2025 m. liepos 11 d. penktadienis, 12:12:10
Reklama  |  facebook

Ekspertai perspėja: kovodami su virusu nepamirškite gerai vėdinti patalpas

2020-03-31 10:51
Mokslininkai jau seniai yra įrodę, kad biurų pastatuose, kurie vėdinami prasčiau, žmonės serga dažniau. Tas pats galioja ir namams bei butams. Šiandieninės pandemijos akivaizdoje, siekiant likti sveikiems bei nesukelti pavojaus kitiems, norime paraginti daugiau dėmesio skirti patalpų vėdinimui ir atkreipti dėmesį į būdą, kuriuo jos yra vėdinamos. Tai darant neteisingai, rizika užsikrėsti kaip tik gali padidėti.
nuotrauka
KTU Statybos ir architektūros fakulteto dekanas prof. dr. Andrius Jurelionis. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Statybos ir architektūros fakultetas,

Mokslininkai jau seniai yra įrodę, kad biurų pastatuose, kurie vėdinami prasčiau, žmonės serga dažniau. Tas pats galioja ir namams bei butams.

„Šiandieninės pandemijos akivaizdoje, siekiant likti sveikiems bei nesukelti pavojaus kitiems, norime paraginti daugiau dėmesio skirti patalpų vėdinimui ir atkreipti dėmesį į būdą, kuriuo jos yra vėdinamos. Tai darant neteisingai, rizika užsikrėsti kaip tik gali padidėti, – sako KTU Statybos ir architektūros fakulteto dekanas prof. dr. Andrius Jurelionis. – Pirmiausia reikia suprasti kaip virusas sklinda oru. Pirmas kelias – lašeliai, kurių dydis yra iki 10 mikronų, sklinda 1-2 metrų atstumu nuo infekuoto žmogaus jam kosint arba čiaudint. Šie lašeliai nusėda ant paviršių, kuriuos prilietę ir vėliau veidą (akis, nosį arba burną) neplautomis rankomis palietę žmonės gali užsikrėsti virusine infekcija. Stovėdami arčiau kaip per 2 metrus žmonės gali užsikrėsti tiesiogiai, įkvėpdami šiuos lašelius. Antras kelias – įkvepiant smulkesnius (iki 5 mikronų) lašelius, kurie ore gali pleventi valandas ir gali keliauti didelius atstumus. Itin smulkūs lašeliai išgaruoja per milisekundes ir yra mažai pavojingi viruso plitimo atžvilgiu. Tad labai svarbu užtikrinti, kad esant patalpoje oras pasikeistų kuo greičiau ir sumažintų tikimybę užsikrėsti.“ 

Europos šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo asociacijų federacijos (ang. - Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations, REHVA) specialistai paskelbė rekomendacijas ir pastebėjimus pastatų priežiūrai – kaip apriboti COVID-19 plitimą. 

Be standartinių dezinfekcijos ir higienos priemonių, REHVA federacija siūlo imtis veiksmų, kaip sumažinti koronaviruso sklidimą visuomeniniuose pastatuose: 

Padidinti oro apykaitą pastatuose, kuriuose yra mechaninio vėdinimo sistemos. Jei vėdinimo sistemų veikimas yra valdomas pagal pastatų darbo laiką, sistemas rekomenduojam įjungti bent porą valandų prieš prasidedant veiklai. Dar geriau – nestabdyti vėdinimo sistemų, užtikrinti jų nuolatinį veikimą visą parą. Tokiu būdu daugiau viruso dalelių bus pašalinta iš pastato ir nenusės ant patalpų paviršių.

• Svarbu atkreipti dėmesį ir į tualetų vėdinimą – jis turi veikti nesustabdomai. Patvirtinta, kad naujuoju koronavirusu galima užsikrėsti fekaliniu-oraliniu keliu. Jei tualete nuleidžiamas vanduo neuždarius dangčio, dalelės pasklinda patalpoje, nusėda ant paviršių. Tad turi būti užtikrintas mažesnis oro slėgis tualetų patalpose, kad prasidarius durims į šias patalpas oras judėtų į jas, o ne į koridorius. Tad turi būti padidintas iš tualetų patalpų ištraukiamo oro kiekis.

• Naudoti langų varstymą oro apykaitos didinimui. Pastatuose, kurie neturi mechaninio vėdinimo sistemų, rekomenduojama kiek įmanoma dažniau atidaryti langus, ar palikti dalį jų atvirų. Jei įeinate į patalpą, kur prieš jus buvo žmogus, bent 15 minučių palikite atvirą langą. Net ir pastatuose, kuriuose yra mechaninio vėdinimo sistemos, langus verta atidaryti. Tačiau ne tualetų patalpose. Nes tokiu būdu dėl nestabilių slėgių pastate ir vėjo įtakos, oras iš tualetų patalpų gali patekti į gretimas patalpas.

Patalpų oro drėkinimas, vėsinimas ar sausinimas, deja, nepadės sumažinti COVID-19 plitimo. Nors kai kuriems virusams oro parametrų kitimas nėra palankus, pastebėta, kad COVID-19 išlieka aktyvus ir esant santykinei oro drėgmei virš 80 % ir oro temperatūrai iki 30 ˚C.
 
Esant žemesniam oro drėgniui, smulkios dalelės išgaruoja greičiau, tačiau žmogaus nosies gleivinė yra jautresnė infekcijoms prie 10-20% santykinio drėgnio. Tad drėkinimas bent iki 30 % santykinio drėgnio gali būti naudingas. Tačiau nuo kovo mėnesio pastatuose Europoje santykinis drėgnis tikrai bus didesnis nei ši riba, tad papildomas drėkinimas nepadės. Galima teigti, kad šildymo ar vėsinimo sistemų veikimo keisti nereikia, tai neturi įtakos viruso plitimui. 
• Šiuolaikiškos vėdinimo sistemos turi šilumogrąžos įrangą (rekuperatorius, regeneratorius), kuri naudojama atgauti šalinamo oro šilumą, ir panaudoti ją tiekiamo oro pašildymui. Jei pastate naudojami rotaciniai šilumos regeneratoriai, yra tikimybė, kad dalis šalinamo oro pateks į tiekiamo oro srautą. Tad rotacinius šilumogrąžos įrenginius šiuo periodu rekomenduojama stabdyti.
Tas pats žinoma galioja oro sistemoms su oro recirkuliacija. Įprastinės sistemos gali leisti dalį oro recirkuliuoti, t.y. grąžinti į patalpą esant mažam patalpų užimtumui. Šis energijos taupymo būdas yra netinkamas šiuo periodu.

• Papildomas vėdinimo sistemų ortakių valymas ar filtrų keitimas šiuo atveju nėra būtinas ir rizikos COVID-19 plisti pastatuose nesumažins. Čia reikia laikytis standartinių procedūrų.

Vietiniai arba mobilūs oro valymo įrenginiai gali padėti sumažinti viruso koncentracijas patalpose, tačiau jie turi turėti HEPA, t.y. itin aukšto efektyvumo oro filtrus. Jei darbo patalpose įrengiami oro valymo įrenginiai su HEPA ir/arba elektrostatiniais filtrais, juos rekomenduojama statyti prie pat darbo vietų, kad išvalytas oras būtų paduodamas kiek įmanoma arčiau žmogaus.

Greta visko, pastebi prof. dr. Andrius Jurelionis, verta paminėti, kad tik nedaugelis visuomeninių pastatų Europoje turi įdiegtas vėdinimo sistemas, kurios grįstos kryptingo oro srauto suformavimu (iš apačios į viršų). Šios sistemos užtikrina mažesnes galimybes mikrobiologiniams teršalams plisti nuo žmogaus žmogui.

Visgi daugelyje pastatų veikia taip vadinamosios sumaišomojo vėdinimo (angl. mixing ventilation) sistemos. Šių sistemų veikimas pagrįstas tuo, kad tiekiamas švarus oras į patalpas turi suformuoti tokius oro srautus, kad oro teršalai būtų atskiesti visame patalpos tūryje.

Statybunaujienos.lt



Inžinerinės sistemos

nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-06-27 10:19
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ įgyvendinamas edukacinis projektas „PASIDAIRYK PATS“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) sulaukė didelio susidomėjimo. Tą patvirtino ir surengta k...
nuotrauka
2025-06-25 08:00
„VITOCAL 252-A“ – tai pažangus, elegantiškas ir našus Vokietijos gamintojo „Viessmann“ šilumos siurblys, kuriame susilieja aukštas efektyvumas, tylus veikimas ir tvarumas. Šis monobloko tipo oro–vandens šilumos siurblys sukurtas taip, kad maksimaliai atlieptų tiek šiuolaikinių namų savininkų, tiek a...
nuotrauka
2025-06-18 11:30
Šiltuoju metų laiku dėl intensyvesnio vandens vartojimo ir išaugusio poilsiautojų srauto poilsiavimo vietose padidėja buitinių nuotekų kiekis. Aplinkosaugininkai rekomenduoja įsirengti biologinių nuotekų valymo įrenginius, kurie yra ilgalaikė ir aplinkai draugiška investicija, tačiau tik tuomet, kai...
nuotrauka
2025-06-17 09:49
Siekiant didinti energinį efektyvumą daugiabučiuose pastatuose ir mažinti išlaidas už šildymą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia gyventojus teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, geriau žinomam kaip „mažoji renovacija“. Šiam kvietim...
nuotrauka
2025-06-16 13:49
„Geberit“, Europos sanitarinių gaminių rinkos lyderė, pristato atnaujintą „Duofix“ potinkinį rėmą, skirtą WC sistemų su potinkiniu bakeliu montavimui. „Duofix“ potinkiniai rėmai yra vieni populiariausių šio gamintojų produktų, kurie sumontuoti jau milijonuose namų, viešųjų ir kitos paskirties pastat...
nuotrauka
2025-06-16 09:58
Vilniaus rajono savivaldybė toliau aktyviai skatina daugiabučių atnaujinimą – pradedama kvartalinė renovacija. Toks kompleksiškas požiūris, pasak savivaldybės atstovų, padės kurti modernesnę, patogesnę ir energetiškai efektyvesnę gyvenamąją aplinką visame rajone.
nuotrauka
2025-05-26 15:56
Aplinkos ministerija primena, kad Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) vasario mėnesį yra paskelbusi kvietimą pretenduoti į dotacijas, siekiančias iki 70 proc., šilumos siurbliams (oras-vanduo; vanduo-vanduo; žemė-vanduo; oras-oras) įsigyti.
nuotrauka
2025-05-15 08:08
Elektros energijos kaupiklius (EEK) įsigiję gaminantys vartotojai (GV) gali efektyviau vartoti pačių pasigamintą elektros energiją ir susimažinti mokesčius už pasinaudojimą tinklais. Visgi „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys rodo, kad kol kas tik nedidelė dalis kaupiklius turinčių gami...
nuotrauka
2025-04-29 09:14
Nuo šių metų birželio 1 d. įsigalios nauji informacijos teikimo reikalavimai buitiniams vartotojams teikiamose elektros energijos sąskaitose, skirti užtikrinti didesnį skaidrumą ir padėti vartotojams išvengti permokėjimo už elektros energiją. Energetikos ministras balandžio 24 d. pasirašė įsakymų pa...
nuotrauka
2025-04-25 11:15
AB „Panevėžio energija“ pradeda ruoštis kasmetiniams šilumos tinklų patikrinimo darbams – hidrauliniams bandymams, kurių metu laikinai stabdomas šilumos ir karšto vandens tiekimas vartotojams.
nuotrauka
2025-04-25 09:26
Netvarkinga elektros instaliacija – viena dažniausių gaisrų priežasčių Lietuvoje. Duomenys rodo, kad kas dešimtas gaisras kyla būtent dėl jos, o draudimo bendrovėse tai yra dažniausia gaisro priežastis. Nepaisant to, daugelis žmonių vis dar rizikuoja savo turtu ir gyvybe, bandydami elektros instalia...
nuotrauka
2025-04-23 11:20
Šildymo sezono metu namuose per šilta arba per šalta? O gal tenka ilgai laukti, kol iš čiaupo pradeda tekėti šiltas vanduo? Gali būti, kad jūsų daugiabutis patenka į sąrašą, kuriems privalomas šildymo ir vandens sistemų atnaujinimas. Jei iki 2026 m. liepos 1 d. šios sistemos daugiabutyje nebus atnau...
nuotrauka
2025-04-18 06:23
Norint namuose užtikrinti jaukią ir komfortišką aplinką vien tik patrauklių interjero sprendimų gali nepakakti – didelę įtaką gerai savijautai turi ir patalpų mikroklimatas bei supantys kvapai. Nemalonius kvapus neretai bandoma pašalinti pasitelkiant įvairius oro gaiviklius ar smilkalus. Tačiau, ano...
nuotrauka
2025-04-16 08:14
Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai. Elektra – neatsiejama ir bene būtiniausia kiekvieno būsto dalis, yp...
nuotrauka
2025-04-02 13:19
JUNG pristato naują inovatyvų produktą, skirtą išmaniesiems namams: belaidžius „Matter" mygtukus. Didžiausias šių mygtukų privalumas – galimybė valdyti skirtingus įrenginius, suderinamus su „Matter" standartu, nepriklausomai nuo gamintojo ekosistemos. Tai suteikia galimybę kurti ypatingai lanksčius ...
nuotrauka
2025-04-02 09:19
Gargždų mieste, šalia Taikos g. 11 ir 12 daugiabučių, pradėtas vykdyti projektas „Paviršinių nuotekų valymo įrenginių – išlaikymo tvenkinio su pakartotiniu vandens naudojimu nauja statyba“.

Statybunaujienos.lt » Inžinerinės sistemos