2020 gruodžio 3 d. ketvirtadienis, 21:50
Reklama  |  facebook

Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai neturi teisės rinkti duomenų apie gyventojus  8

Irena DIRGĖLIENĖ      2014-09-23 20:45
Kaunietis Ričardas Šatas jau keletą metų kovoja už savo ir kitų daugiabučiuose namuose gyvenančiųjų žmonių teisę į asmens duomenų apsaugą. Pagaliau, padedant nepriklausomai asociacijai Buitinių vartotojų sąjunga ir Būsto rūmams, gautas atsakymas į klausimą: ar Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai, nustatinėdami butuose gyvenančių asmenų skaičių, elgiasi teisėtai?
nuotrauka
Bendrijų pirmininkams rinkti duomenis apie gyventojus draudžia Asmens duomenų apsaugos įstatymas ir asmens gyvenamosios vietos deklaravimą reglamentuojantys teisės aktai. Asociatyvi portalo archyvo nuotr.


Faktiškai – vienas gyventojas, o sąskaitos tokios, lyg gyventų du

R. Šatas mano, kad uždaroji akcinė bendrovė „Kauno vandenys“ pažeidžia teises į asmens privatų gyvenimą. „Bendrijos pirmininkas savivaliauja, o „Kauno vandenys“ nepateikia geriamojo vandens tiekimo sutarties, neįrengia karšto vandens apskaitos prietaiso“, – guodėsi R. Šatas. Vyras pasakojo gyvenąs Aleksoto mikrorajone, tačiau dažnai apsilankąs ir pas ligotą mamą, gyvenančią Šilainiuose. Bute gyvenamąją vietą yra deklaravusi tik buto savininkė, tačiau, remdamasi bendrijos pirmininko parodymais, sąskaitą už sunaudotą vandenį UAB „Kauno vandenys“ išrašo – tarsi bute gyventų du asmenys.

R. Šatas įsitikinęs, kad tokie bendrijos pirmininko ir vandenį tiekiančios bendrovės veiksmai yra neteisėti, todėl kreipėsi į įvairias institucijas, prašydamas išsiaiškinti, ar bendrijos pirmininkas turi teisę nurodyti bute gyvenančių asmenų skaičių.

Stebi šilumos ūkį reguliuojančius teisės aktus

Nepriklausomos asociacijos Buitinių vartotojų sąjungos prezidentas Antanas Miškinis sako, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai daugiabučių namų bendrijų pirmininkai nustatinėja faktiškai butuose gyvenančių žmonių skaičių. Pasitaiko ir teisiškai neraštingų savivaldybių bei geriamojo vandens tiekėjų, kurie tokius pirmininkus palaiko ir netgi daugiabučių namų gyventojus prilygina bendrojo naudojimo objektams.

A. Miškinis sako, kad jo vadovaujama sąjunga yra bene vienintelė iš institucijų ir organizacijų, stebinčių, šilumos ūkį reguliuojančius teisės aktus, todėl ji atsižvelgė į R. Šato prašymą pasidomėti, iš kur ištraukiamas faktiškai gyvenančių bute žmonių skaičius.

Bendrijų pirmininkai pažeidžia gyventojų teises

Nepriklausoma asociacija Buitinių vartotojų sąjunga, norėdama išsiaiškinti, kaip nustatomas butuose gyvenančių asmenų skaičius, kreipėsi į Valstybinės duomenų apsaugos inspekciją. Šios institucijos direktorius dr. Algirdas Kunčinas savo atsakyme dėl daugiabučio namo bute gyvenančių žmonių skaičiaus nustatymo, nurodo, kad Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija nėra įgaliota oficialiai aiškinti įstatymų, tačiau siekdama atsakyti į Buitinių vartotojų sąjungos klausimą kreipėsi tarnybinės pagalbos į Energetikos ministeriją. Ministerija, atsakydama į inspekcijos pateiktą klausimą dėl bute gyvenančių žmonių skaičiaus nustatymo tvarkos ir reglamentavimo, nurodė, kad faktiškai bute gyvenančių žmonių skaičius nustatomas vadovaujantis Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymu pagal Gyventojų registro tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos duomenis.

Atsižvelgiant į tai, kad asmens duomenų tvarkymas laikomas teisėtu tik tuo atveju, jeigu jis atitinka Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo 3 ir 5 straipsnių reikalavimus, t.y., asmens duomenys tvarkomi esant iš anksto apibrėžtam ir teisėtam tikslui ir tik tokios apimties, kokios reikia tam tikslui pasiekti, ir tik esant nors vienam iš šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje numatytų teisėto tvarkymo kriterijų, pavyzdžiui, pagal įstatymus duomenų valdytojas yra įpareigotas tvarkyti asmens duomenis.

Atsakyme aiškiai nurodoma, kad Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai neturi teisės tvarkyti (rinkti) duomenų apie bute gyvenančių asmenų skaičių, kadangi bute deklaravusių gyvenamąją vietą asmenų skaičius gaunamas iš Gyventojų registro tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos.

Apie bute deklaruotus žmones gali žinoti tik būsto savininkas

Būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis sako, kad jo vadovaujami Būsto rūmai jau daugelį metų nuosekliai aiškina apie tai, kad gyventojų skaičiaus butuose negali žinoti nei bendrijų pirmininkai, nei administratoriai. Bendrijų pirmininkams rinkti duomenis apie gyventojus draudžia Asmens duomenų apsaugos įstatymas ir asmens gyvenamosios vietos deklaravimą reglamentuojantys teisės aktai.

Jo nuomone, visų lygių politikų „pasakos“, kad, „šiukšlina ne kvadratai, o žmones“, kad „liftu važiuoja ne kvadratai, o žmones“ yra tik politinis žaidimas, norint pasirodyti tariamai pažeistų teisių gynėjais, ypač prieš kokius nors rinkimus.

J. Antanaitis teigia, kad privalomoji registracija jau seniai panaikinta ir dabar yra tik gyvenamosios vietos deklaravimas, o tai reiškia, kad apie deklaruotus bute žmones gali žinoti tik būsto savininkas ir tie organai, kuriems tokią teisę suteikė įstatymai.

„Gyvenkime ne Tarybų Sąjungoje, o Lietuvoje ir neišsigalvokime to, ko mūsų teisinėje bazėje nėra. Siūlau būsto valdytojams atidžiai perskaityti Duomenų apsaugos inspekcijos raštą, atspausdinti jį ir išplatinti visiems būsto savininkams, savivaldybių darbuotojams ir tarybų nariams, visiems Seimo nariams ir visiems esamiems bei būsimiems politikams. Nebežaiskime su žmonėmis, nebemeluokime, nežadėkime, ko negalime ištesėti, o aiškinkime mūsų šalies teisės aktus tinkamai ir agituokime žmones, kad jie vykdytų teisės aktų reikalavimus. Norint vėl grįžti prie visuotinos ir prievartinės gyvenamosios vietos registracijos, mes turėtume grįžti į sovietinius laikus ir KGB glėbį. Gal kas to ir norėtų, kas žino“, – sako J. Antanaitis.

UAB „Vilniaus energijos“ gyventojams siunčiamose sąskaitose taip pat nurodomas bute gyvenančių asmenų skaičius. Statybunaujienos.lt rugpjūčio 29 d. raštu kreipėsi į „Vilniaus energijos“ specialistus. Buvo klausiama, kodėl sąskaitose nurodomas gyventojų skaičius, kam to reikia ir ar tai teisėta? Sulaukėme atsakymo, kad klausimai perduoti atsakingiems specialistams. Tačiau specialistai iki šiol tyli. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Ramune
2015-03-10 12:54
Tarpkitko,tas pasakymas,ad siukslina ne kvadratai,o zmones yra labai teisingas.Sakykim ,tokios pacios kv.vienambute gyvena viena babytemo kitam babyte su anuku seima is triju asmenu(su kudikiu).Tai kas daugiau siukslina?Vien sauskelnes kiek vietos uzima.Liaudies kvailinimas cia tas siuksliu skaiciavimas nuo kvadraturos.
Vasia
2014-10-06 21:00
Labai geras, teisingas straipsnis. Kas didžiavosi savo bukumu, skurdu ir tamsybe.
Petras
2014-10-06 20:55
Danutė, Algis, rašyba,tai nepavadinsį, priblevyzgota, bet tai tiesiog parodo žmogaus "rimtumą"
Paksas
2014-10-06 20:51
"Kauno vandenys" eilinį kartą šlapinasi Lietuvos piliečiams ant galvų, vadindami šį reiškinį lietumi.
Davinčio
2014-10-06 20:46
Danutė ir Algirdas, Lietuviams yra beviltiškumo diagnozė,o zoologinė tirtanti neapykanta. Nepakantumas kitokiam kyla iš baimės ir neišmanymo. Galvokime apie tai, kas žmones vienija, o ne skiria.(neišmanymas)
to Danutė
2014-10-01 11:56
Iš to ką rašote, aišku, kad Jūsų bute gyvena ne vienas žmogus. Kas daugiau šiukšlina - 1ar 5 žmonės, kas daugiau elektros sunaudoja - 1 ar 5 žmonės, kas daugiau vandens sunaudoja (jei nėra skaitiklio) - 1 ar 5 žmonės, kas daugiau liftu važinėja 1 ar 5 žmonės??? Tai apie kokius kvadratus čia mes kalbame? Tą betvarkę ir daro tie, kurie nori kitų sąskaita gerai gyventi... Kaip tik reikia daugiabučiuose skaičiuoti ,,nuo galvos", kaip Jūs čia rašote. Tik tada bus tvarka ir mokesčiai bus mokami teisingai.
Algirdas
2014-09-26 14:51
būtų galima ir nesidomėti gyventojų skaičiumi, jei ne sunaudojamo vandens klausimas. Deklaruoja save viena močiutė, priimti neoficialūs nuomininkai 2 ar 3 žmonės ir , jei vandens skaitliukų nėra, tikrai vandens netaupo. Kas padengia tą neregistruojamą sunaudotą vandenį? Atsakau - visi daugiabučio gyventojai. Ar tai teisinga?
Danutė
2014-09-26 10:52
Visa ta betvarkė yra todėl, kad didžioji dauguma bendriijų susigalvoja visokių mokesčių nuo 'galvos', o neskaičiuoja nuo kv.metrų bute, kaip yra reikalaujama DNBS įstatyme.

Miestiečiai

nuotrauka
2020-12-03 13:12
Seimas pritarė Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo pakeitimams, papildydamas šiuo metu galiojantį reglamentavimą nuostata, reglamentuojančia, kad parama asmenims ir šeimoms būstui įsigyti galėtų būti teikiama kartu su savivaldybės ir (ar) pelno siekiančio juridinio asmens finansine parama...
nuotrauka
2020-12-01 11:41
Lietuvoje vykstanti energetikos reforma įsibėgėjo. Lapkričio 30 dienos duomenimis, nepriklausomą tiekėją pasirinko jau daugiau nei 113 tūkst. namų ūkių. Iš jų daugiau nei 46 tūkst. patenka į pirmąjį energetikos reformos etapą, kurio dalyviai sutartis su nepriklausomu tiekėju turi pasirašyti iki šių ...
nuotrauka
2020-12-01 08:43
Paskolos gavimo procesas neretai būna vienas esminių niuansų perkant NT. Didesnė dalis rinkos sandorių sudaroma su būsto paskolomis, tai ypač būdinga sostinei ir jaunesnio amžiaus pirkėjams. Žinoma, paskolų situacijai neabejotinai įtakos turi dabartinė padėtis – koronaviruso krizė ir karantinas.
nuotrauka
2020-11-30 08:23
Energetikos ministerija primena, kad gyventojai, šių metų sausio mėn. teikę paraiškas ir gavę finansavimą saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šildymo katilams pasikeisti dar turi laiko užbaigti darbus ir gauti finansavimą. Dokumentus apie atliktus darbus jie turi pateikti iki 2020 m. gruodžio 3...
nuotrauka
2020-11-26 16:01
Visuomenės ir specialistų vertinimui bus antrąkart pristatomi daugiabučių komplekso Užupyje, Kreivajame skersgatvyje 7, projektiniai pasiūlymai. Prieš kelerius metus Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo architekto skyriui nusprendus nepritarti pirmam jų variantui, projekto užsakovas, bendrovė MR...
nuotrauka
2020-11-26 13:13
Apie miestų plėtrą ir modernizavimą dažnai kalbama kaip apie visą teritoriją apimantį reiškinį, bet dažnai užmirštama, kad kone visais atvejais miestas yra skirtingų istorinės, kultūrinės reikšmės zonų darinys. Šančiai – išskirtinė Kauno miesto teritorija, kurią, pasak šančiškių, reikia išsaugoti ir...
nuotrauka
2020-11-26 08:37
KLAUSIMAS. Kokiu atstumu nuo kaimynų tvoros galima statyti 3x6 m surenkamąjį aliuminio konstrukcijų dengtą polikarbonatu šiltnamį?
nuotrauka
2020-11-25 11:51
Sodininkų bendrijų teritorijose esančioje valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai, laikinuosius ir nesudėtinguosius statinius gali statytis tik sodininkų bendrijų nariai. Tokiems statiniams statyti turi būti gautas sutikimas iš Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT).
nuotrauka
2020-11-25 09:51
Dauguma šalies gyventojų, kaip rodo rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) užsakymu atlikta reprezentatyvi apklausa, norėtų atnaujinti savo daugiabutį.
nuotrauka
2020-11-24 10:44
Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Panevėžio valdybos pareigūnai, tikrindami, kaip gyventojai tvarko buitines nuotekas, Panevėžio, Kupiškio, Rokiškio, Pasvalio, Biržų rajonuose jau atliko 22 reidus ir aplankė per 200 privačių namų valdų. Rezultatai ne itin džiugina – nustatytas 41 nuotekų tvarkymo...
nuotrauka
2020-11-20 13:14
Nelegalių metalinių garažų nukėlimo procesas pasiekė naują etapą. Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo teisminį procesą dėl savininkų, kurie delsia ar atsisako iškelti savo garažus iš valstybei priklausančios žemės. Tikimasi, kad dalis savininkų dar paskubės savo garažus nusikelti geranoriškai ir tai...
nuotrauka
2020-11-19 11:38
Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai primena, kad ne vietoje palikti daiktai ir statybinės atliekos virsta nelegaliu sąvartynu ir gali užtraukti a...
nuotrauka
2020-11-18 15:39
Šiandien, lapkričio 18 d., Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarstė vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatų pakeitimo projektą – jais siekiama tiksliau apibrėžti ir sureguliuoti vietinės rinkliavos apskaičiavimą ir mišrių komunalinių atliekų konteinerių kontrolę.
nuotrauka
2020-11-13 08:08
Sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA), spalio mėnesį įrengusi pirmąsias stebėjimo kameras šalia komunalinių atliekų šalinimo konteinerių, vos per kelias savaites nustatė daugiau kaip 70 atliekų tvarkymo pažeidimų.
nuotrauka
2020-11-09 13:21
Lietuvos gyventojų požiūris į atliekų tvarkymą pastebimai keičiasi – atsakingiau ir daugiau rūšiuojama, vis daugiau atliekų rūšių sutvarkoma bei perdirbama. Vis dėlto susidarantys atliekų kiekiai nemažėja, nors gyventojai ir sako, kad jų kiekį bando mažinti.
nuotrauka
2020-11-09 10:52
Įsibėgėjus šildymo sezonui aplinkos oro kokybė kiekvienais metais ypač prastėja tada, kai gyventojai pradeda šildytis individualiai. Didžiausias užterštumo padidėjimas jaučiamas termometrų stulpeliams leidžiantis žemyn, esant ramiems, nevėjuotiems orams, kai teršalai sunkiau išsisklaido, kaupiasi vi...
nuotrauka
2020-11-05 13:43
Seimas priėmė Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis nutarta nuo 2021 m. sausio 1 d. beveik dvigubai padidinti administracinę atsakomybę už Triukšmo valdymo įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių triukšmo valdymą, nevykdymą ar pažeidimą.
nuotrauka
2020-11-04 13:38
Daugelio svajonė – turėti vasarnamį, kuris leis bent trumpam pabėgti nuo miesto šurmulio. Tam, kad mus džiugintų išsvajoto poilsio aplinka, tenka gerai pasukti galvą, koks namelio variantas būtų tinkamiausias.
nuotrauka
2020-11-03 15:41
Vilniuje jau nukelta 4300 metalinių garažų – tai yra apie 40 proc. visų nelegaliai valstybinėje miesto žemėje rugpjūčio pradžioje stovėjusių garažų. Prašymus apie nukėlimo termino pratęsimą yra pateikę dar 600 garažų savininkų. Dviejuose garažų masyvuose jau visiškai atlaisvinta teritorija.
nuotrauka
2020-11-03 11:42
Pavasarį prasidėję didelės apimties Rumpiškės gyvenamųjų namų kvartalo tvarkymo darbai – pirmasis toks projektas Klaipėdoje. Jis iš esmės pakeis kvartalo gyventojų gyvenimo kokybę ir aplinką.

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Siūlo sprendimą, kaip paprastai atsikratyti statybinių atliekų ir kitų rakandų

Antrasis karantinas suteikė progą daugiau laiko skirti namams – išsivalyti juos nuo nereikalingų daiktų, susitvarkyti sandėliuką ar baigti užsitęsusius remonto darbus. „Ecoservice“ ekspertai...