2020 rugsėjo 26 d. šeštadienis, 15:38
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Darbo rinka ir mokymas. Kokiems darbuotojams darbdaviai rengia žvalgytuves?

2015-06-26 08:20
Darbdaviai, atvėrę savo įmonės duris jaunam darbuotojui, tikisi išvysti ne sutrikusį ar dėl savo gebėjimų dvejojantį jaunuolį, o tokį, kuris turi praktinių įgūdžių ir reikiamų žinių. Natūralu, kad darbdavys dosniau piniginę atvers tam, kuris priėjęs prie naujų staklių iš karto pats papasakos, kaip jos veikia.
nuotrauka
Galimybė įgyti paklausią profesiją per optimalų laiką tampa patraukli ne tik šalies bendrojo lavinimo mokyklose besimokantiems ar jas pabaigusiems moksleiviams, bet ir jau turintiems aukštojo mokslo diplomą jaunuoliams. Marijampolės profesinio rengimo centro nuotr.


Minimos įmonės
Marijampolės profesinio rengimo centras,
Su užduotimi, kaip per optimalų laiką parengti jauną žmogų, galintį sėkmingai darbuotis nuolat besikeičiančių technologijų rinkoje, susiduria ir šalyje veikiančios ugdymo įstaigos. Šios, semdamosi naujos patirties iš užsienio partnerių, ir Lietuvoje jau ima taikyti dualinio mokymo modulius. Dualinis mokymas – tai toks profesijos mokymo būdas, kuriame teorinis bei praktinis profesijos mokymai yra atskirti bei vykdomi dviejose vietose: mokymo institucijoje, kuri atsakinga už mokymo programos teorinę dalį, ir verslo, gamybos ar paslaugų įmonėje, kuri atsakinga už praktinių žinių, įgūdžių bei kompetencijų perdavimą.

Tiesa, galimybė įgyti paklausią profesiją per optimalų laiką tampa patraukli ne tik šalies bendrojo lavinimo mokyklose besimokantiems ar jas pabaigusiems moksleiviams, bet ir jau turintiems aukštojo mokslo diplomą jaunuoliams.

Kokių darbuotojų trūksta labiausiai?

Marijampolės profesinio rengimo centro vadovas Vidas Juozas Šalaševičius įsitikinęs, kad surasti darbą geram savo amato žinovui – jokia problema. Anot jo, šiuo metu trūksta statybos, paslaugų sektoriaus, žemės ūkio specialistų. Pašnekovo teigimu, nemažėja padavėjų, floristų, apdailininkų specialybių populiarumas

„Šiuo metu darbo rinkoje trūksta kai kurių specialybių specialistų ir dažnai tie, kurie iš pradžių stoja mokytis į aukštąsias mokyklas, vėliau ryžtasi mokytis ir papildomos profesijos, kad galėtų sėkmingai rasti darbą“, – sakė jis.

Pašnekovo teigimu, Marijampolės profesinio rengimo centre itin populiari kelininko-melioratoriaus mokymo programa, mat regione plėtojami būtent šios infrastruktūros projektai.

„Vykdomi dideli darbai, susiję su „Via Baltica“ ir „Rail Baltica“ projektais, tad jaučiamas darbuotojų poreikis. Juk net pabaigus įgyvendinti minėtus projektus, vėliau jų priežiūrai taip pat reikės darbuotojų. Be to, tai plataus profilio specialybės, kurių specialistai gali dirbti statybų sektoriuje“, – sakė V. J. Šalašvevičius.

Iš universiteto – mokytis profesijos

Pašnekovo teigimu, neretai daugiau laimi tie, kurie pirmiausiai mokosi specialybės, o tik vėliau, jau turėdami žinių ir praktinių įgūdžių, renkasi aukštojo mokslo studijas. „Turime ne vieną pavyzdį, kai žmogus profesijos atėjo mokytis jau turėdamas aukštojo mokslo diplomą. Tokių atvejų būta ne tik mūsų centre, bet ir kituose šalies profesinio rengimo centruose“, – kalbėjo V. J. Šalaševičius ir pridūrė, kad kitų Europos šalių pavyzdžiai rodo, kad dažnai aukštojo mokslo žmonės siekia jau turėdami profesinį išsilavinimą.

Anot centro vadovo, jaunam specialistui sunkiau įsidarbinti dar ir dėl to, kad darbdaviai dažniau linkę ieškoti darbuotojų, kurie turi patirties. „Mūsų moksleiviai jau gamybinės praktikos metu darbuojasi įmonėse ir šių vadovai pamato, kokie jų gebėjimai. Dažnai po praktikos tie, kurie neišvyksta į užsienį ar nestoja mokytis toliau, sulaukia nuolatinio darbo pasiūlymo“, – sako centro vadovas.

Aktyvios darbdavių žvalgytuvės

Jei prieš keletą metų moksleiviai turėjo belstis į darbdavių duris, tai šiandien vis dažniau pasitaiko atvirkštinių situacijų ir tokios darbdavių žvalgytuvės tampa nauja tradicija.

„Jau pora metų pastebime tendenciją, kad darbdaviai patys atvyksta į profesinio rengimo centrą ir ieško norinčių atlikti praktiką jų įmonėse. Verslo atstovų vizitai itin dažni kvalifikacinių egzaminų metu, kuomet moksleiviai demonstruoja savo įgūdžius. Anksčiau darbdaviai nesukdavo sau galvos dėl tokių dalykų, tekdavo prašyti, kad moksleivius priimtų į praktikas, o štai dabar situacija iš esmės pasikeitusi“, – kalbėjo profesinio rengimo centro vadovas.

Iš Lietuvos išvilioja praktika užsienyje

Centro moksleiviai itin aktyviai naudojasi galimybe įgauti žinių praktikos užsienyje metu. Itin dažnai vykstama Turkiją, Kiprą, Ispaniją, Portugaliją ir kitas turizmo industrijos šalis.

„Jauni žmonės po tokių praktikų sugrįžta gerokai pasikeitę, nes veikiausiai požiūris į darbą tose šalyse įskiepijamas kitoks. Taip pat kitokios ir darbo sąlygos – tenka pasidarbuoti su itin nauja įranga, ten kitoks požiūris į klientų aptarnavimą, jaunų žmonių akiratį praplečia kultūriniai skirtumai“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad tokia praktika ne tik praturtina jaunus žmones, bet neretai nutinka taip, kad šie po jos išvyksta ieškoti nuolatinio darbo į minėtas šalis.

Naujas mokymas – naujos galimybės

Marijampolės profesinio rengimo centro projektų vadovė Lilija Zableckienė teigė, kad dualinio mokymo koncepcija įdomi ir šių dienų moksleiviams ir pedagogams. Ir vieni, ir kiti turėjo galimybę patirties ir žinių įgyti lankydamiesi tokią mokymo metodiką taikančiose ugdymo įstaigose užsienyje.

„Tai mokymas, kuomet keletą dienų moksleiviai mokosi teorijos mokykloje, o paskui iš karto keliauja į įmones ir žinių semiamasi per praktiką. Kitaip tariant, mokykla net nebūtinai turi turėti visą įrangą“, – kalbėjo pašnekovė ir pridūrė, kad tokia mokymo metodika labai populiari Olandijoje, Portugalijoje ir kitose Europos šalyse.

Marijampolės profesinio rengimo centro specialistai patys kūrė modelius, kurie pagelbėtų mokytojams bandant pereiti prie tokios mokymo sistemos Lietuvoje.

„Svarbu jau dabar numatyti, kaip reiks organizuoti darbą su įmonėmis ir mokiniais, į kokius dalykus reiks atkreipti daugiausiai dėmesio, tad mūsų kurtuose moduliuose yra ne tik teorinė medžiaga, bet ir praktinės užduotys“, – kalbėjo pašnekovė.

Susipažįsta su naujausia įranga

L. Zableckienė pabrėžė, kad pagrindiniai tokio mokymo privalumai – verslo įmonėse moksleiviai gali dirbti su pačia naujausia įranga, mat verslininkai ja apsirūpina kur kas greičiau nei ugdymo įstaigos.

„Dualinis mokymas labai pravartus, kada siekiama ruošti ne itin plataus profilio specialistus, bet siauresnės specializacijos darbuotojus. Tokį mokinį galima apmokyti greičiau, jo paruošimui reikia mažiau specialistų. Teko iš pedagogų girdėti nuomonę apie dar vieną tokio mokymo privalumą – praktikos metu jaunas žmogus iš karto gali nutuokti, kokių teorinių žinių jam trūksta ir užpildyti spragas“, – kalbėjo pašnekovė.

Anot jos, pedagogai tokią mokymo metodiką kol kas vertina nevienareikšmiškai: „Vieni, su ja susipažinę, teigė, kad tai bus labai naudingi pokyčiai. Kiti laikosi principo, kad ir dabartinė mokymo sistema nėra bloga. Šiuo metu mokyklos yra sukaupusios daug įvairios įrangos ir iš karto pereiti prie naujos sistemos, kažin, ar būtų logiškas sprendimas, bet tam tikrų galimybių mokiniams turime suteikti.“ 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-09-25 14:47
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) atkreipia dėmesį, kad kai kurie nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, vykdydami elektros energijos rinkos liberalizavimo reklamą, savo pasiūlymuose nurodo išskirtinai tik elektros energijos, kaip produkto kainą, taip sudarydami įspūdį, kad galuti...
nuotrauka
2020-09-25 14:34
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) atkreipia dėmesį, kad buitinio vartotojo, patenkančio į pirmąjį elektros rinkos liberalizacijos etapą, elektros energijos pirkimo - pardavimo sutartis su visuomeniniu tiekėju UAB „Ignitis“ bus nutraukta nuo 2021 m. sausio 1 d.
nuotrauka
2020-09-25 11:25
Druskininkų savivaldybės administracija paskelbė pakartotinį buvusios sanatorijos „Nemunas“ pastatų ( 1328,45 kv. m., 1520,44 kv. m. ir 16 558,23 kv. m.) ir jiems priskirto 2,1513 ha žemės sklypo Liepų g. 1 viešą elektroninį pardavimo aukcioną.
nuotrauka
2020-09-25 09:30
Šalyje susiklosčiusi ekstremalioji situacija dėl pandemijos pastūmėjo darbdavius ir darbuotojus ieškoti lankstesnių darbo santykių formų. Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia dėmesį, kad be jau išpopuliarėjusio nuotolinio darbo, galima dar viena alternatyva – darbo vietos dalijimosi sutartis.
nuotrauka
2020-09-24 15:00
Izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ atnaujino savo statybinės izoliacijos iš akmens vatos gaminių grupę.
nuotrauka
2020-09-24 11:42
Pradedamas antrasis valstybinės reikšmės kelių apšvietimo modernizavimo etapas – VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija pasirašė 4 sutartis su dviem tiekėjais, pagal kurias rangovai įsipareigoja šviestuvus su natrio lempomis, dar esančius valstybinės reikšmės keliuose, pakeisti į naujus LED tipo šv...
nuotrauka
2020-09-24 11:28
Rugpjūčio pabaigoje karštuosius bandymus pradėjusi Vilniaus kogeneracinė jėgainė (VKJ) sostinės gyventojams šilumą tiekti pradės jau netrukus. VKJ laimėjo lapkričio mėnesiui skelbtą Vilniaus centralizuoto šilumos tiekimo aukcioną, kuriame šilumos gamintojai konkuravo dėl to, kieno pagaminta šiluma b...
nuotrauka
2020-09-23 14:03
Jei saugote gamtą ir tausojate aplinką, stiprinate bendruomenes, rūpinatės savo įmonės darbuotojų gerove ir skatinate toleranciją, esate įmonė, kuri kviečiama dalyvauti Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų konkurse ir iki spalio 20 d. teikti paraiškas.
nuotrauka
2020-09-23 10:23
Valstybės nekilnojamojo turto konsolidacija vien per praėjusius metus suteikė beveik 34 mln. eurų naudos, nurodoma trečiadienį, rugsėjo 23 d., Vyriausybei pristatomoje naujausioje „Valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo“ ataskaitoje. Bendrai valstybės valdomas nekilnojamasis turtas per me...
nuotrauka
2020-09-23 07:47
Kasdien pirmyn skubančios išmaniosios technologijos, augantis naujus įgūdžius ir kompetencijas turinčių darbuotojų poreikis ir nuolat besikeičiantys darbdavių lūkesčiai – tai tik keletas iššūkių, kuriuos tenka įveikti specialistus šių dienų darbo rinkai ruošiantiems mokymo centrams.
nuotrauka
2020-09-21 15:32
Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas viešojo aukciono būdu parduoda vaizdingoje Vilniaus vietoje esantį valstybei priklausantį Belmonto žirgyną. Kompleksas viešojo aukciono būdu parduodamas už pradinę 1,97 mln. eurų sumą.
nuotrauka
2020-09-21 15:14
Šiandien, rugsėjo 21 d., pirmą kartą Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) inspektoriai kartu su kolegomis iš Belgijos vienu metu savo šalyse atliko tos pačios įmonės patikrinimą.
nuotrauka
2020-09-18 10:54
Pakeitus teisės aktus, kaip praneša Statybos inspekcija, nebeliko reikalavimo gauti statybą leidžiantį dokumentą statant ar rekonstruojant nesudėtingąjį statinį upėje ar jos dalyje, kuri įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą.
nuotrauka
2020-09-18 10:29
Šiandien, rugsėjo 18 d., Valstybinės miškų tarnybos (VMT) direktoriaus pareigas pradėjo eiti Karolis Mickevičius, pastaruoju metu laikinai vadovavęs šiai tarnybai.
nuotrauka
2020-09-18 09:23
Nauja elektrinės tomografijos įranga, kurią įsigijo Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos, leis šį metodą veiksmingai panaudoti geologiniams tyrimams ir padidins aplinkosaugininkų galimybes fiksuoti nelegalius taršos šaltinius, įvertinti užterštas teritorijas.
nuotrauka
2020-09-18 09:18
Naujos statybos būstai pabrango 1 proc. Vienbučiai ir dvibučiai namai pabrango 1,7 proc., o butai daugiabučiuose namuose – 0,8 proc.
nuotrauka
2020-09-17 12:24
Gerinant eismo sąlygas ir saugą, per ateinančius metus Lentvaryje bus rekonstruota geležinkelio pervaža ir įrengtas tunelis automobiliams po geležinkeliu. Tai žymiai pagerins susisiekimo sąlygas Lentvario mieste, kurį geležinkelio linija dalina į dvi dalis ir dėl intensyvaus traukinių eismo ties per...
nuotrauka
2020-09-16 16:52
Asfaltu pasidengs dar 8 žvyrkeliai, taip pat bus atliktas paprastasis kelio dangos remontas trijų magistralinių kelių ruožuose, o viena keturšalė sankryža bus rekonstruota į saugesnę – žiedinę.
nuotrauka
2020-09-16 12:32
Jau artimiausiu metu ant MRU Studentų namų stogų Vilniaus Didlaukio gatvėje bus sumontuotos pirmosios saulės energijos jėgainės, kurios gamins ir tieks elektros energiją čia gyvenantiems universiteto studentams.
nuotrauka
2020-09-16 09:36
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) nemažai dėmesio skiria įmonėms, vystančioms bei parduodančioms prabangius naujos statybos būstus. Pastebima, kad „pamirštus“ mokesčius verslininkai deklaruoja tik sulaukę VMI dėmesio, o pažeidimai siejami su tyčiniu mokesčių mokėjimo atidėliojimu bei vad...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...