2020 liepos 11 d. šeštadienis, 18:34
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Daugiabučių renovacija: Lietuvos ir Lenkijos patirtis

2015-06-04 18:21
Pasidalyti daugiabučių modernizavimo praktika, vietoje susipažinti su kaimynų lenkų patirtimi – toks buvo grupės renovacijos proceso dalyvių išvykos į Balstogę tikslas. Modernizavimo projektų administratoriai, namų bendrijų pirmininkai, Aplinkos ministerijos ir Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistai, statybos priežiūros ir savivaldos institucijų darbuotojai praėjusią savaitę dalyvavo Balstogėje vykusiame daugiabučių renovacijai skirtame seminare.
nuotrauka
Pažintis su renovacija Balstogėje. AM nuotr.


Lenkų ekspertai ir specialistai supažindino su situacija jų šalyje. Lenkijoje yra daugiau kaip 535 tūkst. senų daugiabučių (Lietuvoje – 35 tūkst.). Iš jų 1998-2014 metais renovuota apie 8 proc. (30 tūkst.). Balstogė, kur vyko seminaras, panašiai kaip Lietuvoje Ignalina, yra tarp renovacijos lyderių. Čia atnaujinta 65 proc. daugiabučių.

Kaip sakė Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktorė Elvyra Radavičienė, mūsų daugiabučių gyventojams iš lenkų reikėtų pasimokyti šeimininkiško požiūrio į savo namą. Buto savininkui pareiga rūpintis viso namo bendrąja daline nuosavybe kaip savo butu yra savaime suprantamas dalykas. Niekam nekyla mintis reikalauti, kad jų nekilnojamuoju turtu pasirūpintų valstybė, vaivadija ar seniūnija.

Namui remontuoti ir atnaujinti gyventojai kaupia lėšas. Kaupiamoji įmoka – apie 0,58 Eur už kvadratinį metrą naudingojo ploto per mėnesį. Jeigu gyventojų bendrija neturi sukaupusi pakankamai lėšų, gali imti banko paskolą su 6-8 proc. palūkanomis. Namo renovacijos planą rengia bendrijos taryba, o jį tvirtina butų savininkai balsų dauguma. Visuose daugiabučiuose namuose įsteigtos bendrijos.

Lenkijoje gyventojai noriai modernizuoja savo daugiabučius pirmiausia dėl šilumos kainų. Jiems šildymas kainuoja brangiau nei Lietuvoje, nes šilumos kainai nėra mokestinių lengvatų – taikomas 23 proc. pridėtinės vertės mokestis. Dujos irgi brangesnės negu Lietuvoje.

Mūsų šalyje gyventojams, tvirtina Aplinkos ministerija, sudarytos palankesnės sąlygos negu Lenkijoje gauti valstybės paramą daugiabučio energiniam efektyvumui didinti. Ši parama Lenkijoje sudaro 16 proc. energinį efektyvumą didinančių priemonių investicijų vertės ir 15 proc. remonto darbų vertės. Lietuvoje iki 2016 m. – iki 40 proc., be to, apmokamos projekto parengimo, statybos techninės priežiūros, administravimo išlaidos.

Lenkų nuomone, jų pastatų modernizavimo programa mažiau apsaugota nuo nenumatytų nesėkmių negu lietuviškoji. Lenkijoje nėra specializuotos valstybinės institucijos renovacijos procesui prižiūrėti. Valstybinis ūkio bankas tik administruoja renovacijai skiriamas lėšas, kurias kasmet nustato biudžeto įstatymas. 

Kaip tvirtina Aplinkos ministerijos šaltiniai, Lenkijoje liberalesnis požiūris ir į modernizavimo darbų kokybės užtikrinimą. Pavyzdžiui, dauguma statybinių medžiagų ir šildymo sistemų turi valstybinio Techninės statybos instituto išduotus techninius liudijimus, bet statybos įmonės nėra įpareigotos juos panaudoti. Taip pat nėra teisiškai nustatytas kokybės garantijos laikotarpis įvykdytiems darbams, garantija už fizinius trūkumus apribota iki trejų metų, o visa kita numatoma sutartimis. Statybos įmonės rinkoje veikia be jokių apribojimų. Atestatai privalomi tik projektuotojams ir statybos darbų inspektoriams. Lietuvoje renovacijos darbų kokybę atidžiai stebi ne tik statybos techniniai prižiūrėtojai, bet ir statybos valstybinės priežiūros inspektoriai, daugiabučių modernizavimo programą administruojanti BETA, o statybos darbus turi teisę atlikti tik atestuotos įmonės ir specialistai.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Miestiečiai

nuotrauka
2020-07-09 11:20
Energetikos ministerija parengė ir pateikė derinimui tvarką dėl suskystintų naftos dujų balionų (toliau - dujų balionų) daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais. Šis dujų balionų keitimas bus finansuojamas valstybės. Numatyta, kad parama sieks iki 600 eurų – daugiabučio namo vidaus elekt...
nuotrauka
2020-07-09 10:11
Statybos sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio šakų ir sudaro beveik 10 procentų Lietuvos BVP, o šiame sektoriuje dirba apie 110 tūkstančių žmonių. Vykdomas daugiabučių modernizavimas atneša didelę naudą ne tik gyventojams, bet ir šalies ekonomikai: verslas sumoka daugiau mokesčių į valstybės ...
nuotrauka
2020-07-07 09:30
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), konstatavo, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti įmonę nereikalauti iš jo apmokėti sąskaitą už atliktus darbus yra nepagrįstas.
nuotrauka
2020-07-03 09:17
Aplinkos ministerija paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams renovuoti pagal valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą.
nuotrauka
2020-06-29 10:42
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), bendradarbiaudama su bendrove „Hnit-Baltic“, sukūrė interaktyvų Lietuvos renovacijos žemėlapį. Jame pristatomi aktualiausi duomenys apie baigtus ir šiuo metu vykdomus daugiabučių namų renovacijos projektus, jų eigą, energijos suvartojimo pokyčius, taip pat at...
nuotrauka
2020-06-29 09:56
Elektros energijos rinka Lietuvoje netrukus taps nereguliuojama – valstybė nebereguliuos gyventojams teikiamos elektros energijos kainos ir jie turės galimybę rinktis, iš kurio elektros tiekėjo nori pirkti elektrą. Tai galima padaryti jau dabar – sulaukti pasiūlymų ar pačiam kreiptis į nepriklausomą...
nuotrauka
2020-06-22 15:37
AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sukūrė svetainę www.pasirinkitetiekeja.lt, skirtą informuoti gyventojus apie netrukus prasidėsiantį elektros energijos rinkos atvėrimą laisvai konkurencijai. Tinklalapyje gyventojai galės susipažinti su projekto eiga ir etapais, sužinoti svarbiausią informa...
nuotrauka
2020-06-19 20:50
Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad atnaujinami paplūdimiai būtų patogūs bet kokių fizinių galimybių žmonėms. Pirmiausia – kad jiems būtų pritaikytos stovėjimo aikštelės, privažiavimas prie vandens bei tualetai, o taip pat – kad jie turėtų galimybę patogiai išsimaudyti.
nuotrauka
2020-06-19 09:55
Istorinis Vilniaus senamiesčio Paupio rajonas atveria vis daugiau viešųjų erdvių. Miestiečių ir sostinės svečių atgimusiame rajone laukia nauja centrinė aikštė, kurioje įrengtas ir dinaminis fontanas.
nuotrauka
2020-06-18 17:14
Seimas po svarstymo pritarė draudimui rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui.
nuotrauka
2020-06-18 08:51
Turite balkoną ir norite jį įstiklinti? Statybos inspekcija primena, ką būtina žinoti norint atlikti šiuos statybos darbus.
nuotrauka
2020-06-18 08:48
Aplinkos ministerija parengė Minimalių komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimų pakeitimus, skirtus padidinti privalomą atstumą nuo įrengiamos komunalinių atliekų konteinerių aikštelės iki gyvenamojo pastato langų ir durų.
nuotrauka
2020-06-17 08:27
Iš Danijos laboratorijos, kurioje buvo ištirti šiaurinės Klaipėdos dalies dirvožemio mėginiai, gautas atsakymas: sveikatai kenksmingo chromo rasta tik viename mėginyje. Kiekis labai mažas.
nuotrauka
2020-06-12 12:16
„Tiek nuosavų namų, tiek daugiabučių gyventojai atėjus vasarai trokšta susikurti nors mažą žalią kampelį poilsiui. Skoningai apželdintas balkonas ne tik kelia vidinį džiaugsmą ir ramina po dienos darbų, bet ir ypatingai pagerina estetinę pastato išvaizdą bei mikroklimatą patalpoje - sumažina dulkių ...
nuotrauka
2020-06-11 14:58
Seimas pritarė siūlymui Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinti papildymą, prisidėsiantį prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu.
nuotrauka
2020-06-11 09:33
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui. Šiomis pataisomis siekiama sukurti veiksmingesnę komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimo sistemą, išsamiai reglamentuojant šių paslaugų kainų nustatymo, paskirstymo ir atskaitomyb...
nuotrauka
2020-06-11 09:28
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gavo 769 gyventojų prašymus kompensacinėms išmokoms už iškastinį kurą naudojančių šilumos įrenginių keitimą V klasės biokuro katilais ir šilumos siurbliais.
nuotrauka
2020-06-09 13:55
Konkurencijos taryba išnagrinėjo Aplinkos ministerijos parengtą Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdymo įstatymo projektą ir rekomendavo jai dar kartą apsvarstyti siūlomus pakeitimus, kuriais savivaldybėms gali kilti interesų konfliktas, bei atlikti poveikio konkurencijai vertinimą.
nuotrauka
2020-06-04 13:11
Seimas papildė Šilumos ūkio įstatymą, reglamentuodamas nuotolinių šilumos apskaitos priemonių įrengimą.
nuotrauka
2020-06-02 12:14
Nuo birželio 1 d. gyventojai, įsigyjantys saulės elektrinę išsimokėtinai, kviečiami teikti paraiškas ir gauti kompensaciją. Tai turėtų paskatinti tolimesnę gaminančių vartotojų plėtrą. Žalią elektros energiją savo poreikiams naudojančių gaminančių vartotojų skaičius perkopė 5300, o gegužės mėnesį pe...

Statybunaujienos.lt » Miestiečiai