2020 rugpjūčio 10 d. pirmadienis, 4:32
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

E-valstybė: būtinas atributas – darbo resursų duomenų bazė  3

Dalius GEDVILAS, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas      2014-07-01 07:13
Darbo rinka kenčia dėl nuolatinio vienos ar kitos srities specialistų trūkumo, valstybė kenčia dėl nemažėjančių nelegalaus darbo pasekmių – tai tik dvi apibendrintos problemos, su kuriomis susiduriama Lietuvoje ir kurių priežastis yra sisteminio valstybės požiūrio į darbo jėgą stoka. Lietuvos statybininkų asociacija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija siūlo galimą išeitį – bendrą darbo resursų duomenų bazę. LSA ir LPK siekia, kad tokia duomenų bazė valstybėje atsirastų kuo greičiau. Pritarimą iniciatyvai yra išreiškę ir Lietuvos darbo biržos vadovai. Darbo jėgos duomenų bazė talpintų duomenis apie asmens išsilavinimą, darbo stažą, patirtį, pasiekimus, nuobaudas, sumokėtus mokesčius ir kitus rodiklius.
nuotrauka
Dalius Gedvilas, LSA prezidentas ir LPK viceprezidentas. LSA nuotr.


Vietoj CV – objektyvi duomenų bazė

Šiuo metu darbdavys, rinkdamasis darbuotoją, pasikliauna asmens gyvenimo aprašyme (CV) pateikiama informacija. Nors gyvenimo aprašymas dažniausiai ir pateikia pagrindinę informaciją apie darbo ieškantį žmogų, tai neužtikrina pateiktų duomenų tikrumo, o dalis asmeniui neparankios informacijos gali būti nepateikta. Pagal siūlomą principą darbdavys, gavęs darbo ieškančio žmogaus sutikimą, gautų prieigą, suderintą su asmens duomenų apsaugos reikalavimais, prie informacijos apie asmenį. Ši informacija padėtų apsispręsti dėl žmogaus tinkamumo užimti pareigas. Duomenų bazę, žinant apie tai darbuotojui, pildytų darbdavys.

Tokia duomenų bazė būtų naudinga ne tik darbdaviams. Visų pirma, tai taptų paskata darbo rinkos dalyviams trauktis iš šešėlio, įvestų daugiau skaidrumo. Pats darbuotojas būtų suinteresuotas, kad visa jo darbo patirtis, baigti kursai atsispindėtų jo elektroninėje kortelėje. Statybininkui, pavyzdžiui, būtų svarbu, kad dideli projektai, kuriuose jis dirbo, taip pat būtų užfiksuoti.

Darbdavys, savo ruožtu, taip pat galėtų matyti informaciją apie žmogaus drausminius, darbų saugos nusižengimus, nedarbingumo istoriją.

Duomenų bazės veikia atskirai, o jų funkcijos dubliuojasi

Šiuo metu įvairių valstybės institucijų vystomos duomenų bazės yra naudingas įrankis demografiniams rodikliams gauti, tačiau tai nėra tiesiogiai susiję su darbo rinkos poreikiais. Visos duomenų bazės veikia atskirai, tačiau jų funkcijos dubliuojasi, nėra bendros suderintos valdymo sistemos.

Dalį darbo resursų apskaito Socialinių reikalų ir darbo, Švietimo ir mokslo, Ūkio ministerijos. Šios ministerijos turėtų dirbti glaudžiau. Mokymo įstaigos pagal akredituotas programas rengia specialistus ir jiems suteikia kompetencijas pagal vienus kodus, o Ūkio ministerijos kodų sistema jau kitokia. Pastarojoje sistemoje profesijos yra siejamos su asmens atliekamu darbu, bet ne su išsilavinimu ar kvalifikacija. Kompetencijų, specialybių kodai, taip pat kodai, įrašyti diplomuose ar atestatuose, skiriasi. Vertiname tai kaip nesusipratimą ir siekiame, kad tie kodai būtų suvienodinti, būtų sukurta bendra darbuotojų kompetencijos duomenų bazė. Ypač svarbu rengti specialistų poreikio prognozes, nuolat atnaujinti specialybių katalogus, vykdyti stebėseną.

Pusė dabartinių specialybių po 20 metų gali tapti beprasmėmis

Aukštojo mokslo ir verslo bendradarbiavime taip pat yra kur tobulėti. Darbdaviai, ieškodami potencialaus darbuotojo užimti vieną ar kitą poziciją, numato, kokias kompetencijas ir žinias asmuo turi turėti. Jei jauni specialistai nėra ruošiami pagal realius rinkos poreikius, nėra patenkinami nei darbdavio, nei studijas baigusių žmonių lūkesčiai. Informacinės technologijos, besikeičiantys darbo metodai lemia tai, kad pusė dabar egzistuojančių specialybių po 20 metų gali tapti beprasmėmis. Jas turi pakeisti naujos, specialistai turi turėti kitas kompetencijas. Ar tam yra pakankamai ruošiamasi? Probleminių situacijų gali padėti išvengti nuolatinis prognozavimas, o aukštojo mokslo institucijos, rengdamos studijų programas, turi konsultuotis su verslą, darbdavius vienijančiomis asocijuotomis struktūromis.

Kaip pavyzdį galima pateikti neabejotinai stipriai keistis turėsiantį statybos verslą ir darbo metodus. Statybos, projektavimo, statinio infrastruktūros valdymo procesai kelsis į skaitmeninę erdvę, o įmonėse dirbs specialistai, kurių pareigų pavadinimai daug kam dar net nėra girdėti, pvz.: BIM (building information modeling) projektų vadovai. Rinka to reikalaus jau greitai, todėl pats verslas turi išskirti žinias, kurias privalės turėti būsimi darbuotojai.

****
Visos susijusios institucijos turėtų stengtis, kad duomenų bazių kūrimas ir vystymas, darbo rinkos poreikių prognozavimas vyktų sistemiškai ir bendrai. Tuo tarpu valstybės investicijų planavimas turėtų vykti kitaip – planuoti reiktų bent 5 metams, o ne peržiūrėti planus kasmet. Dabartinė situacija lemia neužtikrintumą ir dažnai stabdo svarbius valstybei projektus. Strateginio planavimo trūkumas pasireiškia ir pastatų renovacijoje – tik jai prasidėjus pamatėme, kiek ir kokių statybos specialistų turime ir ar jų skaičius atitinka planus.Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

viesinimas
2014-07-02 16:05
google trina duomenis, o pas mus butu priesingai - visos nuodemes surasytos.....
INŽINIERIUS
2014-07-02 10:53
Labai gera idėja.
administravimas
2014-07-01 10:23
Ideja gera, tik kas administruos? Ir kaip bus, kai tokioje duomenu bazeje nus nuobauda, kas bus atsakingas, kad ji butu istrinta, juk ne visa gyvenima ji galios?

Aktualijos

nuotrauka
2020-08-07 14:56
Siekdami didinti priežiūros veiklos efektyvumą, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) ir Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) nutarė suvienyti jėgas – organizuos ir vykdys bendrus patikrinimus, keisis informacija dėl patikrinimų rezultatų, organizuos bendrus k...
nuotrauka
2020-08-07 10:02
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, prisidėdamos prie pagalbos nuo COVID-19 nukentėjusiems gyventojams, nuo kovo vidurio iki dabar šalies kredito įstaigos savo klientams atidėjo daugiau kaip 280 mln. eurų vertės būsto paskolų grąžinimą.
nuotrauka
2020-08-07 09:10
Privalomojo karantino metu, per II ketv. apie 33 proc. užimtų gyventojų nedirbo arba dirbo mažiau valandų nei įprastai. Moterys sudarė apie 60 proc. visų mažiau valandų dirbusiųjų. Iš jų apie 25 proc. nedirbo arba dirbo mažiau valandų dėl karantino (tai sudarė apie 8 proc. visų užimtų gyventojų).
nuotrauka
2020-08-07 08:47
Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad UAB „Atliekų rūšiavimo centras“ buvo įteiktas privalomasis nurodymas stabdyti aplinkai kenksmingą veiklą. Privalomąjį nurodymą įmonė privalo įvykdyti iki rugpjūčio 24 d.
nuotrauka
2020-08-06 14:26
Trims jaunuoliams, grafičiais gadinusiems pastatus, pareikšti kaltinimai. Jų padaryta žala vertinama 20 tūkst. eurų.
nuotrauka
2020-08-06 09:15
Liepos mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje – daugiau teigiamų pokyčių. Bendras per mėnesį įregistruotų sandorių skaičius buvo didesnis ne tik už ankstesnį mėnesį, bet ir palyginti su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu. Nors bendras šių metų rezultatas vis dar atsilieka nuo pernai per saus...
nuotrauka
2020-08-04 17:27
Šiais metais suplanuotos Klimato kaitos programos lėšos naujoms priemonėms įgyvendinti siekia 170,7 mln. eurų. Dalis paramos, kaip pranešė Aplinkos ministerija, skiriama energijos vartojimo efektyvumo didinimui.
nuotrauka
2020-08-04 14:28
Nacionalinė teismų administracija pranešė apie praėjusią savaitę nutrauktą teismų pastato Šeimyniškių g. 28, Vilniuje, statybos rangos darbų konkursą. Priežastis – visų gautų pasiūlymų kainos viršijo numatytą projekto biudžetą.
nuotrauka
2020-08-04 10:51
Birželio 30 d. Užimtumo tarnybos direktorius patvirtino naują Trūkstamų profesijų sąrašą. Šis sąrašas galios iki 2020 m. pabaigos. Sąrašas yra suskirstytas į tris sektorius: statybos, pramonės ir paslaugų. Kaip praktikoje atrodo trečiųjų šalių piliečių iš Trūkstamo profesijų sąrašo įdarbinimas Lietu...
nuotrauka
2020-08-04 10:07
Pasaulį kausto COVID-19 virusas. Pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbama apie antrąją jo bangą. Jei blogiausias scenarijus pasitvirtins – valstybės galimai užvers sienas, bus skelbiamas karantinas, darbuotojai, jei tik yra galimybė, bus skatinami dirbti iš namų. Įvairių įmonių darbuotojai įrodė, ...
nuotrauka
2020-08-03 16:03
Šiaulių apygardos teismas paliko nepakeistą Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų birželio pradžioje priimtą nutartį, kuria Šiaulių apylinkės teismas paliko galioti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nutarimą dėl 220 eurų administracinės nuobaudos skyrimo bendrovės vadovui R. Š...
nuotrauka
2020-08-03 10:14
Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas mažajai renovacijai. Nuo š. m. rugpjūčio 3 d. priimamos paraiškos daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui bei įrenginių, skirtų karštam vandeniui ruošti iš atsinaujinančių energijos ište...
nuotrauka
2020-08-03 09:57
Rugpjūčio 3 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė 3 naujus kvietimus teikti paraiškas pagal Klimato kaitos programoje suplanuotas priemones. Pagrindinis šių priemonių tikslas – mažinti šiltnamio efektą sukeliančias dujas, tačiau šios priemonės taip pat prisideda ir prie darbo vietų k...
nuotrauka
2020-07-31 13:59,      papildyta 2020-07-31 19:28, papildyta „Galio Group“ komentaru
Tarptautinės energetikos bendrovės „Ignitis grupė“ pirkimo komisija patvirtino, kad bendrovės organizuoto biuro nuomos konkurso laimėtojas nustatytas tinkamai ir tolesnės procedūros su „Business Garden Vilnius“ projektą Lazdynuose plėtojančia bendrove „Vastint Lithuania“ gali būti tęsiamos.
nuotrauka
2020-07-31 11:38
Didžiųjų duomenų (angl. Big Data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo gigantai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į didžiųjų duomenų valdymą. Bet kaip tuos duomenis valdyti ir kokius metodus pasitelkti? Ar dirbtinio intelekto (DI) technologijos yra panacėja norint tapti rinkos lyderiu? Apie tai...
nuotrauka
2020-07-31 10:23
Lietuvos ekonomika, paveikta pandemijos sukeltų pasekmių, antrąjį ketvirtį susitraukė 5,1 proc. Naujausi ekonominiai rodikliai liudija, kad šalies ūkis jau atsigauna, nors ir labai netolygiai.
nuotrauka
2020-07-31 09:00
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) primena, kad Pirkimų vykdytojai privalo atidžiai vertinti gautus pasiūlymus. Būtina vertinti pateiktų dokumentų turinį, juose nurodomą informaciją, jos atitiktį pirkimo dokumentuose nustatytiems reikalavimams, kituose pasiūlymo dokumentuose nurodytiems duomenims bei įsi...
nuotrauka
2020-07-30 11:37
Statistikos departamento duomenimis, apie 82 proc. įmonių Lietuvoje yra labai mažos, tai reiškia, kad jose dirba iki 9 darbuotojų. Iki šiol tokios įmonės negalėjo darbuotojų įdarbinti pagal pameistrystės darbo sutartį.
nuotrauka
2020-07-30 10:33
Jurbarko rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį dėl Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo su rangos darbų konkursą laimėjusia „Sūduvos statyba“. Tačiau paaiškėjo, kad įmonė šiemet nepajėgi atlikti darbų.
nuotrauka
2020-07-30 10:16
Aplinkos ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymo Nr. I-1491 35, 87 ir 88 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą ir kviečia su juo susipažinti visuomenę, suinteresuotas institucijas ir organizacijas. Pastabas ir pasiūlymus galima teikti iki rugpjūčio 12 d.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Nutolusi saulės elektrinė. Kaip nemokėti už elektros energiją arba mokestį sumažinti iki minimumo

Gyventi švariau ir mokėti mažiau – kiekvieno namų ūkio siekis. Atsiradus galimybei elektros energiją įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių bei tapti gaminančiu vartotoju, siekis tampa realy...