2020 birželio 3 d. trečiadienis, 15:43
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai neturi teisės rinkti duomenų apie gyventojus  8

Irena DIRGĖLIENĖ      2014-09-23 20:45
Kaunietis Ričardas Šatas jau keletą metų kovoja už savo ir kitų daugiabučiuose namuose gyvenančiųjų žmonių teisę į asmens duomenų apsaugą. Pagaliau, padedant nepriklausomai asociacijai Buitinių vartotojų sąjunga ir Būsto rūmams, gautas atsakymas į klausimą: ar Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai, nustatinėdami butuose gyvenančių asmenų skaičių, elgiasi teisėtai?
nuotrauka
Bendrijų pirmininkams rinkti duomenis apie gyventojus draudžia Asmens duomenų apsaugos įstatymas ir asmens gyvenamosios vietos deklaravimą reglamentuojantys teisės aktai. Asociatyvi portalo archyvo nuotr.


Faktiškai – vienas gyventojas, o sąskaitos tokios, lyg gyventų du

R. Šatas mano, kad uždaroji akcinė bendrovė „Kauno vandenys“ pažeidžia teises į asmens privatų gyvenimą. „Bendrijos pirmininkas savivaliauja, o „Kauno vandenys“ nepateikia geriamojo vandens tiekimo sutarties, neįrengia karšto vandens apskaitos prietaiso“, – guodėsi R. Šatas. Vyras pasakojo gyvenąs Aleksoto mikrorajone, tačiau dažnai apsilankąs ir pas ligotą mamą, gyvenančią Šilainiuose. Bute gyvenamąją vietą yra deklaravusi tik buto savininkė, tačiau, remdamasi bendrijos pirmininko parodymais, sąskaitą už sunaudotą vandenį UAB „Kauno vandenys“ išrašo – tarsi bute gyventų du asmenys.

R. Šatas įsitikinęs, kad tokie bendrijos pirmininko ir vandenį tiekiančios bendrovės veiksmai yra neteisėti, todėl kreipėsi į įvairias institucijas, prašydamas išsiaiškinti, ar bendrijos pirmininkas turi teisę nurodyti bute gyvenančių asmenų skaičių.

Stebi šilumos ūkį reguliuojančius teisės aktus

Nepriklausomos asociacijos Buitinių vartotojų sąjungos prezidentas Antanas Miškinis sako, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai daugiabučių namų bendrijų pirmininkai nustatinėja faktiškai butuose gyvenančių žmonių skaičių. Pasitaiko ir teisiškai neraštingų savivaldybių bei geriamojo vandens tiekėjų, kurie tokius pirmininkus palaiko ir netgi daugiabučių namų gyventojus prilygina bendrojo naudojimo objektams.

A. Miškinis sako, kad jo vadovaujama sąjunga yra bene vienintelė iš institucijų ir organizacijų, stebinčių, šilumos ūkį reguliuojančius teisės aktus, todėl ji atsižvelgė į R. Šato prašymą pasidomėti, iš kur ištraukiamas faktiškai gyvenančių bute žmonių skaičius.

Bendrijų pirmininkai pažeidžia gyventojų teises

Nepriklausoma asociacija Buitinių vartotojų sąjunga, norėdama išsiaiškinti, kaip nustatomas butuose gyvenančių asmenų skaičius, kreipėsi į Valstybinės duomenų apsaugos inspekciją. Šios institucijos direktorius dr. Algirdas Kunčinas savo atsakyme dėl daugiabučio namo bute gyvenančių žmonių skaičiaus nustatymo, nurodo, kad Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija nėra įgaliota oficialiai aiškinti įstatymų, tačiau siekdama atsakyti į Buitinių vartotojų sąjungos klausimą kreipėsi tarnybinės pagalbos į Energetikos ministeriją. Ministerija, atsakydama į inspekcijos pateiktą klausimą dėl bute gyvenančių žmonių skaičiaus nustatymo tvarkos ir reglamentavimo, nurodė, kad faktiškai bute gyvenančių žmonių skaičius nustatomas vadovaujantis Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymu pagal Gyventojų registro tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos duomenis.

Atsižvelgiant į tai, kad asmens duomenų tvarkymas laikomas teisėtu tik tuo atveju, jeigu jis atitinka Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo 3 ir 5 straipsnių reikalavimus, t.y., asmens duomenys tvarkomi esant iš anksto apibrėžtam ir teisėtam tikslui ir tik tokios apimties, kokios reikia tam tikslui pasiekti, ir tik esant nors vienam iš šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje numatytų teisėto tvarkymo kriterijų, pavyzdžiui, pagal įstatymus duomenų valdytojas yra įpareigotas tvarkyti asmens duomenis.

Atsakyme aiškiai nurodoma, kad Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai neturi teisės tvarkyti (rinkti) duomenų apie bute gyvenančių asmenų skaičių, kadangi bute deklaravusių gyvenamąją vietą asmenų skaičius gaunamas iš Gyventojų registro tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos.

Apie bute deklaruotus žmones gali žinoti tik būsto savininkas

Būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis sako, kad jo vadovaujami Būsto rūmai jau daugelį metų nuosekliai aiškina apie tai, kad gyventojų skaičiaus butuose negali žinoti nei bendrijų pirmininkai, nei administratoriai. Bendrijų pirmininkams rinkti duomenis apie gyventojus draudžia Asmens duomenų apsaugos įstatymas ir asmens gyvenamosios vietos deklaravimą reglamentuojantys teisės aktai.

Jo nuomone, visų lygių politikų „pasakos“, kad, „šiukšlina ne kvadratai, o žmones“, kad „liftu važiuoja ne kvadratai, o žmones“ yra tik politinis žaidimas, norint pasirodyti tariamai pažeistų teisių gynėjais, ypač prieš kokius nors rinkimus.

J. Antanaitis teigia, kad privalomoji registracija jau seniai panaikinta ir dabar yra tik gyvenamosios vietos deklaravimas, o tai reiškia, kad apie deklaruotus bute žmones gali žinoti tik būsto savininkas ir tie organai, kuriems tokią teisę suteikė įstatymai.

„Gyvenkime ne Tarybų Sąjungoje, o Lietuvoje ir neišsigalvokime to, ko mūsų teisinėje bazėje nėra. Siūlau būsto valdytojams atidžiai perskaityti Duomenų apsaugos inspekcijos raštą, atspausdinti jį ir išplatinti visiems būsto savininkams, savivaldybių darbuotojams ir tarybų nariams, visiems Seimo nariams ir visiems esamiems bei būsimiems politikams. Nebežaiskime su žmonėmis, nebemeluokime, nežadėkime, ko negalime ištesėti, o aiškinkime mūsų šalies teisės aktus tinkamai ir agituokime žmones, kad jie vykdytų teisės aktų reikalavimus. Norint vėl grįžti prie visuotinos ir prievartinės gyvenamosios vietos registracijos, mes turėtume grįžti į sovietinius laikus ir KGB glėbį. Gal kas to ir norėtų, kas žino“, – sako J. Antanaitis.

UAB „Vilniaus energijos“ gyventojams siunčiamose sąskaitose taip pat nurodomas bute gyvenančių asmenų skaičius. Statybunaujienos.lt rugpjūčio 29 d. raštu kreipėsi į „Vilniaus energijos“ specialistus. Buvo klausiama, kodėl sąskaitose nurodomas gyventojų skaičius, kam to reikia ir ar tai teisėta? Sulaukėme atsakymo, kad klausimai perduoti atsakingiems specialistams. Tačiau specialistai iki šiol tyli. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Ramune
2015-03-10 12:54
Tarpkitko,tas pasakymas,ad siukslina ne kvadratai,o zmones yra labai teisingas.Sakykim ,tokios pacios kv.vienambute gyvena viena babytemo kitam babyte su anuku seima is triju asmenu(su kudikiu).Tai kas daugiau siukslina?Vien sauskelnes kiek vietos uzima.Liaudies kvailinimas cia tas siuksliu skaiciavimas nuo kvadraturos.
Vasia
2014-10-06 21:00
Labai geras, teisingas straipsnis. Kas didžiavosi savo bukumu, skurdu ir tamsybe.
Petras
2014-10-06 20:55
Danutė, Algis, rašyba,tai nepavadinsį, priblevyzgota, bet tai tiesiog parodo žmogaus "rimtumą"
Paksas
2014-10-06 20:51
"Kauno vandenys" eilinį kartą šlapinasi Lietuvos piliečiams ant galvų, vadindami šį reiškinį lietumi.
Davinčio
2014-10-06 20:46
Danutė ir Algirdas, Lietuviams yra beviltiškumo diagnozė,o zoologinė tirtanti neapykanta. Nepakantumas kitokiam kyla iš baimės ir neišmanymo. Galvokime apie tai, kas žmones vienija, o ne skiria.(neišmanymas)
to Danutė
2014-10-01 11:56
Iš to ką rašote, aišku, kad Jūsų bute gyvena ne vienas žmogus. Kas daugiau šiukšlina - 1ar 5 žmonės, kas daugiau elektros sunaudoja - 1 ar 5 žmonės, kas daugiau vandens sunaudoja (jei nėra skaitiklio) - 1 ar 5 žmonės, kas daugiau liftu važinėja 1 ar 5 žmonės??? Tai apie kokius kvadratus čia mes kalbame? Tą betvarkę ir daro tie, kurie nori kitų sąskaita gerai gyventi... Kaip tik reikia daugiabučiuose skaičiuoti ,,nuo galvos", kaip Jūs čia rašote. Tik tada bus tvarka ir mokesčiai bus mokami teisingai.
Algirdas
2014-09-26 14:51
būtų galima ir nesidomėti gyventojų skaičiumi, jei ne sunaudojamo vandens klausimas. Deklaruoja save viena močiutė, priimti neoficialūs nuomininkai 2 ar 3 žmonės ir , jei vandens skaitliukų nėra, tikrai vandens netaupo. Kas padengia tą neregistruojamą sunaudotą vandenį? Atsakau - visi daugiabučio gyventojai. Ar tai teisinga?
Danutė
2014-09-26 10:52
Visa ta betvarkė yra todėl, kad didžioji dauguma bendriijų susigalvoja visokių mokesčių nuo 'galvos', o neskaičiuoja nuo kv.metrų bute, kaip yra reikalaujama DNBS įstatyme.

Miestiečiai

nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...
nuotrauka
2020-06-02 11:58
Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-05-28 11:01
Pandemija gyventojų nesustabdė ir nuo sezoninio sodo namelio, sodybos ar buto atnaujinimo, tad pastaruoju metu pastebimai išaugo netinkamai paliktų statybinių ir didelių gabaritų atliekų kiekiai. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog net ir per karantiną šios atliekos turi būti tvarkomos atsakingai bei pr...
nuotrauka
2020-05-28 08:50
Nuo š. m. gegužės 28 d. Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, arba yra gav...
nuotrauka
2020-05-25 13:47
Nuo liepos 1 d. įsigalioja pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros tvarkos pakeitimai, skirti užtikrinti šilumos punktų eksploatavimo teisingą investicijų atlyginimą šilumos punktų savininkams, bei pagerinti pastato šildymo ir karšto vandens sistemos priežiūros ir eksploatavimo kokybę....
nuotrauka
2020-05-22 13:37
Dūmų detektoriai yra patikrinta priemonė, padedanti išvengti gaisro pasekmių ir žūčių. Karantino laikotarpiu ypatingai svarbu izoliuotis saugioje aplinkoje. Laiko namuose praleidžiame kur kas daugiau nei įprasta, todėl dūmų detektorius gyvenamojoje aplinkoje yra privalomas. Deja, priešgaisrinės apsa...
nuotrauka
2020-05-21 08:18
KLAUSIMAS. Ar turint statybos leidimą gyvenamosios paskirties vieno buto pastatui iki 80 kv. m miesto teritorijoje, būtina paskirti statybos darbų vadovą ir pranešti apie numatomą statybų pradžią?
nuotrauka
2020-05-20 10:23
Vakar, gegužės 19 d., baigėsi terminas teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacijoms už individualių namų renovaciją, skirtą sumažinti energijos sąnaudas ir išmetamą šiltnamio dujų kiekį.
nuotrauka
2020-05-19 09:27
Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją. Iki šiol elektrą pirkome iš visuomeninio tiekėjo, o jos kainą nustatė Vals...
nuotrauka
2020-05-19 09:08
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą, patvirtino, kad vartotojui mokėjimai už suvartotą karštą vandenį apskaičiuoti teisingai.
nuotrauka
2020-05-18 08:17
VERT atkreipia dėmesį, kad turi būti skiriamas didesnis dėmesys daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo dujų sistemų saugaus eksploatavimo priežiūrai. VERT, atlikusi patikrinimą, nustatė, kad tam tikrais atvejais nėra laikomasi privalomų teisės aktų reikalavimų.
nuotrauka
2020-05-15 07:02
Aplinkos ministerija parengė Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki gegužės 28 d.
nuotrauka
2020-05-13 10:12
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ kilusį vartojimo ginčą, pasisakė, kad bendrovė pagrįstai vartotojo suvartotą karšto vandens kiekį bute apskaičiavo taikydama karšto vandens suvartojimo normatyvus.
nuotrauka
2020-05-12 12:44
Radiacinės saugos centras, atlikęs radono aktyvumo koncentracijos individualiųjų gyvenamųjų pastatų patalpų ore tyrimus, nustatė atvejus, kai radono aktyvumo koncentracija viršijo atskaitos lygį, nustatytą Lietuvos higienos normoje HN 73:2018 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“.
nuotrauka
2020-05-12 09:52
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs bylą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos (Administracijos) išduoto leidimo trečiajam suinteresuotam byloje asmeniui įrengti išorinę reklamą ant gyvenamojo daugiabučio namo fasado teisėtumo ir pagrįstumo, konstatavo, kad ...
nuotrauka
2020-05-11 15:11
Nuo šiandien, gegužės 11-osios, individualių gyvenamųjų namų savininkai gali teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą į 5 klasės biokuro katilus ir šilumos siurblius.
nuotrauka
2020-05-11 08:06
Marijampolės savivaldybės administracija praneša, kad kreipėsi daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkai, informuodami, kad įvairios privačios firmos primygtinai siūlo savo paslaugas parengti įvairių dokumentų paketus. Firmų atstovai motyvuoja tuo, kad tokių dokumentų reikalauja savivaldybės a...
nuotrauka
2020-05-07 14:15
Vilniaus senamiesčio širdis – Stiklo kvartalas vėl pulsuoja savo bendryste ir kviečia pasigrožėti atgijusiu senamiesčiu. Nepaisant per karantiną uždarytų verslų, skausmingai sumažėjusi, bet tokia pat susitelkusi, bendruomenė šią savaitę net 50-čia spalvotų žvaigždžių nuklojo kvartalo gatvelių dangų,...
nuotrauka
2020-05-07 09:36
Dar beveik 500 – toks skaičius naujų požeminių, pusiau požeminių ir antžeminių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių bus įrengtas Vilniuje iki 2022 metų pabaigos. Tai jau antrasis jų įrengimo etapas: nuo 2018 m. iki šiol įrengta jau apie 800. Pirmiausiai aikštelės atsirado tankiausiai ...
nuotrauka
2020-05-07 09:26
Skatindama daugiabučių modernizaciją, Vilniaus savivaldybė patvirtino finansavimą daugiabučių administratoriams, organizuojantiems namų atnaujinimą. Toks Tarybos sprendimas taps papildoma parama, gaivinant sektorius, nukentėjusius nuo karantino apribojimų.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

„Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti...