2021 sausio 24 d. sekmadienis, 20:27
Reklama  |  facebook

Daugiabučių renovacija: Lietuvos profesinių mokyklų mokiniai perima Vokietijos ir Danijos patirtį

2016-04-15 10:02
Remiantis Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) naujausiais duomenimis, įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą (toliau – Programa), šiuo metu yra pasirašyta daugiau kaip 1000 rangos darbų sutarčių (2015 m. pradžios duomenys), dar dėl daugiau kaip 400 daugiabučių atnaujinimo vyksta pirkimai. Nuo 2005 m., kai buvo pradėta įgyvendinti ši Programa, iki 2012 m. Lietuvoje renovuoti vos 479 daugiabučiai.
nuotrauka
Dalyvaudami projekte, Kauno socialinių paslaugų ir statybos verslo darbuotojų profesinio rengimo centro moksleiviai gilino ne tik profesines žinias, bet ir daug keliavo. Centro nuotr.


Minimos įmonės
Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras,
BETA (Būsto energijos taupymo agentūra), VŠĮ
Alytaus profesinio rengimo centras, VŠĮ
Vilniaus statybininkų rengimo centras, VŠĮ
Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centras,

„Iš daugiau kaip 1000 per pusantrų metų pasirašytų rangos sutarčių apie 200 daugiabučių renovacijos projektų jau yra užbaigti, kitus planuojama užbaigti per pastaruosius metus. Be to, dar yra parengta ir mūsų agentūros suderinta beveik 2500 projektų, iš kurių apie 1000 projektų įgyvendinimui yra pritarę gyventojai, t. y. artimiausiu metu, vykdant šių namų atnaujinimą, bus pradėti rangos darbų pirkimai“, – tvirtina BETA direktorius Valius Serbenta.

Labai svarbu, kad šie renovacijos darbai būtų atlikti kokybiškai, išvengiant broko. Statybos priežiūros inspektorių vizitai į Lietuvos savivaldybes atskleidžia šiuos pagrindinius statybos darbų trūkumus: nekokybiškai sumontuotus cokolinius profilius; neteisingai išdėstytas termoizoliacines plokštes ties langų kampais; palanges, neapsaugotas nuo atmosferos kritulių; nekokybiškai nutinkuotas ir nudažytas sienas, neįrengtus apsauginius stogelius virš įėjimų ir kt.

Siekiant tinkamai parengti Lietuvos statybų specialistus daugiabučių atnaujinimo programai, inicijuojame „Erasmus+“ mobilumo projektą „Pastatų renovatorius“, sutarties Nr. 2015-1-LT01-KA102-013056. Projekto partneriai: Kauno socialinių paslaugų ir statybos verslo darbuotojų profesinio rengimo centras, Alytaus profesinio rengimo centras, Vilniaus statybininkų rengimo centras, Klaipėdos E. Galvanausko profesinio mokymo centras, Veisiejų technologijos ir verslo mokykla, Plungės technologijų ir verslo mokykla.

Projekto tikslai: susipažinti su pastatų renovacijos pavyzdžiais ir Lietuvoje, ir priimančiose šalyse (Danija, Vokietija); ugdyti praktikos darbų atlikimo dalykinius ir technologinius įgūdžius; pagerinti ryšius su socialiniais partneriais (verslo įmonėmis, amatų rūmais), o mokiniams atlikti praktikas su verslo įmonių atstovais; ugdyti projekto dalyvių kūrybiškumą, norą dirbti komandoje, atsakomybės jausmą; skatinti kvalifikuotą ir kokybišką darbų atlikimą; optimalaus medžiagų ir žaliavų gamybinio pajėgumo naudojimą; medžiagų ir konstrukcijų kokybės tikrinimą; didinti profesinio mokymo patrauklumą; skatinti aktyvų pilietiškumą, kultūrų dialogą, socialinį įtraukimą, solidarumą, savigarbą; tarptautiškumo kompetencijų įgijimą; novatoriškumo, mokymosi, pažinimo, socialines, asmenines, kūrybiškumo kompetencijas, iniciatyvumą; europines kompetencijas.

Jau įgyvendinti projekte trys stažuočių srautai, iš viso 40 dalyvių buvo išvykę stažuotis į Daniją, Vokietiją.

Visą stažuotės laiką Danijoje, „CELF“ profesinio rengimo centre Niukobinge – Falsteryje galima skirti į du etapus: darbą mūro bei medžio dirbtuvėse. Turėjome du mokytojus, vienas mokė dirbti su medžiu, kaip tinkamai tvirtinti garų bei vėjo izoliaciją ir papasakojo apie jų svarbą konstrukcijoms, kitas mokytojas mokė mūrijimo, apdailos darbų, pasakojo apie modernizacijos svarbą bei mokė tinkamai tvirtinti šilumos izoliaciją. Mokiniai mokėsi, kaip paskaičiuoti šilumos perdavimo koeficiento vertes, kokią naudą konstrukcijoms bei žmonėms tai suteikia, taip pat įgavo naujų žinių apie garų izoliacijos bei vėjo izoliacijos svarbą, sandarumo testą, apie tai, su kokia įranga tai atliekama.

Darbas stažuotėje vyko grupelėmis. Atlikdami mūrijimo darbus, mokiniai buvo suskirstyti į tris grupeles. Jų užduotis buvo pastatyti tris namukus (kiekviena grupė po vieną). Darbai vyko tokia tvarka: iš pradžių mokiniai turėjo sumūryti 3 x 3 m kvadratinius namus su langais ir durimis; vėliau mokiniai turėjo ištinkuoti dvi vidines sienas taip, kaip tai darytų Lietuvoje, mokytojas norėjo palyginti darbų eigą; po to apšiltinti – prieš pradėdami apšiltinimo darbus, mokiniai iš pradžių nusibraižė izoliacijos plokščių dėliojimo schemas, kad kuo optimaliau išnaudotų turimas medžiagas.

Apdailai naudojome „Rockwool“ tinkavimo ant mineralinės vatos sistemą. Ji buvo dedama 3 sluoksniais su armavimo tinkleliu. Antruoju etapu dirbome su medžiu. Pirmiausia sukonstravome medinę atitvarą, kurią aptaisėme garo izoliacija bei vėjo izoliacija.

Dar reikėtų paminėti, kad buvo ties pamatais naudojama speciali plėvelė, apsauganti nuo radono dujų patekimo į patalpas, tai labai aktuali problema Danijoje. Bei galiausiai tvirtinome gipso plokštes. Kai darbai buvo baigti, viską išardėme ir išgriovėme, atliekas išrūšiavome į tam skirtus konteinerius. Kai kurias medžiagas grąžinome į sandėlį. Per stažuotę aplankėme Danijos sostinę – Kopenhagą. Mokytojai vežėsi į planetariumą bei suorganizavo ekskursiją į cukraus fabriką. Aplankėme vietinį zoologijos sodą bei buvome nuvykę su dviračiais į kaimyninius miestelius. Taip pat aplankėme kelias vietines bažnyčias.

Antroji 12 mokinių grupė praktikos įgijo Vokietijoje, Vorene, „Überregionales Ausbildungszentrum Waren“ profesinio rengimo centre. Mokiniai susipažino su profesinio rengimo centru, po to buvo suskirstyti į tris grupes. Pirmoji grupė buvo atsakinga už durų, antroji – langų ir rąstinės sienos, trečioji – už tvoros gamybą. Pirmąją savaitę mokiniai išsimatavo gaminių matmenis, toliau kiekviena grupė išsirinko vadovą ir dirbo kompiuterių klasėje. Reikėjo internete surasti, kiek kainuoja medžiagos, kiek jų reikės, planuoti, per kiek laiko bus galima išpjauti ir sustatyti ar suklijuoti reikalingas dalis, kiek kainuos darbas, atlikti brėžinius, apgalvoti, kokių įrankių reikės. Tai moksleiviams buvo didelis iššūkis, tačiau visi šią užduotį gerai įvykdė. Kai viskas buvo užfiksuota popieriuose, vyko planų ir idėjų pristatymas. Išrinkti geriausi eskizai, kartu su mokytoju aptartos detalės.

Antrąją savaitę buvo atgabentos medžiagos ir prasidėjo darbai. Projekto dalyviai susipjaustė atitinkamo ilgio lentas, jas šlifavo, frezavo. Trečiąją savaitę buvo atvežta medienos langams ir durims gaminti. Pagal matmenis moksleiviai išpjovė lentas, klijavo, šlifavo, frezavo, impregnavo ir dažė. Langus ir duris reikėjo įstiklinti ir apipurkšti silikonu. Tai buvo atliekama galiausiai. Taip pat projekto dalyviai išgręžė, iškaldavo skyles vyriams, langų rankenėlėms, durų spynai. Ketvirtąją savaitę visi projekto dalyviai ir mokytojas vyko į montavimo vietą. Montavimo darbai vyko keturias dienas.

Paskutinę projekto dieną patikrinti ir įvertinti darbų atvyko mokyklos atstovai, projekto vietos šeimininkas. Visiems buvo labai malonu, jog langai, saunos rąstų siena, durys ir tvora sulaukė labai gerų atsiliepimų ir moksleiviai buvo giriami už darbštumą, kūrybingumą. Pabrėžtina ir tai, jog apie šį moksleivių iš Lietuvos projektą rašys ir vietinė spauda. Į darbų apžiūrą buvo atvykusi žurnalistė.

Moksleiviai gilino ne tik profesines žinias, bet ir daug keliavo. Per keturias savaites aplankė kelis vietinius muziejus, Vokietijos sostinę Berlyne, kilo į televizijos bokštą, apsilankė prie Reichstago, Brandenburgo vartų; Štralzuldo mieste – įspūdingame Jūrų muziejuje, Šverino mieste – pasakiško grožio pilyje, kur į senovės meistrų darbus akis paganyti gali kiekvienas turistas; Noibrandenburge – ypatingame statinyje – muzikos bažnyčioje. Projekto pabaigoje visi vyko į Rostoką, kur labiausiai moksleiviai grožėjosi senamiesčiu.

Trečioji 12-os mokinių grupė atliko praktiką Vokietijoje Leipcige, „Wisamar Bildungsgesellschafet gemeinnutzige GmbH“ organizacijoje. Atlikti statybos darbai: įšalo skaldymas, duobės kasimas, plytų pernešimas, namo lubų ardymas, rąstų impregnavimas, žvyro nešimas, betono skaldymas, trinkelių išėmimas, gegnių šlifavimas irimpregnavimas nuo kenkėjų, darbo vietos sutvarkymas, rūsio mūro sienų tinkavimas, sienų ir lubų griovimas, įvairių sienų tinkavimas, medienos impregnavimas, sienų paruošimas prieš siūlių taisymą, plytų siūlių užtaisymas su tinko skiediniu, sienų gruntavimas ir skiedinio paruošimas, sienų tinkavimas ir dažymas. Mokiniai turėjo plačią kultūrinę programą, lankėsi Drezdene, Berlyne, Leipcige, Leipcigo Halės oro uoste, BMW automobilių gamykloje.

Mokiniai naudojo „Europass“ mobilumo dokumentus, jų įgytos žinios ir įgūdžiai buvo įvertintos ir įskaitytos siunčiančiose organizacijose. Mokiniai patobulino kalbos, socialinius, įgūdžius, įgijo daugiau pasitikėjimo savimi, labiau domisi specialybe, stažuotė padės susirasti ateityje geresnį darbą. 

Projektas vykdomas gavus Europos Sąjungos paramą pagal Mokymosi visą gyvenimą programą, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. 

Kauno socialinių paslaugų ir statybos verslo darbuotojų profesinio rengimo centro inf. ir nuotr.
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2021-01-22 14:50
Vilniaus miesto savivaldybės prašymu, šiandien į Viešųjų pirkimų tarnybos sudaromą Nepatikimų tiekėjų sąrašą įtrauktos buvusios Lazdynų daugiafunkcio centro statytojos – pagal jungtinės veiklos sutartį su vėliau bankrutavusia įmone „Irdaiva" dirbusios bendrovės „Montuotojas", „Mitnija", „HSC Baltic"...
nuotrauka
2021-01-22 12:08
Lietuvos apeliacinis teismas 2021 m. sausio 21 d. nutartimi paliko nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo atmestas ieškovių – UAB „Montuotojas“, UAB „Mitnija“, UAB „HSC Baltic“ ir UAB „Axis Power“ ieškinys atsakovei Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl Vilniaus daugiaf...
nuotrauka
2021-01-22 11:07
Nors naujuosius metus jau paženklino pirmoji žūtis darbe, praėjusių metų Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenys rodo, kad mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe mažėja.
nuotrauka
2021-01-21 14:07
Aliuzija į „gyvą“ statinį, darniai įsiliejantį į pušynų horizontą, – tokia pagrindinė projekto „Gyvas“, laimėjusio uosto radiolokacinės kontrolės sistemos bokšto architektūrinės koncepcijos konkursą, idėja. Su pirmosios vietos laimėtoja AB „Panevėžio statybos trestas“ (PST) pasirašyta Klaipėdos uost...
nuotrauka
2021-01-21 11:55
Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų. Be to, trečdalis – apie 95 tūkst. – apskritai šį laikotarpį nėra dirbę samdomo darbo Lietuvoje ir neturi jokio nedarbo socialinio draudimo stažo, ro...
nuotrauka
2021-01-21 07:30
Šalies profesinio mokymo centruose rengiami įvairių sričių specialistai. Dalis baigusiųjų darbinasi įmonėse, dalis ryžtasi kurti savo verslus ar verstis individualia veikla. Absolventams, svarstantiems pasirinkti verslininko ar individualios veiklos teikėjo kelią ir sėkmingai plėtoti verslą, dažnai ...
nuotrauka
2021-01-20 16:01
Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti ir jo pardavimą organizuojanti valstybės įmonė Turto bankas šiemet planuoja rinkai pasiūlyti apie 700 valstybei priklausančių nekilnojamojo turto (NT) objektų. Investuotojai sulauks bent 10-ies didesnių NT objektų aukcionų.
nuotrauka
2021-01-20 10:25
Vilniaus miesto tarybai sausio 6 dieną pritarus susitarimui su bendrove „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG), jau pirmąjį šių metų ketvirtį bus skelbiamas bendras tarptautinis architektūros konkursas, kuris lems, kaip ateityje pasikeis pagrindinė erdvė prie sostinės geležinkelio stoties. Tikimasi, kad šio...
nuotrauka
2021-01-20 07:36
Statybų sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio sričių, o statybos darbų viešiesiems pirkimams Lietuvoje kasmet išleidžiama daugiau kaip 2,5 mlrd. Eur. Sausio 21 d. forume „Viešieji pirkimai: Statybų sėkmės kodas“ rinkos dalyviai, ekspertai, perkančiųjų organizacijų ir valdžios institucijų atsto...
nuotrauka
2021-01-19 11:15
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), išnagrinėjusi Lietuvos Respublikos Seimo narių pranešimą, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl kotedžų Vilniuje statybų leidimo išdavimo ir statybos užbaigimo aplinkybių.
nuotrauka
2021-01-19 07:11
„Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) tęsia tradiciją ir organizuoja kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2021-01-18 10:30
Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) skelbia priemonės „Gatvių apšvietimo modernizavimas“ Nr. 2 kvietimą šalies savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms. Tai jau antrasis kvietimas pagal šią priemonę, kuris skelbiamas pastebėjus didelį pareiškėjų susidomėjimą ir investicijų poreikį.
nuotrauka
2021-01-15 11:40
Mirus asmeniui, palikimą būtina priimti per tris mėnesius, tačiau nuosavybės registravimą galima atidėti iki kovo, kol atpigs registro teikiamos paslaugos, teigia notarai.
nuotrauka
2021-01-15 10:10
Saugomų teritorijų – nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų – direkcijų pastatuose, lankytojų centruose ir pagalbinėse patalpose naudojama iš saulės energijos pagaminta elektra. Saulės elektrinėms įsigyti ir įrengti Vyriausybė valstybinių parkų direkcijoms skyrė 511 tūkst. eurų.
nuotrauka
2021-01-15 10:01
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pristato naują paslaugą – interneto tinklalapyje viešai galima peržiūrėti po 2021-01-01 savivaldybių sudarytas infrastruktūros plėtros sutartis ir susipažinti su sprendimais dėl tokių sutarčių nut...
nuotrauka
2021-01-14 13:43
Keturios miesto širdyje esančios patalpos išvengė privatizavimo – Vilniaus savivaldybė nusprendė paskirti jas geriausių idėjų įgyvendinimui keturiose srityse: Baltarusijos kultūros puoselėjimo, socialinės, kultūrinės veiklos ir vizualiųjų menų. Savivaldybė skelbia viešus patalpų Senamiestyje ir Nauj...
nuotrauka
2021-01-14 12:39
GEALAN kviečia naujuosius 2021 metus pradėti susitikimu virtualioje erdvėje. Sausio 20–21 dienomis sužinoti paskutines naujienas ir keistis informacija apie statybų ir langų pramonės naujoves galėsite neišeidami iš savo namų ar biuro, nes GEALAN jau tradicija tapusį tarptautinį ATEITIES FORUMĄ pirmą...
nuotrauka
2021-01-14 11:03
Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskirstė papildomą beveik 19 mln. eurų finansavimą Europos Sąjungos fondų priemonių „Eco-inovacijos LT+“ ir „Pramonės skaitmeninimas LT“ rezerviniams projektams.
nuotrauka
2021-01-13 09:25
Statybų sektorius yra viena svarbiausių šalies ūkio sričių, o statybos darbų viešiesiems pirkimams Lietuvoje kasmet išleidžiama net apie 2,5 mlrd. Eur.
nuotrauka
2021-01-12 13:19
Seimas pailgino senaties terminą visuomenės (viešąjį) interesą ginantiems subjektams pareikšti reikalavimus dėl patvirtintų teritorijų planavimo dokumentų ginčijimo; užtikrinti skaidresnį teritorijų planavimo procesą numatant didesnes visuomenės įtraukties į jį galimybes, tinkamą visuomenės informav...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

„Mūsų svajonių įgyvendinimas yra įkvėpimo šaltinis naujiems mūsų sumanymams“ (Orison Swett Marden)

Galima įsigyti ir pasodinti labai dekoratyvių, brangių augalų, tačiau visuma nedžiugina. O galima pasirinkti neryškius, neišraiškingus augalus, tačiau tinkamai sukomponuota jų visuma atima ž...