2019 lapkričio 21 d. ketvirtadienis, 2:25
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

E-valstybė: būtinas atributas – darbo resursų duomenų bazė  3

Dalius GEDVILAS, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas      2014-07-01 07:13
Darbo rinka kenčia dėl nuolatinio vienos ar kitos srities specialistų trūkumo, valstybė kenčia dėl nemažėjančių nelegalaus darbo pasekmių – tai tik dvi apibendrintos problemos, su kuriomis susiduriama Lietuvoje ir kurių priežastis yra sisteminio valstybės požiūrio į darbo jėgą stoka. Lietuvos statybininkų asociacija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija siūlo galimą išeitį – bendrą darbo resursų duomenų bazę. LSA ir LPK siekia, kad tokia duomenų bazė valstybėje atsirastų kuo greičiau. Pritarimą iniciatyvai yra išreiškę ir Lietuvos darbo biržos vadovai. Darbo jėgos duomenų bazė talpintų duomenis apie asmens išsilavinimą, darbo stažą, patirtį, pasiekimus, nuobaudas, sumokėtus mokesčius ir kitus rodiklius.
nuotrauka
Dalius Gedvilas, LSA prezidentas ir LPK viceprezidentas. LSA nuotr.


Vietoj CV – objektyvi duomenų bazė

Šiuo metu darbdavys, rinkdamasis darbuotoją, pasikliauna asmens gyvenimo aprašyme (CV) pateikiama informacija. Nors gyvenimo aprašymas dažniausiai ir pateikia pagrindinę informaciją apie darbo ieškantį žmogų, tai neužtikrina pateiktų duomenų tikrumo, o dalis asmeniui neparankios informacijos gali būti nepateikta. Pagal siūlomą principą darbdavys, gavęs darbo ieškančio žmogaus sutikimą, gautų prieigą, suderintą su asmens duomenų apsaugos reikalavimais, prie informacijos apie asmenį. Ši informacija padėtų apsispręsti dėl žmogaus tinkamumo užimti pareigas. Duomenų bazę, žinant apie tai darbuotojui, pildytų darbdavys.

Tokia duomenų bazė būtų naudinga ne tik darbdaviams. Visų pirma, tai taptų paskata darbo rinkos dalyviams trauktis iš šešėlio, įvestų daugiau skaidrumo. Pats darbuotojas būtų suinteresuotas, kad visa jo darbo patirtis, baigti kursai atsispindėtų jo elektroninėje kortelėje. Statybininkui, pavyzdžiui, būtų svarbu, kad dideli projektai, kuriuose jis dirbo, taip pat būtų užfiksuoti.

Darbdavys, savo ruožtu, taip pat galėtų matyti informaciją apie žmogaus drausminius, darbų saugos nusižengimus, nedarbingumo istoriją.

Duomenų bazės veikia atskirai, o jų funkcijos dubliuojasi

Šiuo metu įvairių valstybės institucijų vystomos duomenų bazės yra naudingas įrankis demografiniams rodikliams gauti, tačiau tai nėra tiesiogiai susiję su darbo rinkos poreikiais. Visos duomenų bazės veikia atskirai, tačiau jų funkcijos dubliuojasi, nėra bendros suderintos valdymo sistemos.

Dalį darbo resursų apskaito Socialinių reikalų ir darbo, Švietimo ir mokslo, Ūkio ministerijos. Šios ministerijos turėtų dirbti glaudžiau. Mokymo įstaigos pagal akredituotas programas rengia specialistus ir jiems suteikia kompetencijas pagal vienus kodus, o Ūkio ministerijos kodų sistema jau kitokia. Pastarojoje sistemoje profesijos yra siejamos su asmens atliekamu darbu, bet ne su išsilavinimu ar kvalifikacija. Kompetencijų, specialybių kodai, taip pat kodai, įrašyti diplomuose ar atestatuose, skiriasi. Vertiname tai kaip nesusipratimą ir siekiame, kad tie kodai būtų suvienodinti, būtų sukurta bendra darbuotojų kompetencijos duomenų bazė. Ypač svarbu rengti specialistų poreikio prognozes, nuolat atnaujinti specialybių katalogus, vykdyti stebėseną.

Pusė dabartinių specialybių po 20 metų gali tapti beprasmėmis

Aukštojo mokslo ir verslo bendradarbiavime taip pat yra kur tobulėti. Darbdaviai, ieškodami potencialaus darbuotojo užimti vieną ar kitą poziciją, numato, kokias kompetencijas ir žinias asmuo turi turėti. Jei jauni specialistai nėra ruošiami pagal realius rinkos poreikius, nėra patenkinami nei darbdavio, nei studijas baigusių žmonių lūkesčiai. Informacinės technologijos, besikeičiantys darbo metodai lemia tai, kad pusė dabar egzistuojančių specialybių po 20 metų gali tapti beprasmėmis. Jas turi pakeisti naujos, specialistai turi turėti kitas kompetencijas. Ar tam yra pakankamai ruošiamasi? Probleminių situacijų gali padėti išvengti nuolatinis prognozavimas, o aukštojo mokslo institucijos, rengdamos studijų programas, turi konsultuotis su verslą, darbdavius vienijančiomis asocijuotomis struktūromis.

Kaip pavyzdį galima pateikti neabejotinai stipriai keistis turėsiantį statybos verslą ir darbo metodus. Statybos, projektavimo, statinio infrastruktūros valdymo procesai kelsis į skaitmeninę erdvę, o įmonėse dirbs specialistai, kurių pareigų pavadinimai daug kam dar net nėra girdėti, pvz.: BIM (building information modeling) projektų vadovai. Rinka to reikalaus jau greitai, todėl pats verslas turi išskirti žinias, kurias privalės turėti būsimi darbuotojai.

****
Visos susijusios institucijos turėtų stengtis, kad duomenų bazių kūrimas ir vystymas, darbo rinkos poreikių prognozavimas vyktų sistemiškai ir bendrai. Tuo tarpu valstybės investicijų planavimas turėtų vykti kitaip – planuoti reiktų bent 5 metams, o ne peržiūrėti planus kasmet. Dabartinė situacija lemia neužtikrintumą ir dažnai stabdo svarbius valstybei projektus. Strateginio planavimo trūkumas pasireiškia ir pastatų renovacijoje – tik jai prasidėjus pamatėme, kiek ir kokių statybos specialistų turime ir ar jų skaičius atitinka planus.Rašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.

viesinimas
2014-07-02 16:05
google trina duomenis, o pas mus butu priesingai - visos nuodemes surasytos.....
INŽINIERIUS
2014-07-02 10:53
Labai gera idėja.
administravimas
2014-07-01 10:23
Ideja gera, tik kas administruos? Ir kaip bus, kai tokioje duomenu bazeje nus nuobauda, kas bus atsakingas, kad ji butu istrinta, juk ne visa gyvenima ji galios?

Aktualijos

nuotrauka
2019-11-20 16:06
Valstybės įmonė „Lietuvos paminklai“ nuo 2020 m. balandžio 1 d. bus pertvarkyta į biudžetinę įstaigą Kultūros infrastruktūros centrą. Toks sprendimas priimtas Vyriausybės posėdyje trečiadienį, Kultūros ministerija įgaliota įgyvendinti naujos biudžetinės įstaigos savininko teises ir pareigas.
nuotrauka
2019-11-20 15:27
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pradėjo Vilniaus miesto Perkūnkiemio mikrorajone vaikų darželiui statyti reikalingų žemės sklypų paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą.
nuotrauka
2019-11-20 09:24
Valstybinių miškų urėdijai (VMU) lapkritį pradeda vadovauti Valdas Kaubrė, laimėjęs konkursą šios valstybės įmonės direktoriaus pareigoms užimti. Ligi šiol jis laikinai ėjo šias pareigas.
nuotrauka
2019-11-20 09:20
Vakar, lapkričio 19 d., Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pareigas laikinai pradėjo eiti Karolis Mickevičius.
nuotrauka
2019-11-19 16:12
Didelių padangų gaisrų patirtis rodo, kad be oro taršos rimtas problemas kelia ir gaisro gesinimo metu susidarę dideli kiekiai toksinėmis medžiagomis užteršto vandens. Jo sudėtyje gali būti fenolių, ketonų, aminų, policiklinių aromatinių angliavandenilių, dioksinų ir kitų pavojingų junginių. Dėl gal...
nuotrauka
2019-11-19 12:58
Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) išnagrinėjo keturių įmonių, kurias Konkurencijos taryba pripažino sudarius kartelinį susitarimą viešuosiuose pirkimuose, skundus dėl skirtų finansinių sankcijų sumažinimo ir bylos grąžinimo papildomam tyrimui dėl skirtos baudos.
nuotrauka
2019-11-19 11:57
Didesnė konkurencija būsto paskolų rinkoje, pritraukiant daugiau ir įvairesnių skolintojų, geriausio būsto paskolos pasiūlymo paieškos palengvinimas ir skaitmenizavimas, paprastesnis jau paimtų paskolų refinansavimas sudarytų prielaidas palankesnėms būsto paskolų sąlygoms ir mažesnei jų kainai. Liet...
nuotrauka
2019-11-19 11:32
Regionų gaivinimas yra vienas iš vyriausybės deklaruojamų prioritetų. Tradiciškai regionų gyvybę didžiąja dalimi palaikė pramonės įmonės, tačiau šiandien šioje srityje susiduriama su nemažai problemų. Dėl to miestų bei rajonų savivaldybės stengiasi skatinti pramonės plėtrą ir pritraukti naujas įmone...
nuotrauka
2019-11-19 11:05
Seimas, 90 parlamentarų vieningai balsavus už, po svarstymo pritarė Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo pataisų projektui.
nuotrauka
2019-11-19 10:47
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė kvietimą šilumos tiekimo įmonėms ir nepriklausomiems gamintojams teikti paraiškas paramai, skirtai įrangai modernizuoti.
nuotrauka
2019-11-18 16:04
Vilniaus apygardos teismas dėl prekybos poveikiu pripažino kaltais buvusį Nacionalinės žemės tarnybos (toliau – NŽT arba Tarnybos) direktoriaus patarėją G. J. F. ir pilietį S. Ž.
nuotrauka
2019-11-18 15:05
Paviršinio grunto mėginių, paimtų didžiulio padangų gaisro Alytuje apylinkėse, laboratorinių tyrimų duomenimis, nė viename iš šių 15 mėginių pavojingų cheminių medžiagų koncentracijos neviršijo ribinių verčių.
nuotrauka
2019-11-18 14:50
Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimo perduoti valdyti baseiną savivaldybės viešajai įstaigai „Palangos investicijų valdymas“.
nuotrauka
2019-11-18 14:24
Panevėžio miesto savivaldybės paskelbtam baseino rekonstrukcijos architektūrinių idėjų konkursui pateikta 10 darbų. Visi jie pristatomi „Aukštaitijos“ sporto komplekso fojė.
nuotrauka
2019-11-18 13:43
Nuo ateinančių metų įsigaliosianti ES Pastatų energinio efektyvumo direktyva (toliau – Direktyva) numato, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius...
nuotrauka
2019-11-18 12:22
Seime įregistruotas pasiūlymas Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymo projektui. Pasiūlymu siekiama sudaryti prielaidas tikslesnės, realią vertę atitinkančios nekilnojamojo turto vertės nustatymui.
nuotrauka
2019-11-18 12:11
Vilniaus apygardos administracinis teismas patvirtino teisėtvarkos pareigūnų įtarimus, kad kultūros vertybe pripažinto dvaro Utenos rajone teritorija ir apsaugos zona buvo sumažintos neteisėtai.
nuotrauka
2019-11-18 10:25,      papildyta 2019-11-18 14:10, Papildyta „Baltijos liftų“ komentaru
Trečiadienio, lapkričio 13 d., rytą Vilniuje, požeminės perėjos prie Karoliniškių poliklinikos lifte užstrigo du garbaus amžiaus žmonės. Bandymas jiems padėti parodė, kokie pažeidžiami esame ištikus bėdai, o tarnybos, sukurtos padėti, vykdo tik jiems nurodytas, apibrėžtas funkcijas.
nuotrauka
2019-11-14 11:39
Seimas nepritarė Ekonomikos komiteto išvadai ir atmetė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos siūlymą Seimo priimtą įstatymą dėl įmonių „Problematika“ ir „Kelių priežiūra“ laikyti nepriimtu.
nuotrauka
2019-11-14 10:24
Kaip pranešė Susisiekimo ministerija, „Lietuvos geležinkeliai“ baigia tarptautinį Vilnius-Klaipėda geležinkelio ruožo elektrifikavimo pirkimą. Geriausią pasiūlymą pateikė jungtinės veiklos partneriai „Elecnor S.A.“ ir „Instalaciones Inabensa S.A.“.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos