2019 spalio 22 d. antradienis, 14:50
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Daugiausiai žalų statybose fiksuojama Vilniuje ir Kaune

2019-10-02 09:40
Lietuvos per metus pastatoma, remontuojama ir rekonstruojama pastatų už daugiau nei 1,6 mlrd. eurų. Tačiau kad ir kaip tobulėtų statybų technologijos, žmogiškosios klaidos faktoriaus čia vis dar nesugebama pažaboti, tvirtina draudikai. Pasibaigus šiltajam metų sezonui jie skaičiuoja, kad šalies statybų sektoriuje žmonės atsakingi už didžiausią dalį – net ketvirtadalį žalų.
nuotrauka
Dažniausiai kasinėjimų metu nukenčia elektros kabeliai, kartais prisikasama iki magistralinių dujotiekių. Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Pastarųjų trejų metų situaciją išanalizavusi draudimo bendrovė BTA konstatuoja, jog 25,6 proc. visų statybose patirtų žalų yra netinkamo darbų organizavimo arba netinkamo darbų atlikimo pasekmė. Antroje vietoje – gamtinės jėgos, kurios sukelia 19 proc. žalų. Daugiausiai žalų statybose fiksuojama Vilniuje ir Kaune, kur nekilnojamojo turto rinka yra aktyviausia.

„Ieškant statybų darbų rangovų kiekvienu atveju patariame pasidomėti jų reputacija ir atliktų darbų kokybe, o jau pasirinkus – įsitikinti, kad jie yra apsidraudę. Nuo galimų nesusipratimų tai 100 proc. neapsaugos, tačiau sumažins tikimybę, kad bus dirbama nekokybiškai. Nuolat pasikartojančios tos pačios klaidos gali sukelti nepatogumų ne tik dėl užsitęsusių darbų, bet ir dėl nuolatinio poreikio akylai tikrinti jų darbus. Todėl budrumas bei išrankumas renkantis meistrus yra privalomi“, – pranešime cituojamas bendrovės turto draudimo rizikų vertintojas Gintaras Gurskis.

Prisikasama iki giliausių laidų ir vamzdžių

Bendrovės BTA duomenimis, svarbių centralizuotų inžinerinių sistemų pažeidimai statybose kartojasi metai po metų.

„Elektros ir dujų skirstomųjų tinklų operatorius periodiškai primena: nesuderinę nekaskite žemės giliau negu 30 centimetrų, nes yra tikimybė pažeisti dujų vamzdžius ar elektros kabelius. O ir suderinus darbus negalima prarasti budrumo, nes pasitaiko, jog kai kurie inžineriniai tinklai brėžiniuose nebūna pažymėti ar tiesiog neįvertinamas iki nutiesto vamzdžio ar kabelio likęs atstumas. Kiekvienais metais šimtai ir tūkstančiai gyventojų, dažniausiai didžiuosiuose miestuose, kuriam laikui lieka be dujų ar elektros, nes dėl statybos darbų mechaniškai pažeidžiamos inžinerinės sistemos“, – sako specialistas.

Bene dažniausiai kasinėjimų metu nukenčia elektros kabeliai, kartais prisikasama net iki magistralinių dujotiekių. Tokių klaidų pasitaikė ir šiemet, jų žala svyruoja nuo kelių tūkstančių iki kelių dešimčių tūkstančių eurų.

Vidinė infrastruktūra – irgi iššūkis

Remontuojant ar renovuojant būstą, vidiniai inžineriniai tinklai tampa dar vienu iššūkiu. Statybininkai ne tik jaučiasi pernelyg drąsiai, bet ir nepasitikrina, ar nepadarė klaidų.

„Pastaraisiais metais turėjome tokį nutikimą, kuomet remontuodami butą Vilniuje meistrai netyčia įlenkė centrinio šildymo vamzdį ir to nepastebėję paliko per naktį. Praradęs sandarumą vamzdis ėmė praleisti vandenį, buvo užpiltas apačioje esantis butas, kurio gyventojai tai pastebėjo tik po kurio laiko. Įsiminė ir kitas atvejis, kuomet keičiant šildymo stovus sostinėje meistrai persistengė ir pragręžė karšto bei šalto vandens vamzdynus, iš kurių vanduo pasipylė į kaimynų butą“, – pasakoja specialistas.

Iš karto sutvarkius pažeidimą net neprireiktų atsiprašinėti kaimynų. Be to, žalos dydį lemia ne tik tiesioginis pažeidimas, bet ir jo padariniai – kuo ilgiau nepastebima, laukiama, tuo brangiau galiausiai jie kainuoja.

Žiemą statybos nenutrūksta

Pernai remontuodami vieną butą Vilniuje statybininkai netyčia nukirpo veikiantį optinį kabelį, palikdami šeimininkus be interneto ryšio.

„Tokio tipo istorijos primena, kad net ir labai spaudžiant terminams skubėjimas nėra pati geriausia išeitis. Kiek laiko būtų sugaišta stabtelėjimui ir papildomam pasitikrinimui, ar tikrai viskas taip? Tikėtina, vos kelios minutės. Tuo tarpu klaidos taisymui gali prireikti dienų ar net savaičių ir dar neaišku, gebėtų meistrai tą padaryti savo jėgomis ar tektų kreiptis į pažeistą infrastruktūrą tiesusią įmonę“, – teigia G. Gurskis.

Jei vasarą pagrindiniai statybų darbai vyksta dideliuose objektuose, jie nenutrūksta ir šaltuoju metų laiku, kai dalis statybininkų atsilaisvina ir gali imtis mažesnių privačių užsakymų. Todėl draudikai skatina gyventojus neprarasti budrumo.

Jeigu statybų ar ankstesnių remontų metu gyventojai užfiksavo, kaip jų būste išvedžioti laidai, vamzdžiai – reikia parodyti tai statybininkams. Verta nuolat domėtis, kokiu tempu ir ar sklandžiai atliekami darbai, palaikyti ryšį su kaimynais, kad galimos klaidos, kurių anaiptol ne visada ir ne visiems pavyksta išvengti, būtų pastebėtos kuo anksčiau, rašoma pranešime. 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-10-22 13:42
Seimui grąžino tobulinti Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma sumažinti fizinių asmenų nekomercinės paskirties nekilnojamajam turtui taikomą neapmokestinamąjį dydį nuo 220 tūkst. eurų iki 100 tūkst. eurų.
nuotrauka
2019-10-22 11:56
Įsibėgėjusios S. Dariaus ir S. Girėno stadiono statybos bei sporto halės rekonstrukcija – tik dalis Ąžuolyno daugiafunkcinio sporto ir laisvalaikio komplekso projekto. Netolimoje ateityje jį papildys geriausia šalyje erdvė lengvaatlečiams. Kauniečiai jau gali įvertinti aštuonias architektų pateiktas...
nuotrauka
2019-10-21 15:41
Nacionalinė teismų administracija praėjusią savaitę paskelbė teismų pastato Vilniuje, Šeimyniškių gatvėje, statybos rangovo konkursą.
nuotrauka
2019-10-21 14:25
Saugių darbo vietų dėl cheminių ir kitų pavojingų medžiagų užtikrinimas bei darbuotojų, pradėjusių dirbti naujoje darbo vietoje, sauga. Tai yra dvi temos, kurioms Valstybinė darbo inspekcija (VDI) šiais metais skirs dėmesį per Europos darbuotojų saugos ir sveikatos savaitę.
nuotrauka
2019-10-21 11:38
Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis dalyvavo parodos „EXPO 2020“ Lietuvos paviljono statybos pradžios renginyje Dubajuje ir susitiko su šios parodos biuro vadovybe.
nuotrauka
2019-10-21 09:21
Kaip vakar, spalio 20 d., pranešė Valstybės ekstremalių situacijų komisija, nutarta ekstremalios padėties valstybės mastu neskelbti. Situacija yra valdoma, gaisras yra lokalizuotas.
nuotrauka
2019-10-21 09:15
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena apie privalomus inžinerinius geologinius ir geotechninius tyrimus (IGG), kurie turi būti atlikti rengiant statybos, rekonstravimo ir tvarkybos darbų projektus, taip pat kapitalinio remonto projektus, kai keičiamos pamatų konstruk...
nuotrauka
2019-10-20 19:14
Siekiant aiškesnio susikalbėjimo tarp valstybės institucijų, darbdavių ir mokymo įstaigų 2006 m. buvo nutarta parengti statybos sektoriaus profesinį standartą. Sunkus procesas užtruko beveik 13 metų – 2019 m. liepos 12 d. standartas patvirtintas. Galutiniam profesinio standarto projektui pritarė Sta...
nuotrauka
2019-10-18 14:21
Seime įvyko Seimo nario Algirdo Butkevičiaus inicijuota spaudos konferencija „Statybininko kortelė: kodėl valstybė už 1,5 mln. eurų kuria tai, kas jau yra sukurta?“, kurioje dalyvavo Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas, Seimo nariai Algirdas Butkevičius ir Simonas Gentvilas bei Lietuvos...
nuotrauka
2019-10-18 13:13
Pasinaudodama ES finansine parama Klaipėdos miesto savivaldybė šiemet įsigijo 4 naujas gatvių valymo vakuumines mašinas. Šią savaitę jos perduotos operatoriui – UAB „Klaipėdos autobusų parkui“ (KLAP), laimėjusiam uostamiesčio gatvių valymo vakuuminėmis mašinomis paslaugos viešųjų pirkimų konkursą.
nuotrauka
2019-10-18 10:42
Valstybinėje darbo inspekcijoje (toliau – VDI) per 2019 m. III ketvirčius buvo gauti 29 pranešimai (išankstiniais duomenimis) apie įvykius darbe (10 iš jų susiję su eismo įvykiais), dėl kurių darbuotojai mirė, ir 88 pranešimai apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai...
nuotrauka
2019-10-18 10:29
Dėl gaisro Alytuje netoli gaisravietės esančioms įmonėms stabdant veiklą, Valstybinė darbo inspekcija sulaukia laikinai nuo darbo atleidžiamų darbuotojų klausimų ne tik dėl jų saugos ir sveikatos užtikrinimo, bet ir dėl darbo užmokesčio mokėjimo, nedirbto laiko įforminimo.
nuotrauka
2019-10-18 10:10
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija atmetė atsakovų apeliacinį skundą ir paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą, kuriuo visiškai patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, Marijaus Šalčiaus pareiškimą dėl Kauno mieste, Baltijos g...
nuotrauka
2019-10-18 10:09
Vakar, spalio 17 d., pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šią savaitę Alytuje esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusio didžiulio gaisro, pranešė Generalinė prokuratūra.
nuotrauka
2019-10-18 09:32
2020 m. sausio 1 d. įsigalios naujasis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas. Jis lems ne tik naujų teritorijų (apsaugos zonų, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos) ir tuo pačiu naujų ūkinės veiklos apribojimų atsiradimą bei jų privalomą registravimą viešame registre, tačiau...
nuotrauka
2019-10-17 15:08
Tarptautinei energetikos bendrovei „Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“ spalio 17 d. įvykusiame aukcione pardavė du nekilnojamojo turto objektus Marijampolėje ir Trakuose, kurių bendra pardavimo kaina siekia 446 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Aukcioną organizavo tarptautinė nekilnojamojo turt...
nuotrauka
2019-10-17 11:44
Šią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė tarptautinį daugiafunkcio centro konkursą. Ieškomas rangovas, kuris suprojektuotų bei pastatytų jau daugiau nei dešimtmetį gyventojų itin laukiamą modernią laisvalaikio ir sporto erdvę Gargždų mieste.
nuotrauka
2019-10-17 09:37,      papildyta 2019-10-17 12:08, Atnaujinta informacija
„Tai viena didžiausių ekologinių nelaimių pastaruoju metu, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, atvykęs į padangų perdirbimo įmonę Alytuje, kur tebegesinamas gaisras. – Aplinkos ministerija sieks, kad būtų nustatytos šio gaisro priežastys ir nubausti kaltininkai. Sustiprinsime visas prevencin...
nuotrauka
2019-10-17 09:22
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, atsižvelgdamas į Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio teikimą, pasirašė dekretą, kuriuo atleidžia Dianą Vilytę iš Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pareigų.
nuotrauka
2019-10-16 16:23
Viešųjų pirkimų tarnyba, kaip rašoma pranešime, vis dažniau sulaukia klausimų, ar galima keisti pasirašytą viešojo pirkimo-pardavimo sutartį, kadangi subtiekėjai išreiškė pageidavimą, jog su jais būtų atsiskaityta tiesiogiai, nors nei pirkimo dokumentuose, nei pirkimo sutartyje tai nebuvo numatyta.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...