigracijos klausimas. JK nenori, kad žmonės iš visos Europos atvyktų gyventi ir dirbtų, tačiau Norvegija tai leidžia.

Didžioji Britanija nebebus didinga

Dar viena problema – Škotija. Žiniasklaidoje gausu pranešimų, kuriuose Škotijos Ministrė Pirmininkė viešai pasisako apie antrąjį referendumą dėl Škotijos išstojimo iš Jungtinės Karalystės.

„Manau, kad jie laimės tą referendumą ir tada taps Europos Sąjungos dalimi. Škotija nepriklausomybės norėjo dar anksčiau“, – sako P. Ghauri.

Profesorius aiškina, kad Škotija iki šiol turėjo savo biudžetą, savo parlamentą ir yra gana autonomiška. 96 proc. Jungtinės Karalystės žaliavinės naftos ir gamtinių dujų kondensato produkcijos gaunama iš naftos ir dujų telkinių Škotijoje.

„Visa JK turima nafta yra iš Škotijos ir iki šiol stipriai prisidėjo prie šalies ekonomikos. Škotijos išstojimas labai paveiktų JK. Tačiau britai negalvoja, kad didžiausi nuostoliai yra ekonominiai. Didžiausias praradimas yra prestižas – Didžioji Britanija nebebus didinga“, – sako P. Ghauri.
  Parengta pagal KTU inf.
Statybunaujienos.lt
Žymės  BrexitRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Arvydas Norkūnas
2019-12-14 09:12
Įdomus straipsnis. Turbūt ir lietuviai, jei pas mus imtų plūsti tiek imigrantų, nebenorėtų būti konfederatyvinėje Europoje. Anglams pikta dėl konkurencijos darbo rinkoje, šiaip jau, reikia pastebėti, kad visi atvykėliai nors šiek tiek moka angliškai ir gerai integruojasi. Pas mus kalbinis klausimas būtų žymiai problematiškesnis. Na o dėl ekonomikos raidos, galima sakyti, kad išstoję turėtume gerokai daugiau plėtoti eksportą rytų ir pietryčių kryptimis. Deje Rusija virto ne postkomunistine socialdemokratiška, bet oligarchine šalimi, be to nesusikūrus joje socialdemokratinei pilietinei visuomenei, šalyje subujojo maskoliškasis imperinis mastymas, skaitoma, kad reikia likviduoti geopolitinės katastrofos, taip kalbama apie TSRS subyrėjimą, padarinius. Lietuva galėtų sau leisti kelti išstojimo iš ES klausimą ir tapti neutralia šalimi tik tuomet jei patys rusai, atmetę imperiškas maskolijos tradicijas ir mastyseną, taptų pilietine visuomene, be to pripažinę lietuvių tautai darytas milžiniškas žalas, kur kas didesnes nei daugeliui kitų tautų ir sulaužytą 1920 m sutartį, sutiktų daryti nuolaidas kuriant autonominį Mažosios Lietuvos kraštą (per karą plačiai trimitavo, jog dabartinė Kaliningrado sritis, kurios administravimo terminai pagal tarptautinę teisę yra pasibaigę, bus Lietuvos dalis) sudarant galimybę pamažu joje atkurti Hitlerio bei Stalino visai sunaikintą, tolygią pagal dydį rusakalbiams, lietuviškąją bendruomenę. f

Aktualijos

nuotrauka
2020-08-04 17:27
Šiais metais suplanuotos Klimato kaitos programos lėšos naujoms priemonėms įgyvendinti siekia 170,7 mln. eurų. Dalis paramos, kaip pranešė Aplinkos ministerija, skiriama energijos vartojimo efektyvumo didinimui.
nuotrauka
2020-08-04 14:28
Nacionalinė teismų administracija pranešė apie praėjusią savaitę nutrauktą teismų pastato Šeimyniškių g. 28, Vilniuje, statybos rangos darbų konkursą. Priežastis – visų gautų pasiūlymų kainos viršijo numatytą projekto biudžetą.
nuotrauka
2020-08-04 10:51
Birželio 30 d. Užimtumo tarnybos direktorius patvirtino naują Trūkstamų profesijų sąrašą. Šis sąrašas galios iki 2020 m. pabaigos. Sąrašas yra suskirstytas į tris sektorius: statybos, pramonės ir paslaugų. Kaip praktikoje atrodo trečiųjų šalių piliečių iš Trūkstamo profesijų sąrašo įdarbinimas Lietu...
nuotrauka
2020-08-04 10:07
Pasaulį kausto COVID-19 virusas. Pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbama apie antrąją jo bangą. Jei blogiausias scenarijus pasitvirtins – valstybės galimai užvers sienas, bus skelbiamas karantinas, darbuotojai, jei tik yra galimybė, bus skatinami dirbti iš namų. Įvairių įmonių darbuotojai įrodė, ...
nuotrauka
2020-08-03 16:03
Šiaulių apygardos teismas paliko nepakeistą Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų birželio pradžioje priimtą nutartį, kuria Šiaulių apylinkės teismas paliko galioti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nutarimą dėl 220 eurų administracinės nuobaudos skyrimo bendrovės vadovui R. Š...
nuotrauka
2020-08-03 10:14
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. rugpjūčio 3 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos ište...
nuotrauka
2020-08-03 09:57
Rugpjūčio 3 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė 3 naujus kvietimus teikti paraiškas pagal Klimato kaitos programoje suplanuotas priemones. Pagrindinis šių priemonių tikslas – mažinti šiltnamio efektą sukeliančias dujas, tačiau šios priemonės taip pat prisideda ir prie darbo vietų k...
nuotrauka
2020-07-31 13:59,      papildyta 2020-07-31 19:28, papildyta „Galio Group“ komentaru
Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ pirkimo komisija patvirtino, kad bendrovės organizuoto biuro nuomos konkurso laimėtojas nustatytas tinkamai ir tolesnės procedūros su „Business Garden Vilnius“ projektą Lazdynuose plėtojančia bendrove „Vastint Lithuania“ gali būti tęsiamos.
nuotrauka
2020-07-31 11:38
Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu? Apie tai...
nuotrauka
2020-07-31 10:23
Lietuvos ekonomika, paveikta pandemijos sukeltų pasekmių, antrąjį ketvirtį susitraukė 5,1 proc. Naujausi ekonominiai rodikliai liudija, kad šalies ūkis jau atsigauna, nors ir labai netolygiai.
nuotrauka
2020-07-31 09:00
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) primena, kad Pirkimų vykdytojai privalo atidžiai vertinti gautus pasiūlymus. Būtina vertinti pateiktų dokumentų turinį, juose nurodomą informaciją, jos atitiktį pirkimo dokumentuose nustatytiems reikalavimams, kituose pasiūlymo dokumentuose nurodytiems duomenims bei įsi...
nuotrauka
2020-07-30 14:30
Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realybe. Dar daugiau. Kaip sako Nerijus Paklonskas, įmonės EST LT rinkodaros vadovas, sureguliavus gaminamos ir suv...
nuotrauka
2020-07-30 11:37
Statistikos departamento duomenimis, apie 82 proc. įmonių Lietuvoje yra labai mažos, tai reiškia, kad jose dirba iki 9 darbuotojų. Iki šiol tokios įmonės negalėjo darbuotojų įdarbinti pagal pameistrystės darbo sutartį.
nuotrauka
2020-07-30 10:33
Jurbarko rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo su rangos darbų konkursą laimėjusia „Sūduvos statyba“. Tačiau paaiškėjo, kad įmonė šiemet nepajėgi atlikti darbų.
nuotrauka
2020-07-30 10:16
Aplinkos ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymo Nr. I-1491 35, 87 ir 88 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę, suinteresuotas institucijas ir organizacijas. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki rugpjūčio 12 d.
nuotrauka
2020-07-30 10:13
Statybos sąnaudų elementų kainos 2020 m. birželį, palyginti su geguže, skelbia Statistikos departamentas, padidėjo 0,2 proc.
nuotrauka
2020-07-30 09:13,      papildyta 2020-07-30 11:35, papildyta naudinga informacija dėl komandiruotų darbuotojų
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad nuo liepos 30 d. keičiasi darbuotojų komandiravimo į Lietuvą tvarka. Pakeitimai aktualūs Lietuvoje įregistruotoms įmonėms, įdarbinančioms kitų šalių laikinuosius darbuotojus, bei juos komandiruojančioms į kitas valstybes.
nuotrauka
2020-07-29 11:54
Notarams bus suteikta teisė rengti turto pardavimo ir nuomos viešuosius aukcionus internete. Žmonės galės pasirinkti šią elektroninę paslaugą iš platesnio teikėjų rato ir patogiai bei greitai tvarkyti savo nuosavybės reikalus.
nuotrauka
2020-07-29 09:00
AB „Lietuvos geležinkelių infrastruktūra“ („LTG Infra“) ir UAB „YIT Lietuva“ pasirašė sutartį, pagal kurią, vietoje probleminės vieno lygio pervažos, bus įrengtas tunelis automobiliams su pėsčiųjų taku. Naują tunelį, už beveik 5,8 mln. eurų, planuojama suprojektuoti ir pastatyti per kiek daugiau nei...
nuotrauka
2020-07-28 16:09
Šiandien, liepos 28 d., Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atlieka kratas, dokumentų poėmius bei kitus būtinus proceso veiksmus Druskininkų miesto savivaldybėje, Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje bei kitose vietose.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...