2020 rugpjūčio 7 d. penktadienis, 21:59
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Daugiabučio gyventojai po renovacijos sutaupys net 94 proc. energijos  3

Aušra POCIENĖ      2015-09-25 16:30
Ar verta gyventi vakarykšte diena ir daugiabučius renovuoti į C energinio naudingumo klasės pastatus, jei renovuoti į aukštesnę A klasę kainuoja tiek pat? Vienareikšmiško atsakymo nėra, bet, apsilankius kol kas vieninteliame Lietuvoje į A klasę renovuojamame daugiabutyje, būtent šis klausimas pakimba ore. Ar esme tokie turtingi, kad investuotume milžiniškus pinigus į neefektyvius sprendimus?
nuotrauka
Šis daugiabutis Žvėryne, Vilniuje, – kol kas vienintelis Lietuvoje renovuojamas į A energinio naudingumo klasę. Mickeviciaus9.lt nuotr.


Minimos įmonės
Nacionalinė pasyvaus namo asociacija,
Vilniaus Žvėryne, A. Mickevičiaus gatvėje stovintis 1958 metais pastatytas daugiabutis, pažymėtas 9 numeriu, nėra eilinis. Tai – sovietmečio laikais Ministrų tarybai priklausęs namas, kuriame kai kurių butų plotas siekia beveik 100 kvadratinių metrų. Matyt, neatsitiktinai sovietmečio „grietinėlei“ skirtas namas orientuotas teisingai – langais į pietus. Nes būtent namo orientacija didžia dalimi ir lemia, ar verta namą renovuoti į A energinio naudingumo klasę.

Reikės renovuoti antrą kartą?

Anot vieno šio projekto iniciatorių, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovo Aido Vaičiulio, teisingai orientuotų daugiabučių, kuriuos verta būtų renovuoti į A klasę, Lietuvoje nėra daug. Didžioji dalis jų, lyg tyčia, orientuoti įvairiomis kryptimis, tik ne į pietus. O šio pastato orientacija ideali – jis šiek tiek pasuktas į pietryčius, todėl per langus galima optimaliai išnaudoti nemokamą saulės šilumą. Įstačius šiltus ir sandarius langus, tai duoda didžiulį efektą.

Pasak A. Vaičiulio, iš 3300 daugiabučių, kurie šiuo metu yra pasirašę renovacijos sutartis, tėra tik kelios dešimtys pastatų, kuriuose galima būtų pasiekti A energinio efektyvumo klasę su optimaliomis investicijomis, kurios apsimokėtų.

Antra vertus, tai, kad renovacijai Lietuvoje nustatytas minimaliausias C energinio efektyvumo reikalavimas, nubrėžia tam tikrą ribą žmonių sąmonėje – daryti geriau net nesiveržiama. Tą rodo ir praėjusių metų renovacijos statistika: 1600 renovuotų daugiabučių pasiekta C klasė, vos 7-se – B ir kol kas tik šis vienintelis daugiabutis Vilniuje renovuojamas į A klasę.

„Dauguma renovuojamų daugiabučių kartelę turėtų kelti iki B klasės, tuo labiau, kad kalbant apie investicijas, didelio skirtumo nėra. Viliuosi, kad bent du namai kitais metais sieks A klasės. Tai, žinoma, liūdina, nes nesame tokie turtingi, kad renovuotume antrą kartą. O tai mums gresia, nes jei tam tikro efekto, mažindami energijos sąnaudas, nepasieksime, tik laiko klausimas, kada neišvengiamai brangstančios kuro kainos pasivys šildymo sąnaudas“, – neslepia A. Vaičiulis.

20 tūkst. eurų – daug ar mažai?

Tai kiek gi brangiau kainuoja A klasės renovacija, palyginus su C?

A. Mickevičiaus g. 9 daugiabučio atveju A klasė kainuos vos 20 tūkst. eurų daugiau nei C, o bendra renovacijos kaina – 0,43 mln. eurų (kvadratinio metro kaina – 253 erai). Pagal projektinius skaičiavimus pastatas sutaupys net 94 proc. energijos, palyginus su tuo, kiek jis naudojo iki renovacijos. Pavyzdžiui, butas, kuris šalčiausią mėnesį už šildymą mokėjo 105,21 Eur, po renvacijos mokės 64,90 Eur, o išmokėjus paskolą – 7-8 eurus per mėnesį.

Šiame name įrenginėjama rekuperacinė vėdinimo sistema, keičiami langai, namas iš išorės šiltinamas net 30 centimentrų pilkuoju polistireniniu putplasčiu. Pasak A.Vaičiulio, tai iš tiesų įspūdingas šiltinimo sluoksnis, kurio storį iš dalies lėmė tai, kad dalis vėdinimo sistemos vamzdžių yra išvedžioti namo fasade. Juos reikėjo paslėpti ir „aprengti“ kailiniais, kad vamzdžiais į pastatą cirkuliuojantis oras neatšaltų.

Beje, siekiant pastato sandarumo, šiek tiek sutaupyti padėjo ir tai, kad šio daugiabučio fasadas buvo tinkuotas, nes tinkas yra geras sandariklis.

Nėra bendrijos – tik iniciatyvūs žmonės

Užbaigus renovacijos darbus, šio A klasės daugiabučio sandarumas bus tikrinamas atliekant sandarumo testą, o pastato sandarumo koeficientas privalės būti ne didesnis nei 0,6.

Įdomi detalė – šiame 24 butų daugiabutyje nėra bendrijos, o namą administruoja bendrovė „Naujamiesčio būstas“. Galima sakyti, šio namo atnaujinimo istorija prasidėjo nuo vieno iniciatyvaus žmogaus – Aurimo Šumskio, kuris vieną žiemos vakarą prieš dvejus metus pasiskolino termovizorių, o vėliau juo padarytas sandarumo nuotraukas išsiuntinėjo kaimynams.

„Mūsų namas stovi puikioje Vilniaus vietoje, tačiau tikrai negyvename komfortiškai, o už šildymą mokame sąlyginai daug. Pavyzdžiui, kai kurių didelių butų (92 kv. m ploto) šildymo sąskaitos per mėnesį siekia daugiau nei 260 eurų. Kadangi su kaimynais gyvename pakankamai draugiškai, išsiuntinėjau jiems namo sandarumo nuotraukas. Jos padarė įspūdį: žmonės pamatė, kad net pro neseniai įstatytus naujus langus šiluma iškeliauja“, – pasakoja A. Šumskis.

Tą žiemą įvyko pirmasis gyventojų susirinkimas, buvo įkurta iniciatyvinė grupė. Tačiau procesas užtruko ir, anot A.Šumskio, konstruktyvus pokalbis įvyko tik rudenį, kai pavyko žengti pirmąjį nedidelį žingsnį į priekį – kreiptis į adminstratorių dėl investicinio projekto pirkimo, kad būtų aišku, kiek gi milijonų kainuotų ta renovacija.

Apsisprendžiant dėl renovacijos, iš 24 savininkų susirinkime dalyvavo 19, iš jų 16 balsavo už. Bet A. Šumskis neslepia, kad įtikinti kaimynus tikrai nebuvo lengva.

„Žmonėms reikia įkalti į galvą paprastą tiesą: jei jie gyvena daugiabutyje, tai jis yra bendra nuosavybė ir už ją atsakome vis bendrai. Jei namo fasade nubyrėjęs gabalėlis tinko ir pro plytas pučia vėjas, tai nėra vien tik to buto gyventojo rūpestis. Jei tuo rūpinsis administratorius, garantuoju, kad dešimties kvadratinių metrų plotelio tinkavimas, kainuos ne 500, o 5 tūkst. eurų. Gal geriau patys nuspręskime, kaip norime gyventi ir kiek už tai mokėti. Tuo labiau, kad kaip parodė mūsų patirtis, praktiškai už tuos pačius pinigus galima pasiekti geriausių rezultatų“, – sako A. Šumskis.

Pirmasis į A klasę renovuojamas daugiabutis, kurio renovacija prasidėjo šių metų birželio viduryje, planuojama bus baigtas renovuoti iki šių metų pabaigos. Pagal projektą darbai turėjo būti pradėti kovo mėnesį, o baigti iki spalio 1 dienos, tačiau startas užtruko dėl ilgai trunkančių derinimų įvairiose institucijose. 

www.mickeviciaus9.lt nuotr. 

Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Nacionalinė pasyvaus namo asociacija
2015-10-22 16:19
Sveiki, Petrai, Jei kyla klausimų galite kreiptis į Nacionalinę pasyvaus namo asociaciją.
Petras
2015-10-03 23:28
O kur galima susipažinti su investicijų planu ir kokia buvo naudojama energijos sąnaudų skaičiavimo ir modeliavimo metodika?
Juozas
2015-09-29 15:42
Rekuperacinė sistema, su ortakiais paslėptais lauko sienoje - labiausiai nevykęs sprendimas A energetinei klasei pasiekti.

Miestiečiai

nuotrauka
2020-08-07 11:44
Po COVID-19 gyventojams vėl pradėjus domėtis būsto kreditavimu, „Luminor” bankas primena, kokios yra pagrindinės sąlygos siekiant gauti kreditą būstui įsigyti. Svarbiausi kriterijai siekiantiems gauti kreditą yra pajamų lygis ir atsakinga skolinimosi istorija, o vienkartiniai greitieji kreditai ar k...
nuotrauka
2020-08-06 09:03
KLAUSIMAS. Sodo namelis, esantis Jiesios draustinyje, rekonstruojamas ir didinamas – iš 40 kv. m į 112 kv. m su mansarda. Statybos leidimas išduotas 2007 m. ( B energinio naudingumo). Ar galimi ir kokie projekto pakeitimai?
nuotrauka
2020-08-03 15:48
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), reaguodama į gyventojų užklausas dėl suskystintų naftos dujų (SND) balionų šalinimo 3-jų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose, pakartotinai kreipėsi į savivaldybes su prašymu iki rugpjūčio 14 d. peržiūrėti ir patikrinti pateiktus daugiabučių namų...
nuotrauka
2020-08-03 10:14
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. rugpjūčio 3 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos ište...
nuotrauka
2020-07-31 13:17
Iki rugsėjo galo nelegalių metalinių garažų savininkai Vilniuje yra raginami geruoju atlaisvinti kelis dešimtmečius metaliniais garažais užstatytą valstybinę žemę. Pašalinus garažus, praneša sostinės savivaldybė, atsilaisvinusi teritorija bus panaudota plėtojant patogesnę infrastruktūrą vilniečiams:...
nuotrauka
2020-07-30 14:30
Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realybe. Dar daugiau. Kaip sako Nerijus Paklonskas, įmonės EST LT rinkodaros vadovas, sureguliavus gaminamos ir suv...
nuotrauka
2020-07-29 11:18
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Šiaulių energija“ ginčą, pasisakė, kad vartotojui pagrįstai skaičiuojami mokėjimai už šilumos kiekį karšto vandens temperatūrai palaikyti (cirkuliacijai), su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį bei už ...
nuotrauka
2020-07-28 11:36
Prasidėjo dujų balionų, naudojamų maistui gaminti daugiabučiuose namuose, keitimo elektra arba gamtinėmis dujomis programos įgyvendinimas. Šis dujų balionų keitimas trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose bus finansuojamas valstybės. Parama vienam butui sieks iki 600 eurų, iš viso tam šiemet ...
nuotrauka
2020-07-23 10:10
Mažos detalės gali sukurti didelius pokyčius. Šimtą žaliųjų salelių – poilsio skverų daugiabučių kiemuose – suplanavusi Vilniaus miesto savivaldybė tikisi, kad jie taps bendruomenių gyvenimo centru, o kartu ir impulsu, įkvėpsiančiu visas 20 sostinės seniūnijų tolesniems kokybiniams gyvenamosios apli...
nuotrauka
2020-07-20 10:16
Sostinės gyventojų apklausa atskleidė, jog vilniečiams svarbiausios gyvenamojo rajono savybės yra patogus susisiekimas, saugumas, švari aplinka, žaliosios zonos, paslaugų pasiūla bei automobilių parkavimo galimybės. Apklausos rezultatai taip pat rodo gyventojus manant, jog nemažą dalį jų poreikių Vi...
nuotrauka
2020-07-15 15:29
Į Vilniaus miesto ir apskrities kiemus atvyks „Švaros ambasadoriai“. Šis „Atliekų kultūros“ ir Vilniaus savivaldybės projektas skirtas išsiaiškinti, kokios priežastys lemia gyventojų rūšiavimo pasirinkimą ir kokie klausimai iškyla atliekų tvarkymo tema.
nuotrauka
2020-07-13 16:27
Netinkamas garažo išplanavimas ir apšvietimas gali lemti ne tik mažėjantį darbo produktyvumą, bet ir didėjantį nelaimingų atsitikimų skaičių. Interjero dizaineriai ir apšvietimo ekspertai išskyrė pagrindines daromas klaidas projektuojant garažo zoną ir patarė, į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint ti...
nuotrauka
2020-07-13 13:44
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) korupcijos prevencijos pareigūnai įvertino karšto vandens tiekimo daugiabučiams parinkimo būdus ir su tuo susijusią karšto vandens kainodarą. Nustatyta, kad teisinio reglamentavimo spragos apsunkina gyventojų pasirinkimą.
nuotrauka
2020-07-09 11:20
Energetikos ministerija parengė ir pateikė derinimui tvarką dėl suskystintų naftos dujų balionų (toliau - dujų balionų) daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais. Šis dujų balionų keitimas bus finansuojamas valstybės. Numatyta, kad parama sieks iki 600 eurų – daugiabučio namo vidaus elekt...
nuotrauka
2020-07-09 10:11
Statybos sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio šakų ir sudaro beveik 10 procentų Lietuvos BVP, o šiame sektoriuje dirba apie 110 tūkstančių žmonių. Vykdomas daugiabučių modernizavimas atneša didelę naudą ne tik gyventojams, bet ir šalies ekonomikai: verslas sumoka daugiau mokesčių į valstybės ...
nuotrauka
2020-07-07 09:30
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), konstatavo, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti įmonę nereikalauti iš jo apmokėti sąskaitą už atliktus darbus yra nepagrįstas.
nuotrauka
2020-07-03 09:17
Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą.
nuotrauka
2020-06-29 10:42
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), bendradarbiaudama su bendrove „Hnit-Baltic“, sukūrė interaktyvų Lietuvos renovacijos žemėlapį. Jame pristatomi aktualiausi duomenys apie baigtus ir šiuo metu vykdomus daugiabučių namų renovacijos projektus, jų eigą, energijos suvartojimo pokyčius, taip pat at...
nuotrauka
2020-06-29 09:56
Elektros energijos rinka Lietuvoje netrukus taps nereguliuojama – valstybė nebereguliuos gyventojams teikiamos elektros energijos kainos ir jie turės galimybę rinktis, iš kurio elektros tiekėjo nori pirkti elektrą. Tai galima padaryti jau dabar – sulaukti pasiūlymų ar pačiam kreiptis į nepriklausomą...
nuotrauka
2020-06-22 15:37
AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sukūrė svetainę www.pasirinkitetiekeja.lt, skirtą informuoti gyventojus apie netrukus prasidėsiantį elektros energijos rinkos atvėrimą laisvai konkurencijai. Tinklalapyje gyventojai galės susipažinti su projekto eiga ir etapais, sužinoti svarbiausią informa...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...