2019 spalio 19 d. šeštadienis, 15:22
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai neturi teisės rinkti duomenų apie gyventojus  8

Irena DIRGĖLIENĖ      2014-09-23 20:45
Kaunietis Ričardas Šatas jau keletą metų kovoja už savo ir kitų daugiabučiuose namuose gyvenančiųjų žmonių teisę į asmens duomenų apsaugą. Pagaliau, padedant nepriklausomai asociacijai Buitinių vartotojų sąjunga ir Būsto rūmams, gautas atsakymas į klausimą: ar Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai, nustatinėdami butuose gyvenančių asmenų skaičių, elgiasi teisėtai?
nuotrauka
Bendrijų pirmininkams rinkti duomenis apie gyventojus draudžia Asmens duomenų apsaugos įstatymas ir asmens gyvenamosios vietos deklaravimą reglamentuojantys teisės aktai. Asociatyvi portalo archyvo nuotr.


Faktiškai – vienas gyventojas, o sąskaitos tokios, lyg gyventų du

R. Šatas mano, kad uždaroji akcinė bendrovė „Kauno vandenys“ pažeidžia teises į asmens privatų gyvenimą. „Bendrijos pirmininkas savivaliauja, o „Kauno vandenys“ nepateikia geriamojo vandens tiekimo sutarties, neįrengia karšto vandens apskaitos prietaiso“, – guodėsi R. Šatas. Vyras pasakojo gyvenąs Aleksoto mikrorajone, tačiau dažnai apsilankąs ir pas ligotą mamą, gyvenančią Šilainiuose. Bute gyvenamąją vietą yra deklaravusi tik buto savininkė, tačiau, remdamasi bendrijos pirmininko parodymais, sąskaitą už sunaudotą vandenį UAB „Kauno vandenys“ išrašo – tarsi bute gyventų du asmenys.

R. Šatas įsitikinęs, kad tokie bendrijos pirmininko ir vandenį tiekiančios bendrovės veiksmai yra neteisėti, todėl kreipėsi į įvairias institucijas, prašydamas išsiaiškinti, ar bendrijos pirmininkas turi teisę nurodyti bute gyvenančių asmenų skaičių.

Stebi šilumos ūkį reguliuojančius teisės aktus

Nepriklausomos asociacijos Buitinių vartotojų sąjungos prezidentas Antanas Miškinis sako, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai daugiabučių namų bendrijų pirmininkai nustatinėja faktiškai butuose gyvenančių žmonių skaičių. Pasitaiko ir teisiškai neraštingų savivaldybių bei geriamojo vandens tiekėjų, kurie tokius pirmininkus palaiko ir netgi daugiabučių namų gyventojus prilygina bendrojo naudojimo objektams.

A. Miškinis sako, kad jo vadovaujama sąjunga yra bene vienintelė iš institucijų ir organizacijų, stebinčių, šilumos ūkį reguliuojančius teisės aktus, todėl ji atsižvelgė į R. Šato prašymą pasidomėti, iš kur ištraukiamas faktiškai gyvenančių bute žmonių skaičius.

Bendrijų pirmininkai pažeidžia gyventojų teises

Nepriklausoma asociacija Buitinių vartotojų sąjunga, norėdama išsiaiškinti, kaip nustatomas butuose gyvenančių asmenų skaičius, kreipėsi į Valstybinės duomenų apsaugos inspekciją. Šios institucijos direktorius dr. Algirdas Kunčinas savo atsakyme dėl daugiabučio namo bute gyvenančių žmonių skaičiaus nustatymo, nurodo, kad Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija nėra įgaliota oficialiai aiškinti įstatymų, tačiau siekdama atsakyti į Buitinių vartotojų sąjungos klausimą kreipėsi tarnybinės pagalbos į Energetikos ministeriją. Ministerija, atsakydama į inspekcijos pateiktą klausimą dėl bute gyvenančių žmonių skaičiaus nustatymo tvarkos ir reglamentavimo, nurodė, kad faktiškai bute gyvenančių žmonių skaičius nustatomas vadovaujantis Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymu pagal Gyventojų registro tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos duomenis.

Atsižvelgiant į tai, kad asmens duomenų tvarkymas laikomas teisėtu tik tuo atveju, jeigu jis atitinka Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo 3 ir 5 straipsnių reikalavimus, t.y., asmens duomenys tvarkomi esant iš anksto apibrėžtam ir teisėtam tikslui ir tik tokios apimties, kokios reikia tam tikslui pasiekti, ir tik esant nors vienam iš šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje numatytų teisėto tvarkymo kriterijų, pavyzdžiui, pagal įstatymus duomenų valdytojas yra įpareigotas tvarkyti asmens duomenis.

Atsakyme aiškiai nurodoma, kad Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai neturi teisės tvarkyti (rinkti) duomenų apie bute gyvenančių asmenų skaičių, kadangi bute deklaravusių gyvenamąją vietą asmenų skaičius gaunamas iš Gyventojų registro tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos.

Apie bute deklaruotus žmones gali žinoti tik būsto savininkas

Būsto rūmų prezidentas Juozas Antanaitis sako, kad jo vadovaujami Būsto rūmai jau daugelį metų nuosekliai aiškina apie tai, kad gyventojų skaičiaus butuose negali žinoti nei bendrijų pirmininkai, nei administratoriai. Bendrijų pirmininkams rinkti duomenis apie gyventojus draudžia Asmens duomenų apsaugos įstatymas ir asmens gyvenamosios vietos deklaravimą reglamentuojantys teisės aktai.

Jo nuomone, visų lygių politikų „pasakos“, kad, „šiukšlina ne kvadratai, o žmones“, kad „liftu važiuoja ne kvadratai, o žmones“ yra tik politinis žaidimas, norint pasirodyti tariamai pažeistų teisių gynėjais, ypač prieš kokius nors rinkimus.

J. Antanaitis teigia, kad privalomoji registracija jau seniai panaikinta ir dabar yra tik gyvenamosios vietos deklaravimas, o tai reiškia, kad apie deklaruotus bute žmones gali žinoti tik būsto savininkas ir tie organai, kuriems tokią teisę suteikė įstatymai.

„Gyvenkime ne Tarybų Sąjungoje, o Lietuvoje ir neišsigalvokime to, ko mūsų teisinėje bazėje nėra. Siūlau būsto valdytojams atidžiai perskaityti Duomenų apsaugos inspekcijos raštą, atspausdinti jį ir išplatinti visiems būsto savininkams, savivaldybių darbuotojams ir tarybų nariams, visiems Seimo nariams ir visiems esamiems bei būsimiems politikams. Nebežaiskime su žmonėmis, nebemeluokime, nežadėkime, ko negalime ištesėti, o aiškinkime mūsų šalies teisės aktus tinkamai ir agituokime žmones, kad jie vykdytų teisės aktų reikalavimus. Norint vėl grįžti prie visuotinos ir prievartinės gyvenamosios vietos registracijos, mes turėtume grįžti į sovietinius laikus ir KGB glėbį. Gal kas to ir norėtų, kas žino“, – sako J. Antanaitis.

UAB „Vilniaus energijos“ gyventojams siunčiamose sąskaitose taip pat nurodomas bute gyvenančių asmenų skaičius. Statybunaujienos.lt rugpjūčio 29 d. raštu kreipėsi į „Vilniaus energijos“ specialistus. Buvo klausiama, kodėl sąskaitose nurodomas gyventojų skaičius, kam to reikia ir ar tai teisėta? Sulaukėme atsakymo, kad klausimai perduoti atsakingiems specialistams. Tačiau specialistai iki šiol tyli. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

Ramune
2015-03-10 12:54
Tarpkitko,tas pasakymas,ad siukslina ne kvadratai,o zmones yra labai teisingas.Sakykim ,tokios pacios kv.vienambute gyvena viena babytemo kitam babyte su anuku seima is triju asmenu(su kudikiu).Tai kas daugiau siukslina?Vien sauskelnes kiek vietos uzima.Liaudies kvailinimas cia tas siuksliu skaiciavimas nuo kvadraturos.
Vasia
2014-10-06 21:00
Labai geras, teisingas straipsnis. Kas didžiavosi savo bukumu, skurdu ir tamsybe.
Petras
2014-10-06 20:55
Danutė, Algis, rašyba,tai nepavadinsį, priblevyzgota, bet tai tiesiog parodo žmogaus "rimtumą"
Paksas
2014-10-06 20:51
"Kauno vandenys" eilinį kartą šlapinasi Lietuvos piliečiams ant galvų, vadindami šį reiškinį lietumi.
Davinčio
2014-10-06 20:46
Danutė ir Algirdas, Lietuviams yra beviltiškumo diagnozė,o zoologinė tirtanti neapykanta. Nepakantumas kitokiam kyla iš baimės ir neišmanymo. Galvokime apie tai, kas žmones vienija, o ne skiria.(neišmanymas)
to Danutė
2014-10-01 11:56
Iš to ką rašote, aišku, kad Jūsų bute gyvena ne vienas žmogus. Kas daugiau šiukšlina - 1ar 5 žmonės, kas daugiau elektros sunaudoja - 1 ar 5 žmonės, kas daugiau vandens sunaudoja (jei nėra skaitiklio) - 1 ar 5 žmonės, kas daugiau liftu važinėja 1 ar 5 žmonės??? Tai apie kokius kvadratus čia mes kalbame? Tą betvarkę ir daro tie, kurie nori kitų sąskaita gerai gyventi... Kaip tik reikia daugiabučiuose skaičiuoti ,,nuo galvos", kaip Jūs čia rašote. Tik tada bus tvarka ir mokesčiai bus mokami teisingai.
Algirdas
2014-09-26 14:51
būtų galima ir nesidomėti gyventojų skaičiumi, jei ne sunaudojamo vandens klausimas. Deklaruoja save viena močiutė, priimti neoficialūs nuomininkai 2 ar 3 žmonės ir , jei vandens skaitliukų nėra, tikrai vandens netaupo. Kas padengia tą neregistruojamą sunaudotą vandenį? Atsakau - visi daugiabučio gyventojai. Ar tai teisinga?
Danutė
2014-09-26 10:52
Visa ta betvarkė yra todėl, kad didžioji dauguma bendriijų susigalvoja visokių mokesčių nuo 'galvos', o neskaičiuoja nuo kv.metrų bute, kaip yra reikalaujama DNBS įstatyme.

Miestiečiai

nuotrauka
2019-10-16 14:14
Būstas su pilna apdaila. Tokį sprendimą kol kas Lietuvoje siūlo nedaug nekilnojamo turto vystymo bendrovių, tačiau, specialistų teigimu, galimybe įsigyti įrengtą būstą susivilioja vis daugiau pirkėjų. Pagrindinės priežastys, lemiančios norą įsigyti būstą su pilna apdaila, yra laiko planavimas ir gal...
nuotrauka
2019-10-10 10:53
Šiuo metu viešojoje erdvėje suintensyvėjus diskusijoms dėl naujų mokestinių pasiūlymų, konkrečiai susijusių su žemės sklypų ir statinių (NT) apmokestinimu, Registrų centras pateikia aktualią informaciją NT savininkams apie tai, kaip apskaičiuojamos mokestinės vertės ir pagal ką yra mokami NT mokesči...
nuotrauka
2019-10-09 09:22
Neslūgstant gyventojų norui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo elektrinę, ESO klientus ragina būti budriems ir nepasikliauti vien gražiais rangovų pasiūlymais suspėti gauti valstybės dotaciją dar šiemet. Ne vienas atvejis rodo, kad klientai, skubėdami kuo greičiau įrengti ...
nuotrauka
2019-10-08 09:52
Nepasiduoti emocijoms ir pirmajam įspūdžiui, kruopščiai įvertinti visus pliusus ir minusus, pagalvoti apie smulkmenas, kurios gali būti labai reikšmingos, – tokiais praktiškais patarimais su pirkėjais dalijasi nekilnojamojo turto projektus įgyvendinančios bendrovės „Centromera“ atstovė Vaida Šidlaus...
nuotrauka
2019-10-07 16:15
KLAUSIMAS. Koks turi būti minimalus statomos tvoros atstumas nuo kadastre įteisintos ribos tarp kaimyninių sodininkų bendrijos sklypų, jei nerandama gretimo sklypo savininko ir neįmanoma susiderinti dėl bendros vakarinės ekspozicijos tvoros?
nuotrauka
2019-10-03 14:41
Geriamasis vanduo yra gyvybiškai būtinas žmogaus organizmui, todėl labai svarbu, kad jis būtų kokybiškas ir saugus. Centralizuotai tiekiamą vandenį geriantys vilniečiai ir kitų miestų gyventojai dėl jo kokybės kontrolės gali būti ramūs, o štai nuosavų gręžinių ar šulinių vandenį naudojantys gyventoj...
nuotrauka
2019-10-01 12:45
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymus, kuriais nuo spalio 1 d. įtvirtinamas naujas mažosios žaliosios energetikos modelis, leidžiantis gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. Šiuo žingsniu visiems Lietuvos gyventoja...
nuotrauka
2019-10-01 09:42
Šnipiškės ir Žirmūnai sparčiai atsinaujina – nuo Šeimyniškių iki Žalgirio gatvės Vilniuje jau netrukus bus pradėtas tiesti naujas šaligatvis ir dviračių takas. Iki kitų metų vasaros 1 km ilgio gatvės atkarpoje nusidrieks dviračių ir pėsčiųjų takas, bus pasodinti nauji želdiniai, paklota nauja gatvės...
nuotrauka
2019-09-27 14:27
Ar žinotumėte, kaip teisingai išrūšiuoti lango stiklą? Kai kurių atliekų rūšiavimas yra keblus ir vienas tokių pavyzdžių – automobilio ar lango stiklai, kurie negali būti taip paprastai perdirbami kaip dužęs stiklainis. Būtent todėl atliekų tvarkymo ekspertai aptaria daugiausiai klausimų keliančių p...
nuotrauka
2019-09-27 13:44
Finansinę paramą saulės elektrinėms gyventojai įvardija kaip esminę paskatą įsirengti nuosavą saulės jėgainę ir patiems pasigaminti elektros. Daugiau nei pusei žmonių svarbus užtikrinimas, kad nuosava saulės elektrinė padės sumažinti išlaidas elektrai. O daugiau nei trečdalį didmiesčių gyventojų mot...
nuotrauka
2019-09-27 10:33,      papildyta 2019-09-27 13:00, Papildyta „Danpower Baltic“ komentaru
Vilniaus miesto savivaldybei rugsėjo 23 d. paskelbus naujo šildymo pradžią sostinės ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigoms, Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) siekdami užtikrinti vilniečiams mažesnę šilumos kainą, nedelsiant kreipėsi į nepriklausomus šilumos gamintojus (NŠG) – UAB „Danpower Baltic Zie...
nuotrauka
2019-09-27 09:31
Naujo būsto pirkėjai dažnai pasiduoda emocijoms ir neįvertina aplinkybių visumos, nepagalvoja apie galimus pokyčius jau artimiausioje ateityje, - pagrindines pirkėjų klaidas vardijo nekilnojamojo turto projektus įgyvendinančios bendrovės „Centromera“ atstovė Vaida Šidlauskienė. Ji atvirai kalba ir a...
nuotrauka
2019-09-26 13:28
Šilumos tiekimo įmonės nuolat cirkuliuoja karštą tinklų vandenį iki pastato įvado, nes šilumos punkte visus metus ruošiamas buitinis karštas vanduo. Jeigu pastato vidaus šildymo sistema paruošta, paleisti šildymą paprasta – tereikia atsukti keletą sklendžių, fiksuoti prietaisų parodymus. Tą turi atl...
nuotrauka
2019-09-26 11:08
Naujus namus besirenkantys ar juos jau įsigiję naujakuriai turi sustyguoti daugybę procesų, susijusių su apdaila, įrengimu ir interjeru. Penkių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų nuomonės tyrimo rezultatai rodo, kad beveik du trečdaliai jų bent viename iš šių etapų į pagalbą pasitelktų specialistus....
nuotrauka
2019-09-25 15:08
Vyriausybė patvirtino Valstybės pagalbos, tenkančios ūkinę veiklą vykdančiam buto ar kitos patalpos savininkui, įgyvendinančiam daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektą, apskaičiavimo tvarkos aprašą.
nuotrauka
2019-09-24 09:07
Sostinės savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) inicijavo susitikimą su Vilniaus miesto pastatų administratoriais. Diskusijoje dalyvavo VŠT gen. direktorius Gerimantas Bakanas, jo pavaduotas Arvydas Darulis, Vilniaus miesto daugiabučių namų ir pastatų administratorių asociacijos prezident...
nuotrauka
2019-09-23 11:48
Gyvenamųjų namų kvartalais virtusios Kretingos rajono sodininkų bendrijos sulaukė kelininkų. Numatoma, kad vien šiemet nauja asfalto danga bus paklota trijų rajono sodininkų bendrijų pagrindinėse gatvėse.
nuotrauka
2019-09-23 11:16
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir UAB „Ignitis“ ginčą, pritarė vartotojo reikalavimams ir įpareigojo bendrovę anuliuoti pateiktą sąskaitą ir susidariusią nepriemoką už elektrą bendrosioms reikmėms, nes jos apskaičiuotos remiantis oficialiai veiklos nevykdan...
nuotrauka
2019-09-23 11:07
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrijos ir UAB „Ignitis“ ginčą dėl pateikto apmokėjimo už elektros energiją, pripažino, kad elektros energijos tiekėjo reikalavimas yra nepagrįstas – UAB „Ignitis“ įpareigota perrašyti sąskaitą, į...
nuotrauka
2019-09-23 11:00
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Vilniaus šilumos tinklai“ ginčą dėl apskaičiuoto apmokėti karšto vandens kiekio, su kuriuo vartotojas nesutinka, nepritarė vartotojo reikalavimams: bendrovė karšto vandens kiekį apskaičiavo pagal nuotoliniu būdu nuskait...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...