2020 spalio 29 d. ketvirtadienis, 18:31
Reklama  |  facebook

Daugiabučių renovacija: Lietuvos profesinių mokyklų mokiniai perima Vokietijos ir Danijos patirtį

2016-04-15 10:02
Remiantis Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) naujausiais duomenimis, įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą (toliau – Programa), šiuo metu yra pasirašyta daugiau kaip 1000 rangos darbų sutarčių (2015 m. pradžios duomenys), dar dėl daugiau kaip 400 daugiabučių atnaujinimo vyksta pirkimai. Nuo 2005 m., kai buvo pradėta įgyvendinti ši Programa, iki 2012 m. Lietuvoje renovuoti vos 479 daugiabučiai.
nuotrauka
Dalyvaudami projekte, Kauno socialinių paslaugų ir statybos verslo darbuotojų profesinio rengimo centro moksleiviai gilino ne tik profesines žinias, bet ir daug keliavo. Centro nuotr.


Minimos įmonės
Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras,
BETA (Būsto energijos taupymo agentūra), VŠĮ
Alytaus profesinio rengimo centras, VŠĮ
Vilniaus statybininkų rengimo centras, VŠĮ
Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centras,

„Iš daugiau kaip 1000 per pusantrų metų pasirašytų rangos sutarčių apie 200 daugiabučių renovacijos projektų jau yra užbaigti, kitus planuojama užbaigti per pastaruosius metus. Be to, dar yra parengta ir mūsų agentūros suderinta beveik 2500 projektų, iš kurių apie 1000 projektų įgyvendinimui yra pritarę gyventojai, t. y. artimiausiu metu, vykdant šių namų atnaujinimą, bus pradėti rangos darbų pirkimai“, – tvirtina BETA direktorius Valius Serbenta.

Labai svarbu, kad šie renovacijos darbai būtų atlikti kokybiškai, išvengiant broko. Statybos priežiūros inspektorių vizitai į Lietuvos savivaldybes atskleidžia šiuos pagrindinius statybos darbų trūkumus: nekokybiškai sumontuotus cokolinius profilius; neteisingai išdėstytas termoizoliacines plokštes ties langų kampais; palanges, neapsaugotas nuo atmosferos kritulių; nekokybiškai nutinkuotas ir nudažytas sienas, neįrengtus apsauginius stogelius virš įėjimų ir kt.

Siekiant tinkamai parengti Lietuvos statybų specialistus daugiabučių atnaujinimo programai, inicijuojame „Erasmus+“ mobilumo projektą „Pastatų renovatorius“, sutarties Nr. 2015-1-LT01-KA102-013056. Projekto partneriai: Kauno socialinių paslaugų ir statybos verslo darbuotojų profesinio rengimo centras, Alytaus profesinio rengimo centras, Vilniaus statybininkų rengimo centras, Klaipėdos E. Galvanausko profesinio mokymo centras, Veisiejų technologijos ir verslo mokykla, Plungės technologijų ir verslo mokykla.

Projekto tikslai: susipažinti su pastatų renovacijos pavyzdžiais ir Lietuvoje, ir priimančiose šalyse (Danija, Vokietija); ugdyti praktikos darbų atlikimo dalykinius ir technologinius įgūdžius; pagerinti ryšius su socialiniais partneriais (verslo įmonėmis, amatų rūmais), o mokiniams atlikti praktikas su verslo įmonių atstovais; ugdyti projekto dalyvių kūrybiškumą, norą dirbti komandoje, atsakomybės jausmą; skatinti kvalifikuotą ir kokybišką darbų atlikimą; optimalaus medžiagų ir žaliavų gamybinio pajėgumo naudojimą; medžiagų ir konstrukcijų kokybės tikrinimą; didinti profesinio mokymo patrauklumą; skatinti aktyvų pilietiškumą, kultūrų dialogą, socialinį įtraukimą, solidarumą, savigarbą; tarptautiškumo kompetencijų įgijimą; novatoriškumo, mokymosi, pažinimo, socialines, asmenines, kūrybiškumo kompetencijas, iniciatyvumą; europines kompetencijas.

Jau įgyvendinti projekte trys stažuočių srautai, iš viso 40 dalyvių buvo išvykę stažuotis į Daniją, Vokietiją.

Visą stažuotės laiką Danijoje, „CELF“ profesinio rengimo centre Niukobinge – Falsteryje galima skirti į du etapus: darbą mūro bei medžio dirbtuvėse. Turėjome du mokytojus, vienas mokė dirbti su medžiu, kaip tinkamai tvirtinti garų bei vėjo izoliaciją ir papasakojo apie jų svarbą konstrukcijoms, kitas mokytojas mokė mūrijimo, apdailos darbų, pasakojo apie modernizacijos svarbą bei mokė tinkamai tvirtinti šilumos izoliaciją. Mokiniai mokėsi, kaip paskaičiuoti šilumos perdavimo koeficiento vertes, kokią naudą konstrukcijoms bei žmonėms tai suteikia, taip pat įgavo naujų žinių apie garų izoliacijos bei vėjo izoliacijos svarbą, sandarumo testą, apie tai, su kokia įranga tai atliekama.

Darbas stažuotėje vyko grupelėmis. Atlikdami mūrijimo darbus, mokiniai buvo suskirstyti į tris grupeles. Jų užduotis buvo pastatyti tris namukus (kiekviena grupė po vieną). Darbai vyko tokia tvarka: iš pradžių mokiniai turėjo sumūryti 3 x 3 m kvadratinius namus su langais ir durimis; vėliau mokiniai turėjo ištinkuoti dvi vidines sienas taip, kaip tai darytų Lietuvoje, mokytojas norėjo palyginti darbų eigą; po to apšiltinti – prieš pradėdami apšiltinimo darbus, mokiniai iš pradžių nusibraižė izoliacijos plokščių dėliojimo schemas, kad kuo optimaliau išnaudotų turimas medžiagas.

Apdailai naudojome „Rockwool“ tinkavimo ant mineralinės vatos sistemą. Ji buvo dedama 3 sluoksniais su armavimo tinkleliu. Antruoju etapu dirbome su medžiu. Pirmiausia sukonstravome medinę atitvarą, kurią aptaisėme garo izoliacija bei vėjo izoliacija.

Dar reikėtų paminėti, kad buvo ties pamatais naudojama speciali plėvelė, apsauganti nuo radono dujų patekimo į patalpas, tai labai aktuali problema Danijoje. Bei galiausiai tvirtinome gipso plokštes. Kai darbai buvo baigti, viską išardėme ir išgriovėme, atliekas išrūšiavome į tam skirtus konteinerius. Kai kurias medžiagas grąžinome į sandėlį. Per stažuotę aplankėme Danijos sostinę – Kopenhagą. Mokytojai vežėsi į planetariumą bei suorganizavo ekskursiją į cukraus fabriką. Aplankėme vietinį zoologijos sodą bei buvome nuvykę su dviračiais į kaimyninius miestelius. Taip pat aplankėme kelias vietines bažnyčias.

Antroji 12 mokinių grupė praktikos įgijo Vokietijoje, Vorene, „Überregionales Ausbildungszentrum Waren“ profesinio rengimo centre. Mokiniai susipažino su profesinio rengimo centru, po to buvo suskirstyti į tris grupes. Pirmoji grupė buvo atsakinga už durų, antroji – langų ir rąstinės sienos, trečioji – už tvoros gamybą. Pirmąją savaitę mokiniai išsimatavo gaminių matmenis, toliau kiekviena grupė išsirinko vadovą ir dirbo kompiuterių klasėje. Reikėjo internete surasti, kiek kainuoja medžiagos, kiek jų reikės, planuoti, per kiek laiko bus galima išpjauti ir sustatyti ar suklijuoti reikalingas dalis, kiek kainuos darbas, atlikti brėžinius, apgalvoti, kokių įrankių reikės. Tai moksleiviams buvo didelis iššūkis, tačiau visi šią užduotį gerai įvykdė. Kai viskas buvo užfiksuota popieriuose, vyko planų ir idėjų pristatymas. Išrinkti geriausi eskizai, kartu su mokytoju aptartos detalės.

Antrąją savaitę buvo atgabentos medžiagos ir prasidėjo darbai. Projekto dalyviai susipjaustė atitinkamo ilgio lentas, jas šlifavo, frezavo. Trečiąją savaitę buvo atvežta medienos langams ir durims gaminti. Pagal matmenis moksleiviai išpjovė lentas, klijavo, šlifavo, frezavo, impregnavo ir dažė. Langus ir duris reikėjo įstiklinti ir apipurkšti silikonu. Tai buvo atliekama galiausiai. Taip pat projekto dalyviai išgręžė, iškaldavo skyles vyriams, langų rankenėlėms, durų spynai. Ketvirtąją savaitę visi projekto dalyviai ir mokytojas vyko į montavimo vietą. Montavimo darbai vyko keturias dienas.

Paskutinę projekto dieną patikrinti ir įvertinti darbų atvyko mokyklos atstovai, projekto vietos šeimininkas. Visiems buvo labai malonu, jog langai, saunos rąstų siena, durys ir tvora sulaukė labai gerų atsiliepimų ir moksleiviai buvo giriami už darbštumą, kūrybingumą. Pabrėžtina ir tai, jog apie šį moksleivių iš Lietuvos projektą rašys ir vietinė spauda. Į darbų apžiūrą buvo atvykusi žurnalistė.

Moksleiviai gilino ne tik profesines žinias, bet ir daug keliavo. Per keturias savaites aplankė kelis vietinius muziejus, Vokietijos sostinę Berlyne, kilo į televizijos bokštą, apsilankė prie Reichstago, Brandenburgo vartų; Štralzuldo mieste – įspūdingame Jūrų muziejuje, Šverino mieste – pasakiško grožio pilyje, kur į senovės meistrų darbus akis paganyti gali kiekvienas turistas; Noibrandenburge – ypatingame statinyje – muzikos bažnyčioje. Projekto pabaigoje visi vyko į Rostoką, kur labiausiai moksleiviai grožėjosi senamiesčiu.

Trečioji 12-os mokinių grupė atliko praktiką Vokietijoje Leipcige, „Wisamar Bildungsgesellschafet gemeinnutzige GmbH“ organizacijoje. Atlikti statybos darbai: įšalo skaldymas, duobės kasimas, plytų pernešimas, namo lubų ardymas, rąstų impregnavimas, žvyro nešimas, betono skaldymas, trinkelių išėmimas, gegnių šlifavimas irimpregnavimas nuo kenkėjų, darbo vietos sutvarkymas, rūsio mūro sienų tinkavimas, sienų ir lubų griovimas, įvairių sienų tinkavimas, medienos impregnavimas, sienų paruošimas prieš siūlių taisymą, plytų siūlių užtaisymas su tinko skiediniu, sienų gruntavimas ir skiedinio paruošimas, sienų tinkavimas ir dažymas. Mokiniai turėjo plačią kultūrinę programą, lankėsi Drezdene, Berlyne, Leipcige, Leipcigo Halės oro uoste, BMW automobilių gamykloje.

Mokiniai naudojo „Europass“ mobilumo dokumentus, jų įgytos žinios ir įgūdžiai buvo įvertintos ir įskaitytos siunčiančiose organizacijose. Mokiniai patobulino kalbos, socialinius, įgūdžius, įgijo daugiau pasitikėjimo savimi, labiau domisi specialybe, stažuotė padės susirasti ateityje geresnį darbą. 

Projektas vykdomas gavus Europos Sąjungos paramą pagal Mokymosi visą gyvenimą programą, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. 

Kauno socialinių paslaugų ir statybos verslo darbuotojų profesinio rengimo centro inf. ir nuotr.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2020-10-29 16:36
Gudrus planas neišdegė – taip galima apibūdinti Kauno apskrityje veikiančios bendrovės atvejį, kurį nustatė Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Kauno AVMI) specialistai. Mokesčių administratoriaus dėmesio sulaukusi bendrovė ištaisė klaidas ir papildomai deklaravo daugiau nei 154 tūkst...
nuotrauka
2020-10-29 14:15
„Ignitis grupės“ valdyba antradienį, spalio 27 d., pritarė naujo biuro nuomos sutarties sudarymui su konkursą laimėjusia „Business Garden Vilnius“ projektą Lazdynuose plėtojančia bendrove „Vastint Lithuania“. Sutartis pritaikyta pandemijos metu pasikeitusiems darbo įpročiams.
nuotrauka
2020-10-29 13:15
Kauno apygardos prokuratūra pateikė daugiau nei 5 milijonų eurų civilinį ieškinį dėl valstybei padarytos žalos atlyginimo šalinant Alytaus gaisro sukeltus padarinius. Žalos atlyginimą siekiama priteisti iš asmenų, kuriems teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje pareikšti kaltinimai.
nuotrauka
2020-10-29 10:08
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo pagal Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą iš vėjo jėgainių eksploatacija užsiimančių bendrovių UAB ...
nuotrauka
2020-10-29 09:42
Turto bankas per ateinančius 10 metų į centralizuotai valdomą valstybės turtą investuos 285 mln. Eur sumą. Investicijos bus nukreiptos tiek į esamo valstybės turto atnaujinimą, tiek į naujų projektų vystymą. Skaičiuojama, kad padarytos investicijos leis valstybei kiek daugiau nei ketvirtadaliu sumaž...
nuotrauka
2020-10-29 09:28
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui turėjo 0,7 proc. vidutinio valandos bruto darbo užmokesčio, 0,4 proc. statybinių medžiagų ir gaminių kainų sumažėjimas bei 0,2 proc. pridėtinių išlaidų padidėjimas, praneša Statistikos departamentas. Iš statybinių medžiagų ir gaminių daugiausia atpigo vamzdžia...
nuotrauka
2020-10-29 09:00
Už neteisėtai į vandenį išmestus teršalus Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) juridiniams asmenims per tris šių metų ketvirčius skyrė baudų už 9380 eurų, o aplinkai padaryta žala, kurią reikės atlyginti, yra 1 496 684 eurai. Reikia atkreipti dėmesį, kad metų gale už taršą, viršijančią leidime nuro...
nuotrauka
2020-10-29 07:58
Kauno apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą ir paskelbė nuosprendį kyšininkavimo ir papirkimo byloje valstybės tarnautojui L. T. (50 m.) ir bendrovės technikos direktoriui D. B. (42 m.).
nuotrauka
2020-10-28 09:00
Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyrius išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės – vienos uždarosios akcinės bendrovės pateiktą civilinį ieškinį atsakovei Mažeikių rajone esančiai vienai gimnazijai dėl viešojo pirkimo procedūrų nutraukimo pripažinimo neteisėtu, viešojo pirkimo sąlygų pripaži...
nuotrauka
2020-10-27 15:39
Vilniaus miesto savivaldybės administracija paskelbė Sapiegų parko ir jo prieigų tvarkybos idėjos atvirą tarptautinį architektūrinį projekto konkursą. Konkurso būdu bus perkamos Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dalies projektavimo paslaugos.
nuotrauka
2020-10-27 12:06
Neigiamą COVID-19 poveikį patyrę mokesčių mokėtojai kreiptis į VMI dėl mokestinės paskolos sutarties be palūkanų gali iki 2021 m. vasario 28 d.
nuotrauka
2020-10-27 11:11
Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmų nuosprendžiu, R. B., dirbdamas įmonės darbų vadovu bei būdamas darbdavio įgaliotas asmuo, pripažintas kaltu dėl darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo ir nuteistas 40 MGL dydžio bauda.
nuotrauka
2020-10-27 08:15
2019 m. gruodžio 31 d. duomenimis, sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje sudarė 18,6 mlrd. EUR ir, palyginti su 2018 m. gruodžio 31 d. duomenimis, padidėjo 9,5 proc. Sostinės regione padidėjo 11,6 proc. vidurio ir vakarų Lietuvos regione – 4,2 proc.
nuotrauka
2020-10-26 07:53
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) Taryba išrinko naująjį LSA viceprezidentą – Vytautą Vankevičių, įmonės STATICUS įkūrėją.
nuotrauka
2020-10-23 14:59
Šiandien, spalio 23 d., Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu panaikinta Vilniaus apygardos teismo 2020 m. balandžio 15 d. išteisinamojo nuosprendžio dalis. Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu Gedvydas Vainauskas ir Rolandas Paksas pripažinti kaltais dėl prekybos poveikiu ir jiems už šio nus...
nuotrauka
2020-10-23 07:46
Apskaičiuota, skelbia Valstybinė darbo inspekcija (VDI), kad trečdalis darbuotojų dėl raumenų ir kaulų sutrikimų negalės dirbti iki pensinio amžiaus, todėl daug dėmesio skiriama su darbu susijusių raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų prevencijai bei valdymui. Kampaniją „Saugiose darbo vietose mažesni...
nuotrauka
2020-10-22 14:56
UAB „Meistrų verslo centras“ įkuriama atskiriant logistikos paslaugas nuo UAB „Bendras verslas“. Atskyrimo procedūra planuojama baigti šių metų spalio 31 d. Įmonė „Bendras verslas“ toliau vykdys įvairias investicines projektines veiklas, šiai įmonei priklauso 50 proc. Šiaulių LEZ akcijų.
nuotrauka
2020-10-22 13:25
Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje...
nuotrauka
2020-10-22 11:44
Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad privačios žemės savininkams apskaičiavo už 2020 metus mokėtiną žemės mokestį ir šiandien išsamias deklaracijas įkėlė į VMI Elektroninio deklaravimo sistemą.
nuotrauka
2020-10-22 10:23
„Vilniaus vandenys“ kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą, prašydama suteikti informacijos apie netinkamai atliekas tvarkančias įmones. Aplinkosaugininkų valdoma apskaitos informacinė sistema leistų nustatyti ir nubausti tikruosius nuotekų teršėjus bei atgrasyti visus nesąžiningus atliekų tvarky...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė arma...
nuotrauka

Patalpų valymas po statybų – ar įveiksime patys?

Nors užbaigus statyti ar renovuoti pastatą, rodos, rangovų bendrovė jau gali atsipalaiduoti, tačiau iki pastato pridavimo akimirkos turi būti atliktas dar vienas svarbus įsipareigojimas – pa...