2019 liepos 20 d. šeštadienis, 1:42
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

E-valstybė: būtinas atributas – darbo resursų duomenų bazė  3

Dalius GEDVILAS, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas      2014-07-01 07:13
Darbo rinka kenčia dėl nuolatinio vienos ar kitos srities specialistų trūkumo, valstybė kenčia dėl nemažėjančių nelegalaus darbo pasekmių – tai tik dvi apibendrintos problemos, su kuriomis susiduriama Lietuvoje ir kurių priežastis yra sisteminio valstybės požiūrio į darbo jėgą stoka. Lietuvos statybininkų asociacija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija siūlo galimą išeitį – bendrą darbo resursų duomenų bazę. LSA ir LPK siekia, kad tokia duomenų bazė valstybėje atsirastų kuo greičiau. Pritarimą iniciatyvai yra išreiškę ir Lietuvos darbo biržos vadovai. Darbo jėgos duomenų bazė talpintų duomenis apie asmens išsilavinimą, darbo stažą, patirtį, pasiekimus, nuobaudas, sumokėtus mokesčius ir kitus rodiklius.
nuotrauka
Dalius Gedvilas, LSA prezidentas ir LPK viceprezidentas. LSA nuotr.


Vietoj CV – objektyvi duomenų bazė

Šiuo metu darbdavys, rinkdamasis darbuotoją, pasikliauna asmens gyvenimo aprašyme (CV) pateikiama informacija. Nors gyvenimo aprašymas dažniausiai ir pateikia pagrindinę informaciją apie darbo ieškantį žmogų, tai neužtikrina pateiktų duomenų tikrumo, o dalis asmeniui neparankios informacijos gali būti nepateikta. Pagal siūlomą principą darbdavys, gavęs darbo ieškančio žmogaus sutikimą, gautų prieigą, suderintą su asmens duomenų apsaugos reikalavimais, prie informacijos apie asmenį. Ši informacija padėtų apsispręsti dėl žmogaus tinkamumo užimti pareigas. Duomenų bazę, žinant apie tai darbuotojui, pildytų darbdavys.

Tokia duomenų bazė būtų naudinga ne tik darbdaviams. Visų pirma, tai taptų paskata darbo rinkos dalyviams trauktis iš šešėlio, įvestų daugiau skaidrumo. Pats darbuotojas būtų suinteresuotas, kad visa jo darbo patirtis, baigti kursai atsispindėtų jo elektroninėje kortelėje. Statybininkui, pavyzdžiui, būtų svarbu, kad dideli projektai, kuriuose jis dirbo, taip pat būtų užfiksuoti.

Darbdavys, savo ruožtu, taip pat galėtų matyti informaciją apie žmogaus drausminius, darbų saugos nusižengimus, nedarbingumo istoriją.

Duomenų bazės veikia atskirai, o jų funkcijos dubliuojasi

Šiuo metu įvairių valstybės institucijų vystomos duomenų bazės yra naudingas įrankis demografiniams rodikliams gauti, tačiau tai nėra tiesiogiai susiję su darbo rinkos poreikiais. Visos duomenų bazės veikia atskirai, tačiau jų funkcijos dubliuojasi, nėra bendros suderintos valdymo sistemos.

Dalį darbo resursų apskaito Socialinių reikalų ir darbo, Švietimo ir mokslo, Ūkio ministerijos. Šios ministerijos turėtų dirbti glaudžiau. Mokymo įstaigos pagal akredituotas programas rengia specialistus ir jiems suteikia kompetencijas pagal vienus kodus, o Ūkio ministerijos kodų sistema jau kitokia. Pastarojoje sistemoje profesijos yra siejamos su asmens atliekamu darbu, bet ne su išsilavinimu ar kvalifikacija. Kompetencijų, specialybių kodai, taip pat kodai, įrašyti diplomuose ar atestatuose, skiriasi. Vertiname tai kaip nesusipratimą ir siekiame, kad tie kodai būtų suvienodinti, būtų sukurta bendra darbuotojų kompetencijos duomenų bazė. Ypač svarbu rengti specialistų poreikio prognozes, nuolat atnaujinti specialybių katalogus, vykdyti stebėseną.

Pusė dabartinių specialybių po 20 metų gali tapti beprasmėmis

Aukštojo mokslo ir verslo bendradarbiavime taip pat yra kur tobulėti. Darbdaviai, ieškodami potencialaus darbuotojo užimti vieną ar kitą poziciją, numato, kokias kompetencijas ir žinias asmuo turi turėti. Jei jauni specialistai nėra ruošiami pagal realius rinkos poreikius, nėra patenkinami nei darbdavio, nei studijas baigusių žmonių lūkesčiai. Informacinės technologijos, besikeičiantys darbo metodai lemia tai, kad pusė dabar egzistuojančių specialybių po 20 metų gali tapti beprasmėmis. Jas turi pakeisti naujos, specialistai turi turėti kitas kompetencijas. Ar tam yra pakankamai ruošiamasi? Probleminių situacijų gali padėti išvengti nuolatinis prognozavimas, o aukštojo mokslo institucijos, rengdamos studijų programas, turi konsultuotis su verslą, darbdavius vienijančiomis asocijuotomis struktūromis.

Kaip pavyzdį galima pateikti neabejotinai stipriai keistis turėsiantį statybos verslą ir darbo metodus. Statybos, projektavimo, statinio infrastruktūros valdymo procesai kelsis į skaitmeninę erdvę, o įmonėse dirbs specialistai, kurių pareigų pavadinimai daug kam dar net nėra girdėti, pvz.: BIM (building information modeling) projektų vadovai. Rinka to reikalaus jau greitai, todėl pats verslas turi išskirti žinias, kurias privalės turėti būsimi darbuotojai.

****
Visos susijusios institucijos turėtų stengtis, kad duomenų bazių kūrimas ir vystymas, darbo rinkos poreikių prognozavimas vyktų sistemiškai ir bendrai. Tuo tarpu valstybės investicijų planavimas turėtų vykti kitaip – planuoti reiktų bent 5 metams, o ne peržiūrėti planus kasmet. Dabartinė situacija lemia neužtikrintumą ir dažnai stabdo svarbius valstybei projektus. Strateginio planavimo trūkumas pasireiškia ir pastatų renovacijoje – tik jai prasidėjus pamatėme, kiek ir kokių statybos specialistų turime ir ar jų skaičius atitinka planus.Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

viesinimas
2014-07-02 16:05
google trina duomenis, o pas mus butu priesingai - visos nuodemes surasytos.....
INŽINIERIUS
2014-07-02 10:53
Labai gera idėja.
administravimas
2014-07-01 10:23
Ideja gera, tik kas administruos? Ir kaip bus, kai tokioje duomenu bazeje nus nuobauda, kas bus atsakingas, kad ji butu istrinta, juk ne visa gyvenima ji galios?

Aktualijos

nuotrauka
2019-07-19 12:50
„Lietuvos geležinkeliai“ modernizuos svarbiausias Lietuvos pervažas. Bendrovės valdyba patvirtino 14 prioritetinių pervažų signalizacijos įrangos modernizavimo projektą, kuris yra sudedamoji Pervažų saugumo didinimo programos dalis.
nuotrauka
2019-07-19 12:01
Šalies įmonės galės kompensuoti kvalifikuotų darbuotojų trūkumą: specifinių sričių specialistams parengti pagal Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Pameistrystė ir kvalifikacijos tobulinimas darbo vietoje“ paskirstyta 3,75 mln. eurų. Už šias lėšas bus apmokyta 16,5 tūkst. darbuotojų.
nuotrauka
2019-07-19 09:54
Šią savaitę Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Kauno apygardos teismui perdavė nagrinėti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos tirtą bylą dėl Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno skyriaus vyriausiojo spec...
nuotrauka
2019-07-19 08:08
Statybos pramonė ir statinių poreikis mūsų šalyje vis dar sparčiai auga ir tuo pat metu sparčiai atsiranda naujesnių medžiagų, technologijų bei gamybos priemonių. Statybų srityje nuolat reikia naujos, kvalifikuotos, naujas technologijas išmanančios darbo jėgos.
nuotrauka
2019-07-18 16:41
LR Specialiųjų tyrimų tarnyba (toliau – STT) Lietuvos architektų rūmams (toliau – Rūmai) pateikė antikorupcinio vertinimo išvadą dėl architektų atestavimo ir teisės pripažinimo organizavimo bei jų veiklos priežiūros. STT nenustatė nuostatų, kurios sudarytų tiesiogines sąlygas korupcijai kilti.
nuotrauka
2019-07-18 16:07
Viena iš Panevėžio profesinio rengimo centro krypčių – statybininkų rengimas. Tam pritaikyta moderni praktinio mokymo bazė – įkurtas Statybos sektorinis praktinio mokymo centras. Jame sudarytos sąlygos rengti aukštos kvalifikacijos statybos specialistus.
nuotrauka
2019-07-18 15:45
AB „Kauno energija“ priklausančioje Noreikiškių katilinėje pradedamas įrengti naujas biokuro katilas, įgalinsiantis katilinę lanksčiau ir ekonomiškiau veikti vasaros režimu.
nuotrauka
2019-07-18 15:31
„Lietuvos geležinkelių“ grupės bendrovė „LG CARGO“ pasirašė ilgalaikio bendradarbiavimo susitarimą su Lietuvoje skaldą gaminančia bendrove „Milsa“. Planuojama, jog trejus metus geležinkelių transportu kasmet bus vežama iki 2 mln. šios bendrovės pagamintos skaldos.
nuotrauka
2019-07-18 14:42
Kitų metų pavasarį šalia Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos turėtų atsirasti tarptautinius standartus atitinkantis futbolo stadionas.
nuotrauka
2019-07-18 12:24
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) liepą paskelbė aukštųjų mokyklų absolventų įsidarbinamumo analizę, aiškiai parodančią – geriausiai darbo rinkoje sekasi baigusiems STEM (gamtos mokslai, technologijos, inžinerija, matematika) krypčių studijas. Vis dėlto, nemažai norinčių pakli...
nuotrauka
2019-07-18 12:15
Gavusi Seimo nario Broniaus Matelio prašymą išnagrinėti du Panevėžio miesto savivaldybės projektus – Laisvės aikštės su prieigomis ir Senvagės sutvarkymą – Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) piktnaudžiavimo ir neracionalaus lėšų naudojimo neaptiko.
nuotrauka
2019-07-18 09:29
Antstolių ir bankroto administratorių varžytynėse, savivaldybių bei Turto banko organizuojamuose aukcionuose šiemet buvo parduota turto už 50,9 mln. eurų arba beveik penktadaliu daugiau nei praėjusių metų pirmąjį pusmetį, kai parduoto turto vertė siekė 43,2 mln. eurų.
nuotrauka
2019-07-17 17:06
Liepos 17 d. LR Seime įvyko Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) kartu grupe Seimo narių organizuota konferencija tema – Statybininko kortelės nauda valstybei, darbuotojams ir darbdaviams.
nuotrauka
2019-07-17 10:31
Šiandien, liepos 17 d., popiet Seime vyksta konferencija, kurioje diskutuojama, „Kuo privaloma Statybininko kortelė naudinga valstybei, darbuotojams ir darbdaviams?“
nuotrauka
2019-07-17 09:41
Verslo atstovų, ypač smulkiųjų įmonių savininkų, nuomone, darbo rinkoje trūksta žemesnės kvalifikacijos darbuotojų, o reikalavimai jiems vis didėja. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto Ekonomikos inžinerijos katedros mokslininkai atliko darbdavių sociologinę apkl...
nuotrauka
2019-07-17 08:24
Klaipėdos rajono savivaldybė paskelbė Gargždų sporto ir sveikatingumo komplekso statybos bei valdymo viešosios ir privačios partnerystės būdu konkursą. Tokiu būdu Savivaldybė nori pirkti paslaugą, leisiančią sukurti ir padidinti vidaus sporto bazių infrastruktūrą, sudaryti tinkamas sportavimo sąlyga...
nuotrauka
2019-07-16 13:15
Nuo vakar, liepos 15 d., iki rugsėjo 16 d. Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priima juridinių asmenų paraiškas paramai, skirtai atsinaujinantiems energijos ištekliams panaudoti visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose.
nuotrauka
2019-07-16 12:07
Seimas ratifikavo 2018 m. gruodžio 7 d. Kijeve pasirašytą LR Vyriausybės ir Ukrainos Ministrų Kabineto susitarimą dėl įdarbinimo ir bendradarbiavimo darbo migracijos srityje. Už tai numatantį įstatymą balsavo 98 Seimo nariai.
nuotrauka
2019-07-16 11:41
„Lietuvos geležinkeliai“ liepos 8 d. kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydami pripažinti Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) birželio 7 d. patikrinimo ataskaitą neteisėta ir ją panaikinti.
nuotrauka
2019-07-15 11:44
Palyginti su 2018 m., mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius labiausiai padidėjo statybos (nuo 2 iki 5 atvejų arba 2,5 karto), žemės ūkio (padidėjo 2 atvejais), apdirbamosios gamybos (nuo 4 iki 5 atvejų) EVR įmonėse, skelbia Valstybinė darbo inspekcija, lygindama šių ir praėjusių metų duomenis...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos

nuotrauka

Kristaliniai priedai betonui statybą daro pigesne ir greitesne, o unikalus sprendimas leidžia kontroliuoti įtrūkimus

Kaip padaryti daugiau mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis? Tai nuolatinis statybų iššūkis, kylantis ne tik statybininkams. Už hidroizoliavimą (sandarinimą) atsakingi rangovai taip pat ieško ...
nuotrauka

Didelių pastatų vėsinimas 80 proc. mažesnėmis sąnaudomis

Tyrimai rodo, kad žmonės iki 90 proc. laiko praleidžia uždarose patalpose, tad nenuostabu, kad šviežio, vėsaus oro poreikis ir efektyvus technologijų bei gamtos resursų panaudojimas tampa vi...