2020 gruodžio 2 d. trečiadienis, 1:31
Reklama  |  facebook

Dalius Gedvilas: „Pokyčiai vyksta greičiau, nei kuriami teisės aktai“

2017-09-19 11:00
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas sako, kad nedelsiant riekia imtis modernizuoti statybos sektorių, pradedant skaitmenine statyba, darbuotojų elektroninėmis kortelėmis, baigiant profesiniu mokymu ir paslaugų ištraukimu iš „šešėlio“. Kol politikai siekia rinkėjų meilės ir neskuba pritarti 21-ojo amžiaus technologijoms ir poreikiams, LSA imasi iniciatyvos įgyvendinti naujoves.
nuotrauka
LSA prezidentas Dalius Gedvilas. Dainiaus Labučio (LSA) nuotr.


Minimos įmonės
LSA (Lietuvos statybininkų asociacija), VŠĮ

Pokyčių nuojauta ir savireguliacija

Viena iš svarbiausių LSA veiklos krypčių yra statybų sektoriaus skaitmeninimas. Apsisprendusi šiam iššūkiui, asociacija pastūmėjo statybos sektorių link būtinų pokyčių, tačiau labiausiai skaitmeninimo iniciatorius liūdina vis dar neretai sutinkamas vienų ar kitų valstybės institucijų ar sprendimus priimančių žmonių abejingumas, vengimas priimti naujoves. Visgi D. Gedvilas išlieka optimistu. Jis į Lietuvą kviečia užsienio specialistus, valstybės bei savivaldybių vadovams pristatydamas 21-ojo amžiaus technologijas, kurios teikia begalę galimybių, eliminuojančių daugelį konfliktų, kuriančias efektyviai veikiančius miestus. Vienas iš tokių – virtualus Singapūras, sukurtas naudojant 3D modelius ir žemėlapius. Tokie virtualūs planai užtikrina efektyviausią pastatų ir žemės naudojimą, architektų ir projektuotojų darbo kokybę, pateikia patikimiausius duomenis, kurie tarnauja miestų plėtrai ir planavimui. Gerųjų pavyzdžių yra ir arčiau nei Singapūre – Skandinavijoje, Didžiojoje Britanijoje. LSA prezidentas rodo atskirų Vilniaus teritorijų skaitmeninius modelius – reikia tik politinės valios juos plėtoti ir panaudoti jų teikiamas galimybes.

„Tokiu būdu atsirastų skaidrumas, – sako LSA prezidentas D. Gedvilas, akcentuodamas, kad valstybė turi būti lydere taikant BIM. – Visuomenė keičiasi, ateina naujos kartos darbo jėga, ateina žmonės, kurie neturi visaliaudinės nuosavybės atsiminimų. Ateina kiti politikai, su kuriais galima šnekėtis, matai, kad žmogus supranta siūlomą idėją. Pokytis yra akivaizdus – kai žmonės kalba viena kalba, pokyčiai tampa realiais.“

Tačiau dažnai su politikais susitikinėjantis asociacijos vadovas pastebi, kad renkami žmonės pirmiausia galvoja apie tai, kaip pokyčius priims rinkėjai, ar tai nepakenks jo populiarumui. Viena iš galimybių priimti sprendimus „čia ir dabar“, nesivaikant „meilės ar nemeilės“ – daugiau savireguliacijos. LSA yra Europos statybos pramonės federacijos (FIEC) nare, tad turi galimybių iš arti matyti, palyginti, kada asociacijų veikla tampa efektyvia.

„Brandesnėse Europos valstybėse daugelis klausimų atiduota savireguliacijai – sprendžia ir tariasi konfederacijos, asociacijos, – dalijasi D. Gedvilas. – Tai yra mus stebinantis pasitikėjimas, kai daugelis teisėkūros dalykų yra patikėta konfederacijoms. Imkim kad ir BIM: pas mus, norint įtraukti BIM rengiant viešuosius pirkimus, žiūrima, koks teisės aktas, ką atitinka, o suomiai susitarė ir BIM taikymą laiko norma. Kitas pavyzdys – seniai kalbame apie Lietuvoje sunkiai besisukančią pameistrystės programą, o kitose šalyse ji puikiai vyksta ir duoda gerų rezultatų, nes patikėta savireguliacijai.“

Pokyčiai prieš reglamentus 

Lietuvoje, pastebi D. Gedvilas, bandoma visa sureglamentuoti, bet technologijos vystosi greičiau, negu spėjama kurti teisės aktus. Politikai nespėja nei paskui skaitmeninę statybą, nei paskui iniciatyvą „Pramonė 4“ – technologijos naudojamos, o teisės aktų nėra. Todėl atotrūkis tarp realios situacijos ir teisės aktų tik didėja.

„Valstybė ir visuomenė gyvena nuolatiniuose pokyčiuose, tad svarbu suvokti, kaip kurti taisykles, kad nebūtų pažeisti visuomenės interesai, kad būtų ginamas viešasis interesas, kad nebūtų pamintos žmogaus teisės, – sako LSA vadovas D. Gedvilas, įvardindamas konteksto svarbą: būtinas visuotinis švietimas, informavimas. – Kol nesuvoksime, kad gyvename nuolatinių pokyčių visuomenėje, tol bandysime tik viską surašyti ir reglamentuoti, taip statydami didžiausią slenkstį, skiriantį mus nuo efektyvaus veikimo.“

Besikeičiančioje visuomenėje tampa svarbus lyderio vaidmuo, nes tik lyderiai ne tik kuria vizijas, bet ir nesibaimina imtis jas įgyvendinti, nes suvokia, kur link turi judėti visuomenė, ekonomika. D. Gedvilo nuomone, tai yra sąlygos, kurios leistų sparčiai transformuotis ir pasivyti išsivysčiusias valstybes, o ne skęsti dogmose ir šablonuose.

„Tad reikia kuo greičiau taikyti šiuolaikines technologijas tiek valstybės valdyme, tiek statyboje, šviesti ir pratinti visuomenę“, – sako D. Gedvilas.

Statybininkų dienos šventė Raudondvaryje

5 proc. PVM arba neapskaityti milijonai

LSA skiria didelį dėmesį ir įsišaknijusioms problemoms statybose. Vieša paslaptis, kad būstas su daline apdaila reiškia neapskaitytas pajamas arba darbą su verslo liudijimais.

„Lietuvoje pastatoma daugiau negu 1 mln. kv. metrų gyvenamo ploto, absoliuti dauguma kurio parduodama su daline apdaila. Būstai įrenginėjami arba žmonių, dirbančių su verslo liudijimais, arba įrenginėjami nelegaliai, – sako LSA prezidentas D. Gedvilas. – Asociacija pasiūlė valstybei, kad, sudarant sutartį su fiziniu asmeniu dėl būsto statybos ar renovacijos, būtų taikomas 5 proc. PVM. Tai skatintų legalizuoti šitą rinką. Jeigu 1 kv. metro įrengimas vidutiniškai kainuoja 400 eurų, tai vien pernai šioje rinkoje sukosi daugiau negu 0,5 mlrd. eurų, bet, panašu, kad institucijos šią situaciją toleruoja.“

LSA siūlo susikurti skaidrias taisykles, kurios keistų situaciją viešuosiuose pirkimuose, efektyviai gintų viešąjį interesą, kurtų pridėtinę vertę. Kalbėdamas apie mažiausios kainos principą, LSA prezidentas pastebi, kad tai sudaro galimybes į konkursus ateiti vadinamiesiems feniksams arba tiesiog „blefuotojams“.

Teismuose lyderio pozicijos tenka statybinei tematikai – tai parodė Ūkio ministerijai pristatyta studija. Statybų sektoriuje ši studija prilygsta žmogaus medicininei diagnozei, pastebi D. Gedvilas: „Jeigu gydytojas žmogui diagnozuoja ligą, tai skiria arba terapiją, arba chirurginę operaciją, po kurios žmogus turi išgyti. Tačiau nustačius statybos sektoriaus „ligas“, gydymas neskiriamas, nors geriausias laikas imtis veiksmų yra dabar. Bandymas užsimerkti ir sakyti, kad viskas tvarkoje, nepriimtina. Mes siūlome ir patys siekiame kurti taisykles, kurios skaidrintų rinką, kurios leistų nuo kreivų teisės aktų pereiti prie aiškių ir teisingų.“

Statybininkų asociacija kone kas mėnesį teikia pasiūlymų dėl teisėkūros statybos srityje, tačiau požiūriai su valdžios atstovais gana dažnai nesutampa. Be laukto atgarsio liko pasiūlymai ištraukti „šešėlyje“ dirbančius asmenis, kurie, įvykus nelaimingiems atsitikimams, turi daug problemų: jiems Ligonių kasos turi mokėti pinigus, kurių tokie darbuotojai nesukaupia. 

„Manoma, kad statybų įmonės, priėmus mūsų pasiūlymus, pakenks smulkiajam verslui. Mums atrodo, kad politikai tiesiog siekia populiarumo, – sako D. Gedvilas. – Mūsų nuostata – Gariūnams suteiktas ypatingos įmonės statusas. O kadangi šiame sektoriuje dirba didelis būrys žmonių, kurių pajamas paveiktų įstatymo pokyčiai, tai būtų nepopuliarus sprendimas, kuris lemtų ir politikų reitingus.“

Tvarką darbo rinkoje, LSA vadovo nuomone, įvestų ir statybininkų kortelės. Mokesčių inspekcija, prieš išduodama verslo liudijimą bei įrašydama veiklos rūšies kodą, turėtų prisijungti prie bendros bazės ir pasitikrinti, ar žmogus, siekiantis teikti statybos paslaugas, tikrai yra statybininkas, o ne, pavyzdžiui, tolimųjų reisų vairuotojas. Pritarimo šiai idėjai taip pat nebuvo sulaukta. Jeigu būtų išgirstami LSA siūlymai, jeigu valstybė netoleruotų netinkamos praktikos, D. Gedvilo pastebėjimu, statybininkai, užuot bylinėjęsi teismuose, galėtų imtis vien savo tiesioginės veiklos, kurdami pridėtinę vertę ir valstybei, ir visuomenei, ir įmonėms.

Statybininkų dienos šventė Raudondvaryje

Savišvieta ir duomenų skaitmeninimas 

„Neįmanoma būti veiksniu, jeigu nebandai tobulėti. Asociacija tam taip pat skiria daug dėmesio. Gavome finansavimą edukacinei programai „Lietuvos statybų sektoriaus darbuotojų kvalifikacijos kėlimas“ – virš 890 statybų sektoriaus darbuotojų baigs 32 kvalifikacijos įgijimo ir kėlimo programas. Kitą iniciatyvą padiktavo per lėtas skaitmeninimas. Pradėjome nuo kito galo: mokome profesinio mokymo centrų dėstytojus, kad jie apmokytų studentus statybvietėje dirbti ne su popieriais, o su planšetiniais kompiuteriais. Rudenį startuos dar viena programa – dėstytojus mokysime darbo skaitmeninėje aplinkoje pagrindų ir supažindinsime su BIM“, – apie LSA edukacines programas pasakojo D. Gedvilas.

Prezidentas džiaugiasi, kad asociacijos iniciatyvos tampa realiais rezultatais – ne viena LSA įmonė jau praktiškai taiko BIM metodologiją savo veikloje ir naudoja elektroninius statybos žurnalus statybvietėse. Tai akivaizdus žingsnis į statybų sektoriaus tvarumą ir konkurencinį pajėgumą.

Be to, naudos, ypač žmonėms, sunkiau įsisavinantiems naujas technologijas, galėtų duoti laisvai pasirenkamos šeštadieninės pamokėlės. Šių pamokėlių metu būtų mokoma naudotis elektroniniais parašais ar kitais technologiniais įrankiais, kad greičiau judėtų dokumentai, efektyvesniu taptų darbas.

„Mes kuriame kiekvieno žmogaus, dirbančio statybos sektoriuje, elektroninį CV – statybininkų korteles, kuriose būtų informacija apie, pavyzdžiui, verslo liudijimą, kvalifikaciją ir panašiai, – pasakoja D. Gedvilas. – Mes siūlome fiksuoti darbo istoriją, prijungti Sodros, Darbo inspekcijos, Darbo biržos ir kitus duomenis, susijusius su darbuotoju. Ši priemonė leistų eliminuoti iš darbo rinkos ir nelegalius darbuotojus. Toks registras jau kuriamas: negavusi finansavimo ir neradusi iniciatorių valstybės sektoriuje asociacija tai kuria iš savo resursų. Tikėtina, kad po metų šalyje turėsime veikiantį skaitmeninį sektorinį darbo išteklių registrą.“

Dainiaus Labučio (LSA) nuotr. 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-12-01 14:30
1 100 eurų administracinę baudą už Raudondvario dvaro sodybos vandens malūno langų ir durų neužsandarinimą bei pastato teritorijos nepriežiūrą turės sumokėti Radviliškio rajone gyvenanti verslininkė U. U. Nutarimas administracinio nusižengimo byloje priimtas Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmu...
nuotrauka
2020-12-01 11:41
Lietuvoje vykstanti energetikos reforma įsibėgėjo. Lapkričio 30 dienos duomenimis, nepriklausomą tiekėją pasirinko jau daugiau nei 113 tūkst. namų ūkių. Iš jų daugiau nei 46 tūkst. patenka į pirmąjį energetikos reformos etapą, kurio dalyviai sutartis su nepriklausomu tiekėju turi pasirašyti iki šių ...
nuotrauka
2020-12-01 08:43
Paskolos gavimo procesas neretai būna vienas esminių niuansų perkant NT. Didesnė dalis rinkos sandorių sudaroma su būsto paskolomis, tai ypač būdinga sostinei ir jaunesnio amžiaus pirkėjams. Žinoma, paskolų situacijai neabejotinai įtakos turi dabartinė padėtis – koronaviruso krizė ir karantinas.
nuotrauka
2020-11-30 11:26
Konkurencijos taryba nusprendė kreiptis į antstolį dėl bendrovei „Panevėžio melioracija“ už kartelinį susitarimą skirtos 209 800 Eur baudos ir palūkanų priverstinio išieškojimo į valstybės biudžetą.
nuotrauka
2020-11-30 10:11
Pasaulyje vis daugiau dėmesio skiriant aplinkosaugos problemoms, aktualesnis tampa ir poveikio aplinkai vertinimas (PAV). Lietuvoje kasmet parengiama po kelis šimtus išvadų įmonėms dėl tokio vertinimo būtinumo. Neretai įsivaizduojama, kad šis procesas svarbus tik atsakingoms institucijoms ir į jas b...
nuotrauka
2020-11-30 09:51
Ekonominių vertinimų rodiklis, t. y. bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika, 2020 m. lapkritį, palyginti su spaliu, sumažėjo 6 procentiniais punktais ir sudarė minus 8 proc.
nuotrauka
2020-11-30 08:23
Energetikos ministerija primena, kad gyventojai, šių metų sausio mėn. teikę paraiškas ir gavę finansavimą saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šildymo katilams pasikeisti dar turi laiko užbaigti darbus ir gauti finansavimą. Dokumentus apie atliktus darbus jie turi pateikti iki 2020 m. gruodžio 3...
nuotrauka
2020-11-30 08:11
Viena ryškiausių Kauno erdvių – Rotušės aikštė – po kelerių metų pakeis savo senąjį rūbą, tačiau išsaugos jai būdingą istorinio laikmečio dvasią ir autentiškus architektūrinius elementus.
nuotrauka
2020-11-27 15:27
Aplinkos ministerija skyrė beveik 1 mln. eurų iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) programos lėšų gyventojų būstams prijungti prie centralizuotų nuotekų surinkimo tinklų.
nuotrauka
2020-11-27 12:51
Nuo kitų metų sausio 1 d. visų naujai statomų pastatų, kuriems prašymas išduoti leidimą statyti pateiktas po 2020 m. sausio 1 d., energinio naudingumo klasė turės būti ne žemesnė kaip A++.
nuotrauka
2020-11-27 11:34
Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų įmonių grupė „Resolution Holdings“, valdanti NT konsultacijų, vertinimo bei turto valdymo bendroves Baltijos šalyse, veikiančias po „Newsec“ prekės ženklu, atskiria veiklas ir praneša apie naujai steigiamą holdingą „Newsec PAM Baltics“. Šis holdingas apims turto val...
nuotrauka
2020-11-27 09:43
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui turėjo 0,4 proc. statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas ir 0,1 proc. vidutinio valandos bruto darbo užmokesčio sumažėjimas, praneša Statistikos departamentas.
nuotrauka
2020-11-26 11:51
Vokietijos polimerų kompanija REHAU pasirašė sutartį su „YIT Lietuva“ dėl partnerystės finansuojant ir statant naują mikrokabelių vamzdžių sistemų gamyklą Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ). Dar spalio pabaigoje šiam objektui buvo gautas statybos leidimas, o veiklą REHAU gamykla planuoja ...
nuotrauka
2020-11-26 10:50
Ketvirtadalis mirtinas traumas darbe šiais metais patyrusių darbuotojų – dirbantys pirmus metus naujoje darbo vietoje. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, iš gautų 24 pranešimų apie mirtinus įvykius darbe – 6 atvejai, kai žuvo ilgesnio darbo stažo darbovietėje neturintys darbuotojai.
nuotrauka
2020-11-26 08:22
Vilniaus miesto savivaldybė ir Kultūros ministerija baigė derybas su ispanų architektūros studija „Arquivio architects“, pernai tarptautiniame architektūros konkurse pripažinta geriausio Nacionalinės koncertų salės projekto autore.
nuotrauka
2020-11-25 11:51
Sodininkų bendrijų teritorijose esančioje valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai, laikinuosius ir nesudėtinguosius statinius gali statytis tik sodininkų bendrijų nariai. Tokiems statiniams statyti turi būti gautas sutikimas iš Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT).
nuotrauka
2020-11-25 11:38
Trakų aplinkosaugininkams atlikus ūkinę veiklą vykdančios įmonės, kurios pavadinimas neatskleidžiamas, neplaninį patikrinimą, nustatyta neteisėtai kaupiamų ir laikomų statybinių atliekų. Aptikta ir pavojingų atliekų. Įmonė šiuos pažeidimus pagal privalomąjį nurodymą turės susitvarkyti iki gruodžio 1...
nuotrauka
2020-11-25 09:32
Tarptautinė nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovė „Newsec“ tarpininkavo parduodant 18 tūkst. kv. m ploto logistikos centrą, priklausiusį Norvegijos bendrovei „BCP Logistics Property III“. Objektą už beveik 10 mln. Eur įsigijo dabartinis nuomininkas UAB „Vingės Terminalas“.
nuotrauka
2020-11-24 16:33
Šiaulių apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, susijusią su galimomis korupcinėmis nusikalstamomis veikomis UAB „Raseinių vandenys“. Prieš teismą stos buvęs savivaldybės bendrovės vadovas S. B., šiuo metu bendrovėje tebedirbantis nuotekų tvarkymo inžinier...
nuotrauka
2020-11-24 11:13
Mažeikių rajone tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ plėtojamas vėjo elektrinių parkas jau turi už projekto statybą ir priežiūrą atsakingą partnerį – bendrovę Nordex Energy SE & Co. KG.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...
nuotrauka

Statote namą? Tai gali praversti: kaip sumažinti šiluminių tiltelių įtaką

Statydami energiškai efektyvų namą visų pirma siekiame maksimaliai sumažinti galimus energijos nuostolius, įrengti efektyvią izoliaciją ir užtikrinti patikimą pastato sandarumą.